Briljant staatsrechtsgeleerde en parlementariër met stijl Zeehavenfront blijft in beweging SNEUE GROEI BIJ DOW Uw krant kunt u niet missen GEEN DAG HUISHOUDELIJKE KRACHTEN (vrü AANNEMERSCURSUS Gevraagd; tijdelijke hulp binderij 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 14 AUGUSTUS 19Ó8 PROF. MR P. J. OUD Met het overlijden van de mi nister van staat, prof mr Pieter Jacobus Oud, verliest Neder land een man met uitzonderlijke gaven. Niet alleen was hij een van de grootste politici, die ons land in de twintigste eeuw heeft gekend, maar ook heeft hij naam gemaakt als een bril jant staatsrechtsgeleerde en als een niet-geëvenaarde kenner van de parlementaire geschiede nis. Daarnaast had Oud be stuurskwaliteiten, waarvan hij blijk gaf zowel als minister van financiën in de dertiger jaren toen ons land geteisterd werd door een werkloosheid van een ongekende omvang, als toen hij burgemeester was en leiding gaf aan het bestuur van Rotterdam, de stad die hij diende van okto ber 1951 en waar hij tot aan zijn dood is blijven wonen. In de jaren toen nij voorzittei was van .Volksonderwijs', heeft mr Oud ook eens het woord ge voerd voor de afdeling van zijn van het openbaar onderwijs dit onderwijs niet kennen. Tijdens het debat stond de toenmalige Sastoordeken van Purmerend, A. bllenberg, op om te verklaren liet openbaar ondenvris goed te kennen, want in zijn jeugd had hij de openbare school in zijn geboortedorp bezocht. Na de pastoor vroeg een ex-katholiek, die naar zijn zeggen communist was geworden, het woord. Op zijn beurt zei de communist het bijzonder onderwijs goed te ken nen. want hij had liet lager on derwijs op een katholieke school gevolgd. .Nu kunt u eens zien hoe goed het openbaar onderwijs is', riep mr Oud in zijn antwoord tot de vergadering. .Uit de jon den. die openbaar onderwijs heeft genoten, is een priester gegroeid, maar de jongen, die de katholieke school heeft be zocht, is een verklaarde vijand van de Kerk geworden', ver klaarde mr Oud triomfantelijk. Van Oud kan gezegd worden, dat hij van jongs af gewoekerd heeft met de veie talenten, die hem waren ge schonken. Geboren in een eenvoudig middenstandsgezin te Purmerend op 5 december 1886, doorliep hij in het Noordhollandse stadje de openbare school, waarna hij in 1904 te Amster dam het einddiploma hbs verwierf. Oud koos vervolgens een ambtelijke loopbaan. Hij werd surnumerair der registratie en domeinen en tevens kandidaat-notaris. Na enkele jaren gedetacheerd te zijn geweest aan het ministerie van financiën, was hij van 1912 tot 1913 ontvanger der registra tie en domeinen op Texel en van 191-1 tot 1917 als zodanig te Ommen, na intussen een jaar bij het notariaat te hebben gewerkt Op Texel stu deerde hij in zijn vrije tijd voor het staatsexamen tot toelating aan de universiteit en In 1914 deed hij het kandidaatsexamen in de rechtwe- tenschap aan de gemeentelijke uni versiteit van Amsterdam in 1915 werd Oud lid van hel hoofd- hestuur van de Vrijzinnig-Demoera- lische Iïond, de toenmalige purtii van de links-vrijzinnigen, die vele intel lectuelen ouder zijn leden lelde en daarom veelal het leger der gene raals zonder soldalen werd genoemd. In 1917 werd Oud gekozen tot van de tweede kanier voor liet Ui"s- distriet Den Helder. In. dat zeirde jaar promoveerde hij tot doctor in de rechtswetenschap. Ouds verkiezing Lot lid van de twee de kamer in 1917 was de laatste on der het districtenstelsel. Oudere in woners van de niarinestad weten zich nog altijd de strijd te herinneren, die destijds om de zetel van het dis trict Den Helder werd gevoerd tus- ECONOMISCHE KRONIEK OVER JULI Het zeehavenfront blijft in beweging en ver andert het aangezicht van de provincie als geen andere sector. Door niets wordt dit be ter geïllustreerd dan door het investerings programma van Dow-Terneuzen, de snelst groeiende van alle Dow-nederzettingen. In 1969 zullen de investeringen het totaal van f 725 miljoen