hoechst in nederland opleiding kunststof weert polymeer breda 2500 man in de chemie 9 provinciale zeeuwse courant 12 september 1968 AMSTERDAM Aan de traverse naar de Coentunnel in Amsterdam-Sloterdijk presenteert Hoechst zich met een elf verdiepingen tellende kantoorflat, het hart van de Nederlandse activiteiten van deze chemische industrie. Op de achtste etage zetelt de heer John. Brookhuis. directeur van de Nederlandse Hoechst- Holland N.Vde verkoopmaatschappij van Hoechst in Nederland. Alles bij elkaar zo'n dertienhonderd mensen', becijfert hij, wanneer we naar het totaal aantal werknemers van Hoechst in Nederland informeren. En dan te bedenken dat pas in 1949 de eerste leveringen van Farbewerke Hoechst AG naar Nederland begonnen. Anno 1968 levert Hoechst de grondstoffen voor vele takken van de Nederlandse industrie. Een paar voorbeelden om aan te geven hoe breed de interessen zijn verspreid. Zo betrekt de drukinktindustrie een omvangrijk assortiment organische pig menten van Hoechst voor de illustratiediepdruk zowel als voor het bedrukken van kunststoffoliën. De kleefstofindustrie en de verf- en lakfabrieken komen bij Hoechst terecht voor hun grondstoffen. Kleurstoffen ook voor de lederindustrie. En dan speciale produkten als tensiden, cellulose-ethers, emulgatoren, grond stoffen voor de cosmetische industrie, hulpmiddelen voor de mijnbouw en voor de aardolie-industrie, koel- en smeermiddelen voor de metaalbewerking en hulp middelen voor de bouwstoffenindustrie. Het meest bekend is ongetwijfeld Trevira, de polyestervezel van Hoechst, die in de modewereld geen nadere explicatie behoeft. Tussen de textielindustrie en Hoechst liggen ook relaties op het gebied van de kleurstoffen. En dan zijn er nog allerhande hulpmiddelen voor ontsterking, voor de was, voor het bleken. In Enschede heeft Hoechst-Holland zelfs een laboratorium voor de textiel-' industrie. Tot de Hoechst-groep behoort ook het ingenieursbureau Friedrich Uhde GmbH. dat chemische fabrieken ontwerpt en bouwt. Dit bureau tekende ook voor de bouw van de Vlissingse fosforfabriek. Chemische apparaten, die Hoechst in Nederland brengt, vervaardigd uit mate riaal met goede eigenschappen in corrosieve milieus zijn: warmtewisselaars, kolommen, pijpen en bekleding met grafietstenen. De Nederlandse kunststofindustrie betrekt van Hoechst, Hostalen lagedruk poly ethyleen dat vooral in de huishoudelijke sector veel aftrek vindt. Daarnaast allerlei materialen, die toepassing vinden in de wasmachine- en elektrotechnische industrie, in de bouwsector en de automobielindustrie. De agrarische sector kent de naam Hoechst als leverancier van chemicaliën in de vorm van insecticiden, fungiciden en herbiciden ter bestrijding van allerlei planteziekten. En dan is de naam Hoechst natuurlijk vooral een bekende klank in de genees kunde. Van de lange reeks ontwikkelingen in de historie van Hoechst zijn vele middelen niet meer weg te denken uit het farmaceutisch arsenaal van huisarts en specialist. In het Amsterdamse Hoechst-Holland Huis is een personeelsstaf van ongeveer 250 man te vinden. De belangrijkste verkooporganisatie is er Hoechst-Holland NV. Aanvankelijk een vertegenwoordiging met uitsluitend een importeursfunctie begon Hoechst-Holland in 1950 onder deze naam te .draaien'. De organisatie heeft speciale afdelingen voor alle eerder genoemde groepen van produkten. En het feit dat men vorig jaar uit een veel te krappe accommodatie moest ver huizen naar het imposante gebouw aan de Sara Burgerhartstraat bewijst hoe snel de zaken zich ontwikkelen. Sinds kort opereert in Amsterdam nog' een andere Hoechst-verkooporganisatie: Kalle-Nederland NV. De volbloed dochteronderneming Kalle AG te Wiesbaden heeft een veelzijdig produktieprogramma van kunststof- en cellulosefoliën. Die foliën voor verpakkingen in de levensmiddelenbranche en de industriële massa- produktie in het algemeen komt men overal tegen. Foliën ook in de elektro techniek, de meubelfabricage, in de bouw en de land- en tuinbouw. AMSTERDAM Nederland is dus niet langer alleen maar een consumerend land voor de chemiereus Hoechst, maar eveneens een producent. En al ziet het ernaar uit dat het zwaartepunt van de produktie op de duur wel in