BRIL MON TUREN bloedkoraal en granaat favoriet mooi zijn met terug naar Oudhollandse stijl herfst provinciale zeeuwse courant woensdag 25 september Onlangs werd een gedachten wisse ling gehouden tussen een grimeur/ visagist, een haarstylist. een manne quin een opticien en mode-ontwerper Arnoul G. Diepenveen. Men kwam in Amsterdam bijeen om te beraadsla gen over de brillenmode en wat daar mee samenhangt De kapper onder de forumleden, de heer Louis Pierlot uit Haarlem, raadde aan de kleur van het montuur aan te passen aan dé haar kleur, omdat een gezicht met blond haar en donkere bril gauw te streng en te hard wordt, al is dit geen wet van Meden en Perzen. Het is logisch dat men bij het wisselen van een kap sel nog eens even kritisch in de spie gel kijkt of het montuur nog wel bij de nieuwe haardracht past (wanneer men b.v. overgaat van een hoog kaal voorhoofd naar pony, of van stijl naar achteren getrokken haar naar een krullekop Jongeren, ouderen en brillenmode De jongste spruit magals men het volgens de mode wil doen, slapen in een donkerhouten oud- Hollands wiegje met een bekle ding in bonte ruiten of zelfs in Brabants boerenbond. Na die periode mag; hij kruipen in en y.icli optrekken aan een box die niet na- turelklenrig, niet rond. die rood of geel maar donkergroen is niet met de hand van geschilderde bloemetjes is voorzien- Hij mag zitten in een Oudhollandse kin derstoel en later zitten op een Oudhol lands krukje Het is mode. Maar het mag ook anders, want is een kinderstoel met een skaileren stoeltje en een formicablad niet veel handiger? Als de peuter kleuter word. als hij zijn vork vast niet alleen gebruikt om er netjes zijn brood mee naar zijn mond Ie brengen, maar misschien ook wel om zijn activiteiten uit te leven op het blad van de kinderstoel. En in diezelfde tijd zal Koning Kleu ter afscheid willen nemen van de hoge kinderstoel en een vorstelijke zetel ver langen om toch te zitten: moderne kin derstoelen zijn in een wip om te to veren in een tafeltje en een stoeltje. KASTCOMMODE Wat misschien wél praktisch is. Is dr kastcommode. In plaats van de gewone commode brengt men nu kasten in de handel met een blad dat neergeklapt kan worden Na een periode dat de kast commode heet kan het ook de naam bureautje krijgen. Het schrijfblad is groot genoeg en er is plenty ruimte. De kasten worden In formica, al dan niet wit, of gecombineerd met hout (formica) uitgevoerd. COMBIWAGENS De kinder- en wandelwagens worden iets kleiner. Niet alleen de wielen, maar de hele wagen. Een grote, statige kinderwagen is niet alleen prijziger, maar ook minder gemakkelijk, voor flatbewoners gewoon onpraktisch. Combiwagens zijn de wagens die het steeds meer gaan doen. Na de kinder wagen wordt het met enkele simpele handgrepen in een wandelwagen of ook wel in een reiswieg veranderd. Zo'n wa gen is in winter 1968-*69 donkerblauw zowel aan de huiten- als ook aan de bin nenkant. Donkerblauw is toch een favoriete kleur, ook voor wandelwagentjes en voor de bontzakken in wandelwagentje*. Ver der is het donkergroen en donkerrood. BABYKLEERTJES Baby krijgt als het koud is een bont mutsje. In plaats van de jasjes met capuchons komen nu meer de gekle- dere-jasjes 'met zo'n bontmuts) aan de orde. Verder nylonjacks met nylon bontvoering en voor de kleinste baby'» van die bontjasjes, 't Kan zo in de wasmachine en liet staat beeldig. Voor de kleutermelsjes zijn er bruine krijtstreepjurkjes met witte manchet jes en een wit kraagje. De gerende lijn en de plooien maken er In ieder geval iets heel anders van dan de jurkjes van vijftig jaar geleden. Tenslotte zijn er aardige tricot-com plets voor de jonge jeugd, jawel! E«n truitje en broek, voorzien van alle mo de-attributen zoals een koperen gesp en V-hals. Kleuren: bronsgroen en bruin. Brillen zijn onmisbare accessoires gewordennet zo zeer aan mode onderhevig als armbanden, kettin gen, oorklips en ceintuurs. Na de oorlog, toen de mode plotseling lang en zwierig werd. ging men wat meer aandacht aan de brilmonturen schenken, en kwamen de .zwierige brillen', de vlindermodellen in de han del. Met de intrede van de hemdjurk, het rechte silhouet dus, kreeg men langzamerhand meer zin in strakke vormenrechte jurken die steeds kor ter zijn geworden, strakke hoedvor- men, rechthoekige en vierkante tas sen, en ook vierkante en ronde bril len. En nu in 1968 de ogen meer dan ooit de aandacht gaan krijgen, past ook het brilmontuur zich aan. De nieuwe modellen zijn amandelvor mig in alle mogelijke variaties. De glazen zijn meestal lichtgetint. Heel gerafineerd laten mode-bewuste dames de oranje-bruine monturen passen bij de andere accessoires van ogenschijnlijk