WOESTELING SCHIET EN STEEKT 4 MENSEN NEER Beëindiging zittingen kantongerecht in Thools stadhuis wordt overwogen Zwaargewonde dader na urenlange belegering gepakt Oproer in wijk Miami Veel kritiek op Nixon's keus Mark waardig NEGERS SLAAGS MET POLITIE Vandaag in de krant... Fust Oogst Conventie ,Grafschenner' Duitser in zee verdronken ,DE EERSTE VERGISSING' FEL PROTEST VAN THOOLSE ZIJDE Aantal strafzaken neemt steeds af Rolgordijn )M H" ALGERIJNSE BOODSCHAP AAN ISRAËL 211e jaargang - no. 186 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 9 augustus 1968 (pagina 2) K f. B. *m iw «e W. huw. HMUradactwn O. A. 4* Kok. 9 AkaniMn«it^. t 1,0« h> t 13.SO 9 pW KM t 14.25 Hl kwkrtMl LOM. DRAMA OP AMSTERDAMSE ZEEDIJK MIAMI (AP) Donderdag is het tot een hevige schietpartij geko men in de negerwijk van de stad Miami en een woordvoerder voor de politie heeft verklaard, ,dat nogal wat negers' neergeschoten zijn. De politie vroeg gisteravond om meer munitie en de nationale garde was te hulp geroepen. ,Er wordt veel geplunderd en brand gesticht', aldus een politiewoord voerder. Het scherpe geluld van lichte wapens en de zware knallen van geweren weer klonken langs de 62ste straat waar woensdagavond voor het eerst in de mo derne geschiedenis rassenonlusten uit braken. De eerste schoten weerklonken om on geveer half vier in de middag, plaatse lijke tijd, toen de politie achter een rij patrouillewagens hurkte. De politie agenten zeiden een vuurgevecht te le veren met iemand in een huis van drie verdiepingen. Schreeuwend ,zlj willen ons allemaal doodmaken', verdreven de negers de politie uit een wijk van een blok aan de 62ste straat met een regen van flessen en stukken beton zo groot als honkballen. en reed een pantserwagen de en spoot wolken traangas uit. M* (Zie slot pag. 3 kol. 1) DE Thoolse veilingen hebben moeilijkheden met het fust. Ze zijn op soek naar 40.000 aardap- pelkisten, waarvan misbruik ge maakt zou worden. (Pagina S) DE OOGST dreigt een tegenvaller te worden. Aldus de conclusie van het dagelijks bestuur van de ZI.M. (Pagina 2) RICHARD NIXON is door de re publikeinen tot kandidaat voor het presidentschap gekozen en deze heeft op zijn beurt goever- deze heeft op zijn beurt gouver- zijn .running mate" aangewezen. Een schets van hun levens druk ken wij af op pagina 3. HANS VAN H„ de vermeende grafschenner is vrijgelaten. Op een persconferentie vertélde Van H. wat hij van de hele zaak denkt. (Pagina 7) Binnen- en buitenlands nieuws: pagina 1, 3 en 7 Zeeuws nieuws: pagina 2, 4 en 5 Sport: pagina 4 Financieel nieuws: pagina 11 Radio en tv: pagina 9 Politiemannen kijken voorzichtig om een hoekje tijdens de belege ring van de schutter. OUDDORP (GPD) De 20-jarige Herbert V'ranse uit Hechelein in Duits land is donderdagmiddag in zee ver dronken voor de kust van Ouddorp op Goeree en Overflakkee. Samen met zijn vriendin logeerde de Duitser voor de eerste dag in het badplaatsje. Toen hij na een wzempartij niet terugkeerde is alarm geslagen. Zijn lichaam is korte tijd later op het strand aangespoeld. AMSTERDAM De schietpartij in de rosse buurt'. Een van de slachtoffers wordt weggedragen naar de ziekenauto, terwijl om standers nieuwsgierig toekijken. AMSTERDAM (GPD) De Zeedijk in Amsterdam is donderdag avond het trieste decor geweest van een woeste schiet- en steekpartij. Een amokmakende Surinamer Waldy H. A. F. (34), die in de buurt bekend staat als groothandelaar in en grootgebruiker van verdoven de middelen liet na een ruzie in een café een bloedig spoor achter van twee doden en twee gewonden. Waldy verschanste zich in zijn wo ning. Na een vuurgevecht met de politie werd hij zwaar gewond aangehouden. Een onderzoek zal moeten uitmaken of hij is getrof fen door politiekogels of een po ging tot zelfmoord heeft gedaan. Gedood werden het 19-jarige kamer- meisje, Arnieke Sip»™, en He 20-Jarig;e Melchtot die Waldy probeerde matroos Johan Byloo'eld. Gewond raait- M "„.„teek ten de Sd-jange ult Keulen alkomsH- op. Het kamer- meisje strompelde het café uit en zeeg op straat ineen. Matroos Bijleveld liep haar achterna. Waldy, die inmiddels een pistool had >kken, Ruim een uur lang verkeerde de Zee dijk in staat van beleg. Een grote po litiemacht grendelde de omgeving van de woning waarin Waldy zich ver schanst had volledig af. Waldy loste in het wilde weg schoten uit het raam van zijn op driehoog gelegen woning. De situatie was zo gevaarlijk dat de po litie de GGD niet direct toestemming kon geven de gewonden op te halen. Ruzie De rampzalige schietpartij begon in café .Joike's Place' op de hoek van de St.-Olofsteag en de Zeedijk. Om ongeveer half negen kwam Waldy er volgens ooggetuigen zwaar onder invloed van verdovende middelen binnen. Hij was zeer agressief en zocht ruzie met Johan Bijleveld die aan de bar een pilsje zat te drinken. Hij gaf de matroos een klap in zijn gezicht. Anneke Sipsma zei tegen Waldy: .Doe niet zo gek'. Ook zei kreeg hierop een klap in haar gezicht. Enkele seconden later had Waldy een getrokl rende achter hem aan en Zie slot pag. 3 kol. 7) Een der slachtoffers jan de schiet partij wordt ondersteund door SPIRO T. AGNEW TWEEDE MAN (Van onze correspondent) MIAMI BEACH Richard Nixons keuze van gouverneur Spi- ro T. Agnew van Maryland als zijn kandidaat voor het republikeinse vice-presidentschap heeft in de liberale partijgelederen en ook daarbuiten veel ongenoegen en te leurstelling teweeg gebracht. In sommige kringen wordt het ,de eerste vergissing* genoemd, in de strategie die Nixon heeft gevoerd om zijn eigen kandidatuur in de wacht te slepen. Zijn keuze kwam als een verrassing voor bijna allen, die gehoopt en in ieder geval ver wacht hadden dat zijn keus zou vallen op een liberale kandidaat. Gouverneur Agnew. die Nixon's naam op het congres woensdagavond met een weinig geïnspireerde lange oratie in stemming plaatste, wordt door waar nemers van zijn beleid in Maryland .politiek opportunistisch' genoemd. Be gin dit jaar steunde Agnew nog Nelson Rockefeller, tot dat diens campagne tij delijk op de klippen scheen te zijn ge lopen. In Maryland, waar hij de gouver neursverkiezingen is ingegaan met een liberale reputatie, wordt Agnew nu met argwaan bekeken als degeen die de recente onlusten in Baltimore met aanzienlijk geweld liet onderdrukken. Richard Nixon ls gekozen tot re publikeins presidents kandidaat met 692 stemmen. RockefeUer kreeg er 287 en Reagan 182. Karakteristiek Deze onvatbaarheid waar het Agnew*s exacte ideeën en opvattingen betref juist ook datgene wat volgens in Nixon zelf karakteriseert. In de afgelo pen dagen heeft Nixon verklaringen af- -'3gd over een aantal onderwerpen die indruk achterlaten dat zij zijn aan vankelijk onbuigzame positie ten aan- van de oorlog in Vietnam en ten zien van een detentie met Oost-Eu ropa heeft geweigerd. Maar er zijn wei nigen die niet geloven dat Nixon's uit spraken misschien wel veranderd zijn, maar dat hij in wezen dezelfde politi cus is gebleven, die hem in vorige ver kiezingscampagnes de reputatie bezorgde van een in zichzelf gekeerde, ambitieu ze man, die zich niet ontzag achter ie dere liberaal een verkapte communist te zoeken. fZie slot pag. 3 kol. 3) THOLEN Op het departe ment van justitie wordt mo menteel overwogen geen zittin gen voor strafzaken en ci viele zaken meer van het Zie- rikzeese kantongerecht in het Thoolse stadhuis te houden. Het aantal strafzaken, dat in Tho- len wordt behandeld neemt steeds af. Bovendien wordt het kantongerecht van Zierikzee vanuit Middelburg door de kan tonrechter bediend en die Mid delburgse kantonrechter behan delt nu nog apart de Thoolse za ken in het stadhuis van de ge meente Tholen. Aan de hand van adviezen van de procureur generaal ,de com missaris der koningin, de offi cier van justitie en de kanton rechter wordt door de minister over deze zaak een beslissing ge nomen. Tot dusver is van de uit slag daarvan niets bekend. Wat de strafzittingen betreft zijn mr Th. Lebret en mr A. Veenhoven, officier en kantonrechter van oor deel: .Maak de aanwijzing van Tho len als plaats, waar nevenzittingen vanuit Zierikzee worden gehouden, ongedaan'. Naar de mening van de kantonrechter, mr A. Veenhoven, moet men wel maandelijks de ci viele zittingen blijven houden om de bewoners van het eiland Tholen lan ge reizen en veel kosten te besparen. De strafzittingen worden lang niet elke maand gehouden. De laatste jaren was er slechts eenmaal in de drie, vier of vijf maanden een zit ting Zoals gezegd: het aantal za ken loopt steeds achteruit. Volgens de statistiek van het departement van justitie