Voorlopig geen ingrijpende wetswijziging Nog niets opgelost bij de PvdA Meeste troepen spoedig weg Eerste klassen van lagere school worden ingekrompen INZET EN UITKOMST VERSCHILLEND Nieuw links Voorlopige redder Partijbestuur ,Weg met Tans' Kijkt u rustig rond bij uw horloger OVERHEIDSVOORLICHTING AAN KRITISCHOORDEELONDERWERPEN Wachten tot meer ervaring is opgedaan Voor ons is sparen opeens een stuk aantrekkelijker... dank zij het Premie Spaarplan! PREMIE SPAARPLAN Verkorting van salarisschaal lager onderwijs Spoedig nota democratisering onderwijs LANDBOUWMINISTERS HEBBEN ZORGEN OM ZUIVEL0VERSCHOTTEN DINSDAG 24 SEPTEMBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 de DEN HAAG Wie vreemde gebeurtenissen op de partijraad van de PvdA nog eens doorneemt, komt tot de conclusie dat inzet en uitkomst merkwaardig van elkaar verschillen. De inzet was het geven van enige rug gesteun aan het ernstig ver zwakte partijbestuur. De uit komst, na een lange omweg, was dat een acute crisis in de partij slechts bezworen werd door de goede wil van Nieuw Links, optredend in de persoon van de vice-voorzit- ter van de partij, André van der Louw. Toen het partijbestuur de 250 par- tijraadsleden bij elkaar riep. was de bedoeling- ongetwijfeld de on rust in de partij te bezweren. Die onrust is in een paar Woorden sa men te vatten: Het optreden van Nieuw Links- Niet alleen in het partijbestuur waar Nieuw Links de besluitvorming blokkeert maar ook in de partij als ge heel. waar Nieuw Links de allures gaat aannemen van een partij in de partij. Vlak voor de partijraadsvergade ring had het partijbestuur over beide onderwerpen een soort com promis weten te bereiken en het ging erom dit compromis aan de partijraad te verkopen. De partij raad zelf had aan het begin van de vergadering geen uitgesproken opvattingen. Er was natuurljjk wantrouwen tegen de methodes van Nieuw Links, dat vrijwel een eigen politieke campagne aan-het voeren is. Maar er was ook sym pathie voor deze jonge generatie, omdat zij tenminste actief is. Om zowel aan het een als aan het an der uiting te geven stelde de par tijraad vragen. raad. Haar voornaamste woord voerder, Han Lammers, stelde geen vragen maar onderschreef het compromis, hetgeen bij som migen het wantrouwen wat deed groeien. Lammers en de r.j|nen voerden de taktlek van de poli- tipke guerrilla: meegeven met de stoot- Er zou zaterdag overigens niets bijzonders zijn gebeurd als het partijbestuur redelijk antwoord zou hebben gegeven op vragen uit de partijraad. Maar het tegendeel gebeurde. Partijvoorzitter Tans gaf op geen enkele vraag behoor lijk antwoord en irriteerde de zaal. Hij leidde de vergadering slecht, nam willekeurige beslissin gen en speelde het klaar om in een half uur de onzekere sfeer te veranderen in een stemming van ,weg met het partijbestuur", al thans .weg met Tans'. Het was onvermijdelijk dat het partijbestuur het voorstel om zo snel mogelijk een nieuw bestuur te kiezen als een motie van wan trouwen opvatte. Maar zelfs deze opstelling van het partijbestuur, door Tans onder woorden ge bracht met de mededeling dat een demissionair bestuur zou leiden tot een desintegratie van de par tij. veranderde de stemming niet. De motie van wantrouwen zou aangenomen zijn als niet tenslotte Van der Louw zelf het woord had genomen om uit te leggen dat Nieuw Links zich aan de afspra ken zou houden en dat de per soonlijke verhoudingen in het par tijbestuur helemaal niet zo slecht waren als werd verondersteld. .We konden altijd nog wel een pilsje met elkaar drinken". Voor zijn verhaal week de partij raad en aanvaardde het compro mis over