KOOS HUMPHREY SENATOR MUSKIE ALS TWEEDE MAN DUC-combinatie steunt plan Lievense vaste oeververbinding Westerschelde Maine Politicus uit staat RUSSEN ZOUDEN GEHEIME VOORWAARDEN STELLEN Schietende kelner door agent geveld flnmp/irey Mersey Lloyd betrokken bij gecompliceerde aanvaring Vandaag in de krant... Koninklijk huwelijk in Oslo Vier keer op politie geschoten Nieuwe leiders Schip gekapseisd vijf geredden, één dode Ook ,De Schelde' bij uitwerking betrokken Benoeminsr van ambassadeur .Eretemooriseerd' 211e jaar gang - no. 204 PROVINCIALE ZEEUWSE COORANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 30 augustus 1968 Moeizame inning van kamerhuur Pagina 2 58-60, lol, 5140 3508 «du. 3647/3643). larkt s'l, tel. 7651 (b 9 t 'ei. 2078/3169 'odv 2375). Cool. Grote Mo 1 1 5,25 Insei- mod. 21^ lorlof. Kleine edv fmii. 8 regel») 35 cent 1 e nummer» 25 c< 7853, ad». 5213 Giro 359300. PZC, V CHICAGO Vice-president Hubert Humphrey van de VS, die door de conventie van de democratische partij definitief tot kan didaat voor het presidentschap is benoemd, maakte donderdag avond bekend dat zijn ,keus' voor de functie van (democratisch) vice-president senator Edmund Muskie van de staat Maine is. Edmund Muskie is volgens het Franse persbureau A FF steeds beschouwd ais jde politieke curiositeit' van Maine, een traditioneel republikeinse staat, waar van Muskie de eerste democratische gou verneur was sinds de ,new deal' en wel ta de periode van 1954 tot 1958. In 1958 werd iiij tot senator gekozen, de eerste beer sedert 47 jaar, dat een democraat deze zetel in Maine veroverde. .Tijdens mijn campagne', zo heeft Muskie inder tijd verklaard .bezocht ik mensen, die vóór mjj nog nooit een levende demo craat- hadden gezien'. Muskie werd 28 maart 1914 geboren te Rumford als zoon van een Poolse immi grant, Marciszewskl geheten. Edmund Sixtus Muskie studeerde rechten op Ba tes College, vervolgens aan de universi teit van Cornell en liet zich in 1939 in schrijven bij de balie van Massachu setts. In 1946 begon hij zijn politieke carrière. H(j werd gekozen in de kamer van afgevaardigden, waar zijn kiezers hem tot 1951 handhaafden. Edmund Muskie huwde in 1948 Jane Francis Gray, een republikeinse, die zich tot de democratische party .bekeerde' uit liefde voor haar man aan wie zy vijf kinderen heeft geschonken. mee het congres de benoeming Humphrey unaniem wilde maken, kreeg echter evenveel applaus als ge sis en boe-geroep van zijn tegenstan ders. De derde dag van het democratische partijcongres woensdag werd niet zozeer de dag van victorie voor Hubert Humphrey, als de dag dat Amerika's jeugd die het oneens is met het beleid dat de vice-president ten aanzien van Vietnam vertegenwoordgid en die on dervond dat er geen praten is t traangasgranaten, politieknuppels, gerbajonetten en bruut geweld. Ruim 5000 vertegenwoordigers van anti-oorlogsgroepen, de yippies en aanhangers van de campagne voor de armen van ds Abernathy (opvolger Humphrey had de democratische kandidatuur voor het presidentschap in de nacht van woensdag op donder dag veroverd met 449 stemmen meer dan de vereiste 1312. Senator McCar thy kreeg 601 stemmen en senator Mc Govern 146 Hoewel senator Edward Kennedy, na nogmaals be kend te hebben gemaakt dat hij zich niet beschikbaar stelde voor het pre sidentschap noch voor het vlce-presi- dentschap, niet tot de officiële kandi daten behoorde, werden op hem 12% stem uitgebracht. De resolutie, waar- BREMERHAVEN (DPA) In dichte mist zyn donderdagochtend by Bremer haven vier vrachtschepen