,Gist en poedersuiker' over Terneuzen BILT Regen en hagel zetten straten blank Knokken' om negen ereprijzen op tweede ringrijdersfestijn VLII viste 200 jaar oud anker op Volgend weekeinde Perseïden te zien 2 Beker koningin wellicht definitief in eigendom Jan Hora Belgisch schip na botsing voor haven van Hansweert doorgevaren Forse groei van Speeltuin Zuid' MINDERH0UDS OP MARIETJE NA UIT DE (RINGRIJDERS)STRIJD Verdachte overval Westkapelle wordt voorgeleid BEËDIGING VIJF KMA-OFFICIEREN ALMANAK NOTA VAN DE CULTURELE ADVIESRAAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1968 VLISSINGEN Op verschillende plaatsen in Zeeland heeft de zware regenval met flink on weer dinsdagmiddag waterover last veroorzaakt- Kelders liepen onder en straten stonden blank. In enkele plaatsen moest de brandweer eraan te pas komen om met pompen het regenwa ter, dat zich had vermengd met rioolwater te verwijderen. In Hansweert Uepen enkele woningen nan de Korte Geer, het laagste punt van Hansweert, onder. Ma de deur drempel kwam er ook water binnen in café Knuit. De recreatiezaal van huize Mariaoord moest worden be vrijd van vijf centimeter water. Daar ook stond wel een halve meter water in de kelders. Ruim anderhalve meter water werd ook gemeld uit kelders in Kruinin- gen, met name op de Meidam, het Eind de Rondte en in de Burge meester Vogelaarstraat. In Hans- weert moest de brandweer met pompen het water verwijderen. Ook de gemeente deed er met pompen aan mee. In Kruiningen dweilden i de bewoners zelf het vocht op. OP 15 AUGUSTUS IN MIDDELBURG De laraüelweg langs de rijksweg in Kloetinge stond dut" aubbelblank van de regen en hagel. De neerslag in Vlisingen was maar vijf mm, maar op andere plaatsen in Zee land nel meer regen, naar mate men richting Brabant naderde werd het steeds meer. In Eindhoven viel lan delijk gezien de meeste regen: 40 mm. Grafschennis in Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM (ANP) De be heerder van de geallieerde militaire begraafplaatsen, aan de rijksweg te Bergen op Zoom naar Roosendaal, con stateerde maandag dat in de bezoekprs- kapel op de Canadese begraafplaats met viltstift enkele woorden waren ge schreven. De tekst van het geschrevene en de wijze van schrijven geven de indruk dat men niet te doen heeft met de be kende maniak. De recherche stelt een onderzoek in. HANSWEERT Het Belgische met 500 ton erts geladen motorschip Hen ry Louis is in de nacht van zondag op maandag tegen een Franse duween- heid gebotst voor de haven van Hans weert en daarna doorgevaren. In Ant- LISSIN GEN De .Missingen I' van schipper H. Oreel is dins dagochtend de vissershaven van Missingen binnengelopen met een bijna twee eeuwen oud anker. .Maandagmiddag viste het lis- -singse vissersschip liet ruim drie-, cn-haive meter lange anker op tijdens het longvissen op de Ton- torn bank. Het. door zeepokken en ander groeisel bedekte anker was in de fcettingpees (een voor het net over de groiul slepende ketting, die als wekker dienst doet) terechtgekomen. De bemanning van de VLI I ,Drie gebroeders' deed er zo'n twee uur over om het kolossale a nicer aan dek te krijgen. Ook dinsdagochtend moest er heel wat gemanoeuvreerd worden om het gevaarte op de kade te depone ren. De bemanning van de .Drie gebroeders' had inmiddels het begroeisel en de ergste roest verwijderd en het bleek, dat het anker zich nog in uitstekende staat bevond. Op een van de armen van het anker dichtbij de schacht staan een merk en het jaar, waarin het werd ge