Topoverleg geëindigd Paus: begrijp me toch' Nieuw programma aanvullende werken GEEN ENKELE KANDIDAAT IS ZICH BEWUST VAN DE GEVAREN 4 Wijzigingen bij Franse televisie Voor veertig miljoen gulden VOOR ZEVEN PROVINCIES DR BLAKEDE ENCYCLIEK IS STAP TERUG Wet op het leerlingwezen thans van kracht .BLANKE ARBEIDERS IN VS DISCRIMINEREN HET ERGST' Weer gesprek over in Suezkanaal ongesloten schepen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1968 CASTEL GANDOLFO (AP, AFP). Paus Paulus VI, op wiens en cycliek over geboortebeperking een algeheel verbod van voorbe hoedmiddelen in de hele wereld felle kritiek wordt geleverd, heeft woensdag een beroep ge daan op rooms-katholieke echt paren zijn verbod van het ge bruik van voorbehoedmiddelen te begrijpen en te aanvaarden. In zijn eerste commentaar se dert maandag zijn encycliek werd uitgegeven, waardoor on middellijk een controverse ont stond, heeft de 70-jarige paus verklaard dat hij wist dat de be slissing miljoenen pijn en moei lijkheden zou berokkenen. LAGE VUURSCHE, kasteel Dra- kemteyn: prim Willem- Ale.r an der schuttert van plezier als hij op de bamk mag klimmen. (Foto Max Koot PARUS (AFP De Franse televisie begint op 1 oktober met reclame. In begin gedurende hoogstens twee DEN HAAG (GPD) Ter bestrij ding van de werkloosheid in de ge- 1 ErSVn'Vom! bieden met een relatief groot aan- J tal werklozen heeft de minister van TTi deSRThS!sociale zaken en volksgezondheid™ «•erkgelegenheidsbele.d. Het ,B* een van de verdere maatregelen tot meroiccl derde net. In de raad van beheer de staatsradio en -televisie, krijgt het personeel 5 (was 2i vertegenwoordi gers en de overheid 12 (was 8). Verder zullen er vier onafhankelijke deskun digen zitting in hebben, alsmede twee vertegenwoordigers van de dagbladpers en een gemachtigde van de kijkers luisteraars. Het aantal redacteuren en verslagge vers dat het nieuws verzorgt, wordt van 281 tot 179 verminderd zonder dat er mensen worden ontslagen. De regel matige actualiteitenprogramma's van de televisie verdwijnen. In plaats daar van komt er eens per week of eens per veertien dagen een uitzending een actueel vraagstuk, waarbij alle me ningen tot hun recht kunnen komen. dragen ƒ75.000.000,-, waarin een werkgelegenheidssubsidie van 40.000.000,- zal worden verleend. Dit programma is aangekondigd in de op 20 mei j.l. aan de tweede ka mer der staten-generaal aangebo den nota inzake het te voeren loon- een extra aanvullend werkgelegen heidsprogramma goedgekeurd, dat rond 78.000 manweken werkgele genheid zal bieden. Het program ma geldt voor de provincies Gro ningen, Friesland, Drente, Over ijssel, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg. De totale kosten van de in dit pro gramma opgenomen werken be- Het commentaar van de paus werd uitgegeven in een gedi-ukte verkla ring voor zijn algemene wekelijkse audiëntie in zijn zomerverblijf hier. Sprekend over zijn eigen kwellingen in de jaren dat hij de beslissing over de geboortebeperking overwoog on der toenemende druk om de traditio nele verboden van de kerk te ver lichten. zei de paus: ,Het bewust zijn van onze zware verantwoorde lijkheid berokkende ons niet weinig leed. Wij waren op de hoogte van de verhitte discussies in de pers. De angst van hen die bij dit vraagstuk betrokken waren trof ons ook. Wij bestudeerden en lazen alles wat wij konden. Wij raadpleegden eminente personen. Én in gebed vroegen wij om de hulp van de Heilige Geest bij het interpreteren van de- goddelijke wet voortkomend uit de innerlijke behoefte aan menselijke liefde, de essentiële structuur en uit persoonlijke waardigheid van het gehuwde echtpaar'. Hij voegde er aan toe: ,Wïj werden ook geleid door het gevoel van liefdadigheid, van pastorale bezorgdheid voor de gehuwde christenen. Om deze reden gaven wij de liefde de eerste plaats in het huwelijk en voegden onze pastorale instructies aan