DOMINEES LEGGEN HET BIJLTJE ERBIJ NEER KORTGEZEGD DE VULKAAN VAN LATIJNS-AMERIKA Geen bourgeois-affairkes zaterdagnummer Wissel Zeeuws-Vlaanderen Zaterdag 21 september 1968 DS. ASSENDORP BOOMKWEKER BRABER SCHOOLHOOFD BLOM Steen der onrust in de vijver Schouwen-Duiveland. De Hervormde predikanten daar hebben besloten geen godsdienstlessen meer te geven op de openbare lagere scholen in de plaatsen waar geen hervormde pre dikant is. Men heeft er iets over kunnen lezen in onze krant. Er zijn op Schouwen nogal wat hervormde gemeenten zonder predikant. De dominees hebben zonder overleg met één stem tegen besloten het niet meer te doen. ,Een stukje zelfbescherming, we hebben geen behoefte aan overwerkte predikanten', zegt Ds. J. B. Assendorp, die zelf met de suggestie kwam in de predikantenver gadering. ,Moet dat nu zo Hadden ze niet eerst moeten overleg gen met de kerkeraden, hebben ze wel bekeken of iemand anders het kan doen vraagt de heer J. C. Braber in Renesse, vader van een kind, dat nu dat godsdienstonder wijs niet meer krijgt. ,Het besluit doet waf paniekerig aan, maar ik zal er niet wakker van liggen', zegt school hoofd J. H. Blom vao de openbare lagere school in Re- nesse. De kerkeraden kregen van de dominees een brief waarin deze hun besluit meedeelden en de openbare scholen kregen een afschrift van die brief. ,Deze kwestie heeft nog een goede kant als het goed wordt uitgepraat en goed wordt geregeld', meent hoofd Blom. Dat uitpraten tussen kerkeraden.— de verantwoor delijke colleges en de dominees van Schouwen-Duive land is op 14 oktober. En men zal heel wat te praten hebben De zaak is ook al onderwerp van gesprek ge weest op provinciaal niveau. Men zoekt oplossingen. Ds. J. B. Assendorp (51), vrijzinnig hervormd predikant in Zierikzee, voorzitter van de ring van predikanten op Schouwen-Duiveland, geeft een uitvoerige argumentatie. Er zijn op het ogenblik nog zeven hervormde predikan ten op Schouwen-Duiveland. Hun aantal zal met nóg één verminderen, als binnenkort Ds. Lam uil Zierikzee ver trekt. Er zijn thans negen vacante gemeenten. Het be tekent, dat vrijwel elke predikant méér dan één gemeente heeft, zijn eigen, soms al met een andere gecombineerd, én een vacante gemeente. Om het eens na te gaan: Ds. Huizing: Haamstede, Renesse, Noordwelle, Serooskerke; Schoneveld: Dreischor, Noordgouwe en Kerkwerve; Flink: Burgh en Scharendijke; Ommering: Oosterland en Sir- jansland; Lam: Bruinisse en Zierikzee; Feunekes: Zonne- maire en Brouwershaven; Assendorp: binnenkort heel Zierikzee. De predikanten moeten in vrijwel al die gemeenten preken, de catechisaties doen, huisbezoeken, zieken be zoeken, enzovoort, enzovoort Bovendien hebben ze het scholenwerk: het godsdienstonderwijs op de openbare lagere scholen in hun eigen woonplaats en in de ge meenten zonder predikant. Ze draaien mee in het zieken- huiswerk, in bejaardentehuizen, schrijven stukjes in het kerkblad en doen meer wat des dominees is. Het wordt teveel voor de hervormde predikanten. ,We hebben ons afgevraagd wat we er aan moesten doen-, vacante diensten kappen, de gewone catechisaties, de schoolcatechisaties, dus het godsdienstonderwijs. Die schoolcatechisaties zijn in de kerkorde niet met name genoemd. Ze' hangen er eigenlijk wat aan. Dat wil na tuurlijk niet zeggen dat de predikanten er het belang niet van inzien. Het is een facet van het uitdragen van of informeren over het christendom, ja, het is een deel van de ontwikkeling' ,Die maatregel heeft een tijdelijk