.NORMA LISERING' IN TSJECHO- SLOWAKIJE ;h y .HOTELIER DOET NIET MEER MEE' SIMON VESTDIJK: Zaterdag 21 september 1968 (Door Ludek Pachman) PRAAG GPDTsjecho-Slowakije be leeft thans zijn normalisatie. En als er ooit een begrip is geweest waarover verschil van me ning heeft bestaan dan is het wel dit, omdat het tennaastebij alles kan omvatten: van vol ledige collaboratie met d ebezettingstroepen tot het streven hun snelst mogelijke aftocht te bewerkstelligen. Normalisatie levert dan ook in het huidige Tsjecho- Slowakije omstandigheden op, die de mensen na de uren en dagen van hun hoogste vertwijfeling over leveren aan de onzekerheid Temidden van alle onge wisheid vormt het laatste punt van de overeenkomst die de Tsjechosiowaakse politieke leiders in Moskou onder dwang moesten sluiten een toppunt van cynisme: zij hebben zich verplicht de vriendschap met de Sow- jet-Unie ten eeuwigen dage te zullen koesteren en verdedigen... Intussen buigen de Tsjechoslcwaken zich over de mil- jardenschade die door de Sowjct-invasie is aangericht- Waarom aanvankelijk de Rucaen bij herhaling ver klaarden, dat zij al de vernielingen die door de .broe derlijke hulpverlening" waren ontstaan, zouden vergoe den is niet erg duidelijk. Tegenwoordig valt uit de Russische perscommentaren een andere opvatting te destilleren: de aanspraken op .schadevergoeding zijn geheel ongegrond; aangezien Tsjechosiowaakse contra revolutionairen de militaire hulpverlening noodzake lijk hebben gemaakt, moeten zij de schade ook maar zelf dragen. Niettemin vormt het herstel van de schade slechts een gering deel vande Tsjechosiowaakse economische vraagstukken. Eén van de belangrijkste voorwaarden ter bestendiging van de economische toestand was het verkrijgen van kredieten uit westelijke landen. Aan andere oostblokstaten is het wel toegestaan die te aanvaarden, doch aan Tsjeohoslowakije niet. De conse quente liberalisering van de economie, zoals die door prof. Ota Sik was ontworpen, wordt teruggedrongen en binnenkort zaJ van deze hervormingsplannen die van de hele liberalisering zo'n integrerend deel uit maakten, noch slechts een gemutileerde romp over blijven. De politieke leiders van Tsjechoslowakije zijn niet eensgezind. Alle schijn bedriegt wat dit aangaat. In het politieke leven van Praag vallen drie richtingen te onderscheiden Ten eerste zijn er de realisten, tot wie men de overgrote meerderheid van de leidende persoonlijkheden mag rekenen: Svoboda, Dubcek, Cer- nik, Smyrkowsky bijvoorbeeld Zij erkennen de over eenkomst van Moskou als een feit, willen aan de voor waarden voldoen en binnen het raam van het moge lijke, ook van de tegenpartij eisen dat zij haar ver plichtingen helaas slechts enkele en dan ook nog zeer vagenakomt. In hun opvatting heeft de Sowjet-Unie weliswaar ln militaire zin een topprestatie geleverd, doch politiek een zware nederlaag geleden De tegenwoordige situa tie kan dan ooit slechts als een tijdelijke worden aan gemerkt, omdat de Sowjet-politiek voor een twee sprong staat De Sowjets kunnen verder gaan op de weg van het genadeloze geweld, de huidige Tsjecho Slowaakse leiders ten val brengen en een volledige be zetting tot stand brengen Een veroordeling in morele zin door de rest van de wereld verontrust sedert de inval de Russen nauwelijks meer Zij kunnen ook uit zien naar een mogelijkheid om zich eervol terug te trekken en die is, in de gedachtengang van de realis- tengroep uitsluitend met steun van Tsjechosiowaakse De doorgaans goed-geïnformeerde Tsjechische schaker Pachman schreef nevenstaande ■politieke beschouwing over de situatie in zijn