cKfbhiUcs 1M KRANTEN ALS DAGBOEK VAN BIJBELSE HISTORIE F,RN NIEUWE WIJK MOET EEN CENTRUM EN GEEN KERK HEBBEN IAC0B PROTESTS SONS' ARREST Gracieus gekleed ZATERDAG 24 AUGUSTUS 19Ó8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 N/mAfw Taks* Otrr MAN OF GÓD £nds Glorious Career on Threshold of Holy Land Spy llnnt in Kjfvpf Ptoss!) Taiwtmss s! Enplirslas tïïï, Eerf» Trtew^ferf Martli Hertb 'ITJS£fiST --«EK is rt«a =r£r= Aiarftd D»«y Charf» el freiossg* Can» 7» 8srf feed Ier Staving fnimlir tareV» to Zaplsxrt Molt» G«dShorn; KHTirr fsfTptf#* 5i«« fjQs C~5*kJ *J Iteétr «I Smiktm RaiTHrT De uitgave JerusalemChronicle' is verkrijgbaar in de Israel Galerie', Prinsen gracht 744 te Amsterdam. De pry's bedraagt f 26.De Galerie waarin een ex positie is ingericht over grafisch werk uit Israel is op werkdagen geopend van 10.30 tot 18.00 uur en op zondagen van 13 00 tot 17.00 uur. .Spionnenjacht in Egypte', een gebeurtenis die de gemoederen in het oude Israel danig in beroering gebracht zou hebben wanneer een krant was verschenen als de .Jerusalem Chronicle'. Wat zou er te zien zijn geweest in de kiosken in Israel wanneer in de dagen van het oude testamenf-daar kranten van enorme rotatiepersen zouden zijn gerold Hoe zouden die kranten zelf eruit hebben gezien en hoe zouden die berichten uit jaren vol strijd en triomf, jaren vol historie, hebben geluid De uitgave .Jerusalem Chronicles, news of the past in the days of the bible,' verzorgd door de Reubeni foundation te Jeruzalem, geeft een indruk daarvan. In een boewerk dat 26 kranten van elk vier pagina's omvat alsmede een grote kaart van hef oude Israel waardoor men zich beter kan oriëntereq. We hebben de stof (van 1726 tot 444 voor Christus) die in deze edities behandeld wordt op school geleerd en laten we eerlijk zijn, meestal was het vrij droge kost, terwijl we ons de zaken rond koningin, priesters en hogepriesters, mannen die muren van steden ombliezen en koningen, die zich in hun eigen zwaard wierpen, niet zo best konden voorstellen. In de edities van de Jerusalem Chronicle wordt in termen die wij vandaag in de kranten aantreffen over deze zaken ge schreven. In een moderne opmaak en moderne wijze van illustreren, gaan de veldtochten van het Joodse leger, de slagen van de Filistijnen, de ondergang van Sodom en Gomorrah voor ons leven. De speciale verslaggevers en oorlogs correspondenten, de wetenschappelijke medewerkers en de illustrators maakten in deze 26 edities een vrij statisch deel van de bi|bel tot een boeiend gebeuren. Wie meent dat er ,dus' wat onnauw keurig en omwille van de aanpassing aan de .moderne journalistiek' bezijden de waarheid is geschreven, zal moeten er varen dat de diverse boeken van het oude testament zeer exact zijn weerge geven. Zo wordt de catastrofe van Sodom en Gomorrah door een .ooggetuige' ver teld aan 'n verslaggever en wordt door een wetenschappelijk medewerker aan de hand van .luchtfoto's' de groei van de grote Zoutzee duidelijk gemaakt. Maar het blijft zuiver een weergave van be kende feiten Wie naast de Jerusalem Chronicle de boeken van de bijbel neemt, zal de scribenten van de Israëlische uil- gave nergens kunnen betrappen op fouten. Het is de wijze van presenteren en het herschrijven van de historische stof die de actualiteit realiseert. Men be trapt zich pas na het lezen van deze edities erop in feite niets nieuws te heb ben gelezen. Maar niet alleen ,het grote nieuws' vindt men in deze uitgaven, ook de .roddel rubriek' heeft er een plaats gekregen alsmede de kolommen .lezers schrijven' en wat te denken van de advertenties die ware sieraden zijn geworden. Nieuwe landbouwmachines worden inclusief een ,foto' ervan aangeprezen. Een huwelijks annonce