Meer of minder onkruid met huidige bestrijding? Van de Velde uw drukker OVERPEINZINGEN VAN EEN POLDERBEWONER NIET ALLEDAAGSE GASTEN IN HET HOOI J^e vorige keer schreef ik over de .vuulte'. Eerlijk gezegd het net op de polder ieder jaar een beetje vuiler wordt, ondanks de moderne spuiterij. Dat is voor Zeeuwse begrippen natuur lijk niet zo best, want wij wa ren gewend aan onze properheid in huis en op de akker. Over het eerste zal ik mij geen oordeel aanmatigen, zolang de boenwas die ik laatst moest meebrengen en betalen nog zo duur aankomt, maar op de akker is het lang niet overal meer rozengeur en maneschijn. Beter gezegd het is varkensgras en perzikkruid, melkdistels en akkerandoorn. De Jongeren zullen er waarschijnlijk we] wat gemakkelijker over denken dande ouderen Zij menen dat ze het onkruid in de gewassen altijd wel weer weg kunnen spuiten. De ouderenhadden vroeger de ervaring dat even de teugels losser met de onkruidbestrijding en je ging er on der. Bovendien weten zij ook dek sels goed dat spuiten geld kost. En zegt men: 't is een vuulte-jaer. Met al die regen en vochtigheid en broe ierigheid blijft het zijn kop opste ken. Ja, als het onkruid de .baas wordt, hebben wij allemaal op tijd een smoesje klaar. De paradox is nog niet opgelost of we met meer moderneonkruidbestrijding wel min der onkruid overhouden of op den duur juist meer. Of het als zodanig aangemelde .betere' met de vijand is van het goede. Als we maar 20 jaar ervaring met het maaidorsen zien. dat het onkruidzaad met het kaf van het graan over de akker verspreidt, dan valt het wel mee. Daar heeft men eerst ook zwaar tegen aan gezien. En weer op tijd voldoende aanpassing gevonden. Beesten tellen Aanpassen bestaat ook in de vo gelwereld- Iedere morgen gaan we in de volgende polder de ossen tellen. Ze lopen daar In een wei niet ver van de zeedijk op enige kilo meters van de boerderij. Daar heeft geen verkaveling wat aan kunnen verhelpen. Soms liggen de beesten achterin m de laagten en dan is er geen tellen vanaf de weg bij, maar dien ik mij ter plaatse te vergewis sen of er niet éón door de draad in de sloot gesukkeld is om zich daarna in de slappe derriebodem vast te wroeten. Zo'n dierheeft meestal de hebbelijkheidom zijn uitweidigheid op zaterdag en/of zondag te beleven. Wanneer dat niet het geval ls, dan toch wel op een zo druk moment in het bednjf, dat er geen uur- gemist kan worden. Maar over de sterke verhalen die wij in oude tijden op dit gebied ervoeren zullen wij het nu niet hebben. Wij zouden het hebben over aanpassingen in de vogelwe reld. Onlangs is het gras zaad tegenoverde wei gedorsen en de volgende morgen ontdekten we eenscharevoor ons met alledaagse vogels zich voedende tussen de zwa den. Zij waren door het onregeima- zwarte ruiter houden, doch dit is he- Overigens kent dit gebied dat vlak aan een drukke doorgaande polder weg ligt van week tot week een ilxde graszaadstoppel zagen we een el groenlingen zich vermeien, wat plompe groengeborste vogeltjes, even groter lijkend dan mussen. En op een grijze dag een week eer der wiekte een zeer grote donker gekleurde, bruin tot grijs aandoende, roofvogel over de welde. En hoewel ik als eenvoudig amateurtje altijd reuze moeite heb met de vliegbeel- denvan de vogels in 't algemeen en van de roofvogels in 't bijzonder fop papier lijkt het allemaal zo ge makkelijk) was dit, gezien de brede vleugeltoppen, toch ongetwijfeld een buizerd. In onze polders geen dage lijkse. zelfs geen maandelijkse ver schijning, ook niet voor: Polderman. op 't eerste gezicht een wat samen geraapt zootje. Het waren ln deze hooiwei echter niet de gewone .hooi- vogels' waarvan ik vorige maal ge waagde. De kijker moest uitkomst brengenen op den duur lukte dat eenbeetje. De meerderheid van de ongeveer twintig vogels werd ver tegenwoordigd door bonte strand lo pers. die weliswaar zich hiar in nogal onderling afwijkende verenpakken vertoonden naar leeftijd en geslacht, doch die beslist herkenbaar