Meer klachten over stank in Rijnmond Minimumloon' Roemenië streefde naar onafhankelijke positie Financiële toestand bij de radio is bijzonder slecht' Ontslag Ota Sik 3 MR. A. B. ROOSJEN (NRU): DERTIG NS- TOPMENSEN OP WACHTGELD Voer Nederlandse Tjerk Hiddes door? AANVARING OP BRAZILIAANSE RIVIER: ACHT SLACHTOFFERS GEEN SLUITING VAN WINKELS OP ZATERDAG Kans voor oudere werklozen Israël laat 16 Arabische gevangenen vrij Ontucht met stiefdochter DODENTAL IN PERZIË OFFICIEEL 11.600 Libanon zendt verdwaald drietal terug naar Israël OOSTEUROPEES GAULLISME' Koers na dood van Stalin uitgezet WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NRU EN NTS: HOGER LUISTER- EN KIJKGELD IS NOODZAKELIJK HILVERSUM (ANP) NRU en NTS hebben de minister van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk en de betrokken kamercom missie in een gezamenlijke nota doen weten, dat de financiële situa tie bij de omroep op het ogenblik zodanig is, dat verhoging van de luister- en kijkgelden noodzakelijk is. In deze nota wordt bovendien vastgesteld, dat het om principiële en praktische bezwaren niet juist zou zijn de kosten voor de wereld omroep uit deze gelden te betalen. Dit deelde dinsdagmorgen de voorzitter van de NIIU, mr A. B. Roosjen, mede tijdens een persconferentie in Hilversum. Volgens de heer Roosjen is de financiële toestand bij de radio wel bijzonder slecht.. Er zijn begin dit jaar zelfs mo menten geweest, waarop het al bijna niet meer mogelijk was de vaste radio- medewerkers te betalen. Bovendien is er in de radio sprake van een programma verschraling, omdat de beschikbare mid delen het nu eenmaal niet toelaten me dewerkers te contracteren tegen een redelijke honorering. Voorlichting De heer Roosjen toonde zich over het algemeen weinig geporteerd voor volks voorlichting van overheidswege. Dit naar aanleiding van een bericht, waarin wordt gezegd, "dat de regering een com missie wil instellen, die een onderzoek moet instellen naar de methode van voorlichting door de overheid. Indien de regering het volk wil voorlichten, aldus mr Roosjen, dan is er een parlement waar ze haar boodschap kwijt kan. mocht de commissie echter toch met haar werkzaamheden in dezen beginnen, dan zou het het volgens mr Roosjen wel licht aanbeveling verdienen ook eens aandacht te schenken aan de wijze waarop de regeringsvoorlichting via de radio pleegt te worden gebracht. Daar bij zou men niet alleen de .babbeltjes' aan 'n kritisch onderzoek moeten onder werpen, maar ook ernstig studie moeten maken van de onmogelijke tijden, waar op die .babbeltjes' worden gebracht. Piraten Verder zou het naar de mening van de NRU-voorzitter zeer wenselijk zijn, dat de regering nu eens het in ternationale verdrag inzake de pira tenzenders ratificeerde. Het werk van de omroepen wordt door het be staan van die zender zeer bemoeilijkt zowel op Europees als op nationaal niveau. Richtlijn Het bestuur van de NRU heeft op advies van de programmaraad een basisricht lijn ten aanzien van het gezamenlijk programma vastgesteld. Dit program ma wordt opgebouwd uit twee omroep wet-componenten, namelijk uit program ma's, die een ontmoetingspunt zijn voor de geestelijke en maatschappelijke stro mingen in ons volk, en uit programma's, die zich bij uitstek lenen voor gezamen- UTRECHT (ANP) Ongeveer 30 topfunctionarissen van de Neder landse Spoorwegen hebben de door de directie aangeboden vrijwillige wachtgeldregeling geaccepteerd. Zij