smeed. Het anker dateert van 1773 en het onderste deel v»an het merk bestaat uit de letters VOC (Verenigde Oostindische Com pagnie). Boven deze letters staat de letter A. Schipper Oreel heeft zijn curieuze vangst voorlopig op de kade bij de vissershaven gelegd. Hij weet nog niet wat nij er mee gaat doen. Er bestaat een kans, dat het gemeentelijk museum van Vlissingen het an ker zal aankopen. Hierover is echter nog geen beslissing geno- Op de foto: het lossen van het achttiende eeuwse anker ïn de Missingse vissershaven. (Foto PZC) MIDDELBURG De folklo ristische commissie ziet de voor raad ereprijzen voor het tweede ringrijdersfestijn in Middelburg aardig uitdunnen, wanneer drie ringrijders even goed in vorm steken als vorige jaren. Op de tweede folkloristische dag, don derdag 15 augustus, zit er een kansje in dat Adrie Reynierse uit Koudekerke voor de derde keer de beker wint van H. M. koningin Juliana. Daarmee zal deze ereprijs dan definitief in zijn bezit komen. Ook de beker van de gemeente Middelburg gaat wellicht definitief de deur uit als Bart Koets uit Biggeker- ke weer even treffend naar de ring gaat steken op 15 augus tus. En dan is er de beker van de algemene Zeeuwse verzeke ringsmaatschappij, die ook in eigendom kan komen. Er zitten voor de ringrijders meer kansen in om ook eens een beker Ie winnen, want drie toprijders ont breken op het appèl: Joost en Sam Mïnderlioud uit Westkapelle en Van Eijzeren uit Domburg. Bij elkaar nemen rond de honderd ringrijders deel aan de tweede folkloristische dag in Middelburg. Er wordt om acht uur gestart. Tegen één uur wordt veer de optocht geformeerd. Tn verband mot de verschuiving van het toeristenseizoen is de tweede folkloristische dag een week eerder dan in andere jaren. Er worden op 15 augustus nogal wat Belgen venvacht In verband met de aan te vieren rk-feestdag. De ringrij ders komen zoals dat gebruikelijk is, op die dag in Walchers costuum in de baan. In de optocht zullen zij de gemeente- en afdelingsvlaggen meevoeren. VERSIERING Om negen uur begint op die ring- rijdersdag al het bekijken van dc versiering en het vlechtwerk bij de paarden. Dat gebeurt door een Jury die bestaat uit de dames mevr. M.Diïjber-Halbertsma. mevrouw T. C. Rlauw-De Wilde, mevrouw Tj. den Boer-Roèlfsema. mevrouw H. Sandberg bot Essenbur» Hieben- daal. mevrouw E. Schenk-Van de Sande en mevrouw J. Popma-Salo- mé. De uitreiking van de ere-prij- )ks vijf uur in de vinden. Zealands ORGELCONCERT N IEL WE KERK MIDDELBURG Een waar meesterorganist ;s niet alleen rommissnrs der kon iv-m m- J I een kunstenaar die'over een buitenge- van^^Jartsen zal' de kónfnkliike be- wone techniek en een grote muzikali- kers uitreiken. Naast de beker van |eSt beschikt, hij is ook de kenner van koningin Julimu val! or ook Iicl orgel m.-t von gioot geiovl vooi de beker van koningin Wdhelnuna ,n juiste keuze van de reg.Kers die het Ian ij'inevftheelcp wordt voor dc 22- lijR e-rvaien bij liet conceit dat de keer "verreden. üSgemeeete, m,Jm h*che.organi« ju Mora in de t Driihor reikt de Midde.lhiir<*se Nieuwe Kerk te Middelburg gar. ti j zat beker uit Verder is er de beker' e!' !,an een v00r hem vreemd orgel, veel vanm-dr A I J M Mes vwt het instrument te leren kennen de vierde keer te Wrrijden.vorig hq met gehad hébben; laar gewonnen door Joost Minder- ,vas .het tvnhiwn houd en de voor de zesde kee>- te! reisvisum zou krijgen. En we hebben vBrriiden PZC-beker thans noê in hel oroel mogen horen in alle schoon- hetbezit van