I.UTCKS NIEUWE OOGST 3 room- schnitzels ESTRFETTR biefstuk 1 98 4 FASCISME CENTRAAL TIJDENS BIJEENKOMST VREDESCOMITÉ TELEFOONDISTRICT BREDA KRIJGT 900 NIEUWE TELEFOONKANALEN U kent het spel toch al •na'se 200 gram B PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1968 Strijdmiddelen: voorlichting, scholing en communicatie VEISSINGEN In het kader van de Interkerkelijke vredesteek heeft het Zeeuws Vredes Comité dinsdagavond in het Concertgebouw te Vlissingen een bijeenkomst belegd, die was gewijd aan het thema .Verzoening met liet faseis me?' De Middelburgse kweekschoolle raar mr. A. J. M. Visser opende de avond met een inleiding, waarin hij de belangrijkste kenmerken en een aantal uitingen van het fascisme onder de lou- De belangrijkste kenmerken van het fascisme waren volgens mr. Visser het geloof in geweld; de minachting van minderheidsgroepen; het ontbreken van behoefte aan volledige informatie; een rechtse mentaliteit (tegen de verande ring van de maatschappij in progressie ve zin); sterk nationalistisch en anti democratisch. Macht, gezag en autori teit zijn, aldus de inleider, de pijlers, waar het fascisme op rust. Aan de hand van tal van voorbeelden werkte hij zijn stellingen uit; de bevoogding en het niet toelaten van discussie in Zuid- Afrika, de democratische conventie, waar een protesterende groep met wa pens het zwijgen werd opgelegd: uitla tingen van militairen over Vietnam, die alleen rekening houden met militaire factoren en voorbijgaan aan de gevoe lens van het Vietnamese volk en het on der de voet lopen door de Sowjet-Unie van Tsjechoslowakije. Wat dit laats+e betrof, verduidelijkte mr. Visser wel. dat hij het communisme en het fascis me zeker niet over één kam wilde scheren. Ook in eigen land nam de in leider fascistische tendenzen waar. Zo als de berichtgeving in sommige kran ten, die eenzijdig andere denkwijzen minachten en een beroep doen op de emotie van de lezer; de denkwijze bin- de Boerenpartij en de wijzen waarop ,Zo is het' en .Hoepla' werden bestreden. De heer Visser ging nog ver der en stelde dat een ieder de neiging heeft fascistisch te denken en te han delen, in de trant van ,dat kleine rot- zakje in me', waar J. B. Charles over schreef. Een verzoening met het fas cisme leek hem dan ook niet mogelijk. Na de inleiding ontstond er een dis cussie onder leiding van de heer A Rorije uit Vlissingen en mejuffrouw dr. A. H. A. Bakker uit Middelburg, ir. W. Kramer uit Vlissingen en drs. M. Beinema uit Middelburg. Tijdens deze discussie stelde de heer Visser, naar aanleiding van de bezetting van Tsje choslowakije (volgens hem voortgeko men uit een fascistische tendens), dat degenen, die zich nooit druk maakten om Vietnam ook nu hun mond moesten houden, Ir. Kramer vroeg zich af hoe ver men kon gaan met "de samenv king binnen Europa gezien in licht van de dreigende Amerikaanse economische kolonisatie van dit wereld deel. Drs. Beinema wilde hij een dergel samenwerking in ieder geval de faseis-i tisch geregeerde landen uitslui ten, Men was het er wel over eens, dat met deze landen contacten moeten wor den onderhouden. Ken groot aantal dis-j eussianten kwam tot overeenstemming,; dal één van de belangrijkste middelen] iets tegen bet faseisme te doen is: goede voorlichting, scholing en commu nicatie op allo niveaus. Straalzender van 35 meter.. Straalverbinding Goes-Roosendaal (Van onze rtv-redactie) Op de 25 meter hoge toren van het centraal postkantoor in hel stads centrum van Breda is een 35 meter hoge straalzendmast geïnstalleerd, die een nieuwe fase inluidt voor telefoonverkeer in dit dist riet, ws onder ook Zeeland ressorteert. Zon der nog gebruik te hoeven maken van ondergrondse kabels heeft men hiermede namelijk 900 nieuwe kana len gecreëerd, welk aantal in de toe komst nog sterk kan worden opge voerd, omdat de mast de mogelijk heid biedt om nog meer zenders te plaatsen: zeven of acht. In wezen gaat. het hier om hetzelf de systeem, zoals dat al wordt toe gepast door de televisietorens. Daar is ook sprake van ontvangst en uit zending via stralen. De mast in Bre da is gericht op de televisie toren in Loon op Zand, waardoor het onnodig is geworden tussen beide plaatsen ondergrondse kabels te leg gen. Het telefoondistrict Breda heeft nu de mogelijkheid zich aan te slui ten op de reeds bestaande straal zenders in het