Brand - nationale geldverspilling Amstleven vraagt inspecteurs. Wilt u er een worden? DE BOEKENPLANK ONVOORZICHTIGHEID GROOTSTE OORZAAK Schade aan economie 1,3 miljard Infectiegevaar revolutionaire kunst niet groot' AMERIKAANSE WAARNEMERS' MOESTEN BRITSE TROEPEN BESPIONEREN' Vijftig man minder ontslagen bij Beckers ADMINISTRATIEVE MEDEWERKER(STER) NIMETA NV VLISSINGEN WEGER FA J. DE DREU LEES DE PZC '4 r PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 10 SEPTEMBER 1968 DEN HAAG (GPD* Kwart over vijf. Fabriekssirenes loeien. Nijver Nederland spoedt zich huiswaarts. Gehaast. Wanorde lijk. Het lawaai in de bedrijfshal len verplaatst zich naar de straat. Machines zwijgen. Auto motoren starten. Alleen de schoonmaakploeg blijft, om orde te scheppen in de chaos het afvalprodukt van één dag be drijvigheid. De ramen worden gesloten, asbakken geleegd. Eén peukje blijft eenzaam achter als ook de schoonmakers de poort verlaten. Onder een machine, achteloos weggeworpen. Be haaglijk smeulend in een dot poetskatoen. Kwart over zeven. Brandwgsrsire- ne3 loeien. Nijver Nederland ver neemt het in het laatste journaal: grote fabriek afgebrand. Oorzaak onbekend. De schade wordt geraamd op 10 miljoen. Brandschade Nederlands nationa le geldverspilling nummer één. De schadecijfers hebben in de eerste helft van 196S beangstigende re cords weggevaagd. In zes maanden 1.3 miljard, inclusief de strop die stagnatie van de produktie met zich meebrengt. Die 1,3 miljard is veel meer dan 1 procent van het natio nale inkomen. En dat terwijl het zo veel inspanning en investeringen vergt de nationale produktie ieder jaar iets op te vijzelen. Het toene men van de schade is een indirect gevolg van het aanwenden van steeds duurdere en grotere machines om forse omzetten nog meer op te kun nen voeren. Het is niet het grote aantal branden, maar het aantal gro- te branden dat verzekeraars en an dere brandbestrijders tot waarach tige wanhoop brengt. Maar het zit hem niet alleen in die automatise ring. De Nederlander is niet voldoen de brandbewust, meent men. Iedere Nederlander. Zelfs de fabrieksdirec teur, de gemeentebestuurder en de architect niet. Dr Wessels. directeur van het scha- debestrijdende, door lotsverbonden verzekeraars gefinancierde tech nisch bureau voor brandverzekering: .De brandschadeoestnjdmg is een na tionaal belang. Maar de overheid re kent het niet tot haar taak. Er zijn geen wettelijke eisen aan gebouwen gesteld die het voorkomen of beper ken van schade tot doel hebben. Grof gezegd redeneert men: als de men sen er maar uit kunnen, dan hebben wij onze plicht gedaan.' Geen taak van de overheid dus. De eigenaar dan? .Die schuift het weer op de verzekeraar. Want, zegt hij, die is er toch direct meer gebaat dat het schadebedrag zo laag mogelijk blijft. Nu nebben de verzekeraars wel bepaalde maatregelen genomen, maar dat schadebedrag neemt zo'n catastrofale omvang aan. dat je je kunt afvragen m hoeverre de over heid maatregelen zou dienen te tref fen.' De heer C. ter Poorten, hoofdinspec teur van het brandiv eerwezen van het ministerie binnenlandse zaken: .Het zit hem in de directies. Die moeten zich meer bewust worden dat het om een algemeen belang gaat. Er wordt geen tijd uitgetrok ken om de mensen in de bedrijven voor te lichten over de gevaren die er in hun werkruimte heersen. Rilet veel interesse wordt er door de he ren over de brandveiligheid gespro ken, maar er gebeurt niets.' Hij wijst op een ander aspect: de man die het toezicht heeft op de veiligheid kan met zijn kritiek