Columbiaanse leger paraat bij landing van paus in Bogota Betoging met rookbommen in Den Haag Democraten kiezen presidentskandidaat Reacties op inval JAMIN Resolutie V-raad Cpfaff) Verzet neemt toe TIENDUIZENDEN OP VLIEGVELD NEDERLAND: PROFESSOR: BOYCOT RUSLAND' Militairen alleen met verlof in Nederland LUCHTHAVEN GEHEEL OMSINGELD STEEN DOOR RUITEN INT0URIST AMBASSADEUR ONTROERD POLITIE VOERT CHARGE UIT DRIEDUIZEND GEDELEGEERDEN NAAR CHICAGO Koningin Juliana teruggekeerd I DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 UTRECHT (ANP) In een don derdagmorgen uitgegeven verkla ring spreekt het hoofdbestuur vau het Humanistisch Verbond zijn grote ontsteltenis uit over de ge wapende inmenging van buiten landse troepen in de binnenlandse aangelegenheden van Tsjecho- Slowakije. D« verklaring luidt verder: .Deze in menging is in strijd met het handvest van de verenigde Naties en de erkende normen van het Internationale recht. Het is bovendien na de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije in 1948 en in Hon- r.Je in 1956 ook van de zijde van landen van het Warschaupact op nieuw een inbreuk op het recht van ieder volk om over zijn eigen lot te beschikken. Dit optreden Vermindert wederom voor lange tijd de hoop van velen op een geleidelijke verbeterin van de internationale betrekkingen. Hi bewijst helaas andermaal dat ondanks het streven naar liberalisatie van de communistische wereld zulks de mini male eisen van persoonlijke vrijheid, die ten grondslag liggen aan elke verbe tering van de menselijke samenleving, daar nog steeds niet worden erkend'. Jeugd Het bestuur van de .Nederlandse zijn over de gewelddadige interven tie van buitenlandse troepen in de binnenlandse aangelegenheden van Tsjechoslowakije. Het meent, dat tengevolge hiervan ook zware scha de is toegebracht aan de zich ont wikkelende contacten tussen jeugd en jongeren van ai die landen, die hun hoop gevestigd hebben op be tere verstandhoudingen in de wereld samenleving. De NJG heeft de .World Assembly of Youth' (WAY) en de raad van Euro pese Nationale Jeugdcomités (CENYC) opgewekt, zich te scharen achter de ve le spontane reacties van de jeugd en te blijven streven naar een beleid dat gericht is op ontspanning en het onder houden van goede betrekkingen met al le nationale jeugdcomités die de recen te gebeurtenissen in Tsjechoslowakije betreuren en verafschuwen. Het Onafhankelijke Verbond van Be drijfsorganisaties OVB heeft in een ver klaring zijn diepe verontwaardiging uit gesproken over de militaire overrompe ling van Tsjechoslowakije door de lan den van het Warschaupact. onder lei ding van de zich nog altijd socialis tisch noemende Russische machtheb bers'. Het OVB beschouwt deze wan daad als een rechtstreekse aanslag op het vrijheidlievende socialisme en als «en bewijs van de imperialistische doel stellingen van de Russische buitenland se politiek. Het OVB roept in de verklaring alle «oeiallsten van alle landen op, om zich gezamenlijk en met spoed te beraden op welke wijze en langs welke wegen hulp kan worden verleend aan ,onze Tsjechische geestverwanten en klasse genoten'. Militaire politie moest paus Pau- lus beschermen bij zijn aankomst in Bogota. Vredesgroep Het bestuur van de doopsgezinde vre desgroep deelde mee ,met ontzetting en verontwaardiging kennis te hebben genomen van het gewelddadig optreden tegen Tsjeohoslowaklie door een aantal leden van het Warschau-pact'. Het be stuur brengt tot uitdrukking haar war- we sympathie en bewondering voor de leiders en het volk van Tsjechoslowa kije, voor de zelfbeheersing welke in deze situatie wordt betoond. Het be stuur waarschuwt met nadruk tegen emoties, .welke door vrees ingegeven, slechts