Milde straffen voor drie overvallers Nieuw orgaan voor werving van toeristen CAPACITEIT VAN UNIVERSITEITEN MOET VOOR 1980 VERDUBBELD ZIJN Regen- en winterpak voor bouwvakkers Besprekingen in Amsterdam sus STRAALJAGER IN BOTSING Bezuiniging op lager onderwijs? Straatmakers bij regen of vorst in tent Italiaan randde meisje aan Rest van buit - 50.000 gulden - blijft weg POLITIEPAARD OP AUTO Slagvaardiger beleid dan de ANW Generaal Van Rijn nieuwe chef generale staf DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RAPPORT COMMISSIE-DALMULDER SCHILDERS KRIJGEN LAMPEN PAS IN TWEEDE HELFT JAREN 1970 ONTSPANNING OP ARBEIDSMARKT DEN HAAG (GPD) De capaciteit van het wetenschappelijk on derwijs in Nederland zal binnen twaalf jaar moeten worden verdub beld om aan de opmerkelijk snel stijgende behoefte aan academici na 1980 te kunnen voldoen. In 1980 zullen naar schatting 130.000 stu denten de nu al overvolle universiteiten en hogescholen bevolkendat is bijna tweemaal zoveel als nu. Om die vloedgolf van aspirant-aca demici te kunnen verwerken zijn indrukwekkende investeringen ver eist. Het grootste deel van die lasten zal reeds op de eerstkomende jaren moeten drukken om zo spoedig mogelijk voldoende ruimte te scheppen voor de enorme aantallen studenten, die noodzakelijk zijn om na 1980 eventuele tekorten aan academisch gevormden te kunnen dekken. Tot deze conclusies komt de com missie voor statistisch onderzoek van de academische raad in haar woensdag gepubliceerde rapport over aanbod van en behoefte aan academici tot 1980. De commissie, die onder leiding staat van prof. dr J. Dalmulder, stelt, dat het bestaande tekort aan academici bij een aantal studierichtingen nog lan ge tijd de arbeidsmarkt zal beïnvloeden. Pas in de tweede helft van de jaren '70 zal als gevolg van de explosie ve groei van eerstejaars lichtingen een ontspanning in deze situatie optre den. Een versnelde uitbreiding van het aan tal beroepen, waarvoor een titel is ver eist, zal zich met name in de volgende sectoren voordoen: gezondheidszorg, on derwijs, produktie. research, hulp aan ontwikkelingsgebieden, ruimtelijke or dening, automatisering, computer tech nologie en marktverruiming. Cijfers De commssie .Dalmulder geeft ln haar rapport ook een groot aantal concrete cijfers. Nederland zal 1880 waarschijnlijk een aanbod 131.000 academici hebben. De be hoefte aan academisch geshoolden bedraagt in dat jaar ongeveer 125.000. Bij de meeste studierichtingen is er dan sprake van een bevredigend overschot. In de juridische sector is dat over schot 1500, in de sociale wetenschap pen 2000, ln de economie 1400, ïr de psychologie 1900, in dc aardrijks kunde 500, in de wiskunde 800, in de techniek 200, in de dier-genees- kunde 800 en in de landbouwkunde 1200. In andere sectoren is de situatie ook dan nog verre van ideaal. Bij letteren en geneeskunde zal er in 1980 nog steeds een vrij ernstig tekort aan aca- Op basis van het geschatte aanbod de geraamde behoefte aan academici heeft de commissie van de academische raad berekend hoeveel eerstejaarsstu denten van nu af aan per jaar gemid deld nodig zijn om aan de behoefte te kunnen voldoen. Die verdeling is als volgt: theologie 250, «■echten 11Ó0, sociale wetenschappen 1800, letteren 2200, economie 2400. psy chologie 100, aardrijkskunde 350, overi ge a-vakken 300, wiskunde 2800, tech niek 3700, geneeskunde 1950, tandheel kunde 650. "diergeneeskunde 150, land bouwkunde 450. De