OUD-AMBACI WEVEN VAN WANDTAPIJTEN HERLEEF iIN TILBURG VEEL NOVITEITEN IN UTRECHTSE JAARBEURS .TAPISSERIE' IN NEDERLANDS TEXTIELMUSEUM Zaterdag 21 september 1968 Tilburgse wevers werden .omgeschoold' tot handwevers Wevers, omgeschoold in hel oude ambacht van het handweven, aan het werk in de tapisserie van het Nederlandse textiel museum in Tilburg. Links van hen ontwerper Theo Mols, recht een deskundige van de werkplaats tot herstel van an tieke textiel in Haarlem. Op de achtergrond het ontwerp in kleuren. Hier wordt gewerkt volgens de werkwijze die al eeuwenlang is toegepast by het weven van wandtapijten. .Omscholen' betekent anno 1968 vrijwel altijd dat men de techniek tracht in te halen. In Tilburg is tijdens de afgelopen maanden het om gekeerde gebeurd. Daar heeft een groep wevers het mechanische element in hun vak definitief de rug toegekeerd en zich weer ver diept in het aloude ambacht van het handweven. Sinds vorige maand wijden ze zich aan het weven van wandtapijten in de .tapisserie' die sinds kort verbonden is aan het Nederlands textielmuseum in hun stad. Met het in gebruik nemen van deze tapisserie is een plan verwezen lijkt dat een jaar of vier geleden al is ontstaan. Wie het Neder lands textielmuseum een beetje kent, weet dat men er altijd op zoek is naar elementen die het statische karakter van het museum kunnen doorbreken. Men wil er een .levend' museum van maken en al klinkt dit wat paradoxaal: in Tilburg is meer dan eens bewezen dat het kan. Vorig jaar is de definitieve basis gelegd, toen het Nederlands textiel museum kans zag om een zogenaamd haute-lisse weefgetouw (een verticaal of staand weefgetouw) in zijn collectie op te nemen. Vak bekwame en technisch goed geschoolde wevers met materialenkennis en kleurgevoel bleken echter moeilijk te vinden. Mede dankzij een (overigens minder plezierig) verschijnsel van deze tijd, de bedrijfs sluitingen in de Nederlandse textielwereld, heeft men tenslotte toch de juiste mensen weten te vinden Een groep wevers, vrijgekomen tengevolge van de bedrijfssluitingen, heeft een speciale opleiding in het handweven gekregen op de werkplaats tot herstel van antieke textiel in Haarlem: eer instituut waar men alles weet (zowel theo retisch als praktisch) van het oude ambacht van het gobelinweven. In de tapisserie in Tilburg zijn de wevers nu begonnen aan hun eerste opdracht: het weven van twee wandtapijten voor de gemeente Tilburg. Het Nederlands textielmuseum heeft daarmee, letterlijk en figuurlijk, weer een draadje opgenomen dat in het einde van de achttiende eeuw voorgoed leek te zijn geknapt. In de zeventiende eeuw en in de eerste helft van de achttiende eeuw spreekt men al over ,het verval van de tapijtkunst', en aan het einde van de achttiende eeuw wordt het vak van het weven van wandtapijten als ,dood' beschouwd. Dieptepunt na een eeuwenlange periode van bloei: de Egyptische wevers uit de eerste zes eeuwen van de jaartelling maakten al rea listische figuren van mensen en dieren, waarbij als bijzonderheid wordt aangetekend dat de scheringdraden (de onzichtbare ketting draden) verticaal lopen Dat geldt ook voor de kelims, klosweefsels met geometrische vlakversiering die aan voor- en achterzijde gelijk waren doordat de uiteinden van de inslagdraden onzichtbaar werden afgewerkt. Zulke kelims werden gebruikt als scheidingswand of dubbele wand in de tenten van de Kaukasische nomadenstammen Diezelfde funktie vindt men terug bij het wandtapijt van de middeleeuwen dat