H MOED BELOOND BOBBY CHARLTON: IK KAN MIJN LEVEN NIET VOORSTELLEN ZONDER VOETBAL TONG Wat eet ik? 'tiskr-kr- krakend vers HENGELEN AUGUSTUS 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 (Door H. W. Filarski) Lange tijd zag het er tijdens de wereldkampioen schappen in de damesafdeling naar uit, dat Zuid-Afrika de titel ging winnen. De speelsters werden getraind door de Newyorkse expert Pe ter Leventritt die zijn leerlingen een goed, agressief partijtje bijbracht. De Noordameri- kaanse dames zullen met gemengde gevoelens in de wedstrijd Zuid-Afrika-VS geconstateerd hebben, dat Leventritt in Johannesburg bijzon der goede adviezen gegeven had. De Zuidafrr kaanse speelsters wonnen die wedstrijd met groot verschil, waaraan het volgende indruk wekkende spel veel bijdroeg: B 10 2 y V B 10 8 2 10 9 8 fi 4 3 4. A H 8 7 4 V 9 7 5 4 V 5 4 A H B 5 4. 9 3 4 A 8 3 V A H 9 6 3 V 2 4. 10 5 2 Noord sever. OW kwetsbaar. Toen de Amerikaanse da mes Hayden - Hawes de OW-kaarten hanteerden, begon noord te passen evenals oost. waarna zuid met één har- (Door L. Anderson) De symmetrie het splegelbeeldspel der stukken is een mysterieus aspect van het damspel. Men kan er vreemde ervaringen mee opdoen. Wij willen dit illustreren met een tweetal gefingeerde partijen. Jaren geleden werden de kolommen van deze krant gesierd door een stripverhaal niet als hoofdpersoon een chimpansee, luisterend naar de naam Jimmy llrown. De pauzes tussen zijn talloze avoturen benutte hij bij voorkeur door het spelen \an een partijtje dammen. Dit vonden wjj dermate interessant, dat wij hem destijds hebben uitgedaagd voor een duel, teneinde onze lezers een indruk te geven van het spelpeil van onze held. Wjj speelden twee partijen, welke ons een merkwaardige sensatie en een dubbele nederlaag bezorgden. Broun bleek achter het dambord gezeten ook een geduchte tegenstander. 24. 41-36 25. 48-42 26. 43-39 27. 49-43 10-14 5-10 3- 9 De ontvangst was zeer vriendelijk. Brown zei net buitengewoon op prijs te stellen een collega-medewerker van de PZC te ontmoeten. Al spoedig kwam het dambord op tafel. Onze eerste indruk van hem was, dat hij hoogstens in een wel zeer verre rela tie tot de aapachtigen gerekend kon worden, te oordelen naar uiterlijk en manieren. Totdat het spel enige zet ten gevorderd was Hoe wij ook speelden: welke vreemde zetten wij ook lanceerden, Brown vol stond zeer laconiek met ons volko men na te apen. Elke zet beant woordde hij met 'n 100 procent sym metrische tegenzet. Dit kostte hem met zwart spelend uiteraard geen enkele moeite en bovendien: wat viel er eigenlijk meer te ver wachten dan deze na-aperij. Des te 3. 34-30 17-21 4. 37-31 14-20 5. 42-37 9-14 6. 30-25 21-26 7. 27.22 24-29 8. 31-27 20-24 Practisch zonder na te denken schudt Brown de zetten uit zijn mouw. Wij maakten het ons ook erg gemakke lijk en spelen alles precies na. 9. 39-34 12-17 10. 34-30 17-21 11. 44-69 7-12 12. 39-33 12-18 13. 50-44 1- 7 14. 44-39 7-12 15. 39-34 12-17 tag, die namelijk volkomen onver wacht reeds bij de 17e zet tot stand kwam, 1. 33-28 18-23 2. 35-30 16-21 3. 31-26 20-25 4. 40-35 11-16 5. 39-33 1 2-18 6. 36-31 15-20 Zwart laat de eenvoudige afruil 17-22 achterwege, omdat hij net moeiteloos naspelen blijkbaar nog eenvoudiger vindt. 7. 31-27 20-24 8. 37-31 14-20 9. 41-37 10-14 10. 46-41 5-10 11. 44-40 7-11 12. 49-44 2- 7 Omdat zwart steeds een tempo meer heeft zal de stelling straks vastlopen ten voordele van zwart. Maar zo dachten we dan is er toch altijd nog de uitkomst van de uitruil naar veld 22. 13. 44-39 7-12 14. 41-66 10-15 15. 47-41 4-10 16. 50-44 En nu het wouderlijke: er volgt niet, zoals toch mocht worden verwacht, 1-7, maar 23-29x29. Onze tegenstan der merkte daarbij laconiek op, dat w|j in alle varianten verloren ston den. Als gehypnotiseerd staarden w|j naar het, bord. maar konden Inder daad geen uitweg meer vinden, zoals uit do diagramstand moge blijken. m Op dit moment gr|jpt Brown naar zjin tabaksdoos en begint behoed zaam een p|jp te stoppen. Een cere monieel, dat ons maar matig bevalt, aangezien hij dit ook deed bij do Ulo zet van de eerste party, het beruchte kritieke momennt. Maar tot onze op luchting is het ditmaal blijkbaar een teken van grote onzekerheid, want Brown gaat nota bene drie schijven offeren, zonder dat er een slagzet volgt. Neen, van dammen heeft h|j toch niet zoveel benul. 16. 37-37 26x37 17. 36-31 37x26 18. 25-20 14x25 19. 41-67 8-12 20. 46-41 2- 8 21. 41-36 10-14 22. 36-31 14-20 23. 47-41 4-10 1ADVERTENTIE ANTWOORD BRIDGEVRAAG s s 9 g o c. a 1 <S H I a De oorzaak van deze onverwachte nederlaag meenden we te moeten zoeken iii het feit, dat Brown door met zwart te spelen In de gelegen heid was zijn imitatiehist hot te vie ren. \vy stelden hem daarom een re vanche voor, waarbjj hij dan met wit zou spelen. We zullen hem bovendien eens met z|jn eigen wapens bestryden en op tempo zien winnen. Enigszins tot onze verbazing stemde h|j direct met ons voorstel in en speelde zonder bezwaar als eerste zet dezelfde, die w|) in de eerste party hadden gedaan. 1. 33-28 18-23 2. 31-27 20-24 Weet u het? Stuur dan deze advertentie een lege verpakking van mijn produkt naar Deventer, postbus 120. Dan ontvangt u een leuke verrassing. (vermeld wel uw naam en adres) OPLOSSING VRIJDAGPUZZEL ten open ie West volgde met twee ruiten, noord twee harten, oost drie ruiten en noord tenslotte drie harten w;: het eindcontract werd en dat één down ging. onder andere door een klaver aftroefslag. Het was een weinig indrukwekkende biedserie der Amerikaanse OW-speel- sters, die vijf ruiten kunnen maken, maar zodra oost in de tweede hand paste is het volgens de conservatieve Amerikaanse biedmethodes nog nauwelijks mogelijk met het westspel aan een manchebod te geloven. Petra Mansell en Alma Shnieder uit Durban lieten met een frisse aotie zien hoe het wel kan. Ook aan hun tafel opende zuid in de derde hand met één harten, waarna west één Sansatout bood aangevende een distributioneel kansrijk spel met tenminste twee speel bare kleuren. Noord trachtte met drie harten de Zuid- afrikaanse het zwijgen op te leggen, maar Petra Nansell 1 oost) deed het uitstekende bod van vier harten aan gevende dat zij ook méér dan een kleur bezat waarin gespeeld zou kunnen worden. Zuids doublet dat op deze actie volgde was vr|j naïef en het stelde west in staat te passen om nog wat verder van oost te horen. Nadat ook noord paste, vervolgde oost met vier schop pen, een kleur waarin west weinig belangstelling had. Na passen van zuid bood west toen vijf klaver, waar- inee het duidelijk was dat zij over een tweekleurenspel in klaver en ruiten beschikte. Voor oost was het nu niet lastig meer het eindcontract te bepalen op vijf ruiten, dat ongedoubleerd gespeeld werd. Speeltechnisch waren e< reen me "illjkheden alles wat OW" te verliezen had den was een slag In harten en één in schoppen. Een prestatie, waarop menig sterk herenpaar jaloers zou zijn. Bridgevraag van de week: Zuid gever, allen kwetsbaar, viertallenwedstrijd. de zuidspeler heeft; 4 A H 9 H 8 7 3 V B 2 6 5 3 Zuid één harten OW passen noord twee klaver zuid twee SA (geeft zwak openingsbod aan) noord drie harten. Wat moet zuid bieden?? Antwoord elders op deze pagina. Wel wal aan de late kant. maar hier kwam voor ons pas de aap uit de mouw. Door dat drievoudige offer heeft wit het tempovoordeel aan zyn kant gekregen. Ondanks deze toch helangryke materiële achterstand zal wit winnen, omdat zwart aan zet zijnde straks geen zet meer spelen kan. Een wel zeer krachtig