,Crisis van de universiteit' belangrijkste onderwerp bij opening van academisch jaar Actie voor maatschappelijke hervormingen in Brazilië Kostuums van ,meubelfluweer PLEIDOOI VOOR GEWELD LOOSHEID BABY NA OVERPLANTING ORGANEN OVERLEDEN COMMISSIE ZAL ADVISEREN OVER INSPRAAK VAN BEVOLKING GROTE OVERWINNING VOOR DE SOCIALISTEN IN ZWEDEN Man overleden aan dolksteek Pantservoertuig bij Arnberg geëxplodeerd dinsdag 17 september 1968 Whsel Zeeuws-Vlaanderen provinciale zeeuwse c ou rant 9 REDE VAN RECTORES MAGNIFICI BEGIN VAN ,0PERATIE-MELANIA' DEN HAAG (GPD) Vier immense problemen beheersen het we tenschappelijk onderwijs In Nederland. Vier problemen, die het afge lopen jaar aanleiding waren tot wat sommige hoogleraren noemen ,de crisis van de universiteit' en die ook het komende jaar de on derwerpen zullen vormen van vele onrustige discussies: de toekomstige organisatie van uni versiteiten en hogescholen; de herstructurering van het weten- ichappelijk onderwijs; de medezeggenschap van studenten en wetenschappelijke staven in zaken van onderwijs, onderzoek en bestuur; de noodzakelijke gigantische uitbrei ding van het universitaire apparaat oir het enorme aantal te verwachten stu denten op te kunnen vangen. Deze vier punten, gelicht uit het stalen- hoek van problemen, waar universitei ten en hogescholen het afgelopen stu diejaar mee te kampen hebben gehad, zijn maandag ook uitvoerig aan de or de geweest in de redevoeringen waar mee de rectores magnifici van de Ne derlandse instellingen van hoger onder wijs het academisch jaar hébben ge opend. Sommige, zeer verontruste, rec toren kwamen tot treffende uitspraken over deze uiterst belangrijke vraag stukken. Crisis Prof. dr. J. Th. Snijders uit Groningen ,Het is niet alleen maar studentenon rust. de haver van de welvaart die gteekt, of een generatieprobleem. Het is een crisis, niet van studenten, maar van de universiteit als orgaan van de samenleving. Er zijn tal van verschijn selen, die voor iedereen die oren heeft hoorbaar maken, dat de universiteit kraakt in haar voegen'. Prof. dr. K. Posthumus uit Eindhoven: ,Wij allen, ouderen en jongeren, moe ten bouwen aan de universiteit van de toekomst. Wij zullen moeten trachten uit de lucht te grijpen wat er in de lucht hangt. Wij zullen Diet bewaren ter wille van het bewaren of wegwer pen om weg te werpen. Wij hebben allen als het goed is het laatste jaar veel geleerd. Wij moeten nu, tas tend en doortastend, een nieuw stuk verantwoordelijkheid op ons nemen'. Prof. dr. R. A. de Moor uit Tilburi Willen wij het Nederlandse vo. duidelijk maken waar het aan t< is, dan zal er zo spoedig mogelijk een plan moeten worden gemaakt, waaruit blijkt welke voorzieningen getroffen moeten worden om te kun nen voldoen aan de hoogste interna tionale standaarden voor wetenschap pelijk onderwijs en onderzoek en te gelijkertijd onze jeugd het onderwijs te kunnen geven waarom zij vraagt'. Anderen echter besteedden nauwelijks aandacht aan deze actuele problema tiek. Zij volstonden soms met op te merken, dat de situatie in ons land verhoudingsgewijs gunstig afsteekt tij die in vele andere landen. Amsterdam De rector-magnificus van de Amster damse gemeente-universiteit, prof. mr. J. van der Hoeven meent, dat een stren gere selectie noodzakelijk is om de stroom van studielustigen enigszins af te dammen. Die selectie is. aldus prof. Van der Hoeven, noodzakelijk om de student tegen zichzelf te beschermen. Het is beter om zonder universitaire opleiding een goedgeslaagde positie in de maatschappij te bekleden, dan na een moeizaam volbrachte en langdurige