Verkeersbeeld Middelburg in de eenrichtingsring veel rustiger FED0R DEN HERTOG SLIEP MET SUCCES OP BALKON GOUDEN EEUW IN DE VLEESHAL L0EVESIJN ZEER SNEL OP 1000 M 4 POLITIE WEES IEDER DE WEG VLISSINGERS SCHOPTEN EN SLOEGEN JONGEN BEWUSTELOOS M0ULIJN EN BOUWMEESTER WEER IN DE SELECTIE KEETIE HAGE KAMPIOENE TOM 0KKER PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1968 MIDDELBURG De ten toonstelling ,Het oog van de meester', Nederlandse schil derkunst uit de zeventiende eeuw, tot en met 1 september te zien in de Vleeshal van het Middelburgse stadhuis, heeft al veel belangstellenden ge trokken en dat zal ingewijden niet verbazen :er is hier door het bureau van de rijksinspec teur voor roerende monumen ten samenwerkende gemeen tebesturen van Middelburg een prachtige collectie doe ken bijeengebracht, die een goede indruk geeft hoe inten sief en met welk een toewij ding en vakmanschap de schilderkunst in de zeventien de eeuw in ons land beoefend werd. Dit te laten zien heeft de inrich ters kennelijk voor ogen gestaan.' de tentoonstelling omvat 56 wer ken, bijna al van verschillende, vooral minder bekende meesters. Juist die keuze uit het werk van minder bekende schilders maakt de expositie zo boeiend. -Men zal er vergeefs zoeken naar Rembrandt, Vermeer, naar Frans Hals en andere groten (er hangt één Jan Steen, ,Het hanengevecht' maar geïmponeerd raken door het grote aantal goede portret-, land- schaps- en genreschilders dat de noordelijke Nederlanden in de ze ventiende eeuw op een betrekke lijk kleine bevolking heeft voort gebracht. dienst roerende monumenten hier over aangetekend: ,Voor verreweg het grootste deel waren zij noeste werkers, die zich niet ontzagen om van de vroege ochtend tot de late avond hun beioep uit te oefe nen. Hun beroep, daarin gaven zij de hun aangeboren talenten gestal te. Roeping liet zich in het patroon van de zevenfciende-eeuwse verhou dingen wonderwel combineren met beroep. Het romantische beeld van de begenadigde kunstenaar met al zijn excessen m leefwijze, gedrag en kleding was aan de schilders van onze "aouden eeuw volmaakt onbekend. Zij waren burger als ie der ander met alle hebbelijkheden en onhebbelijkheden van hun tijd genoten. Hun vlijt was echter bo ven alle lof verheven. Wij krijgen enigszins een indruk van hun pro- duktiviteit (of was het hun beze tenheid?) wanneer wij ons reali seren, dat er bv van Jan van Goy- en op dit moment ca 1350 wer ken bekend zijn, van Nicolaas Ber- chem ca 900, van Philips Wouwer mans ongeveer 1200. Dit gevoet\l bij de wetenschap dat Van Goyens schildersloopbaan slechts 30 jaar duurde, die van Berchem wat lan ger, nl 40 jaar, doch die van Wou wermans nauwelijks 25, spreekt boekdelen.' Het resultaat van die vlijt, zo kan men op deze tentoonstelling weer eens zien, waren prachtige werk stukken, die getuigen van een liefde voor het metier, ge duld en een groot vakmanschap. De onbekendheid is vaak onver diend. Wat weet men van Albert Cuvp meer dan dat er een bekende Amsterdamse straat naar hem is genoemd? In de Vleeshal is een jeugdwerk van hem te zien, .Ri vierlandschap met ruiters, herder en vee' (no 11) dat al enigszins verklaart, hoe hij overigens ruim honderd jaar na zijn dood zo'n grote invloed kon uitoefenen op de Britse landschapsschilders, toen