van dwerg tot reus 7 spreiding over de wereld dit is hoechst/met zevenmijls laarzen door de chemie/was middelen en meubels zwemb aden en tafelgerei 'V w. provinciale zeeuwse courant 12 september 1968 FRANKFURT (M) De chemiereus Farbwerke Hoechst AG heeft in 1967 de resultaten van alle over de aardbol verspreide bedrijven opgeteld een totale omzet weten te behalen van 6,6 miljard DM (ongeveer 6 miljard). Omdat bedragen, naar mate ze groter worden, vaak steeds minder tot de verbeelding spreken, even een vergelijking. Vorig jaar omstreeks deze tijd diende Nederlands minister van financiën Dr. Witteveen een rijksbe groting in met een eind cijfer van ƒ23.137.000.000 aan de uitgavenkant De omzet van Hoechst komt dus aan een kwart van de totale Nederlandse staatshuishouding. En diezelfde omzet gaat ieder jaar nog met sprongen omhoog. In 1967 ten op zichte van het jaar daarvoor met niet minder dan 13.3%. De Jongste cijfers van het eerste half Jaar 1968 geven al een groei te zien van 17,1 De bedrijfsresultaten van Hoechst zijn telkens op nieuw boeiend cijfermateriaal. Op de Wereld beurzen wordt ernaar uitgekeken. Ze weerspiege len een ontwikkeling in de chemie, die met zeven mijlslaarzen op gang is gekomen en voorlopig nog wel even aan de gang blijft. Het Duitse concern geeft bovendien steeds een overzicht van wat er links en rechts in de binnen- en buitenlandse fa brieken zoal Is geïnvesteerd. In 1967 een totale som van 1181 miljoen DM. En de bedragen, die daarvan naar de spiksplinternieuwe vestiging in Vlisslngen-Oost gaan, zijn beslist wel van een ni veau om U tegen te zeggen. Nog niet zo lang geleden kon gedelegeerd com missaris dipl. Ing. H. Friedrlch van Hoechst Vlls- singen N.V. op een persconferentie opgewekt aan kondigen dot voor de bouw van een tweede fos- forfabriek in het Sloegebied de lieve investerings som van 65 miljoen DM. was vrijgekomen. Eind 1969, begin 1970 zal zo een verdubbeling van de produktie worden bereikt en voor honderd man meer personeel werk. De driehonderd man, die Prins Bernhard morgen bij de officiële opening van de nu op toeren ge komen fabriek in Viissingen zal ontmoeten, maken samen maar een fractie uit van totale personeels bestand bij het Hoechst-concern. Naar de laatste opgaven werkt er In alle ondernemingen bijeen maar even 83.000 man. De bevolking van een mid delgrote Nederlandse stad. Het Vlissingse aantal werknemers is te vergelijken met de prille beginjaren (rond 1870) van het aan de Main bij Frankfurt gevestigde bedrijf dat onder de firmanten Meister, Lucius en Brünlng was be gonnen met de produktie van synthetische kleur stoffen. Alleen met dit verschil dat het bij Hoechst nu geen zaak meer is van waaghalzerig pionieren zoals In de tijd toen de Duitse bedrijven elkaar op de markt van de verfstoffen met alle mogelijke wapens bestreden. De tijd van vóór de eerste wereldoorlog, vóór de geboorte van de indruk wekkende en hier en daar gevreesde IG-Farben, het machtsblok van de Duitse chemische industrie. Wanneer Hoechst op dit ogenblik ergens neer strijkt om een nieuwe vestiging op de fundamenten te zetten, gebeurt dat grondig en geheid. Volgens een goed geolied bouwprogramma glijdt het alle maal van de oprichtingsdatum naar het ogenblik van de produktiestart. Toen zo'n tachtig jaar ge leden in de laboratoria van Hoechst weer een nieuwe ontdekking rijp was voor een patentaan- vraag, jubelden krantenverhalen over ,een over winning van de wetenschap'. Nu worden nieuwe vindingen als het ware aan de lopende band ge daan en als vanzelfsprekend aan het toch al zo brede produktieprogramma toegevoegd. De chemische bedrijfstak doet nogal eens science- fiction-achtig aan. Het is de industriehoek, die wordt afgeschilderd als een gebied met ongekende, gouden mogelijkheden. De cijfers van Hoechst en de andere chemie-mammoeten Bayer en BASF zijn er om het imponerende beeld te bevestigen. Maar ze zijn alleen bereikt vla de harde, strakke zakelijkheid; via de durf en de visie van door- duwers. Mensen, die niet langer van de ene ver bazing In de andere vielen na weer een nieuwe vinding, maar die het zich tot een tweede natuur hebben gemaakt om de markt met steeds weer iets nieuws op te frissen. Het succes van de che mische industrie Is vooral de ontdekking dat er in deze sector een onbegrensde hoeveelheid moge lijkheden ligt Zeker, kleurstoffen zijn nog altijd een vitaal onder deel van de