vaak niet tot de directie doordringen. .Dat komt door de verhoudingen in zo'n bedrijf. Eigenlijk zou één van de di recteuren persoonlijk verantwoorde lijk moeten worden gesteld voor de veiligheid. Hij zou wekelijks moeten controleren of alles goed functio neert." Volgens dr Wessels echter is er voor wat de houding van de directies be treft toch een lichte verbetering merkbaar. Mede door het nieuwe premiebeleid van de verzekeraars. Een beeld van de brand bij de verf- fabriek Sikkens. die voor miljoenen guldens schade veroorzaakte. Bij Shell in Pernis deed zich begin van dit jaar een spactaculaire brand voor: schade vele miljoenen guldens. data brandvoorkomende maatregelen beloont met kortingen op de pre mie: .Er worden door bedrijven ho ge bedragen uitgegeven omdat men achteraf "maatregelen neemt, die al bij de bouw van het bedrijf had den moeten worden getroffen. Wij krijgen nu veel nieuiwbouwplannen ter inzage. We kunnen dan tenmin ste nog op tijd wijzigingen advise ren dat voorkomt "kostbaar lap werk in de toekomst. De architect, de ontwerper, de constructeur zijn onvoldoende opgeleid in brandscha depreventie. Ze denken er nauwelijks aan.' Vergelen Vergeet de planologen niet. De heer Ter Poorten: ,We spreken in aller lei beschouwingen over het jaar 2000, maar je treft nooit één woorrl aan over de brandveiligheid. Door concentratie van industrieën worden er dikwijls levensgevaarlijke toe standen geschapen. Men gaat zo maar bouwen. Er is kortgeleden een schitterende IJmond-nota ver schenen. Het resultaat van een ja renlange diepgaande studie. Alle as pecten waren uitvoerig belicht. Maar aan de brandpreventie had nie mand gedacht...' Het technisch bureau voor brand verzekering probeert als particuliere instantie plannenmakers die de brandveiligheid veronachtzamen op de vingers te tikken, door bezwaar schriften in te dienen tegen ge meentelijke bestemmingsplannen die niet.brandschoon' zijn. Dr Wessels: vrijwel' altijd wordt in een plan wel de gemiddelde bebouwing per kilometer geregeld, maar die fa brieken mag men dan rustig alle maal tegen elkaar in één hoek van het terrein zetten. Het kan tot bran den als die bij de Danlon leiden. .Zelfs de wet op de ruimtelijke or dening voorziet hier niet in.' Een ander bezwaarpunt van dr Wes sels: De gemeenten dienen parkeer gelegenheid te reserveren voor au to's die gevaarlijke stoffen vervoe ren. Er komt een wet die het trans port ervan regelt, maar die heeft weer geen uitwerking op geparkeer de auto's. Een chauffeur kan zijn auto rustig naast een fabriek of een school zetten om thuis een bakje koffie te gaan drinken.' De heer Ter Poorten: ,De gemeenten hanteren vaak verschillende normen. De bouwverordeningen zijn niet gelijk. Men kan om meer industrie aan te trekken uit concurrentie-overwegin- gen minder strenge eisen stellen. De minister kan er weinig aan doen dat de voorschriften soms zeer on volledig zyn, tenzij de kamer hem volmachten zou geven. De heer Ter Poorten, acht jaar ge leden nog marine-officier, heeft ook op een ander punt ervaren (lat heili ge aanbiediglng van de gemeente lijke autonomie de brandveiligheid niet altijd ten goede komt: Vier jaar geleden werd er enthousiast gesproken over een plan om de brandweer regionaal te organiseren. Hij zegt nu, enigszins verbitterd: ,De gemeenten willen niets van hun au tonomie prijsgeven om in een groter verband te gaan werken. De centra le overheid heeft niets in de melk te brokkelen. Het laatste restje dat er nog is overgebleven van de ge meentelijke autonomie, want