VERBAZINGWEKKENDE WINNAARS IN ZIERIKZEES HAVENKANAAL TERNEUZEN PUT MOED UIT EEN OEFENWEDSTRIJD Janny Fransoo en Tonny van Maris de snelsten Post, Harings, Schepers en Steevens naar Imola fjwlrtiff vlissingen: 3 avonden wielrennen qvptp piixqpjyi duitse titel keetie hage mag dames k volgen van parus rob moens en doelpunten blijven bij elkaar horen Glasgow: vijftig gewonden Veteranen tennisten in Groede SCHAKEND ZEELAND HEEFT EEN .VEDETTE' Paul Keres komt naar Zierikzee record aantal ringrijders Metselaars op wedstrijd kampioen 15 augustus 7 UITSLAG MAANDAG 12 AUGUSTUS 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IZIE1RIKZEE Tot ieders onbeschrijfelijke verrassing maar vooral tot hun eigen grenzeloze verbazing hebben de 14-ja- rige Janny Fransoo uit Middelburg en de 15-jarige Tonny van Maris uit Goes zaterdagmiddag de twee-kilometer-wed strijd in het Havenkanaal van Zierikzee gewonnen. Wie had hun namen genoemd toen het om het voorspellen van de fa vorieten ging? Niemand! Wel waren by de dames de namen gevallen van de 16-jarige Carita Salomé uit Breskens, die deze race al drie keer had gewonnen, van Martha Wolff (14), het rappe zwemstertje uit Souburg. En wie bij voorbaat zou weten dat een van deze twee favorieten niet zou winnen in Zierikzee, zou Magda Cambier (Bres kens), of Janny van de Ketterij (Souburg) meer kans hebben gege ven dan Janny Fransoo. En wie had bij de heren Tonny van Maris, de schalks lachende ly- ceïst (3 klas) uit Goes, een kans gegeven? Wie had hem ook maar een schijn van kans gegeven nu er ook favorieten meezwommen als Karei Weijland uit Terneuzen (21), twee jaar geleden winnaar in dit havenkanaal ,als Michiel de Pooter, de winnaar van vorig jaar, als Bram Volwerk (24 jaar), vorig jaar nog winnaar van de Kreekra ce in Terneuzen, als Loek de Cooker uit Sas van Gent en als Piet Schop, clubgenoot van Tonny van Maris meter door voor hij zijn vergissing bemerkte. Op de laatste honderd meter was het duidelijk dat er nog drie kanshebbers waren: Van Ma rts, Weijland en De Cooker. Gerou tineerde Karei Weijland probeerde het met een tactisch grapje: hij trachtte Van Maris rechts van zich te krijgen om hem voortdurend in het oog te houden. Maar ook Van Maris verlegde zijn koers en stond zijn gunstige positie niet af. In de eindsprint was de jonge Goesenaar duidelijk de sterkste. Wetyland moest het toegeven: ,Ik kon hem niet bijhouden' Ir W. M. Burck, directeur van Smit en Bolnes, en de heer H. M. Doele- man, directeur van de NV Zeelandia, reikten in de kantine van Smit en Bol nes de prijzen uit. DAMES: 1. Janny Fransoo, Luctor. 34.05.5 (2 km): 2. Carita Salomé, Scheldestroom, 34.19; 3. Martha Wolff, SZV, 34.38; 4. Janny van de Ketterij, SZV. 34.39: 5. Magda Cambier. Scheldestroom, 37.50; 6. Ina Stadhouder», Luctor, 38.01; 7. Jacqueline van Oost, De Gan- ze, 39.18; 8. Frederique Ploegaert, Luc tor. 39.37; 9. M. Capello, De Ganze 40.10; 10. Ineke Vergouwe, Schelde stroom, 41.09; 11. Sylvia van Oost, De Ganze, 43.28; 12. Janny Cambier, Scheldestroom, 45.04; 13. Sarie Telle- man, SZV. 45.24; 14. Ria Doense, SZV. 46.58; 15. Bep Dieleman, De Braak man, 47.32. HEREN: 1. Tonny van Maris, De Ganze, 2 km in 31.57; 2. Karei Weijland, De Schelde. 