,Geen greep naar de macht, maar belang dienen van scheepsbouw' Postkantoor in Slochteren van 7 mille beroofd IÏÏ3 UMM Rusland verloor zijn prestige in Azië G.LDEN W.NDER UITERLIJK DINSDAGMORGEN ZAL RESULTAAT BEKEND ZIJN Jongeman uit Delfzijl verdacht GROEP OUD-NAZI'S VERZORGT DE OOSTDUITSE PROPAGANDA cerisebowls Na interventie in Tsjecho-Slowakije ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 RIJN-SCHELDEDIRECTEUREN OVER ,COUP': (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Rijn-Schelde heeft vrijdagmorgen de onverwachte ,coup' van donderdag nader toegelicht tijdens een persconferentie in het Haagse perscentrum Nieuwspoort. ,We hebben een ongewo ne manoeuvre toegepast en we begrijpen, dat we aan de openbare mening een uiteenzetting verschuldigd zijn over het waarom van die stap', zei de beminnelijke ir K. van der Pols, lid van de raad van be stuur van de Rijn-Scheldegroep. Samen met zijn onverzettelijk-uit- ziende collega J. W. Hupkes van de Koninklijke Maatschappij ,De Schelde' zat hij voor het front van een groot gezelschap journalis ten in het zaaltje van Nieuwspoort, dat om de een of andere onver klaarbare reden ,de opkamer' wordt genoemd. Was het onverwach te bod, dat de Rijn-Scheldegroep op de aandelen van Wilton-Fijen- oord heeft gedaan een bod dat ongeveer vijfentwintig procent hoger ligt dan een eerder gedane aanbieding van de Verenigde Ma chinefabrieken niet eigenlijk een soort greep naar de macht'? zo werd gevraagd. Ir Van der Pols, gedecideerd: ,Neen, geen spra ke van we hebben tot deze stap besloten, omdat we de stellige over tuiging hebben dat daarmee het belang van de Nederlandse scheeps bouw is gediend'. Op de foto zien we links de heer J. W. Hupkes en rechts K. van der Pols, beiden lid van de raad van bestuur van de Rijn- Schelde Maatschappij tijdens de conferentie. Ir Van der Pols zette uiteen hoe cle situatie de afgelopen maanden was: de Rijn-Scheldegroep en Wilton wa ren het er met elkaar over eens dat er een .maritieme samenwer king' diende te komen, maar er bleek verschil van medng over de vraag hoe die tot stand diende te komen. Wiltons raad van bestuur meende dat deze samenwerking ook mogelijk zou zijn als het bednjf zou opgaan in de VMF, Rijn-Schelde daarentegen was de overtuiging met Rijn-Schelde afbreuk zou doen. Bij de VMF dacht men bovendien aa.n fusie op lange termijn van VMF (inclusief Wilton) met de Rijn-Schel- degroep. ,En dat zien wij op dit ogenblik nog niet', aldus ir Van der ,Onze conclusie op korte termijn was: de maritieme samenwer king met een Wilton-Fljenoord, dat in de VMF-groep zou zijn opgenomen, kan onvoldoende wor den geëffectueerd. Voor een wer kelijke samenwerking is name lijk een eenheid nodig. Zouden we op bepaalde gebieden concur rent blijven, dan zou de moge lijkheid niet uitgesloten zijn, dat er elke dag conflicten zouden ko men', aldus ir Van der Pols. Conflicten Wa/t die conflicten dan wel zouden zijn? Ir Van der Pols: ,De ver plichtingen van de VMF als leve rancier van machines kunnen ingaan tegen de belangen van de Neder landse scheepsbouw. VMF levert ook aan buitenlandse scheepswerven, waarbij t nu al is voorgekomen dat mede daardoor een scheepsbouwor der naar het buitenland is gegaan.' Maar er is nog een ander belangrijk Suit, zette ir Van der Pols uiteen: concurrentieverhouding op grond van licenties. ,De Nederlandse Industrie doet niet alles op eigen houtje, maar werkt met licenties van anderen. Nu hebben de VMF en de Rijn-Scheldegroep verschillende licenties voor dezelfde categorie produkten. Het is ondenk baar dat de licentiegevers een