Russische voorwaarden aan Tsjecho-Slowakije Humphrey: carrière begon met mislukking Indonesië wenst geen marionetten in West-Irian' JAMIN Dubcek en Cernik kwamen gewond uit Moskou terug 3 MALIK VERZEKERDE MISSIE UIT NEDERLANDS PARLEMENT: Vrees voor te grote aandacht van de pers Centraal Bureau Fusiebemiddeling RUDI DUTSCHKE MAG NEDERLAND NIET IN HARDHANDIG IN AUTO GEZET COMITÉ VRAAGT MEER HULP VOOR TSJECHEN IN NEDERLAND VERWAARLOOSDE BEJAARDE TE LAAT GEVONDEN Brits vliegtuig door bom verongelukt IJVERAAR VOOR BURGERRECHTEN Bewonderaar van Roosevelt VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1968 PROVINCIALE ZEEUWS! COURANT Duidelijk lieten de teruggekeerde parle mentariërs donderdagochtend op de pereconferentie in Schiphols perscen trum hun bezorgdheid blijven over de mogelijkheid, dat de Nederlandse pers een ongeproportioneerd grote aandacht - loont voor de gesprekken over West- Irian en daarbij de indruk wekt dat de delegatie niets anders zou hebben ge- West-Irian en de volksraadpleging laan dan over West-Irian te bekvech- van het volgend jaar, stamt niet SCHIPHOL (ANP) De belang- stelling, die in Nederland bestaat i voor het lot van de bevolking van de volksraadpleging volgend jaar niet naar letter en geest van de overeen komst ten uitvoer wordt gelegd. Andere zaken alleen uit de vroegere verantwoor delijkheid, die Nederland voor dit eiland heeft gehad, doch vooral j ook omdat Nederland er prijs op stelt, ,dat een eens gegeven woord I wordt nagekomen', aldus de voor zitters van de beide kamers der staten-generaal, die donderdag- morgen met een deel van de Ne- stell- derlandse parlementaire delegatie ',e Nederlandse taai. j op Schiphol zijn teruggekeerd van een officieel bezoek aan Indonesië. De overige leden van de delegatie zijn in Bangkok achtergebleven voor besprekingen met de econo mische missie voor Afrika en het1 Verre Oosten. ten. Dat was volkomen bezijden de waarheid. Dat aan het probleem maar af en toe aandacht is besteed kan ook worden afgeleid uit het feit dat de dele gatie niet eens een bezoek aan West- Irian heeft gebracht. .Wij waren de gasten van de Indonesi sche regering en die heeft ons bijzonder gastvrij en deskundig ontvangen. Wij zijn op .Java en Bali rondgeleid, maar andere eilanden stonden nu eenmaal niet op het voor ons opgestelde programma'. Andere mededelingen waren nog: overal waar de delegatie kwam wapperde de Nederlandse vlag naast de Indonesische en overal valt een toenemende belang stelling te constateren voor cursussen in UTRECHT (ANP) De Nederlandse Export Combinatie (NEC) heeft met de oprichting van een Centraal Bureau voor Fusiebemiddeling voor een reldprimeur gezorgd. Tot directeur van dit .huwelijksbureau' voor middel grote industrieën is benoemd de heer W. P. Schuil uit Soesterberg, oud-direc teur van de Europese Pluimvee Unie. deze laatste functie onderhield hij in verband met vele buitenlandse acti viteiten in het verleden reeds een inten sief contact met de NEC. Het initiatief voor het Centraal Bu reau voor Fusiebemiddeling werd en kele maanden geleden genomen door NEC-directeur L. Fokkema. Hij ba seerde zijn plan op een onder zijn lei ding gehouden onderzoek bij een aan tal kleine en middelgrote industrieën. De heer Fokkema voorspelde toen dat een kwart van deze ondernemingen in hun huidige vorm het jaar 1972 niet zullen halen. Een jaarlijkse omzet van drie tot vijf miljoen gulden stelde hij daarbij als minimum eis voor Neder landse industrieën die zich willen hand haven op de wereldmarkt. Het Centraal Bureau voor Fusiebemid deling zal worden ondergebracht in de nieuwe behuizing van de NEC .Huize Neclenburgh' in Soest. ,Ook in Indonesië leeft het probleem van West-Irian wel.' aldus mr F. J. F. M. van Thiel. voorzitter van de tweede ka mer. .maar het is er