U bent toe aan de voordelen van de postgiro PgD NORTON FILTER KING Sint-Philipsland: begroting 1969 met 69.000 onvoorzien J. de Puy Sluiskil kanshebber voor nationale vlucht 5 I 1 Bernard Drukker -elektrisch orgel- speelt in Middelburg Raad Scherpenisse beslist over bouw en huur garages B EN W: FINANCIËLE ARMSLAG NODIG Vergaderruimte en gymlokaal op lijst plannen Wederom een succes van Zeeuwse duiven POSTCHEQUE- EN GIRODIENST Voorbestaande rekeninghouders 961 DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (ADVERTENTIE) U rookte nog geen filter? Doe het nu! Steeds meer mensen roken een filtersigaret. Want Norton Filter King Size is volle echte tabak, tabak die er is! Norton Filter King Size met het direct® filter geeft een zachte en toch verrassend-echte smaak. Koop nu Norton Filter King Size 25 voor f1,50 Namens Zeeuwse Muziekschool: SCHERPENISSE Tijden* Ac din«- dagmlddag jjehouden raadsvereaderinif van de gemeente Scherpen Use bleek dn MIDDELBURG De Zeeuwse Mu/.lek- beJangbtolling voor de vijf te bouwen school U aan haar veertiende levensjaar buurtganiR'-s groot te zijn. De raad heeft begonnen. Als .tiener* blijkt zij niet je lx>\hiiur ot» 25 per maand vaM- Slecht* Ie zweren hy overgeleverde klas- gesteld. Ite laagste inschrijver voor sieke instrumenten als piano, harmo- J,. bouw van deze autoboxen was het nliini. viool, fluit. enz. aannemersbedrijf Van Drlel te Scberpe- Zelfs het klassieke genre muziek nisse met 8297. gaat misschien een stapje w ijken oor de lichtere muze. In het nieuw schooljaar dat over een maand gaat be ginnen. worden er namelijk een aantal aantrekkelijke mogelijkheden aan het lespakket toegevoegd. In de instrumen tale sector worden dat gitaar, accor deon, vedel, kleine harp, en het elektro nisch orgel. Tenminste, als er voldoen de belangstelling voor Is. Wat het lichte genre betreft, valt vooral laatstgenoemd instrument op. Directeur G. W. Bergman, van mening dat het grootste deel van de mensheid gelukkig is met mindere goden dan Bach en Brahms, bovendien rekening houdend met de geweldige ontwikkeling op het gebied dér elektronica, vindt .een stuk tgeleiding van muziekschoolwege' aan werd al diegenen die hun genoegen vinden in het maken van lichte muziek doodge woon noodzakelijk. .Wat dat betreft blij ven de mensen die zich bijvoorbeeld een elektronisch orgel hebben aangeschaft, teveel in de kou staan. Het leren hante ren van een dergelijk instrument wordt door de handel vaak te gemakkelijk voorgespiegeld; - i leurstellingen.' Om nu de belangstelling, die Jn Zee land zou kunnen bestaan voor ver antwoord leren spelen op het elektro nisch orgel enigermate te pellen heeft Het pand aan de Spui damstraat 2 v aan de heer A. W Diune toegewe hij schreef voor 3160 in. Wel maakte Duine toegewezen. 60 in. Wel maakte de centrale dienst Noord-Zeeland err.g bezwaar tegen de verkoop van dit pand, aangezien men zich afvroeg of het huis geen andere bestemming zou kunnen krijgen Bovendien vreesde men voor eventuele gedwongen terugkoop in de toekomst. De raad wimpelde dit argu ment echter ai en ging akkoord met de verkoop. In de vorige onvoltallige vergadering staakten de stemmen over het voor stel wegonderhoud van de binnenberm van de Zeedijk, dat thans onder open bare wegen valt. Tevens strandde toen ook de naamgeving. Het waren des tijds evenals nu de drie fractiele den van de SGP, die tegen stemden Ditmaal verloren zij echter met één stem Zodoende wordt het onderhoud van dit weggedeelte voor rekening van de gemeente genomen. De nieuw be dachte naam .Zeeweg" werd even ens aangenomen. Scherpenisse moeten worden aange recht. Men ging akkoord met het