com binatie toestaan. Mêt andere woor den: een aantal mogelijkheden zou wegvallen. Daarmee is de afnemer niet gebaat'. Li dat licentie-argument nu werke lijk zo zwaarwegend? Ir Van der Pols: ,Het betreft belangrijke produkt-eenlieden: centrale ketels, gasturbines, stoomturbines. Men moet «laar niet gering over denken, er bestaan bovendien bij di verse afnemers bepaalde bindingen mot hot een of ander lieentie-pro- dulcF. Samenwerking Zowel ir Van der Pols als zijn colle ga Hupkes hamerden voortdurend op de noodzakelijkheid van maritieme samenwerking met Wilton Fijen- oord: ,Wij achten het belang daar van zo groot, dat het ons heeft ge noopt tot deze ongebruikelijke stap. Nogmaals: wij doen geen greep naar de macht, maar wij willen de be langen van de scheepsbouw van Ne derland en die van onze bedrijven zo goed mogelijk bevorderen. We hebben de vaste overtuiging, dat in één concern die belangen het beste zijn gediend, een concern waar geen conflictstof kan ontstaan door bin dingen met anderen'. Zou die samenwerking nu wel mo gelijk zijn, nu de raad van bestuur van Wilton Fijenoord onlangs be sloot mee te werken aan de fusie met de VMF? Ir Van der Pols en de heer Hupkes hadden in dit op zicht een opvallend antwoord achter dc hand: toen over destijds een .ma ritieme samenwerking' met Wilton Fijenoord was gesproken bleek men er daar enthousiast voor maar bo vendien bestaat er al 'n zekere sa menwerking. En op dit punt kwam dc heer Van der Pols kwasi-ter- loops met een nieuwtje, waaruit de hartelijke samenwerking inder daad zou kunnen blijken: ,Voor een buitenlandse opdracht gever gaat de RDM lid van Kijn-Scneldc samen met Wil ton Fijenoord een ponton voor olie bouwen, waarmee niet min der dan dertig miljoen gulden is gemoeid. Dat gebeurt in com plete harmonie. Maar wij willen die harmonie vervolmaken er daarom willen wij samengaan' voorts: het mammoetdok, dat Rijn- Schelde met Wilton op de Maasvlak te zou willen bouwen. Ir Vau der Pols: ,Voor de bouw van een dergelijk dok is een sterke groep nodig. Onze slagvaardigheid in het verleden is ten aanzien van de instemming van aanvankelijk drie, later (toen de NDSM uitviel) van twee bedrijven moesten hebben. In één Iredrijf daarentegen kan er slagvaardiger worden opgetreden. We zijn van plan met de studie voor dit dok onverwijld verder te gaan: we hopen er dit jaar ver mee te ko men. Ér zyn nog vraagpunten, onder meer of de 300.000 ton grens wel de juiste is'. Samenloop van omstandigheden De .psychologie' van de onverwach te manoeuvre kwam eveneens aan de orde. Was het nu wel verstan dig om met de .coup' voor de draad te komen juist op het moment dat bij de VMF het honderdjarig bestaan van Stork werd gevierd President-directeur KMS Hup kes: ,Dat was een uiterst onge lukkige situatie, maar we kon den eenvoudig niet andera. We hebben vanzelfsprekend ook in eigen kring vooroverleg moeten plegen, waardoor we niet eerder met ons voorstel konden komen. Later kon ook niet, gezien het hangende aanbod van de VMF. We moesten wel op deze dag met ons voorstel naar buiten tre den hoe ongelukkig dat ook was. Zowel wij als raad van bestuur als de raad van commissarissen betreuren deze coïncidentie. Aan de andere kant moet ik toch wel zeggen: onze commissarissen zijn het voor de volle honderd procent eens met ons bod.' Is het aanbod van de Rijn-Schelde reëel of is er sprake van .overbie- den'? KMS-president Hupkes: ,On3 bod is hoger en heeft dus het ef fect van ,overbieden,' maar dat wil niet zeggen dat het te hoog zou zijn. Wij vinden onze offerte een reële prijs,' zij is reëler naar ons