bereiken. Ook Hoechst-Vlissin- gen levert zijn bijdrage. De produktiecapaci- teit zal eind 1969 verdubbeld worden. Het personeelsbestand zal met 100 man worden uitgebreid. Het project beloopt 65 miljoen. In de haven van Vlissingen (-West) is een begin ge maakt met de aanvoer van Australisch fruit, na de wolaanvoer een nieuw belangrijk winstpunt. De klei nere havens blijken bij goed ondernemerschap de tijd mee te hebben. De consequenties van de ga rantieverlening door het rijk aan het mammoctdok van Verolme-NDSM en de samenwerking rond Wil ton Pijenoord worden door de Scheldedirectie nauw keurig bestudeerd. Het aantal troeven van Zeeland's grootste industrie blijkt van voldoende kwaliteit om vertrouwen te houden. Interessant was een studie van de Gentse universi teit. Deze brengt tot uiting dat het deltaplan een verregaande economische integratie van Zuidwest- Nederland zal bewerkstelligen. Met name de Sloe- haven is er een grote plaats in toebedacht. Verkeer Het vliegveld in het Noord-Sloe zal voor de zomer van 1969 in gebruik kunnen worden genomen. De in vesteringen van 300.000,- worden voor de helft door de provincie en voor de andere helft door het be drijfsleven betaald. Er mag worden gememoreerd dat het initiatief en het doorzettingsvermogen afkomstig is van het Zeeuwse departement van de Mij. voor Nijverheid. Deze maand nog wordt het zes km stuk Sloeweg naar 's-Heer-Arendskerke aanbesteed. De weg loopt dan van Vlissingen tot rijksweg 58. De rondweg- om Kloosterzande zal nog dit jaar worden aanbe- stseed. De uitvoering duurt twee jaar. Een derde belang rijke verbetering is de brug bij Tholen over het Schelde-Rijnkanaal die in 1970 in gebruik zal worden genomen. Nutsbedrijven De PZEM-v.aterfabriek bij Terneuzen komt dit na jaar in gebruik. Gs hebben de staten voorgesteld mee te werken aan de totstandkoming van een Zeeuws waterleidingbedrijf, mits het rijk bijdraagt aan de tekorten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland zullen ook het aardgasnet worden aangesloten, een belangrijke bijdrage aan de .leefbaarheid', vooral voor wte er zich wil vestigen. Het waterschap en de gemeenten op Tholen hebben de gezamenlijke afvalwaterzuivering ui studie gegeven. Industrie De Rotterdamse onderneming aVnandel zal de NV Goedhardt, eveneens uit Rotterdam overnemen. Hier door ontstaat een sterk bedrijf op het gebied van de koel- en verwarmingstechniek. Het bedrijf in Sint- Maartensdijk zal worden uitgebreid met een afdeling luchtbehandelingsapparatuur. De samenwerking tussen de Zeeuwse Confectiefa briek en de Heka werpt duidelijk vruchten af. De orderportefeuille is goed gevuld. Helaas heeft de breigoederenfabriek Jan'Steen in de Sint-gemeente met die naam surséance moeten aanvragen. Er wer ken 60 mensen, waarvan bijna 50 Belgen. Algemeen Het streekplan West-Zeeuwscli-Vlaanderen ziet dit gebied vooral als alndbouw- en recreatiegebied met 'n woonfunctie voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Het staat hoogbouw toe bij Breskens en Cadzand. als mede recreatievoorzieningen met een meer stede lijk karakter, In een rapport van de stichting Zeeland is verdere aandacht gevraagd voor de verstedelijking van Mid delburg-Vlissingen. Gepleit wordt voor meer keuze mogelijkheden ui de woonvormen. Er is ook een la- gere-schoolprognose gemaakt: tot 1980 21 tot 29 la gere scholen extra. Nader wordt ingegaan op de wijk centra. Een ETI-rapport over Zierikzee wijst op de nood zaak deze stad in het deltagebied een extra accent te geven. Er wordt uitgegaan van 25-30.000 inwo- Visserij De tweede kamer pleitte weer eens voor schade- uitkeringen aan de gemeenschappen en gemeenten die zullen lijden onder het wegvallen van de visserij cultures, met name door industrievestiging en toe risme. Een rijkswerkgroep zal voor Bruinisse voor stellen doen. Deze gemeente heeft met het ETI 'n groep voorstellen gepubliceerd, onder andere scha deloosstelling voor