karakter, er zijn verschillende gemeenten, die erg hun 'best doen om een predikant Ie krijgen'. Er moest in een acute noodsituatie een besluit worden genomen zegt Ds. Assendorp De predikanten in de Schouwse Westhoek kwamen net van een enerverend strandpastoraat in de zomertijd terug. In die Westhoek bivakkeren 's zomers tienduizenden mensen, op een ge bied waar er maar enkele duizenden permanent wonen De strandpastoraat-dominees hebben handenvol werk en kunnen uiteraard in die zomermaanden niet met vakantie. En juist die zomertijd is de aangewezen vakantieperiode voor dominees, want zodra de scholen weer beginnen, komen de catechisanten weer, komt het godsdienstonder wijs, begint het winterwerk. De predikanten, die de zorg voor de vacante gemeenten hebben, staan voor even- zovele verschillend geaarde groepen. Dat vraagt ook aan passing. Hébben de predikanten het zo druk ,Ja, maar mij zit vooral dwars, dat je als predikant nooit eens regelmatig een vrije zaterdag of zondag hebt. Er is wel élke dag iets, een begrafenis, ziekenbezoek, het kerkkrantje. Dat is vermoeiend werken, je bent door lopend bezig. Natuurlijk: er moet wat meer werk kunnen worden afgeschoven aan de lidmaten. Dat wordt ook een onderwerp van gesprek met de kerkeraden. Die zouden moeten zorgen voor een speciale man voor het godsdienstonderwijs op de openbare lagere scholen, een man met het IKOS-diploma (interkerkelijk overleg in schoolaangelegenheden: onderwijzers met een diploma voor dit werk), of op andere wijze erin moeten voorzien. Met de scholen praten Ik dacht niet, dat dat nodig was, de scholen zijn een zaak voor de kerkeraden. De kerkeraden vinden dat de predikant alleen zijn plicht doet. Het geld De inkomsten: gaan naar de kerkvoogdij en naar de kerkeraden. De predikant wordt volgens nen onttrokken aan het gemeentewerk. Maar ze vergeten wel eens dat het een extra belasting is' Heeft men deze zaak niet zien aankomen ,Niet zo erg. Enkele collega's gingen plotseling weg, anderen kwamen vermoeid van het recreatiewerk terug. We moesten er iets aan doen, direct. Maar hel heeft bij ons nooit voorgezeten om het heft in eigen hand te nemen'. Kunnen gereformeerde predikanten het scholenwerk niet overnemen ,Er zijn maar drie gereformeerde collega's op het eiland en één godsdienstonderwijzer. De gereformeerde predi kanten zijn vooral aangewezen op de christelijke scholen, Nee, er is geen overleg over. Ik geloof dat het erg moei lijk zou gaan. Ja, er is hier een interkerkelijk predikanten convent, dat het werk in de ziekenhuizen bij toerbeurt regelt en zorgt voor een overdenking in de plaatselijke krant. Verder heeft het weinig inhoud'. Is er belangstelling voor het godsdienstonderwijs op de scholen .Hervormden doen hun kinderen, behalve hier in Zierik zee, dacht ik, niet zo gemakkelijk op christelijke scholen of chr. nationale scholen. De openbare lagere scholen hebben daarom op het eiland een belangrijke functie, ook goed kerkelijken brengen hun kinderen naar de o.l.s.'en. Een voorbeeld: in Bruinisse is de chr. nationale school niet zo erg in tel, de o.l.s. heeft daar een enorme functie. Het bezoek van de godsdienstlessen is daarom altijd goed' Er zijn zo een paar dingen die op de helling moeten, vindt Ds. Assendorp. Kern van de zaak is het aantal zelfstandige hervormde gemeenten. Er moet worden ge combineerd; er wordt al iets aan gedaan. ,Alle kritiek op ons besluit kwam van de vacante gemeenten. Dat is logisch, maar we kunnen niet meer als dorp op onszelf denken en blijven Het is niet meer haalbaar dat hele kleine dorpjes een eigen full-time predikant hebben. Het is misschien nog wat te prematuur, maar ik zie Schouwen- Duiveland in de toekomst als één hervormde gemeente, met deeltaken voor een team van predikanten: recreatie, jeugdwerk, scholenwerk, enzovoort.' Ds. Assendorp snijdt ook nog even het punt van de pe dagogische vorming van een predikant aan. Die is er niet. De hele catechese zaak wordt een problematiek, meent hij. En tot slot nog eens over de vrije tijd: ,Je moet tijd hebben om .dromen te dromen', om tot jezelf te komen. Je moet tijd hebben om te studeren, om ne te denken. Het is een gek ambt dat van ons. Soms vraag je je af: wat dóe ik eigenlijk Geen godsdienstonderwijs op de o.l.s.'en in Sirjansland, Bruinisse, Scharendijke, Renesse-Noordwelle en Seroos- kerke-Kerkwerve. Boomkweker J. C. Braber in Renesse, voorzitter van de oudercommissie van de o.l.s. in Renesse, zelf ouderling geweest van de hervormde gemeente, vindt 't ,geen stijl van de predikanten om deze zaak zonder meer af te kappen' ,Waar gaan we naar toe als ondanks een noodtoestand zomaar ergens mee wordt gestopt Dat kun je toch met een bedrijf ook niet doen Het is erg gemakkelijk om iets af te kappen, maar ook erg moeilijk om het weer op te nemen. Dat hadden de predikanten moeten be denken. Ik heb echt begrip voor hun moeilijkheden, maar hadden ze niet eerst een oplossing moeten zoeken en kunnen praten met de kerkeraden In Renesse kan het nu blijkbaar ook anders. De kerkeraad van Renesse heeft de heer Sinke gevraagd, die bezig is met de opleiding de onderbouw nog maar voor catecheet. Hij werkt als kok op slot Moermond en is goed thuis in het hervormde jeugdwerk in Renesse, is daar ook geliefd bij de jeugd. Groot bezwaar van boomkweker Braber tegen het besluit van de predikant is ook: ,Deze gelegenheid kan door de mensen van een christelijke school worden aangegrepen. Ze kunnen nu zeggen: ,zie je wel, daar heb je 't nu weer, dót is nou de openbare school'. Bomen: naaldbomen vinden we in de gematigde lucht streek. Palmen in tropen en sub-tropen' staat er op het bord in de klas van meester J. H. Blom (33), hoofd van de o.l.s. in Renesse, een o.l.s. die tegen de hervormde kerk is aangebouwd. Is godsdienstonderwijs nodig .Zeer noodzakelijk. De hele westerse maatschappij is geënt op het christendom, ieder moet iets van het chris tendom en de bijbel afweten. Het is een stuk vorming.' De heer Blom is zelf belijdend hervormd. Waarom dan toch een openbare school ,Die verdeeldheid kan ik niet goedkeuren, ik ben tegen het confessionele onderwijs'. Op de o.l.s. is veel belangstelling voor het één uur gods dienstonderwijs per week. Alle kinderen doen er aan mee, of ze rooms-katholiek, oud-gereformeerd, hervormd of gereformeerd zijn. De meeste gereformeerde kinderen uit het dorp gaan echter naar de bijzondere school in Haamstede. De heer Blom somt een rijtje mogelijke oorzaken op voor het besluit van de predikanten. ,Ze kunnen het te druk hebben, dat kan ik niet bekijken, je kunt eikaars beroep niet beoordelen. Of is het misschien omdat predikanten die gewoon zijn hun eigen tijd in te delen, nu gebonden raken aan een bepaald schoolrooster, of is het omdat de predikanten juist op de scholen iets moeten doen waar aan de meeste predikanten eigenlijk een hekel hebben En de kerkeraden ,Die hebben in het algemeen de bijbelse geschiedenis altijd maar een beetje laten lopen. Ik vind, dat de kerke raden veel eerder met ons zouden moeten praten over de methodiek, over de mensen die het moeten doen ook. Ik zie 't meest in IKOS-mensen, die hebben een peda gogische ondergrond, die weten waf het onderwijs vraagt. Nee, zelf heb ik er nog nooit over gepraat mei kerke raden. Hef zou een idee zijn: kerkeraden, predikanten, scholen met elkaar praten over deze zaak. De school hoofden zouden de pedagogische inbreng kunnen leve ren. Want: godsdienstonderwijs moet geen catechese zijn, geen zondagsschool ook. Moet niet met gebed beginnen en eindigen. En de kinderen moeten actief in de les wor den betrokken. Modern onderwijs is meer dan vertellen. Het is kinderen uit hun tent lokken.' Enkele ouders schre ven mij een verontrus- tende brief over de nei ging tol demonstreren van hun kinderen. Lieve mensen, ik ben veel be nauwder over jongeren die niet protesteren en die niet. demonstreren Maar ik geloof wel, dal we naast het protest diepgaande bezinning nodig hebben Laten onze jongeren aan de slag gaan in het besef van hun verantwoorde lijkheid. Want de jeugd m heel de wereld is In derdaad geworden tot een politieke factor van niet te onderschatten be tekenis (Ds G N. Lam mens Jr over Tsjecho- dowakije in Jong Ge reformeerd). 9 „Kinderen die door 't gebruik van de pil niet geboren zijn, mogen by Vaticaans decreet ook niet gedoopt worden" (rubriekje feiten en feit jes uit het bisdom 'Breda) 9 Een zomers nieuwtje in dit najaar: totaal 4709 bezoekers telde de afge lopen maanden de Sint Jacobskerk in Vlissingen In', verband met de vroege vakanties in het buitenland zou een vol gend jaar de kerk al in s juni moeten worden opengesteld, zo meent één der rondleiders in de kerk. 9 .Elke kerk heeft zijn be-woonbaarheid trach ten te vergroten Ieder een heeft er iets aan ge daan, de een meer, de ander minder. En dan kijk ik by alle kerken tegelijk binnen en con stateer dat de huisin richting niet zo heel veel meer van elkaar ver schilt. (al heeft wel elk huis zpn eigen, niet on der woorden te brengen sfeer). De verklaring van die overeenkomst is dui delijk. Allen gingen on der dezelfde invloed orde op zaken stellen en allen moesten een huis bewoonbaar maken voor dezelfde soort mensen' Aldus kapelaan V. G. Schoenmakers in Kon- takt' van r.lc. Goes over vernieuwing der kerken. Het aantal lidmaten van de lutherse kerk in de wereld heeft de 75 miljoen overschreden, aldus de lutherse we reldfederatie. In totaal zijn het er nu 75.006.748 9 En het aantal uitge treden seculiere r.k. priesters in de Verenigde Staten is sinds I januari dit jaar gestegen tot 463. Dal is 31 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Het aantal uitgetreden ordegeeste lijken is niet bekend. Van de 463 waren er 54 meer dan 15 jaar priester. Het totale aan tal. is sinds 1 januari. 1966 1183. 9 .De kerken zijn in de naoorlogse ontwikkeling ivakker geworden voor de sociale nood van de mensheid. Een terugkeer van de vooroorlogse pe riode. waarin de kerken zich alleen met hun eigen leven bezig hiel den. zou hun positie in de moderne wereld ern stig aantasten', aldus Mr. Dr. l-l. van 't Veer, voor zitter van de Vereniging van vrijzinnig hervorm den op de jaarvergader ring. Hij waarschuwde voor de actie van 24 her vormde predikanten, die verontrust is over de koers, die de hervormde kerk na de oorlog heeft ingeslagen. 