minder gepronon ceerd omdat het met nog zoveel andere minstens zo erge problemen in een zee van moeilijkheden voor de Indonesische regeringsboot drijft'. Grote waardering had de delegatie voor de openhartigheid waarmee de Indonesi sche leiders over al deze problemen In lichtingen hadden verstrekt. Er was geen zweem van terughoudendheid uit een gevoel van chauvinistische trots waarneembaar. Aldus is ook over West- Irian openhartig van gedachten gewis seld. Geen marionetten ,Wii zullen ons uiterste best doen om de bevolking op vrije en democrati sche wijze over hun eigen lot te la ten beslissen.' zo zou de Indonesische minister van buitenlandse zaken. Adam Malik, onze landgenoten hebben verteld. Zij hebben hem van hun kant duidelijk en eveneens openhartig geconfronteerd met de Stemming in Nederland, waar vrij algemeen wordt gedacht: ,als er een stemming komt, kan dat nooit een vrije stemming zijn. Indonesië zoekt de stamhoofden oit, die van te voren bewerkt worden om pro-Indonesië te stemmen. .Maar de heer Malik heeft mij per soonlijk verzekerd, dat er geen ge bruik zal worden gemaakt van der gelijke marionetten. Hij zal zijn best doen de volksraadple ging uit te voeren naar letter en gr— van de overeenkomst van augustus 1 in New York. De vertegenwoordiger van de VN voor het komende plebisciet op West-Irian, de Boliviaan Ortiz Sanz, krijgt op Irian Barat de vrije gelegen heid rond te neuzen, wij hebben begre pen, dat Malik het advies van deze man met grote aandacht zal bestuderen en met de regering van Indonesië zal be spreken.' vervolgde mr Van Thiel, Ortiz Sanz maakte op ons de indruk van eer man, die waarlijk niet gemakkelijk oir de tuin kan worden geleid'. Hoe dan ook,» de Nederlandse parlemen- tariors hebben hun Indonesische gasthe ren wel laten blijken, dat West-Irian eer deuk in de goede verstandhouding met Nederland zou kunnen brengen, indien ADVERTENTIE 200 gram van VV voor w-r niet duur weI heerlijk Slot van pagina 1 spraik de overtuiging uit dat de bevol king de regering niet van kwade be doelingen zou verdenken. Het voor naamste dat de Tsjechoslowaakse dele- viak wordt in de geest van de besluiten van januari j.l. voortgezet, zij het in een vertraagd tempo; 2. die ontwikke ling zal niet worden geleid door een regering die het volk is opgelegd, maar door de wettig gekozen organen; 3- de buitenlandse politiek blijft dezelfde koers volgen; 4. de buitenlandse troe pen zullen zich niet in de binnenlandse aangelegenheden mengen en vertrekken wanneer de toestand is genormaliseerd- Begrip De parlementsvoorzitter vroeg het volk begrip voor het compromis. Het moest rekening houden niet de abnormale omstandigheden waaronder de Tsjechoslowaakse delegatie in Mos kou had onderhandeld. ,U weet hoe menigeen van ons daar is beland. Daar over spreken zou al te pijnlijk zijn', zei hü- Smrkovsky bezwoer dat de delegatie, waar hij zelf deel van uitmaakte, bij de besluiten haar eigen lot volkomen buiten beschouwing had gelaten. Zij was zich ervan bewust geweest dat geschie denis en volk haar houding wellicht niet als verstandig, maar als verrader lijk zouden beoordelen. .Wij stonden voor een dilemma. We hadden een af wijzende houding kunnen aannemen en daarmee de verantwoordelijkheid voor een jarenlang bezettingsregime met alle consequenties eu slachtoffers daarvan op ons genomen. We konden de bajonet ten onze borst toekeren, maar wij meen den dat zo'n moment nog niet aangebro ken was', aldus Smrkovsky. De als vertegenwoordiger van de libe rale koers doorgaande plaatsvervan gende premier dr Gustav Husak is op het congres van de Slowaakse commu nistische partij in Bratislava tot eerste secretaris van de Slowaakse partij ge kozen in de plaats van Vasil Bilak. Be halve Bilak zijn volgens Tsjechoslo waakse radioberichten alle