geen zuivere wandversiering was, maar vooral gebruiksvoorwerp dat als scheidingswand werd gebruikt in de grote ruimten van kathedralen en kastelen. Opdrachten voor wandtapijten strekten zich soms over tientallen jaren uit. Het kon gebeuren dat een opdrachtgever de voltooiing van een serie voorstellingen niet meer beleefde en dat kinderen en klein kinderen de schenking (aan een kathedraal bijvoorbeeld) voortzetten, zodat het laatste stuk pas meer dan honderd jaar later aan de serie werd toegevoegd. In de historie van het tapijtweven zijn de kleuren een hoofdstuk op zichzelf. Aanvankelijk was het kleurengamma klein: rood, blauw, geel, groen en zwart. Pas in de renaissancetapijten van Brussel kregen tinten als roze, paars en lichtblauw een plaats, nog weer later kwamen de zalmkleuren. Na de zestiende eeuw werd de verscheiden heid groter: soms meer dan zestig kleuren in een enkel tapijt. Na het dieptepunt in de tapijtkunst aan het einde van de achttiende eeuw is er (vooral dankzij toonaangevende kunstenaars in Frankrijk) op zeker ogenbjik toch een .wedergeboorte van het wandtapijt' ge komen. In de jaren tussen de eerste en de tweede wereldoorlog is de belangstelling voor het weefsel herleefd. Bekende kunstenaars maken ontwerpen voor wandtapijten, wevers en weefsters die het oude ambacht beheersen, voeren ze uit volgens de werkwijze die eeuwen geleden al werd toegepast. In het textielmuseum. Gasthuisring 23 in Tilburg kan men nu be kijken hoe het weven van wandtapijten in zijn werk gaat. Op werk dagen kunnen bezoekers van het museum de wevers in aktïe zien in de nieuwe tapisserie. ,Op voorwaarde', zegt directeur J. C. Sloekers, ,dat men de wevers niet uit hun concentratie haalt of met vragen lastig valt. Ze zijn tenslotte aan een opdracht bezig'. Inter Decor-vakbeurs voor de vrouw Bestudeerde slordigheid in een stand met Oosterse tapijten, die gemakkelijk is te vinden op de Inter Decor door de twee metershoge koperen ornamenten voor de ingang van de expositieruimte. men. Overigens vermag geen pen be schrijven wat hier allemaal aan kleuren te zien is De paar voorbeelden die wij voor u noteerden, zijn slechts een miniem gedeelte van al wat Inter Decor vooral de vrouw te bieden heeft. En temidden van alle stands, waarvan vele emqe tientallen vierkante meters beslaan, zoals bijvoorbeeld die van Dehnert en Jansen N V uit Rotterdam, waar alleen al zes noviteiten te bewonderen zijn, staan er de kleinere exposanten, vaak met iu- weeltjes van handweefkunst, zoals Cepelia uit Zeist die handgeweven wollen wand decoraties tentoonstelt met lange franjes en gobelins uit Polen Veel aandacht trekt op deze Inter Decor ook de stand van Kayam Carpets Ltd uit Londen, waar een grote collectie Tientsin handgeknoopte tapi|ten en vloerkleden uit Cnina wordt aangeboden Verder zijn er exclusieve tapijten uit Roemenië, India en Pakistan Een andere noviteit brengt de N.V. Natex uil Deurne, die een collectie gordijnstof fen uit vlasvezelgaren toont. Bijzonder heid is dat de gordijnen hiervan gemaakt, onbrandbaar zijn. Bovendien worden ze geleverd in drie kwaliteiten: doorzichtig, half transparant en ondoorzichtig. De Societe Rhodiaceta uit Parijs heeft het ge zocht in het onbrandbare tapijt van kunst vezel. Een brandende lucifer erop ge gooid dooft vanzelf Brandende sigare- of sigarettepeuken veroorzaken geen gaten meer Een jonge uitvinding waarop de reacties onverdeeld gunstig waren. Vlamwerend en brandonderdrukkend noemt de N.V. Verenigde