Mislukte overval op het postkantoor Westkapelle m BILT ,Ostravica' danste in Axel Dieven bleven vrienden Dronken chauffeur twee weken in cel In Zeeuwsch-Vlaanderen zit de klad in burgemeestersambt 2 KORDAAT OPTREDEN KANTOORHOUDER Zeeuwse ALMANAK KETELORDER 5 MILJOEN) ,DE SCHELDE' B en w St.-Anna- land willen gerecht in Tholen houden VOORLOPIGE SURSÉANCE TEXTIELFABRIEK IN ST-JANSTEEN BRIEFJE VAN 100 GULDEN IN HET WATER POLITIERECHTER MIDDELBURG SCHOT HAGEL OP DRIJVER ZILVER VOOR AXELAAR DE PUTTER Veel waarnemers en dubbelambten ROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1968 Deur dicht voor neus van gewapende man WESTKAPELLE Donder- dagmiddag om drie uur heeft een gewapende jongeman een mislukte overval gepleegd op liet postkantoor aan de Zuid straat te Westkapelle. Dat gebeurde om drie uur, juist op het moment, dat kantoor houder K. Lievense (61 jaar) het kantoor wilde sluiten. De heer Lievense zag kans om de deur voor de met een pis tool dreigende jongeman dicht te drukken en de sleu tel om te draaien. De jonge man nam hierna de vlucht en sindsdien ontbreekt van hem elk spoor. Hij moet, naar men aanneemt, de beschikking hebben gehad over een voer tuig, die in een zijstraat de l'trechtsestraat - vlak bij het postkantoor moet heb ben gestaan. Plaats van handeling: is het halle tje achter de voordeur geweest. In dat halletje direct rechts een deur. dei toegang geeft tot het kanoortje en rechtdoor een deur met .privé'. Ook vanuit het privé- gedeelte is het kantoortje te be reiken. De heer Lievense had juist zijn laatste klant geholpen en achter haar draaide bij de deur naar het halletje op slot. Hij liep via de andere deur en de gang naar de deur .privé' om zo in het halletje te komen waar hij de voordeur kon afsluiten. Hij deed de deur .privé' open en daar stond hij: een jongeman van omstreeks 25 jaar met donker haar. netjes gekleed, .iemand die je zo naar de bruiloft kon sturen'. Een vooraanzicht van het postkan toor aan de Zuidstraat te Westka pelle. (Foto PIC) De heer Lievense hier achter de halj geopende deurzoals hij tegenover de overvaller moet hebben gestaan. Tegen de deur gepikt een groot stuk papier, waarachter zich vingeraf drukken konden bevinden. IFoto PZC) Pistool en ik keek hem aan. Ik dacht: duwde ook. Hij wilde echter het pistool niet los laten en daarom nad hij maar één hand om te du wen. Ik twee en dus was ik ster ker. Zo kon dk de deur gen en op slot doen', de heer Lievens. Erg geschrokken? ,Och op zo'n momënt heb je geen tijd om je het allemaal te realiseren. De schrik zit me nu eigenlijk meer in de benen. Ik wil helemaal de hejd niet uit hangen. Als hij had ge zegd: je armen omhoog dan had ik dat gedaan. Mijn leven is me meer waard dan het geld', aldus de heer Lievense. Achterkant Direct nadat hy de deur had afge. achter de jongeman aan te gaan. .Ik wilde eerst langs de achter kant gaan, maar toen realiseerde ik m\j, dat daar ook wel eens ie mand zou kunnen staan. Ik heb de achterdeur afgesloten en ben langs de voordeur gegaan. Do mensen zeiden, dat hy de zijstraat was ingegaan. Soms kun je nog wel eens een autonummer opne men', zo vertelde de heer Lieven se. .Ik hoorde een kreet en toen kwam mijn man aangevlogen om de achterdeur op slot te doen', zo vertelde mevrouw Lievense. die op het moment van de overval in de tuin zat. ,Ik riep nog tegen hem: dat moet je niet doen. want dan kan ik niet binnen. Pas toen zei hij wat er gebeurd was'. Een