zeeuwse zeehavens hebben behoefte aan goede status voor vlissingen moet hoechst een vervolg krijgen 11 provinciale Zeeuwse courant 12 september 1968 ^waartëpün^ar^êTloëch6^actïvïtëïterMrrNêdeHandTvo^^r het complex in Vlissingen-Oost, waar het bedrijf de haven ontwikkeling een stevige duw in de goede richting geeft en nog zal geven. En die impuls werkt door in de gehele ge meenschap rondom: in afgeleide industrie, in woningvoor ziening, in cultureel opzicht commissaris der koningin mr j van aartsen: MIDDELBURG ,ln de toekomst zullen een havenschap Vlissïngen en een havenschap Terneuzen zeker in elkaar schuiven, zodat het mogelijk wordt op een breder vlak te gaan opereren voor de industrialisatie van Zeeland, zonder dat men elkaar aan weerszijden van de Westerschelde concurrentie aandoet.' Zeelands commissaris der koningin, mr. J. van Aartsen, ziet het in gedachten al die kant opgaan. Veel moelijkheden zal een dergelijke integratie volgens hem niet opleveren. ,Het gaat er niet om of een bepaalde industrie zich in Vlissingen-Oost of In de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone vestigt, het gaat erom dat het bedrijf in Zeeland komt,' is zijn devies. Beide havenschappen zijn overigens nog in oprichting. De nieuwe fabriek van Hoechst staat er nu nadat nogal ingewikkelde onderhandelingen en transacties zijn gevoerd. Waarom dan niet meteen één havenschap voor het Westerschelde- bekken gevormd? Mr. Van Aartsen in zijn kwaliteit van voorzitter van het Havenschap Vlis- singen i.o. draagt puur praktische argumenten aan. ,Het zou alleen maar nieuwe vertragingen geven. Het havenschap Vlissingen is er nu bijna. Er is een havenschap voor de kanaalzone in voorbereiding. We moeten alles op alles zetten dat beide er nu snel komen. De nieuwe zeehavens in Zeeland hebben bepaald behoefte aan een goede status. Zoals de zaken met de havenschappen er momenteel voorstaan is dat een handicap bij het werken.' Wie een nieuw industriegebied op gang wil brengen heeft een motor nodig. De nieuwe vestiging van Hoechst in Vlissingen-Oost en de reparatiewerf van ,De Schelde' vormen naar de mening van de commissaris der koningin aemen zo'n tweecilinder motor. Hij hecht grote betekenis aan beide vestigingen voor de verdere ontwikkeling van deze nieuwe zeehaven. Alleen zag WJ graag op korte termijn nog wat meer activiteit. ,We hadden namelijk de verwachting dat zich wat sneller meer bedrijven zouden vestigen. Het is op het ogenblik wat stil geworden. O nee, we hadden echt niet de illusie dat Vlissingen-Oost In enkele jaren zou zijn volgebouwd met bedrijven. Maar het tempo ligt op het ogenblik wat te laag. En dat betreuren wij wel. Gezien de uitspraken van de regering In de zeehavennota en de tweede nota over de ruimtelijke ordening Is het, dacht Ik, onderzijde toch een gerechtvaardigd verlangen. De nieuwe grote vestigingen zijn een injectie, maar dan moet ook de mogelijkheid worden geschapen om daarop een vervolg te laten komen. Pas dan kan men spreken van een agglomeratie-effect. Dèt hebben we hier nodig. Dat is ons trouwens beloofd en toegezegd-' Wat zijn de ervaringen van het havenschap (i-O-) niet Hoechst? Mr. Van Aartsen: .Heel goede, dat mag echt wel eens worden gezegd. Wat opvalt Is dat het bedrijf zich van de aanvang af de moeite heeft gegeven om zich zo goed mogelijk aan te passen aan de omstandigheden en zich In te leven in de sfeer en de mentaliteit van de Zeeuwse samenleving. Uiteraard gaat het allemaal op zakelijke basis, maar het is toch wel een prettig gevoel. De vestiging contractueel vastleggen was een vrij moeilijke zaak, maar wat eenmaal ia af gesproken wordt punctueel nageleefd. Men probeert er alles na te laten wat wel eens slecht zou kunnen vallen. Zulke klanten willen we nog wel meer hebben Grote wens van mr. Van Aartsen voor het SloegebTed: ,Een groot-energleverbrul- ker. Een energieverslindend bedrijf. Dan kunnen namelijk de plannen voor een nieuwe mogelijk kern centrale van elektriciteit spoedig tot uitvoering worden gebracht. Zo'n energieverslindende buurman zou ook Hoechst ten goede komen. Ik geloof nog altijd sterk In de mogelijkheid van vestiging van het Pechiney-aluminfum- bedrljf. Jn zo'n geval Ie het stellig te doen om tegen een vrij redelijke prijs energie te leveren-' Die energievoorziening is voor mr. Van Aartsen een soort cirkelbeweging voor de ontwikkeling van VllssIngen-OosL Er zijn grootverbruikers nodig om een centrale met stevige capaciteit te bouwen; zo'n centrale op haar beurt kan weer attractief werken op grootverbruikers van elektriciteit Hetzelfde geldt voor een eventuele aftakking van een pijpleiding voor petrochemische grondstoffen tussen Antwerpen en