studie niet de juiste plaats te kunnen vinden. Amsterdam Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, rec tor van de vrije universiteit in Amster dam besteedde in zijn jaarrede vooral aandacht aan de moord op Martin Lu ther King, die ere-doctor van de uni versiteit was. Maar de rector ging ook in op de actuele vraag of men de uni versitaire capaciteit dient af te stem men op de vraag naar onderwijs of op de behoefte aan academici. Aio et men doorgaan, telkens als een op het aanital aanmeldingen gebaseerde behoefte zich voordoet, een nieuwe fa culteit of sub-faculteit op te richten? Mijn antwoord is: nee, en ik meen in dat antwoord niet alleen te staan. Bij handhaving van de bestaande studiepro gramma's zal men te eniger tijd finan cieel ruimtelijk en numeriek vastlo- ign' zo concludeerde prof. De Gaay 'Hunan. Rotterdam De senaat van de Nederlandse economi sche hogeschool in Rotterdam heeft in samenwerking met de Algemene Rot terdamse Studenten Vereniging een commissie ingesteld, dde de mogelijk heden moet onderzoeken om de studen ten bij de beleidsvorming van de hoge school in te schakelen. Dit maakte prof. dr. A. 1. Diepenhorst, rector-magnificus van de NEH, aan prof. dr. A. Slagter bekend in zijn rede ter gelegenheid van de rectoraatsover- dracht in Rotterdam. .Wanneer de mogelijkheden nestaan de stem van de studenten als volwaardige leden van de hogeschoolgemeenschap "in alle organen en op alle niveaus hoor baar te maken, dan verdwijnen vanzelf de moeilijkheden inzake vertrouwelijk heid. competentie, functionele betrok kenheid en representativiteit' meende prof. Diepenhorst. Leiden De Leidse universiteit is beschermd te gen het .gerommel in de Nederlandse studentenwereld' Dat is tenminste de stellige mening van de Leidse rector- magnificus. prof dr. P. Muntendam. In f ADVERTENTIE J Vo ^9f i „Miin tandarts beval mij DENTOFIX aan. Voordion hod ik nooit kunnen vermoeden dot men met een kunst gebit even gemakke lijk kon eten, spreken en lodien als met echte tonden!" Mevrouw M. N Rotterdam Als U moeilijkheden ondervindt met Uw kunstgebit, zal de tondorts U het speciale Ueefpoeder Dentofix aanbevelen. Uw gebit lal doordoor vaster goon zitten en bu he' spreken niet loslaten, zodat U aan zelt vertrouwen wint De tere weefsels van he' londvlees worden door Dentofix beschermd zodat U ook harde spijzen kunt eten er qemakkelijker kauwt. Dentofix helpt U duidelijker spreken. U kunt opnieuw zonde' bezwaar lachen en zelfs niezen. Dentofix voorkomt slecht riekende odem (kunstgebit- reuk). Schoft U nog heden Dentofix aan. In plastic slrooiflocons, onder neutrale verpakking, bij Apothekers en Drogisten, 5,35 per. flacon, zijn rede bij het rectoraatsoverdracht zei hij: ,Bij onweer kan licht gerommel in zware donder overgaan en kan de bliksem inslaan. Voor zwaar gedonder hoeven wij geen angst te hebben, maar bliksem kan zware schade toebrengen. Wij zijn beschermd tegen bliksemin slag, omdat wij de betekenis van het .gerommel' hebben begrepen'. Twente INCIDENTEN IN UTRECHT EN TILBURG Van de Nederlandse universiteiten en hogescholen heeft de jonge technische UTRECHT, xiLBLRG (ANP) Aan hogeschool 1:1 Tv. --.to oneetwUfeld de het slot van de rectorcmtsoverdracht aan de Utrechtse universiteit heeft zich ii hogeschool in Twente ongetwijfeld de minste problemen De moderne opzet van de .Campus-hogeschool' maakt dat deze minder .erfelijk belast' is dan veel andere instellingen voor hoger onder wijs. De rector-magnificus. prof. dr. li\ J. C. Vlugter, constateerde dan ook met vreugde in zijn jaarrede. dat de situa tie in