dat is de brandweer toch. wordt angstval lig beschermd.' .Het brandweer-wezen is niet meer' opgewassen tegen de huidige risi co's. Vele grote branden zouden n:et zo groot zijn geworden bij een regio nale opzet van de brandweer. Nu gaan ze naar een brand toe, zien na twintig minuten blussen dat ze het niet alleen aankunnen en dan pas RECORD 325 MILJOEN IN HALF JAAR Voor de hrandver/.ekeraar* wordt 1968 een rampjaar. De meest sombere verwachtingen zijn reeds ver overtroffen: in de eerste zes maanden van dit jaar is er door brand een directe schade aangericht van f 325,5 miljoen meer dan viereneenhalf keer zoveel nis in de eerste helft van 1967, toen men een schade boekte van 72,2 miljoen. Over liet. gehele jaar gerekend kwam men m 1967 tol het record bedrag van 170 miljoen. De statistieken wijzen nu al bijna liet dubbele bedrag aan. De werkelijke aangerichte door brand de van de bedrijfsschade is Nederlandse economie in ae eerste helft van 1968 een verlies toegebracht van onge veer ƒ1,3- miljard (eerste helft 1967: 290 miljoen.) De slag komt voor een aantal verzekeringsmaatsch appijen dubbelhard aan. omdat er de laatste jaren door de meeste brandassuradeurs al met gro te verliezen is gewerkt. Sinds enige tijd is men bezig een nieuw premie-beleid door te voeren Dit moet er toe lei den dat het schadebedrag weer omlaag gaat en dat al dus de bedrijfsresultaten premies vaak drastisch ver hoogd., in sommige gevallen zelfs 80 tot 100 procent. Het treffen van voorzieningen om het brandgevaar te beperken wordt beloond door het verle nen van aanzienlijke kortingen op de premie. De tariefswijzi gingen gelden alleen voor het bedrijfsleven. Woningen ko men niet voor een premie verhoging in aanmerking, om dat in deze sector vorig jaar de brandschade zelfs vermin derde. Het nationaal brand preventie instituut zal zich gedurende de wintermaanden via een serie tv-spots tot het grote publiek richten om te wijzen op het brandgevaar. Men is van mening dat de toe name van het schadebedrag voor een belangrijk deel wordt veroorzaakt door een gebrek aan brandbewustzijn van de Nederlander. De grote geva ren worden niet voldoende on derkend. alarmeren ze de omliggende ge meenten. Ei' is dan al veel peper dure tijd verloren gegaan.' Zoutzuur Een regionale organisatie van brandweer maakt ook het aanschaf fen van nog beter materiaal moge lijk. Zuurstofmaskers bijv. de grot* rookontwikkeling van brandende kunststoffen bemoeilijkt vaak bluswerk. Een ander gevaar van synthetische produkten: er kunnen schadelijke stoffen vrijkomen. Zo pvc jarenlang toegejuicht als t voortreffelijk bouwmateriaal, dat slecht brandt. Maar in de praktijk is de gevaarlijke kant ervan ont dekt: bij het verbrandingsproces van pvc, komt in vermeniging met v ter zoutzuur vrij. Eén kilo PVC goed voor 50 liter zoutzuur. Dr Wessels: een kleine PVC-brand in een ruimte met kostbare instru menten, computers bijvoorbeeld, kan catastrofale gevolgen hebben dooi de coiTossie-schade. Maar toch moet men niet angstig zijn voor het toe passen van kunststoffen. Het hangt er alleen maar van af waar ze wor den gebruikt. Wij hebben net regels opgesteld voor de kunststoffen-ver werkende Industrie. In overleg met de bedrijven. Zulke regels zijn fijn voor beide partijen. De assuradeuren weten nu waar ze met kunststoffen aan toe zijn. Ze hebben een techni sche basis voor onderhandelingen over de premie. Die regel: gaan vaak naar de brandweer. Dar weet men daar wat voor veilig heidseisen er zouden kunnen worden Mr Van Riel op cultureel congres