gevoel dan die van de VMF'. RDM- directeur Van der Pols: ,Bij de VMF heeft men blijkens publikaties het eigen bod zelf aan de lage kant getaxeerd.' WÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊfMI voering zo groot zijn. Dat is het ge val door de ligging van de terrei nen, ze liggen in het Waterwegge bied vlak bij elkaar, sommige gren zen zelfs aan elkaar. Daarnaast zijn allerlei besparingen denkbaar: aller lei zaken kunnen samen worden ge daan, men kan van dezelfde facili- de kassier aan de andere kant van het loket stond een gewapende jongeman. Kassier Schut gaf aanvan kelijk een handjevol papiergeld, maar de overvaller eiste meer. .Vlug of ik schiet je overhoop', beet deze- hem toe. Met 7.415 gulden verliet de jongeman het postkantoor. Een klant die kon na-j haar er. een donkere bril dien het kantoor binnenstapte is de da-1 der nog nagerend, maar zonder succes. feiten gebruikmaken, kortom er zijn tientallen mogelijkheden tot een ef ficiënter bedrijfsvoering dan op dit ogenblik. l iteraard viel tijdens de persconfe rentie de naam van nog een scheeps bouwer: Verolme. Daarover de heer Hupkes: ,Met hem zijn er goede ver houdingen en daar stellen wij ook prijs op. Maar er tekent zich een anders geaarde specialisatie af. Wy zijn gespecialiseerd in bijzondere schepen met daarnaast sclieepsrepa- raties, het andere concern is veel meer gericht op de bouw van grote scheepstypen in seriebouw.' Twee beeltenissen van koningin in Arnhemse raadszaal GRONINGEN (GPD) ,Dat meen je toch zeker niet', zei vrijdag morgen verbaasd kassier H. Schut van het postkantoor in Slochte ren, toen hem werd bevolen,je geld of ik schiet'. ting: ,we zagen de jongen voorbijren- nen en zeidén nog tegen elkaar: die heeft meer haast dan wij, Hij heeft zckc-r geen tijd om koffie te drinken'. De vrouwen beschreven de jongeman als iemand met een tenger postuur en nette verschijning met zwart glad Verkeerde AchtervolmsInmiddels werd in alle r.chv.ngen naar 5 5 dp, verdachte gezocht Een moment it de politie de juiste man te pakken te hebben. In de buurt van Ten Boer 1 ontdekten agenten een donkergroene - Peugeot. De auto werd klemgereden en bestuurder onderhanden genomen. geda jde kweekschool had uauii HM uc >auauii^ iu <k= Huiui.5 Vwarvtie werd AUe tovalswegen Slddeburen. SllwoI§e Gepoogd werd nog de belde heren tot filosofieën te verleiden over de vraag wat er zal gebeuren als de .coup' mislukt. De heer Van der Pols zei vriendelijk, dat men over even tuele .tegenzetten' beter bij de VMF kon informeren: U moet niet po gen mij uitlatingen te ontlokken over anderen, ik Den niet tot zulke uitlatingen bevoegd.' En met een lichte ironie voegde hij er aan toe: ,Ik neem trouwens aan dat u niet gesteld bent op Informatie uit de tweede hand...' Niettemin werden er wel enkele globale opmerkingen, ge maakt, die in een bepaalde richting wezen. Zo werd de vraag gesteld: ,Wat zoudt u doen als VMF als te genzet een bod zou gaan doen op de Rijn-Schelde.' Ir Van der Pols: ,De VMF zouj daarmee een grote verantwoor-l delijkheïd op zich nemen. Al on ze bezwaren blijven in dat geval bestaan: met name de licentie overwegingen. Een dergelijke! overneming zou bovendien een /DrpD gevaar kunnen betekenen voor dej WÜilNiliiN (Kirt) continuiteit van de bedrijfsvoe ring en de werkgelegenheid. Ik zou een dergelijk bod een bijzon der onjuiste zaak vinden, niaar ik ben er van overtuigd dat men er by VMF daar ook zo over denkt.' gen nooit persoonlijke overwegingen]' een rol laten spelen als het belang j van de onderneming in het geding! is. Maar wy hopen dat ons bod re sultaat zal hebben. Ik ben ten aan zien van de scheepsbouw in Neder land gematigd optimist, als wij met deze onverwachte en inderdaad on-! gewone manoeuvre een samengaan! met Wilton Fijenoord bereiken danj iniuuiiiov. iuuu^kuui i wordt mijn optimisme nog weer groter.' In dit opzicht wees de heerj ARNHEM (GPD) De .onzichtbare' Van der Pols er ook nog op dat een beeltenis van koningin Juliana zal op 12 samengaan van Rijn-Schelde m.'