CeesHouteroian oro- heid die het bezit en in alle veelzijdig vinciaai kampioen. Buiten de eerder |ieid dl® d<? genoemde ereprijzen zijn e, nog de Hora'bood, ziïn puWlek een zeer rijk orïizen ven de firms Tobse en Cal- progianvmu. Mtl name heeft hij ÜL tuc* Lx De federatie van folkloristische Yele vormen doeri hojm AKer^ret pen steil wederom een beker de vonn yan.de voorloper van deze van de 16e eeuwse Da Palestri- na. Voor beide vond Hora een geheel verschillende klankkleur. Van zijn land genoten uit de 18e eeuw, Cernohorsky en diens leerling Jan Zach, speelde hij een fuga (beide in a). De muzikale vorming van het volk in Bohemen be rustte in de 18e eeuw voornamelijk bij de-dorpsschoolmeesters die tevens orga nist waren. Ze waren technisch en com positorisch goed onderlegd. Cernohors ky die uit een onderwijzersgezin voort- kwam. stichtte de Tsjechische orgel- Er is nog geen zekerheid over de ach.oo!. De fugavorm was bij hem en muziek tijdens de optocht door de j 2jjn leerlingen favoriet, hun fuga's zijn stad. Het blijkt steeds weer een knappe werkstukken, maar ritmisch netje Minderhoud deze trofee. Er zal in drie banen worden ge reden in dertig beurten. De eer ste twintig beurten maken uit wie er in de finale komt. De der tig uitgeselecteerde ringrijders rijden in de finale tien beurten. De verdere prijsuitreiking zal op 15 augustus plaats vinden, in de concertzaal. heel probleem tc z.ijn dagen een muzieltkorps te versieren. Onderhandelingen op dit punt wor den thans nog gevoerd. Om de or ganisatie mede financieel rond te krijgen zullen er weer speldjes den verkocht. Derde openbare lagere school in Souburg SOUBURG. Het is nu zeker dat het openbaar onderwijs in Souburg zal wor den uitgebreid met een derde school. In afwachting van een definitief ge bouw zal de school worden onderge bracht in een tjjdeiyk gebouw aan de Irenestraat in plan Nagelenburg. De school speciaal bestemd voor het snel toenemend aantal bewoners van plan Nagelenburg zal maandag 12 augus tus van start gaan met vier klassen. van de twee duwbakken aanzienlijke schade kreeg en vol water liep, moest op een slik aan de grond worden gezet voor een noodreparatie. Na de repara tie is de duweenheid doorgevaren. De botsing ontstond omstreeks half twee 's nachts toen de duweenheid de haven invoer en het Belgische schip de haven verliet. De duweenheid. de Pre sident Herrn Schmidt met 1500 ton erts geladen, is eigendom van de Com- mimauté Navigation Francaise Rliena- ne, kreeg ernstige schade aan één van de twee duwbakken. De bergingsvaar tuigen Inktvis, Haai en Tijgerhaai van L. Polderman trachtten de duwbak leeg te pompen. De duweenheid moest echter op een slik worden gezet voor een noodreparatie, die bij laag water is verricht. Nadat de platen waren gelast kon de duweenheid de haven binnenva ren. De Belgische boot had ook schade, maar voer door naar de haven van bestemming, Antwerpen. In de buitenhaven van Hansweert vond maandag voorts een lichte aanvaring plaats met lichte schade tussen het motorschip .Catharina' en de sleepvlet .Merwede'. Maandagmiddag tot slot zat het sleep- schip De Maim 18, die met 1500 ton erts was geladen, enige tijd vast op de dam in de buitenhaven. Het schip was bij het binnenvaren uit de koers geraakt. De Tijgerhaai van Polderi neeft de Malm 18 vlotgetrokken. Jeugdland sluit met erwtensoep MIDDELBURG Het Middelburgse jeugdland zal morgen (donderdag): voor de laatste keer van dit jaar zijn geopend. De schooljeugd uit Middelburg en