WANDELAARSTER a VAN j FORMAAT POTPOURRI VAN LIJNEN EN VOOR HAAR Lena van Hal, Oostburg Parijs in tekening ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 ,Lena Is een wandelaarster van for maat' zegt de buschauffeur die dc Langestraat in Oostburg aanwijst Daar woont ze. Op een zwart be scheiden naamplaatje staat L. van Hal, pedicure- De deur wordt opengedaan door een vief vrouwtje: de wandèlaarster, in letterlijke zin maar van miniem for maat: Magdalena Wilhelmina van Hal, zevenenveertig jaren oud. Ze is een kleine vriendelijke vrouw die van wanten weet: naast haar drukke praktijk als pedicure vindt ze al negentien jaar lang de tijd om mee te lopen in de Vierdaagse van Nijmegen en daarvoor te trainen. ,Het laatste jaar heb ik niet zoveel meer gelopen', zegt de vrouw, die niet op een kilometertje meer of minder kijkt, ,te druk'. De Vierdaagse 1968 is alweer een poosje achter de rug, maar daar houdt de wandelsport niet mee op: het is een evenement, een hoogte punt misschien, maar geen sluiting van een seizoen. En dus wandelen de wandelaars verder, zomaar, kilo meter na kilometer onder hun voeten slijtend. Lopen, trainen, lopen. ,Als je veel traint loop je ook veel makkelijker, ik vind het ook hele maal niet zo'n prestatie om die Vier daagse uit te lopen. Dat zegt ze nu. Negentien jaar geleden klonk het wel wat anders. Ze ging naar Nij megen, goed gehumeurd, met vijf andere Oostburgers, en maar lopen. Toen kwamen de blaren, grote pijn lijke blaren. ,En dan is het geen pretje om te lopen' .Ik had met ple zier gestopt. Maar er was nog een mevrouw die me telkens moed in sprak, en die heeft me ontzaggelijk geholpen, en toen heb ik hem, in arren moede toch helemaal uitgelo pen. Toen voelde ze het toch wel als een prestatie, natuurlijk. Schoenen Het jaar daarop besloot ze stevig in haar schoenen te staan, en wéér richting Nijmegen te gaan. Ze had andere schoenen gekocht: goed pas sende, stoere schoenen. Het jaar daarvoor waren haar schoenen te groot, aldus een ervaren Vlerdaagse- Ioper, en nu zou ze dat euvel voor komen. Ze kocht schoenen, stevige zwarte schoenen: jongensschoenen Ze lacht Ietwat verontschuldigend naar de schoenen: maatje 36, oer sterk: ze gaan al jaren mee, worden voor elke flinke mars verzoold en nu staan ze dan even werkloos, een te ken van doorzettingsvermogen. Schoenen of schoenen, er is nog een groot verschil. ,Elk jaar zie ik weer mensen op gymnastiekschoenen lo pen, vreselijk, ik kan me niet voor stellen dat dét nu lekker loopt. Ik train met deze schoenen en ik loop met deze schoenen, en dat gaat pri ma'. Dikker Ze wordt er elk jaar weer dikker van. Ze is niet dik, dus zoveel maakt dat ook weer niet uit, maar het is merkwaardig. Er lopen massa's men sen mee om de nodige pondjes kwijt te raken, zij wordt er alleen maar zwaarder van. Zelf ook wat verbaasd vertelt ze van een jongen die in de Vierdaagse wel zeven kilo afviel. .Trouwens als je dik bent, kun je ook niet lekker lopen' voegt ze er aan toe, alhoewel er elk jaar weer de nodige dikke madammekes mee lopen. Klederdracht Verschillende malen maakte ze.haar intocht in Nijmegen in Cadzandse dracht. Dat leverde haar behalve veel bekijks ook contact met een Engelse wandelaar op, die een foto van haar maakte, haar er eentje stuurde en een poosje later Oostburgse lepeltjes van haar kreeg. Over die contacten: ,Je praat met iedereen hè, met Duitsers, Zwitsers, Engelsen. Alleen met Fransen niet, want die kan ik niet verstaan. En na de eerste twintig kilometer ga ik een poos rusten, dan laat ik de hele stoet passeren, anders zie je er eigen lijk niks van hè!' Ze start altijd alleen, ,je haalt eens wat in, je laat eens wat anderen pas seren, je loopt eens een eindje met een groep mee op. En dan wordt er gekletst. Ontstellend veel gekletst Zomaar, over het weer, over de an deren. En dan weer verder, de ene kilometer na de andere. ,Ik loop niet graag in groepsverband. Het lopen gaat wel, maar het rusten Altijd onenigheid, niks voor mfl. Ze is dan ook geen lid van een wandel- sportvereniging. Wel geweest, van de christelijke