commissie-Dalmulder is van me ning, dat men de opleidingscapaciteit dient af te stemmen op de ontwikke ling van de arbeidsmarkt op lange mijn. En aangezien in deze ontwikke ling een snel stijgende behoefte aan academisch gevormden wordt verwacht, de onderwijscapaciteit voorlo pig moeten afstemmen op het rnime aanbod van aoademicl-in-opledding. ADVERTENTIE Slot van pagina 1 leek het erop dat de vlucht niet zou lukken. Ter hoogte van Apeldoorn meld de de vlieger dat het niet langer ging en dat hij naar het IJsselmeer wilde vliegen om daar het toestel te verla ten. De helikopters werden toen naar het IJsselmeer gedirigeerd om de vlie ger uit het water te vissen zodra hij hierin zou zijn gesprongen. Op weg naar het IJsselmeer echter kreeg de vlieger weer moed en zag kans toch naar het militaire vliegveld te koersen. In de barrier is de straaljager opge vangen. Aan gevaar ontsnapt Twee ooggetuigen, de heren J. Otten en de 13-jarige Willem Boerhaaï zijn door toeval aan ernstig gevaar ont snapt. Zij waren van plan geweest kunstmest te gaan strooien op het land waar twee tanks van het vlieg tuig zijn neergekomen. Vanaf een ander stuk land zagen zij het onge luk gebeuren. De heer Otten: .we zagen twee vliegtuigen uit oostelij ke richting komen Ze vlogen erg laag. Een van de toestellen raakte met de rechtervleugel een zware staalkabel van de toren. Er volgde een doffe knal. Uit het ene vliegtuig kwam rook. Wij zagen stukken naar beneden vallen en dachten dat er iemand in zat. Wij renden er meteen heen, maar gelukkig waren het al leen maar twee verloren tanks'. In de toren bevonden zich de heer Wel ling van het zender centrum noord en een aantal van zijn helpers. De heer H, Ru ding uil: Hoogezancl die een bun galow in Hoogersmüde heeft: ,Ik zei nog tegen mijn vrouw, die vliegen veel te laag.' De heer J. Visscher, ook uit Hoogersmilde: ,Ze waren gewoon aan hot stuntvliegen, zoals om de toren wel vaker gebeurt. Het is een wonder dat er nu pas iets dergelijks is voorgeval len.' demici zijn. In de tandheelkunde is dat tekort zelfs zo groot, dat de commis sie-Dalmulder van een .zorgwekkend perspectief' spreekt. Ook het aantal artsen zal aanvankelijk nog veel te klein zijn voor de behoefte. Het rapport meent, dat het aantal art sen per 1000 inwoners in 1975 nog nau welijks hoger zal zijn dan m 1962. De commissie merkt op, dat bij de be- hoeftenrammg nog geen rekening ir gehouden met de invloed van de mam moet-wet. ,De deskundigen zijn echter unaniem van oordeel', aldus het rap port, ,dat de nieuwe structuur meer leraren zal vereisen dan de oude. Glo baal geschat zou dit aantal ruim 2000 hoger liggen dan verwacht en zou het niet meer door het aanbod worden ge dekt. Eerstejaars DEN HAAG (ANP) Het tweede- kamerlid drs. H. M. Franssen (pvda) heeft de ministers van binnenlandse za ken en financiën gevraagd of het juist dat er bij de vaststelling van de v lopige normbedragen voor de uitkering gewoon lager onderwijs voor 1969 wordt uitgegaan dat op de exploitatie kosten drie procent kan worden bezui nigd. Drs. Franssen vraagt hoeveel de geza menlijke gemeenten in 1966 en 1967 aan de uitkering voor gewoon lager on derwijs hebben overgehouden of, indien zij niets hebben overgehouden, hoeveel' zij moeten hebben toeleggen. Meent de raad van de gemeentefinanclën dat een bezuiniging van drie procent mogelijk, Is, zo informeert hij voorts. ZOMER CROTENDEELS AFGESCHREVEN Dit is de ,St George', de nieuwe miljoenen-veerboot