PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEEN TOPGESPREK RUSLAND-AMERIKA Moskou stelde VS gerust Man doodt zijn vrouw en kind met hamers ,In Zeeland maatregelen om het aantal verdrinkingsgevallen te verminderen' Afgezant Kremlin in Praag Aalo ioor Keetie Vasil Koeznetsov Vandaag in de krant... Rijn-Schelde coup Hoechst Werkloosheid PRINSES MARGRIET VOORZITSTER COMITÉ ,D0RP VOOR PERZIË' Martinair ontslaat 20 man personeel SUIKERPATIËNT VOELDE ZICH OVERBODIG Als een goed instrument EXAMENCOMMISSIE KNBRD: Meer aandacht gevraagd van het grote publiek 211e jaargang - no. 21! WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 7 september 1968 Itfoon 4457. Zltrl I* Zeeuws* Cour.n 5144 (b a r* m. tel. 2094 Pagina 2 min. ƒ1,75). .Brie JOHNSON VERKLAART OP PERSCONFERENTIE: WASHINGTON (AFP/RTR) President Johnson verwacht in de naaste toekomst geen topbijeenkomst met Russische leiders ter be spreking van een beperking van de kernraketten. Op een persconfe rentie zei hij vrijdag dat de gebeurtenissen in Oost-Europa een begin van dergelijke besprekingen niet stimuleren. De Amerikaanse president herin nerde eraan dat zijn regering de afgelopen vier jaar zich veel in spanning had getroost om bespre kingen te bevorderen maar zei dat .de gebeurtenissen van de afgelo pen dagen zeker niet hebben bijge dragen om de vooruitzichten op dergelijke besprekingen te verbete- Op de inderhaast bijeengeroepen pers conferentie herhaalde Johnson nog over al naar toe te willen gaan om de vrede te dienen. Kernverdrag PRAAG (DPA/AFP) Vrijdag middag is in Praag een speciale af gezant van het Kremlin gekomen, de Russische vice-minister van bui- teniandse zaken Vasil Koeznetsov. !Hy werd meteen door president Svoboda ontvangen. De eerste gevolgen van de Russi sche interventie in Tsjeeho-Slowa- kije worden nu in het politieke le ven merkbaar. Donderdagavond weigerde het ministerie van bin nenlandse zaken twee groepen het (Zie slot pag. 7 kol. 2) NA HET ONVERWACHTE bod van de Rijn-Schelde groep op de aandelen van Wilton-Fljenooird Bromwerk hebben de heer Hup- kes en ir Van der Pols vrijdag namens Rijm-Schelde in het Haag se Nieuwspoort een toelichting gegeven... (pagina 3). PRINS BERXHARD zal de fos- foorfabriek van Hoechst NV in Vlissingen-Oo>t telefonisch ope nen. (pagina 2). DE WERKLOOSHEID in Zee land is verder gedaald, (pag. 5). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 7 Zeeuws nieuws: pagina's 2, 4, 5 en 6 Sport: pagina 4 Radio en tv: pagina 9 Financieel nieuws: pagina 11 pag. IS: Hoe de democratisering in Tsjecho-Sloion/cije zich in en kele maanden voltrok; Rotterdam skia.t begerig oog op eiland Tien Gemeten en nieuw boek van Jan de Hartog: ,Dc Kinderen', pag. 15: MemUng in Brugge en letterkundige kroniek door Hans Warren. pag 17: Twee Zeeuwen staan hun mannetje in de bloemsierkunst een Alkmaars meisje repareert muziekinstrumenten en Van en voor de vrouw. pag. 19: op stap met het Neder lands Bijbel Genootschap; actie voor een nieuwe Landrover voor een priester-missionaris uit Zeeuwsch-Vlaanderen; Stemmen uit de kerken; pag. si: dammen, schaken, brid ge, puzzel en pnjsptaat. In kringen van het Amerikaanse gres verwacht men dat de senaat als gevolg van de Russische inval in Tsjecho-Slowakije het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens ze ker in de komende vier maanden niet zal ratificeren. Men verwacht niet