9 De Braziliaanse aarts bisschop Geraldo de Proenca Sigaud achtte 'hel nodig te zeggen dat het communisme mo menteel een beslissende strijd voert tegen de voornaamste tegenstan der. de r.k. kerk. Om die strijd te winnen, bedient het zich in hoofdzaak van de Franse en Bel gische priesters, die in Latijns Amerika iverken en die de jonge geeste lijken en talrijke semi naristen bederven. Hij had natuurlijk ook een voorbeeld: de Belgische priester Comblin die volgens de aartsbisschop in een geschrift over Amerika voor samen gaan met de communis ten en omverwerping van de regering heeft gepleit. Gelukkig kwam het volk in de weer om met anderhalf miljoen handtekeningen ogen blikkelijk een aanhanke lijkheidsbetuiging aan de paus te sturen. 9 Hel Franse instituut voor onderzoek van de publieke opinie heeft een aantal Fransen ge vraagd of zij van mening zijn dat de rooms-katho- lieken de richtlijnen met betrekking tot de pil, zo als vastgelegd in de pauselijke encycliek Hu- manae Vitae, wel of niet moeten opvolgen. 36 pet was van mening dat die richtlijnen inderdaad op gevolgd moeten worden. 50 pet meende van niet en 14 pet sprak zich niet uil. Op de vraag of men geloofde dat de meer derheid van de rooms- katholieken deze richt lijnen inderdaad zal op volgen, anticoordde 19 pet bevestigend en 61 pet ontkennend 20 pet gaf geen mening. Een gecoördineerde voortzetting van de dia loog tussen oud-katho lieken en rooms-katho lieken is, ook op inter nationaal niveau nood zakelijk. Dit is een van de conclusies van de conferentie die oud- katholieke theologen uit zes landen in Zurich hebben gehouden. Alge meen kan worden vast gesteld. zo concludeerde de conferentie dat in de verhouding tussen beide kerken een duidelijke verbetering gekomen is in de landen waar men reeds nationale ge- sprekscommissies vindt. Het zal wel in de eerste maanden van dit jaar geweest zijn dat we in een dagblad we weten-biet meer welk een artikel lazen waarvan het opschrift ons goed is bijgebleven: Oecumene heeft alles te maken met economie. Die leus (want dat is het ook) heeft indruk op ons gemaakt. Het artikel was geschreven mede naar aanleiding van de wereldhandels conferentie te New Delhi, die niet zo best verlopen is, ook al heeft men er een hele maand vergaderd. En waarom niet Omdat iedereen allereerst aan zich zelf dacht. Dat zijn we zó gewoon dat we het als vanzelfsprekend accepteren en het raar zouden vinden als het anders was. Een mens geeft zijn eigen verworvenheden en zijn voordelige positie zo maar niet prijs en zoals dat met mensen het geval is, zien we het ook bij de volken. Aan de andere kant komt er een groeiend besef dat we zo op onze ,moeder aarde' steeds meer vast komen te zitten. vraag of het in sommige gevallen wel anders kan wanneer vreedzame middelen faler.. De Zuid-Amerikaanse bisschoppenconferentie, welke eveneens tijdens zijn bezoek aan Bogota door de paus is geopend, is niet zo schuw geweest voor het woord revolutie. We hebben kunnen lezen dat de bisschoppen met 125 tegen 5 stemmen hun goedkeuring hebben gegeven aan het rapport van de commissie Gerechtigheid en Vrede. Daar mee hebben zij zich gesteld achter het stand punt ,dat gebruik van geweld in het algemeen moet worden veroordeeld, maar dat het gerecht vaardigd kan zijn als de bevolking er haar toe vlucht toe neemt uit zelfverdediging tegen tyran- me, of dat nu tyrannie van mensen is dan wel van stelsels". Aan de regeringen wordt gezegd dat zij niet het zwaartepunt moeten leggen op militaire bewape ning. ,De werkelijke vijanden van Zuid-Amerika zijn de honger, het analfabetisme en de kinder sterfte.' (50 procent beneden de 5 jaar). Herver deling van grond wordt