Nieuwe strafartikelen tegen discriminatie DUBCEK RAAKT OP DE ACHTERGROND Waarschuwing tegen overvragen bij het overleg over lonen 3 Protest Peking tegen Russische provocaties' Voorstel in Bonn voor afschaffing verjaringstermijn oorlogsmisdaden Vergeefse sprint in gestolen pak SUCCES VOOR EDGAR FAURE Wachtgeld voor nog 25 NS- fanctionarissen Vrijspraak voor Bergen op Zoomse hoofdagent V1CE-VOORZITTER CNV: AUTO OP OVERWEG DOOR TREIN GEGREPEN - TWEE DODEN Russische bezetting wordt blijvende toestand USSR niet bereid tot compromis Bonaparte DINSDAG 17 SEPTEMBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WETSONTWERP BIJ TWEEDE KAMER DEN HAAG (GPD) De schaarse artikelen in onze strafwetgeving, die zich richten tegen rassendiscriminatie zullen niet onaanzienlijk worden uitgebreid. Dit büjkt uit het thans bij de tweede kamer inge diende ontwerp uitvoeringswet voor het in maart 1966 in New York gesloten internationaal verdrag ter uitbanning van rassendiscrimina tie. artikelen' willen de bewindslieden op treden mogelijk maken tegen rassen onderscheid in het zakelijk verkeer. Zo zal het door nieuwe artikelen in hel wetboek van strafrecht worden verbo den om: deel te nemen of steun te verlenen aan op rassendiscriminatie gerichte ac tiviteiten; iemand wegens zijn ras bij het be roeps- of bedrijfsmatig aanbieden van goederen of diensten achter te stellen. Onze strafwetgeving kent slechts twee bepalingen, die betrekking hebben op belediging van groepen Ze zijn in de jaren dertig ingevoerd om strafrech telijk optreden mogelijk te maken te gen anti-semietische uitlatingen van na- tionaal-socialistische en fascistische zij de en tegen bepaalde vormen van anti godsdienstige propaganda. 3 bepalingen 0 een artikel, waarin strafbaar wordt gesteld het in het openbaar aanzetten tot haat tegen of discriminatie van men sen of gewelddadig optreden tegen per soon of goed van mensen wegens hun ras, godsdienst of grondslag van hun le vensbesoho uwing een artikel, waarbij het zich in het openbaar beledigend uitlaten over een groep mensen wegens hun ras, gods dienst of levensbeschouwing strafbaar wordt gesteld; een artikel, waarbij strafbaar wordt gesteld hij die anders dan ten be hoeve van zakelijke berichtgeving een uitlating openbaar maakt, waarvan hij weet dat die discriminerend is voor een groep. Ook het in voorraad hebben of vei-spreiden van voorwerpen, waarin een dergelijke uitlating is vervat (boe ken, kranten, tijdschrften, afbeeldin gen, films, tv-opnamen, geluidsbanden e.d. wordt strafbaar gesteld. Naar de opvatting van de ministers doen deze bepalingen geen afbreuk aan de vrijheid van voorlichting, menings uiting en wetenschapsbeoefening met betrekking tot rassenvraagstukken. Met het oog hierop zijn in het laatste arti kel de woorden .anders dan ten behoe ve van zakelijke berichtgeving' opgt men. Met de eerder genoemde, nie PEKING (DPA) Communistisch Chi na heeft maandag in een nota aan de Sowjet-Unie scherp geprotesteerd tegen het schenden van het Chinese luchtruim door Russische militaire vliegtuigen. Tussen 9 en 29 augustus zouden Sow- iettoestellen in negenentwintig gevallen boven de provincie Heiloengkiang Noordoost-China hebben gevlogen. Deze vliegtuigen hadden zo nu en dan slechts dertig meter hoog gevlogen. Volgens de nota werden deze vluchten uitgevoerd om te verkennen, te hinderen en te provoceren. In het afgelopen jaar zou het luchtruim van China in totaal 119 maal door Rus land geschonden zijn. China noemt het geen toeval dat ook op 20 augustus