Pleidooi voor fusies scholen Serooskerke Politie pakt dieven na erg wilde jacht ,Con Amore' danig in de feestbloemen Parade van rijdend antiek trok door Zeeland PTS jgji li H pf§- 'iM II koopt veiliger bij uw horloger BELG (33) IN VEERSE MEER VERDRONKEN leeuwse ALMANAK ,R1TSA' RUSTIG TE WATER IN VLISSINGEN PICKmCK BIJ ZEELANDBRUG Kijken Snuffelen 4: v, J, Mr J. van Aartsen opende World Press Photo' in Middelburg 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 16 SEPTEMBER 1968 MISLUKTE EENWORDING TER SPRAKE BI] OPENING SCHOOL (ADVERTENTIE) Alleen bij hem krijgt u service en nazorg van de gespecialiseerde vakman Goes' brandalarm bleek vals en loos GOES Een onbekende vrouw beeft zondagmiddag met een vals brand alarm de Goese politie en de vrijwillige brandweer op de been gebracht. Zij zy dat er brand was in het pand De deelde telefonisch en paniekerig mee Grootstraat 44 te Goes. Politie en brandweer rukten uit maar troffen niets anders aan als een brandvrij pand. Ravage in gebouw sociale dienst Middelburg MIDDELBURG In hef gebouw van I de gemeentelijke, sociale dienst aan hel Buitenhof in Middelburg is in de nacht \an vrjjdag op zaterdag een ravage anu- i gericht. Er is niet gestolen. In twee kamera waren brandblusappa- raten leeggespoten en in een derde ka mer was een tas uit een kast gesleept. De vloerbedekking in de eerste kamers INBRAKEN IN ZUID-BEVELAND dakgoot aan de achterzijde van het ge bouw, waarna een raampje van vijf bij tien centimeter van een erker is inge drukt. Daardoor kon een spanjolet wor den losgemaakt. Men is waarschijnlijk vertrokken via het raam van één der bezochte kamers, SEROOSKERKE (W) De mis lukte fusie tussen de hervormde en de gereformeerde school in Se rooskerke (W) is zaterdagmorgen ter sprake gebracht tijdens de feestelijke opening van de nieuwe gereformeerde lagere school door onderwijsinspecteur J. Geleijns. Hij toonde zich erg blij met de hoogst noodzakelijke nieuwe gereformeer de school, maar hij nam de gele genheid te baat beide partijen de goedbedoelde opdracht mee te ge ven elkaar niet uit het oog te ver liezen. En hij zette zich daarbij zelf bepaald niet buiten spel in dit appel: .Zolang de rijksinspecteur er is zal deze pleiten voor fusies van scholen die zo dicht bij elkaar liggen' en: ,We moeten met elkaar proberen uit een situatie te komen die niet meer van deze tijd is'. Dit appèl was «een dissonant in de feestvreugde, iaar WOLPHAARTSDIJK De S8-jarige Gentenaar C. P. J. van Otteren in za terdagmorgen om ongeveer half elf in het Veeree Meer bij W'olphaartsdijk verdronken. De Gentse architect was zaterdag met zijn twee xwagers_ de ge broeders Daalman, per auto naar het Veerse Meer gekomen om er te vissen. 3ïet een rubberboot niet nanbangmo- tor ging het drietal naar het eilandje .De Haringvreter'. Na enige tijd gingen Van Offeren en de jongste Daalman (25) met het boot je de omgeving verkennen. Zij voeren in de richting Wolphaartsdijlk met een snelheid van ongeveer 40 km per uur. Bij boei 38 ontmoetten zij het 500 ton metende motorschip .Adamant' van schipper J. A. Romeyraders. Toen deze gepasseerd was, bleek dat het rubber bootje onbemand doorvoer. De .Aman- dant' liet echter slechts een klein hek golfje staan. Het ongeluk werd opgemerkt door de sportvissers L. de Clercq uit Antwer pen en J. de Bree uit Middelburg, die met hun bootje .Stereo' aan de Noord- Bevelandse oever lagen. Ze voeren onmiddellijk naar de plaats van het gebeurde, voor het recreatie terrein De Piet, en slaagden er in de 125 kg wegende Daalman, die niet kon zwemmen, aan boord te krijgen. Van Van Offeren, die de zwemkunst wel machtig was, was echter geen spoor meer te vinden. De rijkspolitie te wa ter van de groep