noodzakelijk geacht. Een van de Zuid-Amerikaanse bisschoppen die de laatste jaren herhaaldelijk van zich heeft doen spreken is Helder Camara, aartsbisschop in Bra zilië. Hij is de ziel geweest van de kruistocht' tegen de sloppen van Rio de Janeiro. ,ln armoede, honger en krotten groeit met de jeugd van Latijns Amerika de toekomst van de revolutie". De mili taire regering heeft gepoogd hem afgezet te krijgen door hem in Rome te beschuldigen van communisme. Hij keeri zich ook fel tegen alle overdaad in de kerk zelf. Hij leidt dan ook een zeer ascetisch leven. In mei van dit jaar is deze Helder Camara voor een kort bezoek in ons land geweest. Evenals Dr. Martin Luther King is hij een prediker van een geweldloze sociale revo lutie. Deze is echter voor hem, naar zijn laatste uitlatingen, niet alleenzaligmakend. Hij ziet het als revolutionair wanneer met geweld onrecht in stand wordt gehouden en dit geweld lokt tegengeweld uit als een vanzelfsprekende reactie. Dat men op de essemblée van de Wereldraad der kerken te Uppsala met d>4 vraagstuk te maken kreeg, stond van te voren vast. Trouwens, twee jaar geleden was er op een aparte confe rentie in Genève ook reeds uitvoerig over ge sproken. Vooral vanuit de kerken van het zuide lijk halfrond van onze aarde zijn er toen nog al hartige dingen gezegd en heeft men onder andere de vraag gesteld of revolutie geoorloofd is. Het is een vraag die in de kring van de kerken de laatste jaren telkens weer is opgekomen. Omdat de kerken door het werk van zending en missie op een andere manier en nauwer met volken verbonden zijn die tot de onderontwikkelde ge rekend moeten worden dan dat bijv. met re- geringsinstanties het geval is, weet men over 't algemeen beter welke noden er zijn en zo wor den voor de kerken de vragen nijpender hoe deze noden te bestrijden zijn. Door de Oecumene zijn er allerlei contacten gekomen tussen de ker ken van de verschillende werelddelen. Men heeft geleerd dat de een zonder de ander niet verder an, De kerken hebben elkaar nodig. En behalve dat men op het terrein van het geestelijk, kerke lijk leven met elkaar te maken krijgt, heeft men ook met eikaars economie te maken. De vraag van de wereldhandelsconferentie wat er gedaan kan worden aan de afzet van bepaalde produk- ten op de wereldmarkt en aan de ontwikkeling van onderontwikkelde gebieden, is een vraag die ook de kerken bezig houdt, ook al weten zij dat dit vraagstuk ver boven hun krachten uitgaat. Maar nochtans mogen en moeten zij er over mee denken en ze kunnen dit op een waardevolle wijze doen, omdat zij vanuit een ietwat andere gezichtshoek de zaken bekijken dan dit met an dere instanties het geval is. Toch liggen hier moeilijkheden die niet gering te schatten zijn. De paus heeft ook met de economie te maken gehad toen hij voor het Eucharistisch congres in het Zuid-Amerikaanse Columbia was. Na zijn bezoek vonden we in ,De Nieuwe Linie' een tekening van een grafsteen van Camillo Torres. Daarover was heengelopen met vuile voe ten. De tekenaar had onder de naam van Torres geklad: Revolutie strijdig met de geest van het christendom', een woord door de paus gesproken. Wie was deze Camillo Torres Hij was een jonge Columbiaanse priester die een nationale beweging wilde om te ijveren voor agrarische hervormingen in zijn land. Hij wilde het onder wijs vernieuwen. Hi| wilde trachten heel het peil van de bevolking, zowel geestelijk als maatschap pelijk op een hoger plan te brengen. .Torres wilde een revolutie niet met