van de Britse spoorwegen die ingezet is op de lijn Harwich-Hoek van Holland. Het schip meet 7000 ton cn kan naar gelang van de omstandighe den 750 tot 1200 passagiers en 220 auto's tegeljjk vervoeren. De au to's komen aan boord volgens het rij-op, rij-af-systeem. De ,St Geor ge" heeft een snelheid van 21 kno pen. SITTARD (ANP) In de nacht van maandag op dinsdag is in Sittard een 13-jarig meisje uit Heerlen, dat van huis was weggelopen, aangierand door 27-jarige ongehuwde Italiaan P., in Sittard woont. P. had het meisje in Heerlen ontmoet en meegenomen naar Sittard met de belofte dat het kind bij zijn zuster kon overnachten. In de afgelegen buurt schap De KoUeberg heeft 'hij het meisje aangerand. Dinsdag is het meisje op eigen gelegenheid naar huis terugg" keerd. Haar vader heeft de politie waarschuwd, die dinsdagochtend de c der heeft kunnen aanhouden. P. hei een volledige bekentenis afgelegd. Aardgasreserve in Noordzeebodem RECHTBANK AMSTERDAM Belangrijker dan deze getallen zijn ver volgens dc stichting, de steeds meer toenemende continuïteit in het bouwbe- drijf. Ook op de bouwwerken die niet 'speciaal voor doorwerken zijn ingericht. tent Tent Voor de straat makers is nu ook de tent DEN HAAG (GPD) - In de Ï.SET» 'nieuwbouw zullen de schilders ,voortaan ook in de donkere win termaanden een normale werk- 'dag kunnen maken. Voor hen zijn lampen ontwikkeld die geen hin derlijke schaduwen werpen. Een !ander nieuwtje voor de bouwvak-1 JE BOT l£SE arbeiders is speciaal vervaardig- k.-n herfstachtig mocht worden ge- j- i nonmd. Langs de kust windkracht !de winterkledmg: een regenpak I temt>eratu«r tijdens buien van ir> tot 16 graden en eon naar noordwest ruimende wind. Door deze plotselinge i srrote depreHsieuotiviteit, die voor het De stichting Verletbestrijding Bouwnif- weekeinde zeker niet zal zijn verdwe- verheid die nu voor de zesde winter de nl,n iie. fi de zomer zich grotendeel» bouw zoveel mogelijk opgang tracht te afgeschreven ook al kunnen er tot in [houden. heeft samen met de schilders- ^pternlier nog enkele zomerse dagen I patroons de verlichtingsarmaturen ont- mfdruppeleii. wikkeld. Er wordt groot succes ver- Dit ia een groot verschil met verleden wacht, niet in de laatste plaats omdat ,-aar y-J(.n van j juni tot half augustus ;de verletregeling uit de schilders cao is -n 3,;. jq uren meer zon dan r.or- geschrapt. Daardoor zouden de verlo- Ton; werden waargenomen tegen deze ren uren geheel voor de rekening van zomeT 98 uren zon te weinig. In 1967 de schilderspatroons komen. ,n 3.^ 12 zomerse dagen (normaal 17). nu zijn het er acht. Ook is deze zo- llfinrinPrhPTl veel natter dan verleden jaar. Ge- UUUI Wtl Ktll oyer het hele land ru.m 60 I millimeter meer regen dan normaal. De nieuwe wmter- en regenpakken verieden i£Lar 45 mil:meter minder dan voor de bouwvakarbeiders zijn nu normaa] JZeer groot is dit verschil in ook beschikbaar voor het personeel .,.T,r verleden '"aar over- van bouwbedrijven die niet aan de tot haf speciale doorwerkregeling meedoen Justus 38 mihmeter regen vie. en nu Door de teruggelopen bouwactiviteit, d ze!fde periode 140 m.: meter is het vong jaar de animo voor door- Behalve n vergeiyk.nz met v. erken teruggelopen. Toch zijn er 196- vait deze zomer ook ten opzichte n°? het van de aormaalcijfe.'s naarjie negat: en een warm winterpak. weest (ongeveer 100 minder dan 1 gemiddelde over de laatste jaren) waarop bijna 18.000 man personeel werkzaam was. Aldus