Cadeau Hoechst aan Vlissingen kwart miljoen Prins Bernhard opende Hoechst Proef met kunstwier op Noordzeebodem VOOR HET ZWEMBAD HOECHST EEN OUDE BEKENDE VOOR DE PRINS Positie Snel verloop Verbonden NIEUWE VORMEN VAN KUSTBESCHERMING DENEN NAMEN INITIATIEF Actieprogramma Nederlandse Blindenraad PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1968 VLISSINGEN-OOST Hoechst heelt de stad Vlissingen gisteren bij de officiële opening een bedrag van een kwart mil joen gulden 250.000) cadeau gedaan. Een gift, die kan norden besteed voor de bouw van het nieuwe zwembad. .Wy willen daarmee graag de gemeente Vlissingen en lipt college van 1> en w onze verbondenheid betuigen en tegelijkertijd onze medewerkers en hun famiUe. alsmede alle mensen, die ons hier in hun gemeenschap hebben opgenomen een plezier doen', zei prol. dr Karl Winnneker, voorzitter van de raad van bestuur van Farbwerke Hoechst AG tegen Vlissingens burgemeester drs D. Roemers, toen hij dit gebaar met een handdruk bezegelde. Er volgde een donderend applaus. We zijn erg blij met deze vorstelijke gift', was de reactie van burge meester Roemers. Hij was er wat beduusd van. .In naam van de hele stad. heel hartelijk dank' De heer Roemers feliciteerde Hoechst met deze belangrijke en feestelijke dag en tegelijk Vlissingen met de komst van dit bedrijf. Hij sprak de hoop uit, dat Hoechst in Vlissingen nog vele andere belangrijke stappen in de ontwikkeling mag zetten en verzeker de de directie dat de gemeente zich duidelijk bewust is van haar functie voor de werknemers. l)e royale gift van Hoechst voor hei Vlisslngse zwembadplan brengt de realisering van een open wedstrijdbad waarschijn lijk naderbij, zo ver klaarde ons desgevraagd de wethouder van sportzaken, de heer Ch. J. Gillissen Verschage. Voor de eerste fase ervan Is anderhalf miljoen gulden nodig. De eerste paal daarvoor zal naar verwachting in oktober aanstaande In de grond gaan. De Vlissingers kunnen dan volgend jaar mei in hun eigen nieuwe bad zwemmen. De uitvoering van het gehele plan zal ongeveer anderhalf jaar In beslag nemen. De eerste fase omvat een overdekt instructiebad van 8'2 bij 25 meter, een lig- en speelweide, een open diep bad van 20 bij 50 meter en een kleuterbad. De voorbereidende werkzaamheden voor de eerste fase van het zwem badplan zijn bij de sporthal al achter de rug, De grondboringen even eens. De NV Sportfondsenbaden tn Amsterdam werkt momenteel de tekeningen in details uit. VLISSINGEN-OOST Hoech.il was voor prins Bernhard gisteren eigenlijk een .oude bekende'. Vlak voordat lii) op verzoek van ir H. F ried richdirecteur van Hoechst- Vlissingen NV, de telefoon pakte om aan de chef verlading het .of ficiële sein' voor de aflevering ui de meuice fosforfahriek door te geven, vertelde hg daar nag even wat van. Voor reien is liet geen geheim, maar juist of» laar ge leden kwam ik ali employé hg de IG-Farben tn dienst'. Het bedrijf waaruit later de Farbwer ke Hoechst is voortgekomen .Juist daarom doe ik dit Iner met groot plezier'. Slot van pagina 1 twee jaar geleden een groepje man nen. w.eggedoken in de kragen, met wazige blikken in de verte te staren over een zandwoestijn', zo haalde hij een herinnering aan het begin van de fabrieksbouw op. De gasten van Hoechst konden het zich nu nog maai- moeilijk voorstellen. De fos- forfabrlek met ongeveer 350 man personeel is sinds mei in volle pro- duktie. aan de eigen kade liggen schepen, een .eeuwige vlam' vestigt