zullen voor 1 maart 1969 het bedrijf verlaten. De regeling werd aangeboden aan 69 boven 59-jarige topfunctionarissen. De spoorweg directie besloot hiertoe in haar streven naar personeelsinkrimping. In Juli werd het aanbod gedaan en op 1 september is de aanmeldings termijn gesloten. Tot de groep van dertig behoren drie afdelingschefs, te weten ir H. A. E. de Vos van Nederveen Rappel (61), chef van de dienst elektriciteit en sein- wezen, drs B. C. van Randwijk (59), chef financiële dienst, en drs S. Buijs (59), chef van d'e dienst voor perso neelszaken. De vrijwillige wachtgeldregeling be tekent. dat de betrokkenen gedurende dne maanden hun volle salaris ontvan gen daarna negen maanden 90 procent, per jaren 80 procent en vervolgens TO procent van het laatstverdiende sa laris. Dit inkomen is welvaartvast. GEHEIME BRIEF GING VOORAF AAN ENCYCLIEK LONDEN (RTR) Voordat de om streden encycliek .Humanne vitae' over de geboorteregeling verscheen zou het Vatioaan een geheime brief hebben ver zonden naar de r-k leiders in de wereld, die ten doel had de volledige gehoor zaamheid ten aanzien van het pauselijk verbod te verzekeren. Volgens het Britse blad Times, dat dit meldt verwierp de brief al bij voor baat de onafhankelijke positie, die som mige kerkelijke leiders tegenover het waagstuk hebben ingenomen. De Times heeft een vertaling afgedrukt van de brief, die afkomstig zou zijn van kar dinaal Cicognani. (ADVERTENTIE) vandaag voordeel choc, kattetongen 150 gram van 109 voor 95 lijke voorbereiding, samenstelling en uit voering. Onder programma's die een ontmoetingspunt zijn, verstaat de pro grammaraad programma's, welke zich ten doel stellen ten overstaan van de luisteraars door inhoud en vormgeving een zo objectief mogelijke ontmoeting te bieden tussen de onderscheidene, in ons volk levende geestelijke en/of maat schappelijke stromingen. De inhoud van programma's, die zich bjj uitstek lenen voor een gezamenlijke aanpak, wordt zo veelzijdig mogelyk op geestelijk en/of maatschappelijk terrein gekozen, bjj voorkeur naar aanleiding van gebeurtenissen of activiteiten, die in de belangstelling staan De programma-commissaris van de NRU. mr W. Wagenaar, stelde vast, dat de mini-omroepen een tamelijke verzwa ring van het gesproken woord in de om- J roep teweeg brengen. Hij hoopte, dat de minister de kans zal aangrijpen om wat orde aan te brengen en versnippering tegen te gaan door de kleine groeperin gen, die nu zendtijd hebben, m te bou wen in het totale programma. De NRU schenkt in haar J^terfjrogramma^na-1RIO DE JANEIRO (AP) De Neder landse kustvaarder .Tjerk Hiddes' is op de Majoe, een zijrivier van de Amazone, melijk aandacht aan kleine groepen en wel drie maandagavonden per maand van 22.05 tot 22.30 urn- in de rubriek .discussie kleine groepen'. Groepen, die niet op voor de hand liggende wijze toe gang tot de ether hebben, zullen worden uitgenodigd zich in een discussie over hun inzichten te begeven, of aan vra genstellers toelichting op hun inzichten te verschaffen. Gymnastiek Nieuw in het winterprogramma van de NRU zijn voorts o a tien minuten huis- vrouwengymnastiek van maandag tot en met zaterdag en een parlementaire ru briek van zeven minuten, die op dins dag-, woensdag- en donderdagavond wordt uitgezonden. Ig zl li aan sc boten, waarbjj twee vrouwen kinderen om het leven zijn ge komen. Volgens de JornaJ do Brasil Nederlandse schip doorgevaren zonder te stoppen