zijn er 200.000 mandagen gespaard. i straf voorwaardelijk in vrijheid kunnen worden gesteld. De presidente zei nog dat de rechtbank hoopt dat de jongemannen de tijd dat ze in de gevangenis zitten zullen ge bruiken om bun daar begonnen studie iaf te maken zodat zij, als ze straks 'vrij komen, een nieuwe toekomst zul- DEN HAAG ANP) I len beginnen. VRAGEN OVER HULP AAN BIAFRA deeld dat zij in het Britse deel de Noordzee een nieuwe aardgasreserve heeft aangeboord .I)e put bevindt zic.h op ongeveer twintig mijl uit de kust bij Norfolk. Bij eerste produktieproe- ven kwam sweet' gas tevoorschijn in een tempo van 26 miljoen kubieke voet per dag. Het is dc derde ontdekking van de groep in het haar toegewezen deel van de Noordzee. UTRECHT (ANP) De auto van de lieer A. W. Haenen uit Dei» Haag is dinsdag in Utrecht beschadigd door een paard van de bereden brigade. Twee le den van deze brigade stonden voor een rood stoplicht hij de rotonde Croeselaan achter een auto van de Hagenaar, toen t paard Herald schrok van een beton- irtelwagen, die ook voor het stoplicht moest afremmen. Het paard steigerde en liep een paar passen op zijn achterbe nen, waarna het met zijn voorbenen op het kofferdeksel en liet dak van de per sonenauto .landde'. Paard, berijder en automobilist bleven ongedeerd. De poli tie zal de schade vergoeden. DEN HAAG (ANP) Een nieuw orgaan gaat zich bezig houden met de werving van toeristen. De algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (ANW) zal dit deel van haar taak neer leggen. Woensdagmiddag is op een buitengewone ledenvergadering in het Scheveningse Kurhaus bij acclamatie dit besluit genomen. AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse rechtbank heeft woens dagochtend de drie Amstelveense daders van totaal vier opzienba rende roofovervallen .waarbij de mislukte op een kasloper van C en A in de hoofdstad, veroordeeld tot aanzienlijke lagere straffen dan de officier van justitie had geëist. De 21-jarige barkeeper Arnoud M. en de 20-jarige vertegenwoordiger Thijs Arie O., tegen wie rijf jaar met aftrek was geëist, kregen ieder 3,5 jaar ge vangenisstraf met aftrek van liet voor arrest opgelegd. De 00111 van Arnoud, de 48-jarige etaleur-tekenaar Jacob G., volgens dc officier de hoofdschul dige, kreeg 5,5 jaar gevangenisstraf niet aftrek van het voorarrest. Tegen hem was acht jaar met aftrek geëist. Thijs en Arnoud werden veroordeeld voor: de mislukte gewapende roofover val op 22 januari jl. op de 62-jarige kasloper van C. en A., de heer H. R. Schaeffers, die in zijn huik werd ge schoten. De twee tassen met totaal drie ton werden tijdens de wild-westscène door twee andere employés van C. en A. in veiligheid gebracht. Voorts voor hun aandeel in de tezamen met Jacob G. gepleegde beroving van een wagen van Van Gend en Loos achter liet Cen traal Station in Amsterdam op 11 oktober 1967 (buit ruim een ton). Op Arnouds conto stond voorts nog de met zijn oom gepleegde overval op een. kasloper van de supermarkt NV De Hoop te Diemen op 25 november 1966 (buit. 113.500,-). Thijs kon toen daar bij, oiiidat hij nog op school was, niet aauw ezig zijn. Jacob G. kreeg de straf voor zijn aan deel in de overvallen in Diemen op de wagen van Van Gend en Loos alsmede een" overval op een kasloper van het geschenkenhuis N VReveillon op het Rokin in Amsterdam op 5 november 1965 (buit 55G0 en 300 DM). Het nieuwe orgaan zal de wervende ac tiviteiten in binnen- en buitenland, waar