van Basmat en Ezau en het over lijden van Joseph,Nmedegedeeld zowel namens het Egyptische huis Hatshepsut als de familie, geven de kranten het aan zicht van dagbladen zoals we die van daag de dag nog kennen. Hoe groot net verschil in verteltrant is om nog niet te spreken-van de visuele presentatie wordt duidelijk wanneer we het verhaal uit Genesis 39-42 lezen, waarin wordt verhaald, dat Joseph in Egypte een paar van zijn broers als gij zelaars achterhoudt in de hoop zo zijn vader naar Egypte te lokken. In die dagen moet zulk nieuws schokkend zijn geweest voor de Joden. De Jerusalem Chronicle meldt dan ook op de voorpagina: Jacob protesteert tegen de arrestatie van zi|n zonen.' .Spionnenjacht in Egypte.' Als onderkop een nieuwsmelding van het persbureau uit Memphis: .Beschuldigden ontkennen spionageactïviteiten.' olie fronten.' De man meldt: ,De Filistijnen zijn in een reeks gevechten in de vallei van Ephraim verslagen. Zij worden door onze legers achtervolgd tot aan de poor- De inleiding tot het openingsartikel ver haalt: ,tien van de zonen van Jacob, de rijke Hebreeuwse veefokker uit Kanaon, werden hier in Memphis vandaag in hech tenis genomen, beschuldigd van spionage ten behoeve van de Hyksos en de Habiru. Het bevel tot hun arrestatie werd per soonlijk ondertekend door Zaphnat- Peneach, onderregent van koning Tahut- mes van Egypte. De tien beschuldigden hebben de aanklacht van de hand ge wezen en verklaard slechts naar Egypte te zijn gekomen teneinde daar graan te kopen ten behoeve van hun familie in Kanaon. Een officiële bekendmaking van het paleis van Zaphnat-Paneach spreekt over ,een bende Hebreeuwse spionnen, deel uitmakend van een uitgebreid net dat informaties verzamelt ten behoeve van de Hyksos-Habiru regering.' Juist in onze dagen spreekt een derge lijke taal aan. Een speciale correspondent had tezelfdertijd een onderhoud met Jacob, die hem vertelde: ,Het is allemaal een verschrikkelijk misverstand en ik hoop dan ook dat mijn zonen erin zullen slagen de Egyptische autoriteiten te overtuigen van hun onschuld.' Daarnaast wordt een brief afgedrukt die Jacob aan Zaphnat heeft geschreven. Bij het artikel wordt een groot aantal scherpzinnige details ge geven en worden korte biografieën van de gevangenen met archeologisch be langwekkende afbeeldingen afgedrukt. Een correspondent in Memphis meldt: ,bij eerste confrontatie hebben de broers een uitstekende indruk gemaakt." Spreekt alles al van een zich inleven in de stof uit die dagen en van kennis van zaken van de journalistiek van vandaag dat men zich bij het samenstellen van de Chronicle afgevraagd heeft: ,wat schrijft een krant, waarvoor hebben de mensen belangstelling en daarnaast: ,hoe zul len de gewone menselijke reacties zijn geweest van de betrokkenen en hoe wor den die passend in .krantentaal' weerge geven 7' Daarbij hebben de auteurs ge bruik gemaakt van de terminologieën van vandaag zodat de koppen en artikelen zeer echt lijken. Dat overigens de Chronicle niet alles wist hetgeen ook weer erop wijst dat de samenstellers niet vanuit de kennis van vandaag wilden schrijven maar zich volledig verplaatsten in die dagen blijkt uit het feit dat op het moment van de arrestatie van de broers het de re dactie niet bekend was dat de man die bevel gaf tot aanhouding van de broe ders, een jood was, dit in ieder geval niet vermeldt Zo leeft de geschiedenis van het oude Israel in de ruim honderd pa- ginas die dit opmerkelijke boekwerk be vat. We volqen de strijd van Mozes tegen de Egyptische Farao's ,we guit Egypt today' heet het in de extra-editie wan neer Mozes erin geslaagd is het land te mogen verlaten en de veldtocht van Saul ,de Filistijnse garnizoenen aan de grens worden in staat van paraatheid ge- ouden in afwachting van het nieuws van de kroning van Saul' tegen o.a. de Filistijnen. Speciale oorlogscorrespon denten berichten van de overwinningen zoals van de slag van David tegen de Filistijnen. .Filistijnse leger op de vlucht gedreven, koning David overwinnaar op ten van hun voornaamste steden. Een van onze kolonnes rukt op naar Gath, een andere naar Gezer.' De .Chronicle' is zo een moderne krant geworden. Er wordt met kaarten gewerkt die door een eigen cartografische dienst zijn samengesteld. Kaarten van veldslagen maar ook kaarten van de toenmaals be kende wereld, Het nieuws dat dikwijls slecht en toch sensationeel is, wordt in grote opmaak gebracht. Prins Mozes is een Hebreeër met als toevoegingen .be schuldigd van moord op een Egyptische officier vlucht hij uit Egypte'. Een andere kop: .Politie volgt een spoor'. De speciale correspondent meldt dat de dochter van de Farao haar geadopteerde zoon be schermt. Op het moment dat er rond de Joodse slaven moeilijkheden in Egypte zijn, zegt de Egyptische premier: ,De re gering overweegt n herziening van de status der Hebreeuwse slaven'. Onder .Laatste nieuws' brengt de krant: Mozes zuster gearresteerd'. Een andere editie heeft een voorpagina Seheel in rouwkader Mozes is dood', jidt de kop over de gehele pagina breedte. ,De man Gods, de man die ons uit de slavernij van de Egyptenaren leidde en ons naar de berg Sinai bracht, er ons Gods geboden bracht en ons veertig jaar door de wildernis leidde, is niet langer onder ons. Mozes stierf in het zicht van het land van onze vaderen. Het land dat hij zo lief had, maar op welke grond hij geen voet heeft mogen zetten'. Bij het artikel een foto die een beeld geeft van dat wat de man Gods gezien heeft vanaf de plaats waar hij stierf: het beloofde land gezien vanaf de berg Nebo. Men vindt er eveneens een verslag van zijn laatste weken, van zijn vergadering met de stamhoofden. Daarnaast een ne crologie en een hoofdartikel dat leven en werken van de zo belangrijke leider van het joodse volk beschouwt. Welk een ander dieptepunt moet in die dagen niet de verovering van het Noordrijk zijn ge weest. .Noordelijk Koninkrijk valt in han den van de Assyriërs', Juda houdt stand' en het artikel begint: .Iedere hoop dat het koninkrijk Israel in de naaste toekomst zijn onafhankelijkheid zou kunnen her krijgen, werd gisteren de bodem in ge slagen toen koning Sargom van Assyrië het bevel tot deportatie van de bevolking gaf. Ruim 150.000 mensen zijn gedepor teerd. Deze massa-deportatie werd reeds lange tijd gevreesd sedert de Assyriërs Samaria in een verbitterde oorlog die twee jaar geduurd heeft, hebben bezet Bethel is een dodenstad geworden. Maar een volgende editie meldt triom fantelijk: ,Hef Assyrische leger vlucht Jerusalem is gered'. Dit naar aanleiding van het beleg van de heilige stad ,Het beleg van Jerusalem is voorbij. Koning Sennacheribs eens zo machtige Assyrische leger is door de pest neergeslagen. De weinige krijgers die niet door deze ziekte werden aangetast hebben in paniek 't legerkamp verlaten. Koning Hezekiah, vergezeld door de profeet Isaia verscheen vanochtend op de stadsmuur om dit Ïlorierijke moment aan te kondigen en aweh te danken voor zijn ingrijpen'. In een reeks kaarten die menige ge- interesseerde in geschiedenis zullen boeien wordt de 200-jarige geschiede nis van het Noordrijk weergegeven met zijn koningen, maar ook de campagne tegen de Assyriërs vanuit Jerusalem. Deze uitgave is bi|zonder indringend geschre ven, dat zal iedere lezer wel duidelijk zijn, maar tevens is ze smetteloos ver zorgd. Voor ieder die belang stelt in de historie van het oude Israël een boek werk om direct aan te schaffen. De ar