extï* HET VERSCHIL TUSSEN EEN HOOGAARS EN EEN KOTTER. HET VAN BEURSGEBOUW OOSTBURG PETER SCHOONES: HALVE EEUW ,ONS BELANG' BRESKENS .EN NU ANTWERPEN-HANSWEERT WIJDAG 23 AUGUSTUS 1968 ZEEUWSCH-VLAANDEREN hout onze erevoorzitter, dat la een traditie sinds de oprichting zegt wel eens dat zijn hart voor de vissers klopt en dat is echt met overdreven'. BRESKENS Vijftig jaar vissersvereniging ,Ons Belang' Breskens. Dat is precies het verschil tussen een bescheiden bot ter of hoogaars en een stalen kotter van een paar honderd paar- dekrachten, tussen visverkoop voor de vuist weg en een modern opgezet mijnbedrijf, tussen suggestie laten we eens wat samen InkoOpCOÖperatie doen' en een goed gesorteerde inkoopcoöperatie, die in eigen huis alles heeft wat de moderne visserij van nut kan zijn. Dirk Mookhoek, iPet de aBere en Kees Kosten: namen uit oude notu lenboeken. namen die bij ,Ons Be lang' horen. Waarnemend voorzit- - de Winde haalde ze dezer dagen weer eens zijn organisatie op feeatelijkewijze het halve-eeuwfeest vierde. En hij is daarbij tot de conclusie gekomen dat de lijnen voor een toekomst van nauwe samenwerking getrokken zijn op die eerste vergadering in het zaaltje van het Stoombootveerhuis. Mookhoek. Melieste. De Baere, v. d. Heuvel en Hellendoom: de eersten die him zwierige handtekening in het amper van de laatste oorlog geredde notulenboek zetten. We weten niet zo heel veel meer uit die beginperiode', vertelt De Winde. .Wel staat vast dat er een coöperatiege dachte aan de oprichting ten grond slag lag. In 1919 deed iemand het voorstel om een ziekteverzekering voor het personeel in te voeren. Zijn suggestie werd voor kennisgeving aangenomener bestond kenneh1 r naar voren toen ,Ons Belai lijk one ingekocht. De schepen had den toen overigens nog vrij eenvou dige motoren, men viste vaak op sar dien en er is zelfs nog een tijdje sprake geweest van gezamenlijke gamaienexport naar Engeland. De verzending gebeurde met de toenma lige mailboat Vlissingen-Harwich, maar dat is alweer iets dat ik van oudere vissers heb gehoord'. In de dertiger jaren kreeg Breskens de beschikking over een vismijn, waarmee men de basis legde voor een moderne opzet van de handel. Deze opgaande lijn werd tijdelijk afgebroken in de oorlogsjaren. De Duitser® vorderden ongeveer de helft van de uit rond dertig schepen be staande vloot. Wat overbleef zag zijn territoir beperkt binnen een denkbeeldige lijn van de Nieuwe Slus in Breskens naar Westkapelle. ,Er valt natuurlijk weinig goeds over die periode te zeggen, maar een voor deel hadden we wel: 's nachts moest alles binnen zijn. Er ging een Duit ser mee aan boord van één van de boten en die hield ons In de gaten. Een blauwe vlag met een witte stip betekende dat ales veilig was, maar ging de rooie in top dan moesten we onherroepelijk terug. Nu was dat overigens niet zo erg hoor, die denk beeldige lijn. Er werd namelijk ta melijk weinig gevist en de vis kwam heel dicht naar de kant. Er zat ha ring in de buurt van Vlissmgen'. Afgetakeld 'en die van 1968 Toen de bezetting voorbij was doken uit alle hoeken en gaten schepen op, al kreeg men ze niet allemaal terug. De boten die retour kwamen lever den heel vaak een bijzonder trieste aanblik op: alles van waarde bleek VAN D'EE TOT HONTENISSE inbouw ÖMi'fcurtf» Wanneer men met. bekend i-s in Oostburg dan zal men niet kunnen geloven dat beide bijgeplaatste foto's een beeld geven van de zelfde