32,05; 3. Loek de Cooker, De Brutovis, 32.08; 4. Piet Schop, De Ganze, 32.29; 5. Bram Volwerk, Luctor, 32.44; 6. Mi chiel de Pooter, De Schelde, 33.00; 7. Frans van Krulningen, Luctor, 33.33; 8. Jackie van de Hooft, De Schelde, 33.43; 9. Rudie van de Vijver, Scheldestroom, 34,49; 10. Peter Nico- lai, Scheldestroom, 35.01; Roel Verbeek, De Zeepaardjes, 35.59; 12. Leen Kroger, De Ganze, 36.19; 13. Guus van Nunen, Luctor, 36.35; 14. Louis Wondergem, SZV, 36.38: 15. Jan- Flip Salomé, Scheldestroom, 37.01. De outsiders .Janny Fransoo en Tonny van Maris lieten zich door de progno ses echter niet van hun stuk brengen. Janny deed dat niet toen alle .waar zeggers' hij de dames onmiddellijk ge lijk schenen te krijgen: Carita Salo mé imponeerde door direet in de eer ste honderd meter na de start tien nie ter voorsprong te nemen op al haar tegenstanders. Al haar tegenstanders? Ja, op één na: Janny Fransoo. Na het eerste keerpunt (na 500 me ter) begon Janny verbeten aan een achtervolging. Martha Wolff en Janny van de Ketterij vielen terug en al na 750 meter was het volkomen duidelijk dat er nog maar één tegenstandstei was die Carita van een vierde zege zou kunnen afhouden: Janny Fran soo. En dat Carita het zwaar zou krij gen. bleek al na 1000 meter: pree ie.1 gelijk keerden de rivales voor de twee de duizend meter. Pas op de laatste 500 meter sloeg Janny Fransoo wer kelijk toe. Carita werd plotseling van favoriete een kansloze en tenslotte finishte het Middelburgse meisje met 13% seconde voorsprong op de Bres- siaanse. In de eindspurt had Martha Wolff nog de grootste moeite om Jan ny van de Ketterij voor te blijven. Het verschil bedroeg slechts 1 seconde. Tonny van Maris was bjj de heren niet alleen een verrassend maar ook een sportlef winnaar: ,AIs er geen wa terpolo toernooi in Goes zou zjjn ge weest, had mijn clubgenoot Piet Schop gewonnen', vertelde hjj later. Plet Schop, 17-jarige uts-er uit Goes, had kennelijk zjjn krachten overschat. Eerst had hij 's morgens en 's middags in Goes vier zware waterpolowedstrjj- den moeten spelen. Kwart voor drie klom hj] in Goes uit het water om ruim een uur later in Zierikzee te starten voor de Havenkanaalrace.... Zonder twijfel voelde de Goesenaar zich lekker .ingezwommen', want na de start stoof hij naar voren en had na 500 meter al een straatlengte voor- VLISSINGEN Eindelijk be leeft Vllssingen deze week weer eens een wielerevenement: dins dag. woensdag en donderdag wordt op een parkoers rond de sporthal (start eD finish op de President Rooseveltlaan) een driedaagse voor amateurs ge houden. Aanvang iedere avond: om half zeven. Afstand Iedere ivond: tachtig kilometer. Onder Ie deelnemers zijn bekenden als Kees Rentmeester uit Ovezande. Leon Schraauwen, Frits van Hoogerheide. De Smit, de ploe gen van Clarijs' Autobanden en Trlco Noble en voorts een Zwit serse ploeg met de bekende ren ner Albert Leeger. Er Is ruim duizend gulden aan premies bij eengebracht. .Reusachtig veel', aldus een van de organisatoren [n tegenstelling tot de criteria mogen de renners geen gebruik maken van een versnellingsap paraat Die omstandigheid kan deze wedstrijd een verrassend verloop geven. HAMBURG (ANP) Samen me Marty Riessen heeft Tom Okker d elndstrjjd van het herendubbelspel ge wonnen hij de open tenniskampioen schappen van Duitsland. Rlessen en Ok ker versloegen het Australische paa Newcombe en Roche met 6-4, 6-4 e- 7-5. In de halve finales in het herenenke. spel werd de Westduitser Wilhelm Bui gert, de enige amateur, die tot de laai ste vier was doorgedrongen, uitgescha keld door Cliff Drysdale (Zd.