waren aan de ten dele waarneembare zwar te borstvlek. Een ander duidelijk kenmerk was de op het einde iets naar beneden gebogen snavel De geleerden zeggen ervan dat het de meest algemeen doortrekkende strandloper is, niet alleen langs de kust, doch ook wei in het binnenland, vooral aan brak water. Nu, brak water is er onder de zeedijk genoeg en aanpassing is geboden, want de buitenzijde van de zeedijk pleegt zo druk bezet te zijn met vissers en vakantiegasten dat er voor een eer bare vogel, zelfs wanneer hij strand loper heet, daar geen plaats is. Toch heb ik niet alle vogels uit het groep je thuis kunnen brengen. Later las :k dat zich tussen de bonte strand- lopers vaak andere strandlopers be vinden. onder andere de krombek- strandloper en dat zal dan wel het meer roestige exemplaar geweest zijn, dat ik waarnam. Ook 'een grau- wefranjepoot acht ik niet onmoge lijk in dit gezelschap. Er was echter êen onoplosbaar raadsel en dat was een verwante vogel van dit plevier- of ruiterachtige type met een vrij wel geheel zwart dék We zullen het daarom maar op een Heemschut naar Bergen op Zoom en Tholen VLIS SIN GEN De commissie .stad en dorp' van de Bond Heemschut f pro vinciale Commissie Zeeland) houdt za terdag een excursie naar Bergen op Zoom en Tholen. Deze excursie kan schut maar ook door andere belang stellenden worden gemaakt. De deel- De bus zal hen in vlisslngen, Middel- niet alleen door de leden van Heem burg en Goes en eventueel andere plaatsen oppikken. nemers zullen de reis per bus maken. In Bergen op Zoom zal het gezelschap een bezoek brengen aan de Markiezen hof. waar de heren C. Booy. proj leider van de restauratie en' K. Sk mans, oud-gemeentearchivaris een rond leiding zullen verzorgen. In Tholen staat er bij goed weer een wandeling langs een te saneren stads deel, via de Vossemeersepoort om de oude stad op het programma, bene vens een wandeling door de binnenstap langs de Markt en de Stoofstraat. Hierbij zullen bezoeken worden ge bracht aan enkele interessante gebou wen. Voorts zal men de Grote of "Lieve Vrouwekerk bezichtigen. Tot besluit, wordt het gezelschap in het stadhuis ontvangen door het college van b en w van Tholen, PTT-jubileum Op 25 september aanstaande zal de heer A. Schuiling te Domburg in dienst bij het staatsbedrijf der PTT en werk zaam als hoofdemployé eerste klasse bij het versterkerstation te Domburg zijn 25-jarig ambtsjubileum herdenken. waarvoor 81 schutters van 14 verenig-, n- fen inschreven. De uitslag is als volgt: óofdvogel, Jac. Doene van Victoria. Kwadendamme; 1ste zijvogel, A. de Jonge Pz. van Willem-Teil, te Ove zande; 2de zijvogel, J. v. d. Dries, Viso. 's-Heerenhoek; lste bovenka!, J. Rent meester. Vios; 2de bovenkal, A de Jonge Pz., Willem Teil, Ovezande; lste, onderkal, Jac. Priem Zeelandia, Ove zande; 2de onderkal, Jac. Vermuë, Jac. v. Beieren, Goes, beiden bij loting; lste klep, Jac. Doene, Victoria, Kwa dendamme; 2de klep. J. Bongers, Zee landia, Ovezande; 3do klep, J. Rent meester, Willem-Tel! Ovezande: 4de1 klep. J. de Rijke. Edele Handboog, Ou- lande. Uitslag van de tweede wip: lste hoofd vogel. J. Bongers, Zeelandia, Ovezande;! 2de hoofdvogël, J. Rentmeester. Wil lem Teil. Ovezande. lste zijvogel, A.| Meeuse, Spes Nostra, Ovezande: 2de zijvogel. J. Bongers Zeelandia. Ove zande; 3de zijvogel, P. Almekinders, Willem Teil. Kapelle; 4de z Martens, Vios. "s-Heerenhoek, bij lo ting. lste kal, A. Rentmeester, Willem Tel, Ovezande; 2de kal, Ja.c Westvleer, Edele Handboog, Oudelande; 3de kal', J. v. Iwaarden, Willem Teil, Kapelle (de jongste schutter); -1de kak E- v. Steenbergen, Willem Teil, Ovezande, bij loting. De handboogvereniging .Willem Teil' hield haar jaarlijkse kernusschieting op de staande wippen. Er werd door een record aantal schutters ingeschreven. 