VOOR ZEEUWSE EERSTE KLASSERS (NOG) GEEN HOOFDROL IN 1E HANS VAN PAGEE LANDSKAMPIOEN ATLETIEKLEIDERS NOEMEN WESTPHAL .DESERTEUR' DE VUILE WAS VAN NTS-SP0R1 IN HET OPENBAAR AAN DElüri Vlissingen Middelburg 7 i 'tU pp Wm OUDSTE (66) OLYMPISCH MAANDAG 23 SEPTEMBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HET ONTBREKEN van rappe aanvallers als Wim de Vos en Bert Pentury gaat Middelburg toch wel parten spelen: in de uitwedstrijd tegen Helmond werd de kampioen van het vorige seizoen geconfronteerd met de eerste nederlaag (2—1). Daar mee zijn de Middelburgers in de onderste helft van de ranglijst terecht gekomen maar het beeld is enigszins vertekend omdat deze Zeeuwse ploeg een wedstrijd minder gespeeld heeft dan de meeste teams in de bovenste helft van de ranglijst. Een meestentijds aanvallend Vlissingen had toch nog alle moeite om een gelijkspel tegen het bezoekende Brabantia te bereiken. Dankzij een penalty werd het voor de VCV toch nog een 11- eindstand en Vlissingen bereikte daarmee een gedeelde derde plaats. Duidelijk heeft Sparta '25 zich nu aangediend als de speler van de hoofdrol in de eerste klas E. Deze ploeg uit Beek en Donk won opnieuw. Ditmaal met 20 van DESK, dat daar mee zijn eerste nederlaag incasseerde. Dat voor de rest de krachtsverschillen gering zijn bewees het als tweede geklasseer de Concordia SVD dat tegen het laag geklasseerde Veerse Boys niet verder kwam dan een 0O-gelijkspel. De overige uitslagen TOP-UNA 2—1 en TSC-RKWU 1—1. SCHIPHOL Zaterdagmorgen is de groep Nederlandse deelnemers Olymjnsche Spelen van Schiphol naar 'Mexico vertrokken. Prins Clans v:as bij het vertrek van de Nederlandse Olympiërs aanwezig. De Nederlandse atletes heten hem we ten het jammer te vinden nu geen beschuit met muisjes te krijgen... de van de ploeg is volkomen ver- VLISSINGEN Eén moment van zwakte in de defensie is Vlissingen gis termiddag in de thuiswedstrijd tegen Brabantia bijna noodlottig geworden. Dat was in de vijftiende minuut na rust toen de Kindhovenaren Van Pelt meer dankzij Zeeuwse misstappen dan als gevolg van eigen verdienste bij een sprint naar bet Ylissingse doel de bal In zijn bezit hield en tenslotte langs de verblufte doelman Wim Bos sehoot (0-1). Er waren weinigen die geloofden dat Vlissingen deze klap te hoven zou komen, want de Zeeuwen moehten dan meer in de aanval zijn, mochten dan aardige combinaties over het veld trekken, toch was him aanvalsspel in de buurt van liet vijandelijke doel veel te krachteloos. Met andere woorden: een man met het snelle, beslissende schot was er niet. Acht minuten voor het einde gebeurde niettemin het won der. Siwabessy werd in het strafschop gebied door Brabantiaaanvoerder Van der Linden gevloerd. Weliswaar had Siwasbessy op dat moment nog geen reële scoringskans maar de overtre ding was zo duidelijk dat arbiter geen moment aarzelde: penalty. I.iiipaly be nutte de strafschop hard en zuiver (1-1). Uitgaande van de realiteit dat Vlissin gen met zijn verjongde elftal nog in een periode van opbouw verkeert, kon den de toeschouwers toch vaststellen dat de toekomst er voor de VCV wat minder somber uitziet dan velen vrees den. Slechts zelden werd de goed slui tende defensie werkelijk in moeilijkhe den gebracht Het kwartet Ko Huser- Sjaak de Waal-Wim de Waal en Jo Marijs stopte vrijwel alle aanvallen kundig af. Enige verbazing kan er wel zijn over de plaats van Ko Huser: lin ker vleugelverdediger. Huser immers is nu juist geen voetballer die men aan een part van het veld moet binden. Als halfspeler met 'n veel grotere actie radius levert hij meer rendement op. Overigens was het middenveld met Joop van de Velde en Kees Stroo uitstekend bezet. De jeugdige Van de Velde bleek makkelijk een man netje te kunnen passeren en pastste nauwkeurig. De aanvalslinle (Siere- velft, Lillipn.ly. Boogerd, Siwabessy) heeft geen gebrek aan techniek en combinatievermogen, maar stoot kracht ia er te weinig. Deze voor hoede merendeels een kop klei ner dan de Brabantse verdedigers maakte bovendien de fout de bal te veel door de lucht te spelen. In de kopduels was de Brabantia-de- fensie namelijk heer en meester. Daarom ook had Vlissingen zijn ve le corners beter als korte corners kunnen nemen. Vooral voor rust was Vlissingen veel meer in de aanval maar veel reële sco ringskansen leverde dat toch niet op. Gevaarlijk werd het toen Siereveld voorzette en de bal via de lat het veld weer in sprong. Boogerd en Lilipaly liepen echter juist onder de bal door. Even voor rust was een solo van Van de Velde bijna doeltreffend maar met een in een reflex uitgestoken been be reikte de keeper nog jui3t de bal. Kort na rust kreeg Siwabessy, links voor het doel staande, plolseling een schitterende kans. Scheidsrechter Lanshergen was nu echter letterlijk een sta-in-de-weg: hij stond precies in de lijn van het strakke schotHet doelpuntenverloop is al beschreven. B(jna greep Vlissingen in de slotfase nog de volle winst toen Lilipaly uit een voorzet van Van de Velde de bal ineens op de schoen nam, maar rakelings over sehoot. Siwabessy liep bij de overtreding die Vlissingen een penalty opleverde een enkelblessure op. Hij moest vervangen worden door Peter Kats die in de ver dediging ging spelen terwijl Huser naar voren trok. HELMOND - Matig, sfeerloos, triest. Die kwalificaties konden gebruikt wor den voor liet. treffen tussen Helmond en Middelburg. Voor do Brabanders was er tenminste nog een troost: z(| zegevierden met 2-1. Matig, omdat het spelpeil van beide elftallen meestal beneden het niveau van de eerste klas was. Sfeerloos, om dat er slechts een handjevol toeschou wers langs de lijn stond. En triest, om dat er daarbij nog in een hevige regen bui gestreden moest worden Middelburg trachtte succes te berei ken met het 4-3-3-systeem. Drie aanvallers dus. Dit systeem kan ech ter in de aanval alleen succes heb ben als men de beschikking heeft over razendsnelle aanvallers als Wim de Vos en Bert Pentury. En juist deze spelers moeten nog altijd op het appel ontbreken. Aanvankelijk ging de strijd gelijk op Hans van Pagee in actie maar langzamerhand kwam Helmond toch meer aan de bal, zette meer ge vaarlijke aanvallen op, maar miste toch ook de schutters om daar gebruik van te kunnen maken. In de achttiende minuut had Middelburg niet over ge luk te klagen toen de Brabantse aan vallers kort na elkaar tweemaal op de paal knalden. Snelle reacties van .Johnny But waren er daarna voor nodig om doelpunten te voorkomen. In de 35e minuut was ook hy echter kansloos toen de doorgebro ken Duller laag raak knalde (1-0). Helmond bleef aanvallen maar doel punten bleven voor de rust uit. Na de pauze moest Bostelaar ver vangen worden door Van 't Gilde, die rechtsbuiten ging spelen, terwijl Boera op hel middenveld ging ope reren. Als halfspeler kwam Boera tot een betere prestatie dan als aanvaller. Reeds na vijf minuten voelde Middelburg zich een gesla gen ploeg, toen Martens uit een voorzet van Terbeek scoorde (2-0). Helmond bleek echter ook kwetsbaar toen Middelburg wat meer op de aan val ging spelen. De Zeeuwen kregen meer kansen maar het. duurde nog tot de 39e minuut, voordat Tonnie Hen- drikse kon scoren uit een voorzet van Arle Dclmotte. Middelburg drong nu fel op. De gelijkmaker zal in de lucht. Maar Juist in die periode groeide de Heimondse keeper naar een grootse MIDDELBURG Vrouwe Fortuna is op haar schreden teruggekeerd by zeiler Hans van Pagee. Nadat de 19- jarige Middelburger in Noorwegen bij de wereldkampioenschappen in de OK- klasse als eerste Nederlander was ge ëindigd, werd op terugweg naar huis in