KEETIES WENS BIJ DE TREVI- FONTEIN GING IN VERVULLIN JOHAN CRUYFF OP RESERVEBANK Tevreden gelukkig en trots Manchester en nachtmerries ADORNI van waterdrager tot de WERELDKAMPIOEN IN ROME DURFDE WERELDKAMPIOENE HET NIET HARDOP TE ZEGGEN Poortvliet 1e in Tiel HULDIGING KEETIE UITSLAGEN 7 COMMENTAAR VADER HAGE: VAN SPRINGEL LEIDT SPP TWEE RECORDS VAN ATLETEN MAANDAG 2 SEPTEMBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZEIST (ANP) Bondscoach George Keasier heeft zondagavond het Nederlands elftal, dat woensdagavond in het Fcijenoordstadion te Botter dam de eerste wedstryd van de voorronden voor het wereldkampioenschap tegen Luxemburg speelt als volgt samengesteld Doel: Jan van Beveren Sparta 1. achter: Wlm Suurbler 'Ajnx). Rinos Israël (Feijenoord), Theo Laseronw (Spartin. Theo van Duivenbode (AJax). midden: Wietse Veenstra (Go Ahead), Wlm Jansen /Feijenoord), voor: ",'iik Swart (AJax). Willv van der Kuylen (PSV). Wlm van Hane- gem 11" ijenoord) en Coen Moul(jn i'FeljenoordReserves: Nico van Zog- hel (li* Ahead), Henk War nas (Go Ahead), Bennie Muller (AJax), Rob Rensenbrink (DWS), en Johan Cruyff (AJax). Eén debutant maakt deel u!t van het oranjeteam, zoals dat woensdag te gen Luxemburg in het veld komt. Theo van Duivenbode wist zich onder de ogen van bondscoach George Keasier tijdens de wedstrijd Sparta-Ajax waar te maken en staat opgesteld als linksachter. Overigens speelde bij zijn verkiezing een grote ro!, dat Hans Enkenbroek zich eerder deee week tijdens de Sparta-traimng blesseerde en dat Henk Wam as (ook niet fit i tegen Volendam maar één helft meespeelde. In vergelijking met de laatste interlandwedstrijd, op 5 juni van dit jaar :n Boekarest tegen Roemenië 10-0), :s het elftal op vijf plaatsen gewij zigd Alleen de middenlinie (Wietse Veenstra-Wim Jansen) bleef gehand haafd. In de defer.s-.e verdwenen Romeijn ir.iet geselecteerd). E'.jkenbroek (geblesseerd) en Waraas (niet fit). Voor hen kwamen ln de plaats: Suur bler, Van Duivenbode en Theo Laseroms, die vóór zijn Amerikaanse avon tuur voor het laatst op 14 november 1965 een interlandwedstrijd «peelde. De voorhoede is gewijzigd op de vleugelplaatsen. Jan Klijnjan zit zelfs niet op de reservebank en stond zijn plaats ln het elftal af aan Sjaak Swart. Rob Rensenbrink ziet voorlopig zijn aantal .caps" tot twee be perkt. Coen Moulijn, die de laatste weken bij Feljenoord als vanouds speelt, genoot Kessels voorkeur. .Coentje' stond vorig jaar (29 novem ber) ln Rotterdam tegen Rusland (3-1) voor het laatst in oranje. Kessler zag op het kasteel in Rotterdam Johan CniJjff een dermate voor zichtige wedstrijd apeien dat hjj er maar van af zag de Amsterdammer op te stellen. Cruyff kreeg nu een voor hem ongebruikelijke positie op het reservebank je toebedeeld. IMOLA De Italiaan Vittorio Adorni ia wereldkampioen geworden bij de beroepsrenners op de weg. Op de foto tijdens de huldiging vlnr de Belg Herman van Springel die als tweede eindigde, Adorni en de Itali aan Dancelli die de derde plaats veroverde. PARIJS (ANP) De Belg Herman van Springel staat na het wereld kampioenschap op de weg in Imola op de eerste plaats van het klasse ment Super Prestige Pernod, het of ficieuze werel d pun tenkampi oen sch ap voor beroepsrenners. Hij heeft nu 184 punten. Jan Janssen staat met 158 punten op de tweede plaats. De stand luidt; 1 Van Springel (Belg) 184 punten, 2 Janssen (Nea) 158, 3 Merckx (Belg) en