bedrijfsbeëindiging en compensa tie door vervangende percelen. De voorzitter van Zevibel heeft gepleit voor twee toekomstige vissershavens in Zeeland: Breskens en Vlissingen. De argumenten hiervoor worden steeds sterker. Breskens krijgt een koelinstallatie voor gar nalen en vis in de vismijn. Recreatie Gs stellen de staten voor akkoord te gaan im-t de globale structuurschets voor het Grevelingenbekken. Hierin is onder andere een rail verbinding tussen de randstad en delta voorzien. In Sluis Is een camping geopend die voldoet aan de eisen van het ontwerp kampeerwet. Zij omvat 4 ha en sluit aan bij een sportcomplex. Diversen In juni nam de arbeidsreserve toe niet 35 tot 1338, voornamelijk door de schoolverlaters. De normale werkloosheid Is gedaald. De ingebruikneming van de nieuwe binnenvaartsluis in Terneuzen heeft de middenstand ter plaatse sterk gedupeerd. De nieuwe hts in Vlissingen is vrijwel gereed. Kos ten: 12 min. Er is plaats voor 450 leerlingen. Drs. SI. C. Verburg. ...een nieuwe Ms Vlissingen.. ...Hoechst: verdubbeling eind 1969... sen de jonge, maar toen al in Noord- Holland populaire Oud en de uit del anti-revolutionaire partij weggeiopenj A. P. Staalman, die als christen-de mocraat reeds van 1901 tot 1905 Den Helder in de tweede kamer had ver-| Legenwoordigd. Oud won de strijd inet 3.161 stemmen, 233 stemmen i meer dan Staalman verkreeg. In de tweede kanier ontwikkelde Oudi een grote activiteit. In zijn redevoe-| ringen viel altijd zijn kennis van za ken op. Hij had een fenomenaal ge heugen. .Men behoefde maar op het knopje te drukken en het juiste ant-| woord kwam er uit', heeft eens Mar- chant, vele jaren één van zijn naaste medestrijders in de VDB. van Oud gezegd. Ook buiten de kamer was Oud zeer actief. Ruim veertien jaar, van 1919 tot 1953 was hij se-' cretaris van zijn partij, daarbij al- leen gesteund door een secretaresse.: Alie verkiezingsacties werden door] hem geleid. Voorts was Oud bekend als vurig propagandist voor premievrij staats-, pensioen en voor openbaar onderwijs. Vele jaren was hij voorzitter van .Volksonderwijs'. De vrijzinnig-demo craat Oud streed voor de belangen van de kleine man, maar hij moest niets hebben van specifiek socialisti-| sche eisen, die in die jaren werden: gehoord, zoals bijvoorbeeld de-socia lisatie van bedrijven. Herinnerd mag hier worden aan het initiatief-wets- onUverp, dat Oud en zijn fractiege noot Ebels tijdens de landbouwcrisis van 1931 indienden en dat tot werd verheven. Hierdoor kon pachter, wiens pachtcontract van vóór 1 januari 1932 dateerde, telkens als een pachttermijn verviel, bij de kantonrechter vermindering van pacht vragen. Het was vooral onder zijn aandrang, dat de actie voor de nationale ontwapening, die in 1924 p In II van de internationale ontwikkelin gen werd geschrapt. In 1933 namen de vrijzinnig-demo craten zitting in het tweede en later in het derde knbinet-Coiyn. Oud werd minister van financiën, Marchant minister van oiiderwijs, kunsten en wetenschappen. In nauwe samenwer-j king met Coljjn voerde Oud een poli- tiek, die door velen als .aanpassings-j politiek' werd gebrandmerkt. Als overtuigd voorstander van hand having van onze muntpariteit moest Oud als minister van financiën een zware strijd voeren tegen degenen, die meenden dat devaluatie van de gulden niet te vermijden was. Deze strijd deed zich ook voor in het kabi net met als gevolg, dat de minister van handel, nijverheid en scheep vaart, mr M. P. L. Steenberghe, na de devaluatie van de Bèlgische frank I in juni 19-35 aftrad. Ruim een jaar' later, in de nacht van 26 september 1936, verloor Oud de strijd, nadat op| 24 september de Franse frank en eenj dag later de Zwitserse frank waren gedevalueerd. Aan handhaving vani de gouden standaard door Nederland alléén viel toen niet meer te denken. Bij de kabinetsformatie van 1937 keerden de vryzlnnig-democraten niet terug in de regering. Oud werd weer lid van de tweede kamer,1 