wijde omgeving heeft zich dan bijna, vier weken kunnen uitleven in .Vijver- vreugd' aan de Koudekerkseweg. Ter gelegenheid van de sluitingsdag staat er een bijzondere attractie op het program ma. De kinderen, die een bord en een lepel meebrengen kunnen namelijk deel nemen aan een doorlopende smulpartij met erwtensoep als enig gerecht. Deeltjes in lichtgevende wolk TERNEUZEN De stichting Speeltuin Zuid', op 1 juli j 1 opge richt door de bewoners van de meest zuidelijke woonwijken vani Terneuzen, telt reeds meer dan driehonderd leden, die het ,werk van de stichting steunen met een contributie van 18,per jaar. Zo meldt het eerste nummer van van de nog jonge stichting. Overigens wordt er meteen aan toege voegd dat een minimaal ingerichte j speeltuin momenteel ruim 20.000 kost. En aangezien de stichting nog lang niet over een dergelijk kapitaal kan be-J schikken, wordt bovendien een beroep op de leden (en sympathisanten) gedaan om het werk te steunen door het aan schaffen van obligaties ten bedrage van 10. 17.50 en 25. Uit .Speeltuin- nieuws' blijkt voorts dat de stichting reeds een tweetal plaatsen op het oog heeft om de speeltuin te vestigen, na melijk op de hoek Bachlaan-Alvarez- laan-Invalaweg of op de hoek Wagner- hof-Alvarezlaan-Katspolderdijk. Welke van de twee plaatsen het zal worden hangt af van het gemeentebestuur van Terneuzen waarmee reeds van gedach ten is gewisseld. Voorts wordt een beroep gedaan op mensen die willen meehelpen de speel tuin op te bouwen en in te richten, ter wijl de jengd van Ternenzen-Zuid wordt opgewekt een naam voor de tuin te be denken. Degeen, die de meest gepaste naam bedenkt, mag volgend jaar speeltuin officieel openen. VOLKSSTERRENWACHT IN MIDDELBURG NEEMT ZE WAAR MIDDELBURG De nog jonge Middelburgse volkssterren wacht zal zowel visueel als foto grafisch deelnemen aan het waarnemingsprogramma van de Perseïden, een meteorieten- zwerm, die ieder jaar omstreeks 11 en 12 augustus is waar te ne men. van rond 80 Opgravingen bij Rilland-Bath gingen niet door RILLAND-BATH Het onderzoek dat de dienst Rijks Oudheidkundig Bo demonderzoek dinsdag op de schorren van de Reigersbergsepolder bij Rilland- Bath zou instellen naar aanleiding van oudheidkundige vondsten die men daar heeft gedaan, is met doorgegaan, Er stond ruim een meter water in de put en daardoor zouden de kosten om ver dere opgravingen mogelijk te maken dermate hoog zijn geworden dat zij in geen verhouding zouden hebben gestaan tot de waarde van de eventuele vond sten. Bovendien bleek gisteren een dragline die bij het werk zou moeten worden ingeschakeld, defect te zijn. Het terrein komt droog te liggen, zo dat men na 1970 zonder veel kosten alsnuog opgravingen kan doen. Besloten is dan ook tot die datum geen opgra vingen meer te doen. Omstreeks die tijd doorkruist de aarde namelijk een zwerm kosmische stof, die in diameter varieert van een tien de millimeter tot een decimeter. De ze stof beschrijft een baan, die reikt van binnen de aardbaan tot buiten de baan van de verst beken de planeet Pluto. Wanneer één van deze stofdeeltjes de atmosfeer van de aarde treft zal het door zijn grote snelheid worden ge ïoniseerd. Van de atomen, die dit deeltje bezit, worden elektronen afgerukt nadat liet tot gloeiens toe door de wrijving met de atmosfeer is verhit. Daardoor hult dit deeltje (meteoriet genoemd) zieli in een lichtgevende wolk, zodat het ver- sohïnsel zichtbaar wordt. Dit op lichten geschiedt; op een hoogte var ongeveer 110 kilometer en het