PARTIJLEIDERS IN PRAAG STELLEN RUSSISCHE BEZETTERS ULTIMATUM Verzet neemt toe Congres (bueenmkmen) dreigt met algemene staking Nieuwe sociale werkplaats in Hulst eind dit jaar gereed Pavlovsky eist anti-Dubcekregering Dubcek is dood' Vandaag in de krant... OUDE GEBOUW IN 10 JAAR TE KLEIN Tuinbouw Ontzag en bewondering 2l ie Jaargang no. 198 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VL1SSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 0 Buraaini Vllulng*». W.Htnut 58-80 tal SIM (boo red IS08 ad* *847/1041). Mldd.lbur», Mukl 81, M. 7881 <kf red. 2078/8188, adv 2178). Gom, Greta MarHtl. •alateea 4487 Zlaalkm red tal 1148 .dm tal 2094 Ad. arUt 15 rent oa. mm Minimum on ad» 1 8.21 Intaa. mad 21* a tarM KI.In. ad» (max. 8 reaal.) 18 rent o» - f 1,04 rm «aak. 11,90 pat kwartaal, tnuiea pat treat 14,29 aar Kwartaal Loire nummara 25 «ant - - - - (b»» red. 7851, ad». 8213). Ooatbur», tal. 2195 rarnautao. Nicuw.tr. 22. 1,75) .Brieven bureau d. blad' 50 cant maar. Giro 159100 PZC. Mlddalbure Vrijdag 23 augustus 1968 Nikkel naast zilver vandaag Pagina 10 Twee dramatische beelden uit Praag: Een Russische tank, getrof fen door een molotov-cocktail, staat in brand voor het gebouw van Radio-Praag en een groep demonstranten meest jongeren is gedoopt in het bloed van een slachtoffer, een vrouw die werd marcheert door de straten van de stad, zwaaiend met een vlag die gedood door een Russische tank. PRAAG (REUTER, AFP, DPA) De Russen en hun vier bondgenoten hebben donderdag hun greep op Tsjecho-Slowa- kije, dat zij woensdag binnen vielen, verstevigd. In de Tsje- choslowaakse hoofdstad Praag schoten Russische soldaten sal vo's machinegeweervuur af om duizenden Tsjechoslowaken te verspreiden, die hen tratten. De bezetters hebben bovendien met hardere maatregelen ge dreigd om het toenemend ver zet in de kiem te smoren. Ook in andere steden laait het ver zet op. Het Russische persbureau Tass heeft gisteren bekendgemaakt, dat pro- Dubceck-demonstranten in Praag 4 Russische gepantserde voertuigen in brand hebben gestoken. Tevoren had den deze wagens enkele gebouwen in brand gezet In Bratislava werd gis teren eveneens gevochten. Daar zou den tot dusver vier doden zijn geval len. In Kosice zouden naast enkele burgers ook twee Russische soldaten zijn gesneuveld bij een treffen met (Zie slot pag. 3 kol. 7) Onder invloed OPVALLEND was weer het aan tal verkeersdeelnemers, die we- Ïcns rijden onder invloed voor de Hddelburgse poliliereehter moes ten verschijnen (pag. 2). School-actie DE ACTIE van Goese scholieren voor morele steun aan de jeugd van Tsjecho-Slowalcije is overge nomen door de Nederlandse Schoolpers Unie (pag. t). Jan Janssen JAN JANSSEN liet zich verras sen in de etapperace Parijs-Lux emburg (23 minuten achterstand). Jo de Itoo echter niet (pag. 4). Tsjecho-Slowakije Nieuws ovr Tsjecho-Slowa kije op pagina's 3, 9 en 10. Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3, 7, 9 en 11. Zeeuws nieuwspagina's 2, 4 en 5. Financieel nieuwspagina 13. Sport: pagina 4. Radio en tv: pagina 11. PRAAG (AP, RTR, AFP) Drie leden van het centrale comité van de Tsjchoslo- waakse communistische partij zijn donderdag naar voren gekomen als de leiders van een mogelijke pro-Russische fractie in het comité. Het zijn presidium-leden Vasil Bilak, de lei der van de Slowaakse partij en Drahomir Kol der en partijsecretaris Alois Indra. Zij hebben een bijeenkomst met Russische of ficieren bijgewoond in een hotel in Praag dat aan de partij toebehoort en er zijn sterke aan wijzingen dat het verzoek om interventie dat leidde tot de bezetting van Tsjecho-Slowakije van deze drie is uitgegaan. Het pro-liberale radiostation radio-Praag heeft donderdag melding gemaakt van een ultimatum dat het partijcongres gesteld zou hebben ten aanzien van de vrijlating der libe rale leiders en de terugtrekking der buiten landse troepen. Als niet binnen 24 uur aan deze wordt toegegeven wordt vandaag om 12.00 uur een algemene staking voor heel Tsjecho-Slowakije