staaltje damtechnlekl Uit! Bij het afscheid fluisterde Brown ons nog in het oor: .U moet beslist het boek ,De raadselen der symmetrie' van Raman eens doornemen. Daarin zult u het geheim vinden van ik mag wel zeggen mijn systeem'. Noot: 1. Rubriek 3 augustus: Stand Gantwarg - Tsjegolew bij 26e zet. Hier werd door ons opgemerkt, dat de witspeler inplaats van schjjfver- lies een winnende dam had kunnen halen. Lour.verse uit Yerseke merkt echter terecht op, dat deze vlieger niet opgaat, omdat zwart de dam dan ook afneemt via 13-18 (3-26 of?) 2-8 en 8-13. Dus toch sch|jfverlles voor wit. Een dubbel compliment voor Tsjego lew, die dus Inderdaad beide varian ten moet hebben gezien. 2. Rubriek 17 augustus. Het advies ,Laat je niet opsluiten' is niet van mij afkomstig. Een opsluitingspartij heeft namelijk zoveel interessante kanten, dat mijn advies luidt .Sppeel ook eens een opsluitingspartij'. De partij Tsjegolew - Wiersma laat dan ook zien hoe zwart als winnaar uit een dergelijke partij tevoorschijn komt. Hoewel man misschien eest ander openingsbod had willen doen, gaat het hier om de principiële vraag of zuid ,mag' passen op drie harten. In Engelse Aoolren Amerikaanse Standardtheorie is drie harten on herroepelijk forcing' en laat het de goede eindcontract. Het spel kwam voor in de match Nederland-Grie kenland. De Grieken boden drie SA, maar Kreyns-Slavenbnrg bleven ste ken op drie harten, na geschetst biedverloop. Wél een bewijs hoe be langrijk het is zo'n situatie met de partner vast te leggen. Algemeen geaccepteerde theorie is, dat als noord één in een hoge kleur opent en zuid biedt éérst twee ni een lage re kleur en daarna steunt hij de eer ste kleur op drie-niveau, de situatie inderdaad onherroepelijk dwingend tot doorbieden is. LYMM (GPD) Bobby Charlton, gebruind door een vakantie van twee weken op Mallorca was het luieren meer dan beu. De rust van zijn bun galow tussen de beboste heuvels aan het meer van het villadorp Lymm dertig kilometer van Manchester ruilde de dertigjarige L'n.ted-vedet- te graag voor de sensatie, die het spelen voor een uitverkocht Olf Traf- ford voor hem nog steeds is .Spelers van m|jn leeftijd moeten met te lang stil staan. Vier weken vakantie is voor m|j meer dan genoeg Als het veel langer zou zijn, kom ik er niet meer bij.' Bobby Charlton ligt be- hagelijk uitgestrekt op de bank in de woonkamer van zijn luxueus inge richte woning, die hij anderhalf jaar geleden voor zijn vrouw en twee dochtertjes liet neerzetten. ,Ik voel me nog als een vent van eenentwin tig. Be ben zaterdagmorgens voor een wedstrijd nog net zo gespannen als toen :k begon Ik leef elke keer weer naar een wedstrijd toe. Dat en thousiasme is voor nuj het enige criterium. Zo gauw ik dat met meer op kan brengen stop ik er mee. Leef tijd heeft daar weinig mee te ma ken.' Bobby Charlton is, ondanks het feit dat hij alles bereikte in zijn loopbaan wat een voetballer moge lijkerwijs maar kan bereiken, het te gendeel van blase. ,Bc kan me mijn leven moeilijk voorstellen zonder voetbal. Het is een sport die je de grootst mogelijke bevrediging geeft. Je moet iedere spier gebruiken, je lichamelijke conditie moet perfect zijn, je hebt een keiharde mentali teit nodig, je moet intelligent zijn. Het is de meest complete sport die ik me kan voorstellen Ook om aan die eisen te blijven voldoen heeft Bobby Charlton in de aanval. .Door rige miljoenenstad Manchester, ver van de duizenden fanatieke United- supporters gevestigd. Tussen de al- leseisende competitiewedstrijden, van de lange uitputtende EngeLse competitie, de wedstrijden voor het nationale elftal en de Europa cup duels heeft Bobby Charlton behoefte aan rust. .Je móet je kunnen con centreren. De dag voor een wedstrijd moet je psychisch voor 95 