andere poli tici vervangen die van collaboratie metl de bezetters worden verdacht. De nieuwe partijleiding bestaat uit po litici die als nationalist bekend staan. Onder hen zijn veel communisten die in de afgelopen maanden pas gerehabili teerd zijn. Husak vergezelde president Svoboda na de invasie naar de Sowjet-Unie en heeft het Moskouse antwoord mede onderte kend. Hij was de eerste Tsjechoslowaak se politicus die openlijk heeft geëist dat de na de intocht van de Russen op het buitengewone partijcongres gekozen functionarissen zouden aftreden. Alle Slowaakse leden van het op dat congres gekozen centrale partijcomité hebben volgens een bericht van radio-Donau woensdag hun functie neergelegd- De afgevaardigden naar het buiten gewone congres van de partij van Slowakije hebben zich uitgesproken voor voortzetting van de liberale koers in de CSSR. Volgens radiobe richten gaven zij tevens als hun me- Kort geiing tegen staat VAN MESDAG-PATIËNT EIST DE VRIJHEID 1 DEN HAAG (GPD) Een ex-gedeti- «eerde uit het omstreden Groningse Dr. S. van Mesda-asiel, die thans verblijft in hel rijksasiel De Kogelenberg in Den Haag, voert vandaag een kort geding tegen do staat. Hij eist opheffing van zijn terbeschikkingstelling van de rege ring. Het kort geding zal om 12 uur dienen voor de president van de Haag se rechtbank. De eiser (32) werd 12 jaar geleden ter beschikking van de regering gesteld. Hij ontvluchtte vorig jaar oktober uit het Van-Mesdagasiel, waarna hij samen met een andere ter beschikking-gestelde een auto zou hebben gestolen. Na zijn arrestatie is hij opnieuw in het Groning se asiel ondergebracht. Volgens zijn verklaring ter zitting van de Groningse politierechter zou hem in het Van Mesdagasiel een bekentenis zijn afgeperst. Hij zei geplaatst te zijn in de beruchte isoleercel, die hij pas weer mocht verlaten wanneer hij bekende de auto te hebben gestolen. De officier van justitie in Groningen vroeg daarop vrij spraak, maar de politierechter veroor deelde S, tot 7 weken gevangenisstraf Thans verblijft S. in het Haagse rijks asiel De Kogelenberg. In kort geding atl vandaag voor hem worden gepleit door de Amsterdamse advocate me- i vrouw J. L. Bakker-Weesing. Zij staat op het standpunt dat. haar cliënt weder rechtelijk van zyn vrijheid is beroofd. Zij eist opheffing van de terbeschikking stelling en invrijheidstelling van S. Mevrouw mr J. L. Bakker-Weesing is dezelfde Amsterdamse advocate die on langs heeft gezegd dat verpleegden in het Dr. S. van Mesdagasiel geestelijk mishandeld worden. Haar beweringen vormden aanleidnig tot het instellen van een onderzoek, waarbij echter geen mis standen werden aangetoond. Woensdagavond verklaarden zegslieden ENGELAND ONTKENT LONDEN (RTR) Een woordvoerder van het Britse ministerie van finan ciën lieeft tegengesproken dat Enge land zijn houding van .alles of niets' ten aanzien van de toetreding tot de EEG zou hebben laten varen zoals van West- duitse zijde is BONN (GPD) Rudi Dutschke, de Westduitse studentenleider, die thans vrijwel geheel hersteld is van de verwondingen die hij op 11 april opliep bij een moordaanslag in West-Berlijn, zal niet meer in Nederland worden toegelaten. Sinds eind februari van dit jaar staat hij op de lijst van ongewens te vreemdelingen. ,Wij hebben hem bij zijn bezoek aan ons land op 20 februari duidelijk ge maakt, dat hij de openbare orde niet mocht verstoren. Zijn gedra ter van dien aard, dat wij niet binnen onze grenzen hebben', aldus het commentaar van een woordvoerder het ministerie van justitie, voegde hij t feit geen 1 de worden toegekend, want die lijst van ongewenste vreemdelingen is be paald vrij ruim'. JONGETJE VERDRONKEN AMSTERDAM (ANP) Uit het water van de Cnicuiuskade in Amsterdam is donderdagochtend het stoffelijk over- i Bonn dat Engeland thans