Hoekse domineesvrouw was schrijfster DE GESCHIEDENIS VAN MAELSTEDE NOG ONVOLLEDIG WIELERVARIA extiA C. Jansen te Waterlandkerkje schaakt per brief ARCHEOLOGISCH ONDERZOEK TE HULST VWJDAG 2 AUGUSTUS 1968 ZEEUWSCH-VLAANDEREN VAN D EE TOT HONTENISSE Evert Dolman is dus tóch weer kampioen van Nederland gewor den. Eaten we mét hem hopen dat hij nu z'n trui mag behouden en niet meer behoeft in te leveren (zoals verleden jaar) wegens het gebruik van stimulerende midde len. Naar onze mening is liet na melijk wel goed nog eens oven vast te stellen dat ntléên liet. ge bruik van die middelen hem die kampioen strui ontnam. Men -kon namelijk zondag en maandag niet aan de indruk ontkomen dat Dol man ergens ook wel een lieetje revanche bad genomen op de KNWTJ en op degenen die hem z'n kam pioenschap hadden ontnomen. Met alle respect voor de prestatie van Kef zondag jl. willen we er voor alle zekerheid nog even de nadruk .op leggen dat er vorig jaar bij al dat geharrewar 0111 die k»mpi- oestitel maar één man fout was en dót was... Evert Dolman. Waar van dan acte. De man die het afgelopen week einde bijzonder grote indruk op ons maakte, was de amateur-kampioen Fedor den Hertog. Deze knaap die dit seizoen terug moest komen uit het niets maar dan ook helemóal uit het niets, heeft dat gedaan op een manier die onze grootste be wondering heeft. Hij heeft door zijn levensgevaarlijke valpartij van vo rig jaar zo'n schrik gekregen van in het peloton rijden nat hij er het liefst maar een paar meter voor of een paar meter achter rijdt. En als hij er voor rijdt, komen ze hem steeds maar weer aehteraan. rijdt hij er achter dan moet hij steeds van ver komen om de .slag niet te missen. De solo die hij za terdag te kijk gaf was subliem, een echte kampioen waardig. Als die jongen over zijn huidige problemen weet te geraken, wordt het een heel grote. En natuurlijk moest er weer keet geschopt worden in de prof-kampi oenschappen in Nederland en Bel gië. (Misschien in de andere landen ook wel. maar dat weten wjj niet. Op het Adsteeg-circuit moet hét zon dag gewoon .gestonken' hebben naar de combines tussen de merken ploegen. met de jongens van de si- garenploeg in de voorste gelederen. Er moet, als men de insiders kan geloven, tijdens de koers gewoon met hele pakken bankbiljetten gewapperd zijn. En dat alles ter meerdere glorie van chips en si garen. Met sport heeft dat eigen lijk niet zo heel veel meer te ma ken. In België's kampioenschap werd de aloude vraag weer midden in de actualiteit geplaatst, namelijk of een renner die zich door een ander naar de meet Iaat .slepen', ook de sprint en dus de koers mag winnen. Het is welhaast ondoenlijk om daarop in één zin een redelijk antwoord te geven. Er zijn tal van bindende factoren, onder andere moet een ploegmaat beschermd wonden, etc. Maar de eerlijkheid gebiedt ons te zeggen dat we wel- nig sympatic kunnen opbrengen voor een handelswijze als Juliën Ste vens zondag liet zien. En de jonge Kees Priem gaat maar onvermoeid door met het be halen van overwinningen. Met de twee van het afgelopen weekeinde kwam hij aan 26 overwinningen In dil, seizoen en misschien zijn er vandaag al weer een jiaar bijgeko men. Zoals 11 hebt kunnen lezen zijn er op dit moment zes renners aan gewezen voor deelname aan het wereldkampioenschap in Italië. Nu er dit jaar 10 mogen deelnemen is er nog plaats voor vier. Daarover zal in de komende dagen nog wel stevig touwtje getrokken en van ge dachten worden gewisseld. Volgen de week komen wij daarop nog terug. In het komende weekeinde ls er. voor zover ons bekend, In Zee land slechts één wedstrijd, name lijk in Oud-Vossemeer (A., N. en Adsp.). Voor beroepsrenners is er in Nederland startgelegenheid In Kortenhoef op zaterdag 3 en in Goirle op zondag 4 augustus. Een paar andere koersen, niet te ver uit de buurt: zaterdag Oude Tonge A. en N.). Schiedam (Adsp. en dames), zondag 4 te Zegge (A., N. en dames). Maar het werk is nog niet ten einde Er liggen al wat fundamenten bloot... Toen de historicus F. Nagtglas in 1880 een reis door Oost-Zeen wsch- Vlaanderen maakte bezocht hij ook hot dorp Hoek. Dit. was wat hij let terlijk schreef: .Op een schoonen zo merdag is dat een aantrekkelijk hoekje. Alles