hetzelfde materiaal zo als bruine plastic ring-ceintuurs. arm banden. ringen, gespen op tassen of schoengarneringen. Lichtgetinte glazen zijn in trek. En daarmee gaat de oog make-up van be lang zijn. Die is ónder de bril echt wel noodzakelijk, omdat zonder make-up de ogen als het ware wegvallen ach ter dat gekleurde glas, zeker wanneer die ogen blauw, grijs of groen zijn. Niemand vindt het leuk tegen een bril aan te praten in plaats van tegen een oog: een oog moet blijven .spre ken'. Oordeel van deskundigen Het is voornamelijk de jeugd die de nieuwe brillen nauwlettend in het oog houdt en dan ook alleen maar een bril wil dragen die voor hun gevoel in de mode is. De ouden zoeken meer een bril die hun flatteert en bij hun ge zicht past; door hun ouder gezicht dat niet alles meer kan hebben kunnen zij gewoon niet alles dragen wat hun hart begeert, als daar sprake van mocht zijn. Een tweede bril voor de avonduren, voor feestelijk uitgaan, is geen luxe meer. En zeker nu nu de ogen in het gehele modebeeld een zo belang rijke rol spelen is de .brillengarde- robe' zonder meer belangrijk gewor den. Kleuren En nu de wintermode weer wat saai er dreigt te worden met veel beige, bruin en grijs, komen de gekleurde brilmonturen in de mode. Behalve de Hayanna-kleurtjes. die jarenlang met een heel donkere tint rood. met zwart en met grijs de aangewezen tinten voor brilmonturen vormden, zien we nu ook oranje blauw en zelfs groen in celluloidmonturen. Een voorbeeld van fillegrainwerk Granaat en bloedkoraal favoriet in Zeeland. Niet alleen celluloid monturen, mum ook monturen ran een celluloiddoublé combinatie treffen wij aan, zo wel rooi dames als voor lieren De heer draagt Itiei een rechthoekig model, de dame links een zeer moder- ne ovale bril. Rechts een doublé brilletje met ronde gla zen en lang aangezette veren. En natuurlijk is het éérst de vrouw die modieus durft te zijn. en waar schijnlijk met name de vrouwelijke jeugd En zo spreekt men tegenwoor dig ook van gewaagde combinaties in de brillenmode als het dan gaat om >en donkergroen montuur met licht groene glazen. Het blijft zaak veel aandacht aan de oog-make-up te be steden. Een mooi oog en een mooie bril maken samen een mooi gezicht. In Zeeland blijken de granaat en de bloed koraal de meest verkochte stenen te zijn. In hangers, in ringen, in broches. De stenen die van oudsher in de Zeeuwse drachten zo'n grote rol spelen hebben ook in moder ne uitvoeringen en bewerkingen de voor keur van het grootste percentage Zeeuwen. Het is opvallend dat die voorkeur voor deze stenen in overig Nederland niet zo groot is. Waarom Het schijnt met alleen maar traditie te zijn. De meeste kopers, aldus een detaillist, zijn als ze de win kel inkomen nog niets besloten. Iemand beweerde eens dat de Zeeuwse bevolking van nature staal- arni zou zijn dat men daarom in hun psychische onderbewustzijn aangetrokken zou worden door ste nen die staalrijk - van mineraal zijn, zoals de gra naat en de bloedkoraal. Wat het ook moge zijn, de keus ts niet zo slecht. Bovendien schrijft men aan de granaat de volgen de magische eigenschappen toe: sterkt de wils kracht en standvastigheid, geeft succes, macht en gezag en verdrijft zwaarmoedigheid'. Voor wie lie ver de nuchtere feiten onder ogen ziet: granaat is een samenstelling van vooral calcium, ijzer, alumi nium, magnesium en silicaat. De voornaamste vindplaatsen van de granaat. Rus land. Tsjechoslowakije, Zwitserland, Tirol, Saksen en Ceylon. Bloedkoraal is een schat van de zeebo dem en wordt vooral rond Spanje en omgeving ge vonden. ROMANTIEK In tafelgerei valt een hang naar romantiek te be speuren. Twee, drie jaar geleden waren alle model len vrij strak van vorm, nu brengt men weer volop versieringen aan. Om daar een voorbeeld te noemen: perleroyal, met een parelrandje langs de heften, en rosé romantique, met een roosje als decoratie. In staal staan de gematteerde uitvoeringen veel minder in de belangstelling dan ooit voorheen. On danks die romantische neiginkjes en ondanks de re clamecampagne voor zilver blijken de meeste jon ge mensen toch de voorkeur aan een stalen cassette te geven. En dat is geen wonder: ondanks de be langstelling voor zilver zijn de prijzen te domine rend. En het. verschil in prijs wordt steeds groter. VERDER Verder neemt de buitengewone belangstelling (zo als die t» het voorjaar was) voor gouden boogcol- tiers wat af. Nu richt men zich meer op gouden hangers, vaak tekens van de dierenriem. Monogram- of schild ringen mogen zich ook weer in een toene mende belangstelling verheugen en verder blijft het fille grain-werk favoriet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 27