Tholen wordt woon- en recreatiegebied Brabant Tholen wenst toch een verbinding met Zuid-Beveland Het verkeer heeft wegen nodig, het levensverzekering bedrijf helpt! Gevarieerde groep jubileum-gangers Dichterbij HERVORMD TERNEUZEN DOET NIETS AAN VREDESWEEK MODESHOW BAARS-SIJBRANTS: KLASSIEK-CHIC-DRAAGBAAR ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN /ADVERTENTIE) Schat/wen- ST-ANNALAND Het was een gevarieerd gezelschap genodigden, dat vrijdag het 10-jarig jubileum van de commissie werkgelegen heid eiland Tholen meemaakte en de bespiegeling over de ontwikke lingsmogelijkheden van een schier eiland van rust door prof. dr L H Klaassen beluisterde. Behalve Zeelands commissaris der ko ningin mr J. van Aartsen en dc gs-leden J. van den Bos en A. J Kaland, waren vertegenwoordi gers van allerlei provinciale en Thoolse instanties- Zo gaven on der meer het ETI voor Zeeland, de stichting Zeeland, en vertegen woordigers van vakorganisaties van werkgevers en werknemers acte de présence, evenals land- bouwbestuurders. Uiteraard wa ren er raadsleden van de zeven Thoolse gemeenten, terwijl ook de burgemeesters van de buurge meenten waren uitgenodigd en in stanties als de Grontmij. Na de jubileumbijeenkomst in St-Annaland kregen de bezoekers een Scandinavisch buffet aange boden in het gemeentelhuis van S t - M aa rt ensd ij k De derde plaats, die bij de jubileumviering werd betrokken was Tholen: daar ontving het gemeentebestuur tal van gasten. Burgemeester J. E van Boeijen begroette hen en bood de dames als attentie een typisch Thools produkt aan in de vorm van een doosje bokkepootjes. ter wijl de heren een asbak met een afbeelding van het Thoolse stad huis kregen. In St-Annaland wer den de enkele honderden jubileum- gangers begroet door burgemees ter W. Baas en voorzitter W. J. van Doorn van de commissie werk gelegenheid. I Slot van pagina 1 teit van de verkeersinfrastructuur. Hij vond. dat het ,met zo erg gun stig' gesteld is met de verbindingen, die Tholen te wachten staan: .Het is el mooi, dat Tholen twee verbindin- :on met West-Brabant krijgt, maar het is nogal twijfelachtig of deze twee verbindingen degene zijn, waar aan Tholen de meeste behoefte heeft' Vier verbindingen achtte hij voor Tholen van belang: naar West-Bra bant, met SIPhilipsland, met Duive- land en mol' ZuidBeveland. De verbindingen met St-Philipsland vond hij de minst urgente, ze zou slechts van belang zijn voor het con tact met een gebied, dat in een soort gelijke situatie als Tholen verkeert. Voor een verbetering met de Rotter damse agglomeratie vond prof. Klaassen een rechtstreekse verbin ding met Duiveland van duidelijk grotere betekenis. van de voorgestelde verbindingen, zal onderzocht moeten worden welke mo gelijkheden de recreatie op Tholen heeft, welke mogelijkheden er zijn voor groente-, fruit- en bloembollen teelt en welke voorzieningen op Tho len moeten worden bevorderd. Prof. Klaassen: .Zeeland is in dit opzicht bevoorrecht- Het heeft één van de beste ETI's die Nederland kent'. Over de ruimtelijke en bestuurspro- blemen zei prof. Klaassen tenslotte: .De totale bevolking van Tholen be draagt thans bijna 16.000 zielen, zijn- nog niet mogelijk is, ook niet indien er een voorbeeldige samenwerking zou bestaan. Slechts in een toestand, die vergelijkbaar is met die waarin h™ magS°keSMMUd!r^ Woningbouwzaken centraliseerd dienen te geschieden - zinvol over de kernen te verdelen en picpn vnorl Yprcplfp die functies, die dienen te worden ge- ClSCIl IdcLU 1 Cl ÖC1YC centraliseerd ook centraal te doen vervullen'. .Wanneer een ruimtelijke orde- functieverdeling op Tholen tot stand zou kunnen komen zonder dat do gemeenten tot één gemeen te worden samengevoegd, zou dat een unicum in Europa