veel van zijn werk naar En geland werd verkocht. Van de meer bekende Aert van der Neer koos men nu niet eens een vinterlandschap, maar een van zijn nachtelijke voorstellingen, .Maan nacht' (no 36). Zijn maannachten behoren tot de meest begeerde ob jecten van onze musea; tijdens sijn leven kon Van der Neer er zijn ;ezin niet van onderhouden. Vooral lis men zich wat in de achtergron den van de schilders verdiept wordt een rondgang door de Vlees hal bijzonder boeiend. Men ziet ee van Emanuel de Witte's kerkin terieurs (no 54) vervuld van ernst, dat de mathematicus verraadt, men ziet, de voorkeur voor dier- sohllderingen van Roelandt Save- ry (46, Ruïnelandschap met die ren), men bewonderd het minu tieuze, de onvoorstelbare precisie in een van de bloemenstillevens van Jan van Huysum (no 25), die geen bloem schilderde als hij niet werkelijk een voorbeeld voorhan den had en zijn klanten rustig een seizoen liet wachten, als de bloei periode van een bepaalde bloem juist voorbij was. Van de .Itailianisant' Karei du Jar- din is een berglandschap naar Mi(j delburg gekomen. Adriaen van Ostade is de Rembrandt van het boerenleven in .Kegelaars bij her berg" (39) en van Jacob van Ruysdaél is een vroeg werk te znen, .Duinlandschap' (no 42). De inrichters slaagden er zelfs in de tentoonstelling een locaal accent te geven door panelen en doeken naai- Middelburg te halen van schil ders. die hier of in de directe om geving hebben gewoond en ge werkt. Balthasar van der Harst •oonde voor zijn vestiging in Delft te Middelburg men ziet van hem een prachtig stilleven met vi-uchten en Chinese schalen Daniël de Blieok schilderde het interieur van de in 1834 afgebro ken Monster of Sint Pieterskerk, Dirck van Deelen woonde in Arne- muiden, Jacob van Geel had zijn atelier ln Middelburg, Jacob Loncke werkte lange tijd in Zie- rikzee en weer in Middelburg werkten Salomon Mesdach hij schilderde Pieter Doudaen Cour ten, een plaatselijk bewindhebber van de VOC en Johannes Na- tus, van wie op de tentoonstelling te zien is .Interieur met een ro kende en een drinkende man' (no 35). Het is, alles bij elkaar, en er is nu slechts een klein deel opgesomd, een bijzonder boeiend geheel, bij eengebracht door de medewerking van vier bruikleengevers, het R-.jksmuseum te Amsterdam, de Dienst voor 's Rijks verspreide kunstvoorwerpen te 's-Gravenha- ge en de collecties mr W. M. J. Russell te Amsterdam en F. C. Butót te Sankt Giligen. De ten toonstelling is de gehele week, ook 's zondags te bezichtigen. De openingstijden zjjn: maan dag tot en inet zaterdag van 10 tot 17 uur, 's zondags 13 tot 17 uur. Bovendien is de ten- ucht simultaan-scliaakseance op het Vlissingse Stadhuisplein is pen groot succes geworden. Aan dertig horden werd er donderdag avond geschaakt en geen enkel lid van de Vlissingse schaakvere niging welke vereniging deze -etde Het de huiselijke kring deze denksport bedreven en hét leuk vonden om tegen de schaakkampioen van Zeeland, Cor Jansenaan te tre den. Jansen scoorde 27'/2 punt uit dertig partijen. Een verloren partij tegen de Middelburger A. 