eerder dan januari een meerderheid voor het verdrag te kunnen krijgen. Senator John J. Sparkman, plaatsver vangend voorzitter van de senaatscom missie voor de buitenlandse betrekkin gen, zei voorstander van een .bevriezing" te zijn. Het verdrag ls reeds door 80 landen on dertekend, maar het wordt pas van kracht al9 het door 40 regeringen for meel is geratificeerd. Johnson uitte zich zeer gereserveerd over de toestand in Europa, die hij uit gebreid had besproken met minister van buitenlandse zaken Rusk en de leiders van de republikeinse en democratische fracties in de senaat. Vermoedelijk doe lend op de berichten over een mogelijke Russische Inval in Roemenië, zei hij ,wij hebben bepaalde verzekeringen gekregen na mij toespraak in San Antonio (waar hij waarschuwde de oorlogshonden niet te ontketenen) waarvan wij gelukki, zijn ze te hebben ontvangen'. Duitse postzegels onbeperkt geldig SOEST (W-DUITSLAND) (GPD) De Westduïtse minister van posterijen Dollinger heeft, opzienbare vernieuwin gen bekend gemaakt In het postale be leid ten aanzien van de uitgifte van De benedenbuurvrouw van de slachtof/ers, die een hoop lawaai had gehoord, toen een zware bons en daarna niets meer, doet haar De voornaamste wijzigingen, die met ingang van het volgend jaar van kracht worden, zijn dat alle postzegels onbe perkt geldig blijven en dat er meer gel egenhei dszegels komen. De Nederlandse PTT overweegt sinds enige jaren eveneens de frankeerzegels onbeperkt geldig te maken, maar heeft tot dusver geen uitvoering aan dit plan gegeven. Ten aanzien van de uitgifte van postzegels volgt de PTT in ons land een politiek die gericht is op be perking en op het doen verschijnen van minder zegels. EERSTE HUIS IS ER AL.... DEN HAAG (GPD) Prin ses Margriet heeft vrijdag middag volmondig ,ja' gezegd toen tien enthousiaste jonge Nederlanders haar vroegen om ere-voorzitster te worden van het comité ,Dorp voor Perzie'. Het comité wil geld bijeen brengen om huizen te bouwen voor de slachtoffers van de aardbevevingen. Of prinses Margriet te zijner tijd het rampgebied zal bezoeken is nog niet bekend. Prinses Beatrix deed dat wel, toen zij na de aardbeving in Perzië in 1962 ere-voorzitster was van het toenmalige hulpcomité van giften uit Nederland wer den toen twee dorpen her bouwd. .Het geld voor het eerste huia ls er al', zei gistermiddag mr L. Hanekroot, lid van het comité. ,Ean huis bouwen in Perzië kost tien mille en dat bedrag hadden we bij elkaar na één ochtend te lefoneren onder onze relaties'. De winters in Perzië zijn zeker zo bar als de Russische en na novem ber is het niet meer mogelijk in tenten te hulzen, zegt ae voor zitter van het comité, de pers I Fazili, die al jaren in Neder land woont en die directeur la van een bloeiende handelsonder neming. .Het Rode Kruis verleende eerste hulp in de vorm van dekens, me dicijnen, tenten en voedsel maar nu is geld nodig, om vóór decem ber prefabricated huizen te kun nen kopen'. Dat de Nederlanders een warm plekje in het hart hebben voor de Perzen, bleek uit de hulp na de aardbeving in 1962. Maar ook de Perzen hebben een zwak voor Nederland. Na de watersnood in 193 zond Perzië een detachement vrijwilligers naar Zeeland. De mi litairen hebben zich toen bijzon der onderscheiden bij het ruimen van puin en het vernietigen van cadavers van verdronken dieren. Het gironummer is 28 28 28 .Dorp voor Perzië' in