hij inbegrepen de exploitatie van de ze ven hoofdkantoren in het buitenland, overnemen. Verwacht wordt dat de nieu we organisatie, als de vorm van een stichting of een nv krijgt een slag vaardiger beleid zai voeren dan de ANW mogelijk was. De ANW blijft bestaan. Zij wordt het overkoepelend orgaan voor de plaatse lijke en regionale VVV's en zij zal die ondersteunen en begeleiden. Helling Het tweede toestel vloog na de botsing nog in een boog om de toren heen. Ken nelijk met de bedoeling te kijken wat er gebeurd was. De tanks van de ma chine zijn in drie stukken op een wei land bij de toren terechtgekomen. Te veel ballast ,We verlaten de verenigingsvorm om dat die te veel ballast heeft', verklaar de op een persconferentie de voorziter van de ANW, prof dr H. C. J. H. Gelissen (oud-minisler van economische zaken). Een meerderheid van het alge meen bestuur voelt volgens hem net meest voor de stichtingsvorm, een klei ne minderheid is voor een nv gepor teerd. De beslissing hangt af van het advies dat twee juristen zullen uitbren gen. Een factor die een belangrijke rol De centrale directie van de PTT ii Den Haag meldde dat de 320 mete lange tui op ongeveer vijftig meter on der de top van de stalen mast die op de betonnen toren staat is ge- speelt, is de pensioenregeling" die knapt. Dat stuk van circa vijftig me- menteel voor de werknemers bij ter bungelt 1111 tegen de uiast. De top ,vNW geldi van dc stalen mast vertoont een hel-j ling van vijftien graden. De herstel-j werkzaamheden worden uitgevoerd door PTT-personeel dat met spoed naar Smilde werd gestuurd. De mast is met drie tuidraden aan de grond bevestigd. De zuidelijkste van de drie is thans ka-j pot. Ontslagen Prof. Gelissen acht het niet uitge sloten dat een deel van het perso neelsbestand van de ANW zal moe ten afvloeien. Hij neemt aan dat de nieuw te stichten organisatie veel van deze mensen kan overnemen. Of er inderdaad ontslagen zullen val len is echter nu nog met geen mo gelijkheid te zeggen. De gedachte een nieuwe organisatie op te richten bestaat al jaren. Het alge meen bestuur is uiteindelijk met een voorstel gekomen naar aanleiding van een onderzoek, verricht door een bureau. Dit bureau zal nog meer rapporten aan bieden aan het algemeen bestuur. Er zijn nog vele dingen uit te werken, al dus de voorzitter. De propaganda die de plaatselijke en regionale VW's in het buitenland voe ren, blijft bestaan. Een volledige cen tralisatie in dit opziicht is niet te ver wachten, zo meent het algemeen be stuur van de ANV\'. Uit de toeristische politiek is onze staatkundige structuur met de autonomie van de gemeenten en (dus) de plaatselijke WV's niet weg te denken, werd tijdens de pers conferentie gezegd. De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer bestaat se dert 1915 in de huidige vorm als ver eniging. De resultaten die zij heeft geboekt zijn volgens het bestuur niet onaardig. Er zijn echter betere moge lijk dooc het voeren van een slagvaar diger beleid. De zevenbuitenlandse hoofdkantoren die ook door de nieuwe organisatie geëx ploiteerd zullen worden zijn gevestigd in Stockholm, Keulen, ZUrich, Londen, Parijs, New York en Brussel. Buit Ter zitting had geen van de drie mannen willen verklaren waar het overgebleven geld. circa 50.000 gld, is gebleven. De officier van justitie, mr. H. E. van Renesse, kon woens dagochtend nog niet mededelen of hij van de vonnissen in appel zal gaan bij 't Amsterdamse gerechts- In de