om overlevenden te redden: Volgens het blad waren er 52 opvaren den op de twee rivierschepen. Reder C. van der Schoot te Harhngen .Ik weiger te geloven dat als mijn sen hulp hadden kunnen b eden zij dit geweigerd zouden hebben' OLDENZAAL iGPD) In een stilge legde textielfabriek in Oldenzaal wordt binnenkort begonnen met een werkpro ject voor oudere werklozen. Het gaat hier om maximaal 200 man. Het pro ject wordt opgezet door het werkver bondschap ,De Schakel' te Oldenzaal een sociale streekwerkplaats en Rin- UTRECHT (GPD) De winkelsluiting co Campingssport NV, thans nog te op zaterdagmiddag, die dreigde na de j Enschede, maar met ingang van 15 ok- vakbondsvoorstellen voor een vijfdaag-j tober in Oldenzaal. se werkweek voor het winkelpersoneel, Geproduceerd worden een artikelenpak- is vrywel zeker van de haan. Gisteren hebben de bonden van werknemers in de detailhandel overeenstemming bereikt over de eisen die zjj aan de werkge vers zullen stellen, en naar verluidt 'aan belangrijke laarmee akkoord. De vakbonden noemen een eventueel akkoord, dat nog moet worden krachtigd door het hoofdbedrijf: voor de detailhandel een succes. Winkel personeel dat op zaterdag na half twee moeten werken, zal daarvoor eenderde vrije dag extra krijgen, bovenop de vijf daagse werkweek. Werken op vrijdag avond levert vijftig procent extra sala ris op of een gelijkwaardige hoeveel heid vakantie. Het winkelpersoneel be houdt een vijfdaagse werkweek, maar alle regelingen om die vrije dagen op zoveel mogelijk zaterdagen of maanc' gen te laten vallen verdwijnen. JERUZALEM (RTR) Israël heeft hot internationale Rode Kruis dinsdag meegedeeld zestien .Arabische infiltran ten' vry te laten als gebaar van dank aan de Italiaanse regering voor haar inspanning voor de vrijlating van het gekaapte passagiersvliegtuig van de JE1 Al' en zijn bemanning en passagiers. Het passagiersvliegtuig was 23 juli op een vlucht van Rome naar Tel Avlv door dne Arabieren gekaapt en gedwon gen naar Algiers te vliegen. Tijdens het afgelopen weekeinde mochten de laat ste 12 Israëliërs en 't toestel uit Algiers naar Israël vertrekken. De Italiaanse regering had in de kwestie bemiddeld. ket dat uitstekend past in de inter nationale verkooporganisaties van Rin- oo. Er lopen momenteel nog onderhan delingen met de gemeente Enschede voor eenzelfde project. Hier zouden 200 tot 300 oudere werklozen geplaatst kun nen worden. Dit werd meegedeeld op een persconferentie. In de nieuwe fa briek van Rinco NV in Oldenzaal ko men 600 mensen te werken met de mo gelijkheid tot uitbreiding tot 900 per soneelsleden. Slot van pagina 1 Niemv SER-advies Drs Janssen trok uit het regerings voorstel de conclusie dat het ondanks alle mooie beloften blijkbaar toch heel moeilijk is om de inkomensver houding in ons land wezenlijk te ver anderen De woordvoerder van de KVP. de heer Maenen. drong er bij de m i o;» aan om. gezien de be zwaren tegen de gemengde index, een nieuw advies over deze bij de SER te vragen. Mejuffrouw Van Leeuwen (ar) voerde als' bezwaar tegen de gemengde index i dat een deèl van de w ig juist aan de .minimumlijvrcio «v.... hou den- Anderzijds had zij oog voor het bezwaar dat snelle toepassing van de; loonindex nadelige invloed kan hebben j op de structurele werkloosheid waardoor luist weer de laagstbetaalden de dupej :unnen ziln. .Onze fractie heeft het er ilijk i 1 uit', bekende zij. .We behouden ons een LEEUWARDEN (GPD) Vandaag