produktie bij Hoechst. Maar toch maken die kleurstoffen en organische pigmenten tensiden. textielhulpmiddelen, cellulose-ether en tuesenprodukten niet meer uit dan 14% van het totale leveringspakket. De chemie Is een van de meest veelzijdige In dustrietakken. Hoechst heeft dat begrepen, heeft eraan meegewerkt om het zover te brengen en doet er grootscheeps zijn voordeel mee. Om nog even een greep te doen uit de voornaamste pro- dukten van Hoechst: geneesmiddelen, farmaceu tische fijnchemicaliën, sera, vaccins (16%), syn thetische vezels en folies (15%), petrochemische produkten en kunststoffen (22%), kunstmest en plantenziektenbe8trijdingsmiddelen (7%). En zo zouden we nog even kunnen doorgaan. Het zijn maar wat cijfers om een indruk te geven van de veelkleurigheid van het chemische palet bij Hoechst En met dat palet hebben zij overal ter wereld afzetgebieden veroverd; hebben ze even eens overal nederzettingen geconstrueerd. Uiter aard blijft het moederbedrijf van Farbwerke Hoechst in Frankfurt (M) het zenuwcentrum en de grootste producent van het gehele concern. Maar nu ongeveer de helft van de totale jaarlijkse om zet buiten Duitsland wordt bereikt volgt de Hoechst-directle een decentrallsatiepolitiek en brengt zij de produktie dichter bij de consument, dichter bij de aanvoerlijnen van grondstoffen (zee havens). dichter bij de plaatsen waar energievoor ziening en zaken als mllieubeïnvloeding minder problemen opleveren. Hoechst wil kerncentrales en olieraffinaderijen In de buurt hebben. Het con cern vestigt zich op plaatsen waar ruimte is om verder te gaan, waar toeleveringsbedrijven een kans hebben. Uiteraard ligt het zwaartepunt van de industriële bedrijvigheid bij Hoechst in (West) Europa. Vooral in 1967 zijn er hier goede zaken gedaan, doordat het concern zich van allerlei nieuwe deelnemingen heeft verzekerd en dochterondernemingen heeft opgekocht of opgericht. In Frankrijk werd de pro duktie van mowllith (een produkt, dat veel In de bouwwereld wordt gebruikt) opgevoerd. In Grieken land kwam voor hetzelfde produkt een nieuwe fabriek. In Turkije moest nieuwbouw voor de ge- neesmlddelanproduktie worden gepleegd. In Oos tenrijk een nieuwe fabriek voor polyestervezels. Hetzelfde In Noord-leriand. In Engeland bereikte Hoechst aucces met de produktie van diergenees kundige middelen. In Denemarken een uitbreiding bij een dochteronderneming, die alkiedhars produ ceert. In Spanje en Portugal feestelijke openingen van bedrijven, waar Hoechst een stevig deel van het aandelenpakket In handen heeft. In de Verenigde Staten (South-Carolina) heeft Hoechst vorig jaar samen met Hercules Inc. (Wil mington, V.S.) de produktie van de bekende Tre- vira-vezels aangepakt Een corporatie daar, waarin alle Noord-Amerikaanse belangen van Hoechst zijn gebundeld, opende een fabriek van organische tussenprodukten. Ondanks allerlei fiscale verzwaringen kon in La- tiJns-Amerlka (Brazilië, Argentinië, Chili. Colum bia, Uruguay en Peru) de omzet toch nog worden vergroot. Ook daar werden nieuwe fabrieken ge opend. In Japan zit Hoechst goed. Samen met een andere grote onderneming heeft Hoechst daar een van de grootste industriële concerns gevormd. India Is voor Hoechst een nieuw centraal punt, van waar uit een volgende markt wordt veroverd. Fabrieken ook en dealnemingen in Maleisië en Iran. In Zuid- Afrika Is de produktie voor dit continent geconcen treerd. Ook Australië en Nieuw-Zeeland ontbreken niet aan de lijst van buitenlandse belangen en ondernemingen van Farbwerke Hoechst. We hadden het al even over het indrukwekkende personeelsbestand van Hoechst. Eind 1967 waren het In de Duitse bedrijven (waaronder ook de fos- forfabrlek Knapsack (Keulen) en de (eigen) bouw onderneming Frledricht Huhde GmbH) 66.712 man. Voor wat betreft de buitenlandse ondernemingen komt daar dan nog eens 15.069 man bij. En van dat buitenlandse personeel zit weer ruim een derde deel in Europa. Hoechst In de wereld: tafelgerei, autocarosserieën, complete hulzen, zwembaden, meubels, kleding, wasmiddelen, noem maar op. Drieduizend ver schillende kunststoffen en vezels om dat alles te fabriceren. Duitsland vestigt een wereldrecord in het verbruik per hoofd van de bevolking: 25 kilo per jaar Op de meest onverdachte artikelen in de etalages van winkels en warenhuizen het waar merk van de chemische industrie, die zich nu ook in Zeeland heeft genesteld Aan de Noordzeekust