Twente gunstig afsteekt bij de toestand op andere hogescholen. Wageni/tgen Wil men tot een aanzienlijke bezui niging in het wetenschappelijk on derwijs komen, dan zal er een veel betere taakverdeling tussen de ver schillende universiteiten en hoge scholen tot stand moeten komen. Eén en ander betekent dat er be paalde studierichtingen aan bepaal de universiteiten moeten worden op geheven'. Deze stelling poneerde prof. dr. A C. de Vooys in zijn jaarrede voor de Utrechtse universiteit. Het steeds groter wordende verschil tussen het aantal studenten en het aantal aan de universiteit beschikbare plaatsen noopt tot het inschakelen van plaatsingscommissies voor enkele stu dierichtingen. ,Is een beknotting van de vrijheid van sommige studenten om hun studie aan de universiteit van hun eer ste keuze te beginnen, te billijken, het is geheel onaanvaardbaar indien in de huidige situatie faculteiten via ver kapte vergelijkende examens de toe vloed van studenten zouden indammen', i de over inrichting en werk- IIt 1.4 ^''l20 van de universiteiten en hogescho- U treem 'en heeft in het thans verstreken aca demisch jaar een duidelijke escalatie on dergaan. Het paradoxale verwijt treft de universiteiten, dat zij ofschoon de aangewezen broedplaatsen van nieu we gedachten, door verstarring lijken te vervreemden van een in beweging verkerende wereld'. Dit betoogde, de rector-magnificus van de landbouwhogeschool in Wagenmgen, prof. dr. ir. F. Hellinga bij de opening van het academisch jaar. Prof. Hellin ga die tot en met het studiejaar 1970 rector van de hogeschool zal zijn. kon digde in zijn rede aan, dat het bestuur van de landbouwhogeschool hoofdlijnen heeft ontworpen voor een statuutswij ziging, die een belangrijke uitbreiding van het aantal studiemogelijkheden be oogt. Nijmegen Delft ,Ik kan niet ontekennen, dat er in het afgelopen cursusjaar zo nu en dan flirten waren of dreigden', bekende de rector-magnificus van de technische ho- volgde prof. dr. C. J. D. M. Verhagen, het zou mijns inziens overdreveil zijn het woord .conflict' als kenmerkend voor dat tijdvak in Delft te gebruiken. Een betere typering Ls wellicht: .Wer ken aan verdere vernieuwing'. de Domkerk maandagmiddag een klein incident voorgedaan. Juist toen profes sor De Vooys zijn rede had geëindigd, werd in de zijvleugel van de kerk een rookbom tot ontploffing gebracht. Dc aanstichter, David Douwers van de Ta- tatatan-groep had weinig plezier zyn daad want er werd 111 de kerk 1 welijks aandacht aan besteed. Kustig verliet iedereen het gebouw zonder dat er verder iets gebeurde. Een groepje demonstrerende studenten heeft "maandagmiddag gepoogd de recto raatsoverdracht aan de katholieke hoge school van Tilburg te verstoren. Zij schreeuwden leuzen door de aula waar vele genodigden en mede-studenten za ten, lieten op het balkon een bandrecor der spelen, ontplooien spandoeken en in terrumpeerden de scheidende rector magnificus, prof. dr R A. de Moor, en kele" malen toen hij zijn overdrachtsre de afstak. Twee demonstrerende studen ten gingen achter de tafel van het se- naatsbestuur zitten en bleven daar de gehele plechtigheid allerlei grimassen naar de zaal maken, de rector magr fus prof. De Moor vroeg bij het bi van de plechtigheid hem, .zoals democra ten betaamdt', de gelegenheid te geven zijn rede ongestoord af te steken. Over het algemeen werd aan dat verzoek voldaan. Bij Rotterdamse brand 3 miljoen schade ROTTERDAM (GI'D) De schade die de grote brand bij Ligtermoet Chemie NV in Rotterdam vrijdagavond heeft veroorzaakt wordt door de directie op 3 miljoen gulden