Wemeldinge heeft met medewerking van het reddingvlet van C. Westerweel uit Woiphaartsdijk zo wel zaterdag als zondag vergeefs ge dregd. Het meer is ter plaatse twintig meter diep. De belde mannen hebben vermoedelijk op de opstaande randen van het bootje gezeten. Bij de kleine hékgolf van de .Adamant' is de zware Daalman ais eerste van het bootje ge tuimeld daarmee het evenwicht van Eet vaartuig verstorend. stig woord, dat door voorzitter J. Moelker werd beantwoord en waarop ook de heer K. W. de Bree. hoofd van de hei-vormde scholen even inging. Zij hoopten beiden op samenwerking der scholen, maar ze hadden het da&rbjj wel over de toekomst. Burgemeester A. de Kam van Veere had tevoren de nieuwe school ge opend. Dat deed hij met een sleutel, die hij moest opvissen uit een ma quette van het gebouw, welke ma quette werd voorgehouden door de achtjarige Annelies van Leerdam. Die opening was ook wer door iets voorafgegaan: de' naamgeving. De heer J. Jobse sr, vader van de archi tect bevestigde de letters aan de scho'olgevel voor de naam: ,De weg wijzer. De letters kreeg hij van 12 schoolkinderen en deze naam was gekozen uit 35 Inzendingen. Aan de school kwamen nog twee Jobses uit dezelfde familie te pas: één van zijn kleinkinderen bood een letter aan en de aannemer van de school was de firma gebrs Jobse. Burgemeester De Kam herinnerde er bij de opening van de school die 350.000 kostte aan dat al in 1960 de eerste contac ten tussen het gemeentebestuur en de vereniging voor gereformeerd lo I werden gelegd voor een nieuwe I schooi. ,Het was nodig ook.' Hij vroeg I de schooljeugd zuinig te zijn op dei nieuwe school. Opnieuw beginnen Li het verenigingsgebouw stak ver volgens onderwijsinspecteur Geleijns van wal. Hij herinnerde eraan dat hij b|j zijn eerste kennismaking met de gereformeerde school in Serooskerke Eet schoolgebouw al meteen een .wat sombere zaak' vond. ,Het drukte op mijn schouders, maar gelukkig is, dat kinderen een geweldig aanpassings vermogen en daardoor ook incasse ringsvermogen hebben. Maar je vroeg je wel af: moeten zo'n honderd kin deren hun beste jaren in deze omge ving slijten?' De school in Seroosker ke was echter in die tijd niet de eni ge die om dringende verbetering vroeg. Toch kwam het ervan. De muntenvondst van Serooskerke speel de daarbij zelfs zijdelings een rol, zij het geen financiële. De heer Gelijns SEROOSKERKE (W> Zater dagmorgen is de nieuwe gerefor meerde school fie wegwijzer' in gebruik genomen, liet is een nieuw ontwerp, waarvan de ar chitect de mogelijkheid tot serie- bouw overweegt, zoals een derge- lijlce repeUtiebouw al bestaal voor kleuterscholen. Burgemeester A. de Kam haalde de voor deur sleutel te voorschijn uit een maquette, die hem werd aangereikt door achtjarige Anne lies van Leerdam, (Foto PZC) Kennel De Oostbwrgse man, die zich naar België begaf voor de aanschaf van een jonge hond, had zich wa.t je noemt tevoren goed georiënteerd Uit een schat vaat informatie had hij de beste kennel gekozen: een kleine, exclusieve gelegenheid waar jonge hondjes in een passen de. liefderijke omgeving opgroei den tot evenwichtige levensvrien den. Bij aankomst was de keus snel bepaald. Het hondje, dat kwispel staartend in zijn richting holde, moest het worden. Het moest ei genlijk nog maar aatt één voor waarde voldoen. En om daarover hélemaal zeker te zijn. vroeg hij de kennelhoudster: fiet is toch wél een teefje hit' De vrouw keek hem aan of hij zo juist had gevraagd of ie ze ook kon eten en antiooordde op een toon, die het midden hield tussen ergernis en verwondering: fiat weet ik niet hoor. Maar de moe der was in ieder geval een teefje'. fefiiciteerde de aanwezigen met het gemeentebestuur, dat een open oog heeft