procent met die wedstrijd bezig zijn. Een van de redenen waarom de Londensc clubs de laatste jaren zo sterk zijn teruggevallen Is dat de spelers daar te veel worden afgeleid. Zij krijgen uitnodigingen voor drie of vier di ners in de week, dat kan gewoon niet op dit niveau.' Het peil waarop de strijd in de En gelse competitie zich afspeelt, acht Bobby Charlton zeer hoog. .Het is de sterkste competitie van Europa, alleen die in Duitsland is er enigs zins mee te vergelijken. Er is hier geen enkele wedstrijd waarvan je van te voren kunt zeggen dat je hem kunt winnen. Het afgelopen seizoen hebben we precies één wed strijd gehad, waarin we het rustig aan konden doen. Tegen Newcastle. We scoorden snel twee doelpunten en b|j ae rust stonden we met 3-0 voor. Maar dat was dan ook de eni ge ,De vorige competitie ls voor United niet voorspoedig verlopen. Rivaal Manchester City werd kam pioen. Het probleem lag volgens BobbyCharlton in de aanval. ,Door de bl'essure van Dennis Law1 de befaamde spitsspeler van United werd het hele seizoen geplaagd door een knieblessure, waarvoor hy enke le maanden geleden werd geopereerd. De ingreep slaagde en Law doet weer mee waren we zwak jn de lucht. We misten een echte spits. Wat we nooit gedaan hebben moes ten we het afgelopen seizoen doen: 4-3-3 spelen.' Bobby Chariton is er van overtuigd dat de zeer sterke, slopende compe titie in eigen land de Engelse clubs in de Europa cup in een nadelige positie tegenover de clubs van het continent brengen. .Anderlecht, dat ieder jaar kampioen wordt, en Ajax in Holland toch ook wel, hébben het gemakkelijker. Wq kunnen ons geen misstap veroorloven.' Extra moei lijkheden ook van andere aard. WIJ spelen tegen clubs van het vasteland anders dan in de competitie. Hier wordt een wedstrijd uitsluitend op het veld beslist. Tegen Europese clubs waarvan wij in de meeste ge vallen niets afweten, is die hele tak- tische touwtrekkerij van te voren ter het sein gaf dat we weer begin nen moesten. Toen w|) opstonden bleven de Portugezen zitten. Hé, dachten wjj. ze zijn toch blijkbaar meer uitgeput dan wij. Het was een morele opkikker voor ons om die verlenging aanvallend te beginnen. Het lukte.' Toch is Benfica niet de Europese tegenstander van het vor- r.g seizoen, die op Charlton de mees te indruk maakte. Dat was ook Real Madrid niet. .Het was onbegrijpelijk hoe zo n ervaren club het in Madrid liet liggen. In de rust waren we er van overtuigd dat het met ons ge beurd was. Kom op jongens, zeiden we tegen elkaar, we zullen kijken wat er nog te redden valt. Misschien gebeurt er een wonder. Onbegrijpe- i.jk genoeg liet Real ons komen. Ze hadden toch moeten weten dat je dat tegen een EngeLse clu'o nooit moet doen. In de competitie zijn w|j schakelen was de Poolse kampioen Gornik .Een vreselijk goede club. We hebben tegen hem twee ver schrikkelijke w-edstrliden gespeeld. Vooral de uitwedstrijd. Verschrikke lijk.' Na het succes van United in de Eu- aan dat falen de conclu sie verbindt dat het Engelse team aan kracht heeft ingeboet. Jn Rome waren we alleen te laat dena de werehXkamploens ook niet onze beate wedstrijden speeld, maar we werden toch kampioen. Alf Ramsey deed het weldlg.' De enige man die Bobby meer bewondert is Unite :- 1 Matt Buaby. Hij naaide if Charlton van de schoolbanken. 15-jarige naar United. Muncb< United is vijftien laar L ton's enige club gebleven die weg wil. als hij de s leiding eenmaal heeft m De geest is gebouwd op ,Nie De club ia eerlijk tegenov-r >1- spe lers en omgekeerd. Zij zonder dat je er ooit o Sï gen. Dat is" een gezond ding. En na tuurlijk komt het door onze ces sen, dat een speler Lever by on.- :n de reserves speelt dan naar een an dere club gaat.' Bobby Charlton denkt er niet over weg te gaan. Dat benadrukt hh nog eer_s als hy, uit stekend gastheer ais hij is, zijn be- met allerlei trucjes enorm gewich tig. Hier hoeft dat niet. We kennen elke club. elke speler. De verdedi gende taktiek van vele Europese clubs in uitwedstrijden neemt hij hen met kwalijk. .Dat zouden wrj ook doen in die gevallen'. Wat hij de Eu ropese verdedigers wél kwalijk We worden niet slechter maar be ter. Alf Ramsey kiest niet de beste spelers, maar de meest geschikte spelers voor het systeem. Op de duur kennen de spelers het systeem van buiten. Dat wentelt ze een last van hun schouders. Dan als ze het systeem volledig beheersen krij gen ze meer tijd te laten zien wat ze werkelijk kunnen. We hebben t|j- 3500 ln sportieve uitvoering kuipstoeltjes. .Ik zou nerg ris anders kunnen wennen, na wat .k met de United heb meegemaakt.' En na zijn loopbaan als actief voetballer? Bod- by Charlton denkt vrij lang na. ,Dan zoek ik een baan, die toen wel - met voetbal te maken he.-i;.. ik heb nooit anders gedaan. Voetbal bete kent zoveel voor mij. al die jaren. Het ls niet zo maar iets waar een streep onder zet, waar je zo zonder meer kunt stoppen. Ik kan mu m-j-i leven niet goed voorstehen zor. j-r voetbal.' En bij het afscheid: .Tot ziens hè. Bij de finale van de Europa cup tegen Ajax. Dat lijkt me wel wat.' Bobby Chariton probe-'.-, te doen,waar Matt Busby zijn spelers opdracht voor heeft gegeven. Pro beer alles van het vorig seizoen te vergeten. Vooral de success -n. Er staat een nieuw seizoen voor de deur. Er is een nieuwe Europa cup te v :i- nen.' Alles vergeten. Het zal Bobby Charlton niet meevallen. dien is die manier van spelen voor m|jn tegenstanders ook niet erg be vredigend. Maar gewoon tussen de man en de baJ gaan staan zonder verdere bedoelingen dan mij het spe len te verhinderen, dat vind :k bij zonder irriterend. In het Engelse voetbal wordt de obstructieregel vrij wel niet toegepast.' De straffe mandekking, die ook in Engeland voor spelers van de uit zonderlijke klasse van Charlton re gel is, weet hij de laatste jaren re gelmatig te ontlopen. .Sinds vier Jaar speel ik meer achter de voorhoede en niet meer ln de spits. Dat geeft mij toch wel meer voldoening. Als spitsspeler ben je afhankelijk van je medespelers. Je kunt een hele wed strijd enorm hard werken en toch mets bereiken. Op het middenveld kun je er zelf iets aan doen. Boven dien is het voor mijn bewakers veel moeilijker mij constant te scha duwen. Ik ben op het hele veld. Ben fica kan daarvan getuigen.' Het win nen van die Europa cup beschouwt Charlton als de grootste triomf in zijn loopbaan. ,Voor het wereldkam pioenschap moet een team zes we ken goed draaien, voor de Europa cup moet je twee jaar goed in vorm zijn. Dat schenkt je als beroepsvoet baller meer voldoening.' De intelligentie van Charlton hielp United mede aan de zege in die ge denkwaardige finale. .We waren doodop toen we aan de verlenging begonnen. We dachten dat Benfica veel fitter was. Tot de acheidsrech- De tong is in hoofdzaak 'n nacht- vis die als het donker wordt, op zoek gaat naar voedsel. Overdag blijft deze vis meestal in gegraven in het zand. De kans op succes om 's nachts een vis aan de haak te slaan geldt zeker in grote mate voor de tong. Het voedsel van de tong bestaat uit zeepieren, borstelwormen, kreeftachtigen, dunschalige schelpdieren en kleine vissen zandspierig en gron dels). De tong komt na de paaityd in mei, juni op onze kust, waar ze het liefst verblijft op een bodem van zand en slib. De kleur van de tong is. aangepast aan de bodem icaar hij meestal vertoeft, grijs bruin. De tong komt veel aan de stran den voor waar hij vlak tegen de laagwaterlijn verblijf houdt. Van daar dat dikwijls geen verre worp nodig is om een tong te bemach tigen. De tong wordt ook