tot herleving van de koude oor- jog kunnen leiden en spreekt haar ge loof uit in de weg der gerechtigheid die uiteindelijk kan leiden tot een poli tiek van ontspanning en verzoening'. f ADVERTENTIE 1 vandaag voordeel choc, ananaspuntjes 200 gram van 8S voor 75 niet duur wel heerlijk UTRECHT (GPD) Prof. dr G. Dijkstra, hoogleraar in de chemie aan de rijksuniversi teit in Utrecht heeft donder dag in een telegram aan de Russische ambassadeur in Den Haag aangedrongen op vrijla ting van de Tsjechische leiders en daaraan het ultimatum ver bonden dat hij, ingeval deze leiders door de Russen ter dood gebracht zouden worden, ge durende drie jaar geen enkel wetenschappelijk of cultureel contact met Rusland zal on derhouden en deze contacten van anderen zoveel mogelijk zal belemmeren. Geen actie, maar een persoon lijke oproep tot navolging: zo karakteriseert prof. Dijlcstra, die in De Bilt woont, zijn ge baar. Hij koestert allerminst de illusie dat Moskou, of zélfs maar zijn ambassadeur, er ka pot van zal zijn als in Holland ene prof. Dijkstra drie jaar lang met geen Rus op enig congres of hoe dan ook con tact wil hebben. Maar, zo is zijn redenering, zou zijn voorbeeld in Neder landse ivetenschappelijke krin gen op grote school gevolgd worden dan is er kans dat- een melding van de ambassadeur in Den Haag in elk geval tot Moskou doordringt. Zou inter- nationaal op aanzienlijks schaal een soortgelijke ge dragslijn gevolgd worden dan zou dat op de Russische intél- ligentia grote indruk kunnen maken. Vandaar dat proj. Dijkstra hoopt.dat uit wetenschappe lijke kringen een groot aantal soortgelijke brieven of tele grammen de Russische ambas sade zullen bereiken. Niet al leen uit wetenschappelijke kringen, maar uit alle forma ties van het maatschappelijke leven die contacten met. Rus land onderhouden: cultuur, sport, handel. In de Cyprische hoofdstad Nico sia doorbraken betogers een politie- afzetting en bekladden de muren van de Russische ambassade met verf. NEW YORK (AFP) Zeven landen Amerika, Frankrijk, Engeland, Canada, Brazilië, De nemarken en Paraguay dien den donderdag in de Veilig heidsraad een resolutie in, waarin de Russische interventie in Tsjecho-Slowakije wordt ver oordeeld en de onmiddellijke te rugtrekking van de bezettings troepen wordt geëist. De Amerikaanse afgevaardigde Geor- Ïi Ball zei dat de Sow jet-Unie nu in sjecho-Slowaklje Quislings zoekt om het vuile werk te doen. ,De wereld walgt van de huichelachtige verkla ringen van Moskou over het verlenen van broederhulp. Wat moet uw rege ring zich schamen voor zo'n optreden en zulke leugens', zei Ball, zich recht streeks tot de Russische afgevaardig de Jacob Malik wendend. Het debat werd donderdagavond uit- rteld tot twee uur in de nacht, orr leden in staat te stellen met hun regering over de voorgestelde reso lutie te overleggen. DEN HAAG (ANP) In verband met de ontwikkelingen In Tsjechoslowakije heeft de minister van defensie, de heer aid dat het militair krijgsmachtonder- brengen. Het militair personeel dat thans met vakantie In het buitenland verblijft wordt hiervan niet teruggeroe pen. aldus de woordvoerder van het mi nisterie van defensie. Als protest tegen het optreden van de Russen en de andere Oosteu- ropese landen in Tsjecho-Slowakije zeggen tal van organisaties en per sonen reizen naar Oost-Europa af. Het Haagse Residentie-orkest heeft concerten in Polen geannuleerd. BOGOTA (AFP, AP) Paus Paulus is donderdag om 10.20 uur plaatselijke tijd in de Columbiaan se hoofdstad Bogota aangekomen. Hij zal daar een deel van het eucharistisch congres bijwonen. De paus werd op het vliegveld be groet door onder anderen de pre sident van Columbia, dr Carlos