in Middelburg World Press Photo'67 Belgen tegen oliepijp Ant werpen-Rotterdam Brabantse paarden domineren in Bossche veemarkthallen Tweede loodskotter HISTORISCH ZEEUWS KANON in Oostgat voor MOGELIJK NAAR SCHROOTHOOP snellere doorvoer Examens ,FIËSTA' Zeeuwse meniën maken kans op de titels leeuwse ALMANAK Voor de eerste keer in Zeeland ZEEBRUGGE NATIONALE OLIEHAVEN Studie Westvlaamse Economische Raad OP .NATIONALE' ZA' 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 14 SEPTEMBER 19« wonen met allure lid gabriëlse langêviele 23,middelburg lange vorststr. 42, goes westkolkstr. 52, terneuzen bellamypark 52, vllssingen VERWACHT... VLISSINGEN Het Nederlandse lood9- iiijililfilMÉÉi wezen in Vlissingeo heeft plannen omi een tweede loodden vaartuig; te statio-, neren op liet loodskrulapiint in hel Oostgat. Eén loodsvaartuig dient dan voor de uitgaande vaart en één om de binnenkomende boten te beloodsen, voor het afhalen en het brengen dus. Voor het aantal loodsen ral deze nieuwe regeling waarschijnlijk geen ingrijpen de consequenties hebben. Wel ral de veiligheid met deze wijziging rijn ge diend. De aandrijvingen tussen de ge stationeerde loodsboten en de zeebo ten die ten anker zijn gegaan, zullen waarschijnlijk tot het verleden beho- en. Ook de beloodsing kan nu snel ler plaatsvinden. In Hoek van Holland is een dergelijke regeling al van kracht, maar voor de Nederlandse beloodsing via het Oostgat kan er eerst nu aan worden gewerkt met de nieuwe loods- vaartuigen Capella en Wega. Het loods- technisehe en nautische gedeelte wor den momenteel bekeken. Met het Bel gische loodswezen ls al contact opge nomen over de nieuwe regeling. Het nieuwe systeem werd voorafgegaan door een proeftijd, deze wéék. Het voordeel van twee loodsenvaartui- gen op de plaats in het Oostgat is vooral, dat er minder wachttijden ko men en dus minder kans op 3cheeps- botsingen met de loodsboten. De be loodsing kan nu sneller doorlopen. In plaats van één vluohtheuvel komen er dus twee in het Oostgat. Gewonde bij botsing te Hulst HULST Bij een botsinz op het kruispunt rijksweg 60 - Absdaalseiveg is vrijdagavond een dame gewond ge- Op de rijksweg reed de Belg E. R. uit Perkpolder in de richting Gent. Over de Absdaalseweg kwam de heer W. van M. uit Axel. Hij stak de rijks weg over met zijn personenauto en verleende geen voorrang aan de Belg. Het gevolg was een botsing, waarbij de verloofde van de heer W. van M. mejuffrouw A van V., werd gewond. Dokter E. Vervaart uit Slnt-Jansteïn verleende eerste hulp. Mejuffrouw Van V. is opgenomen in het Sint-Liduina- ziekenhuis te Hul6t. dus meedingen naar het kampioenschap. Vier van de vijf andere hengsten diei daarvoor vanochtend in de ring zullen; komen zijn van Brabantse eigenaars. Met name de Kinderen H. van Bommel j uit Stiphout gooit met Nico v. d. Verwe j en Maurits van Geurte hoge ogen. Toch! zagen de kenners vrijdagmiddag Ga-; min van de Hooi van A. H. Askes uit het Drentse Zweelo als de beste. Bij de mernen heeft Zeeland twee ijzers i in het vuur: Leentje van 't Hoogland van. Ai. Serrarens uit Ossemisse en Dina! 'van A. L7 C. Brooijmans uit Oud-Vos- semeer. Deze paarden wonnen respec-; tievelijk een lA-prijs in de categorie 4 en 5 jaar kleine maat en 8 jaar en ouder grote maat. Welk paard als kampioene uit de bus zal komen viel niet te zeggen. Vrijwel alle zouden ze een waardig kampioene rijn. De heer De Buck zei er over: .Zo iets hangt, helemaal af van de voorkeu ren van de aangewezen Juryleden'. VLISSINGEN/ZEEBRUG- GE Een historisch Zeeuws kanon dat een Belgische trei- ler uit de Westerschelde heeft opgevist, zoals gisteren ge meld, zal waarschijnlijk naar de schroothoop verdwijnen omdat opkopers het meeste hebben geboden. Het kanon. In 1660 vervaardigd