ovenvegin g va n de vonnissen stond dat ln het bijzonder in aanmer king was genomen dat het zeer ernsti ge misdrijven waren, die streng dien den te worden gestraft mede met het oog op afschrikking van de verdachten en anderen voor het plegen van soort gelijke feiten. Over Arnoud en Thijs werd gezegd dat de gepleegde feiten, in verband met de Invloed van de groepsvorming, hen niet ten volle kun nen worden aangerekend en zij er al voor hun 18e jaar mee begonnen zijn. Over Jacob G, werd in diens vonnis op gemerkt dat hij volgens het psycholo- gisch-psychiatrisch rapport verminderd toerekenbaar is en hij evenals zijn me dedaders onder pathologische invloed van het groepsgebeuren heeft gehan deld. Studie GEVECHT OM WRAK VAN TANKER? GELA/SICILIË (RTR) Neder landse en Italiaanse zeelieden heb ben dinsdagavond strijd geleverd om iiet wrak van de Italiaanse tankef Ugo Florelli, die het afge lopen weekeinde door een ontplof fing voor de Slciiiaanse kust werd vernield, aldus is door de politie in Gela woensdag meegedeeld. Door de explosie, die plaatsvond tijdens het schoonmaken van de tanks, kwamen acht mensen om het le ven. De Siclliaanse justitie, die een on derzoek naar de ramp instelt, on derzoekt ook of het waar is dat liet Nederlandse schip Atlantidc, uit Groningen, dat 500 ton meet, gepoogd heeft de 1500 ton metende Ugo Fiorelli, die thans in beslag genomen is hangende het onder zoek, weg te slepen. De kapitein van het Nederlandse schip maakt aanspraak op bergingsrechten om dat de Atlantide het eerst had vastgemaakt nadat de Italiaanse tanker door de bemanning was verlaten. De bemanning van de Italiaanse sleepboot Maroso heeft de politie verteld dat de Nederlanders de kabel gekapt hadden waarmee de sleepboot met de Italiaanse tanker verbonden was. Toen de mannen met stokken aangevallen, aldus de lezing van de bemanning van de Italiaanse sleepboot De Italianen maakten gebruik van waterstra len. Bij de grote vechtpartij die daarna tussén Nederlanders en Italianen ontstond, zouden de Ne derlanders met pistolen in de lucht geschoten hebben, maar de Italia nen niet hebben kunnen verjagen. Boot De kamerleden Boersma (arp) 'en Tilanus iben premier De Jong en mi nister Luns (buitenlandse zaken) schrif telijke vragen gesteld over de hulpverle ning aan Biafra. In het bijzonder wordt angedrongen op initiatieven te nemen, •aardoor ae hulpverlening zo snel en zo goed mogelijk kan worden verwezenlijkt. In de vragen wordt er op gewezen, dat de actie tot bestrijding van de hongers nood in Biafra ernstig wordt belemmerd door maatregelen van de Nlgeriaanse regering en wel in die mate, dat het Ne derlandse Rode Kruis op drastische wij ze wordt belet hetgeen is en nog wordt ingezameld, voor wat zijn aandeel be treft, op doeltreffende wijze te distri bueren. In de vragen wordt gevraagd se regering stappen te ondernemen ten einde haar dwingend te verzoeken ver der niets in de weg te leggen aan een doeltreffende hulpverlening ten behoeve van in ht bijzonder vrouwen en kinderen onder de burgerbevolking, omtrent wier lot getuige ook het opmerkelijk resultaat van zijn spontane inzamelingsactie, het Nederlandse volk diep is geschokt. Tenslotte wordt gevraagd, of de rege ring, gelet op de jongste ontwikkelingen bereid is, zo dit niet reeds is geschied, om ook met andere regeringen, even tueel ln verband van de EEG, waarmee Nigeria geassocieerd ra. en van de Ver enigde Naties, ook overigens initieven te nemen, waardoor