het functioneren van het partijbestuur en het optreden van Nieuw Links. Maar het vreemde van de situatie is dat er eigen lijk niets is opgelost. De partij blijft voorlopig zitten met een voorzitter die niet voldoet. Of het partijbestuur de resterende maan den een beetje zal functioneren, hangt van de goede wil af van Nieuw Links, zoals ook het com promis over het optreden van de ze groep vooral afhangt van de goede wil van Nieuw Links. Nieuw Links, de stroming die op de partijraad het minst te vertel len had. is voorlopig de redder van het partijbestuur en als in maart het nieuwe bestuur gekozen moet worden, zal voorzitter Tans de vergadering vermoedelijk weer zo slecht leiden, dat de sympathie voor Nieuw Links zal toenemen. Het gevolg kan zijn dat Nieuw Links zwaarder in het nieuwe be stuur terugkomt en daarmee is dan de basis gelegd voor nieuwe, grotere conflicten tussen partijbe stuur en fractie, want in dat laat ste orgaan komt Nieuw Links niet voor. Zo zal de PvdA de twee ge zichten kunnen krijgen, waar fractievoorzitter Den Uyl voor en na tegen gewaarschuwd heeft. De partners voor de progressieve con centratie kunnen intussen gissen met welk gezicht het stembusak koord gesloten moet worden. T sjechoslowaakse minister: GENEVE (RTR, DPA) De voornaamste contingenten van de Oosteuropese strijdkrachten die bijna vijf weken geleden Tsjecho- Slowakije hebben bezet, zullen te- ^jgen 15 oktober worden terugge- trokken. Dit heeft de Tsjechoslo- waakse minister voor het staats- plan Stefan Gasparik, volgens wel- ingelichte kringen maandag in Ge- nève verklaard op een bijeenkomst van Tsjechoslowaakse diplomaten en functionarissen bij de Verenigde Naties. Volgens de minister zouden de enige leden van de Russische veiligheidsdienst die in Tsjecho-Slwakije zijn, zich bezi?- houden met hun e:gen troepen. Hij voegde hieraan toe, dat in de zogenaam- de overeenkomst van Moskou niets staat S over de stationering van Russische ,ad- viseurs'. S; Minister Gasparik was naar Zwitserland Si gekomen om de situatie in zam land uit- ADVERTENTIE) HIJ adviseert u graag en vrijblijvend, ook al wilt u niet meteen beslissen S gekomen om de situatie in 22jn land uit- w een te zetetn en landgenoten die zich ten tijde van de invasie In het buiten land bevonden en daar nog zijn, te be wegen naar huis te komen. Een Tsjedhoslowaakse militaire dele- fyiaimii/ii/imirmmiimmfiiiimiiiiiimirmiiiimmmmimmh COMMISSIE BEGINT HAAR WERK Voorzitter pleit voor informatie over achtergronden DEN HAAG (ANP) Minister- president P. J. S. de Jong heeft de indruk, dat de burgers vaak wor den overstelpt met informaties gesproken, gedrukt en gefilmd maar dat er, ondanks deze massa aan informatie, geen wezenlijke in formatie tot stand komt. De premier zei dit maandagmiddag bij de installatie van de jCommissie heroriëntatie overheidsvoorlich ting', van welke commissie oud minister mr B. W. Biesheuvel voor zitter is. De commissie heeft tot taak de regering van advies te die nen over de maatschappelijke func tie van de voorlichting van het rijk en over de openheid van de be stuursdienst, waarbij een stand punt van de regering over een wet telijk omschreven recht op infor matie dient te worden voorbereid. In zijn installatie-rede vestige premier De Jong er de aandacht op. dat de re gering behoefte heeft aan net verklaren en toelichten van haar beleid, hoezeer zij ook omgekeerd behoefte heeft om te worden voorgelicht over wat er in de maatschappij leeft. ,Die voorlichtings taak te activeren ziet de regering als pluaht. Maar zij is zich er van bewust dat zij daarmee voorzichtig moet zijn en dat door