VVD: ARNHEM (GPD) .Wie kunst wil maken moet er geen bezwaar tegen hebben dat de staat, kritisch volgend en niet enige voorzichtigheid, de revo lutionaire kunstenaar qua subsidies en prijzen precies zo behandelt als andr- Wordt vastgesteld, dat iemand in •rlieidsdienst niet overheidsgeld revo- ionaire doeleinden nastreeft, dan I moet hij onmiddellijk de ambtelijke dienst uit'. Dit zei zaterdagmiddag het eerste-ka- merlid mr. H. van Riel op het cultureel congres van de WD in Arnhem De heer Van Riel zei het infectiegevaar van revolutionaire kunst niet groot te achten, maar wel verklaarde hij bang te zijn, dat de kunst bij de grote massa een beeld oproept van kleine gespecia liseerde minderheidsgroepen die een loopje met de staatsleiding kunnen ne- machthebbers kunnen ringeloren de zijns inziens overweldigende meerderheid van de bevolking kunnen provoceren. Mr. Van Riel is geporteerd voor revo lutionaire kunst mits niemand de in druk krijgt dat hij, niet revolutionair, zich in het ootje laat nemen. Over schending van taboes sprekend, zei de liberale senator: ,Ik heb geen bezwaar tegen het inbreuk maken op taboes, mits degene die dit doet zich voortdurend van zijn verantwoordelijkheid en effect van zijn daden bewust is. Schendt hij taboes met als oogmerk bevordering van de revolutie, dan moet hij als iedere andere revolutionair worden behandeld'. De heer Van Riel zei gekant te zijn tegen overheidssteun aan de pers. Hij geeft de voorkeur aan een soort BBC- ïormule, waarbij alle richtingen en stro mingen op allerlei manieren en in al lerlei vormen aan bod komen. Lukt het nir. Schuttevaer (wd) om de VPRO. op de door hem voorgestane wijze te laten functioneren, dan wordt de heer Van Riel weer lid van de VPRO. be loofde hij. Vergoeding leden tweede kamer De eerste-kamercommissie voor de hoge colleges van staat en algemene za ken is het in meerderheid eens met het voorstel, de schadeloosstelling van tweede-kamerleden per 1 januari jl van 20.000 tot 25.000 gulden per jaar te ver hogen, en tot 40.000 gulden per 1 janu ari aanstaande. Veel belangstelling voor oefening DEN HAAG (ANP) Op 20 september zal in Zuid-Etigeland een ex periment worden afge sloten waarvan het doel is na te gaan in hoeverre militaire een heden in een bepaald gebied kunnen worden geïdentificeerd. Britten en Amerikanen waren er de initiatiefnemers \an. Sinds juni hebben de Britten in een ge bied, in oppervlakte vergelijkbaar met de provincies Utrecht en Zuid-Holland samen, troepen in liet veld ge bracht. Rond 80 Ame rikaanse waarnemers, uitgerust met kykers en camera's hebben voortdurend gepro beerd wat ze konden inventariseren en identificeren van onge veer 30.000 man Britse troepen, vijf vliegbases en vier depots. .First look', zoals de codenaam van de oefe ning luidt, is een eerste poging om na te gaan wat er bij een, in een streven naar militaire ontspanning eventueel overeengekomen we derzijdse controle, kan worden waargenomen van conventionele strijdkrachten en mili taire inrichtingen. De kosten van .First look' zijn geraamd op ruim twaalf miljoen gulden. Alle gegevens die het experiment oplevert zullen pas in januari van het volgend jaar bekend zijn. Verwer king ervan duurt nog zolang, dat pas eind volgend jaar het eind rapport verwacht kan worden. Een eerste indruk is echter dat de Ameri kaanse .waarnemings eenheden' met hun werk heel betrouwba re resultaten hebben bereikt. Bij het experi ment wordt geavan ceerde apparatuur ge bruikt, zoals onbeman de detectie-mstrumen- ton die acoustische, seismische