door de Middelburgse klokkengie ter Johannes Burgerhuyse en af komstig van het schip Zeelandia, is nu eigendom van de Zeebrugse reder René van Dierendonck. Deze kreeg vrijdag diverse belangstel lenden bij zich thuis en aan de telefoon. Een schroothandelaar bood veertig franc per kilo voor het 800 kg wegende bronzen ka non. Het voorwerp is gemaakt van een bijzondere legering: tin-brons, in plaats van lood-brons. De prijs die nu dus is geboden ongeveer drieduizend gulden, was teveel voer dc gemeentemusea van Brug ge, Vlissmgen en Middelburg, die ook interesse toonden. De waarde als museumstuk is iets minder ge bleken, omdat een gedeelte van de loop van het kanon is verdwenen. Zoal. wij gisteren meldden is van Johannes Burgerhuyse nog maar één kanon, achttien jaar jónger dan het nu gevonden exemplaar, bekend. Dat is in het rijksmuseum ter van de abdij in Middelburg, welke thans statenzaal is. Op de foto: reucr Van Dieren donck en zijn historische De heer W. A. P. Gelderland uit Sluis kil slaagde aan de katholieke universi teit te Nijmegen voor het doctoraal exa men in de rechtsgeleerdheid. Voor het kandidaatsexamen tropische cultuurtechniek slaagde aan de land bouwhogeschool te Wageningen J. Pie- terse, vroeger woonachtig te Goes. (ADVERTENTIE) Lange Delft 80 MIDDELBURG TeL (01180) 3597, □a 6 uur: tel. (01185) 554 VERSTAAT TENTOONSTELLING .EUROPESE GEMEENSCHAP- TE AXEL AXEL Met de wens, dat de Jeugf zal opgroeien tot goede staatsburgers et goede Europeanen, opende burgemeeste SL K van Dyke vrijdagmiddag In aar> wezighcid van vele leerkrachten de on derwijstentoonstelling .Europese Ge meensehap' in de beneden-vergaderzaal van het cultureel centrum ,De Halle' U Axel. Deze tentoonstelling is ook reeds voa de schooljeugd van Terneuzen te ziet geweest. Volgens burgemeester Van Dij- ke ln zijn openingswoord, moet men in grotere verbanden gaan werken. Allei komt immers momenteel by ons ln d« huiskamer door middel van tv, radio ec dagblad. Daarom was de heer Van Dijk: mening, dat het goed is om mi elkaar te streven naar een verenig Europa, om op basis van samenwerkte! de handen in elkaar te slaan. Hij vonc het dan ook zeer nuttig dat ie jeug met de problematiek van de Europe: gemeenschappen werd geconfronteerd als een aanvulling op het geschieden!: boekje. .We zullen een dialoog met de jeugd moeten aangaan', meende de burgemees ter. ,We zijn geen jongens meer van Jo-I han de Witt en Tromp. In enig natio-j nalisme in de geschiedenisles zag de heer Van Dijke geen bezwaar, als het maar geen eng nationalisme werd. Al met al zag hij deze tentoonstelling, die uitgaat van de Stichting Onderwijstere toonstellingen te Den Haag, met mede werking van de voorlichtingsdienst vai de Europese Gemeenschappen in Den Haag, als zeer belangrijk voor de jeugd want. zo was zijn mening, als we op d» oude voet blijven voortgaan, zal het) gauw met Europa gedaan zijn. Na dez« officiële opening bood het gemeentebe stuur de aanwezige leerkrachten en ge-, nodigden een kop koffie aan, waarna tekst en uitleg van de tentoonstelling) werd gegeven. Nog geen plannen voor festiviteiten bij opening kanaal Gent-Terneuzen TERNEUZEN Er staat behalve de datum nog niets vast over festiviteiten rond de officiële Ingebruikname van het kanaal Gent-Terneuzen op 19 december. Alle plannen verkeren nog In het voor bereidingsstadium. In Gent is een com missie in het leven geroepen, die binnen kort de mogelijkheden gaat bespreken. Bjj de samenstelling van een nader om lijnd officieel programma zullen het ge meentebestuur van Gent en Terneuzen en de Belgische en Nederlandse water staat betrokken worden. Veel hangt nog af van het Nederlandse en Belgische hof. Zoals bekend, zjjn koningin Julia na en koning Boudewljn gevraagd