bereid zou schot van de vijfjarige Bartje Ploeg op- ning te kennen, dat het resultaat van de Moskouse onderhandelingen de enig mogelijke oplossing was onder de huidige omstandigheden. Kritiek had men op het fei't, dat niet alle bepalingen van het Moskouse koord zijn gepubliceerd. Knoop Op het ogenblik zijn er twee centrale comité's in het land. Partijleider Dubcek probeert op legale wijze de knoop te ontwarren van twee beleidsvormende lichamen. Hij moet trachten, een verenigde partijleiding te smeden, die zowel aanvaardbaar zal zijn voor het land als voor het Kremlin. Het Joegoslavische persbureau Tan- joeg meldde uit Praag, dat nog vóór het volgende congres van de Tsjecho slowaakse communisten wellicht ver scheidene hoge functionarissen uitgeran geerd zullen worden. Dat zou enerzijds iet geval zijn met politici als Alois Indra, Vasil Bilak en Oldrich Svestka. die de interventie van de landen van het Warschau-pact steunden en anderzijds met onvoorwaardelijke aanhangers van de Du beek-koers, zoals Cestmïr Clsar. Frantisek Kriegel en Eduard Gold- stuecker. Hoe de openbare mening in Tsjecho- Slowakije hier op zal reageren is vol- Tanjoeg niet te voorspellen. Het kunnen zijn. dat het partijcongres van de Tsjechoslowaakse communisten enkele maanden wordt uitgesteld, zo meent de correspondent van Tanjoeg in Praag. Na het rumoer van de eersté bezettwigsweek heeft donderdag een bijna spookachtige stilte zich van de Tsjechoslowaakse hoofdstad meester gemaakt. De bevolking, die volgens een DPA- correspondent de akkoorden van Moskou eenparig verwerpt, is er bijzonder teleur gesteld over. dat de Russen hun ver meende concessies tot dusver niet nage komen zjjn. Nog steeds zijn vele open bare gebouwen, uitgeverijen en andere belangrijke instellingen, in strijd met de Russische toezeggingen, door vreemde troepen bezet. VEEL TE DANKEN AAN SVOBODA tijdens de Rnise.v hi geheimzinnigheid vc staken van de poiec chische kranten m boaden feitelijke bezetting 1 zou vier fasen kennen: zetting, terugtrekken i teden en voornaamst leen A" Ljwaklng van d.- ke grenzen en tenslotte een ge aftocht, wanneer de Sow tevreden zou zijn over de ontwikkelingen Hulp toebedacht. Premier Cernik beeft t kend gemaakt dat de regering ro trole over de nieuwsmedia bereids ho overgenomen. Enige opzien baard- verklaring van de woensdag als oo. ger van de colloborateur EINDHOVEN De SS-janae Tsjechische lerares Michaela No- valcova, die op SS augustus, door de gebeurtenissen in hanr land. min of meer overhaast m het hu welijk trad met de Si-jarige Pe ter Svnnkels, gaart binnenkort naar haar vaderland terug, doch komt over een jaar terug. Op de foto: Michaela met een grote stapel brieven van in Ne derland verblijvende Tsjechen die zij mee naar Tsjecho-Slowakije Zomer met weinig zomerse dagen DE BILT (GPD) Zaterdagavond wordt de streep onder de meteo rologische zomer getrokken, be rekend over de maanden juni. juli en augustus. Het is een zomer ge worden die in vrijwel alle opzich ten beneden die van verleden jaar bleef en zich kenmerkte als som ber en in bijna alle provincies te nat met een tekort aan warme dagen. Het aantal uren zonneschijn dat verleden jaar in De Bilt bijna 20 uren boven normaal kwam, bleef deze zomer ruim 90 uren onder normaal. Hieraan waren alleen ju li en augustus debet. Van de 92 zomerdagen bleef op 56 dagen (60 procent) de gemiddelde et- maaltemperatuur in De Bilt on der normaal. Gemiddeld over het hele land had den wij verleden jaar overdag op 15 dagen de regenjas nodig, deze zomer op 28 dagen. Verleden jaar viel gemiddeld in ons land overdag 62 mm regen, deze zomer 130 mm. Bijzonder nat was het op de Waddeneilanden, in Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant, met plaatselijk meer dan 300 mm re geer was het een zomer met