Veilige liften kunnen kleuter levens redden AMERIKA MOET STRAKS KIEZEN MAMMOETWET VANDAAG IN WERKING op de tapiitafdeling TTTi 11 3 MEER ONTPLOOIINGSKANSEN VOOR INDIVIDUEEL TALENT BOUWERS BANG 200 MEER UIT TE GEVEN GEFIGUREERD MOQUETTE TAPIJT DEKLERK&ZN MALIK EN ORTIZ BEZOEKEN EIND AUGUSTUS WEST-IRIAN Partijconventies staan voor de deur De Weer 14.000 man buitengewoon dienstplichtig OPROEPDIENST ANWB DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1968 PROVINCIAL ZEEUