LAATSTE BOLWERK BIAFRA BEDREIGD Ruim 20 lagere scholen in Zeeland zijn gestart met een speelleerklas Gesprek over vrede hervat In Prinsenbeek een Siamese tweeling geboren TOESTAND EISENHOWER NOG STEEDS KRITIEK Vandaag in de krant... STUDENTEN VRAGEN STEUN SPAANSE VERGAT TAS MET 35 MILLE Na de eerste Friese tweeling (1953) maakt het uitstekend trap Nieuwe methode van onderwijs HET DEVIES IS: SPELEND LEREN' 211e jaargang - no. 196 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN f <457 ZlarlkiM A. at Kok. Akotinamvnt.prl]» f 1,04 pw «m», I 3647/164» 1^ MMdtlfcur*. Mirtt 7651 (k«« ■**- 2075/3169. M> 3373) Qm>, Qrol. M.rkt2. lal tul. franco w fM f 14.2» pal «wartaal Loau nummara 25 cant 7533. ad. 5211) Ooalkur». lal. 2355. rarnaoun. Nlmiwatr. 22. laren bur.au 4 blad' 30 canl maar Giro 133300 3ZC. Middelbar* Woensdag 21 augustus '68 STEDEN ABA EN OWERRI IN TANG JOHANNESBURG, Zuid-Afrika Tfoee studenten ram Capetown University, die demonstreerden tegen het ontslag van hun neger docent Archie Hafeje, toerden door voorstanders van de apart heidspolitiek met verf bekogeld- WASHINGTON (RTR) De toe stand van de 77-jarige oud-presr dent van de Verenigde Staten Dwight D. Eisenhower blijft kri tiek. Dit is meegedeeld in een me disch bulletin van het Walter Reed hospitaal in Washington. De artsen hebben verklaard, dat zij een harttransplantatie zorgvuldig overwo gen hebben en dat over deze mogelijk heid met de familie van de patiënt is ge sproken. Men was echter tot de conclu sie gekomen dat een dergelijke ingreep in verband met de leeftijd van (de 77-ja- hge) Eisenhower en gezien andere me- nische factoren niet in aanmerking Auto-ongeluk NOG STEEDS verkeert de rijks politie in het ongewisse over de ware toedracht van het auto-on geluk maandagavond op de Zee- landbrug waarbij twee bejaarde echtparen op slag werden gedood, (pagina 2 Rijnpoort DE RIJNMONDRAAD is voor stander van de stichting van een havenproject Rijnpoort... (pag. 3) Biafra DE HULP aan Biafra wordt voortgezet. Dit heeft het Rode Kruis meegedeeld naar aanleiding van berichten dat het Rode Kruis de luchtblokkade door Nigeria niet zou willen breken... (pag. 4) Wereldrecord IN SITTARD hebben lijn Keizer, Tilly van de Made en Maria Gom- mers een nieuw wereldrecord 3 s 800 meier dames gerealiseerd, (pagina 6) Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 4. Zeeuws nieuws: pagina's 2, 5,6 en 7. Sport: pagina 6. Financieel nieuws: pagina 11. Radio en tv: pagina 9. Zuid-Afrika JOHANNESBURG (AP) De monstrerende studenten in Zuid- Afrika hebben er dinsdag bij de politieke, religieuze en andere fi guren op aangedrongen zich bij hun toenemende protestbeweging aan te sluiten. De demonstraties, die al een week duren, zijn verder gegaan dan de kwestie van autonomie voor de universiteit en doen de vraag rij zen of er in Zuid-Afrika een recht bestaat op een afwijkende mening', aldus John Kane-Berman, presi dent van de studentenraad van de Witwatersrand universiteit. Kane-Berman deelde tijdens een verga dering van studenten in de lunchpauze op de campus mee: .de oppositiepartij en en andere organen moeten nu te voorschijn komen en zich bij ons aan sluiten....Laten de kerken verklaren waar zij staan'. Andere studenten zeiden dat 2000 stu denten van Witwatersrand een petitie ondertekend hebben waarin zij prote steren tegen het brute optreden van de politie. LAGOS (AP) Eenheden van het federale Nigeriaanse leger sluiten -de ring om Aba en Owerri in een poging zo snel mogelijk twee van de drie belangrijkste ste den in te nemen die nog in handen der Biafranen zijn, aldus verluidde dinsdag in betrouwbare kringen in Lagos. De berichten over het nieuwe offensief kwamen nadat de Nigeriaanse regering enkele van de onderhandelaars met Bia fra in Addis Abeba naar de Ethiopische hoofdstad had