maar nam een jaar later ontslag, nadat bij was benoemd tot burge-j meester van Rotterdam. Hoewel de sociaal-democraten, die in Rotter dam bijna veertig procent van de bevolking achter zich hadden, meenden, dat iemand uit hun rijen had moeten worden benoemd, ont stonden er door tactisch optreden van beide kanten geen moeilijkhe den. Oud, die contact zocht met al le lagen der burgerij, was al spoe dig door iedereen als burgemeester aanvaard. Op 10 oktober f941 werd Oud door Seyss-Inquart als burgemeester ont slagen. In zijn toenmalige woning aan de Hoflaan bleef Oud tijdens de verdere bezettingsjaren wonen; hij schreef verschillende boeken over; staatsrecht en parlementaire ge schiedenis. Tot de laatste categorie- behoorde .Honderd jaren', waarin een overzicht werd gegeven van ons staatkundig leven alsmede de eerste delen van .Hel Jongste Verleden', waarin hjj een heldere samenvatting gaf van de parlementaire geschiede nis in de jaren 1918 tot 1940. Na de bevrijding, op 7 mei 1945, maakte Oud in gezelschap van zijn echtgeno te een triomftocht naar het stadhuis om weer als burgemeester leiding te geven, nu vooral bij de wederopbouw van stad en havens. Na de oorlog bleek, dat Oud nog steeds over een onverwoestbare werkkracht beschikte. Naast al zijn werk van burgemeester, wist hij nog tijd en lust te vinden om deel te ne men aan de landspolltiek. Hij werkte mee aan de oprichting in 1946 van de Partij van de Arbeid. Onder invloed van de Nederlandse Volks beweging was Oud bereid tot een overleg tussen zijn partij, de Vrij zinnig-Democratische Bond. met de SDAP en de Christelijk-Democrati- sche Bond, uit welk overleg de Partij van de Arbeid werd geboren. Sommigen hebben deze medewerking van Oud aan de opheffing van zijn partij en aan de oprichting van de PvdA ,zijn grootste vergis sing' genoemd. Wat hiervan zij, vast staat dat Oud de oprichting van de PvdA eigenlijk voorbarig vond. Vol gens insiders moet Oud in die dagen vooral onder invloed van andere voor aanstaande vrijzinnig-democraten als prof Kranenburg en mr Joekes heb ben gestaan, die de oprichting van een nieuw partijverband van harte steunden en daaraan ook later trouw zijn gebleven Oud was in ieder geval niet zo en- lhousiast, maar voelde zich blijkbaar niet in staat een krachtig .neen' te laten horen. De man. die jaren lei ding gaf aan de vrijzinnig-democra ten. ware het liever geweest, wan neer niet aanstonds een nieuwe par tij was gesticht. In zijn in 1946 er- schenen brochure .Politieke Vernieu wing'. verklaarde Oud, dat het heni doelmatiger voorkwam te beginnen met een organisatie ad hoe- Die organisatie stelde hij zich voor m de vorm van een gemeenschappelijk verkiezingsapparaat op de grondslag van een gezamenlijk program van actie voor de komende parlementaire periode, eventueel met een gemeen schappelijke kandidatenlijst, maar desnoods met afzonderlijke lijsten Die samenwerking zou na de verkie zingen moeten worden voortgezet Oud dacht hierbij aan een gemeen schappelijke kamerfractie, al zouden, voorzover zij daaraan behoefte heb ben, de verschillende groepen ook af zonderlijk kunnen vergaderen. Uit een dergelijke wtJze van samenwer king zou dan kunnen blijken of de homogeniteit der verschillende groe pen groot genoeg was om tot één partij te kunnen geraken. Mede onder Invloed van het feit, Zo verrast als wij waren toen zij zich meldde, zo ver heugd zijn wij nu kennis te kunnen geven van de ge boorte van ons dochtertje en zusje MARGARETHA A. Don M. J. Don-Louisse Frans Betsy Thllly Alwin Marjo Oostkapeile, 13 aug. 1.968 Oude Domburgseweg 36 P. ZACHAK1ASSE j 25 jaar getrouwd. Dat ze nog lang gespaard j mogen blijven is de i wens van i Joke en Wil. I Arja. Leni. Jan. Biggekerke, Tolweg 1 Gelegenheid tot felici teren DV op zaterdag 17 augustus van 3.30-5 i uur, Tolweg 4, Blgge- 1 kerke. uoooaxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx) Voor de bewijzen van deel neming, ons betoond na het overlijden van onze lieve moeder en oma JANNETJE KABOORD weduwe van Martinus de Jonge, betuigen wij hierbij onze hartelijke dank. Uit aller naam, C. de Jonge WILT THUIS GELD VERDIENEN Dat kan op onze supersnelle ORION-dubbelbed-brei- machine. Deze machine kunt u, door voor de textiel- service NV truien te breien, geheel terug verdienen. Tevens stellen wij u in de gelegenheid ACRYL-brei- machinegnrens bij ons te betrekken legen de prijs van 15.