het leer gezag toe. Tenslotte werd ons werk vergezeld van hoop hoop dat dit document om zijn waarheid aan vaard zal worden, hoop bovenal dat christelijk gehuwde echtparen zullen begrijpen dat de leer ervan alleen maar de manifestatie van liun ware liefde is. een nabootsing van de lief de van Christus voor de kerk'. De korte verklaring werd in verschil lende talen uitgegeven. In de Franse tekst bevestigde de paus dat zijn beslissing inzake geboortebeperking de ernstigste is in zijn bestuur van vijf jaar. .Nooit, zoals In dit geval, hebben wij zo sterk liet gewicht van plicht gevoeld in dienst van de gehele mensheid... Wij willen hopen daf allen, te weten de gehuwde chris- tenen, zelfs als zij liet gevoel hebben dat ons woord hard is, zullen begrij pen dat het alleen trouw is aan de gedachte van Christus die deze blijk bare strengheid motiveert'. In de Franse tekst werd er aan toegevoegd: .Dit zijn de gevoelens die ons ge leid hebben in het onderzoeken en uiteenzetten van een kwestie w; van de betekenis van kapitaal lang is voor liet menselijk bestaan en de toekomst van de wereld'. De paus zei ook in zijn verklaring: .Of u wel of met rechtstreeks be trokken bene bij de kwestie die in de encycliek behandeld wordt, wij smeken" u ons woord te aanvaarden met dezelfde Waarheidsliefde en de zelfde eerbied voor personen die wij geprobeerd hebben in de ency cliek op te nemen toen wij deze schreven'. De woorden van de paus zijn een dramatische onderstreping van de crisis die deze encycliek heeft ontketend. Het groeiende aan tal van hen die het niet eens zijn met de paus inzake de geboortebe perking vormt een van de ernstig ste uitdagingen van het pauselijk gezag in de moderne tod- De paus sprak langer in het Italiaans dan in de andere "talen toen hij zxJe. tot de pelgrims richtte in zijn au diëntie. .Hoe veel malen hebben wij het gevoel gehad zo goed als over weldigd te worden door de massa's documenten en hoe vaak. menselij kerwijze gesproken, hadden wij het gevoel van ontoereikendheid ze arme persoon tegenover de apostolische verplichting om een uitspraak te doen. Hoe vaak beefden wij van vrees een gemakkelijke con cessie te doen aan de heersende me ning of een die door de hedendaagse maatschappij slecht opgenomen zou worden of een die te willekeurig of te ernstig voor het gehu-wde leven zou zijn? De paus sprak de hoop uit dat de mannen van de wetenschap en de theologen in staat zullen zijn in zijn encycliek .de oprechte band te ontdekken die het verbindt met dc christelijke levensopvatting...' Over de dour zijn voorganger, paus Johannes 28 ingestelde speciale com missie voor de geboorteregeling, waarvan het meerderheidsstandpunt in stryd is met de encycliek, zei de paus: ,wy waren geneigd voor zover we dat konden doen, de conclusies van de commissie te volgen, ook al hadden deze een raadgevend karak ter, maar wij moesten ook blyk ge ven van voorzichtigheid'. GEXÊVE (DPA-AFP-SDA) De se cretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr Eugene Carson Blake, noemde de pauselijke encycliek teleur stellend voor véle christenen, ook rooms-katholieken. ,De Rooms-Katholie- ke Kerk is hiermee weer teruggekeerd naar het moment, waarop in 1964 de hernieuwde bestudering van dit pro bleem is begonnen. De aartsbisschop van Canterbury, Mi chael Ramsey, gaf als zijn mening dat door de encycliek de meningsverschillen tussen de Anglicaanse en de R-K Kerk zullen worden vergroot. secretaris van de Italiaanse vereni- van r-k artsen zegt dat de ency- it de artsen voor een .dramatisch dilemma' heeft geplaatst. Prof dr Anton Meinrad Meier, docent de sociale ethiek an Iret priestersemi narie in liet Zwitserse Solothuru, lieeft na de pauselijke encycliek zijn functie als leraar neergelegd omdat de encycliek geheel in strijd is met de fundamentele opvattingen volgens welke hij tot dusver les gaf- Hy is van mening dat de bio