Crisis van de universiteit' belangrijkste onderwerp bij opening van academisch jaar Actie voor maatschappelijke hervormingen in Brazilië Kostuums van ,meubelfluweel' BEGIN VAN OP ER AT IE-MELANIA' BABY NA OVERPLANTING ORGANEN OVERLEDEN PLEIDOOI VOOR GEWELD- LOOSHEID COMMISSIE ZAL ADVISEREN OVER INSPRAAK VAN BEVOLKING GROTE OVERWINNING VOOR DE SOCIALISTEN IN ZWEDEN Man overleden aan dolksteek Pantservoertuig bij Arnberg geëxplodeerd DINSDAG 17 SEPTEMBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 REDE VAN RECTORES MAGNIFICl DEN HAAG (GPD) Vier immense problemen beheersen het we tenschappelijk onderwijs in Nederland. Vier problemen, die het afge lopen jaar aanleiding waren tot wat sommige hoogleraren noemen ,de crisis van de universiteit' en die ook het komende jaar de on derwerpen zullen vormen van vele onrustige discussies Twente in zware t liet enorme aantal te verwachten stu denten op te kunnen vangen. Deze vier punten, gelicht uit het stalen- l«<k van problemen, waar universitei ten en hogescholen het afgelopen stu diejaar mee te kampen hebben gehad, rijn maandag ook uitvoerig aan de or- "eweest in de redevoeringen waar- de rectores magnifici van de Ne derlandse instellingen van hoger onder- vijs het academisch jaar hebben ge opend. Sommige, zeer verontruste, rec toren kwamen tot treffende uitspraken over deze uiterst belangrijke vraag-' rtukken. de toekomstige organisatie van uni-f zijn rede^ bij liet rectoraatsoverdracht «rsiteiten en hogescholen; de herstructurering van het »de noodzakelijke gigantische uitbrel-, .gerommel'hebben begrepen'. diDg van het universitaire apparaat om, Utrecht INCIDENTEN IN UTRECHT EN TILBURG UTRECHT, TILBURG (ANP) A liet slot van de rectoraafsoverdraoht aan de Utrechtse universiteit heeft zich in Je norakerk m^an.lasinl.lrlas m klein dene minder erfelijk belast' Is dan veel meldenl voorgedaan. Jmsl loen prol. andere instellingen voor hoger onder- v"""" wijs. De rector-magniificus, prof. Van de Nederlandse universiteiten en hogescholen heeft de jonge technische hogeschool in Twente ongetwijfeld de minste problemen. De moderne opzet rader overgaan en kan dei vreugde in zijn jaarrede. dat de situa- bldksem inslaan. Voor zwaar gedonder tie m Twente gunstig afsteekt bij de hoeven wij geen angst te hebben, maar -o -- >--- •- bliksem kan zware 9chade toebrengen. Ifageningen Crisis .Wil men tot een aanzienlijke bezui niging in het wetenschappelijk on derwijs komen, dan zal er een veel betere taakverdeling tussen de ver schillende universiteiten en hoge scholen tot stand moeten komen. Eén en ander betekent dat er be paalde studierichtingen aan bepaal de universiteiten moeten worden op geheven'. Deze stelling poneerde prof. dr. A. C. de Vooys in zijn jaarrede voor de Utrechtse univf Prof. dr. J. Th. Snijders uit Groningen; jiet is niet alleen maar studentenon rust, de haver van de welvaart die jtee'kt, of een generatieprobleem. Het is een crisis, niet van studenten, maar van de universiteit als orgaan van de lamendeving. Er zijn tal van verschijn- «len, die voor iedereen die oren heeft hoorbaar maken, dat de universiteit kraakt in haar voegen'. Prof. dr. K. Posthumus uit Eindhoven: ,Wij allen, ouderen en jongeren, moe ten bouwen aan de universiteit van de toekomst. Wij zullen moeten trachten Uit de lucht te grijpen wat er in de lucht hangt. Wij zullen niet bewaren ter wille van het bewaren of wegwer pen om weg te werpen. Wij hebben allen als het goed is het laatste jaar veel geleerd, Wij moeten nu, tas tend en