land. zijde mogelijk. Het normalisatie-proces kan dus wor den beschouwd als een politiek die de tegenpartij be hulpzaam is bij het redden van haar gezicht. De tweede groep politici zou men de radicalen kun nen noemen. Zij vormen een .overigens betekenisvolle' minderheid. Het akkoord van Moskou wijzen zij als een met geweld afgedwongen voorschrift geheel af en zijn ook in ,de huidige omstandigheden slechts bereid voor geweld te zwichten. Elk initiatief in andere zin beschouwen zij als collaboratie en zij verzetten zich dan ook ten sterkste tegen de houding van de Slowaakse partijsecretaris Gustav Husak. Hij betoogt dat de radicalen geen idee hebben hoe zij hun doel kunnen bereiken en dat zodoende hun houding uit zichtloos is. De radicalen daarentegen stellen vast dat van de Sowjets, naar de historische ervaring leert, nauwelijks genade of begrip te verwachten is. Hun voorbeeld is dan ook de politicus Frantisek Kriegel, die in Moskou, als enige van de Tsjechosiowaakse delegatie, weiger de om de overeenkomst te signeren, hoewel de Sow jets hem praktisch met de dood bedreigden Juist met het oog op de veranderingen, die zich wellicht ooit elders in het oostblok zullen voltrekken, menen de radicalen dat zij nu niet mogen zwijgen. Want zwij gen betekent een nieuwe duisternis, een lange periode van veronachtzaming der morele waarden, van angst, vertwijfeling, aanpassing en triomf der hielenlikkers. Tenslotte, volledigheidshalve, de groep der collabo rateurs: lieden bijvoorbeeld, die na een lange va kantie op de Krim naar Tsjechc-Slowakije zijn terugge keerd om de draden der vriendschap tussen Tsjecho slowakije en de Sowjets weer op te vatten. Tot hen behoort bijvoorbeeld een journalist, die wel hoofdre dacteur van een in de Tsjechische taal verschijnend Sowjet-dagblad wilde worden, doch die geen redactie bij elkaar kan krijgen, hoewei hij tweemaal zoveel salaris biedt als bij normale kranten wordt betaald. Naar waarheid moet echter worden vastgesteld dat deze ombeiangrijke groep niet identiek is met die der conservatieven uit de periode tussen januari en augustus Behoudenden uit die tijd hebben in vele ge vallen uit het Sowjet-ingrijpen hun les getrolcken. Persoonlijk acht ik het streven van de groep der realis ten hopeloos. De mensen rond BrezjDev weten precies wat zij willen Cernik heeft tijdens zijn jongste be zoek aan Moskou opnieuw een ultimatum voorgelegd gekregen. Onze regering zal spoedig in een doodlo pende straat geraken. Of zij vervult alle Sowjetwen- sen of zij wordt ten val gebracht. In het eerste geval Is zij niet langer een regering, maar wordt zij door het volk verlaten en gehaat Toen Cernik's regerings verklaring aan het parlement werd voorgelegd bleven niet minder dan 96 leden uit protest thuis. De Tsjecho siowaakse intellectuelen bevinden zich in een bekla genswaardige positie Zij mogen en kunnen niet ple- miseren en moeten zwijgen onder de stroom van scheldwoorden, leugens en belachelijke argumentatie in de publiciteitsorganen van de bondgenoten. Deze anti-humanistische en bijna onmenselijke propaganda wordt in vijf landen bedreven. Slechts uit Hongarije klinkt zij nog enigszins gedempt. Maar wat men in de DDR produceert, laat de conclusie, toe. dat Goebbels woorden .duizendmaal herhaalde leugens worden ten slotte waarheid' daar goed verstaan zijn. Steeds opnieuw proberen de Sowjets hun these van een .contra-revolutie', gewapenderhand te be wijzen Er zouden wapenopslagplaatsen in Praag en in andere steden zijn gevonden Maar die opslagplaatsen waren geenszins geheim, zij het wel goed afgesloten, omdat daar de wapens