Lleras. Tienduizenden mensen wa ren naar het vliegveld gekomen, er werden 22 saluutschoten gelost en 4000 kinderen zongen een wel komstlied. Er waren strenge beveiligings maatregelen genomen. Het vlieg veld was door soldaten en politie omsingeld. Op het moment dat de paus het lucht ruim van Colombia binnenvloog werd over radio Bogota het volkslied ge speeld waarna de omroeper zei: .wel kom in Colombia, heilige vader'. Het vliegtuig arriveerde boven Bogota om 10.07 en cirkelde rond om de. paus een indruk te geven van de ligging van de Colombiaanse hoofdstad in de vlakte tussen twee bergketens van de Andes. De Boeing 707. een writ gespoten toes tel met blauwe strepen langs de romp, behoort tot de vloot van de Colom biaanse luchtvaartmaatschappij Avian- ca. De landing vond plaats op de west oost landingsbaan van El Dorado die met zijn ongeveer 4000 meter een der langste ter wereld is. De eerste daad van de paus nadat hij uit het vliegtuig stapte was neer knielen en het beton van de landings baan kussen. ,Volk van Latijns-Ame- rika, wij brengen u onze groeten, onze liefde en onze gebeden', dat wa ren de eerste woorden die de paus, in vloeiend Spaans, in antwoord op het welkom van de president sprak. f ADVERTENTIE) Massa Daarop begaf hij zich naar de gereed staande limousine, wuivend naar de menigte. Plotseling drong deze zo naar voren dat de tengere gestalte van de paus op het punt stond te verdwijnen in de massa handen die naar hem werd uitgestoken. Maar agenten wisten zijn pad vrij te maken eri de paus bereikte de limousine, begon aan de tocht van ongeveer 10 km naar de stad. Het was bewolkt en de temperatuur ongeveer 17 graden. De militairen en po litie langs de route hadden de grootste moeite de mensenmenigte in bedwang te houden. Van het bureau van het Russiche staats- reisbureau Intourist in Amsterdam-Zuid zijn donderdagavond twee ruiten inge gooid. Het bureau ligt niet ver van het kantoor van de hande'lsvertegenwoordiging der USSR in Nederland aan 't Museumplein, dat onder zware bewaking van gehelmde manschappen van de mobiele eenheid politie stond. Een groot aantal op- hoten jongeren stond op het trot- aan de overzijde van het gebouw, af en toe ,Viva Dubcek' roepend'. Tob niet langer. Ruil uw oude naaimachine in. Schaf u de moderne Pfaff aan. Bij aankoop van een Pfaff zigzag-machine kan immers in de meeste gevallen uw iude naaimachine, ongeacht welk merk, worden ingeruild! Bespreek deze mogelijkheid eens in een Pfaff-zaak. ONS ZIGZAG-PROGRAMMA LOOPT VAN ELEKTRISCH, COMPLEET MET KOFFER PFAFF NAAIMACHINES W. RIKKEN NV Bergen op Zoom: Kortemeestraat 17, telef. 01640-5878 Terneuzen: Nieuwedlepstraat 23, telefoon 01150-2294 Breda Lange Brugstraat 30, telefoon 01600 - 31745 Eindhoven, Willemstraat 21, telefoon 040 - 22570 RoosendaalNieuwe Markt 48, telefoon 01650 - 35540 Verder verkrijgbaar bij A C. Bastiaanse, Papegaaistraat 4, Goes G Hemelaar, Nleuwendijk 29, Vllsslngen G. Hemeiaar, Langeviele 52, Middelburg H A de Breuck, B F. van Waesberghestraat 16. Hulst DEN HAAG (GPD) Naar schatting 1000 jongelui hebben de Haagse politie donderdag avond handen vol werk gegeven tijdens een door het Haagse Jongeren Parlement georgani seerde protestoptocht, die voer de langs de Hongaarse, de Pool se en de Russische ambassade. Bij de Tsjechische ambassade hielden de jongelui een sympa thiebetuiging voor de door de Russen gevangen genomen re- gering-Dubcek. Toen de stoet zich tegenover het oude paleis aan het Noordeinde formeerde waren er nauwelijks 150 deelnemers. By de Russische ambassade hadden zich echter inmiddels zo'n 800 jonge lui by de van vele spandoeken en bor den voorziene groep gevoegd. Bij de Hongaarse vertegenwoordiging werd niet opengedaan en daarom werd de brief waarin de verontwaardiging over de onverhoedse aanval op Tsje cho-Slowakije werd uitgesproken maar in de bus gedeponeerd. Bil de Poolse ambassade werd een delegatie van vijf leden van het jon geren parlement binnengelaten. Bui ten doodden de demonstranten de tijd met gescandeerde kreten als ,vïva Dubcek' en .Brezjnew moordenaar' (Aangezien Brezjnev geen staats hoofd is greep de politie bij deze uit roep niet in). Bij de Russische ambassade raakte de Terwijl een delegatie onder leiding van H.J.P.