doortastend, een nieuw stuk verantwoordelijkheid op ons nemen'. Prof. dr. R. A. de Moor uit Tilburi Willen wij het Nederlandse vo... duidelijk maken waar het aan toe is. dan zal er zo spoedig mogelijk een plan moeten worden gemaakt, waaruit blijkt welke voorzieningen getroffen moeten worden om te kun nen voldoen aan de hoogste interna tionale standaarden voor wetenschap pelijk onderwijs en onderzoek en te gelijkertijd onze jeugd het onderwijs te kunnen geven waarom zij vraagt' Anderen echter besteedden nauwelijks aandacht aan deze actuele problema tiek. Zij volstonden soms met op te merken, dat de situatie in ons land verhoudingsgewijs gunstig afsteekt hij die in veie andere landen. Amsterdam De rector-magnlficus van de Amster damse gemeente-universiteit, prof. mr. I. van der Hoeven meent, dat een stren gere selectie noodzakelijk is om de stroom van stiidielustigen enigszins af te dammen. Die selectie is, aldus prof. Van der Hoeven, noodzakelijk om de student tegen zichzelf te beschermen. Het is beter om zonder universitaire opleiding een goedgeslaagde positie in de maatschappij te bekleden, dan na een moeizaam volbrachte en langdurige rtudie niet de juiste plaats te kunnen vinden. Amsterdam Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, rec tor van fte vrije universiteit ln Amster dam besteedde in zijn jaarrede vooral aandacht aan de moord op Martin Lu ther King, die ere-doctor van de uni versiteit was. Maar de rector ging ook in op de actuele vraag of men de uni versitaire capaciteit dient af te stem men op de vraag naar onderwijs of op de behoefte aan academici. ■Moet men doorgaan, telkens als een op het aantal aanmeldingen gebaseerde behoefte zich voordoet, een nieuwe fa culteit of sub-faculteit op te richten? Mijn antwoord is: nee, en ik meen in dat antwoord niet alleen te staan. Bij handhaving van de bestaande studiepro gramma's zal men te eniger tijd finan cieel ruimtelijk cn numeriek vastlo pen' zo concludeerde prof. De Gaay Fortman. Rotterdam De senaat van de Nederlandse economi sche hogeschool in Rotterdam heeft in samenwerking met de Algemene Rot terdamse Studenten Vereniging een commissie Ingesteld, die de mogelijk heden moet onderzoeken om de studen ten bij de beleidsvorming van de hoge school in te schakelen. Dit maakte prof. dr. A. 1 Diepenhorst, rector-magnificus van de NEH, aan prof dr. A. Slagter bekend in zijn rede ter gelegenheid van de rectoraatsover dracht in Rotterdam. .Wanneer de mogelv stem van de studenten als volwaardige leden van de hogeschoolgemeenschap in alle organen en op alle niveaus hoor baar te maken, dan verdwijnen vanzelf de moeilijkheden inzake vertrouwelijk heid, competentie, functionele betrok kenheid en representativiteit' meende prof. Diepenhorst. Leiden De Leidse universiteit is beschermd te gen het .gerommel in de Nederlandse studentenwereld'. Dat is tenminste de stellige mening van de Leidse rector- magnificus, prof dr. P. Muntendam. In f ADVERTENTIE' ■**- „Mijn tandarts btvol mij DENTOFIX oon. 1 Voordien had ik nooit kunnen vormoeden rRHTflvM"Ti datmenmatoenkuntt- gebit «von gemakke- Hik kon «ten, »pr«k«n •n lachen oil met echte tonden!" Mevrouw M. N Rotterdam Als U moeilijkheden ondervindt met Uw kunstgebit, zal de tandarts U het speciale kleefpoeder Dentoira aanbevelen. Uw pet"' zal doordoor vosler goon zitten en bil het spreken niet loslaten, zodat U aan xeit vertrouwen wint. De tere weelsels von het tandvlees worden door Dentofi* beschermd zodat U ook horde spijzen kunt eten en jemokkelijker