!1 september, als minister Beernlnk het Wilton-Fiienoord ook voor de werk- 1 gelegenheid van groot belang is. Arnhemse stadhuis opent, nog aanwezig zyn. Het gemeentebestuur ziet geen kans om het reliëf van de Arnhemse beeldhouwer Johan van Zweden voor die De Jongeman naar wie de politie di rect na de overval een grootscheepse achtervolging inzette, verdween lopend uit het kantoor en stapte 300 meter ver der in een bij het hotel ,Het gemeen tehuis1 geparkeerd staande donkergroe- d de cbaajieur ver_ ne Peugeot. Onmiddellijk na de mei- Maar toen stond voor de no- ding op het politiebureau werden alle ,,u we, vjtót de malli ult Appin- Kwam, vert»o<de gebracht, nergens iverd gespeurd In siuuwuren, sunvuie en Zuidbroek, in werdea afgratoten. „,.]ke p|aall M m Gezocht wordt naar een jongeman pakje onder de arm had zien liften. verdacht?'D«'daitór 7^]? r» postkantoor zijn a o w had gehaald, de deur uit had geholpen. De jonge man ongeveer 20 jaar duwde de kassier een pistool onder de neus en dwong hem net geld af te geven. HIJ droes een donkere bril. HAARLEM (GPD) Behalve de bejaarde man en een an- duwnaar W.[ van Batenburg dere klant in het PTT-kantoor waren,dag door eèn bui de enige personen die de Jongeman be- zijn woning, aan het Brouwersplein te wust voorbij zijn gelopen, mevr. Len- Haarlem, aangetroffen. De brandweer tmg en haar buurvrouw, die in het huls constateerde dat de alleenwonende man van mevr. Lenting naast het postkan- in de loop var. de vorige avond door DODE DOOR KOLENDAMP - De 82-jarige v yclu A^enburg is dond een buurvrouw levenloos toor koffie zaten te drinken. Mevr. Len-, kolendamp moet sjn vergiftigd. ADVERTENTIE) Dinsdagmorgen1] verwijderen. tot dinsdagavond half tien. Uiterlijk! donderdagmorgen tien uur zal het°P 1- september zal resultaat bekend worden gemaakt.1?1 ander object Dt is vóór het sluiten van het bod •aarschijnlijk een het gebeitelde pro koningin staan. Als voor dat door de VMF is uitgebracht. ,We mogen onhoffelijk zijn geweest met het tijdstip waarop wij ons bod overigens door tijdnood gedwongen uitbrachten' aldus ir Van der Pols tenslotte maar het is fair play om het resultaat van het te genbod békend te maken eer de re sultaten békend zijn van hot bod van de VMF.' lopige oplossing zal een door de beeld houwster Charlotte van Pallandt ver vaardigde bronzen kop van de koningin een plaats in de raadzaal krijgen. Het beeld is sinds 1955 bezit van het Arn hems gemeentemuseum. Al met al komt het er dus op neer, dat de raadzaal op 12 september twee beel tenissen van de koningin bevat, te we ten een onzichtbare en een zichtbare. President-directeur KMS Hupkes: .Ik geloof niet dat het van ons ver standig zou zijn om mogelijke te genzetten zoals u dat noemt van onze opponenten in het openbaar te bespreken, al zult u wel begrij pen dat wij er over nagedacht neb- Maar als het aanbod van de Rijn- Schelde onvoldoende resultaat zou hebben, zou er dan toch nog sprake zijn van een .maritieme samenwer king'? Hupkes: .Jawel, die Is no dig. Zij zal alleen veel minder ef fectief zijn.' Zouden in dat geval de verhoudingen niet zo bedorven zijn dat er van de samenwerking wel niet veel zal