de beoogde doeltref fende hulpverlening zo snel en zo goed mogelijk kan worden verwezenlijkt. DADER BOMAANSLAG BLEEK EN ANDER ATHENE (AFP) Woensdagavond Is in de Griekse hoofdstad officieel be kendgemaakt, dat de dader van de aan slag op premier Papadopoulos niet Geor ge Panagonlis is, maar zijn broer Ale- kos. Alekos heeft volgens het commu niqué gepoogd de justitie om de tain te leiden, maar nadat hij zichzelf her haaldelijk tegengesproken had, beken de hij de broer te zijn van de deser teur Georges Panagoelis, die op 24 no vember 1967 van het schip ^Anna-Maria' I verdween. Slot van pagina 1 onder wordt verstaan dat de partners ln liet samenwerkingsverband afspreken samen in de regering te stappen of sa men in de oppositie te gaan. Dit blijkt uit een woensdagavond uitge geven 'verklaring van het PPR-bestuur. De afdeling Amsterdam van de PPR deelde mee, dat tussen leden van D '66, de PvdA, de PSP en de PPR overleg heeft plaatsgevonden over samenwer. king op stedelijk terrein. .Tijdens het overleg', aldus deze mede deling. .hebben de gesprekspartners uit D '66 en de PPR een plan ingebracht dat bedoelt te komen tot een nieuwe politieke structuur in de hoofdstad, dat gericht is op een zo goed mogelijk functioneren van de stedelijke democra tie en dat open moet staan voor niet- partjjgebonden stadgenoten, die een pro- Lom-'wi Marle7 S Sj moe" 1*™ ,j?"r -Zltien .na attre.k van Een plan, 'dat naar de mening van de 1 :'-J i"--68 °P,tle mo" voorstellers, voor de Amsterdamse sa- Z,J »J ,£0F^ gedrag na menlering van groot belang zou kunnen 1 2/3 jaar) van hun zjjn Gebleken is dat met name van de zijde van de PvdA men aan deze ge dachte nog moet wennen, hetgeen op zich niet onbegrijpelijk is. De afdeling Amsterdam van de PPR verwacht niet temin dat overleg over deze zaak zal kunnen worden voortgezet'. net uitzittei PRINSES CHRISTINA TERUG VAN VAKANTIE DEN HAAG (ANP) Prinses Christi 11a is woensdagmorgen op Schiphol aan gekomen uit Montreal, waar zij enige tijd hjj vrienden heeft gelogeerd. De prinses was op zaterdag 20 juli naar Canada vertrokken. D'66 persoonlijke gevoerd met Brugge- ve kant uit. Het z:et er nog niet naar uit. dat de tweede helft van augustus alles op alles zal zetten om de balans alsnog iets meer zomers te doen uit slaan. DEN HAAG (GND) Het kabinet is akkoord gegaan met de voordracht aan de koningin van de plaatsvervangend chef van de generale staf, generaal-ma- joor W. van Rijn tot opvolger van lui tenant-generaal F. van der Veen, de hui dige chef die eind van dit jaar met pen sioen gaat. Het daartoe strekkende k b is half oktober te verwachten. Generaal Van Rijn werd op 29 december 1915 in Den Haag geboren. Na zowel de einddiploma's hbs- B als gymnasium-B te hebben behaald trad hij in dienst bij het gemeentelijk gasbedrijf, waar hij met onderbrekingen door de dienstplicht en mobilisatie in totaal vijf jaar heeft gewerkt, in de periode 1940 tot 1942 als plaatsvervangend hoofd personeel en secretaris van de directie. In 1935 volgde hij een cursus aan de school voor reser ve-officieren der infanterie in Kampen en in 1938 werd hij, na een opleiding op de kma tweede luitenant. In de oorlogsdagen van 1940 deed hij als sectiecommandant bij het pantseraf- weergeschut van de eerste divisie dienst op de Waalsdorpervlakte, op Ypenburg en in Pijnacker Drie jaren krijgsgevan- burg. Na de oorlog teruggekeerd in be- roepsdienst werkte hij onder andere op het Europese hoofdkwartier