-voorzitter Harry Gielen (oud-voorzitter J.O.K.V.P.) de pro testbrief aan tweede secretaris Niko Novov overhandigde ging men buiten tot daden over. Men gooide met stenen en stokken naar het ambassadegebouw en ook wierp men enige rookbommen op de stoep. Toen werd gepoogd de drang hekken omver te werpen en de am bassade te bestormen voerde de poli tie met paarden en motoren een charge uit. Een jongeman werd voor het gooien met stenen gearresteerd. Ontroerd Na nog enig geharrewar formeerde de stoet zich weer en ging men on derweg naar de aan de Scheveningse Parkweg gelegen Tsjechische ambas sade. Na aanbellen van de delegatie deed klonk zo krachtig dat men zich in de hal niet verstaanbaar kon maken en men moest dan ook de sympathiebe tuiging in een ver van de straat ge legen kamer aanbieden. De heer Pos- pisil dankte ontroerd voor de steun, die ,het Tsjechische volk zo nodig heeft'. Ook dankte hij voor het feit dat men bij de Poolse, Hongaarse en Russische vertegenwoordigers had geprotesteerd. Hij besloot met .rnoge de vrijheid spoedig in mijn land te rugkeren'. Toen de ambassadeur de delegatie tot op het bordes uitliet hoefde Harry Gielen slechts één ge baar te maken om de massa stil te krijgen. Naast de ambassadeur staan de vertelde hij wat deze tot de dele gatie had gezegd. Hierna brak een i stormachtig applaus los. Toen de heer Pospisil met de handen boven het hoofd ineengeslagen hler-j voor dankte, stroomden hem de tra-j nen over de wangen. Ook vele per-I soneelsleden van de ambassade had den de tranen in de ogen. Bij de Tsje- j chische ambassade ontbond de stoet i zich officieel, maar vele Jongelui keerden terug naar de Russische am bassade. Zij veroorzaakten daar eni ge relletjes waartegen de politie met de wapenstok moest optreden. Een jongeman werd gearresteerd omdat j hij straatlantaarns kapot gooide. j (Van een onzer redacteuren) \7erfrouwd met partijvergaderingen die aller minst uitmunten in uitbundigheid, kunnen Nederlandse televisiekijkers zich volgende week voor de tweede keer in nog gen maand tijds verbazen over een van die verwarrende en ko lossale parlijkermissen die voorafgaan aan het kiezen van een Amerikaanse president. Royaal 3.000 gedelegeerden zullen in Chicago de kan didaat van de democratische partij voor de op volging van Lyndon Johnson kiezen. Het zijn 1700 gedelegeerden meer dan er enkele weken geleden in Miami Beach bijeen waren om de republikeinse kandidaat (Nixon) te kie zen. Trouwens, het hele spektakel in en rondom het .International Amphitheater' van Chicago is nog gigantischer dan dat van Miami Beach. Bur gemeester Daley rekent op minstens 50.000 be zoekers. Terwijl reservisten de plunjezak bij de hand houden, zijn al 5000 man politie en FBI- agenten ingeschakeld om alle politici, journa listen, muzikanten en cameramannen te bewaken, die de kern vormen van de .happening'. In Chicago gaat het niet alleen grootser toe dan in Miami Beach omdat de democratische partij nu eenmaal de grootste partij is. De verklaring daarvoor schuilt eerder in de vaak wonderlijke (en niet altijd vloeiend democratische) manipu laties die voorafgaan aan het kiezen van de pre