Nederlandse Ta pijtindustrie te Hilversum de vol synte- tische tapijttegels in vijf kleuren, die .zij op de markt brengt. Om niet de indruk te wekken dat de Inter Decor alleen maar zou bestaan uit vloer bedekking, nog een paar noviteiten op ander gebied. Zo is er een slip-over ma tras. bestaande uit twee halve hoezen van voorgekrompen katoen Deze matras werd bekroond met het gouden keurmerk van de Nederlandse vereniging van huis vrouwen Er is een kinderpouffe met een interieur van polyether sg 40 en bekleed met bedrukte cretonne en een 75 cm lange muis bekleed mei tinneroy in con trasterende kleuren. UTRECHT Nergens staat het met zoveel woorden aangeduid, maar de internationale vakbeurs voor vloer bedekking en woningtextiel, Inter Decor geheten, deze week in de Utrechtse jaarbeurs, is typisch een beurs voor de vrouw. Wat door de man werd ontworpen, uitgedacht en vervaardigd, wordt door de vrouw toegepast, verwerkt en benut in haar huis. Deze vierde Inter Decor is een soort droom-beurs, dat wil zeggen: zij geeft voedsel aan dromen: over het ideale huis, ingericht met de ideale vloerbedekking, in tere tinten of in felle vrolijke kleuren Om over de tapijten, eigentijdse van mo derne kunstvezels, of echte Oosterse en ze komen overal vandaan, zelf uit China, nog maar te zwijgen. Maar het tweede deel van de beurs, de woningtextiel, is niet minder belangwek kend. Op 9000 vierkante meter zuivere tentoonstellingsruimte zijn zoveel novi teiten samengebracht, dat het teveel blijkt om ze hier in kort bestek alle op te som- Een winterjas die aan de belangrijkste voor waarde voldoet: hij houdt warm. En ts ook nog eens behandeld met een waterafstotend middel tje, zodat een wandelingetje in de sneeuw mo gelijk is. Verder is het (imitatie)bont, een crylor-vezel en in een grote gezellige ruit. Het is een sportieve jas die tegen een stootje kan. De ceintuur wordt geknoopt, er zit een brede, brede kraag op die ver naar achteren is gewerkt, maar die eenmaal opgezet, veel bescherming biedt. De jas is, ondanks de dikte, fijn afgewerkt met een aantal coupenaden en ook uit de afwerking aan de mouwen blijkt de kwaliteit. Aiv Over Neerlands meest geteelde appel, de Colden Delicious, maakt Groenten en fruit', het orgaan van het Centraal bureau van de tuinbouwveilingen, zich ernstige zorgen Enquêteurs hebben draagtassen, gevuld met appels van dit ras bij een paar honderd huisvrouwen thuisbezorgd en zijn een paar dagen (ater komen vragen wat ze er na con sumptie van dachten. Resultaat: voor groene Golden Delicious 124 gunstige, 82 ongunstige en 7 niet onder te brengen reacties: voor gele Golden Delicious 116 gunstige, 51 on gunstige en 14 niet onder te brengen reacties. In procenten van de onder te brengen reacties: groene ruim 60 pro cent gunstig en bijna 40 procent on gunstig. Gele bijna 70 procent gunstig en ruim 30 procent ongunstig. De on gunstig reagerende huisvrouwen bleken vooral bezwaar te hebben tegen de smaak of tegen het gebrek aan smaak dat zij meenden te constateren. Het blad heft een waarschuwende vinger op tot de telers van de Golden Delicious: ,De Nederlandse fruittelers en onderzoekers zullen er goed aan doen met name de smaak goed in de gaten te houden. Doen ze dit niet, dan voor spellen we eenzelfde afgang als die welke we de laatste vijf jaar met de Jonathan beleefden' Een appel is niet zomaar een appeltje meer. De brandweer van Rotterdam heeft 'een grote stand op de Femina, de beurs met name voor de huisvrouw. Daar zullen brandweerlieden hun best doen om bezoekers te wijzen op de preventie. In dat kader is een preventie-affiche wedstrijd uitgeschreven. Op de vijfde oktober zal wethouder J. Worst een prijs van f 500.uitreiken aan de winnaar: de heer Rogier Mekel utt Schiedam. Op zijn affiche staat een lachend jongetje dat met een waterpistooltje de lucifers uit de handen van een leeftijdgenootje schiet. Onderschrift: .Speel liever met water'. 