westen van het land. Momenteel wordt ook gewerkt aan een straalverbinding tussen Goes en Roosendaal, waarbij men in deze plaatsen eveneens de televisietorens kan benutten. Op die manier wordt hel in de toekomst mogelijk geheel Zuidwest-Nederland via Roosendaal en I-oon op Zand aansluiting te ge ven op het landelijk straalzender- net. Bijkomende voordelen zijn, dat de kans op storingen geringer wordt en dat liet nieuwe systeem niet duur der is. Oud-leerlingen van ,De Ruyterschool' vieren lustrum VLISSINGEN Vrijdag 4 en zater dag 5 oktober viert de vereniging van oud-leerlingen ,De Ruyterschool' haar derde lustrum. Vrijdagavond wordt eerst de algemene ledenvergadering ge houden, waarna gelegenheid bestaat tot nadere kennismaking. Dit alles vindt plaats in het internaat ,Onze vloot' aan de Van Hoogendorpweg te Vlissingen. Voor zaterdag staat er allereerst een autorally en kinderspelen op het binnen plein van het internaat op het program ma. 's Middags wordt in de sporthal van het internaat een volleybaltoernooi gehouden, waaraan zes ploegen deelne men. Ook zal die middag de gelegen heid bestaan een bustocht over Walche ren mee te maken. Om vijf uur zal als extra-onderstreping van het vijftien jarig bestaan een receptie worden ge houden in het restaurant van het in ternaat. Het feest zal worden besloten met een diner en een feestavond in .Britannia", waar de .Goldstars', het duo .Los Parajos' en .Tonny Huurdeman' zullen optreden. Tijdens de ledenvergadering zal een voorstel ter tafel komen betreffende liet leggen van contacten tussen zee vaartscholieren en Vlissingse gezinnen. Voorlichting over groenten en fruit VLISSINGEN Maandag en dinsdag organiseerde het produktschap voor groenten en fruit in het Concertge bouw te Vlissingen 4 demonstratiebij eenkomsten. Door tussenkomst van de federatie voor vrouwelijke vrijwillige hulpverlening werden tevoren honder den uitnodigingen in de stad verspreid. De bijeenkomsten werden dan ook een succes. De voedingsdeskundige, mejuf frouw E. G. Tammes. hield een levendi ge causerie met illustratieve figuren en kleurrijke dia's, waarin de aanwe zigen bepaald werden bij de waarde van groenten en fruit voor een goede gezondheid. De beschermende stoffen, aanwezig in groenten en fruit, namelijk vitaminen en voedingszouten zijn van groot belang voor het goed functione ren van onze lichaamsfuncties. Ook de waarde van het smakelijk opdienen van verschillende gerechten kwam naar vo ren. In de pauze kregen de aanwezigen een gevulde tomaat, die zeer in de smaak viel. Tevens werd een kopje koffie of thee aangeboden. Leerlingen van de gem. industrie- en huishoud- schoo lhielpen bij het serveren. Na de verloting van een aantal zakjes fruit werd de film .Groenten en fruit, wat doen we ermee', vertoond. Tot besluit kwam de geestige film ,Mijn liefde is groen', kruidig,knappend en heerlijk fris! Ha, daarzljn ze weer. De Luycks-potlen vol zachlkruidige frisheid, j die op geen tafel mogen ontbreken. Luycks Nieuwe Oogsll Heerlijk-verse, zilverblonde uitjes. Kostelijke, knappende, Jonge augurken. Geurige, pikant-smakende piccalilli. Want het komt natuurlijk nog al eens voor, dat men deze sportfoto's dubbel heeft-en dat juist die éne van de 35 nog ontbreekt om de gran dioze Centra-wandkaart vol te krijgen. Wel, Centra helpt u uit de wand-brand. Wat doet u met een dubbele? 1. Die stopt u in een enveloppe. Doe daar een briefje bij met het nummer dat u inlevert en uw naam en adres-plus het sportfoto- nummer dat u wenst Adresseer dat aan Centra, Afd. Estafetta, Postbus 87, Bode graven. Enveloppe als brief verzenden met 20 cent postzegel. Doe in die enveloppe nog een enveloppe met op de voorzijde uw eigen naam en adres en een postzegel van 12 cent. Dat is alles. U kunt dan binnen enkele dagen de ontbrekende sportfiguur tegemoet zien. Let wel, voor elke ingeleverde sportfoto wordt er e'rfn geretourneerd. Bij elke vijf gulden boodschappen krijgt u een gratis Mexi-Karta. Heeft u goud, zilver of brons, of de naam Centra in blauwe letters compleet, dan vraagt u uw Centra-Winkelier de puzzel van de week. Die, goed opgelost, bezorgt u een prijs uit de pot tw.v. honderdduizend gulden I U bent vast niet de laatste huisvrouw die suc ces heeft. extra in de centra - winkels met vers vlees

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 4