voor- in de bebouwde kom de muziekschool de bekende Amster- extra onder de loupe te nemen en te damse cinema-organist Bernard verbeteren met name een gedeelte van Drukker uitgenodigd. Deze komt za- de Lentestraat en de Schoolstraat, terdagavond in de Middelburgse I schouwburg een lichtvoetig program ma spelen. Bernard Drukker is sinds een jaar leraar voor de lichte muziek Norton Filter King Size - rijp, vitaal, echt... aan de Rotterdamse Muziekschool. Voor zijn lessen is er al zo'n grote belangstelling, dat Rotterdam uitziet naar meerdere leraren op dit gebied. Vanuit zijn praktijk zal Bernard Drukker vragen uit het publiek be antwoorden. World Regisirallon Pending Raadslid A L. M. Elenbaas vroeg zich af of het in het kader van het vraag stuk rioolwaterzuivering mogelijk is, dat het waterschap en de Heidemlj met elkaar in overleg treden, teneinde tot een gezamenlijke aanpak van de rioooi- waterzuiveringsinrichting te komen. Te meer dat het waterschap Tholen mo menteel een onderzoek riool zuivering houdt. De burgemeester beloofde hier-om •rent een bespreking met de betref- Andere nieuwe mogelijkheden op lesge- rende Instanties te voeren, bied aan de muziekschool vormen vedel en kleine harp. De vedel is een ideaal instrument in het Orff-.orkest' met zijn v klankstaven en slagwerk. Omdat het in- strument veel minder veeleisend is dan de viool, kunnen kinderen van omstreeks tien jaar af al een echte musiceergroep vormen. Ook de kleine harp is evenals ST-PHUJPSLAND De raad van St-Philipsland heeft woensdag- javond voor 1969 een begroting te men gekregen, waarin bijna 69.000 aan onvoorziene uitgaven kon worden gereserveerd. B en w jschryven ter toelichting in de aan biedingsbrief :,Het verheugt ons leer, dat deze uitkomst zodanig igunstig is, dat thans sprake is van (enige financiële armslag, die toch beslist noodzakelijk is om in de toe komst voor de leefbaarheid van onze gemeente belangrijke werken in uitvoering te kunnen nemen'. In de begeleidingsbrief geeft het col- lige een beeld van de zaken, die In 11)09 zullen spelen. Enkele belangrijke punten daarvan: De Stichting Zeeland werkt nu aan een rapport over de behoefte I van vergaderaccommodatie in ver- I hand mei de bouwplannen voor een I dorpshuis annex gymnastieklokaal; de voorbereidingen verkeren in een eindstadium, het gymlokaal Is door de onderwijsixLstanties goedgekeurd. Over een stichting voor het dorps huis krijgt de raad binnenkort voor stellen; De gronduitglfte lm het bestem mingsplan Noord is zo snel gegaan - van de 12.300 ca bouwrijpe grond is al 6100 ca uitgegeven - dat er al voorbereidende maatregelen nodig zijn voor verwerving van de res terende grond. 8 ha. In dit plan zijn onder meer ook een sportveld en een nieuwe begraafplaats geprojec teerd: Er wordt naar gestreefd om ln 1969 te geraken tot een gedeeltelij ke afbraak van de bebouwing aan Oostdijk. al Is dat alleen mogelijk, als alle woningen in een rij eigen dom van de gemeente zijn; na vast stelling van "het saneringsplan zijn tien woningen en één schuur gemeen te-eigendom geworden, aan de zuid zijde van dé" Oostdijk zijn van de 21 panden 10 panden van de gemeen te. Ten aanzien van het bestemmingsplan Voorts moet een West wordt meegedeeld, dat dit plan in 1969 kan worden afgerond. Zowel in West als ln Noord zal de aanleg van enkele trottoirgedeelten nodig zijn. Het bestemmingsplan Anna Jacobapol- der zal voorlopig niet verder worden uitgewerkter is geen overeenstem ming bereikt met de grondeigenaar en er zijn ook geen aanvragen voor bouw grond. B en w delen mee, dat in 1968 vermoedelijk 19 woningen gereed ko men, terwijl er nu 29 woningen in aan bouw