geraamd. De arbeids inspectie is met een onderzoek begon- PLAN MGR HELDER CAM ARA MEDELLIN, COLUMBIA (AP) Een geweldloze beweging voor maat schappelijke hervorming, georgani seerd en gesteund door r-k prela ten. zal begin komende maand in Brazilië op gang konten. De bewe ging, aangediend onder de naam: .Actie voor gerechtigheid en vrede', wordt beschouwd als een indirect resultaat van de tweede algemene conferentie van do raad van Latijns- Amerikaanse bisschoppen die de ge weldige invloed van de kerk in de weegschaal heeft geworpen ten gun ste van de lang onderdrukte roep om geweldloze, maar belangrijke so- cie-economische, godsdienstige en culturele hervormingen in dit deel van de wereld. De vader van de beweging is de kleine, tengere 60-1arige Braziliaan se prelaat mgr Helder Camara, bis schop van Recife en OLinda en de meest uitgesproken pleitbezorger van hervorming. Het door de conferentie in haar laatste zitting aangenomen document wordt beschouwd als de rechtvaardiging van de in zijn vader land vaak geprezen, maar ook veel becritiseerde reformistische opvat tingen van mgr Camara, die in zijn land door sommigen beschouwd wordt als een heilige en door som mige rechtse politici als een com munist. De conferentie heeft haar goedkeu ring gehecht aan een uitvoerig do cument. dat 16 verschillende com missierapporten omvat, met nadruk voor geweldloosheid pleit en kritiek levert op de bewapeningswedloop op het halfrond, op sommige aspecten van buitenlandse kapitaalsinvesterin gen, op economische en maatschap pelijke onderdrukking va.n de armen door bevoorrechte groepen en op de indruk van rijkdom, die de kerk maakt. Geenimperialisme' Mgr Camara onthulde, dat de .be weging voor vrede en gerechtigheid' op 2 oktober, de 20ste verjaardag van de verklaring inzake de rechten van de mens, in actie zal komen. Als doelstellingen noemde hij: ,een geleidelijke maar doeltreffende wij ziging van de socio-economische, po litieke en culturele verhoudingen in Latijns-Amerika' De beweging streeft tevens naar in tegratie .zonder buitenlands of bin nenlands imperialisme'. Tot de middelen, waarvan de bewe ging gebruik zal maken, behoren het geven van cursussen in fundamente le ontwikkeling gemeenschapsorga nisatie en bewustmaking van het mi lieu om de massa's te maken tot een macht, benevens het bevorderen van gespecialiseerde leergangen voor personen, die een belangrijke rol moeten spelen in structurele hervor mingen. De beweging hoopt gebruik te ma ken van ae meeste communicatiemid delen en wil .gerechtvaardigde sta kingen' ondersteunen. Het voorne men bestaat, in andere Latijns-Ame rikaanse landen gelijksoortige actie groepen te organiseren. Sommige prelaten, onder wie ook progressieven hebben niet al te veel sympathie voor de plannen van mgr Camara. Sommigen hebben in parti culiere gesprekken uiting gegeven aan bezorgdheid, dat zij een ongun stige invloed zouden kunnen hebben op het eigen programma van de con ferentie. Bindend element Het goedgekeurde document leek het stempel te dragen van krachtige pro gressieve invloeden, maar zeifa de onwrikbaarste conservatieven in de kerk, zoals mgr Anibai Muzoz Du- que, aartsbisschop van Bogota, acht ten het bevredigend. .Het is veel stoutmoediger dan het oorspronkelijke werkdocument', zei Manna Bandeiro, een progressieve vrouwelijke leek uit Brazzaville, die aan de conferentie heeft deelgeno men Zij verklaarde dat de aanwe zigheid van mgr Helder een bindend element was geweest om de progres sieve krachten te verzamelen. Het oorspronkelijke werkdocument was door conservatieven aangeval len