logische wetten onderworpen zyn aan het menselijke verstand. AFP meldt uit Canberra dat de ency cliek in Australië een golf van ongelo vige ontsteltenis heeft verwekt. ACTEUR SYDNEY POITIER OVER AMERIKA AMSTERDAM (GPD) ,Ik heb de verkiezingscampagne van Ro bert F. Kennedy gesteund. Nu ben ik voor niemand. Ik ben er niet van overtuigd dat ook maar één van de overgebleven kandidaten zich vol doende bewust is van het grote gevaar waarin wij in de Verenigde Staten verkeren en voldoende visie en kracht heeft om het land uit de moeilijkheden te helpen'. Dit zei ons de Amerikaanse negeracteur Sydney Poitier. Op vakantie in Europa had de ster uit recente filmische successen als Guess who's coming to dinner' en ,In the heat of the night' tussen bezoeken aan de bloemenveiling in Aalsmeer en het rijksmuseum even de tijd om in de lounge van het Amstelhotel in Amsterdam de pers te woord te staan. Ook wil hij weer gaan toneelspelen. Voorlopig zal het daar echter wel niet van komen. ,Het theater is op het ogen blik in Amerika alleen maar De kern van de moeilijkheden ligt: volgens hem bij de blanke Ameri-| kaanse arbeiders. ,Die zijn middel- class geworden. In de jaren 30 wa ren ze progressief, maar nu doen zij precies dat waar zij toen tegen vochten. Zij oefenen een afschuwe lijke discriminatie uit tegen ieder- DEN HAAG (ANP) De wat op het ppn riia niet blank is' zpcrt hii leerlingwezen Ls woensdag In werking een niet DlanK ls ze6t nlJ* getreden. Voor het eerst is deze vorm j van beroepsopleiding in een speciale I Boerenzoon Po.tier, die xort na de ij -i.i.. itweftnft wprp'rlnnr'nc nnt.-ÏPlct rrl tn&ri geregeld." Voordien stoelde leerlingenwezen op de nijverbeidswet, die uil 1919 dateert. Belangrijke wij zigingen zijn ondermeer, dat jonge vaklieden tot 27 jaar een leerovereen komst kunnen sluiten, voorheen was de maximum leeftijd 21 Jaar. De binding tussen praktijk- en school opleiding is uitgegroeid tot een hechte twee-eenheid. De consulenten stimule ren en adviseren meer dan voorheen, waar zij aanvankelijk vooral een con trolerende functie hadden. Van de mogelijkheid om vla het leer lingwezen een beroepsopleiding te krij gen, maken in ons land ongeveer 70.000 jongens en meisjes gebruik. Deze mo gelijkheid is thans gefundeerd op twee pijlers. De leerovereenkomst behelst on der meer, dat de patroon en d leer ling zich verbinden, dat een vakop leiding volgens het leerlingstelsel plaats heeft. Onderdeel van de overeenkomst is ook de verplichting om regelmatig zowel algemeen als op het beroep richt ondersvijs te volgen. Tot het leerlingenstelsel kunnen worden toegelaten wie het einddiploma bezit van een school voor lager beroepsonder wijs (lagere technische school, lager economisch en administratief onderwijs en dergelijke) of wie gelijkwaardig algemeen voortgezet onderwijs heeft ge noten. Waar nodig kan men lagere toe latingseisen worden volstaan. De primaire opleiding duurt ln het al gemeen ten minste twee jaar. De voor gezeten praktijkopleiding duurt ten minste één jaar. Door het verlengen van de maximum-leeftijd is het mogelijk ge- vakman ook na Tjn militaire dienst plicht zijn opleiding onder leerovereen komst kan voltooien of dat hij aan een voortgezette opleiding begint. Volgens de thans van kracht gewor den wet op het leerlingwezen is de pa troon verplicht de leerling een adequ ate opleiding te geven. Daarvoor is door de minister een leerprogramma vast gesteld yan het beroep, waarvoor de leer ling wordt opgeleid. Een van de 32 landelijke, organen stelt deze leerpro gramma's op. BAEXEM (ANP) De 54-jarige landbouwer J. H. Linssen uit Grathum is woensdagochtend bij een verkeers ongeval op de rijksweg in de gemeente Baexem om het leven gekomen. Het slachtoffer reed met zijn fiets op het rijwielpad, stak plotseling de rijbaan over en werd gegrepen door een ach terop komende personenauto. tweede wereldoorlog ontdekt werd toen hij als toneelspeler optrad als plaats vervanger van Harry Bellafonte en die in Mount Vernon (New York) een 14 kamers groot huis bewoont, voegt hier onmiddellijk aan toe: ,aan mij leun je hel niet aflmeten. Ik ben een ge slaagd man. Ik heb minder last van discriminatie dan anderen. Voor mij per soonlijk is het geen groot probleem? Black Power' .