sident. Gecompliceerd Is dat systeem tot in het laatste beslissende stadium, als niet direct het .olk, maar een college van 538 kiesmannen de resident aanwijst. Sr is in Amerika echter veel veranderd sinds Jeorge Washington eenvoudig met algemene (temmen werd gekozen door met zorg geselec teerde vertrouwensmannen, die de directe voor gangers waren van de huidige kiesmannen. En de Amerikanen zijn zeer gesteld op het systeem, al 1» het vaak niet bepaald democratisch. Dat laatste geldt vooral voor de voorbereidingen, die eindigen in de partijconventies zoals er volgen de week een in Chicago wordt gehouden. De vijftig staten, de stad Washington (offi cieel: het district Columbia) en enkele klei nere gebieden zijn in Chicago royaal vertegen woordigd. De kem van de regeling hiervoor be staat uit het toekennen van twee en een halve stem voor iedere democratische senator en lid van het huis van afgevaardigden, die een staat rijk is. De republikeinen maken het zich wat ge makkelijker door iedere staat een minimum van Her gedelegeerden te garanderen. Daarnaast bestaat dan echter onder andere een regeling min of meer ter ere van verdienstelijke partijbroeders. Aan republikeinse kant heeft bij voorbeeld elke staat die bij vorige verkiezingen een republikeinse overwinning heeft beleefd zes gedelegeerden extra. Voorts worden ook succes volle staatsdlstricten beloond. California kon daar door met 86 man naar Miami Beach komen De democratische partij geeft iedere staat de gelegenheid tweemaal zoveel man af te vaar digen als ziij stemmen heeft. Iedere gedelegeer de beschikt in dat geval over een halve stem. Zo'n bepaling geeft de partijgroten in de .provin cie' de kans een maximum aan verdienstelijke partijmannen (en met name de financiële steun pilaren) een kaartje te bezorgen voor Chicago. Ook andere bepalingen die beide partijen erop na houden voor de samenstelling van de con venties vallen numeriek veelal uit ten gunste van de democraten. Drieduizend man sterk trokken zij dus naar Chicago, waar van de week een .com missie voor de geloofsbrieven' druk doende is een onderzoek in te stellen naar klachten die tegen een derde van dat aantal afgezanten zijn inge diend. Klachten die direct verband houden met de wijze waarop die gedelegeerden voor Chicago zijn gekozen. Volop in het nieuws zijn de afgelopen maanden de voorverkiezingen geweest, waaruit bij beide partijen afgevaardigden voor de conventies naar voren komen. In die gevallen heeft de kiezer direct invloed op de gang van zaken, al houden de plaatselijke en statelijke partijbazen een dikke vinger in de pap. Dat trok bijvoorbeeld de aan dacht bij de voorverkiezingen in New York, waar de democratische kandidaat McCarthy direct 62 van de 123 wist te winnen, tegen zijn rivaal Humphrey 14. Toen het restant moest worden verdeeld, kroeg McCarthy echter slechts vijftien en een halve stem. Wat in New York gebeurt, zal elders wellicht niet mogelijk zijn omdat ook hier weer het systeem ietwat verschilt maar bijna altijd is de invloed van de partijbazen groot. Bovendien houden slechts veertien staten serieuze voorver- Iciezingen. Meer dan de helft zodat het conven tiesysteem doordringtt tot soms in de kleinste .partycellen', zodat langs .getrapte' weg de man nen en vrouwen voor de nationale conventie wor den aangewezen. En tenslotte zijn er nog altijd zeven staten waar de afgevaardigden naar de grote conventies eenvoudig worden aangewezen door partijcommissies. Het gevolg van deze uiterst gecompliceerde voorbereiding is dat meer dan de helft van de gedelegeerden voor Chicago niet is gekozen maar aangewezen. Bovendien blijkt hier wel uit dat het werk voor naar steun zoekende pre- sidentskandidaten-in-spe