het Sloe- gebied bij Vlissingen zal worden geconcentreerd, naast de nieuwe fabriek daar opereren nóg twee producerende ondernemingen van Hoechst: 1 De Weerter Kunststoffabrieken in Weert. In een wat de arbeidsmarkt betreft gevoelige hoek van Nederland het oosten van Brabant staat nog een bedrijf van de Hoechst-dochter, Kalle AG te Wiesbaden. Een fabriek met een absoluut en relatief vrij sterke personeelsbezetting: 500 man. Er worden daar hard-foliën en kunststofplaten gefabriceerd. Foliën voor toepassing onder andere in de verpakkingsindustrie (kwetsbaar fruit, yoghurt, margarine, geneesmiddelen) en in het drukkerijbedrijf (cacheren van boekomslagen). Kunststofplaten voor de bouw en de meubelindustrie. De foliënfabriek werd destijds aangekocht omdat deze het werkterrein van Kalle AG bestreek. Bovendien vormde dë produktie van kunststofplaten een nieuwe welkome activiteit van het concern 2 De Polymeerfabrieken in Breda. Een bedrijf dat polystyrol begon te produ ceren, toen het enkele jaren geleden door de Amerikaanse onderneming Foster Grant S Co. Inc. werd opgericht. In 1966 nam Hoechst voor 50% van de aandelen in dit bedrijf; sinds kort is het een bedrijf dat voor 100 in handen van Hoechst is gekomen. Er staan niet onaanzienlijke uitbreidings plannen op stapel. Het personeelsbestand beloopt ongeveer 240 man Ook in Nederland heeft Hoechst al een opvallende plaats in het economisch verkeer gekregen. Via het Hoechst- Hollandhuis in Amsterdam bewerkt het bedrijf intensief de markt en sinds een aantal jaren zijn er hier ook twee pro duktiebedrijven: de polymeerfabrieken "Breda NV en de Weerter Kunststoffabrieken NV. MIDDELBURG ,ln de chemische sector In Zee land werken op het ogenblik ongeveer 2500 man. En per Jaar komen er tegenwoordig zo'n 300 werk nemers bij.' Het districtsbureau voor de arbeids voorziening aan de Middelburgse Noordsingel is bijzonder gelukkig met de vestiging van Hoechst in Vlissmgen-Oost. Over het concrete belang voor de werkgelegenheid in Zeeland van dit be drijf hebben we een rondetafelgesprek gevoerd met mr. J. S. P. Rietema, hoofdinspecteur-directeur voor de arbeidsvoorziening in Zeeland, de heer C. J. Buissing. secretaris van het districtsbureau en de heer D. Boogerd, directeur van het geweste lijk arbeidsbureau te Middelburg. In april van dit jaar, de start van de produktie bij Hoechst's nieuwe fosforfabriek, was een per soneelsbestand gevormd van ruim 330 man. Eén cijfertje ter vergelijking nog aan de kleine reeks toegevoegd: de mannelijke beroepsbevolking van Zeeland breidt zich de laatste tijd met ongeveer 600 man per jaar uit. Eigenlijk is met deze groe pering van de resultaten op de arbeidsmarkt over het Hoechst-effect al alles gezegd. De nieuwe industrie had naast salarissen en se cundaire arbeidsvoorwaarden voor sollicitanten een en ander aan te bieden. Het aangetrokken personeel kon op vrij korte termijn een woning worden aangeboden in de omliggende gemeenten. Wie het bedrijf voor het eerst binnenstapte, kreeg er dadelijk het gevoel: ,Hier kan je iets worden. Hier kom je vooruit' Het bureau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland kent grote waarde toe aan de bijdrage, die Hoechst heeft geleverd, en in de toekomst nog in versterkte mate zal leveren aan de verbreding van het palet met arbeidsmogelijkheden in Zeeland. Dit laatste heeft vooral het effect gehad, cat on der het personeel van Hoechst veel mensen te vinden zijn, die vroeger uit Zeeland zijn wegge trokken of die op een of andere manier een be paalde band met dit gewest hadden. De komst van Hoechst naar Vllssingen-Oost was voor hen een kans om terug te keren. Dipl. ing. H. Friedrich, de man belast met de dagelijkse leiding van de fa briek in het Sloe, noemt deze werknemers graag de .remigranten'. Samen met de .echte' Zeeuwen, die naar het bedrijf zijn gestapt en aangevuld met zeevarenden, die graag een baan aan de wal wensten, vormt deze groep ruwweg 78 van het totale personeelsbestand. Een andere cijferopstelling, die de ambtenaren van de arbeidsvoorziening over de vestiging van Hoechst voor ons op tafel legden, was deze: ruim 60 van het personeel is afkomstig uit Zeeland, ongeveer 30 uit de randstad Holland, de ove rigen