\Daar de vakbonden weren niet- blanken. In New York hebben leden van de vakbond van loodgieters ge staakt omdat hun leiders drie Por- torlcanen en een neger als lid had den geaccepteerd.' Het gebruik van JERUZALEM-CAIRO (AFP) In Cairo heeft de Egyptische regerings woordvoerder een bericht in de Londen- se Times bevestigd, dat vertegenwoor digers van de Britse verzekeringsmaat schappij Lloyds met het gezagsorgaan van het Suezkanaal besprekingen zijn begonnen over de vrijmaking van de vijftien schepen die sinds de juin-oor log van het vorige jaar In het kanaal zijn geblokkeerd. De Egyptische woordvoerder zei zijn land de schepen niet wil vasthou den. noch gebruiken voor politieke d"' einden. Volgens hem had Israël tot ver verhinderd, dat er een onderzoek wordt ingesteld naar de vraag, of de betrokken schepen het best in zuide lijke dan wel in noordelijke richting het kanaal kunnen verlaten, In Jeruzalem verklaarde men in Isra ëlische regeringskringen, dat de vrij making van de vijftien schepen niet mogelijk is zonder toestemming van beiae partijen Israël en Egypte en dat Israël alleen maar akkoord kan gaan, als de schepen in zuidelijke rich ting het kanaal verlaten. Overigens zei men in Jeruzalem, dat Israël zoals steeds bereid is, aan een oplossing van het probleem mee te werken. Nu is het verhaal geplaatst tegen de achtergrond van de beweging voor de burgen-rechten. Toneel geweld in liet rassenconflict wijst Sydney Poitier af. .Geweld is het laatste redmiddel', zegt hij. Hij ont kent dat de Black-Powerbeweging het geweld predikt. .Black Power is een noodzakelijke positieve kracht. Een scheiding van rassen of het gebruik van geweld staat de bewe ging niet voor. Er zijn genoeg' ande re wegen om een oplossing te vin den, Black Power wil voor ae negers economische en politieke controle over hun eigen leven. Dat is de essentie'. .Bijvoorbeeld: in Newark is 66 procent van de bevolking zwart, maar de meer derheid van het bestuur is blank. Dat wil Black Power veranderen. Een ander voorbeeld: Black Power wil in een su permarket waar 99 procent van de klan ten neger is een navenant aantal ne gers onder het personeel en Black Po wer wil dat bij de bouw van die super market negers worden ingeschakeld'. ,Een oplossing van de moeilijkheden zal veel energie, geld en tijd kosten', ze^t hij verder. Het gebruik van geweld kan daarbij voorkomen worden. Wij hebben in de Verenigde Staten het ap paraat dat een verandering kan bewerk stelligen.' .Ik geloof dat de jonge Amerikanen de oplossing in zich hebben. Zij heb ben de energie en de visie die' nood zakelijk is.' aldus Poitier. Op de vraag of de situatie al met zover verslech terd is dat geweld de enige uitweg is zegt hij: ,ik hoop dat het niet te laat is*. Sydney Poitier die op een vijfweelcse reis door Europa dinsdag in ons land aankwam en woensdag naar Italië ver trok gaat eind augustus weer filmen. Hij gaat de hoofdrol spelen ln .The lost man', een film die eerder ia uitgebracht met James Mason in de hoofdrol. Toen speelde de film in de Ierse revolutie. leven, waarmee ik me op het toneel bezig wil houden, komen niet aan de orde. Verder helpt hij bij de voorbereldin- fen van een documentaire film over et leven van Martin Luther King. Syd ney Poitier: ,ik hoop dat ze mij de rol van Kins; niet aanbieden. Hij is zo enorm bekend en wij zijn zo ver schillend. Ik heb een heel ander postuur. Er zijn genoeg andere acteurs die deze rol kunnen spelen'. In .Guess who's coming to dinner' speelt Sydney Poitier de ról van een jonge dokter, die wil trouwen met een meisje van gegoede familie. In ,In the heat of the night' speelt hij de rol van een inspecteur van politie. In beide geval len is hij een neger die ,het gemaakt heef*.'