plaats respectievelijk in 1916 an 1956. Alle panden, staande aan de linkerzijde van de oude foto zijn in 191/lj tijdens de oorlogs handelingen óf geheel verwoest óf waren zo zwaar beschadigd dat zij niet meer te herstellen waren. Oostburg was al niet rijk bedeeld met historische gebouwen. Wat er nog tras ging verloren. Hier onder kunnen we toch zeer zeker ook het Beursgebouw rekenen. Aan de voorgevel kunnen we duidelijk zien dat het vroeger een kerkgebouw ivas. In 19IS werd in de voorgevel een steen aange bracht met het opschrift, zowel in het Nederlands als in het Frans: ,Ter gedachtenis aan de gevluchte Hugenoten, die in dit gebouw van 1689-1803 hunnen godsdienstoefeningen hebben gehouden.' Na de verwoesting was er nagenoeg niemand die zich bij het opruimen van de puinhopen bekommerde om historische waarden. Iedereen had het te druk met zijn eigen ellende. Vandaar dat we dankbaar mogen zijn dat deze- steen in elk geval voor het nageslacht be waard is gebleven. Zij is nu ingemetseld in het portiek van de Ne derlands Hervormde Kerk ter plaatse. Het laatste lid van de Waal se gemeente was E. van Houte, overleden te Oostburg op 19-10- 1893. De hervormde gemeente had toen al jaren lang het toezicht op het beheer der goederen van de Waalse gemeente. Is deze steen daarom in deze kerk aangebracht f Veel is er in het Beursgebouw omgegaan. In 1804 werd het verkocht om als rooms-katholieke kerk te dienen. In 1886 werd het gebouw verkocht aan de ge meente Oostburg omdat het, ook al was het m 1882 vergrootte klem werd als kerk. De gemeente Oostburg had toen wat over voor de handel. Want het werd ingericht als Graanbeurs. In het begin van de mobilisatie van 1911, was het in gebruik als kantine voor het Oostburgse garnizoen. In oktober van dat jaar kwamen er Belgi sche vluchtelingen in, de laatste twee jaren van de eerste wereld brand diende het als kazerne. Na de eerste wereldoorlog hebben zowel gemeente als landbouworganisaties alle mogelijke moeite gedaan om de boeren er weer in te krijgen voor hun handel, maar ze waren er uit en bleven er uit. Het gebouw werd daarom ge bruikt. voor uitvoeringen, en als repetitie-lokaal voor de muziek vereniging. Daar Oostburg een gebouw nodig had voor culturele doeleinden en het gebouw niet geheel voldeed aan de daarvoor ge stelde eisen werd de NV Mij tot exploitatie van het Beursgebouw ypgericht. Deze nv uit de bevolking voortgekomen vond alle steun bij de gemeente voor haar plannen. Onder andere voor restauratie ui inrichting. Een toneel met kleedkamers, een bar, een brandvrije 'abine voor filmvoorstellingen enz werden aangebracht. De voor- /evel werd geheel vernieuwd. En op 10 april 19S0 officieel in ge bruik genomen. De totale capaciteit bedroeg toen 330 zitplaatsen, bat. Oostburg met syn tijd meeging in de dertiger jaren blijkt wel 'it het feit dat drie achtereenvolgende jaren in het Beursgebouw ■en jaarbeurs werd gehouden op initiatief van de burgerij. PL A A TS BEPALING f Vaar heeft nu dit Beursgebouw gestaanT Rechts, achter het dan- eresje, vervaardigd door H. Claessen te Tilburg, geplaatst in 951,, ziet u het winkelpand van Van de Ameele. De ingang van dit umkelpand is ongeveer de plaats van de ingang van het Beurs- jebonw. Het strekte zich uit tot ongeveer halverwege het pand van Belderok. Naast het Beursgebouw ziet u een straatje, het St.