Computer-kunstmedium 7 active AND M&ïcm association With th BRAZOSPORT -TEXAS VOORLAND TERNEUZEN Begrip .cybernetica' al gemeengoed lH- 14+®.---, i- lf'i-l I~~'ii-H T-i S l-i DOW CHEMICAL COMPAN 1940 I'9'j6 5 PEOPLE OF Groot vertrouwen in ontwikkeling van onze plant in Terneuzen' Expositie in Londense Nahs House 'hii4+i-r LTV-T Ik haal U niet om 6 uur Uw bed uit Bi/A Arrestatie van getuige tijdens rechtszitting Man verdronken TVorgels piano's hifi installaties mossel* versteege WOENSDAG 4 SEPTEMBER 19Ó8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PR.KSF.NTED BY THE BRAZOSPORT CHAMBER OF COMME - MARCH 24. W(>r> IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIII BRAZOSPORT. TEXAS VS Op het hoofdkantoor van Dow in Midden-Michigan had den ze gezegd: ,Ga naar Texas, daar lam je pas eens goed zien wat één groot che misch bedrijf voor een injec tie in een streek betekent, een soort voorland van en voor Terneuzen'. Met dat gro te chemische bedrijf was ui teraard Dow bedoeld. In 1940 was dit concern in Texas be gonnen op de zevende maart van dat jaar meldde de plaat selijke krant toen ,The Freeport Facts' geheten met een kop over de hele voorpagina dat Dow zich in Freeport zou vestigen. Freeport was toen een mini maal vissersplaatsje aan de Golf van Mexico: het had minder dan vijfduizend inwo ners. Vandaag de dag bij na dertig jaar later is dit gebied uitgegroeid tot een be langrijk chemisch centrum met een inwoneraantal van niet minder dan ruim zesen- veertïgduïzend. Daarvan wer ken er een achtduizend bij Dow. Het dorpje Freeport is opgegaan in een veel groter geheel: Brazosport, een streek waar zich nu een veer tigtal grote bedrijven bevin den. Naar Texas dus. Ik was 's avonds vrij laat op het vliegveld van Houston aangekomen. Een Dow- chauffeur met wagen zorgde voor het transport naar Freeport. Het hete. vochtige klimaat van Texas betekende een hele overgang;: van het betrekkelijk koele noorden naar de klamme, vochtige deken, die hier als het ware over land en mensen ligt uitgespreid. Op de tocht van Houston naar Freeport leek dit deel van Texas een ver laten landstreek, vlak en enorm uitgestrekt, weinig aantrekke lijk in het vale licht van de maan. Maar vlakbij de Golf van Mexico veranderde het beeld. Was dat daar Pernis? Of Terneuzen? De ene chemische fabriek na de an der, niet alleen Dow, maar ook Shell. Nalco, Dow-Badische. Stauffer, Green. Allemaal een ge volg van die injectie uit 1940. de injectie van Dow In zeker opzicht wel. De vesti ging van Dow had tot gevolg dat in Texas een vrij groot aantal .consumers' en .suppliers' zich gin gen vestigen: toeleveringsbedrij ven en bedrijven die met de half fabrikaten van Dow een nieuw produkt produceren. Daarnaast kwamen hier fabrieken omdat een streek, waar de chemie een maal vaste grond heeft gekregen, .agglomererend' werkt: het één trekt het ander aan en daardoor ontstaat een industrieel klimaat. In nog geen dertig jaar veran derde de kleine wereld van Free port: het kleine vissersplaatsje werd een onderdeel van een sterk geïndustrialiseerde streek, waar aan men de naam Brazosport gaf: haven aan de rivier de Brazos. Men bouwde er (en men bouwt er nog steeds) een uitgebreid stelsel van wegen en bruggen. En de industrieën blijven komen Het nieuwe Brazosport Is eigen lijk uit de grond gestampt. Het ls nu een combinatie van vijf plaatsen (Clute, Freeport, Lake Barbara, Lake Jackson cn Rich- wood), waar het mogelijk is twee uiteenlopende welvaartsbronnen te combineren: industrie en recrea tie. Wat dat betreft lijkt Bra zosport op Zeeland. I)e Golf van Mexico is een ideaal