autonummer was niet op te nemen: de dader was al gevlogen. De dader moet vooraf de zaak wat hebben verkend. ,Ik hoorde van de mensen buiten, dat hij een tien minuten tot een kwartier moet hebben gewacht tot de laat ste klant was vertrokken. In de ljd dat ik omliep om de voordeur op slo te doen is hij binnen geko men, aldus de heer Lievense. Laconiek Achteraf neemt de heer Lievense de zaak nogal lakoniek op. Over het pistool: .Het was een ding met een loop van zo lang' en hij geeft met zyn vingers een lengte van een 15 centimeter aan. ,Maar of het een echt pistool was weet ik niet. Ik heb nog nooit een pistool gezien, misschien was het wel een speelgoedpistool'. Of hij geen gevaar heeft gelopen neer geschoten te worden wanneer het een echt pistool was. .Och. hij haalt zijn schouders op. .hel is hier veel te druk op de straat. Hij had het waarschijnlijk nooit durven doen'. Of er veel geld aan wezig was? .Ik kan natuurlijk geen bedragen noemen, maar hét was wel de moeite waard', aldus de heer Lievense. Enkele uren later herinnerde vrij wel iets meer aan de mislukte overval. Alleen een groot papier tegen de deur .privé' geplakt duidde nog op hetgeen zich 's mid dags had afgespeeld. Het papier verborg de plaats waar de over valler tegen de deur had geduwd en waar zich dus vingerafdrukken bevonden, 's Avonds zouden er politiemensen uit Den Haag ko men om vingerafdrukken te ne- Van de dader was tot gisteravond geen spoor gevonden. Direct na de overval werden de polities van de Walcherse gemeenten gewaar, soluiwd. maar men beschikte over te weinig tastbare gegevens. (ADVERTENTIE) Zomerpreparaten van ELIZABETH ARDEN bij parfumerie VAN BIEMEN E KLOKSTRAAT 10 - GOES ^nTiiinmiiinmiinTTiiiiiniiinnniniiiiTmiiiiiiinifninniiiniii Autonoom Toen m een dorp op Zuid-Beve land een koor van elders repeteer de voor een uitvoering, viel het de dirigent op, dat de plaatselijke organist, hoewel men hem enthou siasme niet kon ontzeggen, erbar melijk speelde. De dirigent tikte af. Jlebben ze bij de laatste schoon maak de pijpen wel op de goede plaats teruggezet*' De organist wist dat hij slecht speelde en had z'n antwoord klaar. ,'k Zet m'n angden neer zoas 't uutkomt en voor de rest ei je dt geen barst mee te masks'. VLISSINGEN De NV Ko-| ninklijke Maatschappij ,De Schelde' te Vlissingen, lid van de I Rijn-Schelde Groep, ontving van het Engelse ingenieursbureau Stone Webster Engineering! Ltd. de opdracht voor drie gro te Schelde-Combustion Enginee ring stoomketelinstallaties. Met deze opdracht is een bedrag van bijna 5 miljoen gepaoeid. De drie installaties, (type VU- 60) met elk een produktie van 125 ton stoom per uur, zijn be stemd voor de nieuwe ethyleen- fabriek in Rotterdam van Gulf Raffinaderij NV. In de afgelo pen jaren ontving ,De Schelde' reeds opdrachten voor tien an dere grote stoomketelinstalla ties voor petro-chemische com plexen in het Europoortgebied, SINT-ANNALAND Het Thool- se protest tegen de plannen om de zittingen van het kantongerecht Zierikzee in het stadhuis van Tholen op te heffen, krijgt weer klank bij b en w van Sint-Anna- land: het college stelt de raad m zijn vergadering van woensdag 7 augustus voor er bij de minister van justitie, de commissaris der koningin in Zeeland en het kan tongerecht Zierikzee met klem op aan te dringen om in het belang van het hefe eiland Tholen niet over te gaan tot beëindiging van de Thoolse zittingen. Zoals bekend nam de raad van Tholen twee weken