komen Van der Pols: ,In dat geval zal mis schien de stemming de eerste, we ken minder goed zijn, maar wy mo- Ir Simon Wiesenthal, die zo'n belangrijke rol heeft gespeeld bij het opsporen van Duitse oorlogsmisdadigers, heeft vrij dag op een persconferentie een lijst met de namen van 39 Oostduitse journalisten en propagandafunctionarissen getoond die belangrijke functies zouden hebben bekleed in het propaganda-apparaat van de Nazi's. Bij deze 39 is ook de voornaamste woordvoerder van de Oost duitse regering, Kurt Blecha. Wiesenthal, die leider is van het joodse documentatiecentrum in Wenen zei dat het centrum begonnen is met het onderzoek naar het verleden van Oost duitse journalisten nadat de Oostduitse pers een heftige campagne tegen Israël tijdens de zesdaagse oorlog tussen dit land en de Arabische landen had inge luid. Volgens Wiesenthal hebben deze voormalige nazi's in Oost-Duitsland de opvatting verspreid dat de .zionisten tot de contrarevolutie in Tsjechoslowa- kije hebben aangezet'. De terminologie, in de Oostduitse pers gebruikt tijdens de Israëlisch-Arabi- sche oorlog en tijdens de crisis in Tsjechoslowakije, deed denken aan die van de publikaties in de nazitijd. Wiesenthal citeerde een kop die de vorige week in het blad van de communistische partij, ,Neues Deutschland', stond en ver geleek die met een kop uit ,Der Stürmer', het blad van de SS. In .Neues Deutschland' stond: ,het zionisme regeert in Praag' en in ,Der Stürmer' van 30 jaar geleden: ,het internationale jodendom regeert in Praag1. Wiesenthal zei dat ex-SS-ers, gestapo-agenten en propagandadeskundigen uit Hitlers tijd nu even grote invloed uitoefenen op de Oostduitse massamedia als destyds onder Hitier op de pers, radio etc. in Duitsland. U zoekt een tapijt van praktische ijzersterke kunstvezels - en u wilt tóch een mooi dessin? U kent de voordelen van een tapijt van synthe tische vezels. Het is onverwoestbaar sterk, ge makkelijk te reinigen, direkt te stofzuigen en lichtecht. Nü is dit in alle opzichten praktische tapijt ook met een kostelijk dessin verkrijgbaar. K.V.T. maakt het, met een luxueus bladmotief en ton-sur-ton - in 7 zéér modieuze kleuren. Natuurlijk nam De Klerk dit nieuwe tapijt in zijn collectie op. Het kost op volle kamer- ine breedte (390 cm) per strekkende meter IO D«" (dus per vierkante meter 34.87) DEKLERK&ZN COMPLETE WONINGINRICHTING VUSSINGEN: OUDE MARKT ROTTERDAM/DEN HAAG/UTRECHT/VUSSINGEN/HOORN/DE LIER vandaag voordeel 150 gram van 89 voor 79 (Van onze correspondent in Hongkong) r\e militaire interventie van de Sowjet-Unie in Tsjecho-Slowakije is door de meeste Azia tische landen veroordeeld, hoewel de kritiek te rughoudender was dan in de westerse landen. Voor de meeste Aziaten ligt Europa nu eenmaal zeer ver weg en gaat het om een interne zaak binnen het Europese oostblok. Aan de andere kant reageert men echter juist in Azië scherp op alle acties die de wereldvrede (die in hef belang van de economische opbouw van Azia tische landen beslist gehandhaafd moet blijven) bedreigen. In Indonesië, dat veel aan de Sowjet-Unie ver schuldigd is, uitte president Soeharto zich op zeer voorzichtige en indirecte wijze toen hij verklaarde dat Indonesië de aantasting van de on afhankelijkheid van een land niet kon goedkeu ren. Maar Indonesische studenten trokken met leuzen als Russen zijn moordenaars' op naar het Russische gezantschap. In Manilla verbood pre sident Marcos van de Filippijnen reizen naar de Sowjet-Unie en de andere vijf staten, die aan de invasie deelnemen. De Japanse regering veroordeelde de Sowjet-ac- tie, hoewel de