Van Hoogerheide won tweede rit avonddriedaagse P. Leenhouts Tholen 40 jaar bij de PZEM PASTOOR SNEL: 75-50-25 IN VL1SSINGEN Uitslagen HOOGZAND LEIDT NA TWEE DAGEN FIGHTING MACK WERD KAMPIOEN Dernv-tweekamp Post-Verschueren te St.-Niklaas AJAX VERSLOEG ATLETIC0 REGEN, KOU EN WIND REGEERDEN METS-BANEN Ger. Gemeente Terneuzen: nieuw orgel Sleuvenmachine gestolen: waarde duizend gulden VIER AUTO'S NAAST ELKAAR TE VEELIN KANAALSTRAAT SOUBURG ,Zeer rustig en serieus man ,DE OUDE PASTOOR' VAN MIDDELBURG BEGIN SEPTEMBER MET PENSIOEN ,Vaarbevoegdheids- bewijs niet nodig voor speedboten DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 van Hoogerheide.Guido Pandaen neemt met een achterstand van 42 seconden een uitstekende vijfde plaats in. VLISSINGEN Frits van Hoo gerheide uit Ossendrecht heeft woensdagavond de tweede wed strijd van de Vlïssingse avonddrie- daagse gewonnen. Op het parkoers ™»f?Ó.Sï£di^oek PsSS™iHId op het klem-industrieterrein was hij in de eindsprint veruit de snel- ft De uitslag van woensdagavond was: 1. 1. Frits van Hoogerheide, Ossendrecht, 1 uur 38 min. en 6 sec., 2. Bob Kroonen, Dordrecht, 3. Leon Sehrauwen, Ossen drecht, beiden z.t., 4. Bram Breur, Nieuwe Tonge, op 8 sec, 5. Jan Kemps, Sprundel, 6. Waldi van Campen, Hulst, Jan de Brutyn, Sprundel, 8. Cees Rent- hij in de eindsprint «te van een kopgroepje van drie man, van wie Bob Kroonen uit j Dordrecht als tweede eindigde en Leon Sehrauwen uit Ossendrecht derde werd. Herman Hoogzaad uit Venhuizen behield de leiding in de j rangschikking over twee dagen. De tweede wedstrijd heeft minder strijd gebracht dan de eerste. Mogelijk hadden oe renners de harde strijd van dinsdag avond nog te veel in de benen. Er wa ren weliswaar uitlooppogingen, maar die werden meer ondernomen om de vele premies binnen te slepen dan om een definitieve voorsprong te nemen. De pre mies waren talrijk: zo was er een pre- mieklassement over vijf ronden, dat glansrijk werd gewonnen door Cees Rent meester. En ook de overige premies brachten bij tijd en wijle één of enkele renners op kop. Zo ging in de 9e ronde Bob Kroonen aan de haal en hij bleef tot de 15 ronden vooruit verscheidene pre mies in de wacht slepend. In de 17e van de 60 te verrijden rondes ging Leo Embregts uit Stampersgat aan de haal om wat premies binnen te halen en om zijn positie voor het premieklassement over drie dagen te verbeteren. Hij kreeg 150 meiter, maar Cees Rentmeester en Guido Paridaen uit St. Kruis gmgen in de achtervolging en in de 24ste ronde was het gat tussen de koploper en het peleton gedicht. Bob Kroonen probeerde het nog een keer en even later gingen Rentmeester, Kroonen en Bram Breur uit Nieuwe Tonge op kop. De winnaar van dinsdagavond Herman Hoogzaad trachtte het gat te dichten en dank zij zijn inspanningen werden de drie koplopers dan ook achterhaald. Piet van Straalen, die dinsdagavond op de derde plaats was geëindigd had met nog een twintig ronden te rijden met materiaalpech te kampen gekregen en dat leverde hem een fikse achterstand op. In de 45ste ronde gingen Wim Evertse uit Zièrikzee, Leon Sehrauwen en Cees Rentmeester aan de haal, maar het peleton reageerde fel en ook deze poging liep op niets uit. Herman Hoogzaad pro beerde weg te komen, zonder succes. Met nog een zeven ronden te rijden ont vluchtten Frits van Hoogerheide en Cees Rentmeester aan de greep van de groep, maar nu was Hoogzaad attent. Met nog vier ronden te rijden kwam de beslissende ontsnapping. Frits van Hoogerheide, Leon Sehrauwen en Bob Kroonen sprongen uit het peleton weg en aanvankelijk trachtte nie mand het gat te dichten. Toen het peleton reageerde was het te laat. wel trachtten Jan Kemps uit Sprun del en Bram Breur in de achtervol ging te gaan. maar zij konden de sprong niet meer maken. In ac eindsprint won Frits van Hoo gerheide van kop af, Wim Evertse had evenals dinsdagavond in de op een na laatste ronde te kampen met materiaal pech hetgeen hem op een achterstand van 16 seconden zette. Vanavond, don derdag. kan ongetwijfeld op een felle strijd worden gerekend. In het alge meen klassement heeft Herman Hoog zaad slechts 20 seconden voorsprong op Ko de Vrleze en 34 seconden op FYlts 15. Guido Paridaen, St. Kruis, 16. Jan Moonen, Voerendaal, 17. Ko de Vrleze, Goes, 18. Leo Embregts. Stampersgat, 19. Frits Scharer, Zwitserland, 20. Ad Kuzee. Kaoelle, allen op 8 sec Het algemeen klassement luidt: 1. Her man Hoogzaad. 