'Jonckheer, drip remises tegen de Vlissmger J. Pattenier, Jos van Soelen uit Souburg en tegen de jongste deelnemer van deze avond Paul Benski, welke jeugdige scha ker 11 jaar is. Om twaalf uur was de strijd ten emde, nadat de ze om half acht begonnen was. De volgende schaakseance wordt weer op het Stadhuisplein ge houden en wel op donderdagavond S augustus. Dan zal de Vlissinger Ad Mabèlus als simultaanspeler optreden. TIJDELIJK TWEE FLESSEHALZEN IN PLAATS VAN DE KONINGSBRUG... AMSTERDAM (GPD) Ook de greep naar het achtervolgingskampioenschap van Nederland door Fedo den Hertog is gelukt. Opnieuw kon Den Hertog vijf dagen na de coupe in Beek de rood-wit-blauwe trui aantrekken. Op overtuigende wyze versloeg Den Hertog Frans van der Ruit in een tjjd van 5.03.9 (Van der Ruit kwam uit op 5.11.2). Er was nog een sterke ama teur-kampioen te huldigen. Dat was Lejjn Ivoevesjjn.e die de 1 kilometer tijd rit afllegde in de opzienbarende tijd van 1.09 83. Verde was er dan nog de vijftig kilometer-titel voor amateurs voor Henk Nieuw kamp uit Borne- Fedor den Hertog heeft zich op een uiterst merkwaaaige wijze voorbereid op de belde kampioenschappen. Hij heeft veertien dagen buiten geslapen op het balkon van zijn Amstelploegbaas Her man Kott. Het Idee om ook 's nachts frisse lucht op te doen werd toevallig geboren. Er kwamen twee Tsjechische gasten bil de familie Ki'otte op bezoek. Er waren geen slaapplaatsen voldoende en Fedor stelde voor dat hij op een veldbed zou gaan slapen. Het beviel hem zo goed dat hij buiten bleef slapen MIDDELBURG ,Ga je onder die auto of we schoppen je er onder,' zo riepen de Vlissingers A. R. en P. tegen een jon gen, die ze ai flink met de vuist be werkt hadden. De jongen had geroepen, dat hij zich gewonnen had gegeven, maar desondanks sloegen en schopten de Vlis singers het Blaelitoffer onder een aulo, waar het bewusteloos en met verschil lende kneuzingen bleef liggen. I'. bevond 1 zich donderdag op zee, maar A. R. moest zich verantwoorden voor de .Mid- delburgse politierechter, mr P. van Era- pel. De mishandeling was gepleegd na een vechtpartij op het Beursplein te Vlissin- gen, nadat het café, waarin de mannen Voor dit laffe optreden eiste hij een on voorwaardelijke gevangenisstraf van 14 dagen. Mr. P. C. Adrlaanse. de raadsman van R., wees er op, dat de belangrijkste da der in deze vechtpartij P. was ,Meer dan bar,' vond mr Van Empel, die R veroordeelde tot een gevangenisstraf van 5 dagen. MIDDELBURG Een van de grootste .bottlenecks' in het Middelburgse ver- I keer: de oude, smalle en versleten Ko-j ningsbrug, is gisteren definitief buiten i werking gesteld. De hrng werd openge-i draaid, zodat begonnen kon worden met: de aanvoer van grond voor de nieuwe verbinding op dit punt. Maar al werd deze passage dan afgedankt, er kwam ter weerszijden een tweetal bijna even grote fiessehalzen voor terug: de beide noodbruggen. Gelukkig is deze oplos sing maar van tydeltfke aard; ook deze bruggen kunnen voor het Middelburgse verkeer afgedankt worden als de nieu we Koningsbrug gereed is. Zer waar schijnlijk niet van tijdelijke aard is het éénrichtingsverkeer, dat tegelijkertijd in het Middelburgse centrum op deze le augustus is ingegaan. Want nadat deze éénrichtingsring door de binnenstad (Markt, Lange Delft, Sint-Pieterstraat, Balans, Wagenaarstraat, Hofplein en droonda N'oordstraat, zowel Korte als Lange) één dag heeft gefunctioneerd, willen we con stateren, dat het verkeer in