-Michielstraatje. Dit. moet 11 nu zoeken op de plaats waar de gang loopi van net wmkjipand van de PZiEM. verdwenen te zijn. De Winde: .Het heeft nog wel een paar jaar ge duurd voor er van opbloei sprake was. De Duitsers hadden ook In het dorp ontzettend veel schade aange richt, er was met overal geld voor". Markeerde voorzitter Mookhoek de vooroorlogse periode van ,Ons Be lang", Piet de Baere en Kees Kos ten De Windes voorganger waren de centrale figuren na de be zettingsjaren. In '53 kwam er een nieuwe vismijn, rond 1960 onder ging de vloot onder invloed van de .bokkenvisserij', waarbij met aan weerskanten van het schip geplaat ste bomen en netten wordt gevist een ingrijpende modernisering. De weinige houten schepen bleken niet geschikt voor deze nieuwe aanpak en de gemeente Breskens stelde de eigenaars via het verstrekken van aantrekkelijke hypotheken daar mee was het de eerste vissersplaats in Nederland in staat zich van nieuw materiaal te voorzien. ,De ge meente heeft trouwens altijd een open oog voor de vissenj', vertelt De Winde. ,Er is een bijzonder ple zierig contact. Burgemeester Eek- Een hoofdstuk apart ia de inkoopco- operatle. waaraan 99 procent van de Bressiaanse vissers meedoet. .Rond 1955 rijn we officieel gestart met deze zaak. al was er al eerder sprake van die gezamenlijke olie inkoop. We breidden ons assortiment uit met touwwerk, rubberlaarzen, en fin allerlei artikelen die we nodig hebben. Twee jaar geleden heeft dé coöperatie een zaak ln dat soort spullen opgekocht en nu werict er 3 man. personeel'. Diezelfde eensgezindheid legde .Ons Belang" aan de dag bij het instel len van een .stichting vislossers'. De vis wordt door de vissers aan boord namelijk ongesorteerd in het ijs ge gooid en pas aan de -.val op soort en grootte geselecteerd. Dat kon aan vankelijk in Breskens niet, maar nu is de stichting ermee bezig. De Win de: .We stellen voorop dat alleen oud-vissers een dergelijke baan krij gen. Natuurlijk doen we. als we om hoog zitten, ook we! eens een beroep op anderen, maar dat grondprincioe blijft'. De jongste geschiedenis van de ver eniging is gesitueerd in... de ijstijd. Afgelopen zaterdag kwam de gs- goedkeunng binnen voor de bouw van een koelcel, die tevens een moderni sering van de vismijn inhoudt. Deze zaak kwam tot stand in samenwer king met Zev.be 1. Doordat men de vis langer kan bewaren heeft de visserij invloed op prijsfluctueringen en voorts bestaat voor kopers van buiten Zeeland de mogelijkheid om hun order tijdelijk te laten opslaan. En waar kan zo'n order uit bestaan .Onze vloot is in dit opzicht tweede lig: de schepen boven de 2000 kg trekkracht bedrijven hoofdzakelijk de longvissen), die onder de 2000 kg de garnalenvisserij, 's Winters gaat de laatste categorie op gul- en sar- dienesvangst. de grotere schepen ne men de haring voor hun rekening'. In die afgelopen vijftig jaar is er nog iets veranderd: vis vangen werd een miljoenenzaak. Een goed schip pleegt 500.000.- te kosten. En daar om zegt De Winde dan ook: .Kijk, het lijkt allemaal zo simpel, zo'n be drijfsvereniging. Maar intussen... Wij krijgen te maken met de hoogste instanties. Breskens is voor een neei belangrijk deel opgezet rond de vis serij. Je kunt hier nu al een com plete kotter bestellen, er zijn repa- ratiewerven en we hebben een uit stekende haven Dat zit er allemaal aan vast en dat vermoed je zo niet op het eerste gezicht'. Of hij nog wensen heeft voor de toe komst? .Zeker. En die gaan dan vooral over de vismijn, waar we