uit doven op een hoogte J or kilometer. Hoewel door de uitgestrektheid van deze zwerm de eerste meteoren ai eerder zijn waar te nemen ter wijl ze ook not tot ongeveer 20 augustus door het luchtruim schie ten stoot de aarde omstreeks 11 en 1(2 augustus op de hoofdmacht var de meteorietenzwerm, Men kan er op rekenen, dat ongeveei elke minuut een meteoriet weg schiet, waarbij het met een snel heid van ongeveer 60 kilometer per seconde de dampkring treft. Alle stofdeeltjes schieten in dezelfde rich ting door de dampkring, omdat de zwerm een vaste baan volgt. Door het perspectivisch effect lijkt het echter of ze één punt van de hemel ontvluchten en wel bij het sterretje Persei, vandaar de naam Perseiden. Volgend weekeinde kan men vele am-a teursterrenkundigen aan het werk vinden, want deze meteorietenzwer- men worden regelmatig op interna tionaal niveau waargenomen. De ba nen worden op speciale sterrenkaar ten aangetekend, de tijd van het oplichten genoteerd, de helderheid bepaald en nog talrijke wetenswaar digheden meer. WESTKAPELLE De Minder- houds uit Westkapelle, zonen en doch Ier uit een sterk ringrijders- geslaclit houden ermee op. Leen, Nel, Sam, Noach, Joost: noem ze maar op. Ze konden er alle maal wat van. Vijftienjarige Ma- rietje is de enige die de naam van de familie hoog blijft houden. Oj) dit punt Is er creen rede tot pessimisme. In de ereklasse is dit pittige boerenmeisje dit jaar in Ritthem reservekampioene geworden. .Maar de andere Mïnderhouds zet ten de lans in de paraplubak. Voor hen is het zo langzamer hand mooi geweest- Er zijn meerdere redenen, die hen deden besluiten voortaan op de nngri jdersfesti jnen te ontbroken. De band met het boerenbedrijf verslapte omdat er werk werd gevonden als metselaar en als kraanmachinist. En op het be drijf aan de Prelaatweg was op de duur nog maar éién paard over. Anita bleef in een beroerte zodat alleen Mirza nog goed was voor het folkloristische steekspel. Daarmee werden de mogelijkhe den om te trainen drastisch be perkt. Een ander aspect', die mee de doorsdag heeft gegeven liet op het financiële vlak. Bij elkaar kan de deelname aan die vier of vijf wedstrijden op een jaar stevig oplopen. Voor mensen die zelf niet meer uit een voor raad paarden kunnen kiezen en dat zijn er zo langzamerhand nogal wat komt de huur op omstreeks 35 gulden te staan. Voeg daar nog bij het vervoer naar de plaats van het festijn, de verletaag, het inleggeld en het niet te verwaarlozen bedrag dat opgaat aan verteren men komt op een bedragje dat dicht tegen de honderd gulden zit. En dan is er nog iets. Moeder Minderhoud heeft het de laatste tijd al meer gezegd: ,Het mooie is eraf. Er zit geen sfeer meer bij'. Er zijn er die het jammer vinden dat de toprijders, ge rekruteerd uit de familie Min derhoud het erbij laten zitten, maar anderen zien weer nieu we kansen om ook eens een prijsje te winnen. Want er ging bijna geen wedstrijd voorbij of de Mïnderhouds namen wel een stuk of wat bekers mee naar huis. Vorig jaar nog leg de Sam definitief beslag op de beker van wijlen jhr .mr A. F. C. de Casemforoot. Joost won de mr dr Mesbeker en Marietjes prestaties waren goed voor de beker van de vereniging voor folkloristische groepen in Nederland. Kasten in huize Minderhoud gaan gebukt onder de v-nacht van tien tallen bekers, plaquettes en ande re eretekenen. Wapenfeiten bij de vleet: Leen won een keer de kampioensbeker, op een haar na miste hij het definitieve bezit van een koninklijke bokaal. Sam behaalde