werden in 1965 la totaal Niet efficiënt Commentaar van mr Th. Lebret, of ficier van justitie te Middelburg, die alleen over strafzittingen spreekt: ,We moeten geen extra zit tingen in Tholen meer houden. Het ls werkelijk niet efficiënt meer. Een ander argument is ook, dat vroe ger Zierikzee een eigen kantonrech ter had, maar dat de plaats in Zie rikzee nu door de kantonrechter van Middelburg wordt vervuld. Om dan ook nog weer naar Tholen te gaan. dat wordt te ver. Vroeger kwamen ook zaken van kleine overtredingen voor het kantongerecht. Tegenwoor dig wordt er steeds meer op straat afgehandeld; men schikt liever", op Tholen zelf is men het daar met mee eens. Tijdens de laatste verga dering van de Thoolse gemeenteraad werd een motie aangenomen, waar in werd gesteld, dat alles moet wor den gedaan om de zittingen van het Zierikzeese kantongerecht ook in Tholen te laten doorgaan. De raad attendeerde in die motie op de gro te bezwaren, die de langdurige en omslachtige reis 4 tot 5 uur voor de bewoners van het eiland Tho len. met zich brengt, als men voor het kantongerecht in Zierikzee wil verschijnen. De gemeenteraad van Sint-Annaland betuigde in de verga dering van woensdagavond adhesie aan de motie, die is gestuurd naar de minister van justitie, de commis saris van de koningin m Zeeland en het Zierikzeese kantongerecht. Paar centen Burgemeester J, E. van Boeijen van Tholen heeft het gesprek op het ei land over deze zaak aan de gang gebracht. .Mijn eerste bezwaar is. dat men hierover gaat beslissen zon der er ook maar met een woord over te hebben gerept met de be stuurders van de gemeenten op het eiland. En dan het feit zelf. Het dienstbe toon van de overheid wordt voor een paar oenten gewoon teruggedraaid. De kosten worden nu afgewenteld op de rug van de particulier'. Volgens burgemeester Van Boeijen staat de kantonrechter vermoedelijk alleen in zijn mening, dat de civiele zaken wél in Tholen moeten blij- van behandeld'. Ik vraag me af. waarom men na die civiele zittin gen als die zouden blijven niet 's middags nog even kan blijven om de strafzaken af te doen. De over heid denkt wel erg gemakkelijk over haar dienende taak. Het rijk doet gewoon maar. Ik heb trouwens wel het idee. dat men is geschrokken van die 4 tot 5 uur reizen naar Zie rikzee. Men heeft zich dat waar schijnlijk niet eens gerealiseerd'. Speculaties over de beslissing van de hebben de minister een brief ge stuurd, waarin wordt gevraagd geen beslissing te nemen voor alle ra den zich hierover hebben uitgespro ken. Mijn collega's op het eiland zijn het met het standpunt van de Thool se raad eens. Als de beslissing wordt, dat de zittingen niet meer worden gehouden, laat ik het er niet bij zit ten. Dan zuilen we de zaak aan ka merleden voorlegen, Deze kwestie heeft van die psychologische kanten, waardoor de democratie im-populair wordt'. Van de zijde van het kanton gerecht in Zierikzee wordt gesteld: .Het is een financiële kwestie. Het gaat er niet om, dat de belangen van de mensen niet groot genoeg zijn, maar er staan andere belangen tegenover. Het is zonde van onze tijd, die beter rendabel gemaakt kan worden. De opkomst wordt steeds geringer-.' kamerlid Visser van '66 heeft onlangs de regering een argeloos-aan doende vraag gesteld over wapenleveranties, waarop ml. nister Luns haastig een soort IJzeren rolgordijn neeft neer gelaten. Uit zijn antwoord viel als ztjn mening af te leiden dat men over zulks dingen eigenlijk niet spreekt. De heer Visser had gevraagd of de regering bereid zou zijn om aan de kamer, bij voorbeeld tweemaal per jaar, een opga ve te verstrekken van de lande® die met goedkeuring van de ministeries van buitenlandse zaken en economische za ken ln de voorgaande periode vanuit Nederland wapens hadden verkregen. In een toelichting wees de vraagsteller er op dat het parlement op de gang van zaken bij de wapenleveranties uit of vla Nederland eigenlijk alleen maar achteraf enige Invloed kan uitoefenen, hetgeen soms tot kortsluitingen tussen regering en kamer leidt, zoals bijvoor beeld in de kwestie Nlgeria-Blafra. De heer Visser wilde nu de kamer in staat stellen om sneller te reageren, namelijk op grond van door de regering zelf ver strekte gegevens. Maar zijn vlieger gaat niet op: ae regering denkt er eenvou dig