als negativistisch' en .marxis tisch'. HOUSTON (RTR. AFP) Het twee maanden oude meisje Debra Ann Lee, dat zondagavond in het St-Lucasziekenhuis in Houston het hart en de longen van een pas geborene kreeg, is twaalf uur na de operatie overleden. Iemand van het ziekenhuis zei, dat h-t me.sje sinds haar geboorte er slecht aan toe was Ze woog vee! te we.n.g en moest bij het ademhalen geholpen worden. De meeste tijd was ze bewus teloos- De overgeplante organen waren van een baby die een dag n:t de geboor te door hersenbeechadig.ng was over leden. De Zuidafrikaanse minister van volks gezondheid. dr Carel de Wet. heeft maan dag laten weten dat de harttransplan- taüepatiënten in Zuid-Afnka er. hun artsen voortaan door de Zuidafrikaanse medische raad beschermd zuilen wor den tegen sensationele publiciteit. Mi nister De Wet gaf in zijn verklaring, uitgezonden door de Zuidafrikaanse ra dio. geen nadere bijzonderheden. Wel gaf hij te kennen dat harttransplanta ties tot de gewone medische praktijk faan behoren en dat de medici weer un normale terughoudendheid moeten gaan betrachten. Student vermist op Vlieland VLIELAND (ANP) Op Vlieland wor den nasporingen verricht naar de 26- jarige student H. Hessels uit Soest, die zondagmorgen om 10.45 uur uit zijn ho tel te Vlieland vertrok en tot op heden daar niet is teruggekeerd. Militairen en een helikopter van de koninklijke lucht macht hebben maandag zonder resul taat naar hem gezocht. Vrijwilligers hebben maandagavond met militairen onder leiding van de rijkspolitie man- naast-man het eiland afgezocht. AMSTERDAM: maandag begon bij de ND8M de operatie tarnen- voeging' van de twee helften van dè 210.000 ton metende tan ker Melania. Hier een overzicht van het gigantische schip met het dek vol voor de leek onbe grijpelijke zaken. NIEUWE REDDINGBOOT IN IJMUIDEN UMUTDEN. (ANP) Onder zeer grote belangstelling, met name van vele autoriteiten uit de wereld der scheepvaart, heeft zaterdagmorgen jhr Van Lerrnep. voorzitter van de Konink lijke Noord- en Zuid-Hollandse redding maatschappij in LJmuiden de nieuwe reddingboot .Johanna Louisa' in ge bruik gesteld en daarmee het schip aan schipper Leen 't Hart en zijn mannen toevertrouwd. Dit betekende tevens het afschedd van misschien wei de meest bekende red dingboot ,uit de geschiedenis van het reddingwezen, de .Neeltje Jacoba', des tijds geschonken door de Amsterdam- fee) mmMhm (ADVERTENTIE) RUIMTELIJKE ORDENING Initiatief van raad van advies GRONINGEN (GPD) Hoe kan de bevolking effectiever meespre ken in het ruimtelijke ordenings beleid? Dat is de vraag waarmee een onlangs ingestelde commissie zich gaat bezighouden. De commis sie is ingesteld door de raad van advies voor de ruimtelijke orde ning, de raad heeft dit gedaan als antwoord op een verzoek van mi nister Schut van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, die de raad enige maanden geleden heeft laten weten dat hij het ,op hoge prijs zou stellen als de raad zich zou beraden over de mogelijkheden om de bevolking sterker bij de vorming van het ruimtelijk beleid te betrek ken'. De raad moet daarbij denken aan beleidsvorming op alle ni veaus'. De commissie, die het door de minister gestelde probleem gaat bestuderen be staat uit zeven leden van de raad van advies voor ruimtelijke ordening en vijf niet-leden. Voorzitter is mevrouw C. A. de Ruyter-de Zeeuw, lid van gedeputeer de staten van Zuid-Holland Dij de com missieleden die tevens in de raad zitting hebben is o a prins Claus. Brief Minister Schut schrijft aan de raad: .het komt mij voor dat het zowel voor de werking van