Rotterdam. SCHIPHOL (ANP) De overschake ling van zuiger- op straalvliegtuigen heeft de directie van Martinair Hol land genoodzaakt tot een aanpassing van de bedrijfsorganisatie aan de nleu- ^orm van operaties. Ondanks een belangrijke stijging in de produktie, die ook reeds voor 1969 op grond van reeds afgesloten contracten vaststaat, zullen de werkzaamheden aan de straalvliegtuigen minder mankracht vragen dan het onderhoud van de zui gervliegtuigen. De aanpassing van het bedrijf aan deze nieuwe situatie SS g<TSlg 20 ""US- ROTTERDAM (GPD) De 39- taal 490 medewerkers overtollig zijn geworden en het bedrijf met gedwon gen ontslag zullen moeten verlaten. Voor de betrokkenen geldt een afvloei ingsregeling. De vakbonden zijn over deze maatregel ingelicht. DRAMA IN IJSSELMONDE jarige assistent-accountant B. C. heeft naar alle waarschijnlijkheid in een vlaag van verstandsverbijs tering vrijdag zijn 31-jarige vrouw en zijn tien maanden oude zoontje van het leven beroofd in zijn wo- Deze weeK was het twintig Jaar geleden, dat Juliana WflW aja koningin der Nederlanden werd ingehuldigd. Twintig Jaar: wanneer men aan die zes- de september van het jaar 1948 terugdenkt, dan lijkt het erop alsof liet om een dag uit een totaal ander tijdvak gaat. De oorlog was nog maar betrekkelijk kort tevoren tot een eind gekomen, de gevolgen waren nog overal duidelijk merkbaar. Men leefde in die typische na-oorlogse sfeer van her wonnen vrijheid, maar tegelijkertijd van teleurstelling over idealen, die niet in vervulling waren gegaan. Bovendien was het voor menigeen onvoorstelbaar, dat er geen koningin WUhelmina meer zou zijn: vrijwel iedereen had dan ook de grootste moeite met koningin' Ju liana, men had Immers altijd over .prin ses' gesproken, zoals het ook onmogelijk leek om in de toekomst te gaan spreken over .prinses' WUhelmina. Vooral voor de ouderen was dat een opgave: toen ln 1953 prinses Wilhelmlna een tocht door het Zeeuwse rampgebied maakte, zei den negen van de tien Zeeuwen inclu sief commissaris De Casembroot haast automatisch .Majesteit'. De nieu we koningin nam het hoge ambt yan haar moeder over na de abdicatie in het paleis op de Dam, waarbij koningin WU helmina op het balkon haar dochter als haar opvolgster voorstelde: het was te vens het afscheid van een tijdvak. Velen van diegenen, die op de Dam dit afscheid meemaakten, konden hun ontroering maar moeUljk meester blijven. Juliana aanvaardde het hoogste ambt der Nederlanden, waaraan haar moe der zulk een eigen gestalte had gegeven. Dat was het koningschap oude stijL, een grote stijl, vol distantie en waardigheid. Maar het paste niet helemaal meer bij de veranderende omstandigheden. Dat betekende echter voor de nieuwe ko ningin een dubbele opdracht: zij moest niet alleen haar ambt in staatsrechtelijke zin uitoefenen, maar ook trachten het aanvaardbaar te doen zijn in nieuwe verhoudingen, minder tradltioneel-ge- bonden. Men kan nu na twintig jaar zonder enige terughoudendheid vast- a© ID Rotterdam. De mail neett steneDj Hat koningin Juliana daarin vol— zijn vrouw met een grote hamer de ledig ls geslaagd. Geen geringe ver- dienste, wanneer men de omstandighe- schedel ingeslagen en zijn kind met den jj, aanmerking neemt die zowel haar een kleinere hamer. C., die in erna- officiële ais particuliere leven hebben tige mate suikerpatiënt is, is na de bePaald dubbele moord naar het Diacones- nie ,f° smbteltk, om- standigheden zijn bij een koningin senhuis aan de Rechtersingel ge- j vrijwel niet te scheiden, ze beïnvloeden gaan voor een periodieke controle.e'kaar. Met een enkel voorbeeld kan dat r duidelijk worden gemaakt: gezlnsmoet- Blijkbaar heeft hij de arts die hemnjkheden op Soestdijk blijven niet bin- behandelde verteld wat er was ge- nen de muren van het wor" Iden onmiddellijk onderwerp van be- beurd, want deze heeft de politie schouwingen en veronderstellingen. In opgebeld. de afgelopen Jaren is dat ook menigmaal gebeuid, men denke slechts aan de ver recherche van het hoofdbureau heeft ,ovin£rs_ en huwelnks^-beurteniss^n van verdachte in het ziekenhuis opge- i /fg en nujAeujKs^eDeurtemssen van haald «o later naar het bureau aart het Achtera var koulnem en prins. Daarnaast ls het koningsscnap een stuk moeilijker geworden doordat het veel .gewoner' ls dan vroeger. Koningin ning aan de Valkreek in IJsselmon- later naar het bureau Sandelingplein gebracht. Daar is hg door recherccheurs onder leiding van de hoofdinspecteur, F. H. A. Greive, verhoord. Hij wist zich precies te her inneren wat hij had gedaan. Als reden gaf hij op dat zijn vrouw hem meer malen had verweten dat hij zo stil was. Hij voelde zich eigenlijk overbodig in dit leven. Er is niets gebleken van ver- Wilhelmina was bij haar leven eigenlijk meer symbool dan menselijke werkelijk heid. In deze tijd evenwel ls het omge keerde het geval: de koningin ls vooral .gewoon', is eerst en vooral mens als (Zie slot pag. 7 kol. 7) Uitlijn houdingen met een andere vrouw of i 'eder ander en wordt pas dan als ko- iets van dien aard. ningin gezien. Een De politiearts heeft C. onmiddellijk on- verschijnsel, dat in de derzocht. De arts van het diaconessen- hand is gewerkt door huis had al meegedeeld dat C. streng de moderne publici teitsmedia: zij bren gen de koningin en haar omgeving zo dicht bij .het volk', dat alle afstand wegvalt. Men denke slechts terug aan de vervelende taferelen, die hier en daar in Nederland plaatsgrepen toen prinses Beatrix voor het eerst met haar verloofde een rondreis meiakte: zij werden door teenagers begroet als fa voriete sterren. Bij een dergelijke ont- HELIKOPTER IN ZEE: 10 DODEN STOCKHOLM (Router) Aangeno- 11 men wordt dat tien leden van de Zweed- v se marine om het leven zjjn gekomen, v toen vrydag een helikopter bij Stork- J wikkeling is het een heel moeilijke op- holm in zee stortte. Van de 12 inzit- gave om het koningschap tegelijk inen tenden vier bemanningsleden en acht 3eijjk en waardig te doen zijn. De ko- matrozen werden er twee gered, van nin?ln iedereen die ambtshalve of cl, rr art Un 1,—ht (TAlTAnn .gewoon" koninklijke bezoeken mee maakt, zal het erkennen slaagt daar wie één ernstig en één licht gewond was. Het stoffelijk overschot van een de tien andere is geborgen. MIDDELBURG Er verdrin ken óók in Zeeland mensen volkomen onnodig. Dat is de rotsvaste overtuiging van de Zeeuwse examencommissie van de Koninklijke Nederlandse bond tot het redden van drenke lingen (KNBRD). Dit tweeman schap, bestaande uit de heren A. E. van Eek en G. de Rooij, is er van overtuigd dat er iets aan ge daan kan worden. Wat en in hoeverre hangt voor een belang rijk deel af van de houding en de medewerking van het grote pu bliek. Dat .grote publiek' blijkt over het algemeen weinig oog te hebben voor de aanwezigheid van ver