afgekondigd. senteerden als de voorlopige lei- In ochtenduitzendingen van Radio Praag werden donderdag zeven leden van het centrale comité (dat 110 leden telt) ge noemd als collaborateurs met de bezetters, maar latere uit zendingen van de clandestiene radio die op de hand van de li beralen is noemden slechts Bi- lak, Indra en Kolder. Terwijl deze drie zich dus pre- ders van de partij, gesteund door ongeveer 200.000 militai ren van de interveniërende bondgenoten, organiseerden li berale partijleiders een buiten gewoon partijcongres en kozen daar een nieuw presidium, waar ook de leiders die nu door de bezetters gevangen worden ge houden, deel van uitmaken. Het nieuwe presidium bestaat uit Alexander Dubeck, partijleider Josef Smrkovskl, voorzitter van het parle ment, Josef Spacek, Cestimir Clsar, Marie Svermovc, Jan Krejei, Martin Vaculic, Zdenek Hezzlar en Edouard Goldstuecker. Dubcek, Smrkovski, Sisar en Spacek worden door de Russen gevangen ge houden. Hezzlar is hoofd van de Tsje- choslowaakse radio en Goldstuecker voorzitter van de schrijversvereni ging. Waar het partijcongres werd gehouden is niet bekend gemaakt. Het station meldde nog dat Slowaak se gedelegeerde onder leiding van Gustav Husak zijn gearresteerd toen zij zich naar de bijeenkomst van het congres wilden begeven. Premier Ol- is volgens het radiosta- 1 Cernik i (Zie slot pag. 9 kol. 1 Alois Indra (links) en Vasil Bilak (rechts) hebben een grote rol ge speeld bij de invasie van Tsjecho-Slowakije door Russische troepen. Dit blijkt uit het verslag dat de vrije Radio Praag heeft uitgezonden over de laatste vergadering van Dubcek met zijn medewerkers in Praag. Volgens het radioverslag hadden presidiumledon Indra en Rolder een rapport ingediend over de interne situatie in het land en wilden zij daarvoor de goedkeuring van het presidium. Bilak steunde hen, maar de rest van het presidium verwierp het rapport omdat men van mening was dat het was opgesteld in de geest van de brief van Warschau, waarin een einde van de liberalisering werd geëist. Gedurende het verhitte debat ging premier Cernik naar de telefoon om minister van defensie Martin Dzur op te bellen. Dzur vertelde hem toen dat Russische en andere troepen van het Warschaupact waren begon nen de Tsjechoslowaakse grens over te steken. Dubcek gaf uiting aan zjjn verbaasdheid en de andere leden van het presidium waren geschokt, aldus het radiobericht. Slechts Bilak, Indra en Kolder lieten geen verrassing blijken. ,Hoe kunnen ze me dit aandoen, ik, die mijn gehele leven heb gewijd aan de samenwerking met de Sowjet-Unie. Dit is mijn diepe persoon lijke tragedie', zo zou Dubcek volgens het radiobericht gezegd hebben. De radio deelde mee dat zij dit verslag gekregen had van een lid van het presidium die de vergadering had bijgewoond, maar er werd niet meegedeeld wie dat geweest was. HULST Rond 1 december, maar als het kan nog wat eer der, wordt in Hulst een nieuwe werkplaats voor minder validen in gebruik genomen. Voor het stadje van Reinaert de Vos is dat de tweede keer in tien jaar. In 1958 verichtte de toenmalige staatssecretaris Roolvink de opening van de huidige sociale werkplaats aan het Oranjebol- werk. Dat inmiddels veel te klein geworden gebouw krijgt nu een waardige opvol ger in een gebouwencomplex op het Hulster industrieterrein. Men koestert in Hulst de stiUe hoop, dat de inmiddels minister voor sociale zaken geworden staatssecretaris van toen ook nu weer bereid zal zjjn de nieuwe werkplaats te openen, liet. ge bouw ls dat wel waard: berekend op 150 mensen beslaat het een op pervlakte van 4000 m2. Onder één dak komen er werkplaatsen, magazijnen, kantines, kantoor ruimten. Om het gebouw heen ligt nog eens 7000 m2 grond om even tueel in de toekomst noodzakelij ke uitbreidingen niet bij voorbaat onmogelijk te maken. Voor de meer nabije toekomst heeft werkplaats-directeur L. J. Ranime- loo echter heel andere plannen met althans een deel van die overtollige grond. Hij wil er als verlengstuk van de werkplaats