te weinig zomerse dagen (boven 25 graden Celsius), waarvan De Bilt er vanaf half april tot vandaag 14 kreeg, tegen 21 normaal, verle den jaar 15. Vooral in Zuid-Lim- burg bleef dit cijfer ver onder de maat, met totaal 11 zomerse dagen in de drie zomermaanden, tegen verleden jaar 22. De meest zomerse en stabiele pe riode in ons land, waren die van 10 tot 20 juni. de eerste julida gen en de derde week van augus tus. PRAAG Alexander Dubcek, de Tsjechoslowaakse partijchef, heeft bij zijn overbrenging van Praag naar Moskou een flinke hoofdwond opgelopen. Ook premier Cernik is tijdens zijn gevangenneming ge kwetst geraakt en wel aan de mond waardoor hij aanvankelijk niet kon De Russen hebben aang, -. mische hulp te leveren spreken. Volgens de Russen zijn ?0ed-.ng voor de de beide liberale politici in hun JSSSUSgSÏ' badkamer uitgegleden. bezetters een z.-kere mate het TsjecJ Tijdens de besprekingen met de Russl- lwcucJacht- Pr-' sche leiders na de inval van vijf War- schaupaotlegers zou Dubcek enkele ma len zijn ingestort. De terugkeer van de complete delegatie van de liberale po- litici naar Praag non vooral te dankenifcn s,owalkse partijchef Huei.k dat zijn aan de onverzettelijke hottóing van het veenlende - president Lodvig Svobotte. Tijdens de omda, grfvjeg eerdere besprekingen m C.rt-na aani deult sioa-ak.je aanweMr lvartn H. Tisa zou hij zelfs met zelfmoord heb- h he]e l4nd nadruk* - ben gedreigd, wanneer de Russen niet ,iJto proWi,te„ tegen gi gang van r - op een normale wijze wensten teonder- Moskou uit ultdfukking aandelen. Deze onthulhngOT woruen m gebracht, heeft geen enk.!, rarv.t- Praag toeg<*chrOTen aan Bohumihs. <U afde:.:„g ach M jjuv k hd is wan het partijprestdium en de be- --keerl Ln Praag is he: - - sprek-.ngen m K*» meemaakte Don- patrouilierén echter nog derdag heeft hjj het centraal comité d en ^iht en bewaken v -u met van de c.p. ici Tsjechoslowakije over de K.rke upbjiueperkitt de e. gang van zeken m Moskou breedvoe- waarin de meeste Tsjech:» he min ng geïnformeerd Later hebben diver- Slnds d, -„ragkeer van de se leden van het centraal comité ge- M Moskou is het mere l van sproken op partijvergaderiigen van en-|de Veem* troepen enorm gestegen, kele Praagse distneten. Het is met voora! omdat zij niet langer door d geheel vast te steUen hoe Duhceks bevolking worden lastig geval), r vrij ernstige verwondingen zouden zijn ontstaan: sommigen beweren dat d.t gebeurde tijdens een worsteling met een Russische officier die zijn kamer in het partijgebouw was binnengeko- Volgens zegslieden zouden de Bossen men en poogde de telefooncontacten thans reeds hun waarnemers in de be- uit de muur te rukken anderen zeg- langrijkste staatsorganen hebben -re gen (en dat is waarschijnlijk de Juis- posteerd- Behalve Russische geveehto- te) dat Dubcek door de Russen zeer troepen sinds woensdag ooi anders r^Vn JJJ™ werd geduwd en dat geüniformeerde eenheden van de Sow- *?ÏL!1iiarby Zljn h00fd h6Vlg heeft j^t-veiligheidspolitie in de stad op pa trouille. De Tsjechische radio speelt in- tussen voornamelijk treurmuziek. tisen Treurmuziek ROTTERDAM (ANP) Op het gironummer van het comité .Hulp voor Tsje chen in Nederland' (het comité - Wittenberg), is tot dusver 6.40Ö gulden binnen gekomen. Dit bedrag is niet voldoende om de kosten voor de eerste hulp. die het comité thans nog steeds verricht, te financieren. Zoals bekend zal de hulp voor Tsjechen in Nederland voorzover zij voor langere tijd in ons land zullen ver blijven, overgenomen worden door andere instanties. Het comité hoopt echter ook Tsjechosiowaken die naar de Verenigde Staten, Canada of andere landen willen emigreren, te helpen bij het betalen van de overtocht. Voor dit doel is nog steeds geld nodig. Het comité hoopt dan ook dat op giro 170.000 nog geld zijn een