3.18,36, 2. Ko de Vrie- ze, 3.18.58, 3. Frits van Hoogerheide, 3.19.10, 4. J. de Bruin. 3.19.18. 5. G. Pa ridaen. 3.19.18. 6. P. Legierse, 3.19.18, 7. B. Kroonen. 3.20.04. 8. W. Everse, 3.20.14, 9. L. Bogers, 3.20.16, 10. L. Em bregts, 3.20.16. L1GNANO i AP) Fighting Mack, de 22-jarige bokser van Curacao heeft woensdagavond het Europees kampioen schap weltergewicht gewonnen na de ti telhouder Carmelo Bóssi. gedwongen te hebben aan het einde van de negende I ronde op te geven. Fighting Mack deed toen een rechtse belanden ih het gezicht van de Italiaan. De ringdokter stelde als eerste diagnose en gebroken kaak. Bos- I si had de titel sedert 17 mei 1967 TERNEUZEN Peter Post en Theo Verschueren uit het Zeeuws-Vlaamse St.-Jansteen .zullen elkaar a s vrij dagavond op de Grote Markt van het Belgische Sint-Niklaas bekampen in twee korte reeksen achter dernymoto- ren. Voorts is er die avond een crite rium. waaraan behalve de twee reeds genoemde renners, zullen deelnemen Eidy Merckx, Rudi Al tig. Rik van Looy. Ferdinand Bracke. Herman van Springel, Walter Godefroot, Guido Rey- broek. Graham Webb, Erik de Vla- minck en Julien Stevens. Het Waes- landse wielerfeest wordt muzikaal om lijst door de harmonie St-Cecilia uit het grensplaatsje Kïeldrecht en door een meisjesdrumband en een klaroen korps. (Van onze correspondent) AMSTERDAM fGPD) Een klein tip je van de sluier die de werkelijke vorm van Alnx verbergt, is opgelicht. In een woensdagavond tegen Atietico de Ma drid voor de na-competitie gespeelde wedstrijd toonden de mannen van trai ner Mlchels hoe de zaken er nu wel precies voorstonden. Ajax won met 2-0. Met wnt meer geluk had het echter eveugoed 6-0 kunnen zijn. Driemaal stond liet houtwerk succes in de weg en even zovele malen verzuimden de Amsterdammers in werkelijk doelrij- pe posities toe te slnan. Desondanks een nuttige wedstrijd. Trai ner Michels kon precies vaststellen wel ke spelers reeds in vorm zijn. Onge twijfeld zal hij met genoegen naar Henk Groot hebben gekeken. De blon de middenveldspeler trok met talrijke Save passes de aandacht. Daarom was et jammer dat hij kort na de hervat ting met waarsdhijnlijk een gebroken neusbeen moest uitvallen. Bondscoach Kesaler uiteraard eveneens aanwe zig miste daardoor de mogelijkheid vast te kunnen stellen hoe het conditio neel met deze Ajaoied was gesteld. Go Aihead-Alax is nu belangrijk. Als hij daar de hele wedstrijd uitspeelt en schittert, staat me niets in de weg hem bij de Oranje-selectie te halen. Be kies de spelers die in topvorm zijn' Ajax speelde een bij vlagen weer ouder wets aantrekkelijke wedstrijd. Niet vergeten mag echter worden dat Atle tico de Madrid de dekking niet eri (Van onze correspondent SCHEVENINGEN (GPD) Kou, vee! wind en nog meer regen, ziedaar de weinig aantrekkelijke ingrediënten, waarbij op de derdê dag van de na tionale tenniskampioenschappen op het toch al van het water verzadigde gra vel van de Mets-banen nioest worden gespeeld. Dat onder deze povere om standigheden de verrichtingen van Neerlands toptennissers in hoofdzaak een pokerspelletje werd laat zich niet moeiiyk begrijpen. Een van de dui delijkste slachtoffers van liet herfst achtige weer was de 21-jarige Surina mer Kenneth de Koning, pas enige maanden in ons land, die dinsdag oud kampioen Piet van Eysden had uitge schakeld. Kleumend van de kou trad hy in het strijdperk tegen de Hagenaar Peter Soeters. Soelers behoefde zich niet eens bijster In te spannen om de Surinaamse atloet met 6-4, 6-2, 6-2 naar de nederlaag te drijven. Grotere verrassing was het uitschake len van Niek Fleury als eerste van de acht geplaatsten door de in Zwitserland wonende Jan Coebergh. Deze 26-jari- ge, nummer 4 op de Zwitserse rang lijst, die bussen de bengen toch ook met gewend is aan veel- wind, .bdeek niet al leen over een prima conditie te be schikken, maar ook óver een' voortref felijke wedstrijdimentaliteit. Hij had er ook niet de mmste moeite mee de vijf setter, dde nodiig was om de lange Am sterdammer tot capitulatie te dwingen, uit te spelen. Nadat Coebergh de eer ste twee sets met 6-4, 6-2 op zfln naam had gebracht -zag het er naar uit, dat de wedstrijd een beslissend keerpunt nam. Fleury maakte met 1-6, 4-6 gelijk, maar in de laatste set wilde hij de strijd te veel forceren hetgeen een averechts resultaat had. Coebergh besliste de partij op het derde matchpunt met 6-1 xn zijn voordeel. Tom Okker trok zich van het slechte weer erg weinig aan. Op het centre- court schonk hij de aandachtige toe schouwers wederom een uitvoerig in zicht in zijn rijk gevarieerde slagen repertoire, waarvan ditmaal de Hage naar Eddie Knol het directe doelwit werd. Hoewel Knol zeer snel ter been is werd hij herhaalde malen volkomen ver rast door de afgemeten dropshots en lobs van de veelvoudige kampioen of volkomen op het verkeerde been gezet door bijzonder listige plaatsingen. De Haagse speler van Thor-RW kon het ondanks zijn dappere inzet niet verder brengen dan tot 6-2, 6-1. 