voor het belang van de scholen en heel veel voor de school boven de geldende normen uit heeft gedaan. Vervolgens kwam hij te spreken over ,de grote problemen die ook de onze zijn: de mislukte fusie van de twee scholen.' Hij vroeg belde groepen blanco te beginnen en te werken aan een nieuwe toenadering. ,U moet denken aan het belang van de jeugd. De weg naar de to lerantie moet heel duidelijk ln het vizier blijven liggen, we moeten met elkaar proberen uit een situa tie te komen, die niet meer van deze tijd is. Ik hoop dat er één school komt in Serooskerke in de toekomst, waarbij de tolerantie de leiding heeft.' Was ds F. H. A. v. d. Wind, I vormd predikant bij de opening aan wezig geweest, het hervormde school hoofd sprak op deze bijeenkomst in het verenigingsgebouw. H|J waa één van een reeks. De heer G. Christiaam- se overhandigde symbolisch een klim- sculptuur voor de schooljeugd, dat werd ontworpen door de heer Kees Lith van het architectenbureau Job se en dat werd vervaardigd door smid Meyer Het klimrek was een geschenk van de oud-leerlingen. Van de stof feerders Passemer en Wondergem kwam een vlag. De overige sprekers waren de heren C. Kodde en W. Sam- derse. namens respectievelijk de gere formeerde gemeente en de gerefor meerde kerk, de heer F. de Steur namens de muziekvereniging, aanne mer Jobse, zijn broer de architect en vader Jobse. ZEVENTIGJARIGE IN HOEDEKENSKERKE GLOEDNIEUW INSTRUMEN TARIUM EN UNIFORMEN HOEDEKENSKERKE Met veel amore hebben ,Con Amore' en de dorpsgemeenschap van Hoede- kenskerke zaterdag het zeventig jarig jubileum van de fanfarever eniging gevierd. ,Con Amore' heeft de zeventig letterlijk met vlag en wimpel gehaald: er was praktisch geen huis in Hoedekenskerke waar de vlag niet aanduidde dat het. feest zeer groot was. Feest in het dorp, feest ook in het dorpshuis waar burgemeester nir .VI. Somers de jarige prees om de steeds vertoonde kwaliteiten en ,Con Amo re' complimenteerde met het rimpe- loos gezicht- De burgemeester bracht naar voren dat niet alleen de fan farevereniging bl|j 'S met ,de muziek' maar dat ,Con Amore' zo leeft b|j de burgerij dat de gehele gemeenschap blijk geeft van een feeststemming. Voorzitter Jac. Uitterhoeve had tevo ren de vergadering geopend en gaf in de loop van ae middag blijk van zijn ge schiedkundige oriëntatie ten aanzien van ,Con Amore'. Dat daarbij zowel het wel als het wee op de bestuurstafel terecht kwamen, was geen onverwachte zaak. Vastgesteld werd dat het wee en de zor gen groot zijn geweest. Men heeft het Jasje dikwijls aan de kapstok moeten hangen en zelfs ,met z'n allen een keer peetjes moeten verdinne' om de zaak draaiende te houden. Het is gelukt en ,Con Amore' heeft er een jeugdig ge zicht aan over gehouden. Dat was ook de teneur van de toespraak van de oud- voorzitter en oud-burgemeester, de heer M. A. van der Have. thans burgemeester van Valkenburg (ZH). Deze bracht de tijd van .beter te hard geblazen dan de mond verbrand' in dankbaar en met gul applaus aanvaarde herinnering en sprak er zijn verbazing en blijdschap over uit dat z|jn verwachting een oude vereni ging aan te treffen plezierig gelogen straft werd door zoveel jonge gezichten achter de (nieuwe) instrumenten. De grote geschenken van deze dag wa ren nieuwe uniformen en nieuwe instru menten. heide symbolisch overhandigd door burgemeester Somers. De gemeen te heeft daartoe grif een renteloos voor schot gegeven van f (>.