. In de Amerikaanse praktijk komt dit nu Juist niet zo vaak voor. Gaat hij door met het spelen van dergelijke, de waarheid vervalsende rollen Enige neger ,Ja', zegt hij, .zolang- ik leef. Dit is de enige manier waarop de black man op het witte doek kan komen. Jammer genoeg ben ik zo'n beetje de enige neger m de film. Negers die naar de film gaan zien zichzelf zeer zelden. Blanke kinderen hebben hun helden, John Wayne en noem maar op. Zwarte kinderen hebben niemand behalve mij. Door deze rol len te spelen geef ik zwart Amerika een beeld van zichzelf, een moge lijkheid tot identificatie. De negers vinden zich nog te weinig gereflec teerd in de cultuur van het land. Daarom ben ik blij dat ik deze rol len kan spelen.' De film .Guess who's coming to dinner' vindt hij erg belangrijk. ,Het was de eerste keer dat het probleem van een huwelijk tussen blank en zwart in een film behandeld werd. Dat moest wel op een assepoesachtige manier. Anders waren de mensen die tegen dergelijke huwelijken zijn niet komen kijken. De film heeft een grote opvoedende waarde gehad. In een volgende film is het nu misschien mogelijk dit probleem gron diger te onderzoeken'. Sydney Poitier maakt zijn vakantie- réis in het gezelschap van enkele vrien den. De eerste veertien dagen had Hij zijn vier dochters bij zich. Die heeft hij weer naar huis gebracht. .De oudste kreeg heimwee naar haar vriendje' zegt hij. Is dat een blanke Jongen? Sydney Poi tier; ,nee, maar ik laat haar volkomen vrij. Op dat punt ken ik geen taboe. Ik geloof dat allo mensen n familie zyn. In die familie zou iedereen gel(Jk moeten zijn. Ik heb niets tegen men selijke relaties met mensen van welke kleur, ras, geloof dan ook'. bestrijding van de huidige structu rele werkloosheid waartoe de rege ring heeft besloten. In het goedgekeurde programma, dat in overleg met de provinciale com missies voor de werkgelegenheid is opgesteld, zijn naast door deze com missies voorgedragen werken, werken van verschillende ministeries en rijksdiensten opgenomen. Het bevat onder meer werken ter verbetering van de infrastructuur van het mini sterie van economische zaken, werken van de cultuurtechnische dienst. d« rijkswaterstaat het staatsbosbeheer, recreatie-objecten van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk. restauratiewerken van de rijksdienst voor de monumentenzorg, alsmede projecten op het gebied van de volksgezondheid en de bouw van sociale werkplaatsen van het ministe rie van sociale zaken en volksgezond heid. Bij het opstellen van het program ma is uitgegaan van de in de ko mende wintermaanden te verwach ten werkloosheid, waarbij rekening is gehouden met de vermindering van de werkgelegenheid op de wer ken, die het vorig jaar en begin dit jaar in uitvoering zijn genomen in het kader van de verschillende pro gramma's ter bevordering van de werkgelegenheid. Deze werken be ginnen geleidelijk gereed te komen. Bij de opstelling van het programma is voorts zoveel mogelijk rekening ge houden met de beroepsgroepen waarin de meeste werkloosheid voorkomt. Zo bestaat in verband met de in de 'ter- mende maanden te verwachten toene mende werkloosheid onder bouwvak arbeiders in de verschillende gebie den het goedgekeurde programma voor ongeveer de helft uit bouwwerken. Ver der bevat het een relatief groot aan tal werken onder meer recreatieob jecten en werken van het staatsbos beheer, die in het bijzonder geschikt zijn voor oudere werkloze werknemers, die op grondwerk zijn aangewezen. De In het programma opgenomen wer ken zullen vóór 1 november aanstaan de moeten zijn aangevangen, omdat tegen die tijd de werkloosheid onder invloed van het seizoen zal oplopen. BRITSE KERNREACTOR