in Fontaine - bleau, de generale staf in Den Haag en bij de staf van het eerste legerkorps in Apeldoorn. In 1967 werd hij "in de rang van generaal-majoor benoemd in zijn huidige functie. De dood op de weg MEPPEL (ANP) De 48-jarige me vrouw De Lange uit Staphorst is in de loop van woensdagmorgen in het diaco- nessenhuis overleden aan de verwondin gen die zjj eerder op de morgen opliep, toen haar man met een tractor de rijks weg Meppel-Zwolle plotseling overstak, en aangereden werd door een vrachtau to. Haar mail is met ernstige verwon dingen in het diaoonessenhuis te Meppel opgenomen. AMERSFOORT (ANP) Een ver keersongeval op de Amsterdamse Weg in Amersfoort heeft dinsdag 't leven ge kost aan de 49-jarige mevrouw L N. Bolding-Jauw ui Amersfoort. Ze werd bij het oversteken van deze voorrangs- weg aangereden door een auto. Kort na aankomst in het ,St-Elisabethziekenhuis' in Amersfoort is mevrouw Bolding aan haar verwondingen overleden. APELDOORN (ANP) De 22-ja rige politieagent A. F. Monster uit Apeldoorn is dinsdagmiddag om om- ierd, dat bepaalde partijenI streeks 5 uur verongelukt, toen hij op zijn motorfiets op de Zutphensestraat ter hoogte van Oud Schuilenburg tegen een losgebroken koe opbotste en "daarna tegen een betonnen paal in de berm te recht kwam. Met ernstige verwondin gen werd hij naar het Julianaziekenhuis Moerkerk in een zeer sfeer gesprekken heeft de heren Van Thijn (pvt. man (psp) en Rottinghuis (ppr). .Volgens de heer Moerkerk', aldus de verklaring, .hadden deze gesprekken tot doel na te gaan in hoeverre 't mogelijk zal zijn bij de gemeenteraadsverkiezin gen in Amsterdam te komen tot nieuwe politieke structuren. Bij deze informele gesprekken is kortgeleden door de he ren Rottinghuis en Moerkerk het plan naar voren gebracht dat het noodzake lijk is in Amsterdam de partijpolitieke •scheidslijnen te doorbreken en wel in die zin dat gezocht moest worden naar een politieke groepering die bij de ge meenteraadsverkiezingen zich volledig zou inzetten voor de stedelijke proble matiek. Daarom zou deze groepering van een zo breed mogelijke progressie ve opzet moeten zijn. Door de voorstellers werd de mogelijk, heid geopperd, dat bepaalde partijen zouden atzien van afzonderlijke deelne ming aan de gemeenteraadsverkiezin gen en tezamen met nlet-partygeban nen een nieuwe lijst zouaen onderi nen. Deze gedachten werden door heer Van Thijn verworpen. De heren Rottinghuis en Moerkerk beraden zich als initiatiefnemers over de consequen ties hiervan'. PSP ring mee ervan op dat zijn voorzitter. Het afdelingsbestuur van de PSP in Amsterdam en het partijbestuur hebben medegedeeld, dat er geen overeenstem ming is bereikt met de PvdA, D '66 en de Politieke Partij Radicalen om in 1970 bij de gemeenteraadsverkiezingen in Amsterdam met een gezamenlijke lijst uic te komen. Ook van een gesprek in j hoogte te zijn, 1 deze geest is tot op heden geen sprake', de heer J. H. I aldus de mededeling. BERGUM (ANP) De 19-jari?e wielrijder J. van Meulen uit Rijperkerx is woensdagavond op slag gedood, toen hij bij het oversteken van de rijksweg Leeuwarden-Groningen, op de kruising Zwarteweg-End werd gegrepen door een auto. De jongeman, die de auto kennelijk niet gezien heeft, reed vanaf het fietspad sloeg door de voorruit van de wagen en kwam naast de bestuurder op "de voorbank terecht. De auto kwam 120 m verder tot stilstand en was zwaar beschadigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 3