twee keer het kampi oenschap achter elkaar en vorig jaar het reservekampioenschap en dochter Nel die nu in Axel woont gooide met vader zeven keer zulke hoge ogen bij de sje- zenringrijderij dat er een kam pioenschap uit rolde. Noach werd aangemerkt als de ruiter in de familie. Een rijder met stijl. Alle hoop van de familie is nu gevestigd op Marietje, die op haar vierde al te paard reed en op elfjarige leeftijd reeds in West kapelle in een wedstrijd uit kwam. vrij"eenvormig en in de vorm nogal schools. Dat waren de gespeelde wer ken ook en Hora gaf ze ook zo. Bij Joh. Seb. Bach is de fuga tot het meesterwerk gegroeid. Van hem werd de Toccata en Fuga in F gespeeld. De fuga is hier een groot bouwwerk, im ponerend van vorm en ritme. Hij werd groots gerealiseerd: de voorafgaande toccata (zeer bekend) werd aanvanke lijk in een hoog tempo gesneld en mistte daardoor iets aan doorzichtig heid. Tenslotte klonk de fuga in het werk van Johannes Brahms. Choralvorspiel und Fuge über .O Traurigkeit, o Herze- leid'. waarin het thema van de fuga We spraken van een rijk programma. Van vier landgenoten heeft Hora ons werk doen horen, de reeds genoemde fuga's en voorts de zeer klankrijke en boeiende .Vigilia' van Martinu (1890 1959). Moderne harmonieën en oude imma was Leos Janacek (1854 met wiens Postludium Hora het concert besloot. Janacek volgt geheel eigen wegen, hij heeft een zeer daardoor gekenmerkt, het werd virtuoos en groots uitgevoerd. Hora's grote gevoel voor registratie heb ben we in al deze werken mogen vast stellen, maar vooral in de nummers 2 en 3 van het programma, Congratula- rruni van Giovanni Gabriele (1557-1612, hij was organist van de Venetiaanse St.-Marco) en de Bach-bewerking van Vivaldi's Concerto in d. Het was op vallend welk een mooi gekleurde en af wisselende registratie Hora gevonden had voor de drie klavieren en het pe daal in Gabrieles werk, evenals voor het Vnvaldi-concert, dat zeer levendig en helder werd gespeeld. Nogmaals: een rijk programma gebracht door een meester op zijn instrument. Ondanks het vrij slechte weer hebben vele dat met ons mogen vaststellen. Het volgende concert in de Nieuwe Kerk te Middelburg is op dinsdag, 13 augustus dan speelt Piet Broer-se. organist van de Sint-Jacobskerk to Vlissingen. v. M. Examens Voor het examen van de stichting vak onderwijs horecabedrijven afdeling vak bekwaamheid cafébedrijven slaagde de heer Joh. A. de Glopper te Haamstede. Aan de slagersvakschool te Utrecht slaagde de heer J. de Jonge te Kapelle.j WESTKAPELLE De 27-jarige Vlls- singer C. B., verdacht van het plegen van een mislukte roofoverval op het postkantoor van Westkapelle zal don derdag voor de officier van justitie mr P. Roscam Abbing worden geleid. De man ontkent de overval te hebben gepleegd, ondanks het feit, dat twee personen zeggen hem te hebben her kend. De technische recherche is voorts tot de conclusie gekomen, dat de vin- ferafdrukken van de man, die aonder- agmiddag stevig tegen de deur heeft staan duwen om binnen te komen, van B. rijn. MIDDELBURG Zes beroepsofficie ren van de KMA zijn dinsdagmorgen op de binnenplaats van generaal majoor Berghuyskazerne te Middelburg beëdigd. Dat gebeurde door de brigade-generaal, inspecteur der militaire administratie J. G. P. de Gilde. De militaire plechtig heid werd opgeluisterd door de konin klijke militaire kapel. Paradecomman dant was kolonel J. C. C. Crena Uiter- wijk, commandant van de eerste COAK. Na de beëdiging volgde een défilé op het