0 De ontwerper heeft meer met water te maken gehad voor hij kantoorbe diende werd bij een Noors bureau; hff was jarenlang marconist op Noorse schepen. Tekenen was zijn grote hobby. Tienduizend exemplaren van de affiche helpen mee de preventie-aktie tot een goed einde te brengen. 0 Nóg iets over de Rotterdamse brand weer. die blijkbaar vol initiatieven zit: de mascotte, het mannetje Barend Foks, is in brons gegoten. Met ingang van dit jaar wil men zo'n beeldje jaarlijks uit reiken aan iemand die zich bijzonder verdienstelijk voor het brandweerwezen heeft gemaakt. De direkteur, de heer Ir. R. Dijkshoorn zal het eerste beeldje tijdens ontvangst van brandweerdes kundigen 5 oktober uitreiken. 0 Voor wie zijn huis en met name het kleinste kamertje nóg schoner wil hou den iets nieuws. Geen wasmiddel, geen nieuw sopje, maar een ander closet. De Sphinx-fabrieken in Maastricht lan ceren (ook al op de Femina) een w.c. die wordt opgehangen aan de muur en waarvan de afvoer In de muur is weg gewerkt. De mensen uit de Maastricht- fabriek zeggen dat het véél hygiënischer is, want de dweil kan nu nóg een hoekje meenemen. 0 De oogmak.e-up heeft ook voor deze winter weer het pleit gewonnen het mode-accent blijft bij de kijkertjes. Daartoe wordt de wenkbrauw ver door getrokken, er wordt vrij veel oogscha duw gebruikt, veel vlak boven de eye liner. iets vager tot de wenkbrouwen. De eyeliner mag wit zijn, wie nog niet direkt wil overschakelen op zo'n geheel ander kleurtje, mag ook nog een zwarte en een witte boven elkaar aanbrengen, maar helemaal volgens voorschrift is een groene, blauwe of violette lyn. 0 De Nationale Levensverzekeringbank NV. geeft een tijdschrift uit voor de vijf- tot tienjarige kinderen van haar verzekerden. Het maandblaadje heeft bijzonder aardige tekeningen op de voorpagina, verhaaltjes, gedichtjes, raadseltjes, spelletjes en een eigen hoekje waar de kinderen tekeningen voor mogen insturen. 0 Er is weer volop bont in de winter mode Ook volop imitatie of echt goed koper bont. Een nerts jas. die niet van staartjes, nekjes of ander .afval' is ge maakt. maar van de mooiste ruggetjes met voldoende onderwol. in één glan zende tint kost acht- tot tienduizend gulden. Een mooie prijs om van zo'n jas een statussymbool te maken. Maar behalve die edelbontsoorten is er ook nog konijn. Heel aardige konijnejasjes gaan de confectie in. Maar ook de haute couture-ontwerper en bontxoerker Chomberi maakt met konijntjes mode. Fijne jassen met ceintuurs, met klepjes en zakjes en ritsen en slotjes als sluiting. Jonge mode in bont. 0 Nieuwe tinten in badhanddoeken: zestien in getal Behalve citroengeel ook zonnegeel behalve grasgroen ook mos groen behalve bordeauxrood ook steen rood behalve hemelsblauw ook jjsblauw en marineblauw, behalve lichtbruin ook donkerbruin behalve oranje nok cham- pagnekleur enzoxxnnrt voor washand jes badlakens, handdoeken en gasten- doekjes. ADVERTENTIE KEUKENS SHOWROOM VAN OPPEN-KAAN BURCHTSTRAAT 48 OOST- EN WEST-SOUBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 17