IJ-TUNNEL: HUZARENSTUKJE NEDERLANDSE WATERBOUW 30 OKTOBER OPEN NEDERLANDS ZESDE ONDERWATERTUNNEL 7 tunnel in cijfers stalen deuren in ij-tunnel verwarmde tunnelweg DINSDAG 24 SEPTEMBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amsterdam heeft zijn IJ-tunnel. Woensdag 30 oktober zal koningin Juliana de nieuwe ver bindingsweg tussen Amsterdam-Noord en overig Amsterdam officieel openen. Er zal wor den gevlagd en gefeest. Honderddertig jaar geleden is de eerste schuchtere poging on dernomen om het IJ van een vaste oeververbinding te voorzien. Sindsdien zijn er vele ge neraties Amsterdammers gekomen en gegaan en iedere generatie heeft zich op een of an dere wijze opgewonden over nieuwe plannen voor bruggen of tunnels. Amsterdam heeft zijn tunnel, maar het is niet zon der strijd gegaan Strijd tusen de burgerij en over heid, strijd tussen ambtenaren onderling, strijd tussen publieke werken en rijkswaterstaat, strijd tussen gemeentebestuur en rijksregering. Het eigenwijze Amsterdam heeft zijn zin doorge dreven en het nageslacht zal er dankbaar voor blij ven. De tunnel was broodnodig. De verwachting is zelfs, dat het optimale gebruik van de tunnelwegen reeds binnen enkele maanden in de spitsuren zal worden bereikt. Eigenwijs Amsterdjm kreeg zijn zin. Het gevecht over de vraag ja-tunnel of nee-tunnel is achter de rug. Het zware gevecht van de tunnelbouwers, die voor de opgave stonden een van de meest gecompli ceerde tunnels ter wereld te bouwen, is eveneens met goed gevolg geëindigd Amsterdam heeft zijn tunnel en laat op de 30ste oktober de champagne vloeien Voor vriend en vijand want onder de feestgangers zullen zich nootdambtenaren en zelfs oud-ministers bevinden, die dezelfde tunnel te vuur en te zwaard hebben bestreden. STADSTUNNEL Coentunnel en de reeds jaren eerder tot stand ge komen brugverbinding over het buiten-IJ hebben een typische interlocale functie gekregen. De IJ- lunnel is nu inderdaad een stadstunnel De IJ-tunnel heeft bovendien een ideale ligging. Wie de kaart van de Amsterdamse wegen beziet en vooral die van de geprojecteerde wegen ziet de in aanleg zijnde autoringweg rond de hoofdstad. Scha kels in deze ringweg zijn de brug over het buiten- IJ en de Coentunnel. In deze cirkel staat nu de IJ-tunnel met de toeleidende wegen als een middel lijn. De tunnel heeft hierdoor een unieke ligging om het stadsverkeer tussen beide IJ-oevers mogelijk te maken. NIEUWE STAD De IJ-tunnel ls een uitgesproken stadstunnel. Zo luidt de eerste zin van het officiële perscom muniqué van de gemeente Amsterdam. Op het mo ment echter, dat de eerste spade voor de tunnel bouw In de grond ging, heette het nog, dat de IJ-tunnel naast een lokale ook een belangrijke interlokale functie zou krijgen Aangezien het feit. dat de interlokale tunctie voor Amsterdam een hefboom was om een rijkssubsidie los te wrikken, was het op dat tijdstip wel duide lijk, dat het verkeer lussen t Gooi-Utrecht en noorderlijk Noord-Holland de IJ-tunnel zou kiezen Inmiddels is de situatie aanmerkelijk gewijzigd. De meningsverschillen tussen de hoofdstad en het rijk over de noodzaak van de IJ-tunnel en daar naast de pittige actie, die de Zaanstreek voerde voor een eigen tunnel onder het NoordzeekanaaJ heeft ertoe geleld, dat de Coentunnel is gebouwd. De Amsterdam-Noora is tientallen Jaren lang een zor genkindje van de Hoofdstad geweest Nadat hier in vroeger eeuwen de misdadigers aan galgen wer den opgehangen, kreeg het landelijk gebied boven het IJ rondom de eeuwwisseling een recreatief accent Er verschenen enige landhuizen en vele zomerhuisjes van Amsterdammers en menige hoofd stedeling maakte zondags een uitstapje naar .de overkant van het IJ', waar men