zal aan de officier van Leeuwarden worden voorgeleid de 36-jarige koopman K. uit Minnertsga. Hij wordt ervan ver- daciit ontucht te hebben gepleegd met zijn 17-jarige stiefdochter. B. is inge sloten in het politiebureau in Franeker. De man werd vrijdag aangehouden. Het meisje, dat In Leeuwarden in een win kel werkt, had tegenover haar werk geefster gesproken over het gedrag van haar stiefvader. De werkgeefster waar schuwde de politie. ROTTERDAM (ANP) In het tweede kwartaal van dit jaar is het aantal bij de centrale melk- en regelkamer in het Rijnmondgebied binnengekomen klachten over stankoverlast weer toegenomen. In de maanden april, mei en juni bereikten 308 klachten de meldkamer, tegen een aantal van 286 in het eerste kwartaal van dit jaar. Volgens de centrale meldkamer zijn er to het tweede kwartaal van 1968 in ver gelijking tot de eerste drie maanden van dit jaar minder klachten geweest over roet en stof in de lucht. Het aantal klachten over kadaverlucht, zure nevel en zure lucht is echte rtoegenomen. hetgeen volgens de deskundigen samenhangt met de hogere buitenlucht temperaturen en de meteorologische omstandigheden. De meldkamer laat ook weten dat in het Rijnmondgebied het aantal klachten over de stank van ruwe olie is gestegen. KUKHKf Perzië De aardbeving in Perzie. Een huilende inwoonster van het dorpje Kukhlc bij de lijken van haar véle familieleden die bij de aardbeving om het leven kwa men. Premiekorting en autogordels DEN HAAG (GPD) De autoverze keraars zullen geen premieverlagingen geven indien in iedere auto gordels zijn gemonteerd. Zij kennen wel premiekor tingen toe op de zogenaamde inzitten denverzekeringen, die 10 procent bedra gen indien de voorbanken van gordel! zijn voorzien en 15 procent Indien ook de achterste zitplaatsen van gordels zijn voorzien. De kortingen op de inzittendenverze- kertog zijn omstreeks 1960 al inge voerd als steun voor de campagne voor ïgordels. Nu de gordels verplicht den zegt de Unie van Schadeverze keraars, sprekend voor de 130 autoassu radeuren: ,Of de maatregel zo duidelijk verbetering brengt in de veiligheid dat grond hiervan de premies kunnen den verlaagd moeten wij afwachten'. zekering dat de minister de korte termijn opnieuw onder ri nemen'. Ook de heer Kikkert (chu) vc voor de loonindex dan voor d« Index. HIJ vond dat alleen zwa; redenen deze voorkeur zoudi doen wijken- De heer Jongel had ook nogal wat moeite ir mengde Index die hij .hel gl om half van minister Rooi vin! De liberale woordvoerder, mr noemde 'ie genoemde Index haar omdat de wettelijke r- trekking heeft op het mintir de gemengde Index Wljft de k hetzelfde en bovendien wordt een deel van de welvaartsstij; lonen verwerkt. Leeftijdsgrens mee. We zijn er nog niet zij. .We behouden ons een- standpunt voor en willen graag de ver-j Vrijwel de gehele tweede kamer maakte gisteren min of meer sterke bezwaren tegen de leeftijdsgrens die gesteld is op 25 jaar De oezwaren leefden het sterkst bil de oppositie, maar ook de confes TEHERAN, ANKARA (AP. AFP) partijen drongen aan op verlaging tot bijvoorbeeld 23 jaar. De woordvoerder van de PvdA en D '66 zagen d-ze leeftljdsgena als een soort overgang naar "de leeftijdsgrens van 21 Jaar. De socialisten hebben over d-m kwestie een amendement ingediend Het staat inmiddels vrij wei v dat zo wel de dagbladbezorgers als de maat schap vissers niet onder de werking van de wet zullen vallen. De Nederlandse Dagbladpers heeft met haar bezwaren tegen de toepassing van de wet op de dagbladbezorgers een willig oor gevon den bij de kamermeerderheid, evenals de Urker vissers die vaak op maatschaps contracten varen en daarom ook niet al3 werknemers beschouwd willen worden. - - ,n over het De verbonden lijken van tenminste 300 De maatschapst geworden die de verwoeatra.de aard- algeme-r. «UMtn meer a* M ram.