geleden een motie van dezelfde strekking aan. omdat men van mening was, dat het voor de bewoners van het eiland grote bezwaren meebracht de langdurige en omslachtige reis naar Zierikzee te maken. .Ook ons college is van mening dat het voor een goede dienstver lening aan de inwoners noodzake lijk is niet tot beëindiging over te gaan. Wij zouden dit ten zeer ste betreuren', zo zeggen b en w van Sint-Annaland tot de raad in hun voorstel het initiatief van Tholen te steunen. MIDDELBl'RG De Middelburgse rechtbank beeft donderdag aan de brei- goederenfabriek Jan Steen \an de ge broeders Van Hove te Sint-Jansteen voorlopige surséance van betaling ver leend. nadat eerder de belangrijk-te schuldeiser van dit bedrijt om een fail lissement van de fabriek had gevraagd. Zoals bekend was het .bedrijf, waarop ongeveer 60 mensen werkzaam zijn, al sinds vorige week donderdag gesloten. Woensdag jl ontving hel personeel een gestencild briefje met de mededeling, dat in aansluiting op het gezegde, van vorige week donderdag de directie over woog om de produktie op bescheidener wijze te hervatten De vergadering, eveneens m het Middel burgse rechtbankgebouw, waarop beslist zal worden over de eventuele definitie ve surséance van betaling, wordt gehou den op 24 september a s, 's morgens om 11 uur. Als bewindvoerder treedt op de Oost- burgse advocaat en procureur mr H. A. R. de Mul Adjunct-directeur voor Vrederust BERGEN OP ZOOM Tot adjunct- directeur econoom van .Vrederust' te j Bergen op Zoom is benoemd drs. Th. J. Corporaal te Hengelo. De datum van j ingang is 1 november. De lieer C'orpo- raal is thans werkzaam in het bedrijfs leven. MIDDELBURG De vriendschap tussen het trio Krnbbendijkse Jongelui moet wel hecht zijn ge weest, want al hadden dan de 20- jarlge H. van Z. en de 19-jarige J. C. bij hun getrouwde vriend geld gestolen, do hand tussen het drietal leed er kennelijk niet on der. Zo bleek althans donderdag tijdens de zitting van de Mid delburgse politierechter, mr P. van Empel, waarvoor Van Z. en C. zich moesten verantwoorden. Het huwelijk van hun vrien bleek geen sta-in-de-weg om de vriend schap voort te zetten. Elke week kwamen de .overgebleven' Van Z. en C. een avondje bij hun getouw de kameraad aan, als de echtge note naar de sportvereniging was. Ze dronken een pilje. legden een kaartje of keken naar de tv. Na een aantal bezoekjes wasten de jongelui échter ook waar de Ïiortemonnee van hel echtpaar ag en toen er een kansje was nam Van Z. er een briefje van vijf gulden uit. Later nog eens en een volgende keer nam hij een tientje weg. Hij deelde het geld met C. Op een gegeven moment deed oo C- een greep in de portemonnee. Vliegensvlug haalde hij er een bankbiljet uit en borg het weg zonder gezien te hebben wat het was. Thuis haalde hn het voor de dag en schrok zich een het was een briefje van 100. De dag daarop rolde hij het bank biljet tot een propje op en gooide het in Bergen op Zoom in het water. .Jullie mogen zeker niet meer bij je vriend komen', informeerde de politierechter belangstellend. .Toch wel', verzekerde C. .Maar dan bergt hij zeker z'n portemonnee wel op', veronder stelde mrVan Empel. Bij hoge uitzondering wilde de officier van justitie, mr P. J. V. Roscam Ab- bing. het bij een voorwaardelij ke straf laten: 14 dagen voor waardelijke gevangenisstraf met proeftijd van twee jaar. plus een geldboete van 150. Daartoe wer den de jongens conformveroor- AXEL De regen was donder dagmiddag