met elkaar In aanvaring gekomen en ten dele ernstig beschadigd. Er werden geen mensen by gewond. Het zicht was nog geen hon derd meter. De zwaarste avery liep de uit Bremen komende Noorse kustvaarttanker .Thun- tank 12' (499 brt.) op. Ook de Neder landse vrachtboot .Mersey Lloyd' (9732 brt.) van de NV Koninklijke Rotterdam se Lloyd en de uit Bremen komende 500 brt. metende kustvaarder .Carita' uit Tornoe werden beschadigd. Het beste kwam de 20.057 brt. metende ertsvracht boot .Kristoffer Oldendorff' uit Lübeck er vanaf. De vier schepen zyn Bremer haven binnengelopen. Voorwaarden DPA meldde gisteren, sen aan Tsjecho-Slowakiie een aantal geheime voorwaarden heb ben gesteld naast het akkoord dat in Moskou werd bereikt. (pagina 1) Ruzie EEN nachtelijke ruzie in Vlis- singen eindigde voor een heel ge zelschap op het politiebureau: liet betalen van leamerhuur was de Inzet. (pagina 2) Brand IN Heinkenszand ging: een kapi tale landbouwschuur in vlammen op. (pagina 2) Missie BEN DEEL van de Nederlandse parlementaire missie naar Indo nesië keerde gisteren in ons land terug. (pagina 3) Samenwerking DE SAMENWERKING tussen dc ESRO, de Europese ruimteonder- zoekorganisatie, en de Ameri kaanse NASA wordt uitgebreid. /pagina 4) Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3, 7 en 9. Zeeuws nieuws: pagina's 2, 4,5 en 11. Sport: pagina 11. Financieel nieuws: pagina 15. Radio en tv: pagina 13. CHICAGO Tijdens de demo cratische conventie demonstreer den duizenden jonger era in het centrum van de stad. Hierbij Javam het tot ongeregeldheden met de politie, die de demonstran ten met behul/p van gummiknup pel en traangas trachtte te ver spreiden. van ds Martin Luther King) die ook; naar Chicago zijn gekomen met hun symbolische muil ezelkarren, verza melden zich 's middags in een bij de dure hotelbuurt gelegen park. Het eerste incident deed zich voor toen met -pistolen gewapende politie-agen- ten probeerden een ylppie ervan te weerhouden om een Amerikaanse vlag te strijken en daarvoor ln de e'.aats een Vietcongvlag te hijsen, e politie wierp een aantal traan- gasbommen, die door de demonstran ten werden teruggeworpen. Na toespraken van leiders als Tom (Zie slot pag. 4 kol. 5) OSLO (RTR) In de driehonderd jaar oude kathedraal van Oslo is donderdagmiddag het huweiyk voltrokken tussen kroonprins Ha- ral d van Noorwegen en de 31-jarige Sonja Haraldsen, dochter van een zakenman uit Os lo. Ongeveer 2800 sol daten stonden langs de route opgesteld die de stoet volgde van hot koninkiyk paleis ntuw de katliedraal, duizen den mensen juichten het bruidspaar toe. De kroonprins droeg het donkerblauwe uniform van legerkapitein. De bruid was gekleed in een eenvoudige wit te japon, waarvan de driekwartmouwen wa ren afgezet met witte parels, diamanten en witte bloemen die overeenkwamen met haar bruidsboeket van witte fresia's, witte ro zen en witte lelletjes van dalen. Bij aan komst in de kathedraal begeleidde koning Olav van Noorwegen de bruid naar het altaar, waarna de huwelijks plechtigheid begon. De bisschop van Oslo. dr Fridtjof Birkeli, zei het bruidspaar dat zy trouw moeten blijven aan het motto van ko ning Haakon 7 en ko ning Olav 5: .Alles voor Noorwegen'. Onder de 850 gasten bevonden zich onder meer prins Claus, ko ning Gustaaf Adolf van Zweden, koning Frederik en koningin IngTid van Denemar ken, koning B crudewljn van België en de presi denten van Finland en IJsland. 