Gimondi (It) 145, 5 Godefroot (Belg) 125, 6 Adorni (It) 120. LONDEN (ANP) Een van de meest vooraanstaande Britse motorcoureurs, John Hartle, is zaterdag tijdens een wedstrijd voor 500 cc-motoren jn Scarborough overleden, toen hij in botsing kwam met zijn landgenoot John Blanchard en van zijn machine viel. Hartle moet op slag dood zijn geweest. Blanchard liep slechts lichte verwondingen op (Van onze speciale verslaggever) ROME (GPD) De dag na het behalen van de bronzen me daille hebben we de leiding van de Nederlandse daraesploeg (die voor de baan alleen bestond uit Keetie Hage) kunnen overtuigen, dat het goed voor bet Zeeuwse meisje zou zijn om een dag te relaxen. Ze mocht mee om de Sint Pieter te zien en de Trevifontein. Ze gooide in de legendarische fon tein een vijftig Orestukje over de rechterschouder en deed, zoals gebruikelijk, een wens ze zei in Rome niet welke. In Imola, toen ze wereldkampioenen op de weg was geworden, wel,Ik durfde het toen niet hardop te zeggen, maar ik wens te, dat de de wereldtitel zou krijgen.' De Trevi-fontein bracht geluk, want in een sterke eindspurt versloeg de negentïenja rige Keetie, de jongste van de Hage-sisters, alle belagers. .Toen ik over de eindstreep ging, dacht ik :dat kan niet, het is onmogelijk'. Maar ze merkte al uiterst snel, dat het geen droom was. Niet alleen door de omhelzingen van mensen, die Rechts boven: Keetie (linies) flitst ah nu ineens vonden ,dat het meisje Hage door hun toedoen eerste over de finish; rechts onder, kampioenen was geworden, maar ook door commericiële be- tourwinnaar Jan Janssen wenst de we- langstelling. Zo kwam de directeur van Campagnolo-fietsen- reldkampioene geluk; links boveneen onderdelen de zaak regelen om reclame te maken met de dolgelukkige Keetie in de regenboog- njeuwe wereldkampioene. Keetie zal voor dit soort zaken een trui wuift do Italianen toe. goede adviseur moeten hebben anders gaan anderen van haar profiteren, want het Nederlandse meisje is op dit ge- bied natuurlijk grasgroen. SINT-MAARTENSDIJK ,Tevreden, gelukkig en trots' was het commentaar van de heer Hage uit Sint-Maartens dijk over het wereldkam pioenschap op de weg dat zijn dochter Keetie zaterdag in Italië behaalde. ,Ik was voor dien altijd al optimistisch. Het zat er gewoon in. Op een derde plaats bij de wereld kampioenschappen op de baan had ik echter helemaal niet gerekend. Dat was ge woon een meevaller...', zei hij. .Keetie is wereldkampioene... Kee tie is wereldkampioene". Het was het enige dat de 35-jarige dorps omroeper van Sint-Maartensdijk Kees Hartog zaterdag met over slaande stem kon uitbrengen. Maar het was ruim voldoende. De 2700 inwoners van het kleine, achter de dijk van de «osterschel- de verscholen dorpje hadden ge noeg gezien. Een zenuwachtige, bijna over zijn eigen benen strui kelende, driftig bellende Kees Hartog kon maar eed ding bete kenen: één van de zusjes Hage moest wereldkampioene zijn ge worden. Daar moest de vlag voor worden gehesen, daar moest mu ziek voor klinken, daar moest op gedronken worden. En nog voor dat Kees Hartog voor de laatste keer schor en nauwelijks verstaan baar had geschreeuwd dat Keetie en niemand anders wereldkam pioene was geworden, werden In Sint-Maartensdijk de eerste pin ten al geheven op de triomf van de ineens wereldnieuws geworden dorpsgenote. "s Avonds kregen de plannen voor een grootscheepse huldiging, die vrijdagavond aan staande zal moeten