zijn. Wan neer ik Tholen in dit opzicht on derschat, vraag ik u om verge ving. Mijn enige argumentatie is, dat de Tholenaar me te menselijk lijkt om deze onmenselijke opgave te vervullen .Bedenke men voorts dat de verbin ding met Duiveland aanzienlijk min der kostbaar zal zijn dan die met Zuid-Beveland die het contact be vordert met het zwaartepunt van Zeeland dan zou ik u in overwe ging willen geven het belang van de tweede verbinding met West-Brabant af te wegen tegen dat van de recht streekse verbinding met Duiveland. liet westelijk deel van de Rotterdam se agglomeratie komt met de verbin ding met Duiveland wezenlijk dich ter bij Tholen te liggen dan enige andere verbinding tot stand vermag te brengen', aldus de inleider. Ten aanzien van de industriële rang orde eilandengebied laatste wees de inleideV er nog op, dat daar mee uiteraard niet gezegd is, dat zich geen lokaal kleinere industrieën zul len kunnen ontwikkelen. Prof. Klaas sen stelde voorts, dat het inkomen op Tholen ondanks het agrarische karakter per belastingplichtige ge lijk is gebleven aan het Zeeuwse in komen. .Tholen dankt zijn voor een agrarisch gebied hoog gemiddeld in komen aan de aanzienlijke emigra tie. Dit wijst enerzijds op mobiliteit van de bevolking, anderzijds op ge voel voor gezonde bedrijfsvoering in de landbouw', hetoogde hij. De inleider attendeerde voorts nog op het ETI-rapport van januari 1966 over de perspectieven voor St-Anna land, dat naar zijn mening een licht werpt op dc ont heden voor g t biedt e_ (B r verdere meer g dies betreffende Tholen en zijn toe komst. In dergelijke situaties zullen naar zijn mening rentabiliteitsbere- keningen gemaakt dienen te worden MENINGEN TIJDENS FORUM de onlwikkelingsmogelijk- r geheel Tholen en meende: SINT-ANNALAND De suggestie van prof. L. H. Klaassen om met name een studie op te zetten over de rentabiliteit van een verbinding tus sen Tholen en Duiveland voor een be tere verbinding met de agglomeratie Rotterdam heeft bij de forumdiscus sie lot een aantal reacties geleid. Ge deputeerde J. van den Bos gaf daar bij als forumlid als zpn mening te kennen, dat lüj een voorkeur had voor een verbinding van Tholen met Zuid-Beveland, boven de verbinding Tholen-Duiveland. ,Ik zal de dag prijzen, dat het zover is', aldus de heer Van den Bos, die daarbjj met name ook attendeerde op een vlottere bereikbaarheid van het Sloegebied van Tholen uit. Hij meen de: .Het Sloe moet niet achter worden gesteld bij het gebied Bergen op Zoom-Roosendaal'. Statenlid P. A. Roels wees nog op de gedachten om straks de afgesloten Oosterschelde in kavels te verdelen, waardoor een ver binding tussen Tholen en Zuid-Beve land betrekkelijk weinig extra kosten met zich zou brengen. Bij de discussie onder leiding van de heer W. .T. van Doorn als voorzit- Geen dialoog en ontspanning Geert kans om de verzoening te verkondigen' (Van onze kerknieuwsredacteur) TERNEUZEN De vier wjjkkerkera- den van de hervormde gemeente in Ter- neuzen Hebben beslóten geen bijzondere activiteiten te organiseren in de mor gen zondag te beginnen inter kerkelijke vredesweek. Er zal ook niet in de kerken worden gepreekt naar aanleiding van de preekschet-s. die bet interkerkelijk vredesberaad daarvoor beeft uitgegeven. Ook de Vredeskrant, één van de stukken bij het uitgebreide informatieve materiaal van het IKV.' zal niet door de hervormde gemeente worden v erspreid. De besluiten zijn wel met algemene stemmen, maar niet dan na ernstige overweging, genomen. De kerkeraden zien, aldus hun besluit, ,geen kans om binnen het kader van de vredeskrant de verzoening als Gods wil voor het hier en nu te verkondigen.' Het vrodesweekthema is Europa, ver zoening vrede, veiligheid. Bij de kerke raden zit vooral dwars