nog best wat voorzieningen kunnen ge bruiken. En echt. ik geloof wel dat ze er komen, de contacten met de gemeente liggen goed. Alleen: je moet nooit met je ogen dichtzitten, want dan gaan er kansen voorbij'. Boter bij de vis dus, voor Breskens en voor .Ons Belang-... KLOOSTERZANDE .Ik raad niemand aan om het zonder meer te doen, maar ben je er eenmaal doorheen dan is het een sensatie'. Het zijn de woorden van Klooster- zandes badmeester Peter Schoo- nes (30), die het afgelopen zondag presteerde om in een uur en drie kwartier de Westerschelde over te zwemmen. Om 15.20 uur dook hij bij Walsoorden ln het 16 graden koude water, om ongeveer 17 uur stapte hij zonder een spoor van vermoeidheid aan land in het Be- velandse Waarde. Tussendoor: 8 kilometer schoolslag niet op sommige punten windkracht negen en een golfslag, variërend van anderlialf tot twee nieter. En nu dat unieke karwei nog maar net achter de (bruingebrande) rug Is, maakt Schoones alweer plan nen voor een andere opzienbaren de prestatie: ,De eerste week van augustus volgend jaar wil ik van Antwerpen naar Hansweert zwemmen, 28 kilometer. Ook schoolslag uiteraard. Als het een beetje wil lukt me dat binnen de 7 uur. Ja, en dan heb ik nog wel meer wensen. De 32 kilometer die ook kanaalzwemmers moe volgboot. Ze hebben me op peil weten te houden door over van al les en nog wat te praten en me aan te moedigen wanneer dat no dig was'. Op het moment van de overtocht was er nogal wat scheepvaartver keer. Het loodswezen in Vlissln- gen had deze boten vooraf ge waarschuwd en Schoones onder vond dan ook weinig moeilijkhe den. ,Een binnenschip is voor ons uitgeweken, dat Ls 't enige*. .Aan vankelijk lag het in de bedoeling dat hy in Kruinineen aan zou ko men, maar doordat het tij een kwartier later opkwam dan was voorzien belandden zwemmer en volgboot bij Waarde, in totaal 900 meter extra werk'. Schoones heeft vrijwel niet ge traind voor deze prestatie. .Wei- eens wat baantjes getrokken in het zwembad, maar dat is stil staand water, dat valt niet te ver gelijken. In Kloosterzande blijft zijn wapenfeit het gesprek van de dag. .Kennissen hebben me opge beld om me te feliciteren met de badmeester", vertelt een inwoon ster voor ze een ochtendlijke duik waagt. In het bassin, uiteraard MENSEN IN DE SPORT ten afleggen) ga ik ook nog eens schoolslag doen. maar dat is voor lopig nog verre toekomst'. Voorlopig kent Nederland (want het bericht haalde vrijwel alle dagbladen) Peter alleen van zijn barre Scheldetoeht, die althans op dit punt ran de rivier en in de ze tjjd nog niet is geevenaard. .Ik ga er altyd vanuit dat je, wan neer je plannen hebt voor zoiets, ze dan ook stipt op tijd moet uit voeren. Als ik de zaak had uitge steld was ik er vast niet in ge slaagd om de overkant te halen, dat knaagt aan je, moreel. Hoe ik erbij gekomen ben? Vroeger zat ik nogal eens te vissen langs de Scheldekant en dan waren er mensen die zelden dat het zo'n ge vaarlijk water was. Je komt er nooit over, had iemand 111e ver teld. Nou dat is voor mjj genoeg om het wél te proberen'. Veel steun heeft de Kloostcrzand se zwemmer die zjjn langeaf- itandservarlng onder meer opdeec in de Biesbosch en de Moerdijk gehad van de met 6 supporters bemande volgboot .Bacchus'. .Je kunt wel zeggen dat het. welsla gen van zo'n tocht voor 60 pro cent afhangt van de mensen in de PETER SCHOONES sensatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 21