zijn. De verbouw van badhuis tot postkantoor maakt goede vorderin- Straten Er zijn plannen om de Wilhelmina- straat vanaf het toekomstige postkan toor tot aan de kruising rfiet de Zuid- dijk te verbreden. In ce begroting 1969 is al rekening gehouden met de her- bestrating ran de Schoolstraat, vanaf gemeentehuls tot Achterstraat en met een gedeelte van de Achterstraat. (ADVERTENTIE) van de Kerkring worden herl B en w maken de raad erop opmerk zaam, dat de riolering van de oost zijde van de Noordweg en een gedeel te van de Lange Weg te Anna Jacoba- polder verbetering behoeft, omdat de afvoersloot langs de Lange Weg het rioolwater niet kan verwerken. Er zal een onderzoek naar de beste oplossing worden ingesteld. Het college laat de raad in de begro- tingsbrief ook weten, dat het verwar- mirrgsprobleem van de chrstelijke kleuterschool nog niet is opgelost. .Het schoolbestuur heeft naar aanleiding van een in opdracht van de PZEM door onpartijdige deskundigen samengesteld rapport een aantal vragen gesteld, die nog niet door de PZEM zijr. beant woord. Er blijkt uit het rapport, dat een groot aantal verbeteringen nodig zijn en b en w menen, dat de raad .ongetwijfeld met deze materie zal wor den geconfronteerd als het overleg tus sen ëléktriciteitsmij en schoolbestuur beëindigd zal zijn.' DUIVENSPORT Examens Voor het eindexamen 3e leerkring (vol ledig bevoegd onderwijzer esslaagden aan de rijksopleidingsschool voor onder wijzers te Middelburg: D. van Oor schot te Vlissingen; Tineke Theunis te Vlissingen: Frans Veijgen te Vlissingen; Jaap Voorhans te Vlissingen; Han v. d. Bergh te Middelburg; Jack Boon te Mid- Jan Cruson te Sehoondijke: Rob Hubrechsen te Middelburg; Menno Neetesom te Middelburg: Herman Wiep Nijhuis te Middelburg; Bram Theune te Arnemuiden; Oarine v. d. Veen te Mid delburg; Jan v. d. Velde te Brouwers haven; Kees Verhagen te Middelburg; Ingrid v. d. Vliet te Vlissingen. Eér. kandidaat werd afgewezen. Totaal aantal kandidaten 49. Hiervan Gemeentezang op grammofoonplaat Onlangs werd in de Nederlands her vormde kerk van Sint-Aimaland een ge meentezangavond gehouden. Deze zang werd opgenomen op een grammofoon plaat. De plaatselijke predikant, ds J. M. de Raad las voor psalm 146, waarna hij voorging in gebed. Hierna werden een aantal psalmen gezongen onder leiding van de heer Kuif, die vooraf de nodige toelichting gaf. De technicus, de heer Ruster, bediende vanuit de consistoriekamer de opname apparatuur. De orgelbegeleiding werd verzorgd door de heer A. J. Soetere. Het ligt in de bedoeling een serie van zes platen in een casette in de handel te brengen. Inbraak SINT-JANSTEEN Onbekenden heb ben zich toegang verschaft tot een lo kaal van café-restaurant De Kroon te Sint-Jansteen. Serviesgoed, een gasstel en enkele flessen drank worden ver mist. De politie hoout aan de hand van vingerafdrukken de daders te achter halen. de vedel een oud volksinstrument, dat door zijn intieme klank in onze kleine moderne behuizingen beter op zijn plaats is dan een .lawaaimaker' als de piano. Wat vedel en harp betreft, wordt het ook hier een aftasten naar de even tuele belangstelling. Musiceergroepen Het meedoen in musiceergroepen wint aan interesse bij de jeugd. Het veelvul dig optreden van het Zeeuws Jeugd Or kest zal hieraan niet vreemd zijn. Ook het moderne algemeen vormend muziek onderwijs in de eerste lagere-Bchooljaren is een belangrijke basis voor het met elkaar muziek maken. In het nieuwe schooljaar van de Zeeuwse Muziek school zal in de gehele provincie ge werkt gaan worden volgens de inzichten van de Delftse muziekschooldirecteur Pierre van Hauwe. Deze musicus van Zeeuws-Vlaamse