niet aan om deze gegevens open baar te maken. Ziehier de overwegingen: factoren van politieke en economische aard, zomede veiligheidsoverwegingen, ver zetten zich niet zelden tegen publlka- ties van de bewuste gegevens. Zij zou den met name schade kunnen toebren gen aan de betrekkingen met en tus sen andere landen, evenals aan het Ne derlandse bedrijfsleven. Dergelijke wa pentransacties worden dan ook niet uit drukkelijk vermeld in de publikatie* van het centraal bureau voor de statis tiek. De enige garantie die de regerinj wil geven is de verzekering, steeds zorgvuldig overweegt of leve ranties van wapenen aan vreemde landen kunnen worden toe gestaan. Dat gebeurt van geval tot geval. Dit antwoord komt er op neer. aat de regering de heer Visser laat weten dat nij over derge lijke zaken niet moet praten. Wapenproduktie en wapenleveranties zijn altiid met een sfeer van ge heimzinnigheid verweven. In het begin van deze eeuw doken de namen op van wapenfabrikanten als Krupp, Arm- ng. Vickers, van zakenlieden en speculanten als de befaamde sir Basil Zaharoff. De buitenwacht had nogal eens neiging om rond deze handel een romantische waas op te hangen. De k was echter allerminst roman- achter de schermen was er bij voorbeeld sprake van een internatio nale samenwerking tussen de fabrikan ten van kanonnen en springstoffen met als gevolg, dat in de Russlsch-Japanse oorlog (19041905) aan beide kanten doden vielen door dezelfde kanonnen van Krupp. Tien jaar later schoten de Turken met Engelse kanonnen op de Engelsen en de Russen met Oosten» rijkse op de Oostenrijkers. Jan Romein, die dit voorbeeld aanhaalt in .Op het breukvlak van twee eeuwen', zegt daar over niet zonder sarcasme: ,Men stare zich daarop niet blind, de tranen van de moeders der gesneuvelden hebben ook dezelfde chemische samenstelling*, Nee, wapenleveranties zijn niet roman dat tisch, het gaat om een spijkerhard be. - dQ een dodelijk produkl wordt verhandeld, een produkt waar aan ln menig opzicht in de letterlijke zin van het woord bloed kleeft. Waar om zou men nu een dergelijke handel voor zover daaraan de regering me dewerking verleent zich onttrekken aan de parlementaire controle? Men zou menen, dat die controle mede gelet op allerlei politieke implicaties juist van heel groot belang kan zijn. Niettemin wordt ln het regeringsant- woord aan het kamerlid Visser een (wat wij hierboven noemden) .IJzeren rolgordijn, neergelaten: de regering wü er niet aan meewerken dat de kamer periodiek over gegevens gaat beschik ken, op grond waarvan het regerings beleid inzake wapenleveranties kan worden getoetst. Daarmee echter wordt in feite een stuk regeringsverantwoor delijkheid aan de controle van het par lement onttrokken. De regering aoet dat met een beroep op het geheime ka rakter van de hier aan de orde zijnde handel. Is dat terecht? We nemen aan dat de direct-betrokkenen inderdaad een volledige geheimhouding nastreven om allerlei vaak minder sympathie ke redenen. Maar dat betekent toch niet. dat deze geheimhouding van ho gere prioriteit zou mogen zijn dan de parlementaire controle. Er moeten mo gelijkheden zijn te vinden bijvoor de regering te dien aanzien te contro leren. Wapenleveranties, totstandgeko men onder goedkeuring en vaak ook met directe medewerking van de rege. ring, mogen wat het parlement betreft, niet met geheimzinnigheid worden om geven. We nemen aan. dat de heer Vis ser allerminst tevreden zal zijn me* dit antwoord van minister Luns. In de kamer zal hij bovendien, naar wij ho pen. niet de enige zijn. Er zullen gele genheden genoeg ztjn rond het Bin nenhof om er op terug te komen. Dit antwoord kan niet het laatste woord zijn. NEW YORK (AFP) Secreta ris-generaal Thant heeft donder dag een boodschap van de Alge rijnse regering over het gekaapte Israëlische vliegtuig doorgegeven aan de vertegenwoordiger van Is raël bij de Verenigde Naties. De in houd van de boodschap is nog niet bekend, maar bij de VN toonde men zich optimistisch ten aanzien van de kans dat de bemiddeling van Thant tot teruggave van het Israëlische vliegtuig zou kunnen leiden. In bevoegde kringen ln Tel Avir ls don- toestel met bemanning en passagier vóór donderdagavond vnj te laten, ee ultimatum betekent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 1