een tuinbouwpro- ject realiseren. .Ik weet nog niet he lemaal wat het wordt: groenten, bloemen of beiden'. Het is in ieder geval de bedoeling, dat de groente en/of bloemenkweck gewoon zakel(jli wordt opgezet. ,YVat we produceren, gaat naar de veiling', aldus de lieer Rammeloo. Overigens is het niet de bedoeling, dat het tuinbouwproject straks ten koste zal gaan van andere activitei ten. Die .andere activiteiten' liggen voor de werkplaats in Hulst vrijwel allemaal in het industriële vlak. Er worden grote aantallen schrijfmachi nes gemonteerd, er worden Ln op dracht van een groot Nederlands be drijf deuren vervaardigd en er komt een bepaald keukengereedschap van daan. In andere afdelingen wordt cartonna- gewerk verricht, worden t.l.-balken gemonteerd of wordt inpakwerk ge daan. Stoelenmatt.ers z(|n er ook. Maar in Hulst zijn dat er slechts 2 van de ln totaal 135 mannen en vrou wen die in de werkplaats werken. De werkplaats in Hulst kwam er in dertijd als een gemeenschappelijk ini tiatief van alle gemeenten in het meest oostelyk deel van O.-Zeeuwsch- Vlaanderen. Die gemeenten moesten dan ook stuk voor stuk akkoord gaan met de nieubouw op het industrieter rein van Hulst. Dat akkoord kwam er, evenals een gemeenschappelijke garantieverklaring voor de bouwkos ten: in totaal bjjna een miljoen. De bouw van de nieuwe werkplaats ls bijzonder snel gegaan dankzij een gedeeltelijk gebruik van voorgefa- briceerde elementen en durox-stapel- blokken. Vorig jaar november ging geheel opgeleverd. In het z.g. kan toorgedeelte van het gebouw bevindt zich ook een onderzoekkamer voor een arts met bijbehorende kleedruimten. Bij de grote kantine behoort een keu ken. In een ander gedeelte van het gebotiw bevindt zich nog een kleinere kantine ten behoeve van een kleine groep (16) zwakzinnigen die ook een eigen, afzonderlijke werkplaats heb ben. In het gebouw bevindt zich verder een grote werkplaats voor mannen (met bijbehorende vestiaire, was ruimten en toiletten) en een werk plaats voor vrouwen. In weer een an der gedeelte van het complex wordt een timmermanswerkplaats ingericht nismede een magazijn n«> \J 7 Radio Vrij Praag: 250.000 mém vreemde troepen in Tsjecho-Slowakije PRAAG (DPA) Naar schatting van het radiostation .Radio Vrij Praag' zijn er ongeveer 250.000 man vreemde troepen in Tsjecho-Slowa kije. Alleen in Praag al zouden meer dan 500 tanks van de vreemde troepen zijn. Sinds donderdagmorgen komen op de burgerluchthaven van Praag en op het militaire vliegveld Ruzyne vliegtuigen met extra versterkingen voor de bezettingsmacht aan, aldus de zender. intzag en bewondering: d/lt zijn de gevoelens die blij ven domineren als men <le indrukken van de laatste da gen tracht te ordenen. Ontzag en bewondering voor de waar dige moed van het Tsjecho slowaakse volk, waarmee het de over weldiger tegemoet treedt. Tegenover de botte en onintelligente taal van de ba jonetten heeft het de rede geplaatst. De televisiebeelden gisteravond, afkomstig van twee gevluchte cineasten, waren ln feite monumenten voor het Tsjechische volk: men zag hoe de bezetters met de geween ln de aanslag een radiostation bezetten, terwijl ze werden begeleid door argumenterende Jongeren. Treffender beelden zijn wel niet mogelijk: aan de ene kant het logge geweld, gepersonifi eerd door zwijgende en schietende mi litairen. die niet argumenteren maar be velen uitvoeren, aan de andere kant de bewogen en moedige Jongeren die geen wapens hebben maar alleen de kracht van de overtuiging en het argument van de rede. Deze film gaf de barre werkelijkheid van Praag weer en was tevens symbolisch voor de huidige si tuatie in Tsjecho-Slowakije. Een volk dat zó reageert moet wel over grote geestelijke noblesse beschikken. Wat staat daar tegenover? Politieke leiders ln het Kremlin dLe geen vlerkante millimeter morele basis hebben van waaruit ze kunnen opereren. Men kan er niet schamper genoeg over doen. Ziehier enkele feiten. In de veilig heidsraad probeert de Russische afge vaardigde een