uitbreiding van activitei ten nog met de communicatie tot stand is gebracht. Het gevaar is groot, dat goedbedoelde uiteenzettingen de basis niet bereiken, dat de burger er niets van begrijpt en schouderophalend el ders voorb.j gaat. Dat schouderophalend voorbij gaan is vcar de democratie dodend', aldus de minister-president. Temp 0 Nqar de mening van de premier heb ben de betekenis van radio, televisie en drulkpens, gepaard met tcc'hnolo- fische ontwikkelingen op alle ge- led. het tempo van het bestuur sterk beïnvloed. De vraag rijst nu, zo vervolgde de minister-president, in hoeverre moet de regering znch bij dc voorlichting beperken, gelet op de taak van de volksvertegen woordiging. Premier De Jong noem de het duidelijk, dat de regering niet over het parlement heen mag trachten haar beleid bij de bevolking aanvaard te krijgen. Premier De Jong wees er op, dat er in onze tijd een communicatie-probleem is en eigenlijk zo merkte hij op in alle sectoren van de maatschappij. Wij zouden ons vergissen, indien wij dachten, dat het alleen maar commu nicatie-problemen zijn. .Sociologisch ge zien is de communicatie slechts mid del tot het doel: hetbetrekken van de burger bij het beleidsproces en het maatschappelijk gebeuren. De regering meent, dathet een opgave van deze tijd is de communicatie tussen bestuur en bestuurden optimaal te doen zijn en aan het begrip van overheidsgezag een nieuwe betekenis te getven. De vraag daarbij is niet hoe dé hoeveelheid in" formaties te vergroten. Het gaat er veel meer om het proces van de be leidsvoering doorzichtig te maken, de burger inzicht te geven in het hoe en waarom, en daardoor de afstand tussen de basis en de top te verkleinen, Juist in deze tijd van massificatie en ver vreemding is dit tegenspel meer dan ooit nodig'. Rapport De minister-president zei het op prijs te stellen, indien de commissie over ongeveer een jaar rapport zou kunnen uitbrengen. ,De regering hoopt, dat u baanbrekend werk zult verrichten voor het verbeteren van de communicatie- wegen, die leiden van de basis naar de top en, omgekeerd, van de top naar de basis. Zo doende, zult u de democra tie een grote dienst bewijzen'. De voorzitter van de .commissie herori- enatie overheidsvoorlichting*, de AR- fraotiewoorzltter uit de tweede kamer mr B. W. Biesheuvel, beantwoordde de speech van de minister-president. Mr Biesheuvel bepleitte onder meer de jlulilikatie van officiële toelichtingen op de inhoud en de achtergrond van alle door de regering getroffen maat regelen. Sprekende over het vraag stuk van de openheid en de staten-ge- neraal zei mr Biesheuvel, dat de staten- genernal zijns inziens geen hinderpaal vormen op weg naar verdere openheid. Hij noemde het een misvatting te me nen dat vergaren van nieuws bij uit stek de taak van de volksvertegenwoor diging zou zijn. Mr Biesheuvel zei te hopen dat de arbeid yan de commissie zich zal richten ,op de openheid en vrijheid die de burger van onze tijd in welk maatschappelijk bestel dan ook, steeds meer ervaart als eerste le vensbehoefte'. gatne heeft in de afgelopen week te Moenkatsjewo in de Oekraine met de Russen geheime onderhandelingen ge voerd over het onderbrengen van de bezettingstroepen. Dit werd maandag van welingelichte zijde te Praag verno men. De Tsjechoslowaken zouden zich bereid hebben verklaard drie grote mili taire centra Libavo cn Olomouc in Moravië en Mlada in de omgeving van Praag ter beschikking van" de Russen te stellen. Volgens berichten, die maandag in Praag de ronde deden, gaat vandaag of morgen een Tsjechische delegatie naar Moskou voor overleg met de Rus sische leiders. NAVO De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Rusk, diens West duit se collega Brandt en andere NA- VOsmin isters van buitenlandse za ken, zullen begin volgende maand in New York bijeenkomen om met elk aar over de bezetting van Tsjecho- Slowakije te praten. Dit Is maandag in Bonn bekendgemaakt. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zei, dat de bij eenkomst tussen 7 en 10 oktober zal plaatsvinden. Minister Brandt bevindt zich dan in New York op weg naar de conferentie van Westduitse ambassa deurs in Lima (Peru). Alle NAVO-mimsters zullen dan in New York aanwezig: zijn voor de alge mene vergadering der Verenigde Naties. De vergadering zou zijn voorgesteld door minister Rusk. Mammoetwet al te vaak of met te korte tussenpo zen vragen, dat zij het onderwijs in grijpend hervormen en bovendien Is het raadzaam te wachten tot meer ervaring met het thans Ingevoerde systeem is opgedaan.' aldus minister Veringa. Enkele van de punten, die men ln de nieuwe experimentenwet wil onderzoe ken zijn: De vraag of op havo en atheneum een indeling in een a- en een b-richting nog wel zinvol Ls. De vraag of het onderscheid tussen DEN HAAG (GPD) De hoogste prioriteit in de begroting van on- derwijs en wetenschappen is toe- man dient te verdwl)- gekend aan de uitvoering van de nen. mammoetwet. De ervaring, die men tot dusver heeft opgedaan, zal ech ter leiden tot de indiening van een nieuwe experimentenwet. Minister Veringa acht het waar schijnlijk, dat de wet wanneer zij op dit moment tot stand zou worden gebracht op een aantal belangrijke punten anders zou lui- den dan nu. De bewindsman zal evenwel voorlopig Inlet tot een Ingrijpende wetswijziging overgaan. .Men mag van de leraren niet LONDEN Dit is de 66-jarige Lorna Johnstone, de oudste vrouw die ooit aan de Olympische Spe len heeft deelgenomen, met haar paard El Guapo op het Londense Heathrow vliegveld voor het ver trek naar Mexico waar zij op het dressuur zal uitkomen. Zender Wesel in bedrijf DÜSSELDORF (DPA) De Westduit se minister van PTT, dr Dollinger, heeft maandag de tv-zender BUderlch-Wesel ln bedrijf gesteld. De 500 kw-zender, die in drie Jaar gebouwd ls en 6,5 miljoen mark heeft gekost, zal het tweede en derde program uitzenden. De toren is met zijn 321 m het hoogste bouwwerk in Noordriin-Westfalen. De uitzendingen kunnen ook in een deel van Nederland met normale antennes zonder storing worden ontvangen. (ADVERTENTIE) GELDERS-OVERIJSSELSE SAMENWERKING OP ADMINISTRATIEF GEBIED ALMELO (ANP) Gelderland en Overljsel gaan waarschijnlijk samen werken op het gebied van gemeentelijke administraties. De afdelingen in déze provincies van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten hebben besloten tot de vorming van een regionaal sa menwerkingsverband op het gebied van automatisering met computers van alle gemeentelijke activiteiten op administratief gebied. Er is een com missie ingesteld die de mogelijkheid en wenselijkheid zal onderzoeken van een samenwerking op dit gebied tussen ge meenten, provincies en waterschappen. In die commissie hebben burgemeesters, provinciale en gemeentelijke administra tieve kaderleden en waterschapsfunctio narissen zitting. jggggj DEN HAAG (GPD) Het aantal leerlingen per onderwijzer in de eerste klas van de lagere school zal met ingang van het volgende schooljaar op 35 worden gebracht. Deze aanzienlijke verlaging van de leerlingenschaal is het gevolg van het streven van minister Veringa We sparen. En hoe! Mijn man en ik doen mee aan het Premie Spaar plan en kopen nu jaarlijks samen voor 500 gulden spaarbewijzen. Straks krijgen we dat bedrag terug mèt de rente en... daar boven op dan elk jaar nog eens 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! Reken maar dat we met dat geld direct weer verder sparen... Misschien is het Premie Spaarplan ook iets voor u. Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan. Postbus 51Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (spaar- en effectenbewljzen, levensverzekeringen, hypo theekaflossingen, spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. Basis voor persoonlijk bezit IN 1969 CIRCA 550 ONDERWIJZERS EXTRA Opleiding leraren Minister Veringa ls het ln grote lij nen eens met de voorstellen van da commissie opleiding leraren (de veel- bekritiseerde commissie Drewes) die thans ook door de lerarenorganisa ties zijn goedgekeurd. Er ls zelfs overeenstemming bereikt over de eis van toelating tot de stu die voor de akten van bekwaamheid. Hiervoor zal ten minste een havo diploma vereist zijn. De commissie opleiding leraren zal bin nenkort enkele commissies instellen voor de voorbereiding van studie- en examenprogramma's voor de verschil lende akten. De vraag over de verhouding van de In houd van de opleiding voor akten van 1 bekwaamheid tot de Inhoud van de uni versitaire opleiding kan pas definitief worden beantwoord na de herstructure ring van het wetenschappelijk onder wijs. Examenraai Om tot een bevredigende examenrege ling te komen, zal bij het middelbaar onderwijs een examenraad worden in gesteld, die belast zal zijn met de or ganisatie en uitvoering van de eind examens. De raad zal in nauw contact staan met het onlangs opgerichte Insti- tuut voor toetsenontwlkkeling, dat moet j trachten zoveel mogelijk objectieve toet singsmethoden te ontwikkelen. om bij het gehele lager onderwijs niet meer dan 35 leerlingen bij één onderwijzer onder te brengen. De bewindsman zegt dit in zijn toe lichting op de begroting voor 1969. Met de drastische Inkrimping van de leerlingenschaal wordt in de eerste klas begonnen, omdat daar de grootste aan tallen zittenblijvers zijn. .Het is daarom wenselijk, dat juist de leerlingen in de eerste klassen meer aandacht van de onderwijzers krijgen', aldus de be windsman. De maatregel is bovendien bevorderlijk voor een verdere democrati sering van het onderwijs meent hij. Meer personeel Minister Eeringa: Wetsontwerp wetenschappelijk onderwijs nog dit jaar gereed Positie hts-ers DEN HAAG (GPD) Eind oktot>er zal de regeringscommissaris voor het wetenschappelijk onderwijs, prof. Pos thumus, zijn Langverwachte nota over Je herstructurering van het weten- ïhappelijk onderwijs indienen. Prof. Posthumus heeft minister Veringa ech ter gevraagd de nota eerst aan alle betrokkenen ter discussie te stellen al vorens een wetsontwerp over de her structurering in te dienen. De bewinds man hoopt niettemin nog dit parlemen taire jaar met een dergelijk wetsvoor stel te kunnen komen. Minister Veringa zal ach nog beraden overde vraag op welke wijze alle sec toren van de universitaire gemeenschap bij de discussie kunnen woerden betrok ken. Bij de herstructurering van het hoger onderwijs zal tevens het probleean van de verkorting van de studieduur aan de orde komen. Binnenkort wordt een begin gemaakt met het onderzoek naar de verbetering van samenstelling en werkwijze vandé academische raad. De minister bevestigd nogmaals, dat de raad met meer voldoet aan de eisen die daaraan thans moeten worden ge steld. 