's Avonds werd er in t koninklijk paleis ter ere van het bruidspaar een diner voor 230 gasten gegeven. OSLO Op de foto het paar bij het verla ten van de kerk. HAMBURG, PRAAG (DPA, RTR, AFP) Volgens inlichtingen van welingelichte zyde bestaat er naast het communiqué over de Russisch- Tsjechoslowaakse onderhandelingen in Moskou nog een protocol, waarin aan Tsjecho-Slowakije voorwaarden gesteld zouden zijn, al dus meldde het Westduitse persbureau DPA. IN PROTOCOL BIJ HET AKKOORD VAN MOSKOU' De Russen zouden evenwel van de verte genwoordigers van Tsjecho-Slowakije geen handtekeningen onder dit protocol geëist hebben. Wel zouden laatstge noemden het officiële communiqué on dertekend hebben, terwijl zij van het bestaan van het protocol afwisten. Op •rond van de door DPA verkregen in- jchtingen, die wellicht nog niet vol ledig zyn, zouden in elk geval de vol gende voorwaarden gesteld zyn: 1) De communistische partij moet bij de politieke leiding de boventoon voe ren, waarbij parlement en regering op het tweede plan komen; 2) de regering in Praag moet gereorganiseerd worden. Aangenomen wordt, dat minister van buitenlandse zaken, dr Jiri Hajek vice-premier dr Ota Sik vervangen den; 3) tegenover collaborateui-s mag niet gediscrimineerd worden; 4) Tsje cho-Slowakije moet van elke financiële steun uit kapitalistische landen en van de Wereldbank afzien. De enige eco nomische binding met het buitenland moet de Comecon blijven (de raad voor onderlinge economische steun van de Oosteuropese landen): 5) naast ophef fing van de persvrijheid moet een zuive ring uitgevoerd worden onder de Tsje- choslowaakse en in Praag werkzame buitenlandse journalisten. De buiten landse journalisten in Tsjecho-Slowakije moeten onder scherp toezicht staan; 6) er moeten strenge bepalingen komen voor het binnenkomen en verlaten van Tsjecho-Slowakije; 7) bij het onderhou den van betrekkingen tussen Tsjecho- Slowakije moet rekening gehouden wor den met de betrekkingen tussen West en Oost-Duitsland; 8) er drient overleg te zijn tussen de landen van het War schaupact in alle kwesties van de be trekkingen met Bonn; 9) Tsjecho-Slo wakije moet zich distantiëren van Roe menië en Joegoslavië; 10) de Tsjecho- slowaakse strijdkrachten moeten volko men ondergeschikt zijn aan het commando van het Pact van Wr Heusdense raad op de koffie DEN BOSCH (GPD) Burge meester Sclrolten, zijn beide wet houders en de voltallige raad van het Brabantse plaatsje Heusden zijn tot de ontdekking gekomen, dat de spreekwoordelijke Brabant se gastvrijheid niet overal in ere wordt gehouden. Toen het edelachtbare restaurant langs de rijk EindhovenWeert in Heeze wilde binnengaan om daar een bakje troost te zoeken, werd de complete vroedschap de toegang geweigerd. Bezoek van busgezelschappen werd niet op prijs gesteld, aldus de receutioniist. De Heusdenaren zijn toen maar elders op de koffie gegaan. Eenheid De voorzitter van het Tsjechoslo- waakse parlement, Josef Smrkovsky, heeft donderdag de bevolking in een radiotoespraak op het hart gedrukt, wij de tanden op elkaar zetten en na de dagen van teleurstelling ons verstand gebruiken', riep hy uit. Ver stand en eenheid vormden de enige garantie voor de terugtrekking van de bezettingsmacht. Smrkovsky kondigde de ontbinding van politieke verenigingen aan en een ver bod van nieuwe politieke partijen. Hij (Zie slot pag. 3 kol. 2) In ziekenhuis met kogelwond in hand en dijbeen Waar gaat het ook weer om by de komende Arnert- kaanse prestdentaverkiezin- gen' Juist, om nieuw leider- j schap voor onze grootse na- r --J tle', zoal» de afgelopen maan- den tot vervelens toe aan het Amerikaanse volk