vereniging in Oostburg, maar die ging op de fles en toen had ze er gelijk de buik van vol. Ze loopt nu veel, overal, in heel Zeeuwsch-Vlaanderen, in Rotterdam, Barendrecht, Vlissingen, Walcheren, Beveland. Als er maar iets te lopen valt, en ze hééft tijd, is ze weer van de partij. Een wandelaarster van groot for maat, zeker. Ze heeft er minstens meer dan dui zend kilometer (alleen in marsen) op zitten. zo precies weet ze het ook niet. En dan die training: heen en weer naar Terneuzen (nogmaals ,Nu heb ik er niet zoveel tijd meer voor, maar ik heb het heel wat keertjes ge daan), toch altijd goed voor zo'n slor dige zestig kilometer. Het gaat niet altijd met een snelheid van tien kilometer per uur, zoals dit jaar in de Vierdaagse gesignaleerd (.dat is geen wandelen meer), maar het blijft stevig doorstappen. Éénentwintig Bejralve al die beroemde Vierdaagsen heeft ze meer op haar naam staan: éénentwintig maal liep ze de avond vierdaagse van Oostburg mee. Een avondvierdaagse die ook eenentwin tig jaar bestaat. Ze vindt het zelf geen grootse prestatie, maar ze is toch maar alleen overgebleven van de wandelaars die bij de eerste wan deling van start gingen. Eén ding vindt ze wel jammer, als men vijfentwintig is, mag men maar dertig kilometer lopen. Ondanks de verplichte keuringen om de drie jaar bezwijken er mensen tijdens de Vier daagse: oververmoeidheid of hart verlammingen. .Maar die kun je tenslotte overal krijgen' zegt Lena van Hal. Ze blijft zolang het maar enigszins mogelijk is doorlopen. ,Ik ben graag buiten, ik houd van de natuur, ik houd van wandelen, daar om'. J^E modemarathon in de Franse hoofdstad is ten einde. De shows van die tien drukke dagen hebben echter geen specifieke Parijse winter mode opgeleverd. De couturiers, die hun kollekties toonden, scharrelden al of niet noodgedwongen door de stakingen tijdens de revolutionaire meidagen met meer of minder succes wat creaties uit de oude doos bij een. Het werd een potpourri van de jaren '30, '40 en '50. De maxirokken zijn er helemaal uit. Er waren echter nog wel maximantels te bespeuren, die over korte rokken werden gedragen. Parijs ontdekte de minirok opnieuw. Zij was aanwezig in diverse bikinifor maten. De couturiers combineerden ze met maillots of lange laklieslaarzen. De ochtendjurkjes hadden óf lange mouwen, of doorgeknipte korte mouwtjes en waren gegarneerd met doorgestikte naden, opgestikte zakjes en een rug ceintuurtje. Daarnaast waren er japonnen met een brede tailleband van een andere kleur stof. De zwart fluwelen cocktail- en avondjurken, die Parijs voorschrijft, hebben een tot aan de taille reikend V-hals decolleté. Vrijwel alle Parijse couturiers hebben voor de winter nauw aansluitende helmhoedjes in voorraad. Een onmogelijke uitvinding, omdat ze ieder kapsel bederven. Bij de schoenen valt er een come-back van de klassieke punt en de balle rina met het wreefbandje te bespeuren. Het succes van de lange laarzen duurt onverminderd voort. De favoriete kleuren zijn: zwart, chocolade-bruine varengroen, beige, wit, felrood, zonnebloemgeel, fuchsiarose, donkerlavendelblauw en grijs. De couturiers PIERRE BALMAIN: een chique klassieke kollektie, voor de niet meer zo jonge vrouw. Met als belangrijkste kreaties: shetland-ensembles. De chocoladebruine bovenlijfjes van de jurken echter gemaakt van kleurige horizontaal gestreepte jersey. Om te onthouden: hangslotjes van goudkleurig metaal als sluiting voor mantel pakjes Jurkjes met brede bies van andersgekleurde stof langs schouders en zijnaden. CHRISTIAN DIOR: kleding, waarin een vrouw er op strikt bevel van couturier Mare Bohan niet duur mag uitzien. Het favoriete model: een driekwart-capuchon mantel, zoals de schoolkinderen die dragen. PIERRE CARDIN: een garderobe voor een maanreizigster met astronautenover alls en stervormige felgekleurde satijnen tv-pyama's, maar ook met overgooiers met koltruien en jurkjes met een in de stof geperst relief voor als men dichter bij de grond komt. ANDRÉ COURRÈGES: kreaties voor de vrouw van vandaag en morgen. Gran dioos van coupe, door een