wapengeweld, maar een vooruitstrevende, sociale, menselijke revolutie. Een revolutie om de Columbiaanse mens vrij te maken'. Aldus beschreef een maand geleden het Bisdom blad Breda het streven van Torres en dan werd hier verder verteld dat deze opzet mislukte omdat STEMMEN UIT DE KERKEN de kerk niet achter hem ging staan. ,Ze veroor deelde hef optreden van Camillo Torres als strij dig met de leer en de richtlijnen van de kerk; onverenigbaar ook met de aard van de priester.' Maar, ,door Torres los te laten, lieten veel men sen de kerk los'. Torres heeft zich toen bij de guerilla gevoegd en is tijdens een gevecht met een legereenheid gedood. Het behoeft ons Seenszins te verwonderen dat hij sindsdien de eimelijke held is van veel jonge priesters in Columbia. Wat moet de kerk doen in een land waar, volgens een eigen minister, jaarlijks 3600 kinderen sterven van honger en waar in de hoofdstad 10.000 kin deren rondzwerven die, tijdens het bezoek van de paus tijdelijk zijn weggewerkt. Dat de R.K. Kerk in een land als Columbia grote verantwoordelijk heden draagt, hangt mede samen met het feit dat door een concordaat de r.k. godsdienst hier de officiële is. Van staatsweqe wordt deze kerk ge steund en dan is het te begrijpen dat zo'n kerk niet meer vrij is wanneer het gaat om een streven als van Torres dat, al wilde hij eerst niet van wapengeweld gebruik maken, toch een totale ommekeer beoogde in heel die gevestigde sa menleving van Columbia, waar een heel klein percentage van de bevolking alle rijkdommen be zit en exploiteert. De paus heeft in Bogota ge waarschuwd voor een geweldedige revolutie. Wie zou dit begeren, want deze brengt een heel stuk ellende met zich mee en zij die revolutie maken worden er zelf meestal niet beter op, althans met direct. Maar het is tegenwoordig een kerkelijke Hij is een van de mannen die 'n bepaald deel van de jongere Z.-Amerikaanse geestelijkheid achter zich heeft. Hij spreekt openlijk uit dat er met de vage en onduidelijke uitspraken vanuit Rome weinig te beginnen valt. De samenleving in Zuid- Amerika is in beweging en naar het oordeel van deze Braziliaanse aartsbisschop zal de kerk mede in beweging moeten komen wil zij de bevolking vast houden. Het Eucharistisch Congres en de bisschoppencon ferentie in Bogota hebben ons duidelijk gemaakt dat er in dit werelddeel iets gaande is en dat hier zonder grondige verander.ngen de onrust met in toom kan worden gehouden. In Chili heb ben de vorige maand, vlak voor het bezoek van de paus aan Columbia 214 linkse rooms-katho- lieken, onder wie 6 priesters en 2 nonnen, de kathedraal van Santiago bezet. Zij gaven een ma nifest uit waarin ze de reis van paus Paylus VI veroordeelden. .Christus heeft geen behoefte aan massa's mensen op straat die zijn plaatsbekleder toejuichen. De Christus der armen wil dappere actie, gericht op het veranderen van de levens omstandigheden in Zuid-Amerika Wanneer we zo de berichten nagaan die er ge durende het laatste jaar uit Latijns-Amerika ko men, moet het ons niet verbazen wanneer het tot een explosie kom'. Men leeft daar als op een vulkaan, zei mij iemand die dit land van nabi| kent. Hef rommelt telkens, maar te een of ander tijd zal er een uitbarsting komen. Deze zal de kerk in dit r.k. werelddeel niet onberoerd laten. Het oude bolwerk waarin landeigenaars, leger en kerk de lakens uitdeelden en de bestaande orde in stand hielden, wordt nu vanuit de kerk steeds meer ondergraven. De pasgehouden bisschoppen conferentie laat eén stuk van