viswater, vandaar dat duizenden sportvis sers uit heel Amerika naar dit gebied trekken. Er is een hele industrie ontstaan van botenver huur, pieren-ln-zee en uiteraard hotels. Er wordt veel gezwom men en er wordt danig aan surf- riding' gedaan. Dat laatste is voor menigeen ook een tikkeltje sta- tus-symbool: zoals in Nederland sommigen in de winter hun auto's voorzien van klemmen voor ski's bewijs dat men naar de winter sport gaat zo rijdt menigeen in Brazosport met klemmen op de wagen voor die merkwaardige plank, waarmee men in de bran ding probeert overeind te blijven. Er is nog één ,ding', waardoor Brazosport op Zeeland lijkt: de eerste ontzoutiugsinstailatie zoet water uit zeewater van Amerika staat hier vlakbij de plants van Dow, precies zoals in Terneuzen de eerste ontziltings- installatie ran Nederland. In Freeport. waar vroeger de garnalenvisserij de belangrijkste, bron van inkomsten was, startte Dow in 1940 een nieuw bedrijf. Men heeft mij filmfragmenten uit die eerste periode getoond: merkwaardige •beelden die hoewel nog geen dertig jaar oud de indruk wekken dat het om een pionierstijd uit een ver ver leden ging. Die indruk werd voor al daardoor versterkt omdat men in 1940 nog met de moderne ap paratuur had om deze bedrijven te bouwen als tegenwoordig: de Zeemvsch-Vlaanderen gedacht? Dit zei mij prod ukt ie-directeur van Europa, Clyde Boyd, ervan .WIJ zijn wel verplicht om er groot vertrouwen in te hebben, we investeren er Immers op dit ogenblik zo'n vijftig tot honderd miljoen dollar voor de bouw van een naftakraker. Dat bewijst wel: Terneuzen is zoor belangrijk voor ons. liet is de grootste Europese vestiging van Dow en dat wil wat zeggen: we hebben heel wat fabrieken in Europa, in Engeland, in Nederland (Rotterdam en Ter neuzen), in Griekenland. In fta- lië en in Spanje'. Vertrouwen in Terneuzen dus. Be tekent dit ook, dat de uitbrei dingen hier zo ver zullen gaan dat men te zijner tijd ,de dijk over' moet, namelijk naar de schorren van de Mosselbank Destijds heeft Dow toestemming gekregen om plannen in die rich ting te ontwikkelen, maar er gaan nog wel eens geruchten, dat het bedrijf bij nader inzien aan die terreinen geen behoefte zou hebben. Boyd: AVat ik over de Mossel- bank denk? L' stelt dezelfde vragen als de Nederlandse re geringsinstanties. Zij hebben de afgelopen jaren bij voort during geïnformeerd naar on ze toekomstplannen. Heel be grijpelijk overigens, maar te vens voor ons erg moeilijk. We kunnen namelijk niet pre cies aangeven hoe ons groei patroon in de toekomst zal zijn. Hoe zal onze technolo gie zich ontwikkelen? Aller lei veranderingen in dit op zicht zijn onvermijdelijk van invloed op onze eisen en ver langens. Persoonlijk hoop ik niettemin dat we in Terneuzen zo sterk groeien, dat we de buitendijkse gronden van de Mosselbank inderdaad nodig zullen hebben'. Worden voor de Mosselbank al plannen ontwikkeld Boyd: ,Voor dat gedeelte zijn we met de plannen nog maar in het beginstadium. We proberen na te gaan hoeveel liet allemaal zal gaan kosten en hoeveel tijd er mee zal zijn gemoeid. Pas ais we dat allemaal weten, zijn we in staat om naar de raad van commissarissen in Midland te gaan met een verzoek om de DOW - VS - Zeeland (slot) beelden toonden dat nog met de schop werd gewerkt. Een derge lijke film herinnert er ook aan, dat de overgang van de twintig ste naar de eenentwintigste eeuw zich eigenlijk al in de jaren veer tig begon aan te kondigen, een aankondiging tevens van een nieuw industrieel tijdperk. De eerste investering van Dow in Texas was overigens naar heden daagse begrippen uiterst laag: vijftien miljoen