provinciale zeeuwse courant scheldebekken en hoechst 12 september 1968 Prins Bernhard opent morgenmiddag de nieuwe fabriek van Hoechst Vlissingen NV in het Sloegebied. Een naam, die In de afge lopen twee jaar een bekende klank heeft ge kregen. De eerste bouwplannen zijn er in middels werkelijkheid geworden. Sinds mei 1968 produceert Hoechst: fosfor, fosforzuur, natriumtripolyfosfaat. bestemd voor de was middelenindustrie. Bij de start had Hoechst 330 man personeel, in deze aan Hoechst ge wijde bijlage van de PZC op pagina ZEELANDS ONTMOETING MET HOECHST: Interview met prof dr Karl Wlnnacker, voorzitter raad van be stuur Farbwerke Hoechst AG. Frankfurt Interview met Dipl. Ing. Hans Frledrlch, gedelegeerd- commissaris van Hoechst-Vllsslngen NV 9 HOECHST IN NEDERLAND. Dertienhonderd man per soneel heeft Hoechst In de drie produktlebedrljven en de verkooporganisatie In Nederland. Het hoe en wat van het bedrijf op de binnenlandse msrkt. De oplei ding en personeelsvoorziening bij Hoechst-Vllsslngen NV ZO WERKT HOECHST VLISSINGEN: .Zo begon net' een gesprek met de heer John G. K. Brookhuls. direc teur van Hoechst-Vllsslngen NV over de eerste ver kenningen van het bedrijf In het Sloe. Overzicht van de nieuwe fabriek, produktleschema en de plaats van Hoechst In het Sloe. n HOECHST EN DE OVERHEID. Interview met de com missaris der koningin In Zeeland, mr. J. van Aartsen In zijn kwaliteit van voorzitter van het Havenschap Vlissingen l.o. en met burgemeester drs D. Roemers van Vlissingen over hun ervaringen met Hoechst 7 DIT IS HOECHST Cijfers en gegevens over het mammoet-concern Farbwerke-Hoechst AG en de ver spreiding van de commerciële belangen over de ge hele wereld Ook een stuk|e historie. B CHEMISCHE VERVUILING VAN DE LUCHT. Hoechst en de (bestrijding van) luchtverontreiniging. Hoe stelt het nieuwe bedrijf In het Sloegebied zich tegenover dit probleem op Interview met gedeputeerde A. J. Kaland. voorzitter van dè provinciale raad voor de luchtverontreiniging en met dr W. B. Gerritsen, plaats vervangend directeur-generaal bij het ministerie ven sociale zaken en volksgezondheid. Redactie en samenstelling: G. A. de Kok en C. van der Maas. Foto voorpagina: Wim Riemens. Lay-out: H. Hubregtse. Luchtfoto's: KLM, Aerocarto en Slagboom en "«■eters. De opening van Hoechst in Vlissingen-Oost Fs niet alleen voor dit bedrijf een belangrijke aangelegen heid: zij is dat voor het Westerscheldebekken als geheel. Er wordt namelijk mee onderstreept, dat dit gebied bij uitstek is geschikt voor de vestiging van belangrijke industrieën. Het zou eigenlijk niet nodig moeten zijn om daarop zó nadrukkelijk de aandacht te vestigen, maar er zijn in het huidig tijdsbestek krachten aan het werk, die van Zeeuws standpunt uit gezien het noodzakelijk maken om opnieuw de vestigingsfactoren van het Wester scheldebekken naar voren te brengen. In theorie wordt daaraan buiten Zeeland weliswaar niet ge twijfeld men denke aan de fraai uitgevoerde en zeer kleurige drukwerken als de nota ruimtelijke ordening II en de zeehavennota maar in de prak tijk, bijvoorbeeld die van het regeringsbeleid wordt deze theorie niet altijd gehandhaafd. Waar het hier namelijk om gaat is. dat geografische omstandig heden op zichzelf niet voldoende zijn voor een gunstig industrieel klimaat. Ze zijn een eerste voor waarde, vanzelfsprekend, maar er moet nog heel wat meer aanwezig zijn dan om maar een voor beeld te noemen een vestigingsmogelijkheid aan diep vaarwater. Nodig zijn ook vestigingsfaci liteiten en zij variëren van goede verbindingen landinwaarts tot goedkope energie ten dienste van de bedrijven, die zich hier willen vestigen. Op dit stuk van zaken de aanvullende faciliteiten Is het mogelijk de praktijk van het vestigings beleid te toetsen. Men komt er namelijk niet met de verzekering In een nota ruimtelijke ordening, dat het Westerscheldebekken een belangrijk ^ver- loopgebied" moet zijn voor de industriezone aan de Nieuwe Waterweg, men Is er evenmin met allerlei becijferingen en statistieken