moet beginnen op het laagste niveau, waar maanden (soms jaren) te voren het partijwerk de intense >andacht van de grote mannen krijgt. Iemand als vice-pre sident Humphrey kan thans profiteren van het voor hem gemakkelijk toegankelijke partij-ap paraat, hetgeen doorslaggevend kan zijn zelfs tijdens de conventie zelf. In 1952 gaf men op de republikeinse conventie in eerste instantie met veel voor de kansen van Eisenhower, wiens rivaal Taft namelijk prak tisch alle sleutelposities in de conventie door strijdmakkers had laten bezetten. Eisenhowers team slaagde er echter m de geloofsbrieven van veel oppositionele gedelegeerden ongeldig te la ten verklaren. Enkele staatsdelegaties moesten in hun geheel plaatsmaken voor Eisenhower-ge- zinde partijbroeders en de generaal won de no minatie. Zo'n gevecht ronde de geloofsbrieven doet zich nu n Chicago voor op eer. ongekend grote schaal. Klachten zijn er geweest over ongeveer een der de van het totale aantal gedelegeerden, i Zelfs over een derde van de commissieleden die :le geloofsbrieven onderzoeken Neger-democra ten uit vier zuidelijke staten hebben bijvoorbeeld - met de steun van de beide kandidaten het' -••echt van de .lelieblanke' delegaties om namens .'•in staten te spreken betwist. Namens Humphrey ngediende klachten verwijten gedelegeerden ge brek aan loyaliteit. En onder anderen van Mc Carthy zijn er bezwaren tegen rassenscheiding bepleitende gedelegeerden, die zich beter thu.s voelen bij de op zijn eentje opererende kandi daat George Wallace dan bij McCarthy of Hum phrey. De kans bestaat dat deze voorpostengevechten nog voortduren als maandag met luid gejuich de openingsrede van de conventievoorzitter wordt begroet en het volkomen onoverzichtelijke spektakel losbarst, waarop ondanks alles dege lijk werk schijnt te kunnen worden geleverd. Drie of vier dagen na het begin komt uit de conventie onherroepelijk een van de kandidaten als de onbetwiste overwinnaar naar voren. Slot can pagina l demonstrantenIn Praag werd e*n krantenbezorger door Kussen dood geschoten. Kadio-I'raag. de enige officiële zen der die nog nieuw* aan de buitenwe reld doorgaf nadat het persbureau O- teka woensdagavond w;»s bezet, ia nu ook door KussUche troepen bezet. Het station zet ecliter, vermoedelijk via steunzender», de uitzendingen nog voort. Andere nieuwsbronnen z(jn en kele geheime zenders en onder meer de Tsjeehoslowaakse ambassade In Parijs, die nog In verbinding met de hoofdstad zou staan. Een nieuwe, scherpere, fase heeft haar schaduw reeds vooruitgeworpen In proclamaties van de commandan ten van de bezettende troepen. In Praag moet de bevolking tussen 22 uur '8 avonds en 5 uur 's ochtends binnen blijven Samenscholingen zijn verboden en zullen ais provocaties worden beschouwd. ,Er zal worden ge schoten'. staat onder deze orders, die getekend zijn door de Tsjechosio- waakae generaal Velitsjko, bevelheb ber in het gebied van Praag. Men veronderstelt dat hij op bevel van de Russen handelt. Schieten Luidsprekerwagens maand -n de mas sa op het Wcnceslaspie-i te Praag voor vijf uur gistermiddag te verdwij nen, anders zouden de Kussen schie ten. Toen geen gehoor aan de som matie werd gegeven, rukten tegen de avond meer Russische tanks óp en schoten Russische soldaten. Niet be kend is of zij in de lucht vuurden of schoten om te raken. Binnen enkele De radiostations roepen op niet met de Indringer samen te werken maar ook geen geweld te gebruiken. Slechts Ij)<Telijk verzet kan baten. Radio ,Vrij Praag' meldde donderdagavond dat die dag zeven mensen bij Incidenten zouden z(jn gedood en 250 gewond. Volgens een in Wenen ongevangen bericht van de Vrije Praagse Radio Is de Tsjechische