Duitsland de achter de auto mee gevoerde jol .Tornado .11' waarmee reeds zoveel successen waren geboekt hy een botsing vrijwel total-loss ge reden. Het zag er toen nog maar som ber uit voor llans, want wat zou je, niet de nationale kampioenschappen voor de deur, met een vreemde boot moeten ondernemen. Samen met zijn broer lapte h(j zijn boot op en slaagde erin het ranke vaartuigje tijdig gereed te krijgen voor de wedstrijden om het nationale kampioenschap. En zie wat gebeurde er: met de .Tornado II' snel de Hans van Pagee, van de water sportvereniging ,De Arne' naar de eerste plaats. Hoewel de vijfde wedstrijd in de serie dit weekeinde vanwege het zware weer geen doorgang kon vinden was het wel duidelijk dat Hans ook in de slotwedstrijd onovertroffen zou z(jn ge bleven. Drie keer een eerste plaats zei den al voldoende over zijn kwaliteiten en capaciteiten. Vandaar dat 'hij maar meteen tot nationaal kampioen werd gebombardeerd Grote vreugde gaf dat in het Arne- kamp. Zaterdagavond werd daarom ijlings een feestelijke bijeenkomst ge organiseerd in .De Abdij'. Daar viel de zoon van de fotograaf uit de Lange Delft in Middelburg een verdiende hulde ten deel. Burgemeester mr. J Drijber kwam hoogstpersoonlijk naar het restaurant om zijn voldoening uit te spreken over de aanwezigheid van wéér een kampioen in zijn gemeente. Burgemeester Drijber sprak de wens uit dat er van deze door Hans van Pa gee geboekte resultaten een stimule rende uitwerking zal uitgaa.n voor de zeilsport in Zeeland vorm. De eerst* Middelburgse neder- Inag werd een feit. De stand luidt: Sparta '25 3 3 0 0 6 9-2 Concordia SVD 3 2 1 0 5 6-3 Brabantia 4 1 2 1 4 5-5 Vlissingen 4 1 2 1 4 7-8 TOP 4 2 0 2 4 6-7 DESK 4 1 2 1 4 2-3 Middelburg 3 1 1 1 3 4-4 Helmond 3 1 1 1 "3 6-6 TSC 3 0 3 0 3 1-1 UNA 4 1 1 2 3 8-10 Veeree Boys 3 0 2 1 2 4-5 RKC 3 0 2 1 2 2-4 RKVVU. i 3 0 1 2 1 6-8 AMSTERDAM/DEN HAAG GPD .Desertie' is het woord, dat in de Nederlandse sportwe reld gonst. Atletiekeoach WO Westphal heeft zaterdagmorgen de lijn, die hij opwaarts heeft ge trokken met de prestaties van de vaderlandse Mexico-gangers, zelf abrupt afgebroken. De KNAU-af- vaardiging stapte mistroostig in het vliegtuig naar de stad van de spelen zonder bondstralner. Westphal (salaris 6.500,per jaar) verkoos verbitterd achter blijven boven de mogelijkheid ten minste de gemoedsrust van zijn pupillen nog onbeschadigd te la ten. Een twist over de gang van zaken in de top van de atletiek- afvaardigïng deed hem besluiten zijn vliegticket ongebruikt te la ten. De moeilijkheden zijn voorname lijk ontstaan rond de figuur van chef d'équipe Jo Moerman, die voor de vierde maal in een der gelijke functie naar de spe'.en trekt. Moerman besloot namelijk de pas vorige week aan de ploeg toegevoegde' trainer Eykenboom uit Rotterdam met dezelfde be voegdheden te bekleden als Westphal die dacht te bezitten. Westphal: .Eykenboom zou nulp- trainer zijn, ik hoofdtrainer. Al leen dan kon ik de lijn waarmee k naar de spelen had gewerkt ter t laat se goed doortrekken. Dat was ook afgesproken met KNAU- voorzitter Jutte We zouden nog een gesprek met Moerman heb ben om precies tot overeenstem ming te komen over de taakver deling. Maar Meerman liet door schemeren, dat 'njj Eykenboom en mij als gelijken zag. Hij legde de overeenkomst met Jutte naast zich neer. Dat was teveel voor m(J Ik besloot nier te gaan. Beter kon ik nu terugtrekken, dan te ris keren dat in Mexico allerlei span ningen zouden ontstaan. Nu kwa men de emoties, maar er zal in Mexico drie weken tijd zijn om ze te later betijen.' Waarmee Wesphal een snelle plek zette cp een reeks interne moei lijkheden bij de KNAU. In alle ge moedsrust had de atletiekenie overigms erkele weken geleden fcfs.ktcn om. gezien de omvang van de afvaardiging naar Mexi