kauwt. Dentofu help» U duidelijker spreken, U kunt opnieuw zonder berwoar lachen en zells niezen. Denton* voorkomt slecht riekende adem (kunstgebit- reuk). Schoft U nog heden Dentofl* oon. In plastic strooiflacons. onder neutrale verpakking, bij Apothekers en Drogisten, 1.35 per flacon. - Nijmegen Het steeds groter wordende verschil tussen het aantal studenten en het aantal aan de universiteit beschikbare plaatsen noopt tot het inschakelen van plaateingiscomanissies voor enkele stu dierichtingen. ,Is een beknotting van de vrijheid van sommige studenten om hun studie aan de universiteit van hun eer ste keuze te beginnen, te billijken, het is geheel onaanvaardbaar indien in de huidige situatie faculteiten via ver kapte vergelijkende examens de toe vloed van studenten zouden indammen' aldus prof. dr. A. Th. Mertens bij - >li< .De discussie over inrichting en werk wijze van de universiteiten en hogescho len heeft in het thans verstreken aca- dergaan. Het paradoxale verwijt treft de universiteiten, dat zij ofschoon de aangewezen broedplaatsen van nieu we gedachten, door verstarring lijken te vervreemden van een in beweging verkerende wereld'. Dit' betoogde de rector-magnificus van de landbouwhogeschool in Wageningen, prof. dr. ir. F. Hellinga bij de opening van het academisch jaar. Prof. Hellin ga die tot en met het studiejaar 1970 rector van de hogeschool zal zijn. kon digde in zijn rede aan, dat het bestuur van de landbouwhogeschool hoofdlijnen heeft ontworpen voor een statuutswij ziging, die een belangrijke uitbreiding van het aantal studiemogelijkheden be oogt. Delft ,Ik kan niet ontekennen, dat er in het afgelopen cursusjaar zo nu en dan con flicten waren of dreigden', bekende de rector-magnificus van de technische ho geschool Delft tijdens zijn Jaarrede in de aula van de hogeschool. .Maar', ver volgde prof. dr. C. J. D. M. Verhagen, .het zou mijns inziens overdreven zijn het woord .conflict' als kenmerkend voor dat tijdvak in Delft te gebruiken, rectoraatsoverdracht op de katholiekei Een betere typering is wellicht: ,Wer- universiteit ln Nijmegen. j ken aan verdere vernieuwing'. aanstichter, David Douvrérs van de Ta- tafatan-groep had weinig plezier van zyn daad want er werd in de kerk nau welijks aandacht aan besteed. Rustig verliet iedereen het gebouw zonder dat er verder iets gebeurde. Een gToepje demonstrerende studenten heeft maandagmiddag gepoogd de recto raatsoverdracht aan de katholieke hoge school van Tilburg te verstoren. Zij schreeuwden leuzen door de aula waar vele genodigden en mede-studenten za ten. heten op het balkon een bandrecor der spelen, ontplooien spandoeken en in terrumpeerden de scheidende rector magnificus, prof. dr R. A. de Moor, en kele malen toen hij zijn overdrachtsre de afstak. Twee demonstrerende studen ten gingen achter de tafel van het se- naatsbestuur zitten en bleven daar de gehele plechtigheid allerlei grimassen naar de zaai maken, de rector magnifi- fus prof. De Moor vroeg bij het begin van de plechtigheid hem, .zoals democra ten betaamdt'. de gelegenheid te geven zijn rede ongestoord af te steken. Over het algemeen werd aan dat verzoek voldaan. Bij Rotterdamse brand 3 miljoen schade ROTTERDAM (GPD) De schade die de grote brand bij Ligtermoet Chemie NV in Rotterdam vrijdagavond heeft veroorzaakt wordt door de directie op 3 miljoen gulden geraamd. De arbekls-; inspectie is met een onderzoek begon- HOUSTON (RTR, AFP) Het twee maanden oude meisje Debra Ann Lee, dat zondagavond in het St-Lucasziekenhuis in Houston het