Molenwater. De beëdigde officie ren rijn de tweede luitenants H. A. M. Brouwers, J. P. V. Wanders, A. Derks. P. J. Hoynck-van Papendregt, A. J. M. Vordegaal en A. F. H, Aarts. Schroef gestolen Vorige week is in de haven van Yerse- ke een schroef van het schip YE 82 gestolen. De 80 kg wegende koperen schroef die langszij het schap hing is door onbekende personen weggenomen. Het onderzoek is in handen van de rijks politie te water. VISIE OP CULTUURBELEID (.eeuwse Jeugdland ,Van gewent tot gewest' had gis teravond in Middelburg aTler aan dacht: Jeugdland kwam op de buis en met Jeugdland de gezichten van allemaal beleende jongens en meisjesdie daar al timmerend de vakantie stuksloegen. Eén frag ment was een beetje navrant: meisjes, die met een karretje m een supermarkt mogen oefenen hoe ze later hel voedsel naar huis moeten kruien. Er was tijdens de uitzending bovendien een meisje, dat een beetje navrant reageerde. Ze keek het even aan, hoe een haar bekend meisje alle maal blikjes en pakjes tn het karretje verzamelde en zich zo in de richting van de kassa spoed de, om dan wat bitter vast te stel len: Ja, en als je dan klaar bent kun je alles weer terugzetten'. Waarschijnlijk is dat dé grote levensles van Jeu gland. TERNEUZEN ,Gist en poe dersuiker of cultuur voor iedere Terneuzenaar' is de ogenschijn lijk wat misplaatste titel boven een rapport van de culturele adviesraad Terneuzen over cul tuurbeleid. Voor zover het op schrift raadselachtig aandoet, is het verhelderend kennis te nemen van het voorwoord. Daaruit blijkt namelijk het uit gangspunt: cultuur is een ge wone zaak; het is geen versier sel voor een elite (poedersui ker) maar de gist die het deeg rijzen doet: een wezenlijk on derdeel van het menselijk be staan. De culturele adviesraad bracht het rapport gisteren in de openbaar heid op een persconferentie, waar voorzitter ds H. J. Ruis verduide lijkte, dat de publlkatie bepaald niet als een alledaagse gebeurte nis kan worden beschouwd. De taak van de adviesraad is namelijk uit sluitend het adviseren van het ooi lege van b en w inzake culturele aangelegenheden. Het is de eerste keer, dat de adviesraad met haar opvattingen en zienswijze naar bui ten treedt. Het stuk ,gist en poe dersuiker' geeft een visie op het cul tuurbeleid, zoals dat naar de me ning van de adviesraad in Terneu zen zou moeten worden gevoerd. Het is niet de visie van benw.al kan het college rich met de grote lijnen wel verenigen. CREDO ,Gist en poedersuiker' wil overi gens geen credo zijn voor een bepaald gemeentelijk cultuurbe leid. Met het vooropgezette doel een discussie uit te lokken, is er naar gestreefd die informatie t« geven die nodig is om mee te kunnen denken over de culturele ontwikkeling van Terneuzen. Ds Ruis zei in dit verband, dat de adviesraad meent een schakel te kunnen rijn tussen enerzijds de ge meente en anderzijds particulieren, verenigingen en organisaties. ,We willen graag die functie van scha kel in de toekomst intensiever ver vullen'. Cultuur mag dan een gewone zaak zijn, in de nota wordt er toch van uitgegaan dat meer mensen in de gelegenheid moeten worden gesteld om geconfronteerd te worden met het eigen creatief vermogen. De ad viesraad ziet cultuurbeleving als liet ervaren van geestelijke vrijheid door zelfontplooiing. De opvatting, dat er een nauwe relatie bestaat tussen cultuur en maatschappij, blijkt in het rapport ondermeer uit een para graaf over cultuurbeleid. Daarin wordt met bezorgdheid geconsta teerd, dat de cultuur