co, Westphal ter plaatse enige as sistentie te Neden De bondstvai ner stelde wel zijn eisen: .Maar ik zal de lijn blijven bepalen.' De KNAU, rekening houdend nog al tijd met de mogelijkheid dat in liet team enige .meerkampers' zouden werden opgenomen, ver- zceht trainer Van Heek zich be schikbaar te etellen. Deze moest echter van de reis naar Mexico afzien. Waarop besloten werd de op de technische nummers aan de ploeg toe ie voegen. Maar nog altijd als .assistent', zoals danr door voorzitter Jutte ln het .ge val Van Hf ex' over was gespro ken. Westphal drong voorts aan op een duidelijke omschrijving van de taken. Een zaak, die door Moerman werd beschouwd als minder belangrijk vóór het ver trek naar de spelen. Pas in Me xico zou er over worden genraat. Vandaag vergaderen NOC, 1 meer mogelijk, dat Westphal als nog naar Mexico zal vertrekken. Voorzitter Jutte: Jammer. Ik acht Westphal zeer hoog. Maar het ook als een verraad aan de Olympische zaak zien. En wat me het zwaarst treft: ik was niet op de hoogte. Had men m(j maar ge beid, wellicht was er vrijdagavond nog wat te repareren geweest. Maar ik moest alles over de ra dio horen.' Diverse atletiekleiders zijn fu rieus, Zo zegt tc-voorzitter Van der Heyden: .Volkomen onver antwoord dat een coach zijn ploeg Ingenomenheid met de trainings methoden van Westphal bestaat tegelijkertijd bij de heer Van der Heyden ook al niet meer: ,Hi heeft niets aan de mlddenafstand gedaan.' westphal: .Ik heb ln de afgelo pen Jaren een groot aantal Me- xlcomensen onder mijn hoede ge had. Ik heb met hun trainers ge sproken. In het trainingskamp van Sankt Moritz heb Sk relaties fekweekt met die deelneemsters, ie niet onder mijn leiding hadden getraind- Ik heb ook helemaal niets tegen Eykenboom. Maar de houding van de heer Moerman was te star. Hij wil dat ik alleen maar als zijn werknemer optreed. En hij vergeet dat de prestaties voorop moeten staan.' Dat overigens het beleid van Westphal en zeker ook van de technische leiding van de KNAU bepaald niet In goede aarde ls ge vallen in atletiekkringen, blijkt uit de woorden van Hans Keizer, echtgenoot van Ilja Laman, en voor een groot deel verantwoor delijk voor de sensationele come back. die de atlete uit de IJmond maakte: ,Er was een slechte wed- strydplanning. We werkten naar twee toppen, maar het kon ge woon niet, omdat daartussen geen rustperiode was. We moesten nog eens eventjes een landen» edstrijd lopen en een aanval op het drie maal achthonderd meier wereld record doen. Er zijn grote fouten gemaakt. Bovendien: alles wat we ten goede konden doen is eigen initiatief geweest Bijna niemand heeft zich ermee bemoeid.' En over Eykenboom, die nu als een zame coach met de Mexlco-ploeg moet optrekken: ,Hy heeft nog nooit enig trainingsschema van Ilja gezien. Ik heb een studie ge maakt van wat er op grote hoog te met een lange afstandsloopster kan gebeuren. Daar weet hij niets van.' Keizer gaat dan ook naar Mexico om zyn echtgenote per soonlijk bij te kunnen staan. Een trotse voorzitter Vriesman stak zijn bewondering voor het door de veelbelovende Middelburgse zeiler ge boekte succes evenmin onder stoelen of banken. Zeker wanneer dit geplaatst wordt tegen de achtergrond van de teleurstelling, die Hans aanvankelijk moest incasseren toen zijn boot werd gekraakt. Deze gebeurtenis wierp in augustus een schaduw op het bereikte resultaat. Hans van I'agee werd in Noorwegen zeventiende en leverde daarmee een prestatie welke nog niet- eerder door een andere Nederlander was geleverd. De Middelburgse zeiler had een royale voorsprong op de tweede in het al gemeen klassement, toevallig ook een Zeeuw namelijk Wim Sinke uit Goes, een verdienstelijk lid van de water sportvereniging Wolphaartsdijk. Wim Sinke viel vorig jaar de eer te beurt op de eerste