op het ogenblik dag en nacht de aan dacht op de aanwezigheid van Hoechst .Er ligt heel wat tussen toen en nu', stelde de heer Brookhuis daarom maar snel vast. .Voor ons is de aanwezigheid van de prins de kroon op een belangrijk stuk werk. We bedanken graag iedereen, die ons met raad, steun, medewerking, advies en ook kritiek heeft geholpen om zo spoedig deze fabriek te bou wen en goed te bemannen'. Het welkom in het Duits kwam van dipl. ing. Hans Friedrich, gedelegeerd commissaris van Hoechst - Vlissingen NV die vaststelde dat het succes by de bouw voor een deel ook is te dan ken aan de wederzydse samenwer king van Hoechst met Zeeland op zijn breedst. Van groot belang vond hij het vooral dat het bedrijf van Hoechtst zo uitstekend en zonder voorbehoud is opgenomen in de Zeeuwse samenleving. Hij bedankte ieder, die daaraan had hijgedragen. Zoals gezegd: prof Winnacker legde in zijn daaropvolgende toespraak vooral' de nadruk op de vitale positie van Hoechst - Vlissingen in het grote geheel van het concern. Hij zei er dit van: .Door het besluit om hier in Vlissingen een produktiekern op te bouwen komt ook het vertrouwen tot uitdrukking dat wij stellen in de toe komstige handelsbetrekkingen bin nen Europa en in het bijzonder in die met onze Nederlandse buren. Het be drijfsleven in Nederland is voor Farbwerke Hoechst AG een belang rijke handelspartner. Met zeer veel takken er van, allereerst de chemi sche industrie, de textiel- en farma ceutische industrie, maar ook de pro du k ten staan daarbij le veringen van de Nederlandse indus trie, grondstoffen, verpakkingsmate riaal en apparaten' Hij gaf nog een overzicht van de produktie- en ver- koopbedrijven van Hoechst In Neder land Over het verloop van de tabrieks- boiiw in Vlissingen waar hel zwaartepunt van de Hoechst-activi- teïten in Nederland moet komen te liggen was prof. Winnacker bij- 1966 werd onze dochteronderneming opgericht: reeds op 15 maart 1968, dus na nauwelijks 21 maanden, kon het eerste eindprodukt aan onze af- ivorclen verzonden'. Dankwoorden ook van prof. Winnac ker in allerlei richtingen, met name aan allen in Zeeland, die via deze VLISSINGEN ',Ja. hier met de prins. Wilt u zo vriendelijk zijn het bedrijf in werking te stellen'. Een telefonisch verzoek van print Bernhard aan de chef belading bij Hoechst-Vlissingen gisterm - dag. (Foto PZC Hocchst-vestiging met een volledig nieuwe materie en ongewone proble men werden geconfronteerd, .Dat zij alle moeilijkheden in zo korte tijd hebben opgelost heeft een wezenlijke bijdrage tot de snelle bouw van de fabriek geleverd'. De snelle admini stratieve en technische afwikkeling van de eerste bouwfase is voor Hoechtst aanleiding geweest om di rect te beginnen met verdubbeling van de produktie. Het kleine gezel schap dat met de prins later een rondgang door de fabriek maakte en de gasten, die nog een rit over het terrein ter afsluiting van het feest kregen aangeboden, konden zien dat het werk aan die tweede bouwfase inmiddels is begonnen Overigens legde prof. Winnacker op nog een ander aspect bij deze vesti ging de nadruk. .Beslissend voor de toekomst van onze fabriek in Vlissin gen is niet alleen dat economische mogelijkheden tot stand worden ge bracht" en dat wetenschappelijk en technisch potentieel ter beschikking wordt gesteld door Hoechst. Uit het meer dan 100-jarig bestaan van onze onderneming weten wij ook dat ie der succes in belangrijke mate af hangt van een staf van