drinkingsgevaar. Daarover kan ie dere badmeester meepraten. Zij worden van tijd tot tijd gecon fronteerd met bijna ongeloof lijke staaltjes van zelfover schatting en misplaatst zelf vertrouwen. Mensen, die twin tig jaar lang geen water hebben gezien, duiken onbekommerd het diepe in. N iet-zwemmers halen met autobanden en luehtliedden de meest vreemde toeren uit- En dan de vaders en moeders die hun peuter van 1,5 jaar op zijn eentje het kleuterbad insturen. De badmeester weet: zo'n kind dat nog maar nau welijks gewoon lopen kan, komt na een val in 20 centimeter water ge heid niet meer overeind. Omdat sim pele feit de pappies en mammies aan het verstand te brengen, blijkt in de meeste gevallen een vrijwel onoplosbaar probleem. Bijna iedere badmeester kan meepraten over ver moeiende conferenties met boze ou ders, waarin hij zich ook nog moet verdedigen tegen het verwijt ,dat hij wordt betaald om op te letten' Preventie De mensen van de KNBRD gelo ven, dat niet. een serie preventieve maatregelen het aantal verdrinkings gevallen sterk gereduceerd zou kun nen worden. Eén van de belangrijk ste is de zwemmers te leren elk aar te helpen. De KNBRD stimu leert dat, door het uitreiken van brevetten en diploma's voor zwem mend redden. Al op tienjarige leef tijd kunnen jongens en meisjes een examen afleggen voor een jeugdbre- vet. Zo'n brevet vormt de basis voor een opleiding tot volwaardig redder. Er dient volgens de KNBRD ook meer aandacht geschonken te worden aan het waarschuwen vooraf. Ver drinkingsgevallen aan het strand - voor Zeeland belangrijk hebbe- meestal betrekking op mensen dit de zee met kennen of die niet op de hoogte zijn met de plaatselijke situatie^ Het moet duidelijk worden gemaakt, dat het levensgevaarlijk kan zijn in onbekend water te gaan zwemmen. Vooral het badpersoneel en de exploitanten van bad- en strand- gelegenhede® dienen zich hiervan be- .vust te zijn. Zij immers kunnen vreemdelingen waarschuwen. .Aan zee en in openluchtbaden is ook het gevaar van luchtbedden en autobanden 't meest sprekend. Er zijn aan het gebruik van deze voor werpen in feite twee gevaren ver bonden: de niet-zwemmer kan er af vallen en in moeilijkheden raken: voor zwemmers én niet-zwemmers dreigt altijd het gevaar van afdrij ven. Zelfs een geoefende zwemmer zal bij een landwind moeite hebben vanuit zee de kust weer te berei ken. Zwembaden De situatie in de Zeeuwse zwemba den is aldus de KNBRD voor verbetering vatbaar. Er zijn verschil lende baden, waar het met de per soneelsbezetting niet al te nauw ivordt genomen. Ook aan een behoor lijke opleiding van het toezichthou dende personeel worden soms geen al te strenge eisen gesteld. Een gevaar apart vormt op drukke dagen de ,hoge' springplank. Bij gro te drukte is in feite de enige af doende remedie: afsluiten. In »mm:- „;e Zeeuwse baden gebeurt dat dan ook. De veiligheid in de zwembaden kan door een goede organisatie optimaal worc'en gemaakt. Goede arbeidsver houdingen en een goede sfeer dragen in niet onbelangrijke mate tot de veiligheid bij. Om epn werkelijk wa terdicht systeem op te bouwen zou men moeten kunnen rekenen op de volle medewerking van het pu bliek. Ouders dienen zich meer be wust te worden van hun verantwoor delijkheid voor hun kinderen. .Die verantwoordelijkheid kan nooit op de schouders van de badmeester worden gelegd', aldus de examencommissie van de KNBRD. Verbetering In