plaats te eindigen in het landelijk kampioenschap OK-klasse Aan deze wedstrijd op het IJselmeer voor Medemblik deden zeventien uit geselecteerde zeilers mee- Namens de wedstrydcommissie sprak op de huldi- gingsbyeenkomst de heer J. H. vam Pagee, een oom van de Middelburgse zeiler. LONDEN lANP) De oudste deelneemster aan de Olympische Spelen van Mexico is zeer waar schijnlijk de Britse mevrouw Lorn Johnstone. Zij is 66 jaar. Maandag vertrekt zij met het twaalfjarige paard ,E1 Guapo' naar de spelen om deel te nemen aan de Olympische dressuur- wedstrijd. Collega's in de Britse ploeg hebben mevrouw Johnsto ne de bijnaam gegeven (Francis Chichester van dé paardesport'. Mevrouw Johnstone beoefent het dressuurnjden sinds 1908 en houdt zich dagelijks bezig met de opleiding van drie paarden. Zowel mevrouw Johnstone als .El Guapo' hadden nog nooit ge vlogen. toen ze voor Mexico werden aangewezen. De combi natie heeft twee weken geleden een geslaagde luchtdoop onder gaan bij Cambridge, mevrouw Johnstone had twee doosjes met kalmerende middelen bij zich: één voor haarzelf en één voor het paard.... (Van onze sportredacteur) Manden vol vuile was van NTS-sport (het zondagavondse sportjournaalen met name van hoofdredacteur Bob Spaak zijn in de afgelopen weken in het openbaar aan de lijnen geknoopt. Meestal zijn de tv-wasjes die tot ons komen gekwalificeerd als wit., witter kan het niet maar in dit geval zou men mogen zeggen: vuiler kan het niet. Kortom: 'een onverkwikkelijke affaire, meelijwekkend, maar vaak ook druipend van leedvermaak. In een gewoon bedrijf' zou de storm binnen de muren zijn opgestoken en geluwd. JU aar dat is in Hilversum geen haal bare kaart', zoals de tv-rubriek van het. dagblad De Tijd terecht consta teerde. Men kent de spreekwoorden van het timmeren aan de weg en de hoge bomen die zoveel wind vangen. Nog even een citaat uit De Tijd': Hoofdredacteur Bob eigelijk Eg- bert) Spaak rolde er uit als een tact loze leider, een man met verstand van sport maar zonder de gave met mensen om te gaan. Binnen txoee jaar tijds heeft hij zoveel vroegere sportvrienden tegen zich in het har nas gejaagd, dat hij nu vrijwel alleen staat'. De fenomenale tijdrit waarmee Jan Janssen de Tour de France won was in feite de vonk die het lont naar het kruitvat ontstak. De eerste die met een enorme mand vuile was in het openbaar trad was Joris van den Berg die in het weekblad Vrij Nederland een pagina volschreef over de achter gronden van NTS-sport en die met name Spaak daarbij in een twijfel achtig daglicht plaatste. Uil publikaties met name in de dag bladen Bet Parool' en JDe Tijd' bleek dat Van den Berg op het spoor was gezet door Jan Leijendekker, tot voor kort regisseur bij NTS-sport, maar nu terug bij de VARA waar hij een eigen sportrubriek begint. De Tijd: Jbeijendekker had zich nogal opge wonden roe een publikatie. waarin Spaak hem de schuld gaf van het falen van NTS-spcri iaV Txti de France. Enkele ogenblikken uic-it Jan Janssen de tour definitief gewonnen had, viel de beeldverbinding met Frankrijk uit en werd overgeschakeld naar een vakantiekerkdienst. Volgens Spaak lag de fout bij Leijendekker. Maar hij'vergat te vertéllen dat die zelfde Leijendekker hem enkele da gen eerder telefonisch verzocht had een unilaterale verbinding met Frank rijk aan te vragen. De normale lij nen worden 's middags voor de inter nationale nieuicsuitwisseling gebruikt. Spaak wist dat maar negeerde het verzoek. Toen de zaak fout liep en heel sportminnend Nederland daar schande van sprak, wsei hij Leijendek ker als de zondebok aan'. Joris van den Berg schreef daarover. .Zorgvuldige navraag heeft mij geleerd dat de dienstdoende NTS-ploeg in de Ronde van Frankrijk, Fred Racké en Jan Leijendekker, al op de maandag er voor aan NTS-sportchef