teruggezonden met voor- steUen die behelsden dat de bezetting van Biafra beperkt zou blijven en dat Biafraanse eenheden in het Nigeriaanse leger zouden worden opgenomen Biafra zich overgaf. Een derde militaire kolonne van Nigeria- nen zou om Aba heen trekken om de stad te omsingelen. Twee kolonnes be vinden zich reeds elf kilometer ten zui den van de stad die met haar 131.000 inwoners de grootste is die nog in Bia fraanse handen is. Verder westelijk aan het zuidelijk front van de republiek Biafra hebben de Nige- rianen volgens de laatste berichten het (Zie slot pag. 3 kol. 5) ROTTERDAM (GPD) Een slangele ren handtas met ongeveer 35.000 gul den aan Nederlandse en buitenlandse bankbiljetten is gistermiddag gestolen op een terrasje op het Stadhuisplan in Rot Ier dam. De tas was van de Spaan se mejuffrouw M. de S. (19) uit Barce lona, die tijdelijk in Rotterdam ver blijft. Nadat zij op het terras had gezeten, liet zij haar tas aan de stoel hangen. Toen zij na een kwartier haar vergis sing bemerkte en terugging, was de tas weg. Prof. dr H. K. A. Visser (links) en dr D. Vervat behandelen de Siamese tweeling, die is opgeno men in het Sophia-kinderzieken- BERGUM (GPD) In het gezin van de heer Sybe de Vries en mevrouw B. de Vries-Klompstra, de ouders van de Friese Siame se tweeling Folkje en Tjitske in B er gum, leeft men zeer mee met de geboorten van de Siamese tweeling in Prinsenbeek. Zij her inneren zich nog de buitengewoon spannende dagen van eertijds, toen Folkje en Tjitske op 8 no vember 1953 het levenslicht aan schouwden in Molenend. Sinds dien is het Folkje en Tjitske heel voorspoedig gegaan. De moeder zegt dat dit vooral te danken is aan het feit dat de beide kinderen een flink geboor tegewicht hadden. De meisjes wogen namelijk samen 13 pond. Folkje was toen wat zwaarder. Momenteel is dat juist anders om. Folkje is namelijk enkele jaren terug lange tijd ziek ge weest als gevolg van een hersen schudding,' die zij heeft gehad door een val op het ijs. Beide meisfes zitten momenteel op de christelijke huishoudschool in Ga rijp, waar het hun uitstekend be valt. OM SCHADELIJKHEID AAN TE TONEN WESTDUITSE VROUW WIL VOOR RECHTZAAK C0NTERGAN INNEMEN AKEN (DPA) Een Westduitse vrouw van veertig zal binnenkort de rechtbank in Aken die de Contergan-zaak behandelt, aanbieden tijdens een zwangerschap het omstreden slaapmiddel Contergan in te nemen om te bewijzen dat het thalidomide-houdende middel misvor mingen bij kinderen veroorzaakt. Het is mevrouw Anneliese Hardrich, de vrouw van een metselaar. Het paar heeft behalve een misvormd kind van zeven, twee gezonde dochters van twee en zes. VOOR 2e KEER IN NEDERLAND PRINSENBEEK (GPD) In Prinsenbeek is de 22-jarige mevrouw J. van Dijk-van der Aa in haar woning maandagmiddag om tien over een bevallen van een Siamese tweeling. De kinderen zijn met de buik en de borst vergroeid. Na het eerste onderzoek in het diaconessen- ziekenhuis in Breda zijn de kinderen, beide meisjes, overgebracht naar het Rotterdams academisch ziekenhuis Sophia. Bij de bevalling werd geassiteerd door de 48-Jarige verloskundige mejuffrouw C. J. Brouwers uit Breda over wier werk doktoren en specialisten zich zeer lovend hebben uitgelaten. De huisarts van de moeder had geen tweeling verwacht. De bevalling was zeer moeilijk, maar de toestand van de moeder is thans redelijk wel en zij hoefde niet naar een ziekenhuis te worden vervoerd. Onmiddellijk na de bevalling werd de dokter gealarmeerd die de tweeling liet overbrengen naar het diaconessenziekenhuis. Daar werd besloten de kinderen snel over te brengen naar Rotterdam. Een ambulance van de Bredase geneeskundige dienst reed binnen een half uur naar de Brienenoordbrug waar een politie-escorte stond te wachten, dat zorgde voor een snelle tocht naar het ziekenhuis Sophia. Daar stond een medisch