het gebeurde in Tsjecho-Slowakije en het feit, dat in bepaalde landen (zoals Oost-Duitsland) de joden de schuld voor de ontwikke lingen in Tsjocho-Slowakije in de schoe nen wordt geschoven. .van alle concrete spreken e.n dus ver loopt in algemeenheden over de vrede' heeft ook geen zin, vinden de hervorm de kerkeraden. Een voorstel in één der korkeraden om een bidstond voor de vrede te houden haalde geen meerder heid. omdat werd opgemerkt dat naast in elke kerkdienst voor de vrede wordt gebeden. .Zo besloten wij af te wach ten," aldus de kerkeraden, ,niet werke loos, maar vragend of God ons wil to nen wat naar Zijn wil in deze situatie voor de vrede moet worden gedaan. Dat is geen stichtelijke dooddoener maar een beroep op God vanuit de nood dat wij geen weg zien.' Men realiseert zich wél, dat een oorlog in de huidige situa tie mogelijk is. Bajonetten Ieder is zich een ongeluk geschrokken van Tsjecho-Slovvakije en ieder is ervan overtuigd dat, zoals de zaken nu tegen over elkaar staan, het onverantwoor delijk is om de bewapening te vermin deren. Je hoort veeJ meer stemmen op gaan, die zeggen: laten we zoveel ver sterken als we kunnen. In ontspanning gelooft men hier in de hervormde ge meente niet meer. Ook niet in de dia loog met het oosten, die dialoog rust op de punt van bajonetten.' aldus het commentaar van ds J. A. Poelman van de hervormde gemeente. ,Ook een vre- desactie zelf beginnen op de punten van bajonetten is niet juist.' zo zegt hij. ter van de jubilerende werd van verschillende kanten ook nog naar voren gebracht, dat Tholen behalve als woon- en recreatiegebied toch ook nog industriële impulsen kan gebruiken, vooral uit de sector van het midden- en kleinbedrijf. De grote pendel vervulde de heer Van den Bos toch met enige zorg en een verdere industriële ontwikkeling achtte hij ook van veel belang om de jeugd op het eiland te houden en de dienstensector te versterken. In die geest spraken ook de forumleden drs J. Scheps van economische zaken en de voorzitter van de KNMB, de heer G. van der Weele, die stelde: ,Een werknemer verhuist niet zo graag naar elders, ik geloof, dat ook wat kleine Industrieën wenselijk blijven. Ik mis weieens in miljoenennota's en troonrede's, dat ook het midden- en kleinbedrijf een belangrijke bijdrage kan leveren aan de ontwikkeling van een streek'. De heer H. Molendijk voorzitter van de stichting recreatie ging nader in op de transformatie van de samenleving en betoogde: ,U moet de baten van de recreatie niet overschat ten. Van groot belang lijkt me ook, dat er planning is inzake aanleg van bungalowparken bijvoorbeeld bij de kernen'. Hij waarschuwde er i met het weinige geld dat we nu heb ben dingen te maken, waar men over 15 jaar niet meer in wil wonen'. De heer Van den Bos betoogde nog, dat behalve een voortschrijdende in dustrialisatie bij St.-Maartensdijk bij voorbeeld ook een verdere ontwikke ling van de tuinbouw een Thools be lang is. terwijl hij ook de aandacht vroeg voor de dienstensector en de sociaal-culturele sector. Aan de orde kwam verder nog de herindeling burgemeester Baas: ,Ik ben er groot voorstander van, maar niemand heeft me de noodzaak nog kunnen aantonen' gelijkheden voor een protestants christelijk havo, samen met West- Brabant. Gezien de Thoolse signatuur werd een dergelijke school wenselijk geacht, waarbij er nog op werd gewezen, dat een ETT-onderzoek heeft aangetoond, dat met spoed bijeen YERSEKE De raad van Yerseke zal maandag 23 september 's avonds 8 uur in spoedzitting bijeenkomen voor de be handeling van enkele punten. De raad wordt voorgesteld to garanderen de tij dige betaling van rente en aflossing van de ten laste van de stichting Volkshuis vesting Yerseke en ten behoeve van de