tikelen zijn veelal geïllustreerd met ar cheologisch belangwekkend materiaal, deels prenten, deels foto's terwijl ook speciale maquettes werden gebouwd. Het leven van alledag komt uit de beschrij vingen gaaf tevoorschijn, want het wereld nieuws wordt steeds begeleid door een aantal artikelen rond dat nieuws Zo vindt men een schat van gegevens over het leven van de Egyptenaren, hun goden en hun gewoonten van balsemen, het bou wen van tempels en graven. Ook het leven der Assyriërs en Perzen is uitvoerig beschouwd Een serie prenten over Baby- Ion hoort thuis in de .reeks die o.a Athene in woord en beeld presenteert. Zelfs over Confucius weet een speciale medewerker te berichten. De uilgever, die nu ook een tweede deel heeft laten volgen, handelend over de jaren 165 v. Chr. tot 696 na Chr. heeft in iets meer dan 100 pagina's een compleet beeld opgehangen van een bijzonder be langwekkend deel van de bijbel: het oude testament. Voor velen zal de wijze waarop de stof benaderd wordt een open baring ziin, voor sommigen wellicht een indicatie noe deze stof aan leerlingen op boeiende wqze kan worden overgedra gen. De oude geschiedenis heeft een mo dern gezicht gekregen zonder storende anachronismen. Dat is een der grootste complimenten die men de samenstellers en de voortreffelijke auteurs kan maken. Deze uitgave is dat compliment meer dan waard. Het Indonesische Bijbelgenootschap hoopt over drie jaren de kerken in Indonesië een nieuwe bijbelvertaling te kunnen aanbieden in een moderne en tevens vereenvou digde Indonesische versie. Het bvzondere van deze vertaling zal zijn, dat zij door alle kerken in Indonesië zai worden geaccepteerd. Bij een onlangs gehouden bespreking tussen het bijbelgenootschap en de kerkgenootschappen, waren 74 vertegenwoordigers aanwezig van verscheidene protestantse kerken, maar ook van de pinkstergemeente en de adventisten, van de zending en van de (protestantse) raad van kerken, een over koepelende organisatie. Bij deze gelegenheid werden niet alleen bijzonderheden gegeven over de nieuwe ver taling, doch de aanwezigen konden zelf nog enige theologisch belangrijke punten naar voren brengen. Zeer belangrijk was de aanwezigheid van pater G. Zegwaard, die het Indonesische episcopaat vertegenwoordigde en de belangrijke toezegging deed. dat ook de R.K. kerk de nieuwe vertaling zal gebruiken. 0 De R.K. jeugdorganisatie van Djokjakarta heeft enige tijd geleden een grootscheepse actie gevoerd ter opvoering van het aantal roepingen voor het priesterschap, waarbij niet minder dan 30.000 pamfletten in Midden-Java zijn verspreid. Niet minder dan 3000 beantwoorde formulieren kwamen op deze enquête binnen, waaruit bleek, dat 97 procent van mening was, dat het celibaat voor de priester gehandhaafd moet blijven. Voorts bleek 80 procent voorstander te zijn. dat de priester zijn toog blijft dragen, opdat hij gemakkelijker herkenbaar is en psychologisch gezien een betrouw baarder indruk maakt. Slechts 5 procent bleek iets te voelen voor de burgerkleding van de geestelijke, welke hem een vrijere omgang met de leken mogelijk zou maken. De resterende 15 procent voelde meer voor het compromis: in de kerk in ambtsgewaad, daarbuiten zonder. Het is al weer enige jaren geleden dat via radio en televisie de actie is geweest om gelden bijeen te brengen voor het bouwen van kerken. In die week werd in een van de toekom stige woonwijken van Hoogvliet een kerk opgetrokken, die gebruikt zou kunnen worden door alle kerken die aan deze actie meededen en aan het einde van die ene week werd in die gloednieuwe, hoewel nog niet geheel afgebouwde Antwoordkerk een dienst gehouden, waarvan wij, via onze moderne massamedia, getuige hebben kunnen zijn. De noodzaak voor deze massale inzameling was het feit dat er een Wet Premie Kerkenbouw was aangenomen, een wet die een beperkte duur zou hebben. Daarin werd van regeringswege een bouwpremie toegezegd voor de bouw van kerken binnen een bepaalde periode. Dat onze regering deze geste heeft gemaakt, hangt samen met de uitbreiding van de steden. De oude binnenstad, waar de kerken stonden, soms op klusjes bij elkaar, wordt steeds meer ontvolkt. Bijna ieder kerkgenootschap zit hier met kerken die voor eigen eredienst met meer nodig zijn. Telkens weer kunnen we lezen van kerken die gesloten worden, die voor garage, supermarkt of andere doeleinden worden gebruikt, of ook worden af gebroken en dan laat de illustratie in de krant ons zien hoe de torenspits valt. Het moeilijkst nog komen die kerken te zitten, die z.g.n. monu menten in bezit hebben, welke staan op de lijst van rijksmonumentenzorg en die daarom niet mogen worden afgebroken en jaarlijks enorme sommen verslinden voor onderhoud. Doch dit is een zaak apart. In de nieuwe wijken van onze steden en in de verstedelijkte dorpen heeft men nieuwe kerken nodig, bovendien naar de be hoefte van onze tijd, kerken die meer zijn dan alleen maar een plaats waar de gemeente op zondag bijeen komt. Door de gehele ontwikkeling in ons land, die van regeringswege planmatig wordt geleid, staan ook de kerken voor vele vragen. De industrialisatie is ook voor hen een ingrijpende zaak. In sommige streken zien we de oude woonkernen ontvolken en op andere plaatsen, waar vroeger alleen de koeien graas den, zien we hele en halve steden verrijzen. Be grijpelijk dan ook dat de regering in de enorme kosten die er gemaakt moesten worden, enigszins wilde tegemoet komen en eveneens begrijpeli|k is dat zij zich niet voor altijd heeft willen binden, want v/ie kan de toekomst, zelfs een tamelijk dichtbij-zijnde toekomst, overzien. V/ie kan er ook weten welke de toekomst van de kerken zal zijn He* Tweede Kamerlid Drs. Franssen heeft enige maanden geleden aan de minister voor volks huisvesting en Ruimtelijke ordening enige vragen gesteld over de toepassing van aie Wet Premie Kerkenbouw. Hij wilde wel eens weten hoeveel kerken me» subsidie van dc overheid zijn ge bouwd en hoeveel dit aan de regering heeft ge kost Met hem heeft heel ons volk hel recht dit te weten De minister heeft geantwoord dat er vanaf 18 februari 1964 tot en met 10 juni van dit jaar 470 kerkgebouwen zijn gesubsidieerd, waarmee een bedrag was gemoeid van bijna 60 miljoen. Ook heeft de minister nadere gegevens verstrekt voor welke kerkgenootschappen deze 470 gebouwen waren bestemd. De R.K. Kerk heeft er 166 neergezet, wat de regering een premie bedrag van 25,5 miljoen kostte. Daarop volgde de N H Kerk met 104 kerken (premiebedrag ruim 13 miljoen). De synodaal Ger. Kerken'hebben er 87 doen verrijzen, waarvoor de regering ruim 12 miljoen heeft neergeteld. De overige kerkgenoot schappen maakten met 113 het totaal van 470 vol, wat de regering bijna 9 miljoen heeft ge kost Wanneer we deze lijst bekijken, blijkt da» nage noeg alle kerken ui» deze overheiasruif hebben gegeten We vinden er de Vrijgemaakte Ger. Kerken met 21 kerkgebouwen, de Chr Ger. Ker ken met 13, de Ger. Gemeenten met 9 Waarom zou ook niet elke kerk hiervan profiteren Het geld dat de regering hiervoor heeft uitgegeven, icomf tenslotte uit de belastingcenten, waarvoor we allemaal onze bijdrage moeten leveren. We mogen dus constateren dat deze overheidsbij drage, kerkelijk gezien, een algemeep. aanvaarde zaak is geworden. Waarom ook niet De re gering heeft deze bijdrage geschonken zonder enige belastende bepaling. Zij is bijv niet gaan onderzoeken of de bouw van een kerk strikt nodig was Dit heef» zij