Sowjetvliegtuigen boven Chinees ge' J hadden gevlogen, de dag waarop Sowjet-Unie haar strijdkrachten ten aanval tegen Tsjecho-Slowakije liet op trekken*. BONN (DPA) De Westduit.se minis ter van justitie, Gustav Heinemann, heeft maandag op een persconferentie in Bonn meegedeeld dat hij de West- duit.se regering een wetsontwerp heeft voorgelegd dat voorziet in de afschaf fing van de verjaringstermijn voor moord en volkerenmoord. De minister legde er in dit verband de nadruk op dat alle Nazi-misdaden niet voor 1970 opgehelderd kunnen wor den. De Westduitse Bondsdag heeft in 1965 de aanvang voor de verjaringster mijn van 20 jaar voor moorden in de oorlogstijd begaan, naar 1949 verscho ven omdat tot 1949 de vervolging van Nazi-misdadigers feitelijk niet mogelijk was. LEEUWARDEN (GPD) Met een fel le sprint dacht de Leeuwarder fabrieks arbeider L. van der M. (25) honderd- twintig gulden te verdienen. Bij C en A in de Friese hoofdstad bad hij zater dagmiddag zijn verouderde kostuum omgeruild voor een nieuwe uitrusting. Hij trok zich terug in de paskamer. Toen een der verkopers polshoogte wil de nemen, wandelde Van der M in een nieuw pak juist de deur ujt en zette het toen op een lopen. Een winkeljuffrouw die het allemaal had aangezien, gaf de verkoper een fiets, waarop die de man kon achterha len. Hij verzette zich nog wel even, en zei dat de verkoper op zijn wraak kon rekenen. Op het politiebureau mocht Van der M. de kleren omwisselen voor z'n oude, vertrouwde uitmonstering. Er werd proces-verbaal tegen hem opge maakt. (ADVERTENTIE l vandaag voordeel boteramandelmoppen 150 gram van 95 voor 8 5 Collectief Naar het oordeel van de ministers kan met de invoeging van deze artikelen worden volstaan. De situatie in ons land is niet zo dat grote behoefte be staat aan nieuwe, speciaal tegen rassen discriminatie gerichte wettelijke rege lingen. Een grondbeginsel van het Ne derlandse recht is immers dat de be scherming van persoon en goed gelij kelijk voor iedereen geldt. Voorts worden wijzigingen voorgesteld in een aantal bijzondere wetten, die zich richten tegen een collectiei optre den. Door een toevoeging aan de wet vereniging en vergadering (daterend van 1855) zal een vereniging, die zich richt op bel bedrijven instandhouden of bevorderen van discriminatie van men sen wegens hun ras strijdig worden geacht met de openbare orde en dus verhollen zijn. In de wet economische mededing. wordt een artikel ingevoegd, waardoor een bepaling in een mededingingsrege ling, die mensen discrimineert wegens hun ras, van rechtswege onverbindend INDIËR OVERLEED NA HARTTRANSPLANTATIE BOMBAY (RTR) In Bombay is zondag bekendgemaakt dat een 21-ja rige man die vrijdag een nieuw hart had gekregen, zaterdag is overleden om dat zijn nieren niet meer werkten. Het was de tweede harttransplantatie in India. De 21-jarige man had het hart gekregen van een 24-jarige man dse bij een ongeluk om het leven was ge komen De identiteit van de patiënt en de donor zijn niet bekendgemaakt. Dit is in overeenstemming met het be sluit. genomen op een kortgeleden in Kaapstad gehouden symposium over harttransplantatietechnieken. De eerste Eatiënt die in India een nieuw har' reeg, stierf drie uur na de operatie. Mylene Demongeot trouwt met zoon van Simenon PARUS (AP) De 32-jarige Franse filmster Mylene Demongeot is maandag in Parijs getrouwd met Mare Simenon, filmregisseur en zoon van de roman schrijver Georges Simenon. De toneelschrijver Marcel Achard en de zanger-acteur Henri Salvador traden op als