van de volstrekt legale arbei dersmilitie werden bewaard- Hoe de Sowjet-propagan- da werkt mag blijken uit nog een voorbeeld: tussen 21 en 28 augustus hebben buitenlandse soldaten in het gebouw van de academie van wetenschappen te Praag kisten naar binnen gedragen. Kort daarop werd .in de nabijheid van het Nationale Theater" dan ook een .fascistisch centrum' ontdekt. TORONTO Toon Hermans heeft Toronto niet stormenderhand veroverd met zijn eerste one man show, maar hij heeft wel een blijvende indruk achtergelaten. De enige ochtendkrant van de stad, de Globe and Mail', noemde zijn optreden een ab soluut grootse Hollandse traktatie'. Canadezen, die de voorstelling bijwoonden waren onzeker over wat Hermans hier en daar bedoelde. De Hollanders die hier wonen, waren openlijk partijdig enthousiast, maar in privégesprekken betwijfelden zij toch of ,hun' Toon Broadway zou halen. r1 N Toon zelf? In de kleedkamer, waar na af- L" loop van de voorstelling een ongedwongen entourage van een twintig mensen, zei Toon dat hij niet ontevreden was, maar dat het grootste verschil met het Nederlandse publiek was, dat men hier niet zo snel en zo spontaan reageerde. Zijn pianist, Govert van Oost de begeleider waar Iedere cabaretier van droomt vond de reacties uit de zaal traag. Kikl Mol, dochter van Albert Mol en Toons even aantrekkelijke als kennelijk talentvol assistente, zei: .de zaal zit hier lekker te relaxen, ze zijn niet zo be trokken bij de show als in Holland.' Dan was er de Canadese journalist, die achter het toneel na afloop geen goed woord overhad voor Toons show. Hij had zich geërgerd, zei hij, aan de titel .American one man show', en vond dat je dat in Canada niet kon gebruiken. Hij vond de voorstelling te lang, te subtiel voor een Noordamerikaans publiek, en Toons gebaren en mimiek had hij niet kunnen volgen. ,Ik kwam hier met de verwachting een typisch Europese show te zien, maar dat was het niet', zei hij. ,Wat hij deed kun je hier iedere dag op de televi sie zien, en beter.' Twee Canadese Hollanders, die hem hoorden praten, schoten Toon te hulp: .waarom moet je hem met Amerikaanse ar tiesten vergelijken', zei de een .Hij is gewoon hield voet bij stuk. ,Ik heb beter applaus ge hoord. Even later stond hij toch lachend Toons geweldig", zei de ander. Maar de Canadees hand te schudden Blaik Kirby, de recensent van de .Globe and .Mail', kwam woorden te kort. .Laten we het maar snel vaststellen', schreef hij. Toon Her mans. die gisteravond zijn Noordamerikaanse debuut maakte, is absoluut groots Hij Is ook hartverwarmend, gewoon, heeft veel facetten, is ontroerend'. En nog meer bijvoeglijke naam woorden, die critici uiten, die opgewonden zijn over een nieuw uniek talent. Kirby vergeleek Toon met een mengsel van Victor Borgc, met de zangstijl van Maurice Chevalier, met dc mi miek van Marcel Marceau, en .een glimlach' die een congres van tandartsen in vuur en vlam zou zetten'. Kirby schreef dat het onver mijdelijk was dat Toon uiteindelijk op Broadway zou eindigen. Klaus Kolmar, van het William Morris agentschap, dat Toons weg naar Broad- wat voorbereidt, was er ook wel zeker van dat Toon Broadway zou halen, maar hij was niet zonder kritiek. Zijn mening was. dat '60 procent van tie eerste helft van de show geschrapt of omgewerkt, en dat het geheel hier en daar her schreven moest worden. .Het ls wat naïef op een manier, die het In Europa misschien wel, maar die het hier aiet altijd doet', zei hij open hartig, .maar het is zonder twijfel dat er een publiek is voor Toon in New York. We zullen hem niet in Carnegie Hall laten optreden, maar in een