van elders. ,En dat terwijl we ervan uit gingen, toen de Hoechst-directie ons om een advies vroeg, dat hooguit 30 tot 40 van het totaal aan te werven personeel uit Zeeland zou komen. Het is allemaal viot verlopen, heel plezierig gegaan. Toen er sprake van was dat Hoechst in net Sloe een fabriek zou gaan bouwen, stroomden bij ons de brieven binnen. De ruimte in Zeeland nog aanwezig en de kans op snelheid bij het vinden van een woning zijn belangrijke voordelen, >s ons gebleken. Tel daarbij dat de komst van hele gezinnen naar Zeeland ervoor gezorgd heeft dat het aanbod op de arbeidsmarkt in Zeeland kwalitatief ook beter is geworden. Zoiets is weer van belang voor an dere bedrijven, die hier personeel zoeken.' Zeeland heeft op het ogenblik 300.000 inwoners. De ontwikkelingsschets van het provinciaal be stuur voorziet voor de komende 15 tot 20 jaar een verdubbeling van dit getal. Hoe dat te be reiken? Mr. Rietema Dat die verdubbeling er komt staat voor mij vast. We zullen alleen om de paar jaar een schok-impuls voor de werkgelegen heid nodig hebben, zoals de start van Hoechst- Vlissingen nu is geweest Daar komt het op aan!' \/LISSlNGEN-OOST Opleiding en training zijn twee begrippen, die bij Hoechst hoog staan genoteerd. Klein voorbeeld: toen er in de nieuwe fosforfabriek in het Sloe van produktie nog geen sprake was, functioneerde er al wel een bedrijfsschool, Dat was al in oktober van het vorige laar. Zeker, het ging allemaal nog wat provisorisch, maar het simpele feit kon in ieder geval worden genoteerd. Inmiddels is er aan de accommodatie voor de leerlingen al heel wat ver beterd. Naast de onderhoudswerkplaats is een bedrijfsschool met een oppervlakte van 150 vier kante meter verrezen, ingericht met moderne werkbanken en werktafels Vorig jaar waren er 9 jongens, afkomstig van Walcheren en Zuid-Beveland in opleiding, voor bankwerker en elektri cien Dit jaar eenzelfde aantal Ze hadden zich na hun lts-opleiding aangeme'd als leerling b«j Hoechst De bankwerkers-in-spé werken naar het Bernetel-diploma toe. de elektnciens-leerin- jen volgen een VEV-cursus Deze aanpak is tekenend voor het Hoechst-concern. De zaken van de grond af grondig aan- oakken. Zo hebben ze praktisch alle nieuw aangetrokken werknemers voor de fosforfabriek eind vorig jaar en begin dit jaar een stage- of trainingsperiode doorlopen bij het Hoec'nst-fosforbedrijf n Keulen, Knapsack AG. Het nieuwe personeel werd daar met name geleerd, hoe je met deze chemische produktie moet omgaan, wat fosfor eigenlijk is. De ervaringen van Hoechst met de opleiding van leerlingen tot geschoolde vaklieden en de her scholing van nieuw aangeworven personeel gaat ver terug. Al in 1912 werden de eerste leer ingen ingeschreven voor de elektrotechniek en al vóór dat jaar kende men in Frankfurt een isdrijfsopleiding tot bankwerker De huidige bedrijfscshool daar telt 400 leerlingen in 14 vak richtingen. Per jaar plaatst men er ruim honderd nieuwe leerlingen. Het is de bedoeling van Hoechst-Vlissingen om in de toekomst met een opleiding tot operator e starten, een man die de produktieapparatuur kan bedienen. Op een heel ander terrein ligt bij Hoechst-Vlissingen de administratieve opleiding. Aangezien er in Zeeland geen specifieke opleiding voor meisjes in deze richting is, heeft Hoechst d-e zelf maar aangepakt. En dan is er natuurlijk de stimulerende belangstelling, die het bedrijf aan de dag legt voor de opleiding procestechniek aan de technische scholen in Zeeland Het initiatief of een aanvraag voor deze vakrichting in te dienen bij de Vlissingse uitgebreid technische school (uts) wordt door Hoechst stevig ondersteund. Het gemeentebestuur van Vlissingen is met deze contacten vanuit het bedrijfsleven in belang van het onderwijs bijzonder ingenomen. Trouwens: ook de beroepenvoorlichting in Zeeland betrekt tegenwoordig de chemische industrie ook nadrukkelijk binnen het pakket van mogelijkheden. De jeugdconsulenten van de arbeidsvoor ziening (ministerie sociale zaken) hebben zich in deze tak van bedrijf georiënteerd en richten oortdurend de aandacht van de jeugd in Zeeland ook op een toekomst in de chemie. HOOFDKANTOOR AMSTERDAM WEERT BREDA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 33