getuigen bij de plechtigheid in de voorstad Saint Cloud. De bruid droeg een leren mantelpak en beige leren laarsjes. Simenon droeg een pak van bruin leer. KAMERLID DRINGT AAN OP BETER TOEZICHT OP KINDERTEHUIZEN DEN HAAG (GPD) Naar aanleiding van de berichten over toestanden in het kindertehuis aan het Ripperdapark te Haarlem, heeft het lid van de tweede kamer, dra H. Wieben ga (PSP) aan de minister van justitie gevraagd of deze niet van oordeel is, dat de regeling van het toezicht op kindertehuizen ern stig te wensen overlaat en of hij be reid is om op zo kort mogelijke ter mijn alle nodige maatregelen te nemen om herhaling van soortgelijke situaties onmogelijk te maken Is het juist, zo vraagt de neer Wie- benga, dat de raad voor de kinderbe scherming te Haarlem een onderzoek raat instellen naar toestanden in dit kindertehuis en is het voorts juist, dat enkele jaren geleden een onderzoek plaatsvond en dat toen geen aanleiding zou hebben bestaan om in te grijpen. Venier wil de heer Wieberrga weten of ooit de raad voor de kinderbescher ming te Amsterdam eerder klachten had ontvangen en zo ja welke stappen deze raad naar aanleiding daarvan heeft genomen. Voorts informeert de heer Wiebenga naar de juistheid van een verklarin; van de secretaris van de raad voor d> kinderbescherming te Haarlem, waar in wordt gezegd, dat er in verband met de pleegkinderenwet slechts een onder zoek mag worden ingesteld, wanneer er aanleiding voor verdenking van slechte behandeling bestaat. Als de aanklachten van zeer ernstige aard zijn, kan er, aldus de verklaring, een procedure ingesteld worden. Er is in Nederland nog maar heel weinig met succes een dergelijke procedure gevoerd. Je moet dan werkelijk mis standen hebben en die zijn vaak zeer onduidelijk. Deze situatie ook. Ons heb ben bijvoorbeeld nog nooit klachten van doktoren, schoolhoofden of andere in stanties bereikt, aldus de verklaring. AMSTERDAM: wethouder Hrtmm heeft maandagochtend persoonlijk de eerste eierkoekenaangebracht op de rijbaan van het Leidseplein. Deze plastic markering laat de automobilist horen en voelen dat hij over de streep gaat, zonder evenwel gevaar op tc leveren, zo als indertijd de proefrichel op de Overtoom wel deed. (Van onze correspondent) PARIJS Frankrijks minister van onderwijs, de radicale oud premier Edgar Faure, heeft maan dag de slag om de examens tegen de extremistische studenten ruim schoots gewonnen. Slechts een klei ne minderheid van tien of twaalf procent had zich niet bij de exami natoren aangemeld en zal vermoe delijk de studies nu wel definitief moeten afbreken. En omdat de eerste slag altijd nog een daalder waard is, mag minister Faure die doorgaat als één der intelligentste mannen die men in Frankrijk of el ders ontmoeten kan, nu de gerecht vaardigde hoop koesteren dat het met een reprise van de meirevolutie nu ook de komende weken wel los zal kunnen lopen. De revolutionaire studenten en pro fessoren hadden zich niettemin wel de nodige moeite gegeven om de exa mens nog eens in het honderd te laten lopen. Al lang voor het begin, hadden ze zich voor de deuren van de medische faculteit in Parijs opgesteld met het doel hun studiegenoten te beletten zich aan de examens te onderwerpen. Maar de grote meerderheid wilde van hun ar gumenten of bedreigingen nu niets meer weten, en om hen in staat te stellen naar binnen te gaan kwamen wat poli tieagenten opzetten die de ingang weer ontzetten. Even leek het of door die ver schijning van de sterke arm, die minis ter Faure vorige week