Rotterdam. En dan Is er nog de handelsfunctie van Vlissingen-Oost De haven van Vlissingen ontwikkelt zich snel. Wol, boomstammen, nu ook fruit zijn er vaste Import artikelen geworden en hebben er de bedrijvigheid sterk doen toenemen. Maar men kampt er met gebrek aan capaciteit. In Vlissingen-Oost moet daarom nu snel een los- en laadkade, ook voor containeraccommodatie komen. ,lk ben blij dat we nu met de eerste fase van deze kade kunnen beginnen,' zegt mr. Van Aartsen. ,Dan kunnen we ook In die sector meer aanbieden.' Een terugblik op wat de afgelopen Jaren In het Sloegebied tot stand Is gekomen. De commissaris der koningin geeft een conventioneel antwoord, dat overigens als totaalindruk typerend is: ,We zijn dankbaar, maar niet voldaan.' VLISSINGEN .Het tempo van de ontwikkeling In Vlissingen-Oost ligt op het ogenblik niet hoog genoeg. Het wordt tijd dat er na Hoechst weer iets bij komt. Maar laten we er in vredesnaam voor zorgen, dat Zeeland in het land niet bekend gaat staan als een dreinend kind. We moeten niet vanuit de verdrukking, maar met zelfbewustheid opereren. We moeten onze mogelijkheden etaleren. Dat er zich in ons havengebied een groot concern als Hoechst heeft gevestigd is van grote betekenis.' We hebben Vlissingens burgemeester, drs. D. Roemers, de vraag voorgelegd, wat in eerste instantie het nuttig effect of zo men wil: de reactie van de Scheldestad is geweest op de vestiging van het Hoechstijbedrijf. Hij zegt: .We zijn hard bezig om onze achterstand in te halen. De herindeling van ge meenten op Walcheren heeft ons wat meer armslag gegeven om de zaken groter aan te pakken. En zover als een gemeente met bijna 40.000 inwoners dat dan kan hebben wij ons geconfronteerd met de wensen, die dit voor ons zo belangrijke bedrijf heeft geuit.' Goede ervaringen heeft Vlissingens eerste burger opgedaan met de directie van Hoechst. HIJ heeft het gevoel dat de bedrijfsleiding bijzonder geïnteresseerd Is in de ontwikkeling van Zeeland, daar ook haar bijdrage aan wil leveren. Zo ontstaat de basis voor een wisselwerking Onze taak is het vooral het leef klimaat voor het personeel, voor alle Inwoners te verbeteren. We staan klaar om de woningbouw te versnellen; we zijn bezig om bestemmingsplannen voor te bereiden. Op het ogenblik zijn 1000 nieuwe huizen in aanbouw. Hoge flats en eengezinswoningen: daar ligt vooral de belangstelling. Als er geen directe vraag near woningen meer zou bij komen, zou de kwantitatieve woningnood met dit duizendtal een aardig eind van de baan zijn. Belangstellenden naar woningen, die zo'n f 200,per maand aan huur doen, kunnen we op het ogen blik vrijwel direct helpen.' Burgemeester Roemers is er vast van overtuigd, dat de Zeeuwse gemeenschap een goed woonklimaat heeft. Hij kan er met gezag over meepraten. De vlotte gang van zaken bij de personeelswervlng van Hoechst is er volgens hem het bewijs van, dat nieuwe Inwoners met aantrekkelijke mogelijkheden even over de drempel om naar Zeeland te komen heen geholpen moeten worden. .Aantrekken van mensen is eigenlijk nog altijd het grootste probleem hier ge weest. We zaten in een vicieuze cirkel: doordat Zeeland een klein bevolkings agglomeraat had kon het zich maar weinig veroorloven; doordat het zich maar weinig kon veroorloven bleef het bevolkingsgetal van Zeeland klein. En zoiets maakt Je als gewest, als stad nu eenmaal zwakker. Ik heb wel eens Ironisch gezegd let goed op: ironisch .wij hebben hier heiaas geen 10.000 werk lozen'. Hoe staat het met de sociale en culturele infrastructuur? Burgemeester Roemers: ,Als we goed willen meekomen bij de industrialisering zullen we stedelijke voorzieningen van niveau moeten hebben: schouwburg, sporthal, zwembad. Om te realiseren moeizame objecten, ondanks alle goede wil.' De eerste burger van Vlissïngen Is er een sterke voorstander van om zoveel mogelijk In nauwe samenwerking met Middelburg te doen. .Daarom heb ik me er ook tegen verzet aan de Vlissingse scholengemeenschap een gymnasium te verbinden. Middel burg heeft er toch één. Bij de bouw van een zwembad Is het gemeenschappelijk initiatief Jammer genoeg gestrand.' Hoechst heeft de industriële structuur van Vlissingen aanzienlijk verbreed, vindt drs. Roemers. Hij Is daarmee in zijn nopjes. Maar Hoechst moet een .vervolg' krijgen. ,We moeten aantonen, dat dit niet alleen een belang voor Vlissingen, voor Zeeland Is. Het is vooral een Nederlands belang. Daarom moeten we niet voortdurend klagen. Van klagen gaat namelijk weinig overtuigingskracht uit op nieuwe kandidaat-Industriëlen. Mèt Hoechst moeten we onze positie zelfbewust aantonen.' burgemeester drs d. roemers:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 35