geraffineerd lijnenspel van doorgestikte naden. Voor overdag jurkjes, pakjes en mantels voorzien ven witte applicaties, rugceintuurtjes, schuin opgezette klepzakjes en gestyleerde tressen. Voor s avonds: cocktail- en broekpakken met geheel doorzichtige bovenlijfjes. GUY LAROCHE: geeft voor de komende winter de voorkeur aan een vrouw, die van top tot teen in het grijs is gehuld, vooral in grijze beftledress-mantel- pakjes met grijze maillots en een strak om het hoofd sluitend helmhoedje. Voor de clientèle van Laroche is het zonde om naar de kapper te gaan. Om te onthouden: goudmetalen schakelhalskettingen, die van onderen aan de gesp van de ceintuur zijn vastgemaakt. Mevr. GRÈS: geen fraai gedrapeerde griekse gewaden meer, waardoor haar huis vlak na de oorlog zo beroemd werd, maar voor de niet meer zo jonge vrouw een reeks klassieke kreaties, waaronder vooral veel tuniekjurkjes en driekwart tentmantels. JEANNE LANVIN: voor romantische avonturiersters een keur van japonnen, die aktrices altijd in de zich in de orientexpresse afspelende thrillers dragen. Of zo u wilt: zwarte met exotische goudbrokaatband afgebiesde jurken, waarbij u alle kettingen, die u in de kast heeft hangen, tegelijk om mag hangen, mits ze tot minstens aan het middel, maar liever tot aan de zoom reiken. JACQUES HEIM: een kollektie vol zwarte plastic broek- en maillotpakken, waar in de vrouw er niet meer als vrouw uitziet. Om te vergeten JEAN PATOU: charmante en sportieve kreaties, net chic genoeg om geschikt te zijn voor iedere vrouw, die zich jong voelt. Om te onthouden: tweedpakjes met een zoom van franje van dezelfde stof. NINA RICCI: een soortgelijke kollektie als Patou, alleen iets uitgebalanceerder en met dit verschil, dat zowat alleen de bruidsjurk bij Ricci niet zwart was. Om te onthouden: gordijnringen aan de ceintuurlipjes op de manfelpakjasjes. Avondjurken met daarin gezette bh. UNGARO: bikkelharde kreaties voor space-age women', inclusief een gala bikini van roestvrij staal. En voor de rest een vage weerspiegeling van Courreges toekomstmode. Doorgeknoopte tuniekmantel- japonnen zoals dit model van Jeanne Lanvin namen een be langrijke plaats in bij alle col lecties. Lanvin deed er hoeden met enorme kettingen bij (l) Veel bloot in de lange winter avonden, zei Parijs. Nina Ricci toonde een cocktailjapon met decolleté tot aan de taille Van de stof die toch overbleef dan maar een hoed (2) Van Patou een japon met wijd klokkende rok, hoog boord en onpraktische kleine helmhoed. (3) Tenslotte een schets van een zeer luchtig gevalletje met de naam: cocktailbroekpak Een creatie van Courrèges. (4) Wel eens nagedacht over het eten van ongewassen groene kruiden, zoals peterselie? Het is in feite even onfris als het eten van ongewassen sla en an dere rauwgegeten groenten. Toch worden peterselie en andere groene kruiden vaak „droog" (dus mees tal ongewassen) gehakt en dan als gar nering gebruikt. Met de kans dat een fraai opgemaakte schotel op hetzelfde ogenblik met heel wat ongewenste mi croben wordt verrijkt! Goed wassen dus: niet alleen de sla maar ook die peterselie, selderie en wat er nog meer aan groene kruiden in de keuken wordt gebruikt. In de rubriek brieven van lezers1 van maandblad Marie France drie nogal uiteenlopende reakties op het onderwerp ,sexuele voorlichting". Deze van een moeder: ,sexuele opvoeding? Ik geloof dat iemand die dit onderwerp met een kind van tien jaar wil aansnijden, al te laat is. De schoolkameraadjes ztfn hem al voor geweest'. Deze van een minder progressieve le zeres: .waarom moet men kinderen met deze onderwerpen lastig vallen zolang ze er geen vragen over stellen. Ik ben tot mijn achttiende jaar onwetend op dit terrein geweest en ik ben er niet ziek van geworden'. En deze van een grootmoeder: .dertig jaar geleden gaf ik aan mijn kinderen al sexuele voor lichting. Over het moederschap wisten ze de waarheid zodra ze drie jaar waren. Zou ik in mijn generatie een uitzonde ring zijn geweest?' Ook In Ladies Home Journal aan dacht voor het onderwerp sexuele voor lichting, en in het bijzonder