de democratie als voor de kwaliteit van het overheids beleid van groot belang is, dat de be volking zo veel mogelijk wordt be- BIJ PARLEMENTSVERKIEZINGEN Meerderheid in de eerste en tweede kamer (Van onze correspondent) STOCKHOLM De parlements verkiezingen, die zondag in Zweden zijn gehouden, hebben een onver wacht grote overwinning opgele verd voor de regering van de soci aal-democratische premier Tage Erlander. Zijn partij kreeg maar liefst ruim vijftig procent van het aantal uitgebrachte stemmen. Voor het eerst sinds 1940 hebben nu de sociaal-democraten zonder steun van de communistische partij de meerderheid verkregen in zowel de eerste als de tweede kamer. De definitieve uitslag van de verkiezin gen zni pas over een dag of tien bekend zijn, als alle per brief uitgebrachte stemmen geteld zijn. Dit aantal bedraagt dit jaar zo'n 300.000 en is groter dan ooit. j Van de 233 zetels in de tweede kamer 1 bezetten de sociaal-democraten er nu 125, de conservatieven 82, de liberalen 33, hot .burgerlijk front' 1 en de nu vrij- wel ten dode opgeschreven communisti sche party 3. In het oppositionele blok heeft zich een machtsverschuiving voor gedaan, die de centrumparty tot de grootste oppositiepartij heeft gemaakt, met een winst van 4 zetels De libera len leden een verlies van 10 zetels. Premier Erlander zei ons in een gesprek, direct na het bekend worden van de ver kiezingsresultaten, uitermate verheugd te znn over liet vertrouwen dat de Zweedse bevolking in de regering bleek te stellen De reden hiervoor schuilt naar zijn mening in het programma van de sociaal-democratische partij, dat zoveel sociale zekerheid heeft geboden in een tijd van nationale en internationale ver wikkelingen. .De oppositiepartijen die afstand hebben fenomen van ons programma, verloren ierdoor terrein', zei premier Erlander, .en alleen de centrumparty. die het niet deed, profiteerde ervan' .Catastrofaal' Catastrofaal noemde de heer Her- mansson, leider van de communisti sche party, de uitslag van de verkie zingen. waarbij hij meer dan de helft van zijn kiezers verloor Hij zei na derhand /an mening te zyn. dat het de Russische bezetting van Tsjecho- Slowakije was geweest, dit zijn par tij bij deze verkiezingen buitenspel had gesteld Premier Erlander was het daarmee eens. Op de vraag, wat hij nu het komende jaar dacht te doen. tot aan het partij congres dat z(jn opvolger zal benoemen, in de herfst van volgend jaar, antwoord de de premier: ,we zullen nu eerst be ginnen met het verwezeniyken van de in ons regeringsprogramma gedane be loften en ons weer voorbereiden op de verkiezingen voor het één-kamersysteem in 1970'. NAJAARSNIEUWTJE VAN DICK HOLTHAUS: AMSTERDAM (GPD) Mode ontwerper Dick Holthaus is een man van de toekomst. De zomer is nog niet eens voorbij, maar hy denkt al aan een nieuwe. Van daar dat hij maandag in zijn sa lon aan de Amsterdamse Van Van Baerlestraat zijn "nerenkie- dingcoliectie voor de warmste maanden van 1969 toonde. Als wy Holthaus mogen geloven dan staat de meubelstoffabrikanten een goede tijd te wachten, want trijp het aloude meubelvelours belooft het komende jaar niet al leen in de sportieve maar ook in de zeer geklede sector, de plaats van het zo populair geworden rib fluweel m te nemen. Kostuums van trijp dus. Holthaus voorzag ze van lange iets getailleerde jasjes twee of vierknoops en met opgestikte horizontale of vertica le steekzakken. De man, die 's avonds goed gekleed uit wil zien kan by de Amsterdamse ont werper ook voor de combinatie van een lichtblauwe trijppantalon en een nachtblauw zijden jasje terecht. Voor