hart en de longen van een pas geborene kreeg, is twaalf uur na de operatie overleden. Iemand van het ziekenhuis zei, dat het meisje sinds haar geboorte er slecht aan toe was. Ze woog veel te weinig en moest bij het ademhalen geholpen worden. De meeste tijd was ze bewus teloos De overgeplante organen waren van een baby die een dag na de geboor te door hersenbeschadiging was over leden. De Zuldafrikaanse minister van volks gezondheid, dr Car el de Wet. heeft maan dag later, weiten dat de harttranspian- tatiepatiënten in Zuid-Af.-.ka en hun artsen voortaan door de Zuldafrikaanse medische raad beschermd zuilen wor den tegen sensationele publiciteit. Mi nister De Weit gaf In zijn verklaring, uitgezonden door de Zuidafrikaanse ra dio, geen nadere bijzonderheden. Wel gaf hij te kennen dat harttransplanta ties tot de gewone medische praktijk faan behoren en dat de medici weer un normale terughoudendheid moeten gaan betrachten. Student vermist op Vlieland VLIELAND (ANP) Op Vlieland wor den nasporingen verricht naar de 26- Jarige student H. Hesoels uit Soest, die zondagmorgen om 10.45 uur uit zijn ho tel te Vlieland vertrok en tot op heden daar niet Is teruggekeerd. Militairen en een helikopter van de koninklijke lucht macht heidien maandag zonder resul taat naar hem gezocht. Vrijwilliger* hebben maandagavond met militairen onder leiding ran de rijkspolitie man- naast-man het eiland afgezocht. PLAN MGR HELDER CAMARA MEDELLEN, COLUMBIA (AP) Een geweldloze beweging voor maat schappelijke hervorming, georgani seerd en gesteund door r-k prela ten, zal begin komende maand in Brazilië op gang komen. De bewe ging, aangediend onder de naamr Actie voor gerechtigheid en vrede', wordt beschouwd als een indirect resultaat van de tweede algemene conferentie van de raad van Latijns- Amerikaanse bisschoppen die de ge weldige Invloed van de kerk in de weegschaal heeft geworpen ten gn ri ste van de lang onderdrukte roep om geweldloze, maar belangrijke so cio-economische, godsdienstige en culturele hervormingen ln (fit deel van de wereld. De vader van de beweging is de kleine, tengere 60-jarige Braziliaan se prelaat mgr Helder Camara, bis schop van Recife en Olinda en de meest uitgesproken pleitbezorger van hervorming. Het door de conferentie rechtvaardiging van de in zijn vader land vaak geprezen, maar ook veel becritiseerde reformistische opvat tingen van mgr Camara, die in zijn land door sommigen beschouwd wordt als een heilige en door som mige rechtse politici als een com munist. De conferentie heeft haar goedkeu ring gehecht aan een uitvoerig do cument. dat 16 verscliillende com missierapporten omvat, met nadruk voor geweldloosheid pleit en kritiek levert op de bewapeningswedloop op het halfrond, op sommige aspecten rail buitenlandse kapitaalsinvesterin gen, op economische en maatschap pelijke onderdrukking van de armen door bevoorrechte groepen en op de indruk van rijkdom, die de kerk maakt. Geen imperialisme' Mgr Camara onthulde, dat de ,be- weging voor vrede en gerechtigheid' op 2 oktober, de 20ste verjaardag van de verklaring inzake de rechten van de mens, in actie zal komen. Als doelstellingen noemde hij: ,een geleidelijke maar doeltreffende wij ziging van de socio-economische, po litieke en culturele verhoudingen in Latijns-Amerika' De beweging streeft tevens naar in tegratie .zonder buitenlands of bin nenlands imperialisme'. Tot de middelen, waarvan de bewe ging gebruik zal maken, behoren het geven van cursussen in fundamente le ontwikkeling gemeenschapsorga nisatie