piano vleugel? Muntenverzamelen is A LA CREME in' na Serooskerke Lucratieve handel in oldtimers NORTON FILTER KING SPINAZIE VONNISSEN IN ATHENE Belangstelling voor oude auto Moeilijk RESERVISTEN NOG NIET NAAR VIETNAM VEEL VALSE EXEMPLAREN IN OMLOOP 450 GRAM4r25r 1.15 Produktiviteit in metaalindustrie Kopen blijft zaak van vertrouwen Historie Bellegging iTCHAIKAlestonial DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (ADVERTENTIE) Door rechtstreekse import en direkte verkoop aan U zijn de prijzen slechts de helft van de prijzen von ge lijkwaardige instrumenten uit 's werelds topklcsse. 5 jaar* garantie £L "Ongelooflijk voor zo'n prijs I" Dót is eenstemmig het oordeel van vooraanstaande musici. Tchoika en Estonia piono's en vleugels zijn uitsluitend verkrijgbaar bij de importeur: Keus uit meer dan 150 in strumenten. Vraag uitvoe rige gegevens en prijsop gaaf. Ook telefonisch (010) 143115. Betalingsregeling mogelijk. Reiskosten bij aankoop vergoed. Westersingel 42-44, Rotterdam Denkt U aan een IA Een bezoek aan Rotterdam geeft U een kapitale besparing World Registration Pending Norton Filter King Size rijp, vitaal, echt.. De muntenvondst in Groeneken (november 1967y betekende geen tweede Serooskerke. Enkele verantwoordelijken voor de hausse in het muntverzame- len: vier. tn Serooskerke ge vonden waardevolle munten. DEN HAAG (GPD) Met veel tam-tam en getoeter trok vorige week een indrukwek kende stoet puffende old timers de Franse grens over op weg naar Parijs. Deze tocht Amsterdam-Parijs, een reconstructie van een soort gelijke tocht rond de eeuw wisseling, was een treffende demonstratie van de steeds groter wordende belangstel ling voor antieke automobie len. Al sinds enlcele jaren gaat er, weliswaar minder opvallend, een oldtimerstroom in tegengestelde richting. Het gaat hier echter niet om plezierritjes maar om harde business. De oud-Hilversummer J. Fransen (23) heeft van zijn hobby zijn beroep gemaakt en heeft in korte tijd een levendige handel van kwieke goedrijdende .oudjes' op wielen gezet. Sinds enkele jaren woont hij in Frank rijk. waar hij zijn verloofde leer de kennen, en hij ontdekte dat hij hier zonder veel moeite aan prachtige antieke wagens kon ko men. Toen hij verleden jaar no vember naar Nederland tufte in een Peugeot 201 uit 1930 bemerk te hij dat hij niet de enige was die belangstelling had voor old timers en dit betekende het be gin van een opmerkelijke handel. Na enig gecijfer kwam Fransen tot de 'slotsom dat het voor hem lucratief genoeg was om nog meer oudjes vanuit Frankrijk naar Ne derland te halen en aan de man te brengen. Hij bleek niet in het luchtledige gecijferd te heb ben. want in de afgelopen negen maanden verhandelde nij al 31 Franse oldtimers. Hij verzamelt de oude wagens met een vracht wagen met aanhanger. Hij trekt Koop nu Norton Filter King Size! 25 voor f 1,50 zioh vervolgens drie weken terug om de wagens hun oorspronke lijke gezicht te geven en min of meer mobiel te maken. Vaak komt hij zelfs niet aan transport naar Holland toe want ook in Frankrijk is nog veel vraag naai de oudjes. Vooral de garages zien er een aantrekkelijk reclameob ject in. Voor outsiders is het overigens moeilijk om aan de adressen te komen waar de antieke automo bielen te krijgen zijn. Fransen zegt; ,Als je de adressen niet kent kom je zonder iets lerug. Er zijn er die geloven dat je maar naar een boer hoeft te stappen en te vragen of hij zijn oude au to, die onder het hooi in de schuur staat, wil verkopen Bovendien, de boeren, die zo'n ding hebben kennen heus de waarde er wel van. Nee je moet zo echt bij de liandelaren weghalen. Fransen is voor zover hij het kan bekijken, de enige in Frankrijk die oldtimers op grote schaal koopt. Hij heeft er wel eens over gedacht om zijn koopwoede op Denemarken of Rusland te rich ten maar dit bleek toch te kost baar. Wel is het in die landen gemakkelijker om aan .mobiel an tiek' te komen, voor de Denen en Russen hebben de oldtimers geen bijzondere waarde. In Ne derland zijn er slechts drie men sen die een behoorlijke handel in oldtimers hebben opgezet. Fran sen ziet zijn werk