5 Bij het onderzoek zullen ook alle direct betrokkenen worden ingeschakeld. Daarbij zal de aandacht in het bijzon der moeten ziijn gericht om de raad als forum voor onderling overleg en als advieslidhaam van de Nederlandse universiteiten en hogescholen een meer algemeen representatief karakter Bijzondere aandacht wordt in de begro ting van onderwijs en wetenschappen besteed aan de overgang vanhethoger beroepsonderwijs naar het wetenschap pelijk onderwijs. Een groot deel van deze problematiek zal aan de orde ko men bij de nota van prof. Posthumus. Er zal echter binnen afzienbare tijd reeds een koninklijk besluit worden uit- DEN HAAG (GPD) Minister Veringa (onderwijs en weten schappen) zal binnenkort een nota over de democratisering van het onderwijs aan de staten-generaal kelijk verbeterd worden door een voorleggen. Dit blijkt uit de memo- verkorting van de salarisschaal rte van toebchtmg op zijn begro- Kleuteronderwijs ting voor 1969. De verlaging van het aantal leerlin gen betekent, dat het volgend Jaar ongeveer 550 onderwijzers meer moeten worden aangesteld. Voor het kalenderjaar 1969 betekent dat een bedrag van 4 miljoen gulden aan extra-salarissen. !Ook op een aantal scholen voor L ten gewoon onderwijs zal een verla ging van de leerlingenschaal worden ingevoerd. De salarissen van school- In het kleuteronderwijs zal de zoge naamde margeregeling worden afge schaft. Dit betekent, dat de regeling, waarbij een bepaald aantal kleuters ver eist ls voordat de wettelijk verpLich- te leidster door het rijk wordt betaald, komt te vervallen. De belangstelling voor de opleidings scholen voor kleuterleidsters ls sterk „ens -one nraao rvmr n*r mm voldoend ^bod. Bmnl b3enkle™terle"tott™ OP" ï™-3®11 vooricomen, dat de alnsrviumüg- nieuw- worden bezien. held van het beleid woidtakngetaiL Eén van de belangrijkste factoren bij die vermaatschappelijking van het on derwijs is een drastische herziening van het basis-onderwijs. Binnenkort z2 een voorontwerp voor het bas.s-onder- wijs verschijnen, dat ln brede kring ter discussie zal worden gesteld. Inspraak van alle betrokkenen !s overi gens een ,rode draad' door het beleid van Beraad in Brussel (Van onze correspondent) BRUSSEL De eieren, die voortaan van het ene EEG-land naar het andere zullen worden geëxporteerd, krijgen nieuwe stempels. Ze worden ingedeeld in zeven gewichtsklassen en in drie kwaliteitsklas sen. Het gevolg zal zijn, zo hopen de ministers van landbouw tenminste dat er geen oneerlijke concurrentie meer mogelijk is. Tot dat besluit is de raad van ministers van de EEG gistermiddag in Brussel ze- komen. En is daarmee een eind gemaakt aan moeilijkheden die sedert langer dan een jaar bestaan- Men moet nu maar afwachten hoe het in de praktijk zal gaan. Munster Lardinols is optimistisch. Hij vindt de nieuwe regeling voor ons land be vredigend. De ministers hebben het ook over de zuiveloverschotten gehad. België kan met zijn kaasproduktie n.l. met meer concurreren tegen invoer uit EEG-landen met name uit Nederland. Uit de discussie, waaraan dr Mansholt voor de Europese commissie deelnam, is gebleken dat de meeste landen moeilijkheden hebben Zo is de notering van Gouda-kaas in Duitsland lager dan in België. Nederland lmpor- gevaardigd, waarbij voor bezitters van teert magere melkpoeder uit België en Duitsland, sedert 1 januari van dit jaa- hogere tech- was dan 50.000 ton. waarvan 35.000 ton direct uit de markt moest worden ge- vBrfanr naar nomen, enz De ministerraad heeft nog geen oplossing gevonden en die zal hij ook vandaag wel niet kunnen aanwijzen. Alles zal wel wachten tot de Europese commissie met getuigschriften nlsche school de directe overgang naar een technische hogeschool mogelijk wordt. Daarbij zal ook een beslissing over de titel van hts'er worden geno-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 9