en bewustmaking van het mi lieu om de massa's te maken tot een macht, benevens het bevorderen van gespecialiseerde ieergangen voor personen, die een belangrijke rol moeten spelen in structurele hervor mingen. De beweging hoopt gebruik te ma ken van de meeste communicatiemid delen en wil .gerechtvaardigde sta kingen' ondersteunen. Het voorne men bestaat, in andere Latijns-Ame rikaanse landen gelijksoortige actie groepen te organiseren. Sommige prei aten, onder wie ook progressieven hebben niet al te veel sympathie voor de plannen van mgr Camara. Sommigen hebben ln parti culiere gesprekken uiting gegeven aan bezorgdheid, dat zij een ongun stige invloed zouden kunnen hebben op het eigen programma van de con ferentie. Bindend element Het goedgekeurde document leek het stempel te dragen van krachtige pro gressieve invloeden, maar zelfs de onwrikbaarste conservatieven in de kerk, zoals mgr Andbal Muzoz Du- que, aartsbisschop van Bogota, acht ten het bevredigend. ,Het is veel stoutmoediger dan het oorspronkelijke werkdocument' Manna Bandeiro, een progres vrouwelijke leek uit Brazzaville, die aan de conferentie heeft deelgeno men Zij verklaarde dat de aanwe zigheid van mgi Helder een bindend element was geweest om de progres sieve krachten te verzamelen. Het oorspronkelijke werkdocument! was door conservatieven aangeval-1 len als negativistisch' en .marxis- j tisch'. AMSTERDAM: maandag begon bij de NDSM de operatie ftamen- voegingvan de ticee helften van de 210.000 ton metende tan ker Melania. Hier een overzicht van het gigantische schip niet het r de leek a/ibe- NIEUWE REDDINGBOOT IN IJMUIDEN UMUTDEN. (ANP) Onder zeer grote belangstelling, met name van vele autoriteiten uit de wereld der scheepvaart, heeft zaterdagmorgen jhr Van Lennep, voorzitter van de Konink lijke Noord- en Zuid-Hollandse redding maatschappij in IJmuiden de nieuwe reddingboot .Johanna Louisa' in ge bruik gesteld en daarmee het schip aan schipper Leen 't Hart en zijn mannen toevertrouwd. Dit betekende tevens het afscheid van misschien wel de meest bekende red dingboot .uit de geschiedenis van het igwezen, de .Neeltje Jacoba', des- de Amsterdam tijds geschonken door c (ADVERTENTIE) De matras waarop U wérkelijk uitrustl Van DRAKA. RUIMTELIJKE ORDENING Initiatief van raad van advies GRONINGEN (GPD) Hoe kan de bevolking effectiever meespre ken in het ruimtelijke ordenings beleid? Dat is de vraag waarmee een onlangs ingestelde commissie zich gaat bezighouden. De commis sie is ingesteld door de raad van advies voor de ruimtelijke orde ning, de raad heeft dit gedaan als antwoord op een verzoek van mi nister Schut van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, die de raad enige maanden geleden heeft laten weten dat hij het ,op hoge prijs zou stellen als de raad zich zou beraden over de mogelijkheden om de bevolking sterker bij de vorming van het ruimtelijk beleid te betrek ken'. De raad moet daarbij denken aan beleidsvorming op alle ni veaus De commLaste. die het door de minister gestelde probleem gaat bestuderen be staat uit zeven leden van de raad van advies voor ruimtelijke ordening en vijf niet-leden. Voorzitter is mevrouw C. A. de Ruyter-de Zeeuw, lid var. gedeputeer de staten van Zuid-Holland bij de com missieleden die tevens ln de raad zitting hebben is o a prins Claus. Brief BIJ PARLEMENTSVERKIEZINGEN Meerderheid in de eerste en tweede kamer (Van onze correspondent) STOCKHOLM De parlements verkiezingen, die zondag in Zweden zijn gehouden, hebben een onver wacht grote