- heving van zaterdag overleefd hadden mumloon zodat de kwestie voor hen noodziekenhuis. Zij werden het slachtot- ^dee.vanide ter v.„ de tweede aardbeving die dag heeft plaatsgevonden. Deze gruwelijke ontdekking werd ge daan aoor redders in de stad Ferdous terwijl zij aan het graven waren in het puin van een schooi die tot ziekenhuis nemers met een normale arbeidsduur- Stemming morgen Het wetsontwerp regelt ook de minD mumvakanttebiislag die is v steld op veranderd werd om de gewonden te g procent minimaal voor iedereen die verzorgen. De school stortte zonaag in njet meer ^an tweemaal het minimum door een nog heviger schok dan die van - - zaterdag die 1500 mensenlevens in de stad eiste. Eerder werd gisteren to Teheran ver klaard dat het totale dodencijfer geveer 11.000 tot 11.600 was, maar vol 's onofficiële schattingen bedraagt 14.000. Vier lijken zijn tot dusver geborgen na een aardbeving, die zich dinsdagmor gen heeft voorgedaan ln het noord-wee ten van Turkije, aldus is officieel to Ankara bekendgemaakt. TEL AVTV (.AFP) Drie jeugdige Nederlandse vrijwilligers, die sinds midden juli werkzaam zijn op een kibboets bij de Libanese grens en die vrijdag jongstleden tijdens een uitstap je bij vergissing de grens waren over gegaan, zullen teruggezonden worden, aldus is van militaire zijde to Tel Aviv vernomen. De betrokkenen zijn: de 17- jarige Elsa Eveiyn Butt, de 13-jarige Lida Piton en de 25-jarige Jack Baks. ADVERTENTIE Et wild.uw passepartout-ring! Een blijvend modieuze creatie die past bij' elk toiletje.bijiederegelegenheid.bijaluwstem- mingen. In een oogwenk verwisselt u een fon kelende granaat vooreen dromerige opaal of stralende saffier. Geïntrigeerd? Beschouwt u deze advertentie gerust als een invitatie! passepartout-ring vanaf 67.- bijpassende stenen vanaf 24.50 heetman edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.La. LIJNBAAN 92 tel. 116670 filiaal: oostzeedijk 155-157, rotterdam HToen Roosevelt, Stalin en Churchill in 1945 tijdens hun conferentie in Jalta Europa ver deelden, bepaalden zij dat ook Hitiers voorma lige partners assistentie moest worden verleend. Die landen zouden, aldus hun protocol, met de mocratische middelen de dringendste politieke en economische problemen moeten kunnen op lossen. De inkt van het protocol was nog maar nauwelijks droog toen in Roemenië de commu nisten (al enkele jaren de sterkste politieke macht) besloten tot een staatsgreep. Koning Michael wees bezwerend op de garanties van Jalta, maar de communist Vysjinsky zou hem hebben toegesnauwd: Jalta? Wie heeft het hier over Jalta? Jalta, dat ben ik'. Het jarenlang faseitisoh geregeerde Roemenië bad zijn troepen naast de Duitse legers naar Stalingrad laten oprukken, maar had nog geen jaar vóór Hitiers nederlaag de reuzenzwaai ge maakt en kon dus met de geallieerden de triomf van de overwinning vieren. Vooral onder druk van Londen zijn er na de oorlog zelfs verkiezin gen gehouden. De communisten en hun meelo pers hadden op dat moment het land echter reeds zo stevig in hun