debat te ontgaan door procedure-argumenten, daarmee alleen maar zwakheid onthullend- In Rusland zelf worden stoorzenders Ingeschakeld opdat de bevolking niet langer meer zal kunnen luisteren naar buitenlandse ra diostations: zo onmondig wordt dat volk door zijn leiders geacht en Ideologisch zo labiel, dat het niet meer mag luiste ren naar andersdenkenden. In het be zette gebied zelf moet men langs aller lei kronkelwegen proberen onder geest verwanten figuren te vinden, die bereid zijn ln de nieuwe situatie als marionet tenregering op te treden. De enige ar gumentatie, die de politieke leiding van Moskou, naar voren brengt voor de recht vaardiging van haar beleid, wordt haar bovendien met kracht uit de handen ge slagen. In de eerste plaats ln Tsjecho- Slowakije, waar de leiding terecht kan stellen dat er geen sprake was van een kapitalistisch stelsel of van een anti communistische beweging, maar van een land waar het communisme als systeem functioneerde: het motief ,wlj zijn door partijmensen uit Praag te hulp geroe pen' blijkt daarom zo enorm voos. dat er eigenlijk niet meer over behoeft te worden gesproken. In de tweede plaats is de Russische argumentatie nu ook bulten Tsjecho-Slowakije extra krachte loos gebleken nu over de gehele wereld de anders zo volgzame geestverwanten van Moskou de Invasie afkeuren, vaak in felle bewoordingen. Ja zelfs binnen het Warschaupact (Roemenië) wordt deze afkeuring gehoord. Dat ls overi gens nog een interessant nevenverschijn sel van deze Invasie: de onfeilbaarheid van het Kremlin wordt nu helemaal niet meer door de communistische gelovigen aanvaard. Nogmaals, men kan er nfët schamper genoeg over doen: de Russi sche leiders hebben geen millimeter om hun politiek te kunnen rechtvaardigen. De wereld weet en doorziet dat: niet al leen het westen, maar ook de geestver wanten en volgelingen van Moskou. Pgenover dit morele niemandsland van de Russen steekt de adeldom van het Tsjechoslowaakse volk meer dan gunstig af. De sympathie van vrijwel de hele wereld gaat dan ook naar dit land uit. Zeker, we weten wel dat de Russen zich niets of weinig gele gen laten liggen aan de publieke wereld opinie. we weten ook dat hun enorme militaire macht hun toestaat te handelen zoals zij op dit ogenblik doen. Maar de geest van de rede is op den langen duur machtiger dan tanks en bajonetten. De gebeurtenissen van deze week hebben hoe dan ook een stempel gezet op de ge neratie van thans, een teken dat niet verwijderd kan worden door het uit scheuren van blaadjes uit geschiedenis boeken of het vervangen van pagina's uit encyclopedieën, de methode die" men in Rusland zo gaarne toepast als het er om gaat het verleden te hervormen naar de huidige partijlijn. De werkelijkheid van vandaag dat ls: de immoraliteit van de Russen, de moed van het Tsjechi sche volk en de verlegenheid waarin dit volk zijn overvallers heeft gebracht 'laat zich niet meer uit de historie ver wijderen. Niet feitelijk, maar ook niet in haar gevolgen, zoald de nabije toekomst onvermijdelijk zal leren. - In Rio de Janeiro beschadigde een zelfgemaakte bom de beneden ver-] dieping van de Russische ambassade.] Exterieur sociale werkplaats Hulst /Foto PZC) TSJECHISCHE ZENDAMATEUR: EGMOND AAN ZEE (GPD) .Dub cek is dood. Donderdagavond omstreeks half elf is hij in de huurt van Bralislava doodgeschoten. Alle zendamateurs in het vrije westen, die dit horen: geef dit be richt door'. Afgelopen nacht omstreeks half een ving de heer De Vries van het café-restau rant .De Zeeparel' in Egmond aan Zee een verwoed zendamateur dit (ge seinde! bericht op van een collega uit Tsjecho-Slowakije. De heer De Vries: .De man seinde deze mededeling enkele keren achter elkaar en sloot vervolgens af: wegens gevaar van ontdekking. "Het zendnummer van mijn Tsjechische col lega heb ik genoteerd, maar het lijkt me veiliger om dat nummer maar voor me zelf te houden'. De heer De Vries ving het bericht op 14 megacycles.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 1