plaatshebben, al gestalte. Toevallig hield de muziekvereni ging Euterpe uit Scherpenisse een muziekdag in Sint-Maartensdyk waaraan vjjf korpsen deelnamen. Het was toevallig, maar het droeg wél bij tot de feestvreugde. Voor het huis van de familie Hage werd een aubade gegeven, die tot In Bergen op /oom hoorbaar moet zijn geweest. AKEN (ANP) De international! atletiekwedstrijden in Aken hebben de Nederlandse deelnemers zaterdag twer nationale records opgeleverd. De estafetteploeg van Kimbria Maas tricht was op de viermaal 1500 metei Ereeies dertien seconden sneller dai et kwartet van de Spartaan uit Llsse dat op 25 septeml r 1966 tot 15 mimi ten en 53.6 seconden kwam. Ook voor de jeugdige Peter Geelen vai de succesvolle vereniging Kimbria wie het een vreugdevolle middag. De pupl> van Jan van Heek evcnaafd het Ne derlandse record hoogspringen met twee meter en 3 centimeter. Ben Les terhuis was op 30 juni van dit jaar ii Brussel al tot dit. resultaat gekomen Het door het succes overrompelde cou- reurtje kreeg 's avonds een luidruchti ge serenade van de Banda Musica Cas- tel San Pietro, de plaatselijke fanfare waarvoor de inwoners van het piep kleine dorpje in grote getale naar het hotel van de Nederlanders waren ge komen. De serenade betekende voor de andere gasten van het kuurhotel, stok oude heertjes en dametjes van de mod der- en zwavelbaden, een hoogtepunt TEEL (ANP) Leen Poortvliet uit Herkingen heeft zaterdag de vierstro- menlandronde, een grote stad-tot-stad wedstrijd voor wieleramateurs over een afstand van 142 kilometer, gewon nen. De winnaar reed de afstand in 3 uur. 32 minuten en 17 seconden en versloeg ln de eindsprint de voor Mexi co geselecteerde renners Leen de Groot en René Pijnen, die respectie velijk tweede en derde werden. De uitslag luidt: 1 Leen Poortvliet (Herkingen) 3.32.17; 2 Leen de Groot (Utrecht); 3 René Pijnen Woensdrecht)4 Jan Aling (Bunne); 5 Theo van der Leeuw (Echt): 6 Mathijs de Koning (Scher- penzeelallen in dezelfde tijd als Poortvliet. van hun verblijf. Het werd een com pleet Italiaans tuinfeest, toen er ook nog op het terras gedanst werd met als middelpunt Keetie Hage en soig- neur Henk de Haan. De gelukwensen stroomden binnen voor liet meisje uit Sint-Maartensdijk, dat nog steeds een dikke hand had en do pink in het verband na de aanrij ding tijdens de training op donderdag. Ze had gelukkig niet veel last van de diepe wond gehad en physïek was ze ontzettend sterk geweest in de koers. Ze had een keer geprobeerd weg te komen, omdat ze bang was voor de eindsprint. Die actie van Keetie had liet peloton in stukken gebroken. Ook zus Bella werd er liet slachtoffer van. .Het ging niet vandaag', zei de oudste Ilage, die haar fiets onmiddellijk tegen de grond gooide en naar haar zusje holde, toen ze Hoorde, dat Keetie kam pioen was geworden. Truus Smulders was in de eindsprint, waarbij Keetie Hage even was ingeslo ten, maar prachtig buitenom terug kwam. zesde geworden. Henny Honde- veld kwam vlak voor de eindsprint te vallen. Haa. treurige stemming veran derde echter op slag, toen Gazelle-di recteur Breukink haar een splinter nieuwe fiets beloofde (de oude was to taal vernield). Ongetwijfeld zal dit Nederlandse suc ces voor het eerst werd een Neder landse kampioen (Keetie was in haar eerste .fietsjaa-tweede, geworden op de Nurnburgring in 1966) een haus se veroorzaken in het dameswielren- nen. Het aantal meisjes, dat