beloofd had niet te zullen gebruiken, de poppen toch weer aan het dansen zouden gaan. De extre misten schreeuwden al luidkeels van verraad en beweerden dat de examen zalen door de politie waren bezet. Ook hoorden we de nieuwe slogan: De Gaul le, Franco, Salazar om zo het Franse staatshoofd in de fascistische zak te kunnen stoppen. Maar voor de revolu tionairen bleef het niettemin vechten te gen de bierkaai nu de hele stemming onder de studenten zich toch wel duide lijk tegen hen had gekeerd UTRECHT (ANP) Bijna de helft (25 van de 51) van de NS-functiona ris sen uit de taakgroepen 9 tot en met J1 (middenkader), die 59 jaar of ouder zijn, hebben het aanbod van de NS-directie Zoals bekend werd deze vrijwillige wachtgeldregeling eerder geaccepteerd door ongeveer 30 van de 70 topfunctio narissen (taakgroep 12). De spoorweg directie deed net aanbod geruime tijc geleden in verband met haar streven naar personeelsinkrimping. Voor de bo ven 59-jarige middenkaderleden van de NS geldt dezelfde wachtgeldregeling als voor de topfunctionarissen. Dat bete gen maanden 90 procent, vier jaren 80 Erocent en vervolgens 70 procent van et laatstverdiende salaris. Dit inkomen is welvaartsvast. Prins Bernhard heeft maandag een bezoek gebracht aan het booreiland Trans Ocean II op het Nederlands contmentaal plat. Op de foto bekijkt de prins vol be langstelling een van de grote boorbeitels. Reeds 50 mille voor Tsjechische studenten UTRECHT (ANP) l'ot op heden heb ben ongeveer 40 uit Tsjecno-Slowakije gevluchte studenten bij de stichting .Universitair Asyl Fonds (UAF)' in, Utrecht om hulp aangeklopt. Aangi-; zien het fonds slechts over beperkte middelen beschikt, is deze maand aan 13.000 contribuanten een brief gezon den waarin om giften ten behoeve van de jonge Tsjechen is verzocht. De pen ningmeester van het fonds heeft maan dagmorgen meegedeeld dat reeds 50.000 U binnengekomen. De inzameling geschiedt aan de voor avond van een landelijke bijeenkomst, die aanstaande vrijdag om half twee 's middags in de Geertekerk In Utrecht wordt gehouden en het vluchtelingen probleem via informatie en discussie opmeuw in het brandpunt van de be langstelling wil plaatsen. Tijdens deze, voor iedereen vrij toegankelijke bijeen komst opgezet om het 20-jarig be staan van het fonds te gedenken zal prof. dr L. de Jong, directeur van het rijksinstituut voor "oorlogsdocumentatie in Amsterdam, spreken over de oorza ken van het ontstaan van belangrijke groepen vluchtelingen in en buiten Eu ropa in de jongste decennia. BREDA (ANP) Hoofdagent M- de F. van de Bergen op Zoomse gemeente politie is door het gerechtshof in Den Bosch vrijgesproken van de verdenking ontucht niet een minderjarige te heb ben gepleegd. Vorig jaar werd de hoofdagent ge schorst en door de Bredase rechtbank schuldig bevonden en veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, nadat de officier van justitie 10 maanden had ge- eist. De F. ging in hoger beroep en i; nu vrijgesproken, waarmee de gronden voor zijn schorsing zijn weggevallen. VENLO (GPD) Op de met knipperlichten beveiligde overweg in de spoorbaan Venlo-Eindhoven nabij wachtpost 6, onder Blerick, is maandagmorgen omstreeks half 8 een personenauto waarin twee bankwerkers gezeten waren, die op weg waren naar hun werk, in de aan de overzijde van de spoorbaan gelegen fabriek, door de personen trein Eindhoven-Venlo gegrepen. Beide inzittenden werden bij deze botsing op slag gedood. De slachtoffers zijn de 24-jarige Gerrlt M. M. Engels en de eveneens" 24-jarige