greep, dat die verkiezingen hun een goede kans gaven de macht min of meei te legaliseren. In 1949 kwam er een eind aan het regime van koning Michael. Roemenië verdween uit het wereldnieuws als één van de donkerste Oosteuropese satellietstaten. Het gezicht van zijn regime werd bepaald door de beruchte ministe van buitenlandse zaken Ana Pauker. Toch was al in 1945 Gheorghe Gheorgthiu Dej, die zodra er een kansje was een onafhankelijke koers zou gaan varen, secretaris-generaal van het centrale partijcomité. Hij maakte de indruk een stalinist in hart en nieren te zijn. In 1949 schreef hij voor de Kominform een rapport over de .ketter' Tito, nu een bevriend staatshoofd voor de Roemenen. Het onderwerp luidde: ,Het Joegoslavische communisme in de macht van moordenaars en dieven'. Stalin zelf bevorderde overigens in afwijking van het leninisme de ontwikkeling naar een nationaal communisme, dat in Roemenië met zijn Latijnse cultuurpatroon aansprak. Een flinke afstand van Moskou bleek ook al gehandhaafd, omdat de meeste Roemeense leiders niet m Moskou waren geschoold en bovendien omdat veel Roemenen het door de Sowjets kapen van Bessarabië en noordelijk Boekwina (gebieden die nogal eens van eigenaar veranderd zijn) moeilijk konden ver werken. Het langzaam en systematisch loswe ken van zijn land uit de Russische invloedssfeer durfde Gheorghiu-Dej echter pas aan na de dood van Stalin. De secretaris-generaal, die al gauw ook staats hoofd werd, heeft doelbewust gestreefd naar een onafhankelijke en vooral nationale politiek. In 1952 verraste hij de wereld door Ana Pauker en de andere .cosmopolieten', die in Praag nog meepraatten, uit de partijtop te verwijderen. In de Comecon, min of meer de Oosteuropese tegenhanger van de EEG, verzette Roemenië zich tegen supranationale (op Moskou georiënteerde) constructies. Het bleef bovendien een buitenbeen tje in het Pact van Warschau, de tegenhan ger van de NAVO. Ln vele opzichten gedroegen de Roemeense lei ders zioh dus als de gaullisten van Oost-Europa. De Roemenen zijn (afgezien van Albanië) ook de enigen in Oost-Europa geweest die ,on spea king terms' bleven met de Chinezen, ondanks het conflict tussen Moskou en Peking. Boekarest bleef neutraal en to 1965 was het congres van de Roemeense communistische partij een van de laatste gelegenheden waar Russische en Chinese topleiders elkaar ontmoetten. Vorig jaar was Roemenië niet bereid overeenkomstig de richtlijnen uit Moskou zijn diplomatieke banden met Israël te verbreken. Het is voorts naast Moskou sinds enige tijd het enige Warschau- pact-land dat er een ambassadeur in Bonn op no houdt. Kroesjtsjew vooral heeft Gheorgliiu-Dej ro yaal de gelegenheid gegeven zijn eigen be leid te bepalen. De .vreedzame coëxistentie' die Kroesjtsjew op het 22ste Sowjet-partijcongres in 1961 voorschreef, paste in de Roemeense po litiek, die zich steeds meer op het westen was gaan richten. Dat bleef niet beperkt tot de poli tiek en de zich snel ontwikkelende economie. Russisch werd afgeschaft als een verplicht leer vak voor de scholen. Er kwamen weer westerse films en boeken het land binnen, en toen Louis Armstrong door Moskou buiten de grens werd gehouden, wachtte hem een overweldigend wel kom in Boekarest. Inmiddels is het streven naar een onafhankelijk beleid niet gepaard ge gaan met een grote vrijheid, zoals nu in Tsjecho- Slowakije is gebeurd. Pers en radio zijn klein gehouden door het partijapparaat, waarin