zich onder meer vermaakte op de dansvloer van het tolhuis Am sterdam-Noord was ook de plaats waar enige grote internationale tentoonstellingen zijn gehouden: in 1913 de Entos (eerste Nederlandsche tentoonstel ling op scheepvaartgebied) en in 1919 de Elta (eer ste luchtvaart tentoonstelling Amsterdam) Om streeks die tijd vestigden zich scheepswerven en andere Industrieën langs de noordoever van het IJ. De zorgen begonnen De industrie had mensen nodig en zo ontstonden in Amsterdam-Noord woon wijken Maar voor de meeste Amsterdammers, was noord geen aantrekkelijke woonwijk en duizenden arbeiders, die in Amsterdam-Noord werkten gaven er de voorkeur aan te zuiden van het IJ te blijven wonen. Het ontbreken van een goede oevervrbindmg stond de ontwikkeling van Amsterdam-Noord in de weg. Maar nu heeft Amsterdam zijn tunnel. Vooruitlo pend op het gereedkomen van de nieuwe ver keersader is in Noord begonnen met de uitvoering van een fraai uitbreidingsplan De oorspronkelijke bebouwing mei een inwonertal van circa 50.000 is opgenomen in een groot project van tuinsteden en centrale voorzieningen Op dit ogenblik is het aan tal inwoners gegroeid tot 80.000, wat gelijk staat aan een stad als Leeuwarden Over enkele jaren zal Arnsterdam-Noord worden afgerond met ruim 100.000 inwoners Er worden niet alleen huizen gebouwd, maar ook wegen aangelegd, er is een ziekenhuis in gebruik genomen er verrezen middelbare scholen en er is begonnen met de bouw van een groot winkelcen- l rum. Amsterdam-Noord heeft zicli decennia lang het stiefkind van Amsterdam gevoeld. Sinds beslo ten is de IJ-tunnel te bouwen is het een troetelkind geworden. FRANJE De IJ-tunnel heeft, gerekend over de eigenlijke lengte van ruim een kilometer circa 155 miljoen gekost Maar een tunnel staat nooit op zichzelf. Hij is een onderdeel van een breed scala van aller lei werken, die zich tot in wijde omgeving uitstrek ken Ei zijn niet alleen op- en afritten, maar er dienden ook andere toevoerwegen te worden aan gelegd of bestaande wegen te worden verbeterd, er zijn vrije kruisingen gemaakt en dat alles ls ge beurd m en op de drassige bodem, waarop Am sterdam is gebouwd Zonder uitzondering waren de bijkomende werken kostbare werken. Tot dusver heeft de stad Amsterdam in de LJ-tunne! ,met franje' bijna 210 miljoen gulden geïnvesteerd. Maar men is er nog lang niet. Op 30 oktober zal het mogelijk zijn vanaf het Meeuwenplein in Noord door de tunnel naar de Prins Hendrikkade aan de zuidelijke oever te komen. Vervolgens loopt men zich vast in het zich toch al moeizame stads verkeer. Het is dan ook een logische gedachten- gang de tunnel voort te zetten dwars door Amster dam. zodal inderdaad de totale middellijn wordt gevormd in de cirkel van de autorondweg En deze middellijn kan van aftakkingen worden voorzien, waardoor nel verkeer beter over de stad wordt gedistribueerd Hoewel de IJ-tunnel geen interlocale functie heeft zal het in de practljk evenwel zo zijn. dat auto's uit '1 Gooi-Utrechi die Amsterdam-Noord als be- stemmlng hebben en auto's uit noordelijk Noord- Holland, die m het centrum moeten zijn. de U-tun nel kiezen. Ook voor dit verkeer is de totstand koming van de .middellijn' wenselijk. De IJ-tunnel is Nederlands zesde onderwatertunnel na de Maas-, Vel- ser-, Coen-, Benelux- en Rotterdamse metro tunnel. Voorts mag de Schip- holtunnel, zij het een landtunnel, ook tot deze werken worden gerekend. En medio volgend jaar wordt het aantal tunnels nog uitgebreid met de Heinenoordtunnel onder de Oude Maas bij Barendrecht. Van aJ deze tunnels is de IJ-tunnel het meest gecompliceerde. De tunnel is zelfs een van de meest gecompliceerde ter wereld cn dc afgelopen jaren zijn dan ook