Jan Herman Brug- mans, beiden afkomstig uit Helden. De bestuurder van de auto heeft de trein die in de richting Eindhoven reed vermoedelijk laten passeren, doch had toen niet opgemerkt dat op hetzelfde ogenblik uit een tegenovergestelde richting een per sonentrein naderde De auto werd door de trein gegrepen en in stukken gereten. Een gedeelte van de carrosserie raakte onder de elektrische locomotief bekneld. De brandweer heeft de stukken eruit moeten zagen. De trein ondervond bijna anderhalf uur vertra ging. Ook de d-treinen ondervonden van dit ongeval geruime tijd vertraging. ECONOMISCH HERSTEL NIET HINDEREN APELDOORN (ANP) De heer A. Borstlap, tweede voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakver bond, heeft gewaarschuwd tegen het overvragen bij de komende loononderhandelingen. Hij is van oordeel dat in het kader van de door hem .geplaatste vrije loonpo litiek' de vakbeweging wijsheid en matiging zal moeten opbrengen om het op gang gekomen economisch herstel niet te hinderen- Zulks zou het geval kunnen zijn met overdre ven looneisen. De heer Borstlap sprak woensdagoch tend op de in Apeldoorn gehouden alge mene vergadering van de Christelijke Bond van Kapperspersoneei- Duurder spelde dat het leven volgend jaar aan zienlijk duurder zal worden, gelooft da" de stijging van prijzen, hogere premies voor dë sociale verzekering en dergelijke voor een belangrijk deel de ruimte voor een" hoger loon zal opslokken. Met name de premiestijging voor de so ciale verzekering levert naar zijn oor deel het bewijs dat in Nederland wordt geprobeerd de welvaart eerlijk te verde len. Immers deze premiestijging toont aan dat bij een stijgende welvaart ook de bejaarden, de gepensioneerden, de in validen en langdurig zieken meeprofi teren. noemde. De heer Borstlap verzette zich voorts tegen het voornemen van de mi nister bij de vaststelling van het mini mumloon een zogenaamde gemengde in dex (lonen en prijzen) te hanteren De vakbeweging houdt vast aan de loonin dexbepaling. Verheugd toonde hij zich tenslotte over de samenwerking tussi-n de drie vak centrales. Het overlegorgaan is thans het adres voor de Nederlandse vakbewe ging geworden. Wilton Verontwaardigd toonde de heer Borstlap zich over de gebeurtenissen rondom Wilton-Fijenoord, waarbij al leen de kapitaalverschaffers beslis ten over de opdeling van dit bedrijf. Dat de werknemers daarbij als baal tjes meel werden behandeld, bewijst naar zijn mening hoe fout de maat schappij nog in elkaar zit. De heer Borstlap noemde het een raad sel dat de werknemers dit nog nemen. Hij zag in de hele gang van zaken ook een aanwijzing hoe beperkt het begrip vrijheid in Nederland nog is. Naar zijn mening zal de strijd van de vakbewe ging in de naaste toekomst primair ge richt moeten zijn op het verkrijgen van reële medezeggenschap voor de werkne mers, hetgeen hij een menselijk recht De politie in Bulgarije heeft een Fransman en twee Bulgaren gearres teerd. die beschuldigd zijn van spiona ge. zo deelde het Bulgaarse persbureau BTA maandag mee. De Fransman Fos- colo, zou voor een buitenlandse inlich tingendienst hebben gewerkt en bij be zoeken aan Bulgarije geheime gegevens hebben verzameld, waarbij twee Bul garen hem behulpzaam waren. r\e politicii in Praag moeten hun aanvankelijke tactiek tegenover de Russen prijsgeven en kunnen het terugtrekken van de Rus:i:che troe pen niet meer stellen als een gelijkwaardige voorwaarde tegenovei de eis van Moskou dat de toestand genormaliseerd dient te worden. Dat de Russen de