team klaar om het gevecht voor het leven van de tweeling te beginnen. Een uitgebreid team van het kinderziekenhuis en de medische faculteit Rotter dam zal nog zeker 48 uur nodig hebben voordat bekend zal zijn of een scheiding van de tweeling mogelljkis. De geneesheer-directeur van het ziekenhuis, prof. H. K. A. Visser, die tevens hoogleraar in de kindergeneeskunde aan de medische faculteit is, deelde dit mee tijdens een persconferentie. Mocht tot een operatie worden besloten, dan zal deze worden uitgevoerd door dr D. Vervat, chirurgisch hoofd van de afdeling kinder- chlrurgie van het ziekenhuis. Het is sinds mensenheugenis de tweede keer dat er in Nederland een Siamese tweeling werd geboren. De eerste maal was dat in 1953 ln het Friese dorpje Ber- gum, toen daar Tjiske en Folkje de Vries ter wereld kwamen. Zij werden ge scheiden en groeiden normaal op. D i Zeven doden bij vliegtuigbotsing in Engeland LONDEN (AFP) Twee vliegtuigen van de Britse luchtmacht zijn maandag avond tegen elkaar gevlogen. De bom menwerpers, een .Victor" en een .Can berra' stortten brandend neer in de buurt van Holt, in het graafschap Nor folk. Men heeft de lijken van de 7 le den van de bemanningen geborgen. Hoewel de brandende wrakstukken in bewoond gebied terechtkwamen en daar enkele branden veroorzaakten vielen on der de bevolking geen slachtoffers. BREDA Mej. C. J. Brouwers die als vroedvrouw optrad bij de bevalling van de Siamese twee ling bij de familie J. J. v. Dijk- van der Aa. MIDDELBURG Een twintig tal christelijke lagere scholen in Zeeland zijn dit jaar van start gegaan met een zogenaamde speelleerklas. Een paar scholen waagden reeds liet. vorige schooljaar de sprong naar deze nieuwe vorm van onderwijs op de lagere school. De speelleerklas wil de grote overgang van de kleuterklas naar de grote school makkelij ker maken. Die stap bleek voor de jeugdige scholiertjes vaak moeilijk te verwerken en het aantal zïttenblijvers in de eerste klas is erg groot. De heer J. Turkstra, leraar peda gogie aan de christelijke kweek school te Middelburg en docent voor de cursus .speelleerklas" aan deze kweekschool, lichtte ons een en an der toe. .Een kind is in de eerste klas bijna zeven, zes. of nog maar vijf jaar. Er is dus een leeftijdsverschil van anderhalf jaar. Daarmee wisselt de rijpheid voor verschillende vakken nogal sterk. In de eerste klas ging men niet van het feit uit, dat som mige kinderen al een beetje kunnen lezen. Men ging er van uit dat zc niet kunnen lezen en het tempo was voor iedereen hetzelfde. Het komt bij die speelleerklas op drie punten aan: differentiatie, groepswerk en totaliteitsonderwljs. Die differentiatie houdt ln dat men de heterogene samenstelling óók van zo'n groep kinderen voor ogen houdt. Tot nog toe probeerde men in het klassikale systeem een zo groot mogelijke homogeniteit te be reiken en als gevolg daarvan bleven veel kinderen al in de eer ste klas zitten. Punt twee is het groepswerk. Men wil de kinderen zowel individueel als in (klein) groepsverband laten werken. Dat laatste om hen te leren begrijpen dat zsj op elkaar aange wezen zijn. Tenslotte het totaliteits onderwljs. Dit houdt in dat men niet elk vak zo systematisch scheidt zoals dat tot op heden het geval was. De onderwijzeres neemt één thema en aan de hand daarvan worden taal-, reken-, schrijf- en lees oefeningen gemaakt. Alles toege spitst op één onderwerp, zodat het kind de dingen in zijn verband leert zien. De Nederlandse wet op het lager onderwijs kent alleen maar ver schillende vakken, die gegeven moe ten worden volgens het rooster. In het schoolleven ziet men alle ieer- len dan ook geen recht op vergoe ding van specifiek materiaal voor een speelleerklas op basis van ar tikel 72 van de wet op l.o.t omdat de wet de speelleerklas nog niet kent. De inspectie staat