afkomst verdiepte zich vele jaren lang in de problemen van het elementaire muziekonderwijs. Vooral in Hongarije bleek men. zo constateerde Pierre van Hauwe bij een bezoek aan dat Lamd, al veel verder dan in ons land. Dat kwam vooral door het Gecommitteerden rijksopleiding onderwijzers MIDDELBURG Als gecomrnitierden voor het eindexamen 3e leerkring (vol ledig bevoegd onderwijzer) aan de rijki»- ople.dirtgsschool voor onderwijzers te Middelburg zijn benoemd: didactiek: K. H. van Faassen. (voorzitter) Am stelveen; opvoedkunde: drs F. C. Wlm- mers. Oosterbeek; N. C. de Boer, Lei den; Nederlands: drs A. J. Jansen, Ter- neuzen; mej. J. S, Gerritee, Arnhem: cuma: P. H. J. M. Janseen, 'a-Herto- genboech. sen experimenteerde de Zeeuwse Mu ziekschool al met succes met deze nieu we manier van lesgeven. Succesvol verloopt ook de kadercursus die vakman par excellence Henk van Lijnschoten aan dirigenten van harmo nie- en fanfarekorpsen in Zeeland geeft Analoog aan deze cursus is er aan de muziekschool een opleiding voor dirigen ten van koorverenigingen in het leven geroepen. Deze cursus is sinds kort van start gegaan onder ervaren leiding van de Goese musicus Evert Heyblok. pio- Met nog enkele andere muzieksehoolle- nierswerk op het gebied van de muzika- raren neemt Heyblok de leden van ver- Ie opvoeding van de grote Hongaarse schillende koren .onder handen' om hen een betere zangtechniek bij te brengen. De koorklank kan hierdoor alleen r ie grot» componist Zoltén Kodély. Pierre Hauwe verwerkte zijn Hongaarse erva ringen met de ideeën van de Duitse mu ziekpedagoog Carl Orff. Zo ontstond, aangevuld met een snufje Gehrels, een muziekmethode die bij onze jonge kmde- bijzonder aanslaat. In enkele plaat- gunstiger worden. De velerlei activitei ten van de Zeeuwse Muziekschool vor men een gelukkig bewjjs dat de amateu ristische muziekbeoefening in onze pro vincie nog een grote rol speelt. (ADVERTENTIE) de matras waarop u werkelijk uitrust! BIERVLIET De Chateauroux voor jonge duiven ls net als de meeste vluch ten in 1968 een vlucht geworden voor de doorzetters en 's avonds kon het pro vinclaal centrum slechts 113 duiven doorgeven van de 1196 ingemande dui ven. Nationaal schatte men het aantal Maassluis. Duizenden duiven hebben er dus voor de zoveelste maal dit seizoen een overnacht vlucht van gemaakt. De duiven werden voor de meer dan 500 kilometer lange vlucht om 7.50 uur te Chateauroux gelost en de weersomstan digheden over de ganse vluchtlijm waren ideaal, doch gezien de tijd van het jaar en het betrekkelijk late lossingsuur was het van tevoren reeds zeker, dat al wie er op de lossingsdag een duif doorkreeg tot de vroege gerekend zou mogen wor den. De allervroegste melding kwam om 16.59 uur vanuit Sluiskil, waar J du Puy zijn tweede getekende duif geklokt had. Om 18.15 uur kreeg hij er zijn eerstgetekende nog bfl. zodat hij niet al leen kanshebber wordt voor de eerste prijs nationaal, doch bovendien prak tisch onbedreigd eerste seriewinnaar zal worden. Hij presteerde dit met twee dui- vinnetjes, welke ook op Orleans zich wisten te onderscheiden, doch toen juist in omgekeerde volgorde 't hok bereikten. Hij kweekte het overwinnende duifje uit twee in 1967 bij de internationale fond speler M Delbar uit Ronse aangekochte duiven, terwijl zijn tweede duif gekweekt is uit een koppel, gevormd door een duif van De Meijer uit Ertvelde en M. Delbar. Conditie is maar alles, dat bleek ook bij hem. waar de jonge duiven in het begin van het seizoen zeker geen potten bra ken. doch de laatste weken, te beginnen met de afstandsvlucht Angerville en daarna Orleans, steeds vroegere prijzen gingen vliegen. Het is een prachtig besluit van een zeer goed seizoen, want in de kring Centrum >racht deze liefhebber het dit jaar tot eerste kringkampioen en in ,De Vrede' te Sas van Gent werd hij eerste fond kampioen. Vooral de eerste weken van de maand mei was er tegen dit hok praktisch niet te spelen, want toen bereikte hij onder andere de volgende uitslagen5 mei Clermont: 274 duiven. 