bezetting van het land tot een blijvende toestand willen maken blijkt uit het feit, dat zij hiervoor drie keer achter elkaar een ander motief hebben aangegeven. Eerst be weerden zij dat .democratische kringen' in Tsjecho-Slowakije om de militaire interventie hadden gevraagd, daarna beriepen zij zich er op dat de contra-revolutie moest worden be streden en tenslotte verklaren zij nu, dat de be zettingstroepen dienen ter verdediging van de Poolse en Tsjecho- Slowaakse grenzen die door West-Duitsland worden bedreigd, en dat Tsje cho-Slowakije niet sterk genoeg is om deze te v«?dedi«wA Nu is het algemeen bekend dat West-Duitsland geen dreigende houding aanneemt, bovendien beschikt Tsjecho-Slowakije over een leger dat sterker is dan dat van Oost-Duitsland Polen. Hongarije en Bulgarije. Daarop antwoordt men echter in Polen en in Oost-Duitsland dat het Tsjechische leger niet betromvbaai is. Inder daad ligt hier de kern van het vraagstuk. Het gaat niet om strategische, maar om politieke overwegingen. De regermg in Praag moet vol gens de mening van Moskou op lange termijn ondei controle worden gehouden omdat de poli tici in Moskou er wel degelijk van overtuigd zijn dat bijvoorbeeld Dubcek Hajek en andere politici in Praag zich aan contra-revolutie heb ben schuldig gemaakt, ook al wordt dit niet uitdrukkelijk in de Russische pers gezegd. Van de andere kant staat het vast dat de Russen aan Svoboda en Dubcek de toezegging hebben gedaan dat de Russische troepen spoedig zou den terugtrekken, maar achteraf blijkt dat dit een grove leugen is geweest. Nadat de Russen het politieke klimaat in Tsjecho-Slowakije verkeerd hebben geïnter preteerd, willen zij nu deze fout herstellen door op geen enkel compromis in te gaan. Volgens Russische berekening zullen er op de lange duur toch enkele Tsjechoslowaakse politici worden gevonden die wel geen Quisling's zijn, maar zogenaamde realisten die zich op het haal bare concentreren en die vooral rekening hou den met de aanwezigheid van de Russische troe pen. Terwijl Dubcek langzaam op de achter grond raakt, komen nu drie politici duidelijk op de voorgrond. Namelijk voorstanders van een soepele tactiek. Men noemt allang Hoe.>- sak, de partijleider van Slowakije, verder de nieuwe secretaris van het centraal comité Mlynar en de vroegere minister van buitenland se zaken Barak Ook worden Svoboda en pre mier Cernik steeds voorzichtiger in hun uitla tingen. Terwijl Svoboda het volk oproept om niet bij de pakken te gaan neerzitten., heeft De dood op de weg LEEUWARDEN (GPD) Bij een bot sing inet een jeep is zaterdagavond kwart voor elf te YVesterschetling de 33-jarige timmerman Bauke Nagel uit Lies zo ernstig gewond geraakt, dat hij een uur later is bezweken aan zijn kwetsuren, juist op het moment dat een vliegtuig, een Beavi-r van de basis Leeuwarden, op de N'nordsvaarder land de om hem op de halen. De heer Nagel laat een vrouw en een dochtertje van ruim anderhalf en een zoontje van drie jaar achter. HAAKSBERGEN (ANP) De 20- jarige B. H. J. ten Tije uit Haaksbergen is zondagavond om het leven gekomen nadat hij op de splitsing Holthuizerweg- Brammeloweg met zijn bromfiets ln- olaats van linksaf, rechtsaf sloeg, dwars door het prikkeldraad heen reed en vla een sloot In een weiland terechtkwam. AMSTERDAM (ANP) De 55-jarige luchtmachtpredikant ds. G. Koopman uit Den Haag is zondagavond omstreeks 19.00 uur even buiten Amsterdam op weg naar huis met zijn auto in een slip ge mast geraakt te hebben. HOOGELOON (ANP) Zondag nacht is in de