en infra- rood-waarnemingen doen. Daarmee kunnen bijvoorbeeld starts en landingen van vliegtui gen worden geïdentifi ceerd en zelfs kan wor den vastgesteld welke vliegtuigen starten en landen. Alle gegevens die verkregen worden gaan dagelijks controle door waarne ming getest. Dat ge beurde bij vjjf experi menten die in de VS werden uitgevoerd on der de codenaamCloud gap'. De stoot ertoe, werd gegeven door het. in het begin van de ja ren '60 in het leven ge roepen Amerikaanse .Arms Control and Di sarmament Agency' (ACDA). Dit agent schap wilde meer we ten oxer de mogelijk heden en werkwijze van militaire waarne mers die ingeschakeld zouden kunnen worden om verrassingsaanval len te voorkomen en bjj beheersingsinan t rege len op het gebied van de bewapening. Vertegenwoordi gers van de partnerlanden van Engeland en Ame- rikt in de NAVO heb ben .First look' be zocht. Nederland was daarbii vertegenwoor digd door een ambte naar van het ministerie van buitenlandse za ken en een militaire deskundige. Ook lan- ponskaarten de compu- den die deelnemen aan ter in. Al eerder zijn in de Verenigde Staten be paalde aspecten xan de ontwapeningsconfe rentie in Genève heb ben belangstelling ge toond. der dan 200 personen zal gaan. Dat i" dus ruim 50 minder dan in eerste instan- I tie werd opgegeven. De personeelsleden om wie het gaat heb ben vrijdag op de fabriek x*ia de chefs van de betrokken afdelingen hun ontslag aangezegd gekregen. De grootste klap pen vallen in de montage-afdeling, waar een 70-tal werknemers wordt ontslagen. iVan de spuiterij komen een kleine 30 BERGEN OP ZOOM (GPD) Zoals dei mensen op straat te staan, terwijl de stand x-an zaken op het ogenblik is laat overige ontslagenen verspreid zijn over het zich aanzien dat de uiteindelijke ont-lde technische dienst, de plaatwerkerij en slagaanvraag die de directie van Beckerslnog enkele andere afdelingen. De ontsla- bij het gexvestelijk arbeidsbureau in Ber- gen in de beambtesector zullen naar gen op Zoom zal indienen over iets min- schatting ruim 40 man bedragen. Voorzichtigheid De heer Ter Poorten. ,VVe welen ze' weinig x-an kunststoffen. De ont wikkeling is nauwelijks b.j te hou den, zoveel nieuwe produkten. Maar! uiteindelijk praten we nu maar over' bijkomstigheden. De hoofdoorzaak I van het merendeel der branden: on-j voorzichtigheid Zachtjes citerend uit een stapel rapporten over brandenonvoorzteh-1 Oigheid..onvoorzichti ghe i d.ni et re- aliserend dat....oververhitting in een laboratorium afval verbrand bij een houten loods terwijl er harde wind stond....sportzaal Enschede weggegooid sigarette-eindje Even later verhaalt hij triest over het nationaal brandpreventie insti tuut. een door hem opgerichte alle brandbestrijdende instanties over koepelende organisatie, die nog niet tot ontplooiing is gekomen. Het NB1 zou de mensen moeten wijzen op de grote brandgevaren, maar heeft door geldgebrek nog gen alctie kunnen voeren. De heer Ter Poorten: we hadden gehoopt op geld van de in dustrie en van het verzekeringswe zen. Maar na een beroep op het bedrijfslex-en kregen we nul op het rekest. En ook de verzekeringen hielden de boot af. Ze vinden dat ze met hun technisch bureau al ge noeg doen. Dat bureau doet inder daad nuttig werk, maar het is niet voldoende. We moeten de mensen zelf er met de neus op drukken'. Hij geeft een voorbeeld: ,Neem een klein bedrijf. Links en rechts afval. Een enorme bende. Er geldt een rookverbod; dus als de baas bin nenkomt wordt de sigaret wegge- mikt, valt in de rommel en een paar; uur