klein theater, zoals het Golden Theatre, waar hij het best tot zijn recht komt'. /"•arnegie Hall, de levensgrote concertzaal, was het idee van de Amerikaanse produ cer, die Toon Hermans één miljoen dollar bood. Klaus Kolmar zag allerlei voetangels en klem men ln dit aanbod en maakte de indruk, dat het niet zonder meer zou worden aangenomen. De criticus IKrby zei mij, dat Toon naar zijn mening niet anders dan kón slagen. ,Hij mist de pointe nooit, hij heeft niet dat tempo van de Amerikaanse conferenciers en komieken die vin den dat ze iedere zin met een grap moeten ein digen, en dat is iets waar men hier aan moet Maar het is op dit punt dat Ikzelf het meest twijfelde. De ontspannen Hollandse sfeer van Toon Hermans, die de indruk wekt van een onderonsje, ls vreemd aan Amerikanen, die ook van hun vermaak zakelijkheid eisen. Dat wil zeggen: waar voor hun geld op Amerikaanse manier. De Amerikaanse theaterganger, die zijn geld neertelt voor een avondje uit, wil veel lachen en weinig nadenken. Dit ls niet wat Toon Hermans karakteriseert, of wie van de Neder landse kleinkunstenaars dan ook. De oude goo chelaar met zijn dode duif, die nog een gooi doet naar een come-back, is een nummer dat m Holland ontroering wekt. Hier in Toronto kwam die ontroering er niet uit, omdat de Noord-Amerikaan in zulke gevallen niet zo snel tot medelijden of medeleven komt. En de on verzoenlijke Canadese journalist, die weinig goeds voor de show overhad, kon in leder geval gelijk gegeven worden toen hij zei dat zulke nummers als imitatie van het Russisch of van het Frans hier oude koek zijn. Dat was trouwens ook de mening van Toons vertegenwoordiger in New York. pve Nederlandse Canadezen in Toronto en om- geving, die deze eerste avond min of meer tot ongenoegen van Toon zelf uitsluitend het publiek vormden, zullen zijn optreden ln leder geval lang herinneren. Want Toon kan ook geen kwaad bij Hollanders, die al jaren geleden hun moederland verlieten. Of hij kwaad kan bij ras-Canadezen en Amerikanen, is iets dat na deze voorstelling onbeslist bleef. Veel zal in de show in leder geval nog veranderd moe ten worden, voordat Toon Hermans op Broad way staat. Voor Toon Hermans naar Canada vertrok ga] hij nog eerst een persconferentie. Foto: Het is dui delijk. Toon vraagt zich af: Zit m'n dasje goed f Zit m'n jasje goed T WANNEER WE de nieuwe roman van S. Vestdijk ,De hotelier doet niet meer mee enkel n&ar ais acr. divertimento, of een humo reske zelfs, beschouwer he' ber wo oi vcllo vrede mee Het is, mogelijk juist doerdet het zo onsercus haast sbsurd is, best een onderhoudend beek ge vordor. Et.'ge probleemstelling of visie hebben we e«- niet in kunnen ontdekken. Ontspanningslectuur dus, niets meet en nietf minder Men aarzel' evantjes cm de hoofdpersoon aan Ie wijzen, is dal de ver'6ller WoEgang Linde,Megen, Dui»c student, dc ,ik' o» is hei niet eerdei Óutave Trublnl, do koopman ui» Crenelle? Trublet is de hotelier' (letterlijk op Ie vatton, hoewel Trublet ook eigenaar is van een hólel' oen qrrot herent r) en hc» feit dat hij dus in de titel reeds aangeduid wordt, 'Tjst op -rijn importantie Wolfgang Lindenhagen hoewel allesbehalve inaciiet rog'-ireért. Hik 'erg. en dal we1 vanuit een tijd die mvtens een deriig iaar verdci I gt. naar men uit de leks' afleider ken H:i is evenwel een led gevrno icngeman. en daarbi, nog een Duitser aen outsider. Tr Llel >s een apart karaklec een halve dwaas een doorslaande. no'eve ;dealis' Ve.n kont er niet eens achte> of hij zichzclt voöf de zo bovdt o< niet. cn dal blijft wel een beetje intrigeren ii alle koldei die v.ord» opgedist