medewerkers, die zich aan dc firma verbonden voelt. Wij wensen van ganser harte dat onze fabriek in Vlissingen binnen de provincie Zeeland een geïnte-1 greerd onderdeel wordt en dat er tus- i sen ons, onze medewerkers, de bevol- king en de overheid een nauwe band zal blijven bestaan', Na deze toespraak was dan het mo ment van het officiële gebaar bij de. opening aangebroken. Op de kathe- der, tegen de achtergrond van een groot hord niet liet Hoechst-em- bleem, stond een telefoon. Ir Frie drich verzocht prins Bernhard om nummer 440 te draaien. Voor alle ze kerheid vertaalde de heer Brookhuis het verzoek nog even. Op de moni- toren verscheen inmiddels het toestel aan de andere kant van de lijn. Het spel was goed geregisseerd: de heer Moerdijk liet de bel driemaal overgaan, voordat hij de hoorn van de haak nam. De gasten konden het gesprek van weerskanten volgen en j zagen vervolgens de zakopladings- machïne in werking komen. Er volg de een applaus en de officiële ope ning van het bedrijf was een feit. Na afloop van de plechtigheid gingen de gasten naar de kantine voor een feest drong bij Hoechst. En zo kwam informeel een eind aan het .versierde' begin van een volgend stuk industriële ontwik keling in het Sloegebied. :n nog lichter plasticwieren met een soortelijk gewicht van minimaal 0.6. Maar ook dit bleek niet afdoende. Superlicht HAARLEM (GPD) In on- diepe randzeeën zoals onze Noordzee verandert het bodem profiel vrijwel voortdurend. Het duidelijkst is dit te zien op het strand vlak aan zee, waar bij laag water enkele rijen zand banken droogvallen De vormen van die zandbanken, en van de tussenliggende geulen (muien en zwinnen) wisselt eigenlijk van dag tot dag. Normaal be treft het slechts minieme ver anderingen, maar na een zware storm kan het hele patroon van de zandbanken op een bepaald kustgedeelte totaal gewijzigd zijn. bodem verankerd. En daarbij bleek dat de erosie aanzienlijk verminder de Het Deense Jcunstwier voldeed echte: niet in alle opzichten. De dun ne, lichte tentakeltjes die rechtop in het water moeten staan om de kracht van de zeestromingen te kunnen bre ken. gingen op den duur plat lig gen, waardoor hun remmende wer king weid verminderd. De conclusie lag voor de hand: het kunst wier was ondanks zijn geringe soortelijk ge wicht van 0.9 nog te zwaar om zich door de opwaartse druk van het zee water telkens weer te kunnen op richten. Nieuwe experimenten met chemische toevoegingen resulteerden Betere resultaten zijn wellicht te verwachten van een superlicht kunstwier dat thans door het pl« tics-laboratorium van dc Koninklijke Shell in Delft ontwikkeld is uit zo genoemd geschuimd polypropeeji en waarvan het soortelijk gewicht de .droomwaarde' van slechts 0.2 be draagt. In samenwerking met rijks- waterstaa en de licentiehoudster van het Roblon-coneern (Nicolon NV te Enschede) zijn met dit nieuwe materiaal -al verscheidene kleine proeven genomen op verschillende plaatsen voor de Nederlandse kust en in de Waddenzee, waarbij vooral de methoden van leggen en veranke ren bestudeerd worden. Deze proeven hebben aan geloond dat het drijfvermogen van dit syntheti sche zeewier veel groter is dan van eerder ontwikkelde soorten en dat het daardoor zelfs rechtop in liet water blijf'! staan als het door aan hechting van vaste deeltjes als plankton en kleine schelpdieren ver zwaard wordt. Hoopgevende resulta ten dus, al verkeert het project nog geheel in het experimentele stadium. Ook de