welis waar meer intellectuelen een plaats kregen dan m de andere Oosteuropese landen het geval was, maar het bleef de partij die de koers uitstippelde. Na de dood van Gheorghiu-Dej, werd zijn poli tiek (rechtlijniger nog) voortgezet door een man die jarenlang zijn luitenant was geweest: Nico- lae Ceauscescu, een nu vijftigjarige man over wiens naam het westen zich sinds 1965 de tong breekt. Ceauscescu legde op hel Roemeense par tijcongres van dat jaar zijn .onafhankelijkheids verklaring' af en presteerde het zelfs voor het eerst de Sowjet-troepen niet meer te bedanken voor het bevrijden van zijn land. Het zijn thans de Roemeense soldaten die de Duitsers over de rrenzen joegen. jaarloon verdient. Ovei sen spreekt heft wetsontwerp zich niet uit. De KVP diende gisteren een amen dement to om die salarisgroep uit te breiden tot ƒ20.000 per jaar. driemaal heft minimum jaarloon. De socialisten gingen nog een stapje verder en dienden een voorstel in om er viermaal het mini mumjaarloon van te maken. Ben moeilijk punt is verder nog de m het wetsontwerp omschreven werktijd: 45 uur per week en 9 uur per dag. De socialisten hebben voorgesteld deze om schrijving met het oog op to •fcomst'se arbeidstijdverkorting te vervangen door de woorden volledige dienstbetrek king'. Verder overweegt de PvdA een motie in te dienen waarin wordt roorgev steld de minimum vakantiebijslag niet alleen wettelijk vast te leggen voor loontrekkers, maar ook voor hen die ziekte- en werkloosheidsuitkeringen ont vangen. Het kamerdebat zal vandaag worden voortgezet. Dan komen nog enkele kleine fracties aan het woord, waarna minister Roolvink zal antwoorden. Stemmingen over het wetsontwerp en over amende menten en moties zullen op z'n vroegst pas donderdag worden gehouden. WERELDGEBEUREN eas vorig jaar werd Ceauscescu (na het aftre den van Stoica) ook president. Hij was toen ech ter al lang de centrale figuur, als wiens reizende ambassadeur premier Maurer en minister van buitenlandse zaken Manescu de wereld doortrok ken, al heel gauw natuurlijk naar Parijs. In ju! vorig jaar bezochten beide ministers Den Haag In september werd Manescu de eerste communis tische voorzitter van de VN-assemblee. Hij was voor het westen acceptabel vanwege de Roemeen se politiek. In mei van dit jaar was generaal De Gaulle het eerste westelijke staatshoofd, dat het communistisohe Roemenië met een officieel bezoek vereerde. Op dat moment waren de nu sterk vertroebelde betrekkingen tussen Boekarest en de andere lan den van het Warschaupact al niet zo hartelijk meer. Bleef het een ketterij dat volgens Ceaus cescu de natie de enige basis is waarop het so cialisme zich kan ontwikkelen, veel ernstiger was twee jaar geleden de Roemeense kritiek op het Russische veiligheidssysteem, waarbij de in druk werd gewekt dat men in Boekarest het Pact van Warschau wel eens zou kunnen gaan verlaten. In maart van dit jaar werd Ceauscescu niet uitgenodigd voor een communistische topcon ferentie to Dresden. Op de veelbesproken consul tatieve vergadering in Boedapest verschenen de Roemenen even later wel, maar hun delegatie nam al gauw de trein naar huis toen de gang van zaken haar niet beviel. Nu Sowjet-troepen zich dreigend samentrek ken bij de Roemeense grenzen en de zorg vuldig opgebouwde onafhankelijke positie (die Hongarije, Polen en Tsjecho-Slowakije niet ge gund was) gevaar loopt, schijnen de Roemeense leiders Moskou te hebben