dollar. Waarom werd destijds Texas ge kozen? Er begint daarover al een legendevorming op te treden. Dit is de legende: de toenmalige pre sident-directeur, dr. Dow, was een venvood visser en trok naar Texas om daar zijn sport te beoefenen. Al rissend kwam hij tot de con clusie dat zijn bedrijf zich best in Freeport kon vestigen: de werknemers konden dan in hun vrije tijd plezierig rissen. De werkelijkheid is echter anders: Texas beschikt over rijke aard- gasbronnen, er is diep vaarwater, het heeft zoet water en zout wa ter en men had er één bepaalde grondstof, die in 1940 nog be langrijk was: schelpen. Vanaf het eerste begin had de vesti ging succes en er zat een ge duchte groei in. Zoals trouwens nog steeds. De provincie Brazona waarin Brazosport is gelegen heeft de sterkste bevolkings aanwas van heel Texas. En men beweert er thans .het grootste chemische industriegebied van de Verenigde Staten' te zijn. Als de groei op dezelfde wijze blijft doorgaan, zal deze streek ln het jaar 2000 één van de dichtstbe volkte gebieden van Amerika zijn. Voorland van Terneuzen de Nederlandse definitieve plannen overleggen. We hebben overigens in de om geving Terneuzen nog heel wat ruimte op de huidige terreinen, de Mosselbank zou daar nog een» 210 ha aan toevoegen. Ik heb u al gezegd: het iu heel moeilijk om vandaag te voorspellen wat we over tien jaar gaan doen. Maar we moeten de mogelijkheden voor verdere uitbouw open houden: c ze vestigingen in opmerkelijk snel'. Ze groeien snel. Zoals ook Dow in Texas snel gegroeid is en nog altijd groeit. Het opvallende in een gebied als Bazosport is dat er een soort familie-geest' ontstaat: de mensen vertellen uiet een zekere trots lid van de ,Dow-famiIie' te zijn. En als men dan verder vraagt om er achter te komen wat de achtergronden van die trots zijn, dan komt een soort .Amerikaanse filosofie' van de vooruitgang naar voren. Dow heeft Freeport of beter: Bra zosport vooruit gebracht en daarvoor is men dankbaar. Dank baar en trots ook om daaraan te kunnen meewerken. Industrie en samenleving zijn hier hecht met elkaar verbonden. Toen het be drijf zijn zilveren jubileum in Texas vierde bood de kamer van koophandel een plaquette aan, waarop twee in elkaar geslagen handen zijn afgebeeld: .Deze plaquette symboliseert de war me dankbaarheid van de bevol king van Brazosport' staat, er op te lezen. Dat is geen show, maar geeft, uiting aan een reëel gevoel onder de bevolking, zo verzeker de men mij. Op de nuchtere toe schouwer uit het buitenland maakt het niettemin een nogal uitbundige Indruk. Maar wie weet wat er in dit opzicht nog wel eens in Zeeland gaat gebeuren™ Texas ls hoe dan ook er een voorbeeld van dat de chemie een gebied kan veroveren. Een opmerking echter in dit verband voor de on- geduldigen in Zeeland: in Texas heeft die ontwikkeling altijd nog vijfentwintig jaar gwluurd Geweldige groei sinds 1940 (Van onze correspondent) LONDEN Het lijkt merk- waadrig dat een tentoonstelling .Cybernetic Serendipity' een term. die alleen ingewijden be grijpen elke dag stampvol is. Maar bij nader inzien is dit niet zo verwonderlijk. Het nieuwe trekt. Want hier betreedt men voor het eerst de vreemde, ont zagwekkende wereld van de computer, die het leven van de mensheid meer en meer zal gaan beheersen. Maar dan de com- puterkunstmedium. In Nash House, het nieuwe Londense centrum voor moderne kunst aan de Mali waar de expositie wordt gehouden staat men thans op de drempel van het nieuwe technologische tijdvak. Het begrip cybernetica. Is reeiis ge meengoed. Het woord is afgeleid \nn het Griekse .Kubernetes', dat stuur man