EN SLANGEN VAN KOFFERS DE WINTERSPORT BEGINT THUIS ronde, brede, hoge, fijne neuzen herfst provinciale zeeuwse courant woensdag 25 september A.an de jacks worden hoge eisen gesteld. Ideaal zijn de sturka of ny lon jacks in de betere soor ten ,al of niet voorzien van warme borgvoering, mét een ingebouwde capuchon, een ceintuur .eventueel ook aan de binnenkant, zakken die sluiten met ritsen en een klein zakje dat ook met dikke handschoenen makkelijk te vinden is om bijvoorbeeld de liftkaartjes in te doen. Voor heren blijft het eigen lijk allemaal hetzelfde: een goede skibroek in marine, zwart of bordeauxrodo, soms met een bies of band. Van sportkleding naar spor tieve kleding. Dick Holthaus bracht in zijn Twenty-seven collectie sportieve modellen die eens wat afwijken van het oude patroon: een geruit jurkje, coupenaden van be neden naar boven, klepzak- ken voor 't zicht en fijne lage steekzakken in de zijnaad. Maar ook in de mantelpakjes ruime keus. Ruiten en spor tiviteit horen blijkbaar bij elk aar: in de kleuren groen, bei ge, rood en grijs veel ruiten. Plooirokken zijn in, ook bij het (sportieve) mantelpak. Of het nu een plooi midden voor, opzij, vier, zes of acht plooien zijn, er is altijd re kening met bewegingsvrijheid gehouden. Ook hier weer leu ke ontwerpen van Dick Holt haus, die bijvoorbeeld een drie-delig pak bracht in twee stoffenDonalgal-tweed en visgraat-tweed. Het vestje voorzien van de typische puntjes... En dan leer en bont. Beiden niet meer weg te den- cen in de sportieve sector. Bont of imitaties worden ver- verkt in breedtestrepen, af gezet met leer, voorzien van :orse ceintuurs, kortom jon ge, aparte jassen. Na de le ren overgooiers ook de leren pakjes, en de leren jassen. Ook weer mét ceintuur, met veel koperkleurige versiering. De beste, en meest prijzige soort komt van geit, er is ook (Orion'-bonl wordt In divorce modekleuren gebracht. Keuie uit een serie vlotte mo- Veel (minder mOOi maar OOk dellen. Hier een model met een verhoogde lederen ceintuur, een van de leuke creaties mjnjjgr dUUr) imitatieleer, vnn Joon Louis de Paris. Koffers voor de jongere garde voor een zacht prijsje, slangen voor de geklede ge legenheden en voor een minder zacht prijsje. Het gaat om tassen. In de tassenmode zijn twee tendenzen: jonge veranderende mode, waar ontwerpers hun fan tasie op uit kunnen leven en de klassieke mode, waar een klein detail zo nu en dan slechts aan veranderd wordt. Eerst over die laatste afdeling. Ais iemand veel geld aan een tas gaat beste den, een dure leren tas aan wil schaffen, dan valt de keus meestal op een klassiek model: vrij recht, twee hengsels en meestal een knip sluiting. Slangenleer, of in ieder geval reptie- lenleer hoort thuis in deze sector. Het leer vraagt geen bewerkingen of andere versierse len, het biedt zelf al variatie genoeg. Ook de gewone leren tassen ondergaan vrij weinig ver anderingen. Een vleugelmodel, een recht mo del, een tas met klepsluiting, daar komt het voor tachtig procent op neer. Deze winter wa ren op de benrs daarbij veel leren tassen in klassiek model met een enkel randje slangen- leer ter versiering, onder de sluiting of midden over de tas. KOFFERTJES In de goedkopere klasse natuurlijk meer varia tie, en meer modellen die zijn afgestemd op de mode in de kleding en in het schoeisel. Zo wordt het koffermodel voor deze winter ge pousseerd. En dan in leer of skal van Iets vlam mend materiaal met een stikseltje, of met kwis tig rondgestrooide koperkleurige randjes, ges pen en dergelijke. Verder biedt de tassenwereld veel tassen met riempjes en gespjes aan, vooral bij tassen met een klepsluiting. De tassen worden iets groter zowel bij deze modieuze tassen als in de klassiekere series. Voor de tieners komen dan in de kleuren beige, rood, blauw, en groen goedkope tasjes van vistram, een nieuw imita tiemiddel dat meer van bet nappaleer weg heeft™. De kleuren: een warme tint middelbruin, ge vlamd. Daarnaast donkerbruin dat echter e» kele nuances lichter ls dan het donkerbruin dat verleden jaar op de markt werd gebracht. En hiauw. Deze zomer veel verkocht en mee ver wacht dat er veel vraag naar blijft. Suède en nubuck heeft wat afgedaan, er zijn wel tassen, maar de beurs had er zeer weinig interesse voor. Er komt wel schapeleer, niet het kreukeileer van enkele Jaren geleden, maar glad, licht leer. Voor die kleine tasjes meestal één kort hengseltje, voor de grotere exempla ren twee