fluistert er van een voud, kalmte en vrede, en als in een neveligen droom komen oude en vriendelijke herinneringen hier als vanzelf weder in 't geheugen. In de dorpsstraat vindt men voor de eenvoudige Hervormde kerk Roomsch-KathoUeken zijn hier wei nig de grafzerk vain Christiaan M'eeusc, den braven matrozen-domi nee, eerst loods en visscher, later als predikant in 1838 hier gestorven. Aan het einde der straat ligt tus- schen em grooten tuin. waarin gou den regens, seringen en rozen wed ijveren m geur en glans, de lieve pastorie, de woning van een reeds bejaard, /Ouderloos echtpaar, dat geen grooter genot kent dan tot- zegen te zijn in den kleinen dorps- kring, en genoegen te verspreiden ht de kinderwereld daarbuiten, waar de raadselen en versjes van ,Mina uit: Hoek' niet weinig jeugdige har ten sneller doen kloppen van ver langen en jonge oa&n doen schit teren van pret.' De schrijfster, waar Nagtglas op doelde, was de vrouw van dominee ■l. I<\ Binsbergen, namelijk Maria Bmsbergen-Costerman, die onder pseudoniem Mina uit Hoek verhalen waaronder ook kindei verhalen in tijdschriften en almanakken schreef. Dezer dagen hadden we het genoe gen een 'boek van deze schrijfstei in handen te krijgen, getiteld: ,Hoe het in dril .goeden' ouden tijd toe ging. Ter verduidelijking voegt zij 'hier nog aan toe. Eene donkert bladzijde uit de geschiedenis van eer onzer vaderlandsche steden op het eiiule der zeventiende eeuw. Naai oude familiepapieren opgesteld. 'Hot boek vertelt de droevige leven.' geschiedenis van de in 1661 te Rol terdam geboren Gerrit Costermai:. een voorvader van de schrijfster. De ze Gerrit Costerman was geen ster ke persoonlijkheid, maar liet zich graag door onderen beïnvloeden. Hij was erg bang voor lichamelijke pijn WATERLANDKERKJE Wan neer we vertcllan dat de heer C. Jansen uit Waterlandlcerkje hot kandidatentoernooi heeft gewon nen en nu als eerste Nederlander in de finale zit vasi het wereld kampioenschap, dan zal men wel licht even met de oren klapperen en zich afvragen welke tak van deze sport deze 30 -jarige onder wijzer te Krumingen (maar zijn ouderlijk huis staat in Waterland- kerkje en daar is hij dan ook elk weekend te vinden) dan wel be- oejent. Schaken. Zijn overwinning ui het kandidatentoernooi en zint deelname aan de finale van 't we reldkampioenschap vinden even wel plaats in een be/malde tak van de schakerij, namelijk het corres pondentieschaken, het schaken per brief. Langs deze weg heeft Jansen al gerenommeerde Russen verslagen. Z<A>t correspondentie- toernooi kon erg lang duren, soms wel drie jaar, maar brengt wel met zich mee dat de schakers elke zet terdege hunnen overden ken, er boeken en. lectuur over kunnan naslaan, enzovoorts. .Hei- kan me eigenlijk niets schelen't zegt de heer Jansen, maar hij vond het toch wel opmerkelijk dat zijn overwinning in het kandi- cUitontoernooi meer aandacht heeft gekregen in de buitenlandse pers (enkele, van zijn partijen werden behandeld in Russische kranten) dan in de Nederlandse pers. Zelfs het blad van de KNSB is zeer beknopt geweest. De heer Jansen schaakt al een jaar of vijftien. Als land had hij wel het een en ander op schaakgebied geleerd van zijn vader, maar hij had zich er eigenlijk nooit, verder in verdiept, totdat hij op het KoninginWilhel- miné'gceum te Oostburg weer met de schakerij in contact kwam. Toen is hij doorgegaan. In 1957 werd hij jeugdkampioen van Zee land en in hetzelfde jaar eindig de hij als tweede bij de nationale je ugdka m pioenschappe n. Later speelde hij ook een paar maal mee 111 een vertegenwoordigend nationaal tiental, ander andere te gen Engeland. Van die interland herinnert hij zich nog hoe hij 8,5 uur strijd leverde tegen een En gelse schaakmeester. De 3ngels- min weigerde een aanbod tot re mise en wist tenslotte de partij m zijn voordeel te doen beslis- sen. De heer Jansen speelt aan he eerste bord van de schaakclub Vlisstngen, welke club kampioen van de Zeeuwse schaakbond ia ge worden «=n ia gepromoveerd naar de KNSB. Van 5 tot en met 11 augustus neemt, de heer Jansen deel aan het open schaakkampi oenschap van Nederland, dat te Enschede wordt gespeeld. Het wordt de zesde keer dat hij mee doet. Vorig jaar eindigde hij, na het