voor de vraag hoe katholieke vrouwen tegen over sex en de pil staan. Sally Cunneen heeft er een boek over geschreven naar aanleiding van een enquête die zij onder katholieke vrouwen in alle delen van de Verenigde Staten heeft gehouden: 67 procent van de ondervraagde gehuwde vrouwen bleek geboortecontröle in een of andere vorm toe te passen. Elf pro cent deed dit niet. Vijftien procent zei, in verband met leeftijd of onvrucht baarheid geen behoefte te hebben aan geboortecontröle en zeven procent ivilde niet antwoorden. Verscheidene vrouwen vonden dat bij voorlichting over geboor tecontröle meer gebruik moet worden gemaakt van moderne wetenschappen als psychologie en sociologie, teneinde de verontrusting van de typische ka tholiek' over het sexueel gedrag weg te nemen. Sommige vrouwen die hun eigen beslissing op dit terrein hadden geno men en al enige tijd middelen tot ge boortebeperking toepasten verklaarden dat het openlijk uitwisselen van ver trouwelijke details op dit terrein hen tegenstond en dat zij ,ziek' werden van al het gepraat over geboortecontröle. En een gewezen non, nu moeder van tien kinderen, vroeg zich af waarom de kerk zich zo druk maakt over sex, inplaats van over de kernbom, oorlog en de toestand waarin de armen leven. Wie dit jaar laat op vakantie gaat en daartoe een land met mild klimaat opzoekt wordt wellicht nog geïnspireerd door dit modesnufje uit de grote Parijse modemagazijnen: bermuda-shorts in pastelkleurige ruiten en madrasruitstof- fen, voorzien van een brede ceintuur en te dragen met effen polobloesjes met korte mouwen. Volgens een bericht in Marie Claire behoren de Nederlanders niet tot de .gro te vleeseters' van de gemeenschappelijke markt. De Nederlander eet per jaar zevenendertig kilogram vlees, de Frans man zesenvijftig kilogram (waarbij on geveer vijf kilogram konijn en elf kilo gram gevogelte), terwijl buurman Belg het tot achtenvijftig kilogram per jaar brengt. De Duitser doet per jaar drie ënvijftig kilogram vlees in de braadpan en de Luxemburger staat bovenaan op deze Itfst: hij eet meer dan zeventig kilogram vlees per jaar. Inmiddels is ook aan het licht gekomen dat de appel en de sinaasappel typisch Europees fruit" zijn. De Nederlander eet vieren twintig kilogram appels per jaar en de Fransman pelt in dat jaar menig sinaas appeltje: veertien kilogram in totaal. Grootste fruiteters zijn de Italianen met bijna zestig kilogram vers fruit per jaar en per inwoner. En volgens Marie France vallen de Francoises in drie groepen uiteen zodra zij zich in de zon begeven. Dertig pro cent van hen heeft een blanke en tere huid die maar moeilijk bruin wordt. Vijftig procent heeft het gemakkelijker, met een normale huid die goed op de zonnestralen reageert maar doorgaans toch eerst een lichte verbranding door de zon ondergaat. De overige twintig procent kan zonder bezwaren in de zon gaan liggen. Zij hebben een matte en stevige huid die zon kan verdragen zon der verbrandingsverschijnselen te tonen. Zoals bekend heeft Pierre Cardin twee Nederlandse mannequins in dienst. Het Zeister meisje Joke de Kruyff zorg de in bruidstoilet voor het slotaccoord van zijn show. Joke deed drie jaar ge leden eindexamen mms, ging naar een secretaresseopleiding en liet die onvol tooid achter zich liggen om op de bon nefooi naar Parijs te gaan. Daar zit ze dan nu, en goed ook. Wat haar zwaar tegenvalt dat zijn die ellendige lange laarzen, ,je doet er een half uur over om ze weer uit te krijgen'. Amsterdamse Vicka Borg is de an- iere Nederlandse die haar geluk bij lardin beproeft Ze heeft prachtig lang rood haar en dat levert haar veel be- 'angstelling in de Franse hoofdstad op. Ze ziet haar optreden als mannequin als springplank voor de film. Regisseur Paul-Louis Soulier heeft haar nu ge- engageerd voor de vrouwelijke hoofdrol in een nieuwe Franse film. De opnamen beginnen in november in de Sahara. Tenslotte een opmerking van David Bailey over deze Vicka: .Misschien wordt ze voor Nederland wel 'n tweede soort Audrey Hepburn*.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 13