die ondergraving zien. Steeds meer krijgt de kerk in dit werelddeel te maken met de economie, maar dan op een andere wijze dan dit vroeger het geval was. ,Als vrede betekent de voortzetting van onrecht, ar moede, woningnood, werkeloosheid en honger in mijn land, wil ik geen vrede.' (Helder Camara) H. .In den tijd, dat gij God niet kendet. hebt gij goden gediend die het in wezen niet zijn. Nu gij echter God hebt leren ken- nen, ja, meer nog. door God gekend zyt, hoe kunt gij thans terugkeren tot die zwakke en armelijke wereldgeesten, waar aan gij u weer van meet aan dienstbaar wilt maken Da gen, maanden, vaste tijden en jaren neemt gij waar. Ik vrees, dat ik mij wellicht tevergeefs voor u ingespannen heb'. Paulus (Galaten 48-11). .Na Jezus Christus komt de paus. daar kunt ge niets aan verhelpen'. Louis-Paul Boon Wat Paulus in zyn brief aan de Galaten als vrees uitspreekt, konjtateert Boon in een inter view in het blad Student als feitelijkheid. Hij vertelt er trouwens een mooi verhaal bij: .Ge zit zo in de gouden kooi. Zoals die oude communist, waar heb ik dat weer vandaan, enfin, in een oost-Europees land houdt de partijleiding een receptie ter herdenking van de zoveelste verjaardag van de revolutie en zij staan daar al lemaal met sherry en kaas in hun handen, en als curiosum hangt er heel hoog aan de zol dering een gouden kooi waarin een Oude Communist zit 7nct een petje op en die zingt van .Ontwaakt, g\j volkeren der aarde' en al die nieuwe com munisten staan ernaar te luisterenAlles wat nieuw en schoon is. ontaardt direct in officiële dingen, in bourgeois- affairkes, na Jezus Christus komt de paus, daaraan is niets te verhelpen. Belangrijk is hel dat er af en toe een mens komt die de boel een schop geeft'. Zoals u ziet, heeft Boon hel over hel leven in het algemeen, terwijl Paulus het over het leven als christen heeft een onderwerp dat Boon waar schijnlijk niet zo vermag te boeien. En dat is wel jammer. Jam mer voor de christenen en ook voor Boon. Want juist die christenen zouden het Nieuwe en Schone kunnen tonen dat NIET ontaardt in bourgeois- affairkes. Die christenen ge in ven immers in de mens die de boel de definitieve schop gegeven heeft. Hoe komt het dat Paulus al moest vrezen zich tevergeefs voor die chris tenen ingespannen te hebben Omdat die christenen dat be langrijke vergaten, die mens .die de boel een schóp gaf'. Omdat het zwaartepunt m ons bestaan niet is blijven liggen bij God en zijn plan met de wereldmaar weer bij onszélf fcu-am te Itggen. Het kan ver helderend zyn eens te bezien hoe er in het nieuwe testament over de gemeenschap van ge lovigen gesproken wordt. Misschien zal het u verrassen als u bemerkt dat die gemeen schap daar niet in een definitie gevat wordt, er wordt alleen maar in beelden over ge sproken de gemeente icordt vergeleken met een kudde, met een bouwwerk, met een lichacm En al die beelden hebben ge meen dal dót waarom het gaat in de vergelijking niet de ge meente-zélf ts. De kudde wordt genoemd om de herder ter sprake te kunnen brengen, het bouwwerk om van het funda ment te kunnen spreken, het lichaam om op het hoofd te kunnen wijzen- Jezus Christus, om Hem gaat het. Om van Hem te getuigen is de gemeente er. Alleen gaande in zyn voetspoor kan de gemeente de ontaarding in officiële dingen vermijden, en het nieuwe en schone vast houden. Wy hoeven niet dienstbaar te zijn aan bourgeois-affairkes, wij mogen t>ry zijn. Sluiskil H. J. Ruis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 31