vaak gevangen door sportvissers, die 's nachts met een sleepnet langs de stranden vissen. Na enige jaren van magere resul taten zyn de afgelopen weken weer goede vangsten geboekt Voor de hengelaars geldt daarom het advies om eens 's nachts te vissen. Naast de rust en stilte, die men dan langs strand en dijk kan vinden, bestaat er de kans om tong of andere vis te verschalken. Over de tong niets dan goeds. Het ft een zeer fijne consumptlevis, want hij streelt letterlijk de tong. ln de kroniek van Smallegange wordt de tong al beschreven als de patrijs onder de vissoorten Het l» jammer dat de tong dik wijls te lijden heeft van strenge winters, waarna er jaren overheen gaan, voordat de tongstand her steld is. Voor een goede tongstand is een mooie zomer van belang, omdat een dergelijke zomer voor een goed broedjaar garant staat. Dan gaan er nog 3 jaar overheen voor de tong zijn wettelijke maat van 24 cm heeft bereikt. De tong kan uitgroeien tot een flinke lengte van maximaal 60 cm, zodat men in visserijkringen niet spreekt van grote tong, maar van lappen. C. H. van Schelven. HORIZONTAAL: 1. open pronkkastje; 6 aanhoudend: 12. schilderstuk: 14 hoofdtelwoord; 15. bep. gewicht: 17. dansfeest; 19. vér-: voorvoegsel; 21. ri viertje in prov. Utrecht: 22. sprekende vogel: 24. boom: 27. hoofddeksel: 28. antw. betaald (Fr. afk. op enveloppe): 29. met een zegel gesloten: 32. -day: Victory-in-Europ day. (afk.); 33. spinsel, samenhang: 31. tijdperk: 35. gif slang: 36. windvrij, zoeL 38. slaapje: 39. heilige, afk. 41». buurman van Enge land 41. lynx: 42. spil: 43. zie 32; 44. lofgedicht: 46. metaal: 48. Japans bord spel; 50. positieve electrode; 51. hakwerktuig; 53. hoger dan iets anders: 54. deel van een bijbel, afk.; 55. tot zekere diensten verbinden: 58. Volente Deo (m. Gods wil), afk.; 59. deel van een gebouw; 61. droog: 62. nachtvogel: 63. Pan American Airways, afk.; 64 in het jaar; 66. voelbekleding; 68. geestdr. aanvalsgeest; 69. deeltjes v. e. scheik. element: 72. merkt op; 74. minder worden, afnemen; 75. dier. VERTIKAAL: 1. griezelig persoon (meisjest.); 2. eerste mens: 3. plakmiddel; 4. riviertje in Friesland: 5. geloofsovertuiging, afk.: 7. en dergelijke, afk.: 8. titel, afk.; 9. niet thuis: 10. lang smal stuk van iets: 11. tuingereedschap; 13. muzieknoot, opbergruimte; 16, vertegenwoordiger (v. h. volk): 17. kwade: 18. verbond; 20. gevaar van het leven te verliezen: 22. aanzienlijk, belang rijk; 23. daar; 25. zie 4 vertikaal: 26. geloofwaardig lykende; 29. vangwerk- tnig; 30. in hevige mate; 31. insektendodend middel: 37. onheil, verdriet; 38. snoes (meisjest.); 43. vernieler; 44. lofgedicht; 45. zuidvrucht; 47. klooster zuster; 49. tegen de wil van, trots; 51. nors, stuurs: 52. aardig; 56. zie 48 ho rizontaal; 57. regiment infanterie, afk.; 60. kluwen: 63. vervoeging v. h. werkw. pletten; 65. bloedverwante; 67. in orde, afk.; 68. badplaats in Duits land; 70. voegwoord; 71. elem. Neon, afk.; 72. elem. Beryllium, afk.; 73. zie 4 vertikaal. Er kwamen deze week drie inzendingen op de prijs plaat binnen: een laagte record! En van die drie kwam er alechta een voor het tientje In aanmerking. De foto was namelyk niet genomen ln NIeuwdorp en ook niet In de VV'Uhel- minapolder. Vandaar, dat de heer J. van de Berge, Binnenhof 89, KJ oe tin ge, het tientje ontvangt. Hy was de enige, die wist, dat de foto was gemaakt by de waterpomp aan de Hulsterweg tussen Hulst en Graauw. Oplossingen voor de pr|jsplaat van vandaag moeten uiterlijk woensdag wor den gestuurd naar Redactie PZC, Walstraat, VTLsaingen. Zoals bekend, gaat het om de plaats waar de foto werd gemaakt Volgende week worden bij da nieuwe opgave prijswinnaar ea oplossing gepubliceerd,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 17