op het Szydlowsky- plein te Axe! even spelbreker toén daar de Tsjechische zang- en dansgroep .Ostravica' optrad. Het optreden begon al onder een drei gende, zelfs was rommelende he mel. en heit eerste nummer was nog maar nauwelijks voltooid of de regen begon, eerst nog voor zichtig, maar gelijdelïjk aan met meer misbaar, neer te vallen Terwijl de Tsjechen haastig hun instrumenten in veiligheid tracht ten te brengen, zochten ook de toeschouwers, voor zover niet igevuur op één van de drijvers in zijn jachtgroep. Mr Roscam Abbing eiste een boete van f 500, de politierechter Jietl het bij f 250. voorzien van paraplu, een droog onderkomen. Vooral het tokkel- instrument bleek zeer gevoelig te zijn voor water, zodat het optre den even moest worden opge schort. Een eerste poging om weer opnieuw te beginnen mis lukte. want juist op dat moment barstte de regen, die even scheen te bedaren, weer in alle hevig heid los. De tweede poging, het was toen al ongeveer drie uur, terwijl het optreden om twee uur was begonnen, had meer succes, want het bleef droog en het pro gramma kon verder worden afge werkt. De publiek belangstelling was, ondanks de regen, nog vrij groot. Het optreden was het be kijken ook alleszins waard. Mu ziek, zang en dans wisselden elk aar vlot af. kortom eeu levendi ge voorstelling. Deze Tsjechische volksdansgroep verblijft momen teel in het Belgische Dendermon- de en heeft af met succes opge treden in diverse Belgische plaat sen. (Foto PZC) MIDDELBURG. Het was weer de I wekelijks bekende treurige stoet van I weggebruikers, die onder invloed van I sterke drank liun voertuig bestuurd had den. die donderdag langs de tafel van de Middelburgse politierechter trokken. De Vlissingen J. de VV. (leed dat op 23 juni j.l. met zyn auto in Middelburg,I terwijl hy nog maar drie maanden zyn rijbewijs bezat. De officier van justitie, mr I*. J. V. Roscam Abbing, eiste, gelet op de recidieve, een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 14 dagen en l'/j jaar ontzegging van de rijbevoegdheid- De politierechter, mr P. van Empel, von niste conform. Op dezelfde dag reed L. S. uit Borssele 1 jaar niet rijden, het vonnis 1 week gevangenisstraf plus 9 maanden niet rijden. P. H, uit Arnemuiden reed eveneens in Vlissingen onder Invloed in zijn auto. Na een eis van 1 week gevan genisstraf en 1 Jaar niet rijden, volstonc mr Van Empel met 1 week gevangenis straf en 9 maanden ontzegging, waar van 4 voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Van de 5 onvoorwaardelijke maanden mag H. het voorarrest nog af trekken. De gebroeders S- en J. M. uit West kapelle reden na het genot van de teveel biertjes op de fiets naar huls. Conform werden ze veroordeeld tot AXEL een boete van f 1?0. waarvan f 10 ju,,, je Xieuwendijk even'buiten de be- voorwaardelijk met een proeftijd van bouwde kom van Axel reikt" 2 ja®1" dagniorgen de burgemeester uit Middelburg reed op 1 mei k. van Dijke, de Axel medaille onder invloed op de brommer. Hy zouj verbonden aan de orde van Oraiije- stellig behouden zyn thuisgekomen, als' Nassau, in zilver, uit aan de landbnu- hij niet betrokken was geweest bij een )ver, D; Putter. I>e heer De Putter aanrijding, waaraan hy overigens geenherdacht donderdag het feit dat hij 40 schuld had. Conform werd hij veroor-J8" gleden in dienst trad op het land- deeld tot 1 w eek voorwaardelijke ge-j bouwlied rijf van de heer C. Dekker. o v"erricr ii n r l-.no- KI .-lof Kii -O.