deze ring een aanmerkelijk rustiger beeld heeft gekregen dan voorheen. Zelfs op deze drukke donderdag was dat te merken.' Ook de politie was over de zaak van de noodbruggen nog niet zn bijster enthousiast. Commissaris van politie, de heer D. van Ooijen, verklaarde dat gebleken is dat het verkeerslicht bjj de noodbrug di eop de Blauwedijk uitkomt niet juist is afgesteld. Het kruispunt raakte er meerdere malen door geblokkeerd. Nadat dit euvel was opgemerkt, werd de installatie buiten gebruik gesteld. Overigens le vert de oprit van de noodbrug van Nieuwe Haven naar de Blamvedjjk nogal wat problemen op. Getracht zal nu worden om voor bussen die op de Turfkaai parkeren een andere standplaats te vinden. Overigens is soms ai In de Lange Delft, maar ze ker ln de Segeersstraat te merken, wanneer het verkeer over de stations- brug is stilgelegd omdat er schepen door het kanaal komen. In dergeljjke gevallen wordt de route ZEIST Voor de eerste centrale {training van het nieuwe voetbalsei zoen zijn twintig spelers uitgeno- vrijgemaakt door de file richting Vlissingsestraat te sturen, waarna het verkeer langs de Winterstraat op de Blauwedjjk kan komen. Hoewel al een paar weken van tevoren met borden wa3 aangegeven, dat de één- richtingsverkeerdatum met rasse schre den naderde, zijn talrijke automobilisten op die eerste dag toch herhaaldelijk de verkeerde kant uitgereden. Bekeurin gen deeld ede politie overigens nog niet uit, omdat zl| de weggebruikers eerst aan de nieuwe situatie laat wennen. Veertien dagen lang. Toch had het verkeer In de binnenstad ee vlotter verloop dan op andere drukke donderdagen. We hebben omstreeks half twaalf en om twee uur de ring gereder MIDDELBURG -- Vriendelijke politiemannen wezen automobilis ten, die verkeerd waren gereden in de wir-war van nieuwe een- nchtmgsverkeerpijlen, behulp zaam de weg. Het waren overtve- vend Middelburgers, die verkeerd 'reden. huis gestaan om dertig meter verder hot PZC-kantoor te bereiken. De grote rout bleek het snelst beryd- baar. De zogenaamde .vluchtroute', via Koorkerkhof, Kor!" Burg en verder langs de Balans óf Barhteii Steene, le erde enorme vertragingen op, omdat i natuurmens. En ook overdag was Fedor buiten te vinden. Dinsdag nog maakte hij een wegtraining van 180 kilometer- De prettigse verrassing van de tweede de grandioze tijdrit van Leijn Loevesijn. dag van de baankampioenschappen was De 19-jarige veelzijdige Amsterdammer, die in 1 min 09.83 sec de duizend meter met staande start afraasde. Ook Jan Derksen, die deze knaap de laatste maanden voortdurend onder zijn hoede heeft, was verbaasd door deze explosie. ,Hoe is het mogelijk', zo zei hij, .Leijn heeft weliswaar a! goede tijden gemaakt (in Roemenië 1.10.4 en in Rusland 1.10.6) maar dit is toch wel iets heel bij zonders'. Spectaculair als altijd was de 50 kilo meter zonder gangmaking voor ama teurs, waarin Henk Nieuwkamp uit Borne zjjn eerste kampioenstitel behaal de. Een verdiende zege, want Nieuw kamp was van het begin af mee geweest in bijna elke vluchtpoging. Bepaald verrassend was de zege van de jeugdige Leo Duyndam in de finale van dicrH N'oocf dp nude ïretrnuwen' de Profachtervol'ging, waarin hjj Gert üiga. Naast ae ,ouae getrouwen ,Bong.ers vorlg j^,. wereldkampioen i»fj zullen op deze