Bob Spaak had gevraagd om voor een unilateraal een internationale beeldverbinding mei Parijs te zorgen. Donderdag werd dat verzoek herhaald, maar het thuisfront toonde geen interesse. Eventueel had zondag na vijven uitgeweken kunnen worden naar het tweede net of het ampexmateriaal had na de kerkdienst om zes uur uitgezonden kunnen wor den, maar de verzoeken uit Frankrijl werden genegeerd'. Men weet het: ook 's avonds xn het sportjournaal ran die dag kreeg men niet veel meer van de tour te zien ,geen ereronde van Janssen, geen in- terview met de verliezer Herman van Spnngel, geen extra inspanningen van NTS-sport om er nog iets van te ma ken'. De reactie van Bob Spaak in een artikel in Het Parool: Daar is geen enkel excuus voor. Ik ga niet overal excuses voor zoeken, als we fouten maken. Dat rechfbrelen voél Ik niet voori. Joris ran den Berg valt Spaak vooral aan naar aanleiding ran uitspraken die hij eerder dit jaar in een artikel in de zaterdagbijlage PS van Het Pa rool heeft geventileerd: tv-kritieken acht hij zinloos en de beviering dat er in de gelederen van NTS-sport een cri sis zou zijn noemde hij gemene insi nuaties'. Van den Berg: Jn kleine kring ts de heer Spaak altijd wat collo- qutaler als het op dit soort kritiek aankomt, dan zegt hij: daar veeg ik mijn reet mee af. Datzelfde spraakgebruik ts ook te sig naleren in een artikel van Han Mul der in Het Parool dat verscheen als reactie op de publikatie in Vrij Neder land. Spaak over het artikel van Joris van den Berg: pils er over mijals vol strekt integer iemand, geïnsinueerd wordt, dat ik misbruik van mijn func tie maak, dan vind ik dat zo ongelo felijk laag en pijnlijk, dat ik het ar tikel gewoon niet lezen kan. Hij had voor hetzelfde geld kunnen vertellen, dat ik in de oorlog fout ben geweest.. Ik vind de journalistieke standing van deze strontfiguur zo beneden niveau, dat ik eigenlijk helemaal niet wil rea geren. Ik weet niet wat ik hem in de weg heb gelegd; ik ken de man niet eens. Het was hem louter te doen om azijn te pissen. Als hij werkelijk publiek had willen inlichten, dan had hij mmsiens de moeite kunnen zijn nemen om zich naar twee kanten te informeren'. En Han Mulder besluit zijn (even eens pagina-grootl artikel met deze alinea:. De emoties steigeren ook bi) Spaak. Om half twee op zijn kantoor zegt hij: Jk heb helemaal geen com mentaar. Dat heb ik toch ook met op een hoop stront, hier op de hoek van de straat'. Vier uur later is hij maar nauwelijks uitgesproken. Dat. is misschien te lang voor zo'n razend snelle reporter als Joris van den Berg' aldus Mulder. Nu had Bob Spaak tenminste één reden om laaiend te zijn: Van den Berg ne geerde één van de belangrijkste jour nalistieke fatsoensregels thoor en we derhoor oepassen anders gezegd, de man die aangevallen wordt een kans te geven zich te verdedigen). Van den Bergs commentaar hierop was zwak: Jk heb Spaak wel een paar keer ge beld maar die man is nooit te berei ken. Ik heb ook geen zin om met hem in discussie te treden. Dat leidt ner gens toe, als je zo'n smerig stuk hebt geschreven, in zijn ogen dan'. Het is duidelijk: Van den Berg gébruikt hier het woord discussie volkomen ten on rechte. Hij had door het simpel stel len van een paar vragen Spaak de kans moeten geven de beschuldigin gen te weerleggen. Van den Berg heeft meer tegen NTS- sport dan het eenvoudige feit alleen dat hij dit sportjournaal slécht vindt. Een kwalificatie waarin Van den Berg terecht niet alleen staat. NTS-sport verzuimt vaak aandacht te besteden aan de belangrijkste sportgebeurtenis sen van het weekeinde, brengt vaak wel aardige, maar tijdloze onderwer pen die ook midden in de weekliet doel er niet toe wanneer op het scherm kunnen komen en vrijwel nooit ach tergrondgegevens van de actualiteit thoe erg is