overwinning opgele verd voor de regering van de soci aal-democratische premier Tage Erlander. Zijn partij kreeg maar liefst ruim vijftig procent van het aantal uitgebrachte stemmen. Voor het eerst sinds 1940 hebben nu de sociaal-democraten zonder steun van de communistische partij de meerderheid verkregen in zowel de eerste als de tweede kamer. De definitieve uitslag van de verkiezin gen zal pas over een dag of tien bekend zyn, als alle per brief uitgebrachte stemmen geteld zyn. Dit aantal bedraagt dit jaar zo'n 300.000 en is groter dan ooit. Van de 233 zetels in de tweede kamer bezetten de sociaal-democraten er nu 125, de conservatieven 62, de liberalen 33, het .burgerlijk front' 1 en de nu vrH- wel ten dode opgeschreven communisti sche party 3. In het oppositionele blok heeft zich een machtsverschuiving voor gedaan, die de centrumpartij tot grootste oppositiepartij heeft gemaakt, met een winst van 4 zetels De libera len leden een verlies van 10 zetels. Premier Erlander zei ons in een gesprek, direct na het bekend worden van de ve kiezingsresultaten, uitermate verheuj te zijn over hel vertrouwen dat i Zweedse bevolking in de regering ble( te stellen De reden hiervoor schuilt naar zijn mening in het programma van de sociaal-democratische partij, dat zoveel sociale zekerheid heeft geboden in een tijd van nationale en internationale ver wikkelingen. .De oppositiepartijen die afstand hebben genomen van ons programma, verloren hierdoor terrein', zei premier Erlander, ,en alleen de centrumpartij, die het niet deed, profiteerde ervan'. Catastrofaal Catastrofaal noemde de heer Her- mansson, leider van de communisti sche partij, de uitslag van de verkie zingen, waarbij hij meer dan de helft van zijn kiezers verloor Hij zei derhand /an mening te zijn, dat de Russische bezetting van Tsjecho-| Slowakije was geweest, dit zijn par tij bij deze verkiezingen buitenspel had gesteld Premier Erlander was het daarmee eens- Op de vraag, wat hij nu het komende jaar dacht fe doen, tot aan het partij congres dat zijn opvolger zal benoemen, in de herfst van volgend jaar, antwoord de de premier: ,we zullen nu eerst be ginnen met het verwezeniyken van de ln ons regeringsprogramma gedane be loften en ons weer voorbereiden op verkiezingen voor het één-kamersyst ln 1970'. NAJAARSNIEUWTJE VAN DICK HOLTHAUS: AMSTERDAM (GPD) - Mode ontwerper Dick Holthaus is een man van de toekomst. De zomer is nog niet eens voorbij, maar hij denkt al aan een nieuwe. Van daar dat hij maandag in zijn sa lon aan de Amsterdamse Van Van Baerlestraat zijn herenkle dingcollectie voor de warmste maanden van 1969 toonde. Als wij Holthaus mogen geloven dan staat de meubelstoffabrikanten een goede tijd te wachten, want trijp het aloude meubelvelours belooft het komende jaar niet al leen In de sportieve maar ook in de zeer geklede sector, de plaats van het zo populair geworden rib fluweel in te nemen. Kostuums van trijp dus. Holthaus voorzag ze van lange iets getailleerde jasjes twee of vierknoops en met opgestikte horizontale of vertica le steekzakken. De man, die 's avonds goed gekleed uit wil zien kan bij de Amsterdamse ont werper ook voor de combinatie van een lichtblauwe trijppantalon en een nachtblauw zijden jasje terecht. Voor wie meer iets in de sportieve sector zoekt biedt hij de keus uit katoenen lichtgewicht- pakken, kokostuums met asyme- trischc ritssluitingen en sport- jacks van zwart leer. Holthaus- dassen (prijs 9,75 - 21), -on dergoed, -zwembroeken, -over hemden en -kostuums (prijs 169 tot 