op de racefiets zal stappen het zijn er nu LONDEN (ANP) De spelers van Manchester United zullen <le wedstrijd van zaterdag voor de competitie van de Engelse eerste divisie op het vel- van Sheffield Wednesday, niet licli' vergeten. De 50.000 geestdriftige tor- schouwers o Hillsborough in Siieffiel '.agen negen doelpunten in 90 dramt i iehe minuten die spelers en aanhan gers van de Europese bekertioudc nachtmerries moet hebben bezorgd Het was namelijk Manchester Unite; •lat uiteindelijk 'met; 4-5 moest capitu leren. Jack Whithan was de voornaamste boosdoener met drie treffers. De Bus- by-beschermelingen Réken al na 120 seconden tegen een achterstand aan door een doelpunt van Whithan. Bij de pauze leidde ,de United" nog met 4-3 door toedoen van George Best, Bobby Jharlton en de herboren Dennis Law weemaal). In de tweede helft zorgde Nobby Stiles voor de onvrijwillige om mekeer door een ongelukkig doelpunt n eigen doel. De ongrijpbare Whitnarr mrgae voor de rest. tanglijstaanvoerder Arsenal (2-1 vinst tegen Queens Park Rangers) en ichtervolger Leeds United (1-0 teger Liverpool: bleven ook op de zevende speeldag ongeslagen. Het Leedsdoel- punt van Jones ontstond door een foutje van achterspeler Yeats, die over de hal hen trapte. Kampion Manches ter Citv stelde opnieuw teleur met een 1-1 op eigen terrein tegen nieuweling tpswich Town. IMOLA Keetie Hage heeft zater dag in Imola het kampioenschap op de weg voor dames veroverd. Op de foto tijdens de huldiging vlnr de Russin Bayba Tzaune, die als tweede eindigde, Keetie Hage en de Itali aanse Milena Tartagni die de derde plaats veroverde. zo'n veertig zal ongetwijfeld veel groter worden. Of dat nu zo toe te juichen is, is een andere zaak. Als men zag, hoe enkele Britse meisjes er aan toe waren, zou men zeggen: het hoeft niet. De KNWU was natuurlijk blij met dit kampioenschap, dat echter buiten de unie om tot stand is geko men. zouden we haast zeggen. De meisjes hebben alleen de gelegenheid gekregen om te starten. Voor het ove rige leven ze in het .luchtledige'. Er was eer man, die bijzonder bly was met bet kampioenschap van Keetie Hage. Dat was de chirurg, die de pink van het meisje behandeld had. Hjj kwam, toen hü een operatie afgemaakt had. naar Keetie toe en omhelsde haar uitbundig. AMSTERDAM (.ANP) De Zeeuw se Keetie Hage, de eerste Nederland se wereldkampioene op de fiets, zal vanavond (maandag) in het Olym pisch Stadion te Amsterdam b(j de re vanches van de kampioenschappen worden gehuldigd. Samen met prof stayer Leo Proost en profachtervol ger Hugh Porter zal Keetie, voor wie overigens geen geschikte tegenstand ster is gevonden, op het erepodium •voor het front van de wielerliefheh- bers komen. Men zal Keetie niet in actie op de baan zien omdat de Rus sinnen weinig belangstelling hadden om naar Amsterdam te komen, ter wijl de Britse Beryl Burton door een contract was gebonden. De andere aanwezige wereldkampioe nen komen wel op de fiets. Proost rijdt 75 km tegen Piet de Wit, Jaap Oudkerk, Piet van der Lans. Jan Le grand, de Duitser Ehrenfried Rudolph en de Australiër Henk Vogels. Porter rijdt een revanche tegen de Neder landse kampioen Leo Duindam. Bij de amateurstayers ontbreekt wereld kampioen Grassi, die contractueel aan een criterium in Italië was gebon den. Tenslotte komen ook onze olym pische kandidaten nog ln de baan. De .zekere' Jansen-Loevesijn rijden op de tandem tegen de Belgen Goens-Van