een blessure wat zegt di man die het beslissende doelpunt in eigen doel schoot verdrietige woor den van Van Springel. niets van dat alles J. Wie 52 weken per jaar NTS-sport op zondagavond aanschouwt, weet zo langzamerhand wel waar de schoen wringt. NTS-sport wil namelijk geen club en zo mogelijk geen sport over slaan. Alle clubs uit de eredivisie en liefst zoveel mogelijk uit de eerste di visie moeten toch tenminste een keer in een seizoen op de buis, zo redeneert men kennelijk bij NTS-sport. Het ge volg is dat men vaak een oninteres sante wedstrijd van bijvoorbeeld MVV en Telstar te zien krijgt, terwijl die zelfde middag Ajax een oostelijke ploeg met 8-0 versloeg. Maar Ajax was al aan de beurt geweest. Te vaak trekt NTS-sport naar de club, naar het evenement dat toevallig aan de beurt is en te weinig worden de be langrijkste toppers gepakt. Maar Van den Bergs bezwaren gaan verder. Hij heeft vooral bezwaar te gen de manier waarop medewerkers van weleer (Van Swol voor tennis en rugby, Willem Duijs voor tennis, Frits de Ruiter voor atletiek, Bep Bakhuis voor voetbal, Piet Mulder voor zwem men en Hans Eijsvogel voor paarde sport) de laan uit zijn gewerkt. Hierover een citaat uit het artikel van Han Mulder in Het Parool: Een andere stem die verdween, was de gedragen bariton van Piet 'Bamis)') Mulder in de zwembaden. Spaak: Jk vond Piet niet goed. Dat was in de werkgroep al zo. Ik vind Piet voornamelijk voor begrafenisplechtigheden erg geschikt en in -de zwemweréld hoor ik hetzelfde. Ik heb Piet door de telefoon gezegd dat hij voor het grote werk niet meer in aanmerking kwam'. (Reactie ran Piet Mulder: Het doet me genoegen dat ik dit motief na der tien jaar commentaar bij enkele hon derden uitzendingen mag vernemen. Uiteraard heb ik geen commentaar op iets dat zo uitsluitend een kwestie is van subjectieve beoordeling. Tot dus ver was ik niet in staat de vraag van velen in de zwemwereld te beant woorden, waarom ik geen zwemcom- mentaar meer leverde. Na deze uit spraak van de heer Spaak kan ik tenminste zeggen: nu horen jullie het eens van een' vreemde?). Aldus Mul der in Het Parool. Vertoornd toont Joris van den Berg zich ook over het binnenhalen in NTS- sport van nieuwe medewerkers. Als voorbeeld nog een citaat uit Vrij Ne derland: .Sinds kort is opeens de oud- Vrije Volkcollega van Bob Snaak Cot Braasem. woonachtig te Alicante in Spanje, op de proppen gekomen voor het verzorgen van commentaren sa men met Jean Smits Drie maanden geleden kwam Cor Braasem, die het contact met de Nederlandse zwemwe reld volstrekt heeft verloren, plotse ling overvliegen van Madrid naar Stockholm voor een zeslandenzwem- wedstrijd en op de bewuste Tour de France-middag verzorgde hij samen met Jean Smits het uiterst onkriti sche commentaar bij de wedstrijden in Utrecht. Inmiddels is Cor Braasem ook uitverkoren om de reis naar Mexi co mee te maken. Zoals gezegd. Bob en Cor kennen elk aar goed. Bob Spaak is deze zomer met vakantie geweest in het bunga lowpark van Braasem in Alicante en zoon Bert Spaak heeft er in de va kantie gewerkt. Het ligt niet voor de hand te veronderstellen, dat Cor Braa sem na de Spelen in Mexico weer te porren zal zijn voor- de eenvoudige waterpolowedstrijden in de nationale competitie. Hij zal zich dan weer vei lig in Alicante terugtrekken. Het woord corruptie is in dit ver band natuurlijk een sterk woord Waarschijnlijk is luiken en afvallen NTS-Sport n, edetcerkc volg van de persoonlijke voorkeur,"de vriendschappen cn xntipa:hxeën vat Oom Bop Spaak (zvS. 1c jongere ■rienden hem noemen)' hi het mferrieie met Mulder zegt Spaak over de komst van Braasem Hij is heel veel in Nederland. Meei dan Van den Berg denkt. Heeft veel contacten met de zwemwereld. kent iedereen goed, is geïnteresseerd in de internationale