- per kg. Vraag inlichtingen bij: mej. E. Neve, De Genestetstr. 20, Terneuzen of bij M. P. RGOS-MACHINEHANDEL NV Kloosterstraat 16 - NA ARDEN - Telefoon 02159-158440 HET GASTHUIS TE MIDDELBURG vraagt voor spoedig mdiensttreden enige VIJFDAAGSE WERKWEEK weekenddienst Aanmelden bjj het hoofd van de huishouding. EXCLUSIEVE COLLECTIES BRULDSTOILET- TEN EN BIJZONDER MOOIE BRUIDSSTOF- FEN' ALLES VOOR DE BRUID IN Grote [Markt 6 GOES - Telefoon 6015 Ideale vloerbedekking dun vloeren va 18,- p. tn2 massief parket 9 tot 22 mm v a 27,- p. tn2 leggen Inbegrepen Vraag gratis prospectus PARKET ALMA PARKET BAVEN 16 - BREDA TEI.EFOON 01600-37160 van de stichting raad van bestuur bouwbedrijf. De lessen van de aannemerseursus te Goes vangen aan op woensdag 21 augustus te 19.30 uur ln het gebouw van de Ambachtsschool, Bergweg. Aangiften kunnen nog gedaan worden mondeling. Schriftelijk of telefonisch tel. 01100-5504, 's avonds 01100-6329. Welk net meisje wil ons gedurende enige tijd assisteren op de afdeling binderij (licht en eenvoudig werk). Ook vakantiewerksters komen in aanmerking. Inlichtingen: NV DRUKKERIJ ALTORFFER Korte Delft 43 - Telefoon 2379 - Middelburg Opening etalage-galerij De etalage-galerij aan de Coosje Busken straat te Vlis singen zal DONDERDAG 15 AUGUSTUS OM 11 UUR officieel in gebi-uik worden genomen. De deelnemers: NV VAN DER REE, Juweliers-Horlogerieën FIRMA HEIJSTEK, Herenmodes FIRMA D. ROELSE ZN, Schoenenhuis H. VAN DER WEKKEN. Baby paleis J. GOEDVOLK, Modehuis Bobbe dat de verkiezingen voor de tweede kamer van 1946 de PvdA niet maak ten tot de grootste partij en in ver band met de politiek van het ka- binet-Beel ten aanzien van de repu bliek Indonesië, ontstond er al spoe dig een verwijdering tussen Oud en de PvdA, waarvan Oud blijk gaf in enkele artikelen ln het .Algemeen Handelsblad'. Hierin gaf hij zijn denkbeelden weer over de oprichting van een nieuwe politieke partjj. Deze artikelen en de reactie daarop had den tot gevolg, dat Oud in augustus 1947 met de PvdA brak. In okto ber 1947 werd onder zijn leiding be sloten tot de vorming van een comi té ter voorbereiding van de oprich ting van een Democratische Volks partij. Besprekingen met mr D. U. Stikker van de Partij van de Vrij heid leidden tot een fusie van comi té en de partij van Stikker door de oprichting op 24 januari 1948 van de Volkspartij voor Vreiheld en Democratie. Stikker was de eerste voorzitter van de nieuwe partij, maar werd als spoedig opgevolgd door Oud. Bij de verkiezingen van juli 1948 kwam Oud weer in do tweede kamer om dit te hljjven tot 1963. Het lidmaatschap van de kamer combi neerde hij tot juni 1952 niet het bur gemeestersambt van Rotterdam, dat wil zeggen tot het tijdstip waarop bij als eerste burger van de Maas stad moest altreden. In 1963 werd Oud geëerd met de benoeming tot minister van staat, een zeldzame on derscheiding. Uit zijn na-oorlogse periode als ka merlid mag niet onvermeld blijven het conflict, dat In januari 1951 ont stond tussen Oud ais leider van de VVD-fractie en mr D. U. Stikker, die toen minister van buitenlandse zaken was. Dit conflict is in januari 1966 weer eens opgerakeld door het verschijnen van dè memoires van mr Stikker. Het conflict had betrekking op het beleid van het kabinet ten opzichte van Nieuw-Guinea. Oud had namens zijn fractie een motie ingediend, waarin werd geconstateerd, dat het kabinet zjjn aan de staten-generaal medegedeeld standpunt, dat de Ne derlandse soevereiniteit over