Lancken, terwijl de ,zeer onzekeren" van de achtervolgingsploeg tegen Bel gië zullen proberen nog eens een goe de tijd te maken. IMOLA Vol bewondering en met duidelijke nostalgie op zijn gezicht te lezen, stond Gino Bar- tali, nog steeds een geadoreerd oud-kampionissimo, naast ons te kijken naar de glorieuze aan komst van Vittorio Adorni, Ita- liës meest bejubelde zoon van dit moment. Hij mompelde: in- credïbïle ongelooflijk en dat was het natuurlijk ook. Ook voor Adorni zelf, tot nu toe in zijn land beschouwd als een super knecht, een man, die een groot koersinzicht heeft, maar de klas se van de kampionissimo miste. De donkere coureur uit San Lazzaro di Parma heeft een ongelooflijke prestatie geleverd ln de hitte van een zomerse dag od het zware parcours, dat Pezzi. de ploegleider van Saivara- ni, die uit Imola komt. had uitgedok terd voor zijn Gimondi. - Natuurlijk hadden de mannen allemaal woensdag een waarschuwing gehad toen Adorni de ganse nationale squadra In Sa Prospero, zes kilometer van Imola af, had afgeslagen in een koers. Maar de SaJvarani's, die per jaar niet minder dan 1,4 miljoen gulden ln de wieler sport stoppen, hadden het volste ver trouwen in Gimondi. MERCKX-GIMOND! meer lieten ontsnappen. Per slot van rekening vonden Gimondi en Motta het van elkaar al best dat zij de titel niet kregen. De Nederlandse ploeg heeft een rol ln mineur gespeeld. Toen het even moeilijk werd stapten de mannen af op één na: de .witte' Steevens. HU reed de koers uit, zelfs de laatste ronde nog, toen hij door de officials werd gesommeerd om te stoppen. Hij moest zich een weg banen door het uitzinnige publiek. VAN TONEEL De strijd op het moeilijke par cours van Imola heeft zich hoofd zakelijk op Merckx en Gimondi geconcentreerd. De andere ploe gen hebben daar niet van kunnen profiteren. Alleen nog een ,oude' wiel er baas Rik van Looy, ook be giftigd met het koersinzicht van de geslepen vos, zag de mogelijk heden die erin scjioolden. Hij mis te alleen ln de finale, toen de g, de kracht om de .aorni te prepareren. maken bij de or dat gebied beroemde Milanese Mazï, geloofde trouwens op lat moment nog niet in de solo van de Italiaan. d:e op 75 kilometer voor het einde wegschoot. Maar Adorni. gedragen op de vleugels van het en thousiasme van zijn steeds meer door het dolle rakende landgenoten, ging m schitterende stijl door. Hij hakte in een ronde een gat van minuten tus sen hem en Van Looy, Aghostino en ging. Hij liet zich m de laatste ronde door de grote groep opslokken, een groep waarin de Italianen nu een streng regime voerden en niemand Dat de Nederlandse formatie, voor "t eerst in de witte shirts mer rood- wit-blauwe baan, waarin de renners inderdaad letterlijk een figuurlijk niet opvielen in de groep, geen rol van be tekenis zou spelen werd zaterdag ei genlijk al een feit. Het gebruikelijke gesprek aan de vooravond van het wereldkampioenschao, waarbij geen official van de KNWU wordt geduld, want waarin harde zaken worden ge daan, is een bijeenkomst in kamer 113 van het zo rustige kuurhotel. Toen het handelskapitaal door Gel- dermans werd genoemd; 30.000 gul den, knikten negen man Instemmend. Als één van die negen wereldkam pioen zou worden zouden die 30.000 gulden onder de anderen verdeeld worden, mits ze op aantoonbare wij ze steun verleend hadden. Eén was er, die geen cent op tafel wilde leg gen en dat was de grootste troef van de ploeg: Jan -Janssen. Hij dacht er niet aan om iets te betalen. Hij kreeg verwijten te koren dat hy zon der ambities naar Imola was geko men en men liet doorschemeren dat hij liever de kans van anderen wilde steunen. Later, toen Magni kwam met. manager Douzet en Van Bnggen- 'hout keek men elkaar nog eens veel betekenend aan. Iedereen zou dus voor zijn eigen kans rijden en als de situatie dai vereiste, zou men de man in de voorste knie steunen. Het kwam er niet van. wan: de Nederlanders misten gewoon de macht om mee te kunnen rijden en lus mee te kunnen spelen. Achter elkaar verdwenen ze van het toneel Er waren nog meer nationaliteiten die alle reden hadden om met som bere gezichten rond te lopen. De Fran sen bijvoorbeeld, die zich ook niet hebben laten zien. Ook niet een Pen- geon, die er goed afkwam toen een toeschouwer een paraplu in de rich ting van zijn ogen draaide. Ook daar geen bijters en doorzetters. Daar wa ren de Belgen, die hun trots moch ten spuien over Rik van Looy, de on verwoestbare, die na Adoml het meeste applaus mocht incasseren, maar niet konden verkroppen dat hun Merckx door wedke banden dan ook verhinderd werd om opnieuw naar de top door te stoten. De Beigen moesten het doen met de tweede plaats van Van Springel. die zich zo langzamerhand ontwikkelt als een Belgische Poulidor, die overal net de eerste plaats niet haalt. Er was in feite maar één ploeg: de Ita liaanse. Door allerlei tegengestelde belangen ontstond er merkwaardiger wijze toch een hechte band. die listig gesmeed was door de nationale ploeg leider Riccl, die zich in het normale doen bezig houdt met theater en show voor de tv. Dit dan was Rioci's grea test Show on earth. Hij gaf de Ita lianen voor het eerst sinds tien jaar weer een wereldkampioen; na Bal- dini, die Nencini en Bobet van zich afschudde en na een solo van 45 kilo meter met twee minuten voorsprong won in Reims. Zijn triomf en zijn solo worden nu echter ver in de schaduw gesteld door hetgeen Adorni gisteren Dresteerde: een solo van bijna 75 ki lometer en een voorsprong van negen minuten en v-.jftiz seconden on t an Springel, die bij de laatste afdaling het peloton de rug had toegekeerd, en van ruim tien minuten op de grote groep verslagenen, van wie Merckx dan ook nog de te vroeg aangegane spurt jammerlijk verloor. Uitslagen beroepsrenners: 1 Vittorio Adorni (It) de 277 km in 7 uur, 27 minuten en 39 sec.; 2 Her man van Springel (Belg) op 9.51; 3 Mïchele Dancelli (It) op 10.18; 4 Franco Bitossi (It); 5 Vito Taceo- ne (It); 6 Felice Gimondi (It): 7 Raymond Poulidor (Fr); 8. Eddy Merckx (Belg): 9 Jean Jourden (Fr); 10 Lucien Aimar (Fr); 11 Jacques Anquetil (Fr) allen in dezelfde tijd als Dancelli: 12 Rudi Altig (DLD) op 11.07; 13 Karlheinz Kunde (Did) op 12.05; 14 Gianni Motta (It) op 12.07; 15 Rik van Looy (Belg) zt; 16 Joa- quim Agostino (Port) op 15.25; 17 Johnny Schleck (Lux) op 18-10; 18 Harry" Steevens (Ned) op 20.00; 19 Louis Pfenninger (Zwit) zt. De ove rige coureurs zijn uitgevallen. Dames: 1 en wereldkampioene Keetie Hage •Ned) de 5 km 187 m ln 1.29,36 (gem. meiheid 37462 km per uur): 2 Bay ba Tzaune (Rusland) zt: 3 Milena Tartagni (It); 4 ELsy Jacobs (Lux); 5 Andra Mc Elmury (VS); 6 Gerda Smulders (Ned); 7 Nina Trof; mo va (Rusl); 8 Emilia Sonk (Rusl): 9 Ni cole van den Broeck (Belg); 10 Loe- bova Zadorojanaja Ruslallen in dezelfde tijd als Keetie Hage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 7