wie meer iets in de sportieve sector zoekt biedt hij de keus uit katoenen lichtgewicht- pakken. kokostuums met asyme- trlsche ritssluitingr/n en sport- jacks van zwart leer. Holthaus- dassen (prijs 9.75 - 21). -on dergoed, -zwembroeken, -over hemden cn -kostuums (prijs 169 tot 300) zullen over enkele maanden bij vrijwel alle ruim ge sorteerde herenzaken te koop zijn Foto: Een zwart zijden blazer met een dubbele rij zilveren kno pen. gedragen op een broek van trijp. Aardschokken in Perzië en Sicilië TEHERAN (AFP) In de Perzische provincie Fars hebben zich zaterdag avond drie aardschokken voorgedaan, waardoor in het gebied van Jahrom. op 150 km teil zuidoosten van Sjiraz, enige honderden mensen verwondingen hebben opgelopen. Ook in de provincie Be- loetsjistnn, nabij de grens met Pakistan, beefde de aarde. Zondagmiddag werd een aardschok ge voeld in het westen van Sicilië, dat op 15 januari zwaar door een aardbeving werd getroffen. Ditmaal lag het cen trum van de schok by de plaatsen Gi- bellina en Castelvetrano. Er is tot dus ver geen melding gemaakt van slacht offers of schade. bereiding van het ruimtelijk beleid'. Hg laat er echter direct op volgen, dat hij wil vooropstellen, dat .in ons staatsbestel de meest wezenlijke ma nier om de bevolking bij de beleids vorming te betrekken ligt in de open bare behandeling van streek, struc tuur- en bestemmingsplannen door de rechtstreeks gekozen vertegenwoor digende lichamen van de provincies en de gemeenten'. Hg noemt ook het inschakelen van adviesorganen en hearings ed. Minis ter Schut laat waarschuwend weten dat hy er zich van bewust is, dat de veergroting van de inspraak vertra- Overigens was de raad voor de ruim telijke ordening al voor het instellen van de speciale commissie die de in spraak moet bestuderen, aan het stu deren of een advies over het raadple gen van de samenleving op provin ciaal niveau. Dit advies is nog niet uitgebracht. Naar verluidt zal echter alleen de verhouding provinciale over- heid-andere overheden in beschouwing worden genomen. DEVENTER (ANP) De 33-jarige servicemonteur A. J. van Beek uit Ziit- phen is zaterdagnacht kort nadat hij naar het St-Geertruidaxiokenhuis te De venter was overgebracht aan een mes steek in de rug bezweken. Even voor drie uur werd de man he vig bloedend :n het politiebureau aan het Grote Kerkhof in Deventer binnen gebracht vanwaar hij naar het zieken huis werd vervoerd. Het bleek dat de man betrokken was geweest bij een massale vechtpartij op de hoek var. de Waterstraat en het Grote Kerkhof. Daar bij heeft hij een steek met een dolk mes rechts in de rug opgelopen. De po litie ontdekte dat zes woonwagenbewo ners uit Emmen bij de ruzie betrokken waren geweest. De Emmer politie hield daarop twee auto's met elk zes woon wagenbewoners aan, waarop recher cheurs uit Deventer naar Bmmen gin gen en vaststelden welke wagen In De venter was geweest De inzittenden ontkenden echter allen. Overgebracht naar Deventer werden ze afzonderlijk ingesloten en verhoord. Het zijn jongelui in de leeftijd van 18 tot 20 jaar. NEURENBERG (DPA) Een 26-ton zware Amerikaanse gemotoriseerds houwitser met 22 houwitsergranaten, 700 twee centimeter granaten en 750 liter benzine is maandag bij Arnberg in West-Duitsland door kortsluiting in brand gevlogen en geëxplodeerd. Granaatscherven en delen van het voer tuig sloegen in een straal van 500 me ter door daken van bungalows. Drie Amerikaanse militairen en een Duitse burger werden licht gewond. De schade bedraagt meer dan een miljoen mark.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 19