Verder staat letterlijk alles in d i bock or losse sch.oc cn Nu ir dat in hel werkel jke leven ook wel hei geval naar i.ist in een heel traoitionele, verhalende ro man eisen we 'och r.og een 'ekcre structuur en log:ca De laatste boeken van Vestdijk missen die hij bekommert zich nergens neer om, speelt maar door volgt 2jn opkomende qrii'er, en inva'Ten Op-ettelijk waar schijnlijk; maar dit lose, onopgeloste, vage maakt deze boeken beslist niet beter Een man als Trublet dóet maar, en we zien hem handelen voor zover Vestdijk niet met zijn bekende geheimzinnige trucjes de daden wat verdoezelt en mysterieus probeert te maken (achteraf valt het dan haast altijd tegen, het gaat zelden verder dan padvinders- fantasie), maar waaróm Trublet zo handelt, wat hem drijft en be zielt. kortom, wal hem tot een werkelijk boeiende, Balzac-achtige figuur zou hebben kunnen maken, blijft ongezegd, wordt zelfs niet eens ge suggereerd Hij plof» daardoor in elkaar tot een dwaas, een absurd manneke dar geen van zijn beloftes houdt En het eindresultaat is dan ook dal men denkt: wat heeft Vestdijk een gek boek geschreven, en niet: wat heeft hij een onvergetelijk dwaas-naïeve figuur gecreëerd Doch eerst terug tot Wolfgang Lindenhagen en tot tijd en plaats van handeling He' boek speelt in 1820-1821 in Grenoble Wolfgang Lindenhagen is student in de rechten afkomstig ui» Freiburg, studerend in Erlangen Hij wordl als huisleraar uitgezonden naar Grenoble, naar Truble' die een zakenrelatie s van Wolfgangs erfoom Johann Het waarom en hoe blijft alles erg vaag Wolfgangs ouders hebben blijk baar niets in de melk te brokken Te onderv :jzen valt er in het huis van Trublei ook niet veel, want een drietal in het vooruitzicht gestelde dochters blijk' intussen volwassen waardoor er alleen nog een zoontje overblijft dat Wolfgangs zorgen nodig kan hebben Trublets vrouw is overleden het huishouden wordt bestierd door een ongetrouwde schoonzuster, een wonderlijk, Vesfdijkiaans wijfje, dat kort na de kennismaking Wolfgangs kuiten al zit te betasten met het oog op zijn danscapaciteiten In 1820 vertoefde, zoals ieder wel weet, Napoleon op Sint Helena en talrijk zijn de ondernemingen en samer.z- veringen geweest, die tot doel hadden de keizer uit zijn gevanenschap te doen ontsnappen om hem weer naar Frankrijk te halen Hoewel er in Trublets huis een royalistische steer en houding wordt voorgewend, merkt Wolfgang toch al spoedig dal er iets niet helemaal pluis is. In de eerste plaats vertoeft er een heel merkwaardig stel lieden in de woning, die als .handelsreizigers' voorgesteld worden, maar die niet veel meer dan een soort klaplopers blijken te zijn die geheel door de schatrijke Trublet worden onderhouden. Met één ervan, een knappe, onbetrouwbare schavuit, die Wolfgang op een of andere manier fasci neert zodat hij te veel naar hem kijkt, krijgt Wolfgang hef de eerste dag en avond al hevig aan de stok na lichtelijk misbegrepen opmer kingen die als foespèlingen opgevat worden. Deze kerel, die zich voor een graaf uitgeeft, blijkt een der dochter des huizes verleid te hebben, met gevolgen, zodat hij moeilijk gehandhaafd kan blijven Waarom hij, aartsparascet als hij is, het rijke meisje niet trouwt (hij krijgt er de kans toe) vertelt Vestdijk ons niet. Hij had de man later in zijn verhaal nog nodig Daar het onderwijzen van het |ongetje Lindenhagen wel wat vrije tijd overlaat, krijgt hij, op zijn verzoek nog andere taken, o.m het ordenen van de volkomen in de war geraakte correspondentie van Trublet. Wolfgang Lindenhagen koestert voor Trublet een enorme, aan ver ering grenzende