zwemmerij. Van 1946 was hij zwemmedewerker van Het Vrije Volk, daarna op de sportredac tie. Het is een man die ook voor de tv nog al eens iets doet voor ons in Spanje. Ik zeg niet dat het ideaal is. maar het is in elk geval een zeer kundige longen'. En nadat Spaak uit voerig verteld heeft van de vriend schap tussen hem en Braasem, stelt hij tenslotte: JLaat iemand mij aan tonen dat ik zakelijke voordelen heb gehaald uit de hele affaire'. Onthutsend voor de vriendschappelij ke' verhoudingen in het omroepwereld- je is ook deze passage uit het artikel van Mulder in Het Parool: Joris van den Berg haalt meer aan. Daar is Bert Spaak, 21-jarige zoon van de meester, die een groot deel van het vorig sei zoen, als een privé-toneelmeester door de studio scharrelde tijdens NTS-sport en daar de totobordjes verhing, foto's opplakte en zijn argwaan jegens bo- ven-35-jarigen in nogal gemeenzame taal verpakte: Dé, klootzak, ik zou dat zinnetje er maar uitlaten, dat wil mijn vader niet hebben'. Van den Berg noemt een voorval tij dens de Europese schaatskampioen- schappen in Oslo, waarbij de gèluids- lijn van Bob Spaaks commentaar uit viel en Bussum overwoog zo lang maar het radiocommentaar van Theo Hoo rnen over te nemen. Bert zou toen zijn vader in Oslo hebben gebéid en gewaarschuwd, waarop de chef-sport toen terug liet weten, dat hij onder geen beding de vjoordenstroom van KRO's Hoornen bij de beelden wilde. Is dat allemaal juist f Bob Spaak: Dat geloof ik wel, ja. Ik was op dat moment zeer geprikkeld en ik heb aan de zakelijke belangen ran de kijkers geen seconde gedacht. Maar Van den Berg heeft niet alles verteld. Hij is onvolledig. Hoornen heeft een tijdje daarvoor die misselij ke streek uitgehaald voor de radio. Vlak voor de wedstrijd Ajax-Feije- nonra. Mensen, als je geen kaartje hebt dan bel je Bob Spaak maar Met het telefoonnummei erbij. Nou kan hij wel zeggen dat hij Weesp had ge zegd, inplaats van Uithoorn maar daar geloof ik niets van. De telefoon heelt bij mij tot diep in de nacht niet stil gestaan. Zo'n zak wil ik niet in mijn programma hebben. Ik verdom het ae- tpoon om maar koste-wat-kost met ie dereen goede relaties te onderhouden'. Maar vond Spaak zo'n familieverhou ding wél raadzaam f Spaak: Dat is wet gebleken, want mijn zoon doet dit werk niet weer. Ik weet wel, hij kon fel van leer trek ken. Hij gedroeg zich blijkbaar met respectvol genoeg. Overigens was zijn aanstelling gelegaliseerd. Wat wil je, het is een aardig schnabbeltje voor een jonge, jongen, maar niet volwaardig voor een volwassene (Van den Berg schrijft over 75 gulden. Spaak zegt. dot het maar een paar tientjes waren, de man die het tegenwoordig doel krijgt 90 gulden'). Aldus Mulder in Het Parool. Het dagblad De Tijd' signaleerde ten slotte: De moeilijkheden hadden mis schien nog intern kunnen worden op gelost, als Spaak zelf daartoe enige bereidheid had getoond. Maar toen Leijendekker, Versney en Kuiphof hem schriftelijk om een gesprek vroe gen, ging hij daar niet op in. Monde ling contact was er allang met meer in de redactielokalen van NTS-sport. De communicatie tussen Spaak en zijn ploeg vérliep ma memo's, die men elkaar over de bureaus toeschoot' al- 'tus De Tijd. Binnenkort vertrekt Bob Spaak met zijn inmiddels sterk gewijzigde NTS- sport-groep naar Mexico. Zaterdag avond jl werd in het sportprogramma Goal reeds het voor de hand liggende grapje uitgesproken. Bet zal in Mexi co toch niet spaak lopen met de NTS- '•portpro gramma's T' De hele affaire kan inderdaad voor de samenstellers van NTS-sport een prikkel zijn om het beter te gaan doen. Maar het komt ons voor dat het nog belangrijker is, dat deze on verkwikkelijke zaak volkomen wordt uitgepraat en tot een oplossing wordt gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 7