hele toernooi aan kop te hebben gestaan, niet vier anderen op de eerste plaats, door een ver loren partij in de laatste ronde. ,Voor mij is het vakantie, mute ren spelen daar of hun leven er van afhangt'. Om bij te blijven in de schaaksport, moet je heel wat lezen. De heer Jansen heeft dan ook een verzameling vctn ruim 150 boeken op schaakgebied, waaronder ook boeken in het Rus sisch. Dat laatste vindt hij niet zo'n groot bezwaar, want het schaakidioom is toch overal ge lijk en zodoende weet hij deze Russische boeken ook nog heel aardig te «uitcijferen. De boeken kunnen echter niet altijd uitkomst geven, want soms is het beter, vooral tegen de Russen, om niet met een al te bekende openings- variant te komen (dat doorzien ze al gaww), maar om buiten de theorie om te spelen. Ook speelt dc lieer Jansen simultoanwedstrij- den donderdag nog in Vlissin- gen). Dat kan zeer vermoeiend zijn, omdat de speler zich op vele partijen moet concentreren. Een val van eert tegenstander is gauw over het hoofd gezien. Zo weet de heer Jansen te vertellen dat schaakmeester Prins zich bij een stmultaanwedstrijd zonder meer liet verrassen door het alom be kende herdersmatje, h 1 het telefoonboek treft men on der Waterlandkerkje viermaal de naam Jansen aan, waaronder ook een beerhouderij. Het wil vjeleens voorkomen dat bi) onze sportman door de telefoon het verzoek komt: ,Kunt u even komen met de beer?' Dan sta je natuurlijk schaakmatl HULST Half juli begonnen een aantal lyceisten, onder lei ding van de Hulsterse wethouder, de heer P. J. Brand, te gra ven in een weilandje even buiten de bebouwde kom van Hulst. Daar moesten zich, en dat blijkt juist te zijn, de fundamenten bevinden van het kasteel Van Maelstede. Na enkele weken van intensief graven, heeft men dan ook hele stukken van dat fun dament weten bloot te leggen. Het is evenwel niet de bedoeling dat het fundament in zijn geheel in het volle daglicht komt te staan. Wanneer de vakantie om ls. gooien de lyceisten (leden van de afdeling Dsi-Zeeuwsch-Vkyroderen van de Nederlandse jeugdbond voor de be studering van de geschiedenis) alle gegraven kuilen weer dicht. Dat wil echter niet zeggen dat het werk voor niets is geweest, want de op gravingen kunnen per slot van re kening belangrijke vondsten ople veren en bovendien, wat trouwens ook de belangrijkste opzet van het geheel is, kunnen de fundamen ten van het kasteel in kaart worden gebracht. Er is geen enkele ver wachting dat men deze zomer met de opgravingen klaar zal komen i daarvoor is het aantal actieve deel nemers ook te gering), maar vol gend jaar en misschien ook tijdens de kerstvakantie gaat men gewoon door. GESCHIEDENIS Over de geschiedenis van het kasteel Maelstede en het geslacht dat het bewoonde is over het ge heel genomen niet bijzonder veel bekend. De heer Brand, een enthou- ftast amateur-archeoloog, is door veel te lezen en te onderzoeken in de loop der jaren toch nog wel het een en ander aan de weet geko men. Reeds in de tiende eeuw wordt de naam Maelstede genoemd. De Duitse keizer Otto m schonk name lijk rond hel jaar 984 de .Villa Malaorum' (wat .Hof van Mael stede', of iets van dien aard bete kent) tegelijk met het kasteel van Hulst aan het kapittel van St. Sal- vator in Utrecht. Kerkelijk resor- teerde Hulst toentertijd onder het bisdom Utrecht en wereldlijk on der de Vlaamse graaf, die toen voor het gebied waarin Hulst lag leen- plichtig was aan de Duitse keizer. Het geslacht Van Maelstede is van oorsprong Vlaams. Er is evenwel ook een Zeeuwse afstamming be kend. Deze afstammelingen hebben liet zelfs tot hoge posities gebracht. Eén van hen was Ruwaard van Zeeland'. Het kasteel van deze Zeeuwse tak stond in Kapelle bij Goes. Eén van de eerste Van Mael- tedes die men heeft kunfen ach terhalen stamt uit het begin van de dertiende eeuw en is genaamd Wul faerd van Maelstede. Hij was onder ineer erfelijk schout van Hulst. Bovendien moet hii vele landerijen in het Hulster Ambacht hebben be zeten. Het geslacht Van Maelste de woonde op het Hof van Mael stede, even ten oosten van Hulst in de thans geheten Clingepolder. Een kleinzoon van Wulfaerd (en zoon van de weinig bekende Ge rard). Lodewijk. werd heer van St.