overgelaten aan de ker ken zelf Zij heeft wel geweten dat, indien zij ook maar enigszins regelend en verordenend was op getreden, zij in een wespennest zou zijn terecht gekomen. Ook al heeft zij haar bijdrage gegeven, zij heeft zich gehouden aan de scheiding tussen staat en kerk. We geloven niet dat er velen zijn die ook maar iets terugwensen van de vroegere verhoudingen, toen in vele landen staat en kerk nauw verbonden waren, met het gevolg dat de kerk in afhankelijkheid van de staat leefde en maar alles goedkeurde wat er van overheidswege werd gedecreteerd. Het Duitse Nationaal Socia lisme heef» er gebruik van gemaakt dat de re gering zoals ook nu nog het geval is in dat land de kerkelijke belasting ince. Toen een van de bisschoppen in een kerkdienst uitriep: Wij houden nog altijd het roer (das Steuer) van de kerk in handen, kreeg hij ten antwoord: Maar wij houden nog altijd de (kerkelijke) belasting (die Steuer) in handen. Er zijn trouwens nog heel wa» landen waar de verbondenheid van kerk en staat wordt gekend en waar de kerk min of meer leeft in afhankelijkheid van de staat. En wanneer er dan geestelijken zijn die gaan pro testeren tegen overheidsmaatregelen, zitten de bisschoppen of welke kerkelijke besturen dan ook, in moeilijkheden Er wordt verwacht dat de kerk alleen maar de getrouwe dienaar van de overheid zal zijn en blijven. Toen Drs. Franssen informeerde naar de toe passing van de Wet Premie Kerkenbouw, wilde hij meer weten dan alleen maar de nuchtere ge tallen. Hij informeerde in de tweede plaats ook naar het gemeenschappelijk bouwen en gebruiken van kerkgebouwen door verschillende kerkge nootschappen en derde ,Of de regering het wen selijk en mogelijk acht harerzijds over deze be reidheid tot samenwerking een positieve waar dering uit te spreken, bi|v. langs de weg van ver hoogde subsidie De minister heeft geantwoord te weten van een zeer beperkt aantal gevallen van stichting en gebruik van kergebouwen voor gezamelijke rekening. ,Wel valt in laatste tijd een zekere relatieve toeneming te constateren van het aantal kerken dat bestemd is voor meervou dig gebruik. Van een verhoogde subsidie heeft de minister echter niet willen weten, omcat hij in geen enkel opzicht, ook niet door de verlokking van een meerdere subsidie aan de- organisatie vrijheid van de kerkgenootschappen zou willen tornen. De hoogte van de premie wil hij, zoals in de wet is vastgelegd, alleen afhankelijk stellen van de grootte en de aard van het te stichten kerkgebouw. De minister wil zich houden aan de wet en terecht. Van enige dwang kan er van zijn kant geen sprake zijn en ook alle drang wil hij vermijden en geen belofte van een verhoogde subsidie geven. Toch zit er iets in de gedachtengang van Drs. Franssen. Hij is natuurli|k op dit idee gekomen door het feit dat reeds meerdere kerken ,voor meervoudig gebruik* zijn tot stand gekomen. We zouden het niet,onredelijk vinden wanneer daar aan een meerdere premie verbonden was. Het is I STEMMEN UIT DE KERKEN niet alleen een voordeeltje voor de regering, maar ook voor de kerken, die het grootste deel van het benodigde bedrag bijeen moeten bren gen, zal het een met onbelangrijke besparing zi|n Bovendien werk» zo'n gezamelijk gebruikt kerkgebouw de oecumenische toenadering in de hand. We kunnen het begrijpen dat zij, die hierin zo ongeveer het grootste gevaar voor hun kerk zien, er helemaal tegen zijn. We willen er echter nog iets aan toevoegen. Dat men een kerkge bouw om des zondags, ieder op z'n tijd, te ge bruiken om daarmee kosten te besparen sticht, achten wij op zich zelf niet het belangrijkste aspect van deze zaak. Het bezwaar dat we tegen vele van de bestaande kerken hebben is, dal ze hoofdzakelijk