de of ficiële ingebruikname te verrichten. In Gent denkt men onder meer aan een vaartocht met de vorst en de vorstin en aan volksfeesten. Het gemeentebe stuur van Gent en dat van Terneuzen hebben voorts plannen om met - zamenlljke publicatie over de kanaalwer- ken te komen. Tot de voorbereidende werkzaamheden behoort ln verband met de aanwezigheid van de beide staats hoofden ook het samenstellen van het protocol. In Terneuzen was het heel lang de be doeling by de opening van het kanaal grootscheepse feestelijkheden op touw te zetten. De ideeën hiervoor gingen uit van de middenstandsvereniging HCT en het actiecomité Terneuzen (ACT). Men had zich met de plannen echter gericht op een officiële ingebruikname in het; voorjaar. Toen bleek, dat de opening midden in de winter zou plaatsvinden, werd veel van de plannen onuitvoerbaar. Er zijn tot dusver geen andere daarvoor in de plaats gekomen, al ligt het niet in de bedoeling de Ingebruikname aan Terneuzen ongemerkt voorbij te laten gaan. Men vindt het echter moeilijk iets aantrekkelijks te bedenken. Voor bui tenevenementen leent de december maand rich niet. voor grote festivitei ten binnen is er in Terneuzen geen zaal. aldus deze organisatie. s-HERTOGENBOSCH Inde Bossche Veemarkthallen is voor 't eerst sinds 1966 vrijdag de .gro te nationale tentoonstelling1 van ,Het Nederlandsche Trekpaard' van start gegaan met een record aantal paarden. Zo'n vierhonderd koudbloeden en ruim honderdvijf tig Haflingers kwamen in en bij de Brabanthallen in de ring om zich te laten keuren. De Brabanders voeren tijdens deze agrarische ma nifestatie de boventoon en hebben daarmee de hoofdrol, die Zeeland jarenlang speelde, overgenomen. Het aantal inzendingen van Bra bantse paardenhouders overtreft die van de Zeeuwse verre. Ook de andere provincies kunnen wat het aantal betreft niet in de schaduw staan van Noord-Brabant. De voorzit ter van Het Nederlandsche Trekpaard', de heer J. A. Stols uit Slnt-Philips- land, heeft er wel een verklaring voor: .De zandbedrijven van Brabanl en N. Limburg blijven veel langer rendabel om met paarden te werken dan de kleibedrtjven. Want Zeeland is niet de enige, die kwantitatief achteruit is gegaan. Neem nu maar eens de west hoek van Brabant, daar worden mis schien nog wel minder paarden gehou den dan in Zeeland'. Niet alleen de aard van de bedrijs-en, die op de zandgrond veelal gemengd is, speelt een rol: Die gemengde be drijven rijn dikwijls familiebedrijven en dat is ook een factor om langer paarden te houden. Het werk met een erd gaat nu eenmaal langzamer en t veel meer tijd aan verzorging dan een trekker. Dat in aanmerking genomen is het vrij logisch, dat een kleiboer, die met arbeiders werkt, het paard eerder afschaft dan een boer op een gemengd zandbedrijf'. Deze theorie wordt ondersteund door de vrij grote deelname aan deze 35e .nationale' uit bijvoorbeeld Drente, waar ook hoofdzakelijk gemengde (fa milie-) bedrijven voorkomen. Toch heeft: de kwaliteit van de inzen dingen niet geleden onder het afgeno men aantal paarden in den lande. De heer Stols: ,Het is echt met zoals wel eens wordt beweerd, dat de beste paarden worden geslacht. Integendeel, Een beeld van de keuringen van ,Het Nederlandsche Trekpaard' m de veemarkthallen te Den Bosch. Favori van MoerlcapeUe van O- N. den Hamer uit Oostburg foto komt vandaag uit in de kam- pioenskeurino. Foto PZCi die worden juist gebruikt om te fokken en daardoor blijft de kwaliteit gelijk of gaat zelfs vooruit'. De heer W. de Buck uit Mehskerke, een 78-jarige paardenfokker in hart en nieren, die tweemaal met een hengst een nationale titel behaalde: .De kwantiteit is wel lager, maar de kwaliteit van de Zeeuwse paar den zeker niet. Wel zie je nu veel afstammelingen van Zeeuwse paar den in Noord-Brabant en Drente. Die plukken dus eigenlijk nu de vruchten van ons werk'. Uiteraard was maandagmiddag tijden: de keuringen de lielangstelling vooi de hengsten het grootst. Deze tove ren tenslotte bepalen goeddeels dc kwa liteiten van de Nederlandse p aard est a- pel. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat namen als Nico van het Zw; tewater en Successeur veelvuldig in stambomen van de nu in Den Bosch aangevoerde paarden voorkomen. En wat de hengsten betreft staat Zee land er nog niet zo gek voor. Favori van Moerkapelle (reeds twee keer re- serve-kampioen) behaalde in de catego rie 6 jaar en ouder de IA prijs en zal ENIGE TAAL, DIE HELE WERELD Ontsluiting In de omgeving van Rilland-Bath, waar grote machines grote hap pen uit het land nemen, moest een gezetenal wat grijzende land bouwer een stukje grond afstaan voor de aanleg van een overheid bood een mooie prijs n zo trokken, vlakbij zijn hofstede, gecompliceerde machines een bre de asfaltstreep over zijn vroegere eigendom. Hi) stond er, »n gezel schap van de hoofduitvoerder, met een gereserveerd eoort ontzag naar te kijken. VZe kun toch wat-6 tegenwoordig' vond hij. De uitvoerder, die hgt een aardig compliment vond, knikte instem mend. .Weet je wat noe mooi ton we zel' hernam het boertje jeen wegje zo van \er nae m'n schuur, dan bin ik zogezeid ook on tslote". De uitvoerder keek bedenkelijk, men voor de grond betaald had Hij herinnerde moh de prijs, tUe en zei wijsgerig: rAlles kan me van één kant komme'. Zijn disoussiegenoot hoefde niet lang na te denken. JTom, tnè dan led je toch hie de safunsr hspimnf. MIDDELBURG Wellicht herin nert men zich nog wel de foto van Gérard Klijn, die vorig jaar in kranten en tijdschriften ver scheen en die als titel kreeg: Anderhalf jaar oud-anderhalf jaar jonger. Het was de foto van een klein jongetje uit India, dat honger had. Grote niet-begrij- pendè en vragende ogen blikten vanuit een bijna uitgeteerd ge zichtje de wereld in. Klijn kreeg er op de World Press Photo 1967 de prys voor de meest artistieke persfoto voor. De tentoonstelling World Press Photo 1967 is thans ook ln Middelburg: vanmorgen, zaterdag, om half elf. wordt ze in de vleeshal van het stad huis geopend door de commissaris tier koningin, mr J. van Aarteen. Ook de foto van Gérard Kl(jn is er by, te midden van honderden andere foto's. De makers er van afkomstig alt 48 landen van de wereld, s ken de enige taal, die over de wereld verstaan wordt. Ze verbloe men niet*, ze geven een beeld ran onze wereld. Ze leggen momenten van ellende vast. van vreugde, mo menten van strijd, eenzaamheid, hu mor, concentratie. Het is de eerste maal, dat de tentoon stelling van World Press Photo in Zeeland komt. ,En uit de reacties van het publiek moet blijken of dit Initiatie# voor herhaling vatbaar is', verzekerde ons &r P. K. van Daalen. de directeur van het Zeeuws Muse um, de «ccpo#Ui« heeft inge richt. In totaal werden 3200 foto's door honderden fotojournalisten naar deze expositie een Nederlands initiatie# ingezonden: het is e!k jaar hun belangrijkste tentoonstel ling:. Een Internationale jury heeft de beste foto's bekroond: in de vleeshal te Middelburg komt men ze het eerst tegen. De beste van alle 3200 foto's is een kleurenfoto van de in New York wonende Nederlandse persfo tograaf Co Remt meester: hij foto grafeerde een tankcommandant, ter wijl die In zijn voertuig door de periscoop tuurt. ,DE GROOTSTE' In de rubrieken nieuws, sport, oorlog, humor, portretten en kleur treft men evenwel ook bijzonder knappe inzendingen aam, Elk jaar al biedt de sportsector materiaal voor voor treffelijke foto's; ook nu. Men wordt geconfronteerd met de verbeten vech ters op de Tour de Franceroute in de bergen, de