In een Zeehavennota, er moet óók In de praktijk een beleid worden ge voerd waarmee deze theorie wordt waargemaakt. Om eerlijk te wezen: die praktijk Is In het verleden meermalen en royaal toegepast, de vestiging van Hoechst is er het bewijs van. En ook aan de zuide lijke oever van de Westerschelde eveneens een belangrijke industriezone, men denke aan Terneu- zen en omgeving is dit vestigingsbeleid in prak tijk gebracht, de aanwezigheid van ondermeer Dow wijst In die richting. Maar op dit ogenblik echter moet men van Zeeland uit vragen: wat ge beurt er nu, op dit moment? Onvermijdelijk dient men dan te gewagen van een zekere vertraging, men moet zich zelfs afvragen of er niet behoort te worden gesproken van gemiste kansen. Wanneer men Immers in aanmerking neemt dat een groot Frans concern zich In Vlissingen- Oost wil vestigen, maar dat de minister van eco nomische zaken op grond van een volstrekt ven. ouderd beginsel weigert goedkope energie ter be schikking te stellen die aan anderen wel wordt ge geven, wanneer men bedenkt dat er een nationale discussie aan de gang Is over de vraag of het niet beter zou zijn de Rotterdamse zeehaven diep in het Brabantse land te laten penetreren, wanneer men daarnaast overweegt dat bij de thans in het Westerscheldebekken gevestigde Industrieën uit breidingsplannen klaarliggen die men wil verwezen lijken, mits er bepaalde faciliteiten worden ver leend, wanneer men dit alles bedenkt dan Is men helaas verplicht een grote spanning te constateren tussen de theorie van de schone drukwerken uit de staatsdrukkerij en de praktijk van het beleid aan de Bezuidenhoutseweg te Den Haag. De opening van Hoechst en een aantal beschot»- wlngen In dit bijzondere nummer, dat wij naar aan leiding van deze opening samenstelden, geven one deze bezorgde opmerkingen In de pen. Wij willen in dit verband met name wijzen op enkele ultlatlrv gen, die de president-directeur van Hoechst, proi dr. Karl Wlnnacker, in een gesprek met een onzer redacteuren heeft gedaai.. Hij herinnerde er aan, dat Hoechst al heeft ervaren, dat Vlissingen-Oost een uitmuntende vestigingsplaats is en dat men voorst overweegt het bedrijf hier verder aanzien lijk uit te bouwen. Maar één van de belangrijkste voorwaarden voor deze uitbouw is de omstandig heid, dat men de beschikking moet hebben over goedkope energie. De faciliteiten dus. In dit ver- band dacht professor Winnacker aan een eventuele kerncentrale. Goedkope energie: het is niet de eer ste keer dat uit de industriële kring deze opmer king opklinkt. Maar daarover kan niet binnen de grenzen van de provincie Zeeland worden beslist Én de vraag lijkt ons derhalve gemotiveerd. Juist nu Hoechst officieel wordt geopend: zal de theorie van de schone en fraai uitgevoerde nota's volledig in de praktijk tot uiting komen? Het lijkt ons een teken aan de wand, dat deze vraag gesteld dient te worden. Zoals wij in de aanhef schreven: het zou niet nodig moeten zijn om dit alles zo nadruk kelijk de aandacht te vestigen. Dit alles nu eenmaal op deze plaats en met nadruk gezegd hebbend willen wij niet nalaten met dit speciale nummer van de Provinciale Zeeuwse Courant onze gelukwensen aan Hoechst aan te biedeh. Met deze uitgave beogen wij echter een breder belang te dienen dan dat van dit bedrijf, namelijk opnieuw de aandacht vestigen op het haven- en industriegebied „Westerscheldebekken". Met deze voorlichting willen wij bovendien onze lezers de bevolking van Zeeland nader in contact brengen met een aantal aspecten van de moderne industria- isatie. Wij doen dat in de overtuiging, dat Zeeland te dien aanzien nog slechts aan het begin staat Een overtuiging, die echter buiten deze provincie op dit ogenblik meer Ingang zou moeten vinden. Wij willen bij deze gelegenheid gaarne uitspreken :e hopen, dat Hoechst bij de verdere uitbouw van zijn bedrijf de vruchten zal kunnen plukken, niet alleen van de theorie van de vestigingspolitiek, maar vooral van de praktijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 25