de toekom»; zal de situatie in de zwembaden overigens verbeteren, doordat ze voorzien moeten worden van helder water. Bij de meeste zwembaden in Zeeuwsch-Vlaanderen is dat al zo. Terneuzen, Sas van Gent, Hulst, IJzendijke, Aardenburg, lvloosterzande, Koewacht, Groede en Schoondijke voldoen met hun zwem bad ook aan de toekomstige eisen. In overig Zeeland is dat alleen in Middelburg, Serooskerke, Goes en Kruiningen het geval. Er valt een voorscéirift te verwachten, dat zwem- examens aiieen afgenomen mogen worden in dergelijke baden. Boven dien Ls het waarschijnlijk, dat in de ze helder-water baden gemakkelij ker en vlugger zwemmen kan wor den geleerd. Men kan namelijk ge makkelijk afkijken hoe ervaren s het doen. Dat in het waterrijke Nederland het zwemmen in feite nog maar op een laag pitje staat, is overigens bij de KNBRD geen onbekend feit. Men vindt het ronduit een schandaal, dat overdekte zwembaden maar zo moei lijk van de grond kunnen komen. Men ls het in dit verband eens met de uitspraak van een Zeeuwse bad meester, dat elementair zwemmen in een waterrijk gebied bijna net zo belangrijk is als lopen. In een land als Zweden heeft men lijks een zwemproef over 200 ter afleggen. In Nederland lig gen de eisen voor de zwemproe- ven aanzienlijk lager. Het afleg gen van een zwemproef is dan ook niet altijd ee« garantie, dat men in het diepe het hoofd inder daad boven water zal kunnen hou den. voortreffelijk in. Om het eens heel ge woon te zeggen: zij beheerst dit deel van haar vak de presentatie van het ko ningschap in onze tijd voortreffelijk. Omdat er geen sprake ls van automatis me of van overdreven vormelijkheid, maar omdat zij over wijsheid, allure en menselijkheid beschikt. In het tweede couplet van het Wilhel mus wordt prins Willem I de woor den in de mond gelegd: .Maar God zal mij regeren als een goed instrument, dat ik zal wederkeren in mijnen regiment'. Dat is een treffende uitdrukking: ,als een goed instrument'. Voor het moderne koningschap houdt dat in, dat de draag ster van de kroon het symbool van de natie moet zijn en dat in een tijd van internationalisme zonder dat zij zich schuldig maakt aan verouderd byzanti- nisme; liet betekent dat zij vorstin is, maar tegelijkertijd vrouw als ieder an der, dat zij behoedster is van staatsrech telijke en andere tradities zonder dat zij nieuwe ontwikkelingen in de weg staat. En dan nebben we ngg maar een paar van de vele, vaak ook tegenstrijdige aspecten aangeduid, die het moderne ko ningschap kenmerken. Wanneer we dat alles bedenken, is er reden voor diep respect voor deze koningin. Haar weg is de afgelopen twintig jaar niet altijd gemakkelijk geweest, zij heeft vele moei lijkheden meegemaakt, schokkende ont wikkelingen en nieuwe opvattingen heb ben het koningschap gesteld voor uitda gingen als nooit tevoren. Maar koningin Juliana heeft getoond in moderne zin te voldoen aan die woorden uit het Wilhel mus, woorden die in wezen zeer hoge eisen inhouden: namelijk om in dit land en onder dit volk een .goed instrument' te zijn. BREST (AFP) In Bretagne hebben zich donderdagnacht vijf explosies voor gedaan. onder andere bij belastingkan toren te Pont-Ven en Rosporden. In Fl- nisterre sneuvelden maste,n. Dergelijke aanslagen zijn ook in het af gelopen weekeinde gepleegd, en hebben, evenals die van donderdagnacht, grote

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 1