-Afr) Drysdale ontmoet in de eindstrijd John Newcombe (Austr). die in de andere halve finale van Nickl Pillc (Zd-Sl) sprong (al houden we het dan dit keer wel op een straat van 25 meter leng te). Maar we zeiden het al: Piet Schop overschatte zijn reserves. Zijn tempo verslapte en plotseling kwamen con currenten als Weijland, Van Maris, Volwerk, De Cooker en De Pooter op zetten. Bram Volwerk miste door pech de aansluiting: bij het keerpunt zwom hij over de lijn en schoot vier, vijf MSTERDAM (ANP) De wegpioeg van de professionals voor de wereld kampioenschappen, die op 1 september op het circuit van Imola ln Italië wor den gehouden, is compleet. Naast Jan Janssen, Eddy Beugels. Evert Dolman. sas*"- Janny Fransoo (boven) en Tonny te glimlachenzy werden de onverwachte winnaars Zierikzee (Foto's PZCJ. Maris (onder) hebben alle reden de 2 km-race bij gen). Voorts nedaags inter nationaal veteranentennistoernooi ge houden. De deelname was ook dit jaar bjjzonder groot en de bezetting erg sterk. Het herenenkelspel werd ge wonnen door de heer Adema van Scheltemn, ex-veteranenkampioen van Nederland, terwjjl het damesenkelspel naar mevrouw Polderman uit Krulnin gen ging. De verdere resultaten waren als volgt: herenenkel tweede prijs de heer An- neveld: herendubbel: 1ste prfls de he ren Lomans/Reckers, tweede prijs: de heren Anneveld/Oudegeest; gemengd dubbel: eerste prijs mevrouw Vaar. ties/de heer Drost, tweede prijs: me vrouw Lomans/de heer Reekers; da mesenkel: tweede prjjs mevrouw Ap- klng; damesdubbel: eerste prijs: da mes Vos/Braak, tweede prijs: de da mes Loeb/Hijmans. Na afloop reikte burgemeester J. C. Evcraars in het gemeentehuis de prij zen uit. Hij bedankte de deelneemsters en deelnemers voor hun sportieve strtfd. PARIJS (ANP) De mogelykheic bestaat dat de klassieke wegwedstrijd van Bordeaux naar Parijs op 8 sep temher i. tegenovergestelde richting '.al worden gereden. De o-6anisatoren weten namelijk nog niet waar in Parijs de eind streep zal moeten komen, omdat de baan van Vlncennes 8 september niet rebruikt kan vorden. Men overweegt nu de renners in Bor deaux te laten finishen. KOUDEKERKE Rob Moens en doelpunten zijn twee zaken' die sinds Jaar en dag en ook vandaag nog bij elkaar horenHet bewijs werd zaterdagavond weer eens ln Koudekerke geleverd waar het oud-Zeeuws elftal het ten bate van Sport Steunt Zonneveld opnam tegen de plaatselijke zaterdagmiddagclub VCK. De veteranen hadden nog techniek, taktiek en lucht voldoende om hun tegen standers kansloos te maken. En Rob Moens was weer een sterk wapen van de ex-provinclale spelers: hjj scoorde drie van de vier veteranendoelpunten. VCK zette er één treffer tegenover: 4-1 dus. Een verdiende zege, want het oud-Zeeuws elftal was meer in de aanval en voornamelijk dankzij Moens ge- vaarlijker. Jan Keulemans (RCS) nog altijd een snelle rechtsbuiten, opende de score: 0-1. Uit een penalty wegens een handsbal van Evert Jansen maakte Moens er 0-2 van. Struikelend in het strafschopgebied en tenslotte zelfs op de grond zittend slaagde Moens er toch nog in zijn tweede doelpunt te scoren. Na rust zorgde Karei Bömer voor 3-1, nadat ln de eerste helft met name Jan Melis, Piet Wisse en Daan Patty goede kansen voor VCK hadden laten liggen. Ook in de slotfase bleef het oud-Zeeuws elftal sterker en Moens zorgde tenslotte nog voor 4-1. Lex Langendljk (Zeeland Sport) viel met een kuitspierblessure uit Arie den Hartog, Harm Ottenbros en Rini Wagtmans heeft de sportcommis- sie toegevoegd Peter Post (Amstel veen^ Jan Harings (Sibbe), Wim Sche pers (Stein) en Harry Steevens (Els loo). De reserves zijn: Cees Zoontjes (Tilburg) en Gerard Vianen (Koeken voorts heeft de sport commissie voor de profstayerij ingeschreven Piet de Wit tWormer), Piet van der Lans (Sche veningen) en Jaap Oudkerk (Naar den). In de achtervolging bij de be roepsrenners zal ons land worden ver tegenwoordigd door Leo Duyndam (Honselersdijk) en Gert Bongers (Voortst). Voor het eerste vinds vele jaren zal ons land niet vertegenwoor digd zijn bij de profsprinters. De sport- commissie heeft daarentegen wel be sloten alsnog Keetie Hage (St.