tussentijdse handelsregeling gedregd. Het jongetje, dat sinds woens- komen om ook deze mensen te helpen, in overweging te nemen die de weg naar dagmiddag werd vermist, moet by het1 Een eventueel batig saldo van het comité .Hulp voor Tsjechen in Nederland' zal het lidmaatschap van de EEG zou kun- spelen te water zijn geraakt en verdron- worden gebruikt voor ondersteuning van bijzondere activiteiten ten behoeve van nen plaveien. ken. Tsjechen en Slowaken die in ons land zullen blijven. In de Russische hoofdstad hebben de Tsjechosiowaken uitsluitend met de Sowjet-Unie onderhandeld. Zij, weigerden de leiders van Polen, I Oost-Duitsland, Bulgarije en Hon garije te ontmoeten, die ijlings naar. Moskou waren ontboden door hun Russische broodheren. De Russische eisen aan de Tsjechen omvatten als voornaamste punten: de ongeldig- verklaring van het veertiende bui tengewone partijdongres, dat ADVERTENTIE AMSTERDAM (ANP) In zijn wo ning in de Amsterdamse Eerste Oos terparkstraat is woensdagmiddag de 79-jarige alleenwonende heer F. Wiech- De bejaarde man was kort voor zijn dood door enkele politiemannen in ver waarloosde toestand op de vloer naast zijn bed aangetroffen. Hij vertelde ver geefs getracht te hebben de aandacht van de buren te trekken door het om gooien van tafels en stoelen. Broeders van de geneeskundige dienst verzorg den de man, maar hun hulp mocht niet meer baten. Even later overleed hij. De politie verschafte zich toegang tot de woning nadat zij door buren was ge waarschuwd dat de man mogelijk iets was overkomen. Hij was een w geleden voor het laatste gezien. LONDEN (RTR) Het Britse vlieg tuig dat vorig jaar op 12 oktober in de Middellandse Zee stortte is verongelukt door het ontploffen van een kneedbom aan boord, is vrijdag in een officieel rapport meegedeeld. Alle 66 inzittenden kwamen toen om het leven. De bom heeft twee kussens geschroeid, een van de kussens was doorboord door metaaldeeltjes. Dit 1 sen was van het soort dat brandk krakers gebruiken voor het smoren van ontploffingen. Generaal Grivas had op de dag van het ongeluk voor dit vlieg tuig voor de reis van Athene naar Cy prus geboekt, maar hij vertrok met eên later vliegtuig. Aan boord was wel diens vriend en lijfwacht A. Solomou. DEN HAAG (ANP) De democratische kandi- Jaat voor het Amerikaanse presidentschap, Hu- jert Horatio Humphrey, is een liberaal afkom stig uit de middenstand, die zijn gehele politieke loopbaan heeft geijverd voor de burgerrechten en de afgelopen vier jaar als vice-president steeds presidents Johnsons Vietnampolitiek heeft gesteund. Reeds in 1960 stelde Humphey rich kandidaat voor de democratische nominatie naar hij werd bij twee voorverkiezingen door lohn F. Kennedy verslagen en gaf de race op net een campagne schuld van 100.000 dollar In 1964 won het duo Johnson-Humphrey de presidentsverkiezingen en sedert die tijd is Humphrey de op één na belangrijkste man van de Verenigde Staten. Hubert Horatio Humphrey werd 27 mei 1911 in Wallace (2uid-Dakota) geboren als zoon van een apotheker. Zijn moeder is van Noorse afkomst. In 1939 promoveerde hij aan de uni versiteit van Minnesota in de politieke weten schappen nadat hij zijn studie zes jaar had moeten onderbreken om voor de voltooing ervan geld te verdienen. Wegens kleurenblindheid en een dubbele hernia werd Humphrey tijdens de tweede wereldoorlog afgekeurd voor vrijwillige dienst bij de marine. Hij gaf als burgerambte naar instructie bij de strijdkrachten. Humphrey politieke carrière beon in 1943 met een mis lukte poging de verkiezingen voor burgemeester van Minneapolis te winnen. Een tweede poging in juni 1945 slaagde met een grote overwinning op de republikeinse kandidaat. In 1948 was Hum- J. van der Loo Juwelier Lijnbaan 69 Rotterdam WERELDGEBEUREN pürey de eerste democraat die voor Minnesota in de senaat werd gekozen. Zijn vriendschap met president Johnson dateert van die tijd. Zij kwamen op dezelfde dag in de senaat en hebben beiden grote bewondering voor president Fran klin D. Roosevelt. In 1949 en 1950 streedt hij als voorzitter van de .Americans for democratie action' (Amerikanen voor democratische actie) voor de verwijdering van uiterst linksen uit de democratische boeren-arbeiders beweging. In 1948 trok Humphrey op de nationale con ventie van de democraten de aandacht als lei der van de liberale vleugel en in 1952. 