99 waren er van 19 verenigingen Enkele i Belgen hadden de reis naar Ovezande gemankt. Ook burgemeester Andriessen) uit Oud-Gaste! was met een delegatie' van 14 schutters aanwezig. Uitsla" van j de eerste wip: Hoofdvogel. H. Rent-I meester, Willem Teil, Ovezande. lstei zijvogel, J. v. d. Walle, Vios, 's-Heeren hoek; 2de zijvogel, Meersman. Dender- monde; lste bovenkal, J Korstanje, Spes Nostra Ovezande; 2de bovenkal, Job. Koens. Victoria, Kwadendamme; lste onderkal, J Rijk, Willem-Tel!, Ovezande; 2de onderkal. C. v Ginneken, Oud-Gastel, beiden bij loting: 1ste klep, Ko de Baar; Willem Teil, Ovezande; 2de klep. A. A. Geense, Zorgvliet Elle- woutsdijk; 3de klep, P. Verheyke, Zorg vliet: 4de klep, C. D Raas. Willem Teil, Ovezande. Extra vogels. J Korstanje. Spes Nostra, Ovezande. Uitslag van de tweede wip. Eerste hoofdvogel, H. Rentmeester. Wil lem Teil, Ovezande: 2de lioofdvogel F. v. Loenhout, Jac, v. Belëren, Goes; lste zijvogel. S. Nijsten, Eensgezindheid, 's-Heerenhoek; 2de zijvogel. mevr. v. Loo van Doel naar Hoger. Wolphaarts- dijk; 3de zijvogel. Albr. Goethais. Vlieg hei Gllze; 4de zijvogel, A. A. Geensë, Zorgvliet, Ellewoutsdljk; lste kal A. Poelman, Juliana, Oudelande; 2de kal, J. van Iwaarden, W'.!L.-n Teil, Kappeie; 3de kal, C. D. Raas, Willem Teil, Ovezande; 4de kal. Ko de Baar, Willem Toll. Ovezande. De extra vogels welke door de Belgische bezoekers waren ge schonken waren voor Albr. Goethais en M. Allemekinders. Franse lezingen in Goes GOES Het. wlnterprograninia van de Goese afdeling van do .Alliance Frnn- caise' is verschenen. In ,De Korenbeurs' te Goes worden vijl' lezingen gehouden over uiteenlopende onderwerpen. Maandag 21 oktober komt mevrouw Claude Cézan iets vertellen over de ge heimen van het Franse museum Grévln, waar vele bekende persoonlijkheden ko men poseren. De volgende lezing wordt gehouden op vrijdag 15 november. Dan komt professor Maxime Chasling. hoog leraar in de psychologie te Dyon. met als onderwerp de psychologie in de reclame en in de publiciteit. Woensdag 8 januari spreekt ds Pierre Cagnier over de problemen bij de derne opvoeding. Louis Francois heeft als onderwe,rp voor zijn lezing, op dins dag 4 februari gekozen: Frankrijk is de gemeenschappelijke markt. De serie le zingen wordt besloten door Valentine Fougére. een bekend organisatrice tentoonstellingen, die nog niet w waarover ze gaat spreken. Zangavond in Nieuwe kerk MIDDELBURG De bekende zanger Kees Deenlk zal enkele liederen zingen en de samenzang lieden op de zang avond die op vrijdag 4 oktober door de bijbel kiosk veren ig'ing wordt geor ganiseerd in de Nieuwe Kerk. Aan deze zangavond, die gratis toegankelijk ls, werken mee het evangelisatie zangkoor, hervormd kerkkoor, beidt onder leiding van de heer S. Sanders, hervormd jeugd koor .Blijde Stemmen', onder leiding van de heer M. de Bree, organist: de heer F. M. de Keyzer. trompettist: Bernard Davidsen, predikanten: ds J. A. A. de Boer, ds G. J. van Embden. Bietencampagne begonnen Dinsdag jongstleden is te Stavenisse een begin gemaakt met de levering van suikerbieten. De aangevoerde bieten waren op de laadplaats gelost, en daar na per vrachtwagen naar de fabriek vervoerd. Het is dus een begin van een twaalftal weken, durende drukte. GOES Behalve de markt was dinsdag ook het plantsoen aan de Goese West wal een trekpleister voor toeristen: daar verblijven deze week een aanlal kraanvo gels en llatningo's alt de Ant werpse Zoo, in het kader van de Antwcrpen-week in de Beveland- se centrumstad. De vogels trok ken veel bekijksvoorai van Bel gische toeristen. Ze konden zien, dat de flamingo's zich In het ge ïmproviseerdebadje en op het Goese gros best thuis voelden. (Foto PZC Ringrijdersdag ,Ons Genoegen' De ringrljdersvereniging ,Ons Genoegen' te Wemeldlnge hield een wedstrijd in het ringrijden te paard. Door omstandighe den konden slechts 8 ruiters deelnemen. De uitslag wus: 1. W. Hamelink 28 rin gen, beker café De Schelde; 2. W. op 't Hof, beker Veevoederhandel In 't Anker te Schore; 3. A. op 't Hof, 4. H. v. d. Guchte: 5. G. Schouwenaar; 6. P. Gijs- sel; 7. M Sprong; 8. C. de Vlieger.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 4