-Maar- tensdljk* uit te late komen bij de achtervolging voor dames. LONDEN (ANP) De Britse voetbal competitie heeft zaterdag een woelige start gehad. Vjjftig toeschouwers wer den gewond bjj de ontmoeting voor de Schotse league tussen de aartsrivalen Glasgow Rangers en Celtic In het Ib- roxstadion. Onder een hagel van fles sen doorbraken honderden verhitte sup porters het politiekordon en namen be zit van het middenveld. De politie ver richtte 38 arrestaties eerd de orde her steld was. In tegenstelling daarmee waren er geen moeilijkheden bij de twee grote wed strijden voor de Britse league: Liver pool-Manchester City en Manchester Unlted-Everton. Titelhouder Manches ter City werd met 2-1 geklopt door Li verpool, dat Tony Hateley had opge steld met wiens transfer ongeveer 800.000,gemoeid was. Manchester City speelde hetzelfde offensieve voet bal. waarmee het kampioenschap be haald werd. Liverpool liet het op con ditie en uithoudingsvermogen aanko men. Het maakte een aanvankelijke achterstand goed en nam ln de tweede helft het initiatief over. Manchester United won op eigen veld met 2-1 van Evert on. De voor ruim een miljoen gul den aangekochte Allan Clarke gaf Leicester In London een voorsprong van 1-0. Met grote energie redde Queens Park, debutant in de eerste di visie. tenslotte het gelijke spel. Twee van Terneuzmns gevaarlijkste aanvallers, Jan Doorns (rechts) en Eu- géne Lauret (midden) trachten de bal in het doel van apendrecht te werken. Het zal ditmaal niet lukken. (Foto PZC). TERNEUZEN Uit de oefenwed strijd tegen de sterke weeteljjke twee- de-klasser Papendrecht, gistermiddag op het Zuidersportpark, kan de Zeeuws-Vlaamse tweede-klasser Ter neuzen moed pntten: de aanvalsllnie kan zich voldoende kansen scheppen! Een andere, niet minder belangrijke zaak is: zjjn er ook aanvallers die vol doende van deze kansen kunnen be nutten? Gistermiddag scheen het van niet! Op de valreep bevochten de Zeeuws-Vlamingen gistermiddag een 22-geljjkspel, terwjjl z(j ln feite voor rust al een beslissende voorsprong hadden moeten nemen... Terecht experimenteert trainer Arie Stehouwer nog ln deze oefenwedstrij den Zo speelde Terneuzen gistermid dag het 4-3-3-systeem. Een aanvals llnie van drie man dus. Er bleken wat bezwaren aan te kleven. Ten eerste behoeft dit systeem drie snelle aan vallers en de grillige Jan Dooms (die overigens een zeer gevaarlijke kansen- benutter is) is wat te traag (geen wonder dus dat Doorns zich na afloop uitsprak als voorstander van 4-2-4). Een tweede bezwaar was dat Ter neuzen dit 4-3-3-systeem gister middag wat te consequent toepas te. Trainer Stehouwer had wel de opdracht gegeven dat er zo dat mo gelijk was een mannetje meer in de aanval moest (dat mocht zelfs een verdediger z(jn) maar ln de praktijk gebeurde dat toch te spo radisch. Gevolg: de gevaarlijke Lauret werd meestentijds uitge schakeld. ,Wat wil je', zei hij later, ,ik stond bijna steeds tegenover een dubbele stopper". Vooral ln het laatste kwartier toen verdediger Hanne van der Hooft een kwartet maakte van het aanvalstrir. werd Terneazen veel gevaarlijker. Eer tegenslag voor Terneuzen was dat ver dediger Piet Gilde met een ernstig' enkelblessure uitviel. Met Van Huil» Tonny Roose en Van der Hooft vorm de hjj een hechte defensie. Vooral Pie- Geelhoedt en Rini DejJ bewezen