nog nauwe lijks is doorgedrongen In de pro gramma's van de politieke partij en. Te weinig cultuur-politieke spe cialisten hebben zitting in door h*t volk gekozen organen. Daardoor is de cultuur in het nadeel ten op zichte van economische en sociale terreinen. SAMENWERKING Omdat een gemeente met 20.000 inwoners op eigen kracht nauwelijks een centrumfunctie kan vervulden, wordt in de nota gepleit voor sa menwerking in groter verband. Daardoor zouden meer voorzienin gen ten dienste van de bevolking komen en meer mogelijkheden voor cultuurbeleving worden geopend. De leden van de culturele adviesraad hebben in samenhang hiermee ook niet geaarzeld zich te begeven op het gladde ijs van het cultureel grensverkeer. Men ziet hiervoor po sitieve mogelijkheden. Van een één richtingsverkeer België-Nederland hoeft geen sprake te zijn. ONDERWIJS .Gist en poedersuiker' bepleit met veel klem een integratie van de kunstzinnige vorming in voor al het lager onderwijs. Een foed plan hiervoor zou volgens e adviesraad aan de basis van een gemeentelijk cultuurbeleid be horen te liggen. Gesuggereerd wordt de creatieve vakken bij toe bekwame of speciaal opge leide onderwijzers. Tot creatie ve vakken rekent men overigens ook de Nederlandse taal als be langrijkste expressiemiddel. Ails spiegelgladde terreinen waarop cultuurbeleid kan belanden noemt de nota kwaliteitsbeoordeling, de normering van de geestelijke vrij heid en net nemen van beslissingen waar een vergelijkende waarden- schaal ontbreekt. In een slotbeschou wing wordt gepleit voor vergaande samensmelting van cultuur en maat schappij. Men waagt zich aan de voorspelling. dat daarvoor in Zeeuwsch-Vlaanderen samenwerking met andere gemeenten noodzakelijk zal blijven, omdat Terneuzen zich de eerste 30 jaar door een te gering inwonertal niet zal kunnen ontwik kelen tot een in cultureel opzicht primaire kern. De culturele adviesraad Terneuzen acht het van belang, dat zoveel mo gelijk mensen dio sleutelposities be zetten ïn het maatschappelijk en verenigingsleven. Zo mogelijk zul de nota aan iedere belangstellende par ticulier tor beschikking worden ge steld. (ADVERTENTIE) In de Abdijgebouwen, iedere woensdag-, donderdag en vrijdagavond. Aanvang 20.30 en 21 uur. Ingang: Nieuwe Kerk. HET WEER IN EUROPA Londen geheel bewolkt, Luxemburg zwaar bewolkt. Parijs regen, Bordeaux zwaar bewolkt, Nice regenbui, Miinchen onweer, Genève zwaar bewolkt, Locarno regenbui, Wenen regén, Innsbruck regenbui. Belgrado licht bewolkt. Athene onbewolkt, Rome licht bewolkt. Madrid licht bewolkt. Mallorca zwaar bewolkt, Lissabon onbewolkt, 22 gr 26 gr 22 gr 24 gr 23 gr 27 gr 22 gr 29 gr 30 gr 30 gr 29 gr 27 gr 25 gr VERWACHT... VEEL BEWOLKING. Vrjj veel bewolking niet plaatselijk re- f;cn of enkele buien, in de kuststreken lier en daar mist. In het Waddenge bied matige noordoostelijke wind, elders zwakke veranderlijke wind. In het al gemeen iets lagere middagtemperaturen dan dinsdag. STRAND VERWACHTING Het centrum van de storing met regen en onweersbuien, die gisteravond bij Zeeuwsch-Vlaanderen log trekt vandaag langzaam naar de Noordzee. Vandaag: Veel bewolking met een ma tige wind, ruimend naar zuidwest tot west. Afnemende buienkans met een temperatuur van 18 tot 20 graden, zee water 18 graden. Vooruitzichten: Bij het wegtrekken van de storing van donderdag af weer een langzame verbetering. ZON EN MAAN 8 augustus Zon op 05.13 onder 20.17 Maan op 20.50 onder 04.31

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 2