handvaten. Voor de kens van tas blijft echter altijd pri mair, de kleding en schoeisel waar de tas bij zal worden gedragen. De wintersport begint thuis. Met alle voorbereidingen. Het zorgvuldig uitzoeken van een plaats, een hotel, de data én de kleding. Een gewone lan ge broek, een gewone trui zo als men die 's winters in Ne derland draagt en het jack dat zich in het wintertje van vorig jaar zo goed gedragen heeft, voldoen niet in de kou en sneeuw van Zwitserland, Oostenrijk of welk ander win tersportoord dan ook. Voor de wintersport kan men beter een stevige broek ko pen, een zwaardere kwaliteit Helanca bijvoorbeeld. Ski kleding moet waterafstotend zijn, want zeker de beginne ling in de wintersport zal wel enkele keertjes een natte ken nismaking met de besneeuw de grond maken. Ideaal is een skipak van he lanca lycra. De pakken zijn in fijne frisse kleuren ver krijgbaar: goed zichtbaar in de witte wereld. Een dikke trui is ook onmisbaar. Zo'n grote, stoere maar vooral warme trui die niet onderhe vig is aan snelle modewisse lingen (ze kunnen een paar jaar mee) maar met een band of een bloemetje toch de saai- beid vermijden. Beige en bleu zijn favoriete kleuren, goed te combineren met het rood, ma rine, groen, oranje en bruin van de pantalon. Zwart loopt terug voor de echte ski-kle- ding. Het schoeisel dat de vrouw voor deze winter 1968-1969 wordt aangeboden is heerlijk comfortabel. Alle tenen kunnen een plaatsje waar ze recht op hebben krijgen. De ontwerpers en fabriekanten hebben er gelukkig weer aan gedacht dat we toch echt vijf tenen mee hebben ge kregen. En dus hebben de schoenen die de mode biedt ronde, brede, hoge, fijne neuzen. Zowel voor het sportieve schoeisel als voor de gelclede schoen gaat dat op. De sportieve schoen is niet langer een laag, plomp beest met platte, onflatteuze hak en met een veter, maar een gemakkelijke schoen die door een blokhak niet alles aan charme hoeft in te boeten. Integen deel, grote kleppen, gespen en dergelijk ma teriaal betrekken de schoenen helemaal in de modesfeer. De echoenen zijn hoogopgesneden en geven steun. Elegante schoenen voor moeilijke voe ten, wat willen we nog meert GEKLEDE SCHOEN De geklede schoen toont dezelfde uitgangspun ten, maar daar worden de hakken hoger, soms ook al weer iets smaller, iets slanker, iets mooi er zelfs. De neuzen zijn iets spitser, maar heb ben nog geen pijnlijke punten zoals vijf jaar geleden. De betere schoenen (veelal van Italiaanse hui ze: de Italiaanse vrouw heeft mooiere voelen, of de Italianen hebben gewoon meer gevoel in hun vingers om fijne schoenen te maken) zijn gevlamd. Eet leer heeft een marmereffect. Combinaties in leer zijn er, maar uitsluitend in nuances van licht naar donker of andersom. De combinaties, groen-bruin-rood ze zijn nog wel te krijgen, er zijn ook nog Nederland se fabrieken die er voor deze winter maakten gaan hun plaatsje afstaan. LAARZEN De laarzen bevallen de Nederlandse vrouw goed; elke winter stijgt de verkoop van laarzen, maar te is ook behoudend. Ze koopt liever geen extravagante laarzen tot ver boven de knie, maar ze wil wel een modieuze laars. (Dit alles over hel algemeen gesproken, per slot van reke ning is het maar een klein percentage van de jeugd die wel mee wil, het zich ook kan ver oorloven). Daarom zijn de laarzen die in de Nederlandse winkels staan, van soepel leer en tot vlak on der de knie. Het mijn zeer nauw aansluitende kledingstukken? in veel bruine marmertinten. Sommigen sluiten van boven met elastiek, zodat de laars een tweede huidje wordt. TIENERSCHOENEN Voor wie nog net geen tiener ie, ie meiskee van tien tot dertien jaar, is er een aparte serie schoenen uitgebracht. Schoenen in hun maat die niets meer met de klassieke kinderschoen hebben te maken maar aansluiten op de mode in damesschoeisel. Daarom ook hier ronde, bre de, hoge, fijne neuzen, veel marmereffecten in het leer, kleppen en gespen en veel perforatie. Een nieuw element in de schoenenindustrie en gezien de resultaten een goed initiatief voor de kleinste dametjes. Hel clomesbroekpak it behoorlijk in de running. Docht men nog enkele jaren geleden, dol dil een dracht wat uitsluitend voor de wintersport, dan it men nu toch wel tot de conclusie gekomen, dat het tevens een Ideale dracht is voor de jongere vrouw om mee boodschappen to gaan doen, voor vrije weekends enz. Hier een helonca-lycro

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 29