op he: middenveld al in vorm te zijn, even als trouwens Willy Verhage. Zij droe gen munitie aan voor het aanva!stri< Dooms, Lauret en Msebaert. Aanval Ier Plet Wissel was dankzij een voet blessure nog hjj de toeschouwers. Al met al: Terneuzen heeft inderdaad het spelersmateriaal om voor Iedere op ponent een zeer gevaarlijke rivaal te zjjn. Vooral Eugène Lauret kreeg voor rust ondanks zijn zware bewaking enkele schitterende kansen. Twee keer kogelde hij zeer laag rakelings naast en de derde keer sloeg de bal na zijn schot vla de vuisten van de keeper en vla de lat over. Terecht nam Ter neuzen na 25 minuten door Jan Dooms (die met een prachtig diagonaal schot na een pass van Plet Geelhoedt scoor de) de leiding: 10. Nog voor rust werd het door de beste man van het veld, John ten Oever, ex-prof, pas van DFC naar Papendrecht overgekomen, echter 11. Na rust knalde Versteeg van Papendrecht tegen de paal Ter neuzen scheen verslagen toen Ten Oever Papendrecht de leiding gaf (1—2). Maar het Zeeuws-Vlaamse slotoffen- sief was beslissend. Eerst kreeg Van der Hooft twee uitstekende kansen (eenmaal alleen voor de keeper) maar tenslotte zorgde Verhage met een kop bal uit een voorzet van Jan Geelhoedt (invaller voor Gilde) voor de gelijk maker. Een alleszins verdiende geljjk- maker (22). (Van onze sportredacteur) De 30-jarige Cor Jansen uit Kruinin- gon (waar hij onderwijzer is) en uit Water lamdkerk je (waar hij nog eUc weekeinde is te vinden in zijn ouder lijk huis) begint op een indrukwek kende manier de aandacht in de schaak wereld te trekken. Al weer jartsüang is ht) onbetwist Zeelands sterkste schaker. A nders gezegd: in het betrek kelijk kleine Zeeuwse schaakwereld- je is hij een klasse apart. Maar behalve bi) wat insider s onze schaak/medewerker dra C. B. vam den Berg uil Amsterdam bijvoorbeeld) was hij over de provinciegrenzen nat- welijks bekend. Dat is de laatste maan thai dam wel radicaal veranderd. In de eerste plaats won hij als eerste Nederlander het kandidatentoernooi rorrexpondentieschaak (en hij zit nu derhalve als eerste Nederlander in de finale van het werel/lkampioenschap rorrespowlentieschaak)En voorts won Cor Jansen de Zeeuwse Jan Jans sen mogen we wel zeggen iw het afgelopen weekeinde het open kampi oenschap van Nederland. Proficiat. Het duurt even voor je zo'n kandida- toernooi correspondentieschaak wint. Want: iedere zet gaat per brief. Kort omeen jaar ot drie is zo voorbij. Je kimt natuurlijk precies de juists zet trachten te vinden in de schaak boeken (en Cor Jansen heeft dan ook ongeveer 150 schaakboeken waaronder enkele in het Russisch) maar... dat voordeel hebben zijn tegenstanders ook en dus is er van geen voordeel sprake Bovendien bestaat confectieschaak niet. En derhalve moet zelfs m het correspondantieschaak de deelnemer op een gegeven moment een eigen vondst in de stelling invlechten wil hij niet met remise genoegen nemen. Cor Jansen deed 'dat. Resultaat: zelfa Russische kranten publiceerden par tijen van hem. Ah we schrijven, zelfs Russchische kranten leggan we het ac cent verkeerd want schaken heeft i» Rusland zo ongeveer de populariteit van voetballen. Tegenover een van on ze verslaggevers in Zeeuwech-Vlaan- deren gaf Jansen dan ook glimlachend toe: J)e Russische kranten besteedden meer aandacht aan mijn overwinning dan de Nederlandse. Zelfs het blad ran de NederlawLse schaakbond is zeer beknopt geweest.' Voor insiders is deze jioorbraak' van Cor Jansen niet onverwacht gekomen. In 1957 al werd hij jeugdkampioen ran Zeeland en werd hij tweede bij de strijd