betekent. De woorden gouver neur en gouvernement komen van een Latijnse versie van hetzelfde woord. De uitdrukking slaat tegen woordig op communicatie-systemen en richtingbepalende technieken in gecompliceerde machines zoals com puters, welke positieve overeen komst vertonen met de communi catieprocessen van het menselijk ze nuwstelsel. keren de meeste nog in een primi tief en daardoor in hoge mate on esthetisch stadium reageren op werkingen van buitenaf en beïn vloeden zelf weer de omgeving, zo als een thermostaat reageert op koude door inschakeling van de ver warming en daarbij de temperatuur verandert. De tentoongestelde werkstukken re ageren ten dele op menselijke of mechanische beïnvloeding en produ ceren in antwoord daarop geluid, licht of beweging. Perspectieven Voor de kunst openbaren rich door deze verbinding met de wetenschap belangrijke nieuwe perspectieven. De computer blijkt een nieuw me dium te zijn dat belangrijke e«tc- tische mogelijkheden biedt. Er is hier volgens de propagandisten van de nieuwe computerkunst sprake van dat het begin van een overbrugging voor de totale ontplooiing van de mens, en de natuurwetenschappen. Het woord .serendipity* werd in 1754 voor het eerst door Horace Walpole gebezigd. Het is ontleend aan een legende over drie prinsen uit Serendip (oude naam voor Cey lon), die door de hele wereld reizen. Wat ook him doel was en waarnaar zij ook zochten, altijd vonden zij iets beters dan zij hadden verwacht.! Walpole gebruikte de genoemde term om het vermogen te beschrij ven van iemand die bij toeval geluk kige ontdekkingen deed De vreemde titel van de expositie betekent dan ook .computermechani- ca plus toevalsvondsten'. Door het gebruik van cybernetische installa ties voor het maken van grafische tekeningen, films en gedichten, als mede met de actieve toeschouwer sa menspelende machinerieën, werden talrijke toevallige resultaten be reikt. Dit is de eerste internatio nale tentoonstelling, die met techno logische middelen te voorschijn ge roepen creatieve vormen toont. Natuurlijk moet men liopen dal ma chines nooit de creatieve kunste naar zullen vervangen, hoewel dit gevaar m kiein aanwezig is. De com puter vervult verscheidene intelli gente functies, manipuleert symbo len, verwerkt Informatie, gehoor zaamt aan ingewikkelde regels en leert' zelf door ervaring. Doch de computer is niet hi staat om te ab straheren en is ontbloot van de drie elementen, die de basis voor crea tiviteit vormen verbeeldings kracht. intuïtie en emotie. Artiesr-in-de-dop Desondanks is de computer een kun- stenaar-'.n-de dop. Reeds kan worden gezegd dat de computer een radi caal verlengstuk van kunstmedia en technieken vormt, een nieuwe verruiming van de kunst en van baar verscheidenheid betekent. Hoewel in het algemeen een com puter doet wat hem ingeblazen wordt, zijn de cybernetische con structies vaak tot een aantal vrije variaties binnen het raam van con stante gegevens in staat. Zo ia er een elektronisch muzl ekap paraat dat geactiveerd kan worden wan neer de toeschouwer, via een micro foon deze bonkige schakelkast een melodietje toezingt of toefluit, welk thema dan door de machine verder inwendig met cijfergegoo- chel wordt uitgewerkt. Een componist, die weet hoe hij met deze rariteit moet omspringen zal misschien op deze manier iets artistiek bevredigends kunnen voort brengen. Er zijn ook computerlnstrj- menten, die rechtstreeks geluid voortbrengen en exacter zijn dan bij voorbeeld onze klavieren. De nieuwlichters voelen zich sterk omdat, zoals een verrassende Inzen ding toont, Mozart meer dan een» het toeval selement bij