6-3. De jeugdspeler Fred Hemmes demon streerde tegen de Haagse speler Ri chard Kasten zijn groeiende vorm. Kas ten, die het vorig jaar tijdens de na tionale kampioenschappen tot de laatste vier bracht, werd met 8-6 overmeesterd. De eerste van de aaht geplaatste dames, Hetty Taphoorn-Baas ging in de storm en de regen ten onder tegen Annemieke Blom, met 6-1. 4-6 en 7-5. Mevrouw Jenny Ridderhof-Severa, zevende ge plaatst en de oudste deelneemster, gaf de jeugdkampioene Nora Blom een ge voelig lesje. De 17-jarige Noortje kon tegen mevrouw Ridderhof niet verder komen dan tot één game (6-1 en 6-0). TERNEUZEN De gereformeerde ge meente aan de Frans Halslaan ln Ter- neuzen heeft woensdagavond met een door ds G. A. Zijderveld uit Middelburg geleide dienst een nieuw 8-stemmig en 500 pijpen tellend kerkorgel in gebruik genomen. Het instrument is. onder toe zicht van de o rgelbouwadvi escomm i ssi e van de organistenvereniging van de ge reformeerde gemeente, gebouwd door de firma Ernst Leeflang uit Apeldoorn. Het vervangt een oud orgel, dat de gemeente vijf jaar lang ln gebruik had. Ds Zijderveld richtte zich in zijn dank woord in het bijzonder tot de heer Sleutelkamp. vertegenwoordiger van de firma Leeflang, en de heren Wols en Handbalvereniging krijgt subsidie DOMBURG In de raad van Dom burg werd besloten een krediet be schikbaar te stellen voor een geschenk aan de schoolkinderen ter gelegenheid an de geboorte van een prins of prin- es. Op voorstel van de heer Passenier pvda) werd het bedrag gesteld op f 1000. Voor de handbalvereniging wer den gelden beschikbaar gesteld voor goals en netten. Eerst zal nog nage gaan worden of het noodzakelijk is. De heer Wisse (sgp) deelde namens zijn fractie mee er geen bezwaar tegen te hebben, mits deze vereniging haar sport niet op zondag beoefend. De verkeersmaatregelen voor de ge meente Domburg die in de vorige ver gadering niet meer werden gedelegeerd aan b en w werden na enkele wijzigin gen door de raad vastgesteld. De heer St. Brouwer was in beroep ge gaan bij de raad tegen een aanslag ri oolbelasting. Op voorstel van b en w werd deze belasting op loodsen voor landbouwtechnische hulpbedriiven aan een maximum gebonden. In de rondvraag vroeg de heer Wisse of het mogelijk is de dames Louws ter- wille te zijn om de overlast die deze da mes ondervinden van het in hun omge ving staande urinoir en van de brom fietsen en het lawaai daarvan, zoveel mogelijk te beperken De voorzitter vond dit geen gemakkelijke zaak. Mo gelijk zou zijn het straatje voor het ver keer af te sluiten. MIDDELBURG Uit een ln aanbouw zijnde woning in plan-Dauwendaele is een kangohamer, in vaktermen ook wel sleuvenmachine genoemd, gestolen. De waarde wort geschat op duizend gul den. De diefstal moet vermoedelijk zijn gepleegd in de nacht van dinsdag op woensdag. Studie bestemming barakkenkampen KOUDEKERKE De bestemming van de woonoorden ln Zeeland is momenteel onderwerp van studie op het departe ment van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk. Begin september zal een definitief standpunt worden be paald. Dit bleek uit een opmerking van burgemeester H. Koevoets woensdag avond in de raad van Valkenisse. Wat zijn gemeente betreft zei hij nog, dat het gaat om het .loslaten' van de ba rakkenkampen óf een aanbod van rijk om de kampen over te nemen. Van Bgmond, vertegenwoordigers van de orgelbouwadviescommissie. Organist Peter Simons uit Terneuzen, die ook anders de diensten begeleidt, speelde vervolgens de koraalpartita ,Je- su bleibet meine Freude' van B"1- Voorts was er samenzang. Kantongerecht Middelburg Diegene had moeten stoppen die dal het makkelijkst kon' MIDDELBURG ,Naar mijn Idee had degene moeten stoppen, die dat 't mak kelijkste kon en dat was u'. Aldus merkte kantonrechter mr A. Veenhoven woensdagmorgen op tegen de Vlissing- se rijschoolhouder P. van der V. Onder zijn toezicht bestuurde de Vlissinger H. de R. op 15 september van hef vorige