om de nationale jeugdtitéL Ook vorig jaar al had hij hel open kam pioenschap ran Nederland moeten winnen: hij stond voortdurend aan da leiding maar moest na een ongeluk kig verloren laatste partij tenslotte de eerste plaats met drie anderen de len. Nu dus open kampioen Voor de Zeeuwse schaakbond komen deze successen van Cor Jansen pre cies op tijd. Want wat wil die pro vinciale bond T Men wil op ruime schaal propaganda gaan maken voor het schaken' Zo werd er in Vlissin- gen op het Stadhuisplein al fris van de lever simultaan geschaakt m de open lucht (Cor Jansen excelleerde daarbij ook). En wat is er voor een bond die propaganda wil maken be ter dan een .vedette' te hebben. 'Zoals de prestaties van Tom Okker van belang zijn voor de tennissport in Nederland, zoals de prestaties van Jan Janssen de wielersport stimuleren, zo als Anton Geesink het judo een stoot omhoog heeft gegeven, zo kan Cor Jansttn een wandelende reclame wor den voor het schaken in deze provin cie. En de Zeeuwse schaakbond kan daar zelf aan meebouwen. Zo is het nog niet eens zeker dat Cor Jansen mag deelnemen aan de offi ciële schaakkampioenschappen van Nederland. De Zeeuwse schaakbond moet- nu en onmiddellijk tn de bree springen voor zijn .vedette.' We tril len. Jansen wel eens aan het werk zien tegen de vaste clan die gewoon lijk de nationale titel betwist. Als dat gebeurt kan de Zeeuwse schaakbond gemakkelijk voor eigen publiek pro paganda gaan maken... Want derge lijke successen spreken immer tot de verbeelding. VLISSINGEN De befaamde Estland- ae schakers Keres en Ney zullen vol gend jaar in Zeeland in het strijdperk treden. De KNSB heeft aan de schaak club Zierikzee namelijk de organisatie opgedragen van de ontmoeting tussen een schaaktientai van Nederland en Estland. Paul Keres had de KNSB ver zocht een wedstrijd Nederland-Bstland te plannen Bovendien lag er bij de KNSB een verzoek van Zierikzee dat vorig jaar de Nederlandse schaak kampioenschappen organiseerde om weer een groot evenement op touw te mogen zetten. Zierikzee kreeg de na tionale titelstrijd niet wel het tref fen Nederland - Estland dat volgend jaar tussen mei en september zal wor den gehouden. Van beide zijden zullen er 8 senioren, 1 dame en 1 junior ach ter de borden plaats nemen. DEN HAAG (ANP) De Haagse tennisclub De Metselaars is kampioeD van Nederland geworden. Het reste rende eerste gemengd dubbelspel van ie competitiewedstrijd Leimonias-De Metselaars, die op 19 mei bij de stand 1-5 werd gestaakt wegens een blessure an Ada Bakker, Is zaterdag op de ba- ïen van het Leimonias gespeeld- Fred 4emmes en Marijke Jansen (De Met selaars) zegevierden ln drie sets: 5-7, 6-3, 7-5 over Evert Schneider en Ada Bakker (Leimonias), waardoor zjj het Nederlands kampioenschap voor dit eizoen voor hun club veilig stelden. MIDDELBURG De rlngrijdcrij op de tweede folkloristische dag donder dag 15 augustus, krijgt een record aan tal deelnemers: 111 rijders hebben zich inmiddels laten inschrijven. In verband met deze massale opkomst begint de optocht later, namelijk van half twee tot half drie. Voor de muziek tijdens deze rondgang door de jtad zorgt een com binatie bestaande uit ON'DA te Middel burg en ONDA Ritthem. De route die zal worden ge volgt isi Molenwater-Herengracht-Seisdam, Ach ter de Houttuinen. Langeviele, Potteu- markt. Markt noordzijde. Markt oostzij de. Nieuw Burg, Groenmarkt, Bachten- steene. Lange Noordstraat, Markt oost zijde. Lange Delft. Korte Delft. Dam. Molstraat, Koepoortstraat en Molenwa-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 7