zijn composi ties een rol liet spelen door een for mule gebaseerd op het werpen van dobbelstenen (uitr.). Computers kunnen componisten ook helpen bij de technische uitwerking van hun ideeën. Interessant ia de tychtech een door John Cohen ontworpen combinatie van een vaardigheid»- en kansspel, dat het karakter van de speler ont leedt en de manier vaststelt waarop zij zich in een aantal dagelijkse si tuaties zal gedragen. Van Ken Cox ia er een draaiende gracieuze trilogie triptiek die Computer werkt la Piet Mon driaan: een compositie met lij nen. de klassieke opvatting van de liefde op de grens van middeleeuwen en renaissance vertegenwoordigt Ve nus, als de belichaming van de wis selwerking tussen drie elementen hartstocht (voluptas) liefde (amor) ...en schoonheid (pulchstudo), die alle wat details betreft, voortdurend in hun onderlinge verhouding, hoewei fundamenteed dezelfde blijven. Aan de hand van een foto: oom- I poneerde een Japanse computer dit portret van wijlc>n John Kennedy. Robot-actrice Op de tentoonstelling wandelt da robot-actrice Rosa (radio operated simulated actress) rond. Dit van kunstarmen en -lippen voorziene door stangen verbonden rechthoekig cy bernetisch geval was aanvankelijk vervaardigd om met werkelijke ao- terurs mee te spelen ln een in 1964 in het Arts Theatre ;n Londen ge geven opvoering van De Drie Mus ketiers, met ,Rosa' in de rol van da koningin van Frankrijk! Rosa houdt er sinds vorig jaar een vriend op na, Mate (spreek uit - meet) genaamd, die haar automatisch volgt en via ge* luidssignalen op haar acties rea geert! Deze rommelige en lawaaierige ten toonstelling draagt het karakter van een futuristisch kunstatelier, met dit verschil dan, dat de toekomst wat nieuwe kunstvormen betreft hier reeds vaste voet heeft gekre- gen. Het doel ervan ls niet om fan tastische resultaten te tonen, maar de mogelijkheden te onderstrepen. Er zijn geen heroïsche uitspraken te vinden, omdat computers totnutoe noch muziek, noch schilderkunst, noch poëzie hébben gerevolutio neerd. we media de bestaande kunst zullen verande ren. Passieve kunst ls een werke lijke bedreiging voor onze cultuur. Indien de beschouwer niet partici peert in kunst is er weinig hoop dat hij begrijpt wat hij ziet of hoort", zo verkondigt de Japanse computer- 1 I -r kunstpionier Nam June Paik, die de toeschouwers op het beeldscherm van de kleuren-tv met behulp ran magneten wil laten .schilderen', en het tv-beeld in mooie patzonen uit een doen vallen. Een voorbeeld van deze creatieve participatie is dat technici, die aan een grafisch traceerapparaat gedre» t door een ~a|r- (ADVERTENTIE) als u naar Londen moet. Want ik verwacht u pas op onze 10 uur-vlucht vanaf Rotterdam. Laat, zegt u? Toch niet! U bent namelijk ruimschoots vöör lunchtijd in het hartje van Londen, dankzij een uiterst snelle verbinding tussen de luchthaven en het centrum van de stad (Victoria). U hebt meer dan voldoende tijd om uw zaken af te wikkelen, zelfs wanneer u hiervoor maar één dag hebt uitgetrokken. Trouwens, de 10 uur BAC one-eleven jet (British LTnited vliegt alleen maar jets) vanaf Rotterdam biedt nog andere voordelen. Het vliegveld is voor u snel te bereiken. Dus later weg en vroeger thuis. Op het vliegveld vindt u ruime parkeergelegenheid (kosteloos) en een snelle afhandeling. Bovendien betaalt u géén airport-tax. Slaapt dus rustig een uurtje (of twee) langer, als u naar Londen moet. British United geeft u er alle tijd voor. vraag I Edinburgh, Easebbe, Freetown, Genus. Gibraltar. Glasgow, Ibiza, Las Pal mis, Lissabon, Lusaka, Malaga. Montevideo, - I Nairobi. Ndola. Palma, Rio de Janeiro. t/uriSHunited A/RWtvsSantiago de Chile. Sao Paulo, Tenesife. BUA is aangesloten bü de (?