als een min of meer erfelijke afwijking: zijn vader had namelijk een antiek veiling m Hilversum en zijn broer zit ook in het antiek. Fransen staat er borg voor dat zijn wa gens niet kunnen exploderen of andere afwijkingen gaan verto nen: de karretjes kunnen veilig de weg op. Bij de keuring voor het kentekenbewijs worden zij meestal wel goedgekeurd. De prijs van de oldtimers valt mee Volgens Fransen zijn de oldti mers solider dan vele moderne wagens. Heb je millimetersdikke WASHINGTON (DPA) Een petitie i van 96 Amerikaanse soldaten heeft er toe geleid dat hun eenheden voorlopig niet naar Zuid-Vietnam zullen worden gezonden. Rechter William O. Douglas van het federale hooggerechtshof heeft j vastgesteld dat hun overplaatsing niet mogelijk is. De ondertekenaars hadden tegen hun overplaatsing geprotesteerd omdat de- ze voor reservisten onwettig zou zijn daar de VS niet formeel de oorlog ver- I klaard hebben aan Vietnam. De overige I militairen van de eenheden blijven voor- I lopig automatisch ook in de VS, al heb- ben zij de petitie niet mede onderte- l kend. Rechter Douglas had op 12 september al aan een andere eenheid uitstel ver- leend. Op 7 oktober komt het hoogge rechtshof In voltallige zitting bijeen. Dan moeten de negen rechters beslis sen of de betrokken verzoeken eigen- I lijk wel in behandeling kunnen worden genomen. Wanneer zij de verzoeken af wijzen worden de bevelen tot overplaat sing meteen weer van kracht. De vooruitzichten voor de protesteren de militairen zijn niet erg gunstig. Voordat Douglas zijn beslissing nam hadden twee andere rechters hun ver zoeken al afgewezen. (ADVERTENTIE) Senaat wil hoger Nw.-Guinea-pensioen (Wan onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Van Veen (binnenlandse zaken) heeft dins dag in de eerste kanier geweigerd de pensioenen Van weduwen en wezen van ambtenaren van liet Nieuw-Gninea bij standscorps zodanig op te trekken, dat zij op hetzelfde niveau komen als de Nederlandse pensioenen. Teijssen, die enkele voorgestelde beteringen onvoldoende vonden, maar de staatssecretaris achtte het niet mo gelijk het ingewikkelde samenstel van de Nieuw Guinea-pensioenen zonder toe verdere verbeteringen van de Nieuw Guinea-- en de Indische pensioenen onder ogen te zullen zien in een nota die v" binnenkort aan de tweede kamer voorleggen. Protest-telegram Vrij Griekenland DEN HAAG (GPD) Het comité Vrjj Griekenland in Amsterdam heeft dins dag een protesttelegram naar aanlei ding van liet komende referendum in Griekenland gestuurd naar de Raad van Europa in Straatsburg. De Inhoud van het ontwerp ls alsvolgt: wij vestigen de aandacht op de ontwerp- grondwet en het komende referendum in Griekenland. Ontwerp en hervor mingsplannen zijn in strijd met conven tie van de rechten van dé mens. Boven dien een inbreuk op het grondvest van de Raad van Europa met name artikel 1 en 3. Er moet op worden toegezien dat artikel 8 in acht wordt genomen als het referendum plaatsvindt. Wij doen een beroep op de verantwoordelijkheid van de assemblee van de Raad van Europa om zich hierop te bezinnen. Jongen getroffen door kogeltje DEN HAAG (ANP) De 10-jarige Robby B. uit Den Haag kreeg maan dagavond een kogeltje in zijn hoofd. Het kogeltje werd in een ziekenhuis verwijderd. Robby speelde op straat bij de ouder lijke woning aan het Ruimzicht, toen hij werd getroffen. Een jongetje met een pistool schoot op Robby B. Vol gens de politie is het wapen vermoe- lelijk een kinderpistooltje. ADVERTENTIE KWALITEITS DIEPVRIES ATHENE (AP) Een speciaal militair tribunaal heeft drie personen veroor deeld wegens poging het huidige bewind op gewelddadige wijze omver te werpen. Zjj werden veroordeeld tot straffen uit eenlopend van twee tot tien jaar dwang arbeid. Christos Paoajiannakis, een 40 jaar oude aannemer, gaf toe lid te zijn van de link se ondergrondse beweging patriotisch front dat onder leiding zou staan van de zanger-componist Mikis Theodorakis. hij werd tot tien jaar dwangarbeid ver oordeeld. DEN HAAG (ANP) Onder auspiciën van do raad van overleg in de metaal industrie Is een rapport verschenen waarin aandacht wordt besteed