Hoofdstraat in Hooge- loon de 78-jarige voetganger P. J. A. Minnen door een personenauto ge schept Het slachtoffer overleed ter plaatse. AMSTERDAM (ANP) De 25-ja rige bouwopzichter W. Arler Uit Amers foort is maandagochtend op rijksweg 1 m Diemen om het leven gekomen toen hij mee zijn motor in aanrijding kwam met een vrachtauto. De man was, ver moedelijk na een botsing met een voor hem rijdende auto, op de imker weg helft terecht gekomen. Hij overleed ter plaatse. DENEKAMP (ANP) Zondag avond om half acht is in Beuningen op de rijksweg Oldenzaal-Denekamp de 21- jarige tekenaar A. Roeleveld dicht bij zijn ouderlijk huis bij het oversteken van de verkeersweg met zijn brommer gegrepen door een passerende perso nenauto. De heer Roeleveld werd zwaar EST (ANP) De 48-jar.ge heer H. van de Heijden uit Es: (Gfcli die zondag met zijn bromfiets in zijn woon plaats rijksweg 15 Rotterdam-Du its- land) wilde oversteken, werd daarbij door een passerende auto aangereden en op slag gedood. STADSKANAAL (ANP) Maan dagavond is in Nieuwe Pekela op de Al batrosstraat de 18-jange W. Engberts uit N.euwe Pekela, toen hij met zijn bromfiets kwam te vallen, overreden door een vrachtauto u:t Finsterwolde. Zwaar gewond werd hij naar een zie kenhuis vervoerd, waar hij kort na aan komst is overleden MEPPEL (ANP) - De 59-jarige J. Timmerman uit Meppel is maandag avond overieden aan de verwondingen, die hij zaterdagavond bij een verkeers ongeval in zijn woonplaats had opgelo pen. De heer Timmermar was op zijn bromfiets aangereden door een auto. WERELDGEBEUREN Cernik in zekere zra zelfkritiek toegepast door te zeggen dat hij en de regering zich niet juist hebben gerealiseerd hoe de regeringen in de andere landen van het Warschau-pact zouden reageren. Er valt niet aan te twijfelen dat de Russische troepen zolang in Tsjecho-Slowakije zullen blij ven totdat er een regeringsteam aan de macht komt, dat het democratiseringsproces vanaf januari van dit jaar ongedaan maakt. ï""\e verscherpte toestand werkt zich duidelijk •L/ uit op de stelling in Oostenrijk. Er is nog geen sprake van paniek, maar wel worden de mensen angstiger over de aanwezigheid van Russische troepen ten noorden van het land. door de blijvende concentratie van Oostenrijkse .egereenheden aan de grens, door geruchten over de verlenging van de militaire dienst en vooral door onvoorzichtige uitlatingen m enkele Oos tenrijkse bladen. Daar staat onder meer in te lezen dat de Sowjet-Unie plannen zou hebben om via Oostenrijk in Joegoslavië binnen te val len. Dit is echter strategisch genomen een grote onzm, omdat de Russen een dergelijke actie veel gemakkelijker via Hongarije kunnen uit- De Oostenrijkse premier Klaus zag zich dan ook gedwongen om nogmaals een verklaring •nzake Tsjecho-Slowak.je af te leggen. Hij zei, dat er geen acuut gevaar dreigt en hij verde digde het beleid van de Oostenrijkse regering die alles vermijdt om een grote mogendheid als de Sowjet-Unie te provoceren. Hier mee doelde hij op de oppositie die het beleid van de regenng als iaf aan de kaak stelt. Ter geruststelling van de bevolking voegde de premier er aan toe, dat Oostenrijk niet valt onder de verdeling van Jalta, doch alleen steunt op de neutraliteit en op het in 1955 door de vier grote mogendheden ondertekende staats verdrag, dat de soevereiniteit van Oostenrijk waarborgt. (ADVERTENTIE) KEIJZER TAPIJT EEN "EhkalotV TAPIJT KAMERBREED v.a. 7Q MOTECHT M *0^1 P. STR. MTR. POSTBUS 39 - HILVEif6WCf**t^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 3