jaar een, auto in de Kanaalstraat te Souburg en deze auto was bij het pas seren van een geparkeerd voertuig in botsing gekomen met de tegemoetko mende auto, bestuurd door P. N. D., die een file geparkeerde auto's aan het passeren was. De R. verklaarde tegen de kantonrech ter, dat hij langzaam had gereden, de geparkeerde auto was gaan passeren en dat toen de tegenligger kwam, die naar zijn mening hard reed. Op het moment van de aanrijding stond zijn auto bijna stil; de andere auto slipte en reed tegen zijn wagen, zo verklaarde hij. .Aan zijn kant was er nog ruimte genoeg om de aanrijding te voorkomen' zo vertelde hij De bestuurder van de tegemoetkomende auto, P. N. D., verklaarde dat hij een aantal geparkeerde auto's aan het pas seren was, toen de door De R. bestuurde wagen vanachter een links van de weg staand voertuig kwam. ,Ik remde en be gon naar rechts te slippen. Ik kwam ongeveer 60 cm van het trottoir af te staan. De andere auto slipte naar links en reed tegen mij aanzo ver klaarde hij. De verbalisant, hoofdagent P. K. de B-, verklaarde, dat D. al een vijftig meter links reed om geparkeer de auto's te passeren. In ae Kanaal- BIJEENKOMST IN HOTEL-ZEELAND' THOLEN l)c heer 1'. Leenhout: Tholen, technisch ambtenaar eerste klasse A bij de PZEM, heeft dinsdag middag ia hotel .Zeeland' in Tholen zijn 40-jarig jubileum bij de PZEM gevierd. Dat gebeurde met een l>ije< komst met familie en collega's. Een rij van sprekers uitten daar hun iico ae ïviaana ae aeaniug niti erg- ri. de persoon consequent toepaste. Ajax kreeg speel- L leenhouts die de leiding ruimte. Het dankbare gebruik dat de H en Shit Ajacleden daarvan maakte» was n.; ^Jgï. VdX- tear van de maatschappij, ir. T. Bo- gert schotse de jubilerende ambtenaar tuurlijk een positief feit, zou voorbarig zijn nu reeds ln een lang durig gejuich los te barsten. Nu de wedstrijd: Swart opende de sco re met een prachtige kopstoot in de 22e minuut na een voorzet van Van Duyvenbode. Paal (Keizer), lat (Groot) en onzuiver schieten hielden deze stand voorlopig op het scorebord. In de twee de helft werd het al snel 2-0 door Nuninga. die een combinatie tussen Swart en Groot afrondde. Groot was ook de man die even later Swart lan ceerde. De lat bracht toen echter weer redding. Kort daarna was het voor Groot gebeurd Calleda trapte en raakte de Amsterdammer gezicht. Overigens, h:j zal zondag te gen Go Ahead waarschijnlijk wel kun nen spelen. rustig "en hijzonder serieus man. .Dat u 40 jaar achter u hebt liggen bedrijf is heel belangrijk, nog de PZEM. Hij attendeerde op de moei lijke perioden in de loopbaan van de heer Leenhouts: bij de inundatie van het gebied aan het eind van de oorlog en na de watersnoodramp ln 1953. ,Er moest enorm veel werk verzet worden en u nam het moeilijkste voor uw rekfening', aldus de heer van der Stel, die namens het personeel een stereo-installatie overhandigde. Voor de personeelsdereniging ,0 en O' werd het woord gevoerd door de heer J. Huzer en verder sprak de heer C. I Jumelet, oud-medewerker van de jubilaris.De heer Jumelet belichtte met name de menselijke kant van de heer Leenhouts en vertelde over de hu.p, die hij persoonlijk in de oorlog en bij de ramp van hem had gehad. De rij van sprekers werd besloten door de heer A. Geertse, medewerker van de heer Leenhouts. Ook de heer Geertse maakte duidelijk, dat de heer Leen houts voor zijn ondergeschikten een veel belangrijker vind ik de manier, pretug chef is. waarop u in die 40 Jaar hebt gewerkt', De heer Leenhouts bedankte aan het aldus de PZEM-direeteur. De heer Bo- ejnd van de bijeenkomst de perso- gert overhandigd.- de heer Leenhouts neeIs!oden do sprekers en de talrijke een jubUenmgratificatle. instanties, waarmee hij tijdens zijn Tevens sprak de heer W. J Eikendaalwerk bij de PZEM contact heeft gehad, plaatsvervangend districtsingenieurIn zijn toespraak gaf hij uiting aan voor Tholen en Sint Philipsland. .UIzijn verbondenheid aan het bedrijf en hebt zich ten volle gegeven voor del zijn liefde voor het werk. maatschappij. Het was prettig met u De heer Leenhouts begon bij de PZEM te werken We hebben u leren kennen!op de tekenkamer in Middelburg. La- als een zeer hard werkend man'.iter werkte hij in Terneuzen 3an de Namens het personeel sprak de heer nettenbouw en in augustus 1943 kwam A, P. van der Stel. hoofdmonteur bijl hij naar Tholen. straat is geen ruimte voor vier auto's naast elkaar, zo meende hij. Volgens hem had de