sympathie, hij ziet hem haast als een .heibce'. Bi| stukje en beetje wordt hem duideEJk dat er in het hotel Trublet iets gaande is Zelf komt hij met de geheime politie in aanraking, Trublet wordt ook aan de tand gevoeld en het resultaat is voorlopig dat de LETTERKUNDIGE KRONIEK DOOR HANS WARREN .handelsreizigers' uit het huis verdwijnen Ze worden ondergebrach' ergens in een spelank in de bergen Daar moeten ze worden verzorgd en vertroetela wat heel wat werk en reizen met zich meebrengt Meestal doel Trublet dit zelf met een paar knechten, maar wanneer hij een keer ziek wordt belast hij Wolfgang met de taak en dan moet hij hem eindelijk ook wel in vertrouwen nemen Hij, Trublet, is geen royalist, maar een vurig en actief Bonapartisf en de handelsreizigers zijn door hem gesteunde Bonapartisten. Hij koestert een haast waanzinnig idee: met behulp van een Amerikaan, een .duikbootcommandant', wil hij Napoleon van Sin» Helena laten entsnappen en hi| zal de keizer dan onderbrengen in zijn refugium in de bergen, waar hij verzorgd zal worden door een lijfwacht, bestaande uit de .handelsreizigers' Het is alles zo komisch en onwerkelijk dat Wolfgancs vertrouwen in Trublet danig wordt geschokt. Hij tracht hem wat redelijker plannen aan te praten, doch vergeefs. Trublet is listig koppig en Wolfgang blijft c'e oude heer genegen en behulpzaam, al laat hi| hem eigenlijk toch .val len' De zaak spitst zich toe wanneer berichten van een landing van de keizer de ronde doen en wanneer als een echte deus ex machina de Amerikaan opeens op de proppen komt en ook al een tegenvaller blijkt, een waardeloze decoratieve figuur, nauwelijks beter dan de andere parasieten De hele troep keert nu uit de bergen in het hotel terug en het wordt daar een waanzinnige beestenboel, een dolhuis, alles loopt uit de hand Dan, we zijn in 1821 ondertussen komen de eerste ge ruchten over Napoleons dood Een geestenbezwering-tafeldans, door de Amerikaan als een voorloper van de spiritistische oproepingen op touw gezet, geeft als uitsluitsel dat Napoleon nog leeft. Doch hij blijkt 'och wel werkelijk overleden te zijn en dan is er een grens aan Trublets uithoudingsvermogen gekomen In een verschrikkelijke woedeaanval stuurt hij, ten einde raad, de hele troep zijn huis uit. de hotelier doet niet meer mee' Liggen zijn beweegredenen al te zeer voor de hand Alle mensen zijn min of meer terecht, denkt de lezer, na al waf er gebeurd is diep verontwaardigd, doch ze verdwijnen in het niet, behalve onze studen', die wel even twijfelt of hij de wijzende vinger van de boosaardige dwerg ook dient te volgen, maar die toch nog mag blijven Later, veel later (tweemaal wordt in het boek het jaartal 1848 genoemd) stelt hij zijn belevenissen uit Grenoble te boek. A ardig volgehouden in het boek is Wolfgangs afkeer van bergen en Alpen (en dat juist in een ijd toen men het gebergte toeristisch ging .ontdekken' hij was dus of niet bij de tijd, of in de contramine); prachtig zijn ook sommige gesprekken, zoals over de slag bij Waterloo. Ze zijn met een verrukkelijke, droge humor weergegeven en heel teke nend, Vestdijk op zijn best Enorm genoten hebben we ook van zinnen als: .Ik wist niet wa' ik hoorde, en vroeg mij af, of dit nu een geval was waarin sluwheid zulke bochtige wegen koos, dat men er Teder ogenblik als een wezentje met grote vraagogen de domheic' tegen kon komen Kortom- een vermakelijk, licht boek waarmee men een paar prettige uren door kan brengen. S, Vestdijk: De hötener doet nitt meer mee Uitgeverij Nijgh S Van Ditmar, 's-Gravenhage-Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 15