en aan de wereld is meegedeeld. Dat nieuwe leiderschap was dringend nodig, werd er bijgezegd, want de problemen waarvoor Amerika zich thans riet gesteld, eisen een geheel nieu we aanpak, fris en gedurfd. Daarom moeten nieuwe mannen aan het roer komen, mensen die voor de uitdagingen van deze tyd het juiste en tevens Inspi rerende antwoord zullen weten te formu leren. Dat alles werd ons ln Europa met grote stelligheid vanuit Amerika verze kerd en menigeen hier luisterde met aan dacht en met Instemming. Menigeen ook herinnert rich de vorige presidentsver- kieringen: zij vormden een teken dat op vernieuwingen wees. Johnson Immers predikte in zijn campagne de .Great So ciety'. hij wilde een nieuwe, grootse maatschappij stichten, een slagzin waar mee hij de conservatieve Barry Gold- water versloeg zoals nimmer tevoren een president zyn tegenkandidaat had ver slagen. Die uitslag was hoopgevend en meer dan dat: het Amerikaanse volk was bereid Johnson een kans te geven om zyn .Great Society" waar te maken. Helaas kwam al spoedig vast te staan, dat Johnsons maatechapptj niet van de grond kon komen, de president bleef ste ken in de Vietnam-oorlog en ln ghetto- rellen. Maar daardoor kreeg de roep om nieuwe leiders en een vernieuwde poli tiek nog weer meer inhoud: nu zal het dan toch echt moeten gebeuren, deze presidentsverkiezingen behoren bet be gin van een nieuwe periode in te lul den. Jawel, zo dacht menigeen hier en ginds. De werkelijkheid van vandaag echter laat van deze denkbeelden weinig over. De gang van zaken by de partrjconventles in Miami en Chicago doet denken aan het mopje van Wlm Kan, toen we ln Nederland weer eens met een kabinets crisis worstelden.Torentje, torentje bus- senkruit, wie komt er uit? Beel!' Als het in Nederland niet vlot by een kabi netsformatie komt de keurige staatsraad Beel om bekwaam en vakkundig de stukken aan elkaar te lijmen. In Ameri- ,ka gaat het kennelijk niet anders: wie zijn daar uit de party-torens gekomen? Nixon en Humphrey. Twee mannen met ongetwijfeld grote kwaliteiten, maar toch geen figuren, van wie men nu moet zeggen dat zy het .nieuwe leiderschap' vertegenwoordigen. Bekwame vakpolitici die him stiel zeker beheersen, maar al lerminst mensen die bijvoorbeeld als Franklin D. Roosevelt of als John F. Kennedy tot de verbeelding spreken. De vakpolitici hebben gewonnen, de rustige mannen van het Amerikaanse midden. Nieuw leiderschap? Nee. het kan niet opgaan voor Hubert Horatio Hum phrey. Hy is thans vice-president onder Johnson en diens politiek is ook die van de nieuwe democratische kandidaat. Richard Nixon had dezelfde functie on der Eisenhower, een president vriend en vijand zyn het daarover wel eens die een zwak beleid heeft gevoerd. Nixoa beroemt zich er op dat hy rich in die periode intensief met de buitenlandse politiek van zijn land heeft bemoeid, maar de man die ln feite op dit terrein de dienst uitmaakte was John Foster Dulles. Nixon heeft nooit laten weten dat hy het met het beleid van deze minister niet eens De hele geschiedenis spee.de zich tj n;euwere m<. in enkele minuien. Een naar huis Liet- sende agent werd op de Parallelweg -hodiek oorstond. Het zou overigens aangesproken door een voorbijganger. HOEK VAN HOLLAND (ANP) Even over acht uur donderdagavond is voor Hoek van Holland, 200 meter ten noorden van de Maasboei, de ,C'ear- water', een Brits schip voor de bevoor rading van booreilanden gekapseisd, nadat de lading containers, waarmee het schip was uitgevaren, was gaan schuiven. De .Clearwater" had vijf