coöperatieve Raiffeisenbank .Yerseke' aan te gane 40-jarige annuïteitslening ten bedrage van 114.000 voor de bouw van 4 premiewoningen aan de Pompe van Meerdervoortstraat. Verder wordt voorgesteld bouwgrond in het exploitatieplan Marijkelaan'Lange- ville te verkopen aan de firma M. Dron- kers en Zonen en de heren L. Scheele en C. Slabbekoorn tegen de prijs van ƒ34 per m2 en een perceel bouwgrond aan de Grintweg aan de heer J. C. Waverijn- Meeuwsen voor de bouw van een bunga low. De grootte hiervan bedraagt 2200 m2 en de* prijs 7500 en bloc. Aan het iroduktschap voor vis en visprodukten p. 'S-Gravenhage zal in erfpacht worden uitgegeven een perceel grond ter groot te van circa 77,50 centiare aan de noordzijde van de havendijk van de Prins Willem Alexanderhaven. Hierop ordt het veilinggebouwtje voor de aan- n verkoop van mosselen gebouwd. De duur der erfpacht wordt gesteld op 64 jaar, ingaande 1 januari 1969 en de erf pachtscanon wordt gesteld op 1,50 per centiare per jaar. Examens Bij het dezer da-gen gehouden examen voor het staatserkend diploma zieken- verzorgster slaagden in het verpleeg huis ,Ter Valcke' te Goes de dames: M. Carol, M. van Gilst, L. van He- mert, J. Jobse, M. Kole, A. de Lege, F. Lindhoud M. de Looff en I. de Mol. Nu al is er in ons land één auto op elke twee gezinnen. Straks heeft ieder gezin een auto. En men zal er mee willen rijden ook, liefst op goede wegen. Het Nederlandse wegennet mag er zijn I Maar het zal nog drastisch uitgebreid en verbeterd moeten worden. Daar is veel geld voor nodig. Levensverzekeringmaatschappijen maken óók de bouw van wegen, bruggen en tunnels mogelijk. Want de premies waarmee u en alie andere polishouders zekerheid kopen, worden nuttig en solide belegd. Nuttig, óók voor het verkeer van de toekomst. Solide, zodat uw uit kering zeker is. Dat doet het levensverzekeringbedrijf: u helpen in uw zorg voor de toekomst en tegelijk zorgen voor de toekomst van iedereen. Ned. Ver. ter Bevordering van het Levensverzekeringwezen-Utrecht In Middelburgse Schouwburg Scala van kleuren maakt modebeeld aantrekkelijk MIDDELBURG Klassiek, zeer chic en zeer draagbaar. Dat is de noemer, waaronder de gehele collectie van Maison J. C. Baars-Sijbrants, vrijdagmiddag en -avond getoond tijdens een Clubbladen gaan samenwerken ETTEN De redactie van Internos contact van de Ettense voetbalvereni ging Internos heeft de oprichting var een" clubbladorganisatie voor Noord - Brabant en Zeeland aangekondigd. Za terdagmiddag zal men in Etten tijdens een bijeenkomst, waarvoor de redac ties van 150 bladen van voetbalvereni gingen zijn uitgenodigd, de mogelijk heden van samenwerking tussen de met West-Brabant en St.-Phi-j clubbladen bespreken. Totnutoe hebben J ut,erbij Goes aan uit c- jied vanl stencihverk, aankoop van papier, het uitgeven van mappen met tips en het uitwisselen van copy. ting mogelijk zou zijn. Prof. Klaassen| waren die van de clubbladen betoondo. dat een dergelUke school Rül™<"« D« pnnetpe mogelijk zoo moeten 5?" amem.Trkmg op het jt. p .Dat de joden weer de schuld knjgen (jE€fl Ul€S i hebben we meer gehoord, in 1933 tot 1039' r'-~J - gelijk ning, maar ook niet het alternatief: een toenemende bewapening van het wes ten tegenover het oosten. Ook dat doet de kerkeraden huiveren en ook dat zien zij niet als mogelijkheid om te verkon- tÜtgen. Een kerkdienst die ontdaan is ons wel gebeld, maar toen ze hoorden, dat de gereformeerden officieel lande lijk niet meedoen het is aan de plaatselijke kerken overgelaten vond men het moeilijk om een gezamenlijke actie ln Temeuzen op touw te zetten.' dan vroeg zich af of bij dergelijke opleiding de confessie nog zo sterk in het onderwijs tot uitdruk king komt. De heer Roels wilde ver snippering op