1956 en 1960 zag men hem aLs mogelijke kandidaat voor het presidentschap of vice-pres.dentschap. Ir. 1956 zorgde hij voor een precedent door zichzelf kan didaat te stellen voor het vice-presidentschap i normaal wijst de presidentskandidaat zijn part ner aan). De poging mislukte en. zoals gemeld, trok hij zich in 1960 ais gegadigde voor het presidentschap terug na Kennedy's zege bij twee voorverkiezingen. Als vice-president heeft Hum phrey nagenoeg de gehele wereld afgereisd om de Amerikaanse Vietnam-politiek uiteen te zet ten en daar steun voor te vragen. Eerder, in 1958, had hij als eerste Amerikaanse vertegen woordiger een onderhoud van betekenis met de toenmalige Russische premier Nikita Chroesj- tsjev. Het duurde achtenhalf uur. Als volksver tegenwoordiger en als lid van de regering heeft Humphrey steeds geijverd voor de burgerrech ten. In het congres pieitte hij vurig voor aan vaarding van de wetten op de burgerrechten in 1957, 1960 en 1964 en in latere jaren verdedigde hij de regeringsvoorstellen als vice-president. Hubert Humphrey rookt niet. drinkt zelden en ls een verwoed visser. In 1936 trad hij in het hu welijk met Muriel Buck, dochter van een zuivel handelaar in Zuid-Dakota. Het echtpaar heeft drie zonen, een dochter en vier kleinkinderen. ONDERGRONDSE ZENDERS UIT DE LUCHT WENEN (AFP) Vrijwel alle on dergrondse zenders in Tsjecho-Slowa kije zyn uit de ether verdwenen. Over hun golflengten werden donderdag de officiële programma's van de Tsjecho slowaakse radio uitgezonden, hoofdza kelijk bestaande nit muziek met daar tussendoor nieuwsberichten en volledige herhalingen van toespraken van de lei ders, die alle eindigden met oproepen tot kalmte en discipline. In Wenen hoorde men nog slechts één ondergrondse zender: .Radio vrije Do- nau', die uitzendt vanuit een geheime studio in de omgeving van Bratislava. Het enige ongunstige bericht over de bezetters dat onderdag door de officiële radio werd omgeroepen, betrof een com muniqué van de wereldfederatie van vakverenigingen waarin d werd afgekeurd PERSBUREAU TASS: RECHTSE KRACHTEN IN TSJECHO-SLOWAKIJE STEEDS ACTIEVER MOSKOU (REUTER) Het Russische persbureau Tass heeft donderdag ver klaard, dat .rechtse contra-revolutio naire krachten' in Tsjecho-Slowakije steeds actiever worden. In een bericht over de toe^and in Praag zei het persbureau, dat deze krachten feile aanvallen doen op het ir. Moskou tussen Rusland en Tsjecho-Slowakije gesloten akkoord. Zij proberen ook de eerste constructieve stappen van partij en regering van Tsjecho-Slowakije te dwarsbomen zonder hun opzet te ver bergen de situatie dusdanig te veran deren dat zij de macht in handen zou den kunnen nemen, aldus Tass, dat op merkte, dat zjj hierbij .actief door de imperialistische machten worden ge steund'. Russische troepen naar grens met Oostenrijk WENEN (DPA) In Wenen Is mee gedeeld dat eenheden van het Russische bezettingsleger in Tsjecho-Slow akije op weg zijn naar de Oostenrijkse grens. Het is nog niet duidelijk of deze troepen alleen maar aan de grens gelegerd zullen worden om de vluchtelingen naar Oos tenrijk, die mogelijk tot een grote stroom zullen aanzwellen, tegen te hou-' I den-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 3