Weste lijk Nieuw-Guinea behoorde te wor den gehandhaafd, had prijsgegeven zonder de kamer vooraf ln ae gele genheid te hebben gesteld van haai oordeel omtrent deze wijziging in het regeringsbeleid te doen blijken Ver der zei de motie, dat deze handelwij ze niet in overeenstemming was mét hetgeen een juiste constitutionele verhouding tussen regering en sla- ten-generaal behoorde mede te bren gen. Desgevraagd verklaarde Oud, dat deze motie een afkeuring van het beleid inhield. Mr Stikker had op zijn beurt ver klaard, dat hij consequenties aan de ze motie zou verbinden, met andere woorden, dat hij zou aftreden, ook in dien de motie niet de meerderheid van de kamer verkreeg, maar wel de stemmen van de WD-fractie. Mr Stikker zette uiteen, dat de functie van minister van buitenlandse zaken een sleutelpositie in het kabinet is en dat daarom deze bewindsman verze kerd moest blijven van het vertrou wen van de partijen, die het kabinet steunden, maar in de eerste plaats natuurlijk van diegenen. ,die men ge meenlijk zijn politieke vrienden noemt Hel mocht echter niet baten. De motie-Oud bleef gehandhaafd. Zij werd wel verworpen met. 66 tegen 26 stemmen maar de VVD-frac- lie stemde vór de motie. Minister Stikker trad af en de overige minis ters niet hem, de laatsten niet van wege de motie, want die was verwor pen, maar omdat door het aftreden van minister Stikker, die als VVD- er in het kabinet was opgetreden, de politieke basis van het kabinet was verbroken. Oud heeft na het verschijnen van de memoires van Stikker, in enkele dagbladartikelen ter verdediging van zijn houding betoogd, dat hij niets wilde weten van een constitutionele verhouding tussen een minister en een kamerfractie, omdat dit naar zijn mening in strijd is met de grond slag van ons constitutioneel bestel. Volgens Oud bestaat die verhouding wel tussen kabinet en kamer, niet echter lussen een minister en be paalde kamerleden. Tussen een mi nister en zijn partijgenoten wenste Oud niets anders te erkennen dan een zedelijke band. Iedere minister heeft het recht om heen te gaan, wonneer zijn partijgenoten ln de ka mer het vertrouwen ln het kabinet, waartoe hij behoort, opzeggen, on danks het feit, dat de kamer als ge heel dat vertrouwen niet opzegt. .Ik ontken dat recht niet, maar een plicht voor de minister om heen t.e gaan, is er niet'. Oud heeft dan ook elke verantwoor delijkheid voor de door het aftreden van minister Stikker ontstane kabi netscrisis met klem van redenen af gewezen, zich erop beroepend, dat zijn motie met grote meerderheid was verworpen, Genoeg hierover. Bij het heengaan van Oud staat ons voor ogen, dat hier met recht mag worden gezegd, dat wat men wel eens noemt een werkelijk rijk leven is afgeslo ten Een carrière als van Oud wordt zelden aangetroffen. Herinneren we hier nog aan het feit, dal. Oud na zijn pensionering ais burgemeester in 1952 een buitengewoon hoogleraar schap aanvaardde aan de economi sche hogeschool te Rotterdam. Wij zen wij verder op het voorzitterschap van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, een functie, die hij vele jaren heeft vervuld Oud was een strijder van formaat in de politieke arena, een ras-demo craat, voor wie de geestelijke vrij heid als het hoogste goed gold. Hij heeft ln zijn lange leven veel klappen uitgedeeld en er ook veel gekregen. Oud. die zowel progressief als con servatief werd genoemd, was een verdraagzaam mens en ondanks alle vooraanstaande en hoge functies, waartoe hij werd geroepen, eenvou dig in zijn doen en laten en hartelijk voor ieder, met wie hij in aanraking kwam. Wjj willen dit artikel besluiten met wat Oud heeft geschreven in z\|n ,Hct Jongste Verleden' en dat mis schien ons iets zegt over de vraag hoe Oud zichzelf zag. .Al is do Vrij zinnig-Democratische Bond als zoda nig na de bevrijding opgeheven, do beginselen, die zij beleed zjjn do mjj- ne gebleven'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 6