training, maandag i^e amateurs, na een spannend duel be- r A dwong. Van de eerste tot. de laatste van "jHM de 5000 meter hoeft dit gevecht de ruim achtduizend toeschouwers In het onze kere gelaten. Fedor den Hertog wordt gefeli citeerd door zijn Amsterdamse pleeg'moeder mevrouw Krott. In bet sportcentrum van de KNVB in Zeist, enkele spelers hun debuut maken. Van de Ajaeieden hebben Cruyff, Groot en Swart geen uit nodiging gekregen. De twintig spelers zijn: Mansveld (ADO), Van Duiveiibode, Muller, Stntrbier (allen Ajax), RcnsenbrinU (DWS), Vnn Hanegom, Israël, Jan sen, Mouijjn, Wory fallen Fcije- noord), Veenstra, Warnas, Van Zo ghei (alien Go Aliend), Bouwmees ter, Van Gorp (beiden NAC), Van de Kuylen (PSVJ, Bentzon, Van Beveren, Ei jken broek en Klijnjan (allen Sparta), e grootste verrassing van Kesslera keuze is de 28-jarlge Frans Bouwmees ter van NAC. Voor Bouwmeester zelf is de verkiezing niet geheel onver wachts gekomen. ,Ik had het wel een beetje verwacht, ik geloof dat ik mo menteel goed ln vorm ben, het is an ders dan vroeger. Er zijn geen binnen- spelers meer zokls ik toen bij Feije- noord was. Er moet nu harder gewerkt worden, op het middenveld' Uitgaan de van die gedachte heeft Bouwmees ter in de zomermaanden slechts twee weken stil gestaan in verband mot vakantie. .Kesslcr heeft twee van onze oefenwedstrijden bijgewoond, tegen Vlisslngen en zondag die tegen DFC, vooral zondag ging het goed'. (NAC won met 7-1). APELDOORN (ANP) Kcetie Nagc uit Sint-Maartensdijk heeft woensdag in Apoldoorn huar nationale titel oj) de achtervolging geprolongeerd. Zij haalde in de finale Jnunie Jonkers uit Gameren na 2490 meter in, maar reed de drie kilonietr toch uil. Haar tijd was 4.17.5. Corrie Boon uit Den Helder legde bc- op de derde plaats door de nationa- ampioene op de weg, Bella Nage, te verslaan: 4.30.2 tegen 4.33.4. MÜNCHEN (ANP) Tom Okker, eer ste geplaatst, heeft woensdag zijn par tij uit de tweede ronde van het heren enkelspel van de Internationale tennis kampioenschappen van Belëren. die in Mtlnchen worden gehouden, tegen Italiaan Castlgliano met 6-1 6-2 wonnen. Een verrassing was de neder laag van de Zuidafrikaan Robert Maud, die het internationale toernooi in Hil- Heden overleed, zacht en kalm, na een lang durig ziekbed, onze lie ve moeder, behuwd- en grootmoeder WILLEMINA MARIA CORBIJN weduwe van Pieter Krijger, ln de ouderdom van ruim 75 jaar. L. Krijger L. KrUger- IQeinepier Mina Siua Zoutelande, 1 augustus 1968 Melseweg 3 De begrafenis vindt plaats maandag 5 au gustus, om 12.15 uur op de algemene be graafplaats te Zoute lande. Enige en algemene kennisgeving Heden Is, na een kortstondige ziekte, van ons heengegaan, onze lieve, zorgzame vader, behuwd-, groot- en overgrootvader Middelburg: P. Theunc-Corbijn W. Theune Vlissingen: W. Leeuwestijn-Corbijn L. Leeuwestijn Koudekerke: M. Brasser Zoutelande: C. Corbijn-Wijngaardon Klein- en achterkleinkinderen Koudekerke, 31 juli 1968 Ter Poorteweg 7. De overledene ls opgebaard in de aula van hel ziekenhuis .Bethesda'. De rouwdienst zal worden gehouden op maandag 5 augustus, des n.m. 1.15 uur, in het .Jeugdhonk7. Dorpsplein, Koudekerke, waarna de teraardebe stelling zal plaatshebben om 2 uur n.m. aldaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 4