talloze ingenieurs van heinde en verre naar Amsterdam gekomen om het werk te bekijken. Amsterdam had het zich niet gemakke lijk gemaakt. Op de plaats waar de IJ- tunnel was geprojecteerd bleek door een meander van een rivier of zeearm ln het grijze verleden de tweede zandlaag, waarop in de hoofdstad de meeste grote bouwwerken zijn gefundeerd, teveel uit- geschuurd om een goede steun te kun nen geven. De enige aanvaardbare op lossing was om de tunnel te laten rus ten op palen, die tot de derde zandlaag reiken. In de praktijk kwam dat neer op het aanbrengen van 230 betonnen boorpaJen van een meter doorsnede en een lengte van 80 tot 100 meter. Het rijn de langste funderingspalen, die ooit in de bodem van Nederland zijn gedreven 200 m diepte lieten in een traan om de aarde brengt Toch was die fundering van die honderd meter lange en een meter dikke beton nen palen^een zaak. die de tunnelbou wers heel wat gecijfer en zweetdruppel tjes heeft gekost. De palen werden in groepen van acht of tien geplaatst circa 30 meter uit elkaar. Over elke groep is vervolgens een kesp gelegd dat wil zeggen een dwarsbalk van 25.5 meter lang. 5 meter breed en 1,50 me ter dik. En dat gebeurde dan op 20 me ter diepte in een IJ-bodem uitgebag gerde sleuf. Dit systeem is gevolgd hij de onderde len van de tunnel, die vólgens de zo genaamde zinkmethode zijn gebouwd Negen .tunnelmoten', elders in een dok vervaardigd, werden naar hun plaats stadium rijn rij hecht met elkaar ver bonden. Dit bouwsysteem Is onder meer bij de bouw van de Maastunnel en de Coentunnel toegepast Men kan een tunnel ook bouwen in een open bouwput, door stalen wanden te plaatsen, het water tussen de wanden weg te malen, de tunnel te bouwen en daarna het water weer toe te laten en de damwanden te verwijderen. Op deze wijze is de Velsertunnel tot stand ge komen. Bij de IJ-tunnel .vas deze me thode niet mogelijk, omdat de scheep vaart niet gehinderd mocht worden De negen tunnelstukken vormen ech ter slechts 786 meter van de totale tunnellengte van 1039 meter. Er is dus naast de zinkmethode ook op een an dere wijze gewerkt. Voor een deel was dit in een open bouwput. Oe open oouwputten zijn toegepast oij de op- en afritten "an de tunnel, dus het zuidelijke toegangsportaa! en de noordelijke ingang. "Er "hadden hier ont gravingen plaats tot 17 meter diepte Om die diepe putten droog te houden van grondwater moest eeD uitgebreid en ingenieus systeem van bemaling woorden aangewend. Er diende te worden voorkomen, dat door een verlaging van de grondwaterstand de houten funderin gen van de huizen in de omgeving door verrotting zouden worden aangetast Het toegepaste systeem van een zoge naamde retourbemaling met diepwel- pompen was een primeur voor Neder land. Het heeft net tunnelbureau een schat aan ervaring gegeven, die onder meer nuttig zal zijn bij de bouw var- de tunnels voor de stadsspoorweg. De grootste moeilijkheid deed zich voor bij de bouw van 140 meter tunnel, het deel. dat onder de spoorbaan ligt tus sen U en Dijksgracht. Die spoordijk met zes spoorlijnen is een van de drukst bei-eden trajecten van ons land: dage lijks passeren hier 600 treinen. En de spoorwegen vonden de U-tunnel best als het treinverkeer maar geen mi nuut vertraging zou ondervinden. De caissonmethode was een derde werk wijze, die de tunnelbouwers kozen voor deze bijzondere plaats. In grote lijnen komt het hierop neer dat een tunnel stuk ln open bouwput wordt gebouwd en vervolgens op diepte wordt gebracht door de onder het tunnelstuk aanwezi ge grond bij stukjes en oeetjes weg te graven. Dat laatste gebeurde onder ver hoogde luchtdruk en stelde hoge eisen aan de mensen, die hier op °rote diepte onder water moesten