£t) Rotterdam-Air, Luchthaven Rotterdam, tel. (010)-28 29 93* Stads kantoor Centraal Slation, tel. (010)-13 0003-11 63 11* Aerotrans- Air Centre, Singel 540, Amsterdam, tel. (020)-22 63 16 - 6 64 26. MAASTRICHT (ANP) De 42-jarige mevrouw C. E. van der L. is maandag middag op last ran de officier van justitie, mr J. Gonsalves, tijdens de zitting van de rechtbank in Maastricht Zij trad op als getuige S charge in de zaak tegen de 36-jarige caféhouder Peter L. uit Heerlen. Deze stond te recht omdat hij op 21 januari jongstle den in Heerlen onder invloed van drank een verkeersongeluk had veroorzaakt. Daarna zou hij zich uit de voeten heb ben gemaakt. Mevrouw F. had vanuit ge beurd. Aanvankelijk had zij tegenover j. --..J.», en rechter-commissaris duidelijk de caféhouder te politie en de rechter-commissaris verklaard duidelijk hebben herkend. Uit angst voor wraak van Peter L. had zij haar verkla ring niet willen ondertekenen. Zij zei tijdens de zitting dat zij zondag jongst leden de caféhouder ln een bus had ont moet en tegen hem had gezegd, dat zij er nu niet meer zeker van was dat hij de man was die na de botsing ge vlucht was. Zij herriep tijdens de rechts zitting haar tegenover politie en rech ter-commissaris afgelegde verklaringen. Op een vraag van de president, mr H. Disch. ontkende zij nadrukkelijk P. L. te hebben gezien. Na de arrestatie van de vrouw werd de zaak tegen de café houder voor onbepaalde tijd aangehou den. UTRECHT (ANP) Uit het water van de jachthaven ".De Piashoeve' aan de Baambrugse Zuwe ls maandagmiddag omstreeks één uur het stoffelijk over schot van de 47-jarige Amsterdamse nachtclub-eigenaar J. L. de Boo opge- dregd, nadat het door voorbijgangers drjjvend was aangetroffen. De man verbleef het weekeinde ln zijn woonark die vlak bij het restaurant van de jachthaven was gemeerd. Het slachtoffer is vermoedelijk m het donker t® water geraakt en verdronken. een computer bezig waren, er zó door werden geboeid, dat zij begonnen er vrije tekeningen mee te maken, die generlei praktische toepassing bezaten. Hun enig motief was spelend experimenteren en da bevrediging om een tekening of be ter nieuwe vormen te zien ontstaan. Op deze manier begonnen zij. dia nog nooit een fcekenpotlood of een pensee! hadden gehanteerd tekenin gen of tekenfilmpjes te maken. De ze scheppingen benaderen zeer dicht hetgeen wij .kunst' plegen te noe men. Speciaal op het terrein van abstrac te kunst kunnen deze cybernetische knutselarijen reeds op indrukwek kende resultaten bogen. Ook op het gebied van muziek, poëzie en ar chitectuur is gebleken dat de nieuw e computermedia mensen, die niet door de oude media werden aangetrokken, tot creatieve activiteit hebben aan gespoord. Filosofen hebben gezegd dat het doel van het menselijk brein is de men» te bevrijden van alle op slavernij gerichte krachten zowel in de natuur ais in de maatschappij. Op deze unie ke cybernetische demonstratie wordt men er zich van bewust dat de mens en speciaal ook de kunstzinnige im pulsen ln hem in de computer, ge koppeld aan cybernetische mechanis men, een onvermoeide en vaak on feilbare kameraad heeft gekregen, die hem in zijn eeuwenlange worste ling tot innerlijke vrijmaking on schatbare diensten zal kunnen bewij zen, aannemende dat de computer hulpmiddel blijft en niet tot tover- leerling zal overmeesteren fADVERTENTIE «II* goede merken In één zeik Middelburg L.Delft 103-105 Tel. 01I80-7B4 Ook In Oen Haag Groningen Heerlen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 7