1, 3, 4, 7, 8, 26, 30 en 59. Clermont, 643 duiven: 3, 13, 54 en 132. 12 mei. Angerville, 152 duiven: 1, 2, 3, 4, 5, 14, 28 en 29. Angerville, 790 duiven: 2, 4, 5, 6, 20, 43 en 98- Praktisch onmiddellijk na deze eerste melding kwamen de volgende meldingen regelmatig binnen. De eerste opvolger was F. de Backer uit Kapellebrug, wel ke om 17.05 klokte, terwijl G. van Belle- ghem uit Eede weer enkele minuten la ter volgde. G- Dusardujjn uit Groede kreeg er drie kort achter elkaar, namelijk om 17.25 uur. 18.00 uur en 18.06 uur, terwHl G. v. d. Berghe uit Sas van Gent klokte om 17.26 en 17.31 uur. De eerste duif van over de Schelde werd remeld door Tienpondt uit Vlissingen. In Ie rest van Nederland kwam er slechts hier en daar sporadisch een duif door en een der eerste na de Zeeuwse duiven werd te Breda geklokt om 18-12 uur, tenvijl in het centrum van Tilburg ook pas na 18.30 begonnen werd en er 's avonds in totaal slechts twee doorge komen bleken. Voor de zoveelste maal Chateauroux een reuze succes voor de Zeeuwen geworden. Vroege duiven te IJzendijke draaiden onder andere dr Lievens, P- Dellaert en Reg. Thomaes. In Breskens was net als op Orleans Aug. Cornells weer de eer ste en ook Th. de Smit in Sasput kreeg er enkele vroege door. In Biervliet kwam er op zaterdag slechts een door, namelijk bij J. Mangmus, terwijl er di verse verenigingen waren welke er geen enkele doorkregen In Clinge was net weer L. Pielaet. die om 17.40 uur voor P. Bolssens om 17.50 uur en R. van Gaver pakte, tenvijl in Hulst G- de Roeck eveneens zfln Orleans- duifje er door kreeg. In Kloosterzande klokte J. Sponselee als eerste. Opvallend, dat zoveel duiven, die zich r>p de nationale Orleans onderscheiden, ook nu acte de presence gaven. Verkoping ond werd door notaris Blinden- ït te Sint-Maartensdijk het huis ver kocht van de erven mejuffrouw J. Keur U hebt immers een salaris, of andere inkomsten! Dan is het veiliger en handiger dat geld op uw postrekening te hebben. Dan kunt u met één pennestreek al uw rekeningen betalen, of het automatisch laten doen. Heel eenvoudig. Zo spaart u tijd, moeite èn geld: de overschrijvingen zijn gratis, de enveloppen ook en bovendien heeft u voor de verzending geen postzegel nodig. Via de Postgiro kunt u ook makkelijk Ecil bOCklG W33r sparen bij de Rijkspostspaarbank en 01W in cfaof bij Spaarbank Centrale Volksbank, dllCb 111 SUU11 Algemene Spaarbank voor Nederland en Spaarbank voor Protestants Nederland. Contant geld opnemen is geen probleem. Zolang het, postkantoor open is kunt u terecht En de Postgiro zorgt ervoor dat u door handige dagafschriften altijd een duidelijk overzicht van uw financiën hebt Bij elk postkantoor ligt een nieuwe hrochure voor u klaar: „Wat u met uw postrekening kunt doen...". Daar staat alles in. Er zijn niet voor niets al 1.600.000 rekening houders bij de Postgiro. Zij vormen het grootste gironet van Nederland. U hoort daar ook bij. U bent ook toe aan de Postgiro! 50 JAAR 1918-1968 van en voor ons allemaal is het boekje al even nuttig. - De service is zo uitgebreid dat lang niet iedereen volledig profiteert van alle postgiro-mogelijkheden. Daarom krijgen alle particuliere rekeninghouders het boekje thuisgestuurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 5