alleen maar kerk zijn en dat be tekent dat ze gedurende de dagen van de week, behalve dan de zondag, leeg staan. Eigenlijk zou zo'n kerk met bijbehorende ruimten een cen trum moeten zijn van heel de wijk waar ze ge bouwd is. Ons is verteld van een kerk die door twee kerkgenootschappen is gebouwd. Met opzet is ze geplaatst bij een groot bejaardencentrum, terwijl aichtbij nog een heel aantal z.g.n. be jaardenwoningen liggen. Tegelijk met die kerk is er een centrum gebouwd dat gebruikt wordt door de kruisverenigingen. Hier is een plaats voor het maatschappelijk werk en de gezinsverzorging. Bovendien kan men er terecht voor gezinsmoei lijkheden enz. Er zijn recreatieruimten, waarvan overdag veel gebruik word» gemaakt door be iaarden en des avonds door allerlei soort kerke lijk jeugdwerk. Het verhaal dat or.s werd verteld gaa» echter nog verder. Na een jaar van gezamen lijk gebruik ontdekten de predikanten dat er, wat de geestelijke verzorging betreft, allerlei aan rakingspunten waren gekomen. Zij hebben toen besloten eens in de maand bijeen te komen om uit te wisselen wat ze waren tegen gekomen en te overleggen op welke wijze de zaken die op interkerkelijk terrein liggen, konden worden aan gepakt. Gedurende de week is een wijk waarlijk niet zo verdeeld als dit des zondags schijnt. Dit is ons meegedeeld door iemand die deze wijk persoonlijk kent. We geloven dat zo iets alles zins het overdenken waard is wanneer men een kerk moet gaan bouwen. He» begrip .ontmoeting' is ui» onze kerkgebouwen maar al te zeer ver dwenen, tot schade van de kerk en van de wijk en van de mensen in de wijk. h. Men zegt wel dat mode de spiegel is uon wat de mensen samen doen en samen onder gaan. Wie zich voor de mode interesseert, ontdekt hel sta dium van het samendenken en samenwerken van de mens heid. De stijl van de kleding is die van de mens zelf, haar ritme is dat van de aktualiteit In'een tijd waarin alle mensen zich. op zoveel gebieden van het leven samenvoegen, tot één weefsel worden, schijnt de mode één van de meest essen- tiele vormprincipes te zijn van de moderne maatschappij. Bij de keuze van de kleding kiest men zichzelf, wie men is, of wie men zijn wil. En de mo derne mens herkent de ander zo als deelgenoot wan zijn levensgevoel. Sinds mensen in de grote maatschappij steeds meer wor den gedegradeerd tot kaart, afdeling, tarief, lichting, geval, zien ire steeds meer hoe men zich afzet tegen de machine, legen het systeem Hieraan mogen we denken bij het zien TER OVERDENKING van steeds feller gekleurde en getekende kleding. De tijd vraagt dit samenspannen tegen de levenloosheid, tegen de on herkenbaarheid van de mens Mode is er onder meer om nog iets can menselijkheid te laten blijken. Dit alles heet cultuur. Dal heeft te maken met ordenen en overzien van de wereld. Zo is de mensheid mi bezig de wereld tot .zijn' wereld te ma ken. Is dit niet zeer bijbels De Jood leerde uit de Thora dat dit één van de wezenlijke opdrachten van de mens is. Ter overdenking staat in die zelfde Thora dat de HERE God voor de mens en zjjn vrouw klederen van vellen maakte en hen daarmee bekleedde. Treedt daar niet een God naar voren die weet heeft van de kwets baarheid van een mens, die aan zoveel druk van buitenaf is blootgesteld God zelf zorgt, dat .de mens en ztfn vrouw' worden gekleed; zorgzaam is Hij op de aarde aan het werk. Zeer velen hebben zich in de loop der tijden gracieus laten kleden met zgn genade grace, gratie) en daaruit nieuwe kracht geput. En het is er de dragers t an deze ge nade niet om te doen zich er door te onderscheiden van an deren, maar om te gaan staan bij iedereen. St. Laurens. .4. J. A. Ruys.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 15