(100.Het An jerfonds deed er 2 000,by en de ge hele burgerij zette zicli vervolgens schrap om te bewijzen hoe lief de jarige haar is. Dat resulteerde lil een bedrag van f 2-200,waarmee de financiering volledig rond was. Uit alle lagen van de bevolking waren w Alle plaatselij 1 ren vertegenwoordigd. Een ware rij vani sprekers, die hun woordje zonder uit zondering van geschenken vergezeld lie ten gaan, herinnerde aan het grote en goede belang van de vereniging voor de gemeenschap en wenste de gebruikelijke nog zeer vele jaren in een uitstekende gezondheid toe. Daarna begon in het dorp het echte muziekfeest, waaraan werd deelgenomen door ,,Con Affezione' uit Kwadendam- me, .Prinses Juliana' uit Baarland' .Ex celsior' uit Kloetluige en lest best de feesteling zelf. Foto: Voorzitter Jac. Uitterhoeve van ,Con Amore' tijdens zijn toe spraak. (foto PZC) KRUININGEN Na een wilde, natte en modderige jacht door en om Kruiningen zijn vier man nen van de groep Kruiningen van de rijkspolitie er zondagmid dag in geslaagd twee voort vluchtige personen aan te hou den op wie al sinds zaterdag avond jacht werd gemaakt. Bij de aanhouding bleken de man nen de 29-jarige L. M. W. en de 19-jarige H. C. O. te zijn, beiden woonachtig in het woonwagen kamp bij Bergen op Zoom. Zij hebben zich de afgelopen week schuldig gemaakt aan een reeks inbraken met diefstal te Lewe- dorp, 's-Heer-Arendskerke en Yerseke, waarbij de buit uit ko per en lood bestond. i Iu de nacht van zaterdag op zondag reden ze niet hun lyestelauto, vol geladen met de gestolen spullen in Goes, tijdens een achtervolging door de Goese politie legen een lichtmast. Het tweetal nam de be nen met. achterlating van auto en buit. Zondagochtend werden ze in de buurt van Kruiningen gesignaleerd. Er werd onmiddellijk alarm geslagen. Het tweetal hield rich op in een portiek te Kruiningen om beschut ting te vinden tegen de regen. Toen de politie ter plaatse kwam waren de vogels gevlogen. Ze ble ken neergestreken te zijnop het recreatieterrein ,De Inkel.' De groep Kruiningen van rijkspolitie, die de achtervolging met twee sur veillancewagens inzette, moest op het recreatieterrein de wagens ech- I ter veriaten. De achtervolging ging door sloten en nat en modderig ter rein. Toen de twee inbrekers aan gehouden werden hadden ze door de vermoeidheid geen tegenweer meer. Bij een eerste verhoor bleek dat W. geen rijbewijs heeft en O nog maar enkele maanden geleden is ontvlucht uit een inrichting waarin hij was geplaatst wegens eerdere misdrijven. Het tweetal is ingeslo ten te Kruiningen. VLISSINGEN Bij de NV Kon. Mij. I)e Schelde in Vlissingen is zaterdag morgen om twaalf uur tewatergelaten het Russische visveru erkende koel schip Ritsa' van 2650 ton. Het is het aclilste in een serie van tien, bestemd V.O. Sudolmport in Moskou. Na de waterlating werd de ld el voor i tien gelegd. De stapelloop van tie .Ritsa' w: vankelfjk vastgesteld op 28 augustus jongstleden. Er waren naar men meedeelde cn.gf technische redenen voor dit uitstel. D< PIONIER-AUTO'S OP WEG VAN AMSTERDAM NAAR PARIJS COLUNSPLAAT Schor snaterend door hun bedaag de claxons, alsof ze verkou den en grieperig geworden waren van de neergutsende regenbuien, die op de Zee- landbrug onbarmhartig over de linnen kapjes striemden, pruttelden ze bij het wegen wachtstation van de ANWB binnen: de Spykertjes en de Austins, de Renaultjes en de Rolls-Royces, de Minerva's en de Peugeotjes. Het was me de reis wel voor de veteranen van dc Europese auto mobielindustrie. De oudjes uit 1902 en uit 1811, uit de eerste we reldoorlog en de jaren twintig. Op de eerste etappe van de herden kingstocht Amsterdara-Parys-Am sterdam, levend gemaakte herin nering aan de beroemde onderne ming van 1898, kregen de vetera nen er stevig van langs. Maar op een enkele uitzondering na hebben de deelnemers 120 in getal aan deze monsterrit van de Pionier-Automobielen Club zich kranig gehouden toen ze zondag van Amsterdam uit over de brug- genroute dwars door Zeeland op Knokke af