politie ontwapend, maar het leger nog niet. Het opper bevel van de strijdkrachten wacht op Instructies van de wettige regering en blijft ln gereedheid om het land te verdedigen. Intussen vraagt men zich af. wat er met president Svoboda is gebeurd. Nadat hij woensdagavond met beven de stem een korte verklaring voor de radio had afgelegd, waarin hij de in vasie betreurde als een schending van de soevereiniteit, heeft men niets meer van hem géhoord. Zijn ambts woning ls hermetisch afgesloten. Rondom zijn woning staan niet alleen tanks opgesteld, maar is ook geschut Ingegraven. Men vreest dat de oude president onder sterke pressie van de Russen en mogelijk ook van enige Tsjechoslowaakae leiders staat om een proclamatie uit te vaardigen tot de bevolking. Inmiddels is een mededeling van oog getuigen bevestigd, dat de vooraan staande naar liberalisatie strevende Tsjechoslownnkse politici, zoals par tijleider Dubcek, premier Cernik, par lementsvoorzitter J. Smrkovsky en de secretaris van het centrale comité der Tsjechoslowaakse communistische ptfHy, C. Clsar. door de Russen naar een onbekende bestemming zjjn weg gevoerd. Tijdens de btizondere vergadering van de veiligheidsraad in New York van gisteravond heeft voor het eerst in de geschiedenis der VN een van het oostelijk blok deel uitmakend land een klacht ingediend tegen de Sowjet- T'nle. De fungerende leider \-an" de Tsjechoslowaakse delegatie Jan Mu- zik protesteerde officieel tegen de aanwezigheid van Russische troepen in zijn land- Hi1 eiste de onvoorwaar delijke terugtrekking van de Russi sche militairen. DEN HAAG (ANP) Koningin Julia na die, in verband met de gebeurtenis sen in Tsjechoslowakije, haar zomerva kantie in Italië heeft afgebroken, is donderdagmiddag per vliegtuig In Ne derland teruggekeerd. Het toestel van de koningin landde om 13.51 uur op de vliegbasis Ypenburg. waar zij werd be groet door prinses Christina en minister president De Jong. Vergezeld door de minister-president reed de koningin naar het paleis Huls ten Bosch, waar zij samen met hem de lunch gebruikte. TSJECHISCHE DOOR (SPOED). HUWELIJK NEDERLANDSE EINDHOVEN (GPD) Voor de ZS-jarige Michaela Nova- kova uit Praag was het don derdag de gelukkigste dag van haar leven. Om kwart over vijf trouwde zij op het Etnd- hovense stadhuis met de 2i- jarige reclame-ontwerper Pe ter Swintels. Eigenlijk zon het paar pas in het voorjaar in het huwelijks bootje stappen maar door de dramatische gebeurtenissen ut Tsjecho-Slowakije besloot het meteen te trouwen. Daarvoor was echter tie toestemming no dig van de officier van justitie, in Den Bosch. De wet bejianit namelijk dat als men in Ne derland wil trouwen er min stens tien dagen moeten ver strijken na de bekendmaking van het voornemen en dut was bij het paar Swbikels-No- rakova niet het geval. Omdat de officier van justitie dispen satie kan verlenen toog h'- paar woensdag naar Den Bosch waar Peter en Michaela rot hun grote teleurstelling te ho ren kregen dat de officier er toch nog eens moest overden ken. Donderdagmorgen liet de of ficier de twee jonge mensen echter weten geen beswaren te hebben. Michaela Novakovn ioil nu zo spoedig mogelijk naar haar vaderland terug, om dat zij vreest dat als ze niet birtnen de tijd die de Tsje chische regering voor ham vakantie heeft toegewezen, te rug is, haar ouders het slacht offer van Tepresaiüemaa!rege len zullen worden. ,ALs tk on- gehujod naar Tsjecho-Slowa kije terug keer zal ik Peter nooit meer terugzien. Nu he'' ik da Nederlandse national.- teit en moeten ze me naar Nederland laten emigreren', vertelde de dolgelukkige bruid donderdagmiddag tegenover verslaggevers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 3