VOOR ROEMENIE LONDEN (AFP) Engeland heeft aan Roemenië een kernreactor voor weten schappelijk onderzoek verkocht, waar mee liet liet eerste westelijke land 1» dat aan een Oosteuropees land een kern reactor levert. Roemenië wil echter ook de uitrusting kopen voor een elektrischs atoomcentrale, waarover het land al enige tijd met westelijke landen onder handelt. Kamervragen over huurverhogingen DEN HAAG (ANP) Over het feit, dat vele verhuurders in de huurover eenkomst het beding opnemen, waarbij de huurder zich verplicht tot het accep teren van alle in de toekomst wettelijk toegestane huurverhogingen heeft liet PSF-kameriid H. J. Lankhorst schrif telijke vragen gesteld aan mini» ter Schut, (volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening). Hj wijst er op, dat door m een derge lijk beding noch vaste percentages, noch een maximale werkingsduur op te nemen, de verhuurdrs in strijd han delen niet alleen met de wettekst maar ook met de bedoelingen van de wet gever. De heer Lankhorst zegt in een toelichting, dat de aspirant-huurder zich daardoor aan onoverzienbare finan ciële verplichtingen bindt. Hij vraagt minister Schut maatrege- Heden is. zacht en kalm, van ons heengegaan, mijn lieve man, onze groot- en overgrootvader HENDRIK LOURENS NAEREBOUT in de ouderdom van 83 Jaar. Vlissingen: P. J. Naerebout - Krijger Krimpen a/d Lek: B. P. Schrevel - Baten C. Schrevel Vlissingen: H. H. Baten S. W. Y. L. Baten-van Sparrentak Marloes De teraardebestelling is bepaald op zaterdag 3 augustus. Vertrek Rozenhof 11 des voormiddags 10.30 uur. De Vlissingsche Nutsspaarbank geeft met leed wezen kennis van het overlijden van haar oud beheerder van het kantoor te Souburg, de heer J. VAN DER HOF die de belangen van de spaarbank jarenlang op voorbeeldige wijze heeft behartigd. Vlissingen, 31 juli 1968. Algemene kennisgeving Na een smartelijk lijden nam God tot Zich, onze zeer geliefde en zorgzame vader, groot-, over groot- en betovergrootvader JANNIS DE PUIJT weduwnaar van mevrouw M. W. van Hal, eerder weduwnaar van mevrouw J. W. Leendertse-van Noorden, in de gezegende ouderdom van 91 jaar. Hij is verlost, God heeft hem welgedaan. Uit aller naam, S. M. Kaljser-de Puyt D. W. F. Kaijser De teraardebestelling zal DV plaatshebben op vrijdag 2 augustus, om 14.00 uur, na voorafgaan de rouwdienst in ,Pro Rege', aanvangende 13.00 uur. Heden overleed, na een kortstondige ziekte, onze geliefde vader, behuwd-, groot- en overgrootvader ADRIAAN DEK in de ouderdom van bijna 88 jaar. Kruiningen: J. Dek A. Dek-van Burg M. C. Dek C. A. Dek-Nelis Kleinkinderen en achterkleinkinderen De begrafenis zal plaatsvinden op vrij dag 2 augustus, des na middags om 13.00 uur, op de algemene be graafplaats te Kruinin gen, vanuit .Ons Dorps huis'. Gelegenheid tot condo leren: donderdag 1 au gustus van 19.00 uur tot 20.00 uur op Snel- lemarkt 15. NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te Maasdijk, toezegging K. van der Sluijs te Herwijnen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te SeUingen H. Wanink te °P Ounpen (Duitsland). dïïïngii BAPTISTEN GEMEENTEN hand uitsteken om het hoofd van DuSêck Aangenomen naar Vroomshoop J. Eu- boven water te houden bij ztjn experi- iwema kandidaat te Eindhoven. I menten. Slot van pagina 1 .fonds voor de republiek' be,staat, duidt al aan dat de Tsjechen begonnen zijn om uit de wrakstukken van Novotny's regi me met eigen handen een nieuwe staat op te bouwen. Zelfs in dit hervormde land worden dergelijke Initiatieven nog zorgvuldig en zeker op dit moment aan het staatsbelang getoetst. Wellicht mag men dan ook concluderen dat de Tsjechen weliswaar hun recht op zelf beschikking met succes hebben verde digd, maar dat zij zich toch voorberei den op een harde tijd. Rusland immers, zelfs al zou het geen directe economische dwangmaatregelen toepassen, zal geen Tsjecho-Slowakjje zal zich daarom