wel achter ons, aldus de heer Turkstra, maar zij ziet liever dat dit geleidelijk wordt ingevoerd. Nu moet men dus binnen de mogelijkheden die de wet biedt, een speelleerklas inrichten. Er komt een nieuwe wet, al kan die wel even op zich laten wachten. De vind dat Je niet moet wachten tot die er is, maar dat je daar op moet vooruit lopen. Cursus Voor die omschakeling van ,1 eer klas" naar .speelleerklas' zal ook de onderwijzeres moeten n*ee-omseha- kelen. In juni 1968 is voor deze leer krachten een cursus liegonnen. De ze cursus gaat uit van de christe lijke kweekschool in Middelburg en er wordt gebruik gemaakt van de Haag. De eventuele kinderziektes zijn daar al verwerkt, want na een periode met experimenten volgden twee Jaar waarin het CPS een cur sus in Utrecht organiseerde. .Wij werken dan ook niet op basis van een experiment, veel verrassingen komen er niet meer voort, aldus de heer Turkstra. Kostbaar? De kosten van een speelleerklas liggen vrij hoog, het gaat het rijk 40 50 per kind kosten. Maar men hoopt met deze nieuwe opzet dat het aantal zïttenblijvers zal te ruglopen, elke zittenblijver kost het rijk nu 800.-. Omdat men op ver schillend niveau begint, kunnen de leerlingen later de achterstand in lopen. Het is de bedoeling dat ook in het tweede leerjaar deze opzet wordt gevolgd: spelend leren. Om de kloof tussen kleuterschool en lagere school te overbruggen zal het in een speelleerklas heel anders toegaan dan In een tegenwoordige eerste klas. De kinderen zitten aan tafeltjes en stoeltjes in groepjes. Die groepjes moeten zo gevarieerd mogelijk zijn samengesteld met jonge en met oudere kinderen, zo dat ze zich aan elkaar kunnen op trekken. Het lesmateriaal is ook anders: men werkt met spelletjes. Zo worden de kinderen ongemerkt de kant van het leren opgestuurd Er zijn puzzeltjes met aan de keerzijde sommetjes, lot to's en letterdozen en het zogenaam de cuisinair materiaal: gekleurde blokjes en balkjes, waarmee het grut kan leren en waarmee het kan spelen. Het schooljaar valt voor de klein sten in drie periodes uiteen: een cerate en tweede periode van elk on geveer twee maanden en een derde periode van na de kerstvakantie tot aan het eind van het schooljaar. In de eerste maanden werkt men me: speelleermateriaal, in de tweede pe- (Zie slot pag. *1 kol. 1) "66 lijkt op een ruimtera ket De lancering destijds incev*)\ was meer dan voorapoe- dig: sneller dan het geluld fé&z&l stoof het ding weg en heel po- litiek Nederland zat er met verbazing naar te kijken. Dat was nog eens wat anders dan de ge wone propellervliegtuigjes, waarvan de politieke hoogvliegers ln ons land zich gewoonlijk bedienen. Een voorspoedige start inderdaad. Maar de eerste trap van de raket is nu uitgewerkt, de «nel heid aanzienlijk minder geworden, met als gevolg dat Van Mterlo en zijn man nen bedrijvig, zo niet nerveus, bezig zijn om de motoren van de tweede raket op gang te krijgen. Volgende maand moet daartoe definitief op de startknop wor den gedrukt, namelijk tijdens het Leldse congres van D "66. Maar de tekenen wij zen er op. dat de grondstations het ding niet helemaal meer onder controle heb ben en het ziet er dan ook niet naar uit, dat de tweede trap met dezelfde vaart het politieke heelal in zal schie ten als dat met de eerste het geval was. zal zelfs danig gemanoeuvreerd moeten worden om te voorkomen dat de tweede trap zomaar wat in het heelal blijft rondcirkelen. Twee jaar geleden was de start van D '68 in de politieke verhoudingen van Nederland zonder meer een fascinerende zaak. Hier was sprake van een groep mensen, die enkele staats rechtelijke hervormingen centraal stel den om daarmee het politieke bedrijf in ons land weer gezond te maken. Het ging daarbij met name om twee punten: Invoering van een districtenstelsel en voorts rechtstreekse verkiezing