lesauto moeten wachten. Een mening die de officier en uiteinde lijk de kantonrechter deelden. Van der V. werd tenslotte conform de eis ver oordeeld tot 30 subs 3 dagen, waarbij hij meedeelde in hoger beroep te zullen gaan. Te hard J. P. A. C. uit Dubbeldam kreeg een boete van 85 subs 8 dagen omdat hij te hard zou hebben gere den op rijksweg 58 onder Rilland. C. had op 'n vorige zitting verklaard, dat hij onmogelijk daar geweest kon zijn. Er moest een vergissing in het spel zijn, zo meende hij toen. De verbalisant verklaarde morgen echter tegenover de kanton rechter dat van vergissing geen sprake kon zijn. ,Met twee man nemen we, on afhankelijk van elkaar, nummer, merk en kleur van de auto op. Pas wanneer de gegevens volledig met elkaar klop pen, wordt de auto opgeschreven', zo verklaarde hij. De officier achtte het duidelijk waarom C. had ontkend bij Rilland te zijn geweest. ,Hij had zijn rayon in Brabant en waarschijnlijk maakte hij een uitstapje in de baas zij n tijd. aldu s de officie r die een boete van 90 subs 9 dagen eiste. Mevrouw V.-S. uit Vlissingen kreeg omdat zij op de Oostkapelseweg te Se- rooskerke te hard had gereden een boe te van 30 sube 3 dagen. De officier had 40 subs 4 dagen geëist. E. P. H. brommer tegen een auto gereden. Vol gens de automobilist, I. G. uit Krui- ningen .reed de bromfietser voor hem toen hij het kruispunt naderde. Hij was de bromfietser, die volgens G. hélemaal rechts reed, gepasseerd. Toen hij in zijn achteruitkijkspiegel keek, zag hij dat de bromfietser tegen de auto ging. H. verklaarde echter aat hij was voor gesorteerd om linksaf te slaan. .Er was rechts voldoende ruimte om te passeren', aldus H. die van mening was dat de auto tegen hem was gereden. De offi cier was een andere mening toegedaan en eiste een boete van 40 subs 4 dagen. De kantonrechter maakte er 15 subs 2 dagen van. Wachtverbod De taxichauffeur M. A. van H. uit Vlis singen stond terecht omdat hij zijn taxi had neergezet op een plaats waar een wachtverbod van kracht was, terwijl het voertuig bovendien aan de linker kant van de straat stond. Van H. ver klaarde dat hij dat gedaan had om het een valide passagier zo makkelijk mo gelijk te maken. Hij had de man naar binnen geholpen, maar een en ander had niet langer dan vier minuten geduurd. De officier eiste voor beide feiten een boete van 7,50. De kantonrecht» MIDDELBURG Drie ronde cijfers voor pastoor H. H. Snel in Middelburg: vandaag, don derdag, is hy vijftig jaar pries ter, waarvan 25 jaar in Middel burg en op 7 september wordt hij 75 jaar. Vanwege die 75 jaar stapt hij eruit. Zondag 8 september neemt hij afscheid van de Mid delburgse parochie, waaronder ook de rest van Walcheren, be halve Vlissingen en Souburg, ressorteert. Dat is zo'n 3000 zielen. De ,oude pastoor' blyft in Middelburg wonen. ,Van die 50 Jaar ben ik 45 Jaar onderbetaald, ik ben begonnen met 450 per jaar, bóven kost en inwo ning', zegt hij ergens in het ge sprek dat wij met hem hebben. .Wat dat betreft is er pas de laatste vijf jaar lets ten goede veranderd, hoewel ook het pensioen van een oude pastoor niet is om over naar huls te schrijven. Een kapelaan van nu heeft het salaris van een begin nend sociaal werker, maar er zijn geen periodieke verhogingen bij. Dat ontbreekt er dus ook nog aan'. Trekt het gewone parochiewerk nog wel. willen de meeste priesters niet ander werk .Ik ben bang dat de parochie niet genoeg meer trekt. Dat is een ge vaar, maar wel een hele menselijke eigenschap, het hangt samen met de dienstbaarheid. Daaraan ontbreekt het nog wel eens in deze tijd. Het parochiewerk vindt men een .ge woon baantje', ze willen wel eens graag iets anders, godsdientleraar bijvoorbeeld'. Een van de kapelaans van pastoor Snel stapte onlangs uit net ambt. Hij zal in het sociaal werk gaan. De .oude pastoor' zegt het wel eens moeilijk te hebben met de jeugd, ,ook de jeugdige geestelijken. Je wordt er wel eens moe van. Ik mis daar wel eens een beetje edelmoe digheid. Ze praten over dienstvaar digheid, het teamwerk: de samen werking gebeurt nog wel eens, maar meestal is het zo, dat ze het wél van boven verwachten, maar niet van beneden geven'. Toch geen verbitterd man, pastoor Snel, bepaald niet. Hij stapt er ge woon uit, omdat hij het genoeg vindt. Een pastoor kan er mee door gaan zolang hij wil, maar dat is een misbruik uit de oude tijd. .Wat had een pastoor vroeger anders dan zijn pastorie, zijn huishoudster. Een huishoudster zette