aangeboden het twin tig jaar oude vriendschapsverdrag te vernieuwen. Moskou heeft indertijd met de meeste Oosteuro pese landen van deze verdragen gesloten en in andere landen is de verjaardag feestelijk ge vierd. Voor Roemenië was 4 februari de datum. Ze ging ongemerkt voorbij, omdat Boekarest het verdrag voor rijf jaar automatisch wenste te ver lengen. Bij vernieuwing, zo was van Russische Kant voorgesteld, zou moeten worden vastgelegd dat beide landen elkaar voortaan zouden raad plegen bij alle belangrijke internationale kwes ties. De kans bestaat dat Ceauscescu nu, om Roerrte- niës onafhankelijke positie niet al te veel te scha den op bepaalde punten gaat toegeven. Vorig jaar is er een kleine Roemeens-Bulgaarse militaire oefening geweest, maar overigens heeft het Roe meense leger sinds 1964 niet meer aan Warschau- pact-manoeuvres deelgenomen. Boekarest zou thans bereid zijn meer in de gelederen mee te marcheren. Ook op een actieve deelneming aan het werk van de Comecon zou kunnen worden gerekend. Doel van dit alles zou dan echter zijn zoveel mogelijk van .het moderne communisme' en de onafhankelijke positie te bewaren. Ceauscescu heeft onlangs gezegd: .Lodewijk de veertiende zei: l'etat c'est moi'. Nu zijn er mensen die dur ven te zeggen: ,1e marxisme c'est moi'. Niemand kan echter beweren dat hij het marxisme is. Het marxisme-lentoisme is niamanda eigendom. Slot van pagina 1 gekomen en niet zoals bijvoorbeeld het Poolse partijblad Trybuna Ludu op 27 augustus meldde .bij de uitoefening v..n journalistieke werkzaamheden door de handen van de contra- ;e'. Grenscontrole Volgens mededelingen van in Wenen aan gekomen reizigers uit Tsjecho-Slowakije wordt het voor de Tsjechoslowaken moeilijker hun land te verlaten. In veel gevallen wallen de douanebeambten weer speciale uitreisvergunningen zien die vroeger nodig waren maar waarnaar de laatste maanden praktisch niet meer ge vraagd werd. Zo zouden zondag slechts 93 van de 500 Tsjechoslowaken die per trein uit Praag naar Wenen waren ver trokken, to de Oostenrijkse hoofdstad zijn aangekomen. De overigen hadden aan de grens uit moeten stappen. Ook het aantal Tsjechoslowaken dat over de weg naar Oostenrijk komt Is te rug- gei pen- Van zondagmorgen tot maandag morgen waren het er 1.258, terwijl het gemiddelde de voorgaande dagen bijna 3.000 bedroeg. In totaal zijn sinds de be zetting van Tsjecho-Slowakije op 21 augustus tot en met 1 september 13.512 burgers uit dat land naar Oostenrijk ge- trkken. In dezelfde tijd keerden uit Oos tenrijk 43 808 Tsjechoslowaken naar hun land terug. Zwitserland is h(j de Tsje choslowaken zeer fn trek. Iedereen die in het bezit Ls van geldige reispapieren krijgt direct een inreisvisum met een verblijfsvergunning voor drie maanden. Het Zwitserse consulaat in Wenen wordt overstelpt met aanvragen. TE GROTE PASSAGIER UTRECHT (ANP) De politie in Utrecht heeft maandagmid dag op de Utrechtse Beneluxlaan de 23-jarige woonwagenbewoner J. W'. van E. uit Tubbergen aan gehouden. omdat hij een te grote passagier vervoerde. Achter ln de personenauto - de achterbank was verwijderd stond in gebogen houding een po ny, die een dergelijke vervoers- methode met prettig vond. De politie heeft het dier overgebracht naar de gemeentelijke veestal len. De woonwagenbewoner kan zijn eigendom terugkrijgen als hij zorgt voor betere vervoers mogelijkheden. ADVERTENTIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 3