-., igenlsstraf met een proeftyd jaar. een boete van f 150 en 6 maan den ontzegging van de rybevoegdheid. Wege.ns een belediging van mej. De J., werd L. S. uit Goes conform veroordeeld tot een boete van f 60. Terwijl hem de bevoegdheid om motorrijtuigen te be sturen was ontzegd, had' W. de K. uit Goes op een tractor gereden. D, offi cier wilde daarvoor een boete van f 150 i rol, want de heer Dekker was ooit een bekend paardenfokker. In 1949 werd zijn paard Nico van Annie nationaal kampioen. opgelegd zien. dc politierechter nam De heer De Putter heeft zodoende ook die straf over. maar legde er f 50 voor-I zjjn steentje bijgedragen tol de faam van waardelljk van op met een proeftyd van hel Zeeuws-Vlaamse paard. .Veel werk- Tijdens de jacht had de Woensdrechter"emerf. Jannen hun rechten beter dan J, P. bij het mikken op een vlucht pa- hun plichten, meende de burgemeester, Irijzen per ongeluk een sohot hagel af-1 naar de heer De Putter had zich even hoeve .Nooitgedacht' wel duidelijk bewust getoond van zijn plichten. Na deze lovende woorden speldde de burgemeester de jubilaris de zilveren eremedaille op. Namens de ZLM overhandigde de heer W. Dekker een getuigschrift aan Dirk de Putter. Hy wees er op dat de jubilaris niet alleen veertig jaar op hetzelfde bedrijf had gewerkt, maar ook veertig jaar met de zelfde werkgever. De heer C. Dekker (nog altijd gestoken in Axels kostuum) is inmiddels al bijna 87 jaar, maar dat werhoudt hem er niet van om gehele dagen in touw te zijn en om samen met de heer De Putter het ongeveer 45 ha grote bedrijf te bewerken. Namens de buren feliciteerde de heer P. de Fejjter (die er nadrukelyk op wees dat de heer De Putter was begonnen als .koeter') het echtpaar en overhandige een aan denken. Onder de aanwezigen bevond zich ook dc dijkgraaf van het Axeler Ambacht, de heer P. van Hoeve. Veertig jaar lang bleef hij deze werk gever trouw. Burgemeester Van Dijke memoreerde hoe de heer De Putter in 1928 als jongste paardenknecht (14 jr) in dienst trad en nu de rechterhand is van zijn werkgever. Het paard speel de vroeger troiwens een belangrijke ER ZIT GEEN TOEKOMST IN naar Amsterdam Directeur Amro-bank Drs. J. J. Pieteree. directeur van de Am-1 sterdam-Rotterdam Bank NV te Oost-i burg is met ingang van 1 november 1968 benoemd tot directeur van de Am- rosbank te Amsterdam, kantoor §ar- phatistraat, J TERNEUZEN In Zecuwsoh- Vlaanderen zit sinds enkele ja ren een beetje de klad in het burgemeestersambt. Met name is dat het geval sinds in april 1963 de eerste plannen voor een nogal drastische samenvoeging van gemeenten openbaar werden gemaakt. Aanvankelijk begon nen de eerste burgers van de met opheffing bedreigde ge meenten een fors robbertje te vechten tegen de snode plannen, maar hoe drastischer die plan nen werden, des te minder de strijdlust werd. Enkele uitzonde ringen daargelaten. Vooral de nog jongeren onder dc burgemeesters begonnen uit te zien naar andere en meer veilige plaat sen, hetgeen enkelen wel, anderen nog niet ia gelukt. Aanvankelijk werd In de vacatures nog voorzien, maar sinds enige tijd laat men dc open gekomen plaatsen maar inne men door burgemeesters van nabu rige gemeenten of door wethouders. Anderen, die wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd al korte of langere tijd van hun pensioen had den moeten genieten, bleven het ambt waarnj nen. Het gevolg hier van is dat op het ogenblik diverse burgemeesters twee gemeenten be sturen. terwijl