koersten. Nee. om het gestroomlijnd comfort onderweg moet je voor zo'n tocht niet In schrijven. Je moet een dikke duf fel aantrekken en als het koud wordt liefst nog een teddyvel erbij. Begint het te gieten, wel dan steekt de byrijder de paraplu op. En de plck-nlck halverwege de trip laat Je voor geen geld schie ten. In een pionierautomobiel rij den is nu eenmaal een niet te tem men liefhebberij. Gistermorgen om acht uur was het spektakel n Amsterdam var start gegaan. Met een gangetje dat we tegenwoordig gemakshalve maar voor het zoge naamde langzaam verkeer reser veren. Automobilisten uit Neder land, Engeland, België, West- Duitsland, Frankrijk, Zwitserland. Italië en Zweden verschenen daar met hun keurig opgepoetste en grondig gekeurde volhoudertjes aan de start. Het weer viel niet tegen en iedereen was vol goede moed op de tocht, die een week lang zal duren en die met défilés en klassementsproeven wordt op gezadeld. Over Uithoorn, Papen veer, Boskoop. Waddinxveen en Capelle aan de IJssel ging het naar het zuidwesten van ons land. Politiewagens, ANWB-wegen- wachters en service-auto's van oliemaatschappijen fungeerden als eerste helpers. Met opzet hadden de organisatoren de route over de wat stillere wegen uitgezet, waar de doortocht van de 120 veteranen al vrij snel uitgroeide tot een bij zonder gewaardeerde show. Toen het water met bakken uit de hemel goot verzamelden zich rond twaalf uur aan de voet van de Zeelandbrug vele honderden .moderne' automobilisten met hun gezinnen om de collega's met hun antieke karretjes eens wat dich terbij te bekijken. Het was daar bij het wegenwachtstation een unieke gelegenheid, want daar zon de zogenaamde pick-nick worden gehouden. Stopplaats dus voor deelnemers, een ogenblik om de stramme leden wat te strekken. Rond half één kregen de bekijkers waar voor hun moeite. Uit de grijze nevel, die de Zeelandbrug al urenlang goed nat gehouden had. bromde het eerste oudje naar beneden, recht op het tolhuis af. En daar werden de be stuurder en zijn maat met een ere haag van belangstellenden inge haald Fototoestellen klikten, filmcamera's begonnen te snor- 1 1 j i "3» KB»»™' rn tipt VÉËL HBl t*. ijüJË En terwijl de pionierautomobllls- ten uit handen van ravitaillerende organisatoren een lunchpakket kregen toegestopt, terwijl ze de kurk van een flesje bier trokken, was er voor de honderden belang stellenden een kans om de Mer cedes uit 1902 en de La Licorne uit 1911, de Ford uit 1915 en de Lancia uit 1925 eens van binnen te besnuffelen en te betasten, eens onder de motorkap te inspecteren. Gecultiveerd antiek, dat met bij zondere zorgen wordt omringd, nog steeds functioneert en bij de oudere generatie herinneringen oproept. ,Ik heb er verschillende nog zien rijden', zei iemand naast ons. alsof het oudje op het punt stond om het nu te begeven. De smalle bandjes, de Statige lan taarns, de kreunende claxons en de glimmende leidingen: het. was allemaal bijzonder in trek. De ei genaar van een Hispano Suiza uit 1921 demonstreerde graag even hoe de grote koplampen van de wagen ,ja' konden knikken. Met een ontzag inboezemende stem vertelde hij dat de wagen destijds in opdracht van Prins Hendrik was gebouwd. Een Par|jso bus (Renault) uit 1933 draaide het parkeerterrein op. .Ruirn 2'4 mil joen kilometer gereden', stond er inet grote letters op. Langzaam maar zeker verliep de pick-nick bij de Zeelandbrug. De bestuurders namen hun plaatsen weer in en passeerden de controle om hun kaarten te laten afstem pelen. Verder ging het: richting Parijs. Maar eerst dan nog over Heinkenszand. Oost-Souburg, de pont Vlissingen-Breskens. door Sluis naar Knokke. ïn Zeeland was het gisteren dus .kijkdag' van de oude auto's. Een parade