- Jansteen. De familie was geparen teerd aan het geslacht Vilani uit Vlaanderen, dat later de heerlijk heid van St.-Jansteen in bezit had. AFGEBROKEN Een andere kleinzoon van Wulfaerd, Jan, werd schout in Hulst. Hij bleef op Maelstede wonen. Deze Jan zou ook in het complot hebben gezeten dat zich tegen Floris V verzette. Of hij evenwel ook heeft deelgenomen aan de moord op deze Hollandse graaf is niet duidelijk. Jan van Maelstede bleek overigens feen makkelijke man. want ook met e Vlaamse machthebbers lag hij regelmatig overhoop, en deze recalci trante houding heeft min of meer het einde van het kasteel Van Mael stede Ingeluid. Daar hij niet altijd de zin deed van de Vlaamse heren, werd hij op een zeker moment ge vangen genomen en in Gent opge sloten. In 1326 werd op last van de Vlaamse graaf via de Gentenaars het Hof van Maelstede afgebroken. De bewoners van Hulst hebben zich nog veel moeite getroost om hun schout vrij te krijgen en zodoend" het kasteel te behouden, maar het mocht niet baten. De Vlaamse graaf was onverbiddelijk. Het staat ln ie der geval vast da* de heren Van Maelstede ln 1341 niet meer op hun kasteel woonden. Rond 1400 moet het Hulsterse geslacht Maelstede in mannelijke lijn zijn uitgestorven. Of het kasteel nog ooit is herbouwd, is niet bekend Volgens de heer Brand zou men dat, oordelend naar de gevonden scherven, wel kunnen concluderen De blootgelegde funda menten daarentegen spreken even wel een duidelijke dertiende-eeuwee taal. zo niet een oudere. Het woord Maelstede heeft overigens niets te maken met malen of molen. De juis te betekenis zou zijn .gerechts plaats'. Het wapen van Van Maelstede heeft een ondergrond van hermelijn, met daarover een dwarsbalk van azuur. Over veld en dwarsbalk is tenslotte een andrieskruis in geel aange bracht. Dit wapen is te zien ln de glas-in-lood-rameu van de basiliek te Hulst, om precies te zijn in het raam achter het orgel. Tenslotte zij nog vermeld dat de kleuren van Van Maelstede rood en blauw waren. Ook bij het aanschouwen van pijn bij anderen was hij zeer aangedaan. Toen hxj op 80 augustus 1672 met zijn vader 111 Den Haag verbleef, was hij ongewild getuige van de moord op de gebroeders De Wit en dit moordritueel greep hein zo aan dat hij »it zwijm viel. Nog lang hield hij nachtmerries aan dit gebeuren over. Als jongeman verkeerde hij vaak in gezelschap van personen die nu niet bepaald aoed aangeschreven stónden. Toen hij na zijn huwelijk m J6S8 met Adriana Korf die banden geheel wikte, verbreken is hem dat fataal geworden. Als adelborst van de wacht raakte hij betrokken bij een geënsceneerde schermutseling waarbij een zekere AnUhonie Kerry werd doodgestoken, ofschoon de eigenlijke bedoeling was dat hijzelf het, slachtoffer zou zijn Door zijn vroegere vriendenwordt hij nu van moord beschuldigd. Hoe wel hij kan aantonen dat hij zijn degen niet uit de schede gehaald heeft en dat bovendien de fatale doodsteek nooit van zijn degen af komstig kan zijn, wordt hij toch op last van de baljuw J. van Zuilen van Nijeueld gevangen gezet. Ver schillende personen konden de on schuld van Costerman aantonen, maar de baljuw, die geen al te beste reputatie opgebouwd had in Rotter dam. wilde niet luisteren. Onder zware pressie en zelfs dreiging me de pijnbank dwong men hem een bekentenisaf, hij die zo bang was van lichamelijk lijden. Hij werd vu door zijn rechters ter dood veroordeeld. Op 16 september 1690 werd hij op het schavot ont hoofd, op een wijze die elke beschrij ving tart. De Rotterdamse bevolking, overtuigd van de onschuld van Costerman, kwam in oproer. Vooral de eigen dommen van Van Zuilen van Nijs veld moesten het ontgelden. Deze baljuw werd later van zijn functie ontheven. Mina Binsbergitn-Coster- man heeft met dit boekje wel dui delijk de onschuld van haar voorva der aangetoond en tevens op in dringende wijze gepleit voor de af schaffing van de doodstraf. Rechts op de foto, daterend plus minus 1891, staat de.oude Nedher vormde kerk, zoals hij in de vorige eeuw in gebruik was. Ook het pri eeltje dat in de tuin van de pastorie stand is duidelijk zichtbaar. De mo lens van De Feijter en Van Dix- hoorn geven aan deze foto een apar te bekoring.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 19