toon tamelijk mild was. Het so cialistische Birma sommeerde de Sowjet-Unie en haar bondgenoten zich terug te trekken uit Tsje cho-Slowakije en de Tsjechen zelf hun lot te la ten bepalen. Het kleine Singapore, dat nog maar kort diplomatieke betrekkingen met de Sowjet- Unie onderhoudt, veroordeelde de Russische po litiek, .waarin alleen madht als redht geldit', zeer schejp.De Thailandse minister van buitenlandse zaken, Thanait Klioman, stond alleen in zijn stel lingneming, toen hij de schuld van de gebeurte nissen de progressieven en de liberalen van het westelijke kamp in de schoenen schoof. Hij meende dat deze het communistische gevaar niet wilden zien en teveel ln vreedzame coëxistentie geloofen. In India heeft de Sowjet-agressie een parlemenis- crisis veroorzaakt, omdat de Indiase regering, die op het ogenblik met Pakistan wedijvert om de gunst van de Sowjet-Unie, geweigerd had de Russische invasie in Tsjecho-Slowakije te ver oordelen. Ook uit Pakistan en Afghanistan, die beide in grote mate Russische hulp krijgen, kwa men geen protesten. Daarentegen hebben enige naar Moskou tenderende Aziatische communisti sche partijen, zoals de Japanse partij onder lei ding van Miyamoto en de Indiase van S. A. Dange beide door de Chinezen als revisionis ten gekenschetst het Russische optreden veroordeeld- Communistisch China heeft munt geslagen uit de militaire interventie in Tsjecho-Slowakije door met het sterkste verbale geschut tegen de Sowjet-Unie op te trekken. In het conflict tus sen Moskou en Praag heeft de Chinese CP zich tot dusver niet gemengd. Peking kan in zijn huidige revolutionaire cam pagne moeilijk het liberallserlngsprogramma van de Tsjechische partijleiding goedkeuren, het moet anderzijds echter ook alle gebeurtenissen toejui chen die tot afhrokkeling van het door Rusland gecontroleerde oostblok en tot verzwakking van de Sowjet-Unie in het communistische blok en in de wereld kunnen lelden. In de Chinese stelling neming ten aanzien van de gebeurtenissen wordt daarom een duidelijk onderscheid tussen het Tsje chische volk en de Tsjechische revisionisten ge maakt. De houding van Peking tegen de Sowjet-interven- tie toont echter weer aan dat ook in communis- tlsch-Chlna het historisch denken nog voorrang op de ideologie heeft. In een commentaar van het persbureau .Nieuw China' op de invasie wer den de Sowjets een .roversbende' genoemd, die een monsterachtige misdaad tegenover het Tsje chische volk had begaan. In het artikel stond worodelijk: Dit ls een voorbeeld zonder pre cedent, door haat beheerste instelling van de Rus sische revisionistische afvalligenkliek, die in blin de woede een imperialistische machtspolitiek volgt. Dit is het resultaat van de directe samen werking tussen de Russische afvalligen-kliek en het Amerikaanse imperialisme. Dit is de doods strijd van de Russische revisionistische afvalli genkliek in hun poging om de crisis van afbrok keling van het gezamenlijke revisionistische blok te voorkomen'. De Russische verontschuldiging dat geïnterveni eerd zou zijn om de socialistische verworvenhe den te verdedigen, werd beschouwd als een smoes je om naakte agressie te verbergen. De Russi- sischc tirade over internationalisme, vriendschap en samenwerking werden als een farce bestem peld, waarachter niets dan .chauvinisme, egoïsme en imperialistische rimboewettcn' verborgen wa- Opmerkingen van gelijke strekking waren te lezen in een hoofdartikel van de Pekinese Volkskrant, waarin stond dat de Sowjet-Unie de Oosteuropese landen tot koloniën en een bevei ligingszone gemaakt had, dat zij haar controle