tragiek bij de dood van Tommy Simpson, verder de con centratie, de Inspanning van de at leten, zwemmers, ruiters, voetbal lers. Er is een paneeltje over de triomf van Cassius Clay: .Ik ben de grootste'. In de sector humoristische foto's is er een treffende plaat: een man, die schijnt te converseren met een wesp, die op *s mans neus rit te rusten.» Er is een magnifieke serie portret foto's, men wordt geconfronteerd met en «lat zijn zomaar momen ten de ramp in het door een tor nado getroffen dorp Tricbt, met hippies uit verschillende landen, met de rellen ln Amsterdam, toen de marine hei centraal station schoon- veegde', en er Is een wandje met een verrukkelijk lijnenspel. In het Zeeuws Museum in de Wage naars traat heeft directeur Van Daa len nog een vervolg van de expo sitie ondergebracht: foto van staats hoofden. De ton toonstelling blijft fcot 14 oktober in Mlddeflburn». Op de meeste plaatsen droog weer met plaatselijk mist of laaghangende bewol king maar ook enkele opklaringen. ZON EN MAAN 15 september Zon op 06.14 Maan op 22.25 16 september Zon op 06.16 Maan op 23.28 onder 18.55 onder 16.05) (Van onze correspondent) BRUGGE Een pijpleiding Rot- terdam-Antwerpen is economisch niet verantwoord. Dit zou gebleken zijn uit studies, verricht door de Westvlaamse Economische Raad. Nu reeds wordt, volgens de heer O. Vanneste, directeur van de raad, de olie te Zeebrugge aangevoerd op een wijze, die te verkiezen is boven transport per pijpleiding. Dit alles werd vrydag in een beslo ten vergadering van volksverte genwoordigers en burgemeesters uit de Westvlaamse provincies meegedeeld. Voorzitter van de ver gadering was gouverneur ,P. van Outryve d'Ydewelle. te tonnages. Binnenkort komen er sche pen van honderdduizend ton en meer ;n de vaart voor het vervoer van graan, ertsen en containers. Men staat op dit gebied nog op de drempel van een in grijpende revolutie, die niet gestuit kan worden. De Westvlaamse Écono mische Raad kwam tot de conclusie, dat Zeebrugge een nationale oplossing voor deze problematiek kan bieden. Op het ogenblik kunnen in deze Belgische haven tankers van 100.000 ton. mii» niet vol beladen, opgevangen worden. Haveneiland De vergadering vond, dat op korte ter mijn dc aanleg van een haveneiland op een beschermd watervlak in volle zee vlak voor Zeebrugge op regeringsni veau bestudeerd dient te worden. Hier door wordt het mogelijk grote tankers met volle lading in Zeebrugge te ont vangen. De vergadering drong aan onmiddellijk de nodige maatregelen te treffen om de toegankelijkheid van de haven van Zeebrugge te verbeteren, omdat men hiermee een voorlopige Belgische op lossing schept voor de oldeaanvoer. Men drong tevens aan op verruiming rani de kade-terreinen en op betere spoor-1 en waterwegverbindingen met het b:n-| nenland. De conclusies van de Econo mische Raad zullen ter kennis van de| Belgische regering worden gebracht. De Nationale Havencommissie, waarin! alle Belgische havensteden zijn verte-1 genwoordigd, vergadert maandag in Brugge. Insiders twijfelen er niet aan.) dat de vergadering van vrijdag hiermeej verband houdt. De abonnementsprijs Een «tijging van de kostennood- saakt ons de abonnementsprijzen van ons dagblad enigermate te verhogen. Met Ingang van 1 oktober aan staande zullen de prijzen van de PZC bedragen per week 1.10 per kwartaal 14.25 franco per post exclusief incasso 15.25 Het ministerie van economische zaken heeft verklaard tegen deze verhoging geen bezwaar te heb ben. Voor abonnees die ons een mach tiging hebben verstrekt tot af schrijving van hun girorekening, zullen wij, aannemende dat men hiermee accoord gaat de verho ging met ingang va.n l oktober 1968 toepassen. De directie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 2