Je niet op straat, zelf had je dan ook geen verzor ging meer meestal geen geld ook en geen dak boven je noofd. Daarom moest je wel aanblijven'. Dat komt mede door het celibaat. Wat vindt n daarvan ,Ik heb altijd gezegd, dat moeten ze los maken van elkaar. Dan krijg je ook de normale geschiedenis en geen abnormale trouwerijen. Dege nen, die op oudere leeftijd trouwen hebben soms een grote kans om te mislukken: een man van veertig, die een tijd afzonderlijk heeft ge leefd, een vrouw die iets jonger ls, die zich een ideaal had gesteld en dat niet gevonden heeft. Ik ben een beetje bang, dat het niet altijd goed zal lukken'. En de nieuwe encycliek .Slecht voor de image. Jammer: het fezag dat de paus toch wel moet ebben wordt hierdoor niet bevor derd. Voor zo'n plaats als Middel burg heeft het geen invloed, de mis sionarissen in de ontwikkelingslan den, die zitten veel moeilijker. De paus komt op een terrein waar die niks van weet. Het gaat om het geweten. Jammer, maar die man zit in de oude... hé?' Het gezag van de paus wordt wel 'duidelijk In de waagschaal gesteld, daar blijft niets van over. Wat ls de pau_s voor n eigenlijk? De primus Inter pares, de eerste onder zijns gelijken £>e prunus inter pares is misschien wat te weinig gezegd. Het ls niét, zoals zo dikwijls gedacht wordt, dat hij alles alleen voor het zeggen heeft ook niet dat alles met alle bisschoppen moet worden bepsroken, maar wel de belangrijke dingen natuurlijk, Meer onafhankelijkheid voor de bisschoppen zou ook wel ge wenst zijn. Maar dat kunnen die juristen in Rome niet doen, die heb ben zo'n mooi boekje daarvoor ge maakt. Er moet natuurlijk de mo gelijkheid blijven voor interpretatie. Er zijn al heel andere beslissingen en toepassingen bij sommige zaken, denk aan de gehuwde priesters, in de R-K Kerk in het oosten en in het westen. In een wereldkerk kan je niet alles vastleggen'. U had het over de bisschoppen. Hoe staat het met de zelfstandigheid van de pastoors .Die is er eigenlijk niet veel, ze némen wel eens meer. Maar ja, de bisschop is eigenlijk dé man. Dan ls er de collegialiteit: een bisschop moet wel uitkijken, dat hij zijn bis dom niet isoleert van de andere. Er is thans geen reden om voor het be sturen van een speedboot een vaarbe- voegdheidhewijs verplicht te stellen, al- r* vH> Ti,de oïertrf- ^s.'^Tiiïï,rJx» ding van het wachtverbod en veroor- mens de niinis(cr van justit;e meege. deeld in antwoord op vragen van het tweede-kamerlid dr T. E. E. van Sehaik (kvp). Voor het merendeel der waterwegen waar speedboten worden gebruikt is dit gebruik gereglementeerd, o.a. door het stellen van een minimumleeftijd, aldus minister Bakker Er is geen reden om een vaarbevoegdheldsbewiis ln te voe ren, omdat het geenszins zo is dat speedboten meestal door onvoldoende bekwame personen worden bestuurd. De praktische moeilijkheden die met het invoeren van een vaarbevoegdheidsbe- wijs gepaard zouden gaan zouden voor hands niet worden gerechtvaardigd door de voordelen. van het waohtverbod en veroor deelde hem wegens het links parkeren tot een boete van 5. Drie personen hoorden 75,- boete te gen ziah eisen wegens het rijden met een auto die een gladde band had. Alle drie, mevrouw M. G. uit Vlissingen, H. van der V. te Driewegen, en J. B. uit Utrecht, werden veroordeeld tot een boete van 50,-. Mejuffrouw M. H. J. S. uit Eindhoven had met een auto ge reden die twee gladde banden had. L>e officier eiste 120 boete; de kanton rechter veroordeelde haar tot 90.-. J. A. J, V. uit Wolphaartsdijk kreeg een boete van 25,- subs. 3 dagen. Hij was door een rood licht van een over weg in de rijksweg dc officier was 40 subs 4 dagen. J. J. van de B. uit Breda kreeg een boete van f 40 subs 4 dagen. Hij was op de rijksweg bij 's-Heer-Hendriks- kmderen ;n botsing gekomen met een tractor met aanhangers die voorgesor teerd was en linksaf wilde slaan. De eis van dc officier was 75 subs 9 da- gen. De ontwikkeling van de motorbootsport wordt echter nauwkeurig in het oog ge houden, en indien zij ertoe zou leiden dat voor het besturen van een speed boot een vaarbevoegdheidsbewijs ge wenst zou zijn ,zal niet worden nagela ten het tot stand komen van een des betreffende regeling te bevorderen', al dus minister Bakker. Nou. daarvoor hoef je in Nederland niet bang te zijn'. Hebt u zelf genoeg vrijheid gehad in Middelburg? .Ik was zo vrij als een vogelrte. Zo- wei .Haarlem' als .Breda'. Zeeland viel vroeger onder het bisdom