300) zullen over enkele maanden bij vrijwel alle ruim ge sorteerde herenzaken te koop zijn. Foto: Een zwart zijden blazer met een dubbele rij zilveren kno pen, gedragen op een broek van trijp. Aardschokken in Perzië en Sicilië TEHERAN (AFP) In de Perzische provincie Fars hebben zich zaterdag avond drie aardschokken voorgedaan, waardoor in het gebied van •Jahrom, op 150 km ten zuidoosten van Sjiraz, enige honderden mensen verwondingen hebben opgelopen. Ook in de provincie Be- loetsjlstan, nabij de grens met Pakistan, beefde de aarde. Zondagmiddag werd een aardschok ge voeld in het westen van Sicilië, dat op 15 januari zwaar door een aardbeving werd getroffen. Ditmaal lag het cen trum van de schok bij de plaatsen Gi- bellina en Castelvetrano. Er Is tot dus ver geen melding gemaakt van slacht offers of schade. Minister Schut schrijft aan de raad: ,het komt my voor dat het zowel voor de werking van de democratie als voor de kwaliteit van het overheids beleid van groot belang is, dat de be volking zo veel mogelijk wordt be trokken bij de problemen van da ruimtelijke ontwikkeling en de voor bereiding van het ruimtelijk beleid'. Hij laat er echter direct op volgen, dat hij wil vooropstellen, dat ,in ons staatsbestel de meest wezenlijke ma nier om de bevolking bij de beleids vorming te betrekken ligt ln de open bare behandeling van streek, struc tuur- en bestemmingsplannen door do rechtstreeks gekozén vertegenwoor digende lichamen van de provincie# en de gemeenten'. Hij noemt ook het Inschakelen van adviesorganen en hearings ed. Minis ter Schut laat waarschuwend weten dat hij er zich van bewust is, dat de veergrof.ng van de inspraak vertra- Overigens was de raad voor de ruim telijke ordening al voor het instellen -an de speciale commissie die de in- praak moet bestuderen, aan het slu ieren of een advies over het raadple gen van de samenleving op provin ciaal niveau. Dit advies Is nog niet uitgebracht. Naar verluidt zal echter alleen de verhouding provinciale over- beid-andere overheden ln beschouwing worden genomen. DEVENTER (ANP) De 33-jarige servicemonteur A. J. van Beek uit Zut- phen is zaterdagnacht kort nadat hij naar het St-Geertniidazlekenhuls te De venter was overgebracht aan een mes steek in de rug bezweken. Ever. voor drie uur werd de man he vig bloedend in het politiebureau aan het Grote Kerkhof m Deventer binnen gebracht vanwaar hij naar het zieken huis werd vervoerd. Het bleek dat de man betrokken was geweest bij een massale vechtpartij op de hoek van de Waterstraat en het Grote Kerkhof. Daar bij heeft hij een steek met een dolk mes rechts in de rug opgelopen. De po litie ontdekte dat zes woonwagenbewo ners uit Ommen bij de ruzie betrokken waren geweest. De Emmer politie hield daarop twee auto's met elk zes woon wagenbewoners aan, waarop recher cheurs uit Deventer naar Emmen gin gen en vaststelden welke wagen in De- Overgebracht naar Deventer werden za afzonderlijk ingesloten en verhoord. Het zijn jongelui in de leeftijd van 18 tot 20 jaar. NEURENBERG (DPA) Een 26-ton zware Amerikaanse gemotoriseerde houwitser met 22 houwitsergranaten. 700 twee centimeter granaten en 750 liter benzine is maandag bij Amberg in West-Duitsland door kortsluiting in brand gevlogen en geëxplodeerd. Granaatscherven en delen van het voer tuig sloegen in een straal van 500 me ter door daken van bungalows. Drie Amerikaanse militairen en een Duitse burger werden licht gewond. De schade bedraagt meer dan een miljoen mark.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 9