van rijdende antiek, Am sterdam - Parijs - Amsterdam. stxeeks tien schepen. Toen de opdracht geefster instemde met uitstel van de tewaterlating, werd het mogelijk per soneelsleden uit de nieuwbouw ovei te hevelen naar de reparatiewerf. .Het telde zaterdag iets minder, omdat op Scheldepoort nu nog naar een achttal schepen ligt', aldus de KMS-woordivoei- der. De tewaterlating van de .Ritss'. ge noemd naar een bergmeer in de Kauka- sus, was alleen via een interne bekend making in het bedrijf aangekondigd. Mievrouw A. A. Tikhonova, de doopsler, eahtgenote van het hoofd van de Rus sische handelsvertegenwoordiging in ons land te Amsterdam, was bij aankomst op de werf ontvangen met een rozen- hulde. Het boeket werd haar aangebo den door de dames Jansen en Schenkel. Na de snelle stapelloop, de derde dit jaar na de Amerikaan .Texaco Brus sels' en de Rus ,Tkvarche!i' was er in het Abdijrestaurant te Middelburg een intiem diner, waar de heer J. W. Hup- I kes. voorzitter van de Schelde-diree- tie onder andere vertelde, dat de Abdi j I ouder ia dan Moskou en waar de doop- «ter wees op vriendschappelijke betrek- i kingen tussen de USSR en Neder- land. j Muzikale medewerking verleende aan I de tewaterlating voor het eerst - - j het Souburgse muziekgezelschap „Vhit en Volharding'. MIDDELBURG ,De World Press Photo '67 is een doorsnee door het teven, geen pompeus statieprotret van de wereld'. Met dit citaat uit het nummer van het fotoblad .Focus' dat gewijd was aan de World Press Photo-tentoonstelling 1967, begon, inr J. van Aartsen, commissaris der koningin in Zeeland, zaterdagmor gen zijn speech bij de. opening van de World Press Photo tentoonstel ling in het stadhuis te Middelburg. ,Deze tentoonstelling geeft een beeld van deze wereld, en" geeft dat beeld op een realiserende wijze, een har de wijze, mets ontziend en niets verbloemend' zo typeerde de heer Van Aartsen de World Press Photo, i .Elke foto is op ziak zelf een ver haal en met elkaar geven rij een 1 beeld van de recente geschiedenis van de wereld waarin wij leven. Het is een verslag van wat de foto journalist ziet en meent ons te moe ten doorgeven'. Mr Van Aartsen zei het goed tc vin den dat dit gebeurt: de intrige rende schokkende beelden bij - de mensen te brengen. .Het is een confrontatie met Cvat er in deze we reld, onze wereld gebeurt. De foto's functioneren als mededeling, in een taal die iedereen verslaaf: dat ,s het voorrecht van de fotojournalist. Daarom geloof ik dat deze tentoon stelling: zo belangrijk is'. De heer Van Aartsen ging even ln op het bewaren van een zekere priva cy en stelde dat de Nederlandse fotojournalistiek aan de eisen (niet alleen fototechniek, maar ook mense lijkheid) voldoet. Voorts sprak hij woorden van lof tot dr P. K. van Daalen, directeur van het Zeeuwse Museum die de tentoonstelling naar Middelburg heeft gehaald: Ik heb er erg veel waardering voor dat deze tentoon stelling in Zeeland kan worden ge houden'. Met de wens dat deze tentoonstelling World Press Photo '67 een suicces voor de Zeeuwse samenleving mag worden, verklaarde mr Van Aartsen haar voor geopend. Tot; 14 oktober blijft do tentoon stelling in Middelburg. Mr dr A. Mes, voorzitter van het Zeeuws Museum, wees in zijn welkomstwoord op de voortzetting van de expositie in het Zeeuws Museum: daar hangen een serie foto's van Staatshoofden. ZELFDE WEERTYPE Zwaar liewolkt met ty(lelijk regen en plaatselijk een bui. Aan de kusl. een matige tot krachtige, maar in het Wad dengebied nog geruime tijd een harde noordoostelijke wind. in het binnenland tot matig of vrij krachtige naar ooste lijke richtingen krimpende wind en wei nig verandering in temperatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 2