Haarlem, nebben zich nooit met de ze uithoek bemoeid. Breda doet nu wel zijn best om het contact te on derhouden. Er is vrijheid genoeg. Er was bij voorbeeld eens rail hieruit de vraag of een leek communie mocht uitrei ken in de strandkerken. Dat mocht meteen, helemaal geen moeilijkhe den over geweest. Kijk es. als één eerwaarde alles alleen moet doen, terwijl zo'n paar honderd mensen de communie willen hebben, waarom kan een leek dan niet helpen. We hebben het eerst geprobeerd na de mis, maar dat paste toch niet. Nee hier in de kerk gebeurt het nog niet, we hebben hier nog kapelaans". En communie voor gemengd ge huwden, hier zijn toch protestan en én rooms-katholieken ter com munie gegaan? ,Met de gemengde huwelijken heb ben we nooit moeilijkheden gehad. Dat gebeurt al een paar jaar! Met de communie voor niet-rooma-katho lieke huwelijkspartners heb ik ge wacht tot ze zichzelf aanboden, tot ze dus samen kwamen. Je gaat toch niet iemand voor schut zetten als-die naar het altaar komt voor communie. En dan met lege handen laten door gaan, dat doe je niet. Man en vrouw horen bij elkaar, het mooiste is als ze samen ter communie gaan. Man en vrouw zijn eigenlijk ge trouwd als je het tegen elkaar zegt. Dan bevestig ie dat op het stadhuis en Je vraagt de zegen van de kerk. Waarschijnlijk was op het concilie van Trente Indertijd alleen maar de bedoeling, dat de huwelijken werden geregistreerd. Het gaat niet om een wettig of een onwettig huwelijk. Heeft een kerk het récht een huwe lijk ongeldig te maken, omdat niet beide partijen tot die kerk behoren. Het kan din wel ongeldig zijn voor de administratie van die kerk, maar daarom is het niet wettelijk ongel dig". En het dopen, de .christelijke opvoe ding"? .Dat Is voor de vaders en moeders een moeilijke aangelegenheid. Het do pen is een keuze in een bepaalde kerk, natuurlijk spreek je van een christelijke opvoeding, maar dat do pen betekent wel: die kerk. Dat is voor mij ook een van die redenen, dat Ik er een punt achter zet. Als je verantwoord leiding wil blijven geven moet je opnieuw gaan stude ren, daar heb ik geen moed meer voor. Ik blijf de ontwikkeling na tuurlijk volgen, daarom blijf Ik graag in contact met de mensen, maar zelf houd ik er mee op. Ik word gewoon parochiaan, zal geen missen meer lezen, je moet je er niet meer tussendringen in de pastorie. De pastorie is nu voor anderen'. Pastoor Herman us Henri cus Snel ls in Amsterdam geboren, was onder andere kapelaan in Zierikzee, voor dat hij ln 1938 pastoor in Nieuwveen wer. Zijn vader had een grossierderij in dranken, maar was oorspronke lijk een goed roomse boer, die maar vier maal per jaar ter communie ging. Pastoor Snel komt niet uit een gezin, waar het gewoon was, dat de kinderen of in het klooster gin gen of pastoor werden. ,Ik heb mij er zelf wel eens over verwonderd, dat ik pastoor ben geworden. Er is geen enkele pressie uitgeoefend'. Relaties .De interkerkelijke contacten zijn eigenlijk nog niets, al lijkt het wel wat. Maar het ls niks, het lukt niet. men heeft niet het juiste inzicht- De Interkerkelijke commissie is geen oecumene. Er r.Jn er wel bij die het hebben, er zijn er ook die niet zo hoog komen. Het program van de nieuwe landelijke raad van ker ken houdt ln, dat oecumene bedrij ven niet ls een paar dingetjes sa men doen, maar proberen elkaar te begrijpen, elkaar weer te vinden in één kerk van Christus (met vari aties natuurlijk). Ze durven niet of willen het niet inzien. Ik zie er er niet veel van komen'. Men wil de commltisie omzetten in een plaatselijke raad van kerken. Dan moeten de kerken zich gedra gen als zich verenigende kerken. .Ja. dat betekent A zeggen én B. Maar wat moet er van die B terecht komen?' ,Je kreeg een bepaalde kneep van huis mee en mijn eerste pastoor was een man met brede visie, dat was ln Ouderkerk aan de Amstel. Een man, die nooit zijn eigen ideeën aan anderen opdrong. In Middelburg ben ik later met veel meer niet-roo ma- katholieken ln aanraking gekomen, zo. dat Je het wezen leert onder scheiden van de bijkomstigheden. Het is een kleine stad. weinig ka tholieken, veel andersdenkenden. Is de kerkelijke situatie in Middel burg veranderd in de afgelopen 24 jaar? .Weinig ten gunste van de katholie ke minderheidsgroep. ,Ze hoefden er niet bang voor te zijn'. Dat leeft ook op het land nog sterk. Ook ten aan zien van de onkerkelijken ligt het zo. De persoonlijke relaties liggen gemakkelijker, dan die tussen de .instituten'. Zijn er nu contacten Onder de leidende mensen. De mees te leidende protestanten, denken echt wel ruim, maar ze moeten wel eens kijken naar de achterban De onker kelijken zien graag de katholieken ils trait-d'union, wij zijn wat rui mer denkend dan de protestanten .egenover de onkerkelijken. Dat zijn geen ongelovigen, maar anders-ge'.o- rigen. De protestanten beschouwen de buitenkerkelijken in het alge meen als wat .onchristelijk'. De ou de katholieken stonden vroeger even scherp tegenover de buitenkerkelij ken als de protestanten nu. De apos tolische neiging hadden ze niet'. contactcommi*- Toeristenkerken Een nieuwtje was ln 1951 de toeris tenzielzorg, waarmee pastoor Snel begon. Toeristenkerken. ,Ik ben ook pastoor voor Veere, Vrouwenpolder. Domburg, Zoutelan- de. Die toeristenkerken. We zijn er me begonnen op verzoek van de toeristen. Kerkdiensten ln een tent van de familie v. d. Werff. Practisch la het nog wel zo: alleen kerkdien sten. In Zoutelande hadden we een afdakje op wieletjes voor de kerk diensten. bat woei elk jaar de sloot in. Daar staat nu de eerste en mooiste toeristenkerk. Er Is sfeer in... Nu zijn er ook toeimenkerken in Haamstede, Cadzand, Dishoek, Kou dekerk®, WestkapcLle, Kamperland en Vrouwenpolder. En sinds kort ln Renesse. Maar dat ls geen kerk. Dat ls een ruimte voor eucharistie vieringen, vind lk De toeristenzielzorg is anders dan het werk van de recreatieteams (voornamelijk protestants) op ver schillende plaatsen ln Zeeland. Moet de kerk dat werk hier doen? .Recreatie ls niet alleen kerkdiensten, ook ontspanning, geen verveling, maar gezond bezighouden. Misschien dat de kerken dat een beetje kun nen stimuleren, maar het is niet rechtstreeks een taak van de kerk'. Pastoor Snel heeft in Middelburg en op Walcheren niet alleen de eerste toeristenkerken op zijn naam staan. Hij was de bouwpastoor voor de huidige kerk in Middelburg, maakte in Middelburg ook de laat ste paar jaar van de oorlog mee met kerkdiensten in het militair te huis, of In Domburg, waar hij heen voer in een bootje toen Walcheren onder water stond. ,Er zijn nu al weer plannen: heit lokaal van de kleuterschool moet worden verbouwd voor gespreksgroepenw-erk, het Don- Boscowerk doeken we op, in septem ber begint hier het grote open jeugdwerk, de kerk in Veere is verkocht. In plan Dauwendaele is er samenwerking bij de kerkbouw, in Zuid is er het wijkcentrum, in de Stromen wijk z:jn er kerken genoeg, je vraagt je af of er nog wel kerken moeten worden gebouwd, fi nancieel kan het niet meer en het ia niet nodig ook'. Dan is er in Middelburg het veel geprezen dienstencentrum voor be jaarden Schuttershof, in welks be stuur pastoor Snel de .kleinere grote pen uit de bevolking' vertegenwoor digt. .Dat is nou een echte samen werking van alle burgers', zegt hij ervan. De sociale kant van het le ven Interesseert hem wel. Hij zit in de r-k kinderbescherming in Zee land. was betrokken bij de oprich ting van het r-k tehuis voor bejaar den in Middelburg en is daar nog bestuurslid van. Vietnam U kwam een paar jaar geleden in het nieuws toen u met kapelaan v. d. Hemel stond bij een stalletje op de Markt ln Middelburg waar men de Vietnampetitie van drs Bouman kon tekenen. Waarom deed u dat? ,Ec vond, dat het misschien zin zou hebben weet u wat ik vind: ik was eens op een driedaagse cursus in Barneveld, over de atoombom, voor het geval er oorlog kwam. Toen zei een journalist tegen mij: één van de beste middelen is het publiek van de waanzin van die dingen te overtui gen. Hoe meer mensen ervan overtuigd zijn dat niemand zo'n ding zal ge bruiken, hoe minder kans er is, dat de een of andere gek het ook werke lijk zal doen. Er was een reactie in een brief: ,is het al zóver geko men met de roomse geestelijken' en een collega zei: .kan je zien dat die man aftakelt'. ,Nu moeten de kerken het doen, ze moeten de mensen, die op andere plaatsen worden gehoord, wijzen op hun geweten' De pastoor haalt het tijdschrift Mis sie Integraal tevoorschijn. Een verhaal van de Nederlands- Amerikaanse legeraalmoezenier Van pa^en. die een medisch centrum beeft gesticht in een vluchtelingen kamp ln Vietnam. .Kijk, dat ishet nou. Een legeraalmoezenier, maar sv'1 gekost. Ze willen hem nou terughalen naar Amerika. Hij hoopt daar aan een seminar.e professor te worden in een nieuw vak: .Hoe moe: je om gaan met andere volkeren dan Ame rikanen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 9