militarisme bijstaat voor steun tot het westen moeten j Overigens gonst Praag van de ge>ruch- w en den. Ongewoon welwillend wasten. Maarschalk Jakoebowski zou m dan ook de verklaring over Duitsland] Praag zijn het werd ontkénd. Brezj- bijvoorbeeld van dr Cestmlr Cisar, nev zou tijdens de onderhandelingen in Cierna ziek zijn geworden het is on juist: Brezjnev heeft, terwijl andere de legatieleden een wandelingetje maakten door het stadje even met Dubcek al leen gesproken ln zijn trein. Later nam hij weer normaal aan de besprekingen deel. minister en voorzitter van de Tsjechi sche nationale vergadering (tegen hanger van het Slowaakse parlement binnen de Tsjeehoslowaakse federa tie). ,De DDR', aldus dr Cisar, is een socialis tische staat waarmee verdragen ons bin den en wier stroven naar internationale erkenning wij steunen. De Westduitse bondsrepubliek is 'n kapitalistische staat met sterke revanchistische en militaris- Op 28 juli werd van mij weggenomen myn lieve, zorgzame man CORNELÏS VERHEUL op de leeftijd van 72 jaar. M. P. Verheul-van Bemmei Vlissingen, 1 augustus 1968 Singel 83. De crematie heeft inmiddels in alle stilte plaats gevonden. De optimistische uitspraken van Dubcek en Smrkwosky, die even met het publiek kwamen praten zijn niet mis le verstaan "'olgens Je op bun zenuwen terende be- tische tendenzen, maar ook met groeien-w oners van dit land. ,Het gaat goed', de progressieve en democratische krach-zeggen zij. Inderdaad, de Russen hebben ten. Wij moeten een politiek ontwikkelen! gisteren voor het eerst, op Tsjechisch die deze krachten in hun strijd tegen hetgrondgebied willen lunchen. Na een kortstondige ziekte is ons ontvallen, onze geachte medewerker en collega, de heer A. F. J. COMIJS op de leeftyd van 63 jaar. H(j was een goed collega. Wy zullen zyn blijmoe dige vriendschap steeds gedenken. Directie en personeel Gemeentewerken, Middelburg Middelburg. 30 juli 1968. se gro- geheel i ons f Heden is, tot c te droefheid, onverwacht s heengegaan, sterkt te zijn met de Genademiddelen der H. Kerk, mijn zorgzame man en onze lieve va der, schoonvader en grootvader FRANCISCUS HENDRIK tJS TIMMERMAN echtgenoot van Emma Maria Pinteion, in de ouderdom van 91 jaar. E. M. Timmerman- Pinteion Essex (Eng.): H. J. Polmear N. J. Polmear- Tim merman Patricia Viissingen, 31 juli 1968 Paul Krugerstraat 122 De overledene is opge baard ln de rouwka mer van het Sint-Jo- sephziekenhuïs. Bezoektijden van 10.30- 1.1.30 uur en van 16,00- 17.00 uur. De gezongen uitvaart zal plaatshebben op maandag 5 augustus om 10.30 uur in de pa rochiekerk van O.L. Vrouw te Vlissingen, gevolgd door de begra fenis op het r-k kerk hof aldaar. Heden overleed, nog onverwachts, onze in nig geliefde, zorgzame man, vader, behuwd- en grootvader JACOBUS VAN DER HOF echtgenoot van Stoffelina Anthonla van Doorn, op de leeftijd van 78 jaar. Vlissingen: S. A. van der Hof- van Doorn 's-Hertogenbosch: E. P. de Reeper- van der Hof Ch. de Reeper Vlissingen: L. van der Hof M. P. van der Hof- Spuij Utrecht: P. van der Hof M. van der Hof-Sinke En kleinkinderen Do overledene is opge baard in de rouwkamer van het ziekenhui» .Bethesda'. De begrafenis is be paald op zaterdag 3 augustus, om 11.40 uur, op de Noorderbegraaf plaats. Vertrek van Hobelnstraat 8 om 11.30 uur. Het behaagde de Here tot Zich te nemen, na een geduldig gedragen lijden, in de zekerheid des geloofs, onze gelief de dochter, zuster en tante JANNY IRENE op de leeftijd van 27 jaar. (Psalm 121 onber. De Here sterke ons in dit zware verlies. W. Dronkers P. D. Dronkers- Jeronimus G. A. Dronkers M. Dronkers-Huissen Wout en Ellen P. Dronkers L. Dronkers- Mïnnaard Gert-Jan Beatrixstraat 1 De begrafenis zal plaatshebben op zater dag 3 augustus om 14.30 uur op de alge mene begraafplaats te Yerseke. vanuit hel verenigingsgebouw, Molenlaan L

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 4