later heb je de ellende Plotseling x-o! xTiur betogend: al* die mensen waren gewezen op het| belang xan een nette bedrijfshuis- houding, als ze goed voorgelicht wa ren, xvas dat niet gebeurd. In de wintermaanden komen er een paar tv-spots om Nederland brand bewust te maken. Een paar maar. een grote campagne is niet moge lijk. Wegens geldgebrek dreigen de plannen xan het NBI in rook op Ie 1,3 miljard. Voor uitbreiding van onze organisatie in Zeeland zoeken wij inspecteurs. Van de man die in deze functie past wordt een mid delbare of gelijkwaardige opleiding verwacht. Ook dient hij te beschikken over een brede kennis van veelsoortige zaken, zoals rechtsvormen van bedrij ven, belastingaangelegen heden, credieten en hypo theken enovereen grote zelfstandigheid. Immers een Amstleven-in- specteur is in zijn rayon niet zomaar iemand van een levensverzekering maatschappij. Nee, hij is daar de maatschappij. Van wie vaak stante pede ad viezen worden verwacht die hout snijden. En beslissin gen waar men van op aan kan. Uiteraard zal hij nietzonaei meer worden losgelaten op zijn rayon. Hij kan rekenen op een behoorlijke oplei ding en inwerkperiode. En ook op: vast salaris plus provisie, onkostenvergoe ding, gebruik van auto en uitstekende sociale voor zieningen, zoals premievri] pensioen, gratificatie en vakantietoeslag. Als U 25 tot 35 jaar oud is en U meent een goed Amstleven-inspecteur te kun nen zijn of te kunnen worden, zullen wij gaarne een ter zake doende metde hand geschreven sollicitatiebrief met een re cente foto van U ontvangen. U kunt deze brief richten aan de Directie van AMSTLEVEN, Nieuwe Spiegelstraat 17 te Amsterdam. De Coöp. Raiffeisenbank ,Veere' roept sollicitanten op voor een Opleiding: ten minste ulo. Leeftijd: omstreeks 18 jaar. Geboden wordt een af\x*isselende werkkring op een modern kantoor in een toeristencentrum. Salariëring afhankelijk van leeftijd en ervaring. Aantrekkelijke secundaire arbeidsvoorwaarden. Schriftelijke sollicitaties worden binnen 14 dagen inge wacht bij de directeur der bank. Kaai 49 te Veere. le Binnenhaven. Telefoon 01184-4788-3775 vraagt voor de bediening van de weegbrug Vlisslngen een Deze functie is o.a. ook zeer geschikt voor een vitaal, vroeg gepensioneerd persoon. Aanmelding op bovengenoemd kantoor. Een bilk op de HERFST geeft u onze geheel met winterhandschoenen en wol nylon sjaals gevulde eta lage! SPECIAALZAAK Lange Delft 125 Middelburg Naar Saarland, Palts en Israël De serie Kosmos reisgidsen is dit jaar aangevuld met onder "meer de deeltjes Palts en Saarland en Israël, De Kosmos reisgidsen geven hoewel slechts matig geïllustreerd een schat, van informatie en danken hun faam vooral aan het handige zakformaat Iwaarin de uitgever ze laat verschijnen. jDe toerist steekt ze bij zich als zijn portemonnee: beide kunnen van tijd tol tijd onmisbaar blijken te zijn. In beide deeltjes wordt iets over heden en verleden van het te bezoeken ge bied verteld. Economie en handel krij gen een goede overzichtelijke behan deling Dé Kosmos-reisgidsen hebben voor de automobilist het grote voor deel dat de verkeerssituatie, zoals die in het beschreven land ligt, ruim schoots aandacht krijgt. In de beknopping. die elk boek. en zeker veel reisgidsen eigen moet zijn, komt nog wel eens te weinig nadruk op het volk te liggen. Maar dat volk kan men aan de hand van deze reis gidsen zeer goed zelf bereiken. De Palts en Saarland is verzorgd door H. J. van Veen, Israël door M. Klijn-1 kramer. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 4