er zelfs één is die er drie voor zijn rekening neem'. Van de dertig gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen, zijn er nog inaar twaalf over, die kunnen bogen op een .echte' burgemeester, die al leen hun belangen behartigt. Dat zijn in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen Terneuzen, Axel, Zaamslag, West- dorpe. Zuiddorpe. Smt-Jansteen en Graauw en in w est-Zeeu wsch - Vla a n - deren Biervliet. Oostburg. Aarden burg. Waterlandkericje en Zuidzande Verder zijn er zeven gemeenten die hun burgemeester moeten delen met anderen. Die zeven zijn Retranche ment, Cadzand, Breskens, Koewacht, Overslag, Hulst en Sas van Gent. Tenslotte zyn er elf gemeenten die het met een waarnemend burgemees ter (gepensioneerde, burgemeester van buurgemeente of wethouder) moeten stellen. Dat zijn Clinge. Hon lerusse, Vogelwaarde. Hoek, Philip pine, IJzendijke, Hoofdplaat. Schoon- dijke, Sluis, Nieuwvllet en Groede. Onder de laatsten zijn er vier ge pensioneerden, namelijk die van Cfm- Êe, Honteniisse, Groede en Sluis, i drie gemeenten zjjn (oud-) wab- houders met de waarneming belast Philippine. Sclioondijke en Hoek Voorts wordt in vier gemeenten de leiding waargenomen door de bur gemeester van een naburige gemeen te, namelijk in Nieuwvliet door die van Rctranchemenl-Cadzand, in Hoofdplaat door die van Breskens, in IJzendijke door die van Sas van Gent, terwijl het ambt in Vogel waarde wordt waargenomen door dc burgemeester van Hulst. Cadzand- Retranchement en Koewacht-Over slag zyn gemeenten die al vele jaren hun burgervader met een ander moe ten delen. Men hoort de laatste tijd weleens de opmerking niakcii dat deze gang van zaken bij liet besturen van ge meenten, een rem 7.011 betekenen op de ontwikkeling van en in liet ge bied. Er worden dan vergelijkingen gemaakt tussen jonge, energieke burgemeesters die vaak boordevol plannen z.itten en wier carrière nog beslist kan worden door de wyzc waarop z(j hun gemeente besturen en tussen de waarnemers, die toch vaag een andere gemeente er maar ,hij doen' of nog een poosje bl(Jven zit ten ,in het belang van de gemeente'. Maar in de praktijk komt het er toch op neer dat in de meeste geval len de lopende zaken worden afge daan. Als de grootste rem op de ontwikkelingen in liet gebied wordt toch algemeen wel beschouwd liet lange uitblijven van de herindeling van gemeenten. Men wil, juist hij het maken en uitwerken van plan nen, nu eindeiyk weleens weten waa men aan toe ls. (ADVERTENTIE) HET WEER IN EUROPA Brussel geheel bewolkt. Luxemburg licht bewolkt. Parijs licht bewolkt. Nice onbewolkt. Berlijn zwaar bewolkt. ZQrich regenbui. Gemève zwaar bewolkt, Locarno halt bewolkt, Wenen half bewolkt Innsbruck onweer. Belgrado onbewolkt. Barcelona licht bewolkt, Madrid half bewolkt. Mallorca licht bewolkt. VERWACHT. NOORDELIJKE WIND Veranderlijke bewolking met enkele lo kale buien en een kans op onweer, maar ook af en toe zonnige perioden. Over wegend matige wind uit noordelijke richtingen. Lagere temperaturen dan donderdag. STRAND VERWACHTING Een zwak front trekt naar het oosten en kan vandaag no geen bui veroor zaken. Matige wind ruimend naar noor delijke richting. Temperatuur 18 tot 20 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: een hogedrukgebied kiomit via Enigeland naar de N oord ree I met tijdens het weekeinde stabieler weer, I zonnige perioden en goed strandweer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 2