dit stuk van zaken vermijden. Op een vraag naar do ontwikke lingskansen van het Reimerswaal- plan antwoordde de heer Van den Bos. dat er eerst geïnvesteerd moet worden in die gebieden met de duidelijkste kansen, zoals het Sloe. intieme show in de foyer van de Middelburgse Schouwburg, kan worden ondergebracht. De ge hele tendens in het hedendaagse modebeeld wordt hier op de voet gevolgd. De aanwezigen wordt geen bepaalde stof of kleur op gedrongen en de modellen zijn zó veelzijdig, dat een keuze moei lijk te bepalen is. Hoewel in de meeste gevallen ge bruik is gemaakt van soepele wollen jersey's, vele in tweed-effect, zijn ook de synthetische stoffen niet verge ten. In tegenstelling tot Parijs waar zwart overheerst, zal een scala van kleuren de komende winter een aan trekkelijk modebeeld scheppen. In de Hanro-modellen viel ditmaal een bijzondere nadruk op de klassie ke effen japon, vaak van een geraf fineerd ontwerp. De rokken zijn alle iets gerend en op de knie: de strak ke rok is geheel verdwenen en er is een veelvuldig gebruik gemaakt van ronde coupenaden, die het geheel, ook dank zij de soepele stoffen, een vlot ter en eleganter aanzien geven. De pakjes zijn veelal uitgevoerd in de en vogue zijnde ruitstoffen. terwijl de mantels, met hier en daar een af wijkend detail, zeer zeker als .ever greens' aangemerkt kunnen worden. Hoeden Voorste] schenking Hoechst in grote dank te aanvaarden Verbouw .Middendorp' Bouw- en woningtoezicht op Walcheren heeft namens het gemeentebestuur van Valkenisse aanbesteed het verbouwen van het verenigingsgebouw .Midden dorp' te Zoutelnade. Laagste inschrij ver werd W. Schreijenborg te Biggè- kerke met 21.530,-. B en w van Vlissingen stellen de raad' voor het bedrag van 250000 dat] Hoechst Vlissingen NV de gemeente] heeft geschonken met grote erkente lijkheid en in grote dank te aanvaar-i den' en het college op te dragen .deze erkentelijkheid en dank aan de schenk-, ster over te brengen'. Zoals bekend] schonk Hoechst Vlissingen NV de 250 duizend gulden' ter gelegenheid van de officiële opening van het bedrijf in Vlissingen-Oost. Het bedrag zal moetenj worden aangewend voor de bouw vanj het nieuwe zwembadcomplex. Bij de dameshoeden is de inspiratie van de ontwerpers duidelijk uitge gaan van de herenhoed, hetgeen blijkt uit de vele variaties op dit thema. Ook zagen wij enkele baret ten en hoeden met een brede rand. Uit de collectie mtddagjaponnen wil len we gaarne een bijzondere japon naar het ontwerp van Guy Laroche vermelden, vervaardigd ran een ge bloemde jersey in een fijne oranje rode-beige kleurencombinatie. Opval lend is het veelvuldig gebruik van kralenborduurwerk bij de gelegen heidsjaponnen. Als pronkstuk mag hier wel worden genoemd een beige japon met borduursel van goud draad. die werkelijk de show stal. Zonder de charmante dressman de heer B. Biele-Smit tekort te willen doen, moet het ons toch van het hart dat heremnodehuis .Old Eng land* tijdens deze show weinig nieuws heeft laten zien. Klassieke overjassen in alle lengten, veel com binaties. waarvan evenals bij de kostuums de colberts een diepe split in het rugpand hebben, en de pan- Het algemene talons omgeslagen, kleurenbeeld is hier tot het palet van kleuren ln de da mesmode vrijwel uitsluitend uit de bruinen, gecombineerd met bleu. Deze show die evenals voorgaan de jaren onder leiding stond van ding. Een chique combinatie in ro se en grijs getoond door man nequin Louise tijdens de mode show van Mat-son J. C. Baar-.. Sijbrants te Middelburg. '(Foto PZC) mevrouw T. Eenhoorn uit Amster dam heeft weer duidelijk aange toond, dat de mode-bewuste Zeeuw se vrouw op eigen bodem kan slageq b» het Idewn *-"■»* kkv

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 7