opvarenden en een loods aan boord. Drie van deze per sonen werden aan land gebracht door de reddingboot .Koningin Juliana' van Hoek van Holland die kort nadat de .Clear water' noodseinen had uitgezonden, ter ilaatse was. De andere drie personen, wee opvarenden van de .Clearwater' en le loods werden door de loodsboot .RLcheT In Hoek van Holland aan wal gebracht. Onder hen bevond zich een man, die ernstige vei-wondingen had op gelopen, waaraan hy later overleed. ftuKtlljK DEN HAAG (ANP) Op het stampvolle kruispunt van de Parel- lelweg en de Van Ravesteijnstraat heeft donderdagmiddag on uur of half zes een 32-jarige Haag se hoofdagent de 29-jarige kelner H. H. neergeschoten. De kelner had even daarvoor met een pistool vier maal gevuurd in de rich ting van de politie. De kelner is met wonden aan linkerhand en Ilnkerdijbeen opgenomen in het ziekenhuis aan het Westeinde. Hij heeft daar nog leans ge zien een rechercheur een tand door de lip te slaan. die vertelde dat in een café op de hoek lan zat met een pistool. Hij wachten od een vrouw en zou ,i-k schiet haar kapot ën iedereen die me in de weg komt schiet lk neer'. De politieman hield een voorbijrijdende patrouillewagen aan en alarmeerde het hoofdbureau." Vier agenten kregen op dracht naar het café te gaan. Zij gin gen het café binnen en liepen op de kelner af. Deze hing aan de bar. met rijn rechterhand met het pistool ach ter de bierpomp. Schoten Hij begroette de agenten mei: .zo. willen jullie blaffen?' en haalde te gelijk rijn wapen te voorschijn. Hij vuurde tussen de agenten door. De kelner schoot nog eens, terwijl de (Zie slot pag. 4 kol. 1) PLAN NOG DIT NAJAAR DEFINITIEF allemaal niet nodig zyn dit op te halen als de afgelopen maanden Amerikaanse politici van belde grote partyen niet zo nadrukkelijk met de vernieuwingsge dachte naar voren waren gekomen. Er ls maandenlang over niets anders gespro ken. verhalen die, zo ls nu gebleken, wat de keuze van de kandidaten betreft op niets zijn uitgelopen. P-ockefeller had geen kans by de Republikeinen, McCar thy evenmin by de Democraten. Toren tje, torentje, bussenkruit, Nixon en Hum phrey kwamen er uit, twee oud-gedien den, waarmee Amerika zich bij w(jze van spreken geen ,ve^me«rw1ngsb«lfl, kan vallen. De dagen van Roosevelt en Ken nedy zyn voorby. Het is uiteraard heel goed mogelijk dat er uit dit tweetal een voortreffelijk president te voorschijn komt. Maar dat is ó«n ook wel nodig: de nieuwe man krijgt zo het een en ander op de boter ham. In de eerste plaats de Vietnam- oorlog, voorts is er de binnenlandse situ atie met het negerprobleem en de strijd tegen de armoede, verder de zo gewijzig de verhoudingen in Europa, om nog maar niet te spreken over .de derde we reld'. Met grote belangstelling zal men de komende weken ook in Europa ken nisnemen van hetgeen beide kandidaten over deze niet geringe problematiek heb ben te zeggen, men wü ook hier horen welke mogelijkheden zy in concrete voor staan. Zullen zy zich echter ln concrete bewoordingen, duidelijk en exact, uitla ten? Of zullen deze beide vakpolitici ge meenplaatsen gebruiken, cliché's waar van de beroepspoliticus zich haast auto matisch bedient Het worden spannende weken. BREDA Ir L. W. Lievense, van het ingenieursbureau Lie vense te Breda heeft bij de ver dere ontwikkeling van zijn plan voor een vaste oeververbinding over de Westerschelde de mede werking gekregen van de aanne merscombinatie NV Verenigde Aannemers Nederland/Dutch United Contracters in Rotter dam. Vorig jaar gaf de heer Lie vense ruchtbaarheid