van de minister-president. De D '66-ers van het eerste uur betoogden dat inwilliging van deze twee desiderata de band tussen kiezer en gekozene aanzienlijk zou ver sterken, zij zou bovendien de vorming grotere partij-eenheden in de hand werken. Er was nog een derde punt en ook dat trok sterk de aandacht, name lijk de .ontploffingstheorie' heel toe- I passelijk bij politieke rakettenwaar mee werd bedoeld, dat de bestaande po litieke partijen zich dienden op te heffen moesten opgaan nieuwe, grotere eenheden. Thans heeft twee Jaar la ter fractievoorzitter Van Mierlo tij dens een persconferentie verklaard, dat de gekozen minister-president voor D '66 .geen halszaak' Is. De party vindt een gekozen premier weliswaar nog al tijd de beste oplossing, maar er ls nooit gezegd dat ,wij met niemand willen pra ten die niet ook een gekozen premier wil', zo zei hij. Feitelijk zal dat wel kloppen, maar dat neemt niet weg dat juist die gekozen minister-president met grote letters was geschreven in het wapperende vaandel, waarachter heel wat kiezers zich met vreugde opstelden: eindelijk eens wat nieuws, vonden ze. Nu blijkt het compromis ook D '66 te zijn binnengeslopen: de onvermydelijka weg van alle (politieke) vlees... De twee voornaamste ideeën van D '66 (gekozen minister-president en dis trictenstelsel) kunnen eigenlijk maar op twee manleren worden verwe zenlijkt. Eerste methode: de partij moet een meerderheid ln de kamer verwer ven. Tweede methode: zij moet een coa litie aangaan of een stembusakkoord met een grotere groepering, die bereid is belde punten in haar programma over te nemen. De eerste methode is zonder meer uitgesloten: het ziet er niet naar uit, dat D '66 ooit een meerderheids partij zal worden. De tweede methode dus In de huidige verhoudingen is daar evenmin aan te denken. Maar daarmee is tevens de gevaarlijke situatie voor D '66 op dit ogenblik aangeduid, zy zal immers vóór de komende kamerverkie zingen voor de keus komen te staan tussen enerzijds haar eigen identiteit te bewaren en anderzijds aansluiting bij anderen te zoeken, daarmee echter een stuk van de eigen identiteit verliezend. De angst voor dit laatste bepaalt ver- moedeiyk de houding van de D '66-voor- mannen thans: de politieke leiding van deze groep wil immers voorlopig niet meedoen aan een .progressieve concen tratie'. Maar het opvallende is, dat te- geUjkertyd tóch water bij de D '66-wyn wordt gedaan, namelijk door de verkla ring van Van Mierlo dat de .gekozen mi nister-president' geen dogma is. Zonder dat D '66 zich blijkbaar vil binden tast zij tegelijkertijd voorzichtig naar het compromis. rkenend voor deze ontwikkeling zyn ook de ontwerpresoluties voor het Leïdse congres van D '66. Daarin komen onverbindende woorden voor als .open deelneming' en .Internationale ge richtheid'. Ze zyn een stuk vager dan de destyds zo ferm uitgesproken eisen van .gekozen minister-president' en .distric tenstelsel'. waarmee de groep twee jaar geleden haar veelbelovende politieke loopbaan begon. De D '66-ers beginnen kennelijk te ontdekken, dat met bepaal de staatkundige constructies een maat schappij niet valt te veranderen en dat meer nodig is dan alleen maar .prag matisch denken'. Vermoedelijk zullen zij dat nooit zo uitspreken. Dat ls ook niet nodig: de feiten spreken wel. De eerste trap ls nu uitgewerkt, maar het is nog lang niet zeker dat de tweede wel zal functioneren. D '68 zou wel eens ander beeld kunnen opleveren dan Nixon afgezant naar Europa HARRISBURG (RTR) Oud-gouver neur William Scranton van de staat Pennsylvania zal als persoonlijk afge zant van de republikeinse kandidaat roor het Amerikaanse persldentschap, Richard Nixon, eind september en be gin oktober enkele Europese hoofdsteden waaronder Amsterdam bezoeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 1