werken. Eerst zijn hier drie stukken op deze wijze geplaatst Het vierde tunnetstuk was een operatie apart omdat dit het groot ste project was. dat ooit in Europa vol gens de caissonmethode is gebouwd Het huzarenstukje van de U-tunnel- bouw is verricht door de Cobijt (com binatie bouw U-tunnel). Deze combina tie werd gevormd door de NV West Europa (vennoten: de NV tot aanne ming van werken v li Nederhorst de NV Nederlandse aannemingsmaatscnap- Pij. de NV Bataafse aannemings maat schappij. het Hollandsch aannemersbe drijf Zanen Verstoep en de NV aanne mersbedrijf vb J P Broekhoven) en de Duitse aannemersbedrijven Phillip Hotzman A.G. en Wayss und Freytag K G. Bij de bouw waren dagelijks" ge middeld 400 hoofd- en handarbeiders betrokken Het wegencircuit in Amsterdam-Noord. Het ventilatiegebouw, dat bij de IJ-tunnel behoort. De IJ-tunnel bestaat voornamelijk uit beton. In totaal is er 141.000 kubieke meter in verwerkt, een hoeveelheid die voldoende is om het grootste gebouw van Amsterdam het gemeenschappelijk administratiekantoor te vullen. Aan het wapeningssfaal is 11.000 ton en aan constructiestaai 3500 ton ver werkt. Mei deze hoeveelheid kan men 1000 spoorwagons van 15 ton draag vermogen elk vullen. Dat wil zeggen, dat 20 normale goederentreinen elk 30 keer zouden moeten rijden om het staal aan te voeren. De totale lengte van de palen, waarop de tunnel met bijbehorende werken rust is 53 km, de afstand Amsterdam.Den Haag. He» fotale grondverzet baggeerwerk, ontgravingen, aanvullingen en ophogin gen) bedroeg ruim een miljoen kubieke meter, mei welke hoeveelheid men de Dam, het Damrak en het open gedeelte voor het Centraal Station tol 27 meter zou kunnen ophogen. In de IJ-tunnel zijn stalen deuren aangebracht, waarmee een eis van gedepu teerde staten van Noord-Holland is ingewilligd. De tunnel is namelijk dwars door twee hoogwaterkeringen (zeedijken) aangelegd. Langs de zuidkant van het IJ is dat een kering, die loopt vanaf de hoge gronden bij Santpoort tot de IJs- selmeerdijk bij Zeebrug, aan de Noordkant van het IJ strekt zij zich uit van de duinen bij Beverwijk tot de IJsselmeerdijk bij Schellingwoude. Deze voormalige zeedijken zijn erg belangrijk bij extreem hoog water in de Noordzeekanaalboe- zem. Aan de Noordzijde met de kering dan heel noordelijk Noord-Holland be schermen, aan de zuidzijde dient zij tot bescherming van de stad. De in de tunnel aangebrachte afsluitingen zijn stalen valdeuren die zich bevin den bij het noordelijk ventilatiegebouw en bij de zuidelijke ingang. Aan de noordkant zijn de deuren aan bijde zijden kerend om vollopen vanuit Water land te voorkomen, aan de zuidkant kon men volstaan met valdeuren, die aan een kant kerend zijn. De op- en afritten van de IJ-tunnel zijn over een lengte van enige honderden meters voorzien van een wegdekverwarming. Deze voorkomt dat bij vriezend weer regenwater of rijp, dat van de lichtroosters bij de tunnelingangen op de weg valt een glad wegdek veroorzaakt. Omdat op deze plaatsen geen zon kan doordringen zou ook bij ontdooiing water op de weg kunnen vallen en daar bevriezen. In de centrale schakelzaal kan de temperatuur van het wegdek worden afgelezen en zodanig de verwarmingsinstallatie worden ingeschakeld. Omdat het menselijke oog enige tijd nodig heeft om aan te passen als de auto mobilist van hef daglicht buiten in het kunstlicht van de tunnel komt, zijn de uitritten over een afstand van honderd meter voorzien van aluminium zonweren de roosters, die circa 15 pet. van hef daglicht doorlaten. De eerste 120 meter van het gesloten tunnelgedeelte is van extra verlichting voorzien. De ingang van de IJ-tunnel in Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 7