aan zijn re volutionaire denkbeelden over een vaste oeververbinding over Zeelands' zuidelijkste zeearm op een lunchbijeenkomst van de maatschappij voor Nijverheid en Handel van Goes. Een brug met 54 overspanningen van elk zes tig meter zal volgens het plan van de Bevelandse oever moeten lopen naar een kunstmatig ei land van 40 hectares op het ban- kengebied in de Pas van Terncu- zen. Vandaar zal de oeververbin ding over moeten gaan in een tunnel van twee km lengte, die in een slenf op 32,50 meter be neden NAP over de Westerschel- debodem zal worden getrokken. De heer Lievense kondigde des tijds aan dat het werk voor min der dan 500 miljoen kon wor den uitgevoerd in een bouwtijd van zes jaar. ,Ik ben ook nu niet pessimistisch ge stemd over de prijs', vertelde ons de heer Lievense desgevraagd. .Er is niet veel aanleiding om te verwach ten dat daar grote veranderingen in zullen komen'. Op het moment wordt de laatste hand gelegd aan de af ronding van het plan. Dit geschiedt door het bureau Lievense en de DTJC aannemerscombinatie. ,We zijn voor 80 procent door dc rijstebrijberg heen. In het najaar kan liet defini tieve plan worden venvacht'. DUC-groep De NV ingenieursbureau Lievense werd in januari 196S benaderd dooi de DUC-groep met het voorstel het .plan-Lisvense' gezamenlijk uit te werken. In de DUC-groep werken samen de NV Aannemingsmaatschap- pij J. P. van Eesteren, de NV Aan nemers- en Wegenbouwmaatschappij Holland, Van Splunder's Aannemings maatschappij en NV Visser Smit's Aannemingsmaatschappij. Het hoofd kantoor van deze combinatie is ge vestigd te Rotterdam. Ook do Koninklijke Maatschappij de Schelde in Vlissingen werkt aan het plan mee voor zover het de staal constructies betreft. Drie maanden geleden hebben de heer Lievense en de mat hem samenwer kende ondernemers zich in een schrij ven tot de minister van verkeer en waterstaat gericht. Ook het college T rekkracht Bij de uitwerking van de plannen bleek een bepaald aspect, de trek kracht, een meevaLlertje te zijn. Het revolutionaire van het plan-Lie- vense is namelijk dat men de tunnel in zijn geheel vanuit het bouwdok op dc Zeeuwsch-Vlaamse wal met zware lieren over de bodem van - de Westerschelde naar het kunstmatige eiland wil trekken, en wel binnen 12 uur. Hiervoor had men aanvan kelijk zelf de apparatuur willen ont werpen. .Maar voor de 100.000 ton trekkracht, die hiervoor nodig is, kunnen we als het ware in de winkel terecht. van gedeputeerde staten van Zeeland werd nader over deze nieuwe groep geïnformeerd. .We hebben dit gedaan nadat de publicaties over de plannen van ,de tien' (de tien aannemers, verenigd in de combinaties .Nestum' en .Incust') verschenen waren', ver namen wij van de heer Lievense Tracé Bij de oliewinning is dergelijke ap paratuur al gebruikelijk. ,Dat scheelt ons weer de kosten en tijd van het ontwerpen', aldus ir Lievense. De 10 'i an nemers, verenigd in .Nestum' en (Zie slot pag. 7 kol. 1 DEN HAAG (ANP) Als gevolg van de gebeurtenissen ln Oost-Europa is de benoeming van dr. L. L Graf, ambassa deraad in Praag, tot Nederlands ambas sadeur in Bulgarije, enigszins op de lan ge baan gesehoven, of zoals het mini sterie van buitenlandse zaken het noemt getemporiseerd'. In juni maakte het ministerie van bui tenlandse zaken bekend, dat do benoe ming van dr. Graf binnenkort was ta verwachten. Zoals bekend treedt thans de Neder landse ambassadeur in Roemenië tevens op als gezant in Bulgarije, met stand- 1 plaats Boekarest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 1