WERELDGEBEUREN op de .heersende klieken' verzwakt had en blin delings de brede lagen van de bevolking had on derdrukt en uitgebuit. .De revisionisten in Oost- Europa hebben het uiterste gedaan om zich van de strenge controle der Russische revisionisten te bevrijden, zodat zij directe betrekking met het westen konden aanknopen'. In het artikel stond voorts: .Jullie willen geen socialistische maatschappij opbouwen. Wat jul lie werkelijk willen, is de stichting van een rijk van koloniën met de Russische afvalligenkliek als van koloniën met de Russische afvalligenkliek ais opperheersers. Jullie willen in samenwerking met de Verenigde Staten tot een nieuwe verdeling van de wereld komen. Al die landen die deel uit maken van jullie gemeenschap moeten naar jul lie pijpen dansen en zijn van jullie genade af hankelijk anders gaan ze hun ongeluk tegemoet'. Peking vergeleek de P-ussLsche actie mee die van Hitler, die in 1938 Tsjecho-Slowakije binnenviel en Sudetenland annexeerde. De Oosteuropese lan den werden echter opgeroepen om zich van hun aan Moskou gehoorzame leiders te ontd een echte socialistische staat te vormen. De Chi nese communisten die lange tijd onder druk van Moskou hebben geleefd, hebben zich nooit aan het Russische dictaat onderworpen. Van de andere communistische staten in Azië heeft tot dusver de Mongoolse Volksrepu bliek, die nauw aan Rusland gebonden is, ge zwegen, terwijl Noord-Vietnam en Noord-Korea zich achter het Russische optreden hebben go- schaard. Hanoi beperkte zich er in eerste instan tie echter wel toe de Tsjechische regering als contra-revolutionair te bestempelen en haar een poging tot samenwerking met de imperia listen te verwijten. De Noordl.oreaanse krant .Roaong Shinmon' beperkte zich ook ln eerste in stantie tot heftige aanvallen op de Tsjechische partijleiding die werd verweten de weg terug naar het kapitalisme mgeslagen te zijn. De bei de Aziatische communistische staten, die in elk geval nooit de ideologische koers van Peking heb ben gevolgd, en noch volkscommunen noch cul turele revoluties kennen, grepen de gelegenheid aan. om de machtige buurman China eraan te herinneren dat zij een onafhankelijke koers va- .ren en dat de handharing van de eenheid in het communistische blok. die beide staten bijzon der interesseert. ook gebruik van geweid recht vaardigt. Materiële overwegingen kunnen in Ha noi en Pyongyang eveneens een rol hebben ge speeld. Noord-Vietnam is voor de voortzetting van de Sowjet-Unie dan op die van de Volksrepu- van de Sowjet-Unie dan op die vavnv vnde Vol- bliek China aangewezen. De invasie in Tsjecho-Slowakije heeft Rusland, dat de laatste jaren in Azië vaste voet begon te krijgen en communistisch China ging ver dringen, een aanzienlijk prestigeverlies bezorgd. JOEGOSLAVIË LIET MGR DRAGANOVIC VRIJ VATICAANSTAD (DPA) Joegosla vische autoriteiten hebben de Kroati sche geestelijke prof. Krunoslav Draga- novie vrijgelaten. Hij leefde als balling in het buitenland, toen hij vorig iaar september op een reis door Italië onder geheimzinnige omstandigheden ver dween en kort nadien in Joegoslavië op dook waar hij huisarrest kreeg. Mgr Draganovic is ook een internatio naal bekende geschiedkundige. In het Vaticaan wilde" men zich met uitlaten over de kwestie. Wel ze: de woord voerder dat men zich in Rome steeds voor het geval had geïnteresseerd. ADVERTENTIE Chips knabbelen? Dan alleen Welke? Stuur deze advertentie een lege verpakking van m'n kr-kr-krakend verse chips naar Deventer, postbus 120. Dan ontvangt u een leuke verrassing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 3