aan be lemmeringen of weerstanden in onder nemingen in de metaalindustrie tegen verhoging van de produktiviteit. dustrie hebben bij het aangaan van de eerste van die contracten verklaard er zich van bewust te zijn dat zulke contracten slechts gerechtvaardigd zijn als inderdaad de nodig geachte proe- duktiviteitsstijging ook wordt bereikt.! Overleg in de onderneming over de produktiviteit wordt hiervoor van het grootste belang gezien. Partijen hebben verder meegedeeld gezamenlijk hieraan de grootst mogelijke aandacht te schen ken.Enkele werkgroepen hebben zich met deze materie bezig gehouden. Ener zijds is nagegaan welke belemmeringen of weerstanden er in ondernemingen zijn tegen verhoging van de produktivi teit. Anderzijds is onderzocht hoe werknemers een beter inzicht kan worden gegeven in de samenhang tussen produktiviteit en mogelijkheden tot wei- vaartsvermeerdering. Voor de metaalindustrie is nu een overzicht opgesteld waarmee onderne mingen systematisch kunnen nagaan welke punten voor verbetering in aan merking komen. AMSTERDAM - UTRECHT - ZEIST (GPD) Een paar maanden geleden ging ten kan tore van de Amsterdamse mun- tenhandelaar (,expert-numis- maat en veilinghouder') Jacques Schulman een gouden 100 escu do-stuk (Spanje 1628) de deur uit voor het sommetje van... 135.000 gulden. ,En toch', zegt Schulman, ,en toch is het aantal beleggers nog betrekkelijk ge ring, omdat voor alles de men taliteit van de echte verzamelaar vereist is. In Nederland zijn de grote beleggers op de vingers van twee handen te tellen. Nee, de koper van dat 100-escudo- stuk was geen Nederlander. Ik kan niets over hem vertellen'. Jacques Schulman vertegenwoordigt de derde generatie van een numis- maten (is .muatologen') familie. Zijn (ADVERTENTIE) U rookte nog geen filter...? Doe het nu! Steeds meer mensen roken een filtersigaret Want Norton Filter King Size is volle echte tabak, tabak die erls! Norton Filter King Size met het direct® filter geeft een zachte en toch verrassend-echte smaak. gracht geldt als het meest deskun dige .muntenbednjf' ter wereld. Zijn klanten, die voor het merendeel per post kopen, zitten in Amerika. Euro pa en Australië. Zijn veilingen vul len het Carltonhotel met verzame laars uit de hele wereld. Sinds de vondst van ruim duizend munten in het Walcherse Seroos kerke (begin januari 1966, voor een half miljoen door Schulman geveild) zit het muntverzamelen in Nederland ook onweerstaanbaar in de lift. Ie der waant in zijn met stuivers gevul de oude kous een opgediepte goud schat. van vakantie meegebrachte Spaanse en Israëlische muntjes krij gen plotseling een cfceoere betekenis dan die als zuiver betaalmiddel. Schul- de prijs van de munten ligt toch t beneden de duizend gulden. De mees te nieuwe verzamelaars zijn jonge mensen, die het van de goedkoopste soorten moeten hebben'. Ondanks de sterk gedijende lijst van numismatische literatuur blijft het verzamelen en beoordelen van ou de munten een lastige zaak. Er zijn veel vervalsingen in omloop. Vooral de oude Grieken en Romeinen wor den driftig nageslagen. Zo is het 10 drachmen-stuk van het oude Sy racuse waarde ruim vijfduizend gulden in de souvenirwinkels van Palermo voor tachtig gulden te koop. Ook ons eigen gouden tientje en ae Maria There siataïer (1780) zijn m grote hoeveelheden nagemaakt. Met het aantal verzamelaars is ook de groep munthandelaren sterk ge groeid. Ebqiert Schulman: .De han delaren zijn lang niet allemaal vol leerde nurmsmaten, want het is een moeilijke materie. Er is op kleine schaaf beunhazerij ontstaan, maar het neemt nog geen beangstigende vormen aan. Veel valse munten zijn te vinden bij juweliers, die daar geen weet van hebben'. Omuntkenner verklaart de groeien- belangstelhng voor oude munten met het groeien van de belangstel ling voor cultuur en historie. .Het muntverzamelen heeft als voordeel, dat het sterk .tastbaar' is en, dat de waarde doorlopend toeneemt. Be ken genoeg mensen, die hun post- zegeiverzamelng afstoten en over gaan op munten'. Hij onderscheidt een groot aantal kwaliteiten: de zeldzaam goed ge slagen geconserveerde exemplaren noemt hij .fleur de coin'. Daarna volgen de categorieën prachtig-zeer fraai-fraai-zeer goed-goéd-slecht. Beunhazerij? .Ach, munten kopen is een kwestie van vertrouwen. Een gro te miskleun komt zelden voor. En verder zijn er de nodige experts. Eerst Schulman, dan een hele tijd niets. Van Loon uit Rijswijk. Dan weer een hele tijd niets en dan zijn er nog enkele tientallen kenners Ver der kan een munt altijd gekeurd wor den door het Koninklijk Munt- en Penningkabinet'. Volgens hem zijn de muntverzamelaars van oudsher vooral te vinden in de financieel be tere kringen, hoewel het niet meer tot die groep beperkt blijft. .Het ver zamelen gaat vaak samen met be langstelling voor antiek'. De internationale groep van beleg gers kent maar weinig mensen, die er in de eerste plaats op uit z:jn munt te slaan uit de nusmismatiek. .Ze zijn er wel bij. de mensen die alles kopen wat los en vast zit. maar gelukkig zijn het er niet veel. Het zijn tn ieder geval niet mijn prettig ste klanten'. Marktbederf .Nee. dat valt enorm mee. Er worden zelden tot ver boven de schattingsprijzen geboden. Het muntverzamelen kan dan ook nooit een concurrent van de effecten worden. Het is alleen een belegging op langere termijn'. Xumismaat nieuwe stijl is de 28-jari ge R. A. Fierst van Wijnandsbergen uit Utrecht, die na vijftien jaar mun- tenstudie de stap waagt om zelf standig de handel in te gaan. De jon- De bijna tachtigjarige arts in ruste J. H. den Hartogh koestert zijn munten in zijn antiek rijke verzor gingsflat. De bejaarde Zelstenaar be zit vele honderden munten, de mooi ste exemplaren pakt hij alleen voor zichtig uit een plastic foedraal met behulp van een pincet. De heer Den Hartogh is een verzamelaar pur sang. Zijn collectie verwierf hij voorname lijk ver voor de oorlog. Ja 1918 werd ik als arts uitgezonden naar Servië. Ter plaatse was een waad plaats in de Donau. Grieken en Ro meinen hebben die waadplaats ge bruikt. Er zijn daar heel veel mun ten gevonden. De bevolking verkocht ze aan de juwelier. Ik heb daar voor een kwartje munten gekocht, die nu honderdvijftig gulden waard zijn. Het grootste bedrag dat ik oo.t voor een munt betaald heb, is vier honderd gulden'. Zijn numistische belangstelling Is een puur historische. Iedere munt inspi reert hem tot het verteilen van een historie, een mythe, een schets van een t:jdperk. Eén van zijn meest op merkelijke munten werd 650 jaar ■.•óór Christus in Lydië (koning Croe- SUS geslagen. Het is vermoe delijk de eerste zilveren munt, die ooit geslagen is. .De mooiste munten vind je bij de Grieken en Romeinen', zegt hij, d:e volken gingen ten gronde aan nun weelde Je vindt dat terug bij de munten. De Romeinen zijn gaan knoeien met de munten, begonnen er zink in te doen'. ,De ondergang van een land begint met de devaluate van de munt. Devaluatie is dief stal'. De Zeistenaar heeft dan ook weinig vertrouwen in de financiële positie van Nederland. .Als je bankpapier koopt, koop je vertrouwen in je land. Ik ben voor een zuivere goud- en zilverdekking*. plaatwerk blijft onaangetast, al leen de lak wordt wat dof. Een aardig Peugeot je uit 1930 kost maar 1200,- tot 1400,-. De duurste wagen die Fransen tot dusver verkocht heeft was een Dalahaye die 8500 gulden op bracht. Op het ogenblik heeft hij een oude Renault 1914. die 18 mil le waard ls. Maar daar is het dan ook een museumstuk voor Er z'.jn in Frankrijk zelfs ansicht kaarten van gemaakt. Fransen gaat meestal met een vrachtauto naar Frankrijk en hij haalt zijn reiskosten er voor een deel uit door auto's van vakan tiegangers die het vliegtuig ne men te transporteren. Een wat vreemde situatie: tientallen jaren oude vehikels die op eigen kracht naar Nederland rijden en nieuwe sleeën die op een vrachtauto naar Frankrijk vervoerd moeten wor den. De oudjes doen het nog best Origineel Russische piano's en vleugels Mei hun klankrijkdom, techniek en kwaliteit behoren zij tot de meest vermaarde wereldmerken. Vervaar digd door één von de grootste fabrieken in Europa (meer dan 125 joar ervaring). Een van de oldtimers tijdens het transport

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 5