miD of meer constante zee- stromingen (die echter vaak van r.chüng en kracht veranderen) doen mee aan dit erosieproces, dat aller lei nare consequenties kan hebben. De voortdurende afkalving van de zeebodem kan havenmonden en vaar geulen doen dichtslibben. Zij onder graaft de beschermende barrières (duinen, dijken en sluizen) van het achterland. En bovendien bestaat het gevaar dat vitale .lovensaders in de zeebodem (telegraafkabels, pijplei dingen en dergelijke) blootgewoeld, en wellicht onherstelbaar bescha-i dtgd worden Alternatief De beste bescherming tegen deze zeebodem-erosie biedt zeewier en an dere vegetatie, die de kracht van de stromingen afremmen. Maar helaas i is er op een za.tde .ge zeebodem meestal weinig begroeiing Het al ternatief Is dan de aanleg van kost bare. kunstwerken zoals strekdam men en zmkstukken. jm de afslag tot staan te brengen. In Denemar ken, waar men ook me» deze pro Die- men worstelt, worden s nds enige tijd proeven genomen .net kunstma-1 tig zeewier, een patent van de Deen se firma Robion A.S.. dat vervaar- kele bedreigde plaatsen tn de zee- MUNCH EN - Dit is de tn Duits land gebouwde derde trap van de Europa-raket', welke op li no vember aanstaande vanaf de ba sis Woomera m Australië gelan ceerd zal worden. Deze derde trap draugt een test-satelliet van Italiaanse makelij tn een ellips vormige baan om de aarde. De trap zal binnenkort naar Austra lië worden gevlogen. VLISSINGEN Prof. dr K. Winnacker, voorzitter raad be stuur van Hoechst. (links) begroet prins Bernhard bij zijn aankomst op het fabrieksterrein it het S'Zie gebied Verdci op deze foto :tnr: tr H. Friednch, 'hrrctcu Iloechst Vlissingen rnr J. van Aart sen. commissaris der koningin en bur gemeester drs D. Roemers van Vlissingen. (Foto PZC) DEN HAAG ANI') Di- voorzitter van de stichting Nederlandse Blinden raad. hel samen we rki a so rua a ii van de vier landi lijkt blindenorganisalies, heeft vrijdagmorgen op een persconfe rentie in Den Haag -en actieprogram ma ontvouwd dal hel rekking lieef'l op een aantal wensen en verlangens van de blindenraad. Deze raad waarvan de heer F G i'in- fen, voorzitter Is, is samengesteld door e Nederlandse Blindenbond. de Neder landse Christelijke Blindenbond'. de Ne derlandse R-K Blindenbond ,St:.-Odilia' en iiet academisch genootschap .Potro- nella Moens' voor blinde studerenden en kunstenaars Bij leze organisaties zijn 3500 van de naar schatting 7000 blin den in Nederland aangesloten De heer Tingen wees irop lat dp inspraak /an do blindenorganisalies op overheids maatregelen de laatste jaren vrijwel geheel is vervallen rhanv .vordl ,veer getracht hel contact met le overheid op gang te brengen Eèn van de eerste wensen van de blindenraad is het ver krijgen van een vaste financiële u moetkoming van rijkswege voor alle blinden In Nederland ter compensatie van de materiële gevolgen van biind- heid Speciale aandacht van de blinden raad heeft ook het beiaardenproble Het aantal visueel gehandicapten 65 jaar en ouder ligt tussen de 40 en 50 procent. De blindenraad dringt aan op een grondig onderzoek over dit be jaardenprobleem De blindenraad zou voorts graag zien dat het gebruik van de blindenstok in het verkeer wette-1 lijk erkend en verplicht wordt gesteld. VLISSINGEN Prins Bernhard gistermiddag het glas met zijn hief na de, opening by Uoechs'. gastheren. Vlnr: de heer J. G. K. Brookhuis, prins Bernhard, prgf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 6