wilde het chemische concern zich een strategische positie opbouwen, zoals het over de gehele aardbol op vitale punten vertegenwoordigingen en produktie- bedrijven heeft opgericht om de honderden verschillende aanbiedingen van chemicaliën tot kunststoffen op de markt te brengen. Een produktenpalet, dat door research, doorzettingsvermogen en vaak ook een beetje geluk steeds breder is geworden. FRANKFURT (M) Honderd jaar chemie. Honderd jaar Hoechst. Het Is de geschiedenis van een dwerg, die zichzelf opwerkte tot een reus. Een eeuw geleden stond in een minuscuul fabriekje aan de Mainoever bij Frankfurt een handvol mannen zich in het zweet te werken om per dag tien tot veertien pond aan rode verfstoffen klaar te stomen. Vandaag de dag is Hoechst-Frankfurt alleen al een indrukwekkende fabrieksstad met honderden imposante gebouwen, waarin een koortsachtige bedrijvigheid heerst. De dagelijkse produktie van verfstoffen en anorganische produkten is nog slechts in tonnen en goederen wagons te meten. Nu Hoechst ook In Zeeland is gevestigd en met de opening van de nieuwe fosforfabriek de zoveelste stap in zijn ontwikkeling heeft gezet, is een blik achterom nuttig om de betekenis wat extra reliëf te geven: 1863 Oprichting van het moederbedrijf onder de naam .Meister, Lucius Brüning'. De kleurstof fen fuch6iarood en aldehydegroen worden ge produceerd. 1884 Eerste synthese van geneesmiddelen op in dustriële schaal: de vervaardiging van een koortswerend en pijnstillend middel. 1890 Ignatz Stroof werkt een methode uit voor in dustriële toepassing van chloorkali-electrolyse. 1892 Het door de Nobelprijswinnaar Robert Koch ontdekte tuberculine wordt in Hoechst geschikt gemaakt voor produktie. 1894 Met medewerking van de Nobelprijswinnaar Emil von Behnng, grondlegger van de serum therapie, wordt in Hoechst de technische pro duktie van difterieserum ter hand genomen. 1904 Hoechst fabriceert het door Friedrich Stolz ont dekte adrenaline, het eerste langs synthetische weg vervaardigde hormoon. Het middel krijgt grote betekenis voor plaatselijke verdoving. 1905 Paul Duden, de pionier van de acetyleen- chemie komt naar Hoechst en legt er de grond slag voor de latere ontwikkeling van de kunst stofindustrie. 1912 Het gelukt Fritz Klatte vinylverbindingen tot polymerisatie te brengen. De vinylpolymeren behoren tegenwoordig tot de belangrijkste kunststofgroepen. 1928 Een van de Hoechst-produkten mowllith (po- lyvinylacetaat) ontpopt zich als een grond stof met 1000 mogelijkheden. 1938 Start van de produktie van het veiligheldskoel- middel Frigen. Later vooral belangrijk voor het gebruik van spuitbussen. 1949 Hoechst komt onder eigen naam op de markt met een ontdekking van het analgeticum meta- don, waarvan de pijnstillende werking even sterk is als die van morfine, maar minder na delen heeft. 1955 Begin van de produktie van de nieuwe poly estervezel Trevira. 1956 Het oraal bloedsuikerverlagend middel rastinon van Hoechst verlost vele suikerzieken van de dagelijkse injectie. 1960 Nieuwe kleurstoffen scheppen nieuwe moge lijkheden voor het verven van poiyestervezels. 1966 In een joint-venture met een Amerikaanse on derneming neemt Hoechst de produktie van polystyreen in Breda ter hand. 1968 - 13 september: Prins Bernhard opent de nieuwe fosforfabriek van Hoechst in Vlissingen- Oost. -Mt. produktiebedrijf O verkooppunt cS' S? In Tokio en in Paramaribo, in Addis Abeba en in Warschau, in Kansas City en in Djakarta, vestigingen van Hoechst zijn verspreid over de gehele aardbol. Deze kaart geeft er een indruk van. Voor de verkoop en de distributie heeft het chemisch concern een wereld omvattend net van vertegenwoordigingen opgebouwd. In 120 landen kunnen afnemers terecht bij een eigen Hoechst-organisatie. Naast deze hoofdkantoren bestaan in een groot aantal landen regionale bijkantoren. Om de afzet van de produkten voortdurend te kunnen garanderen heeft Hoechst in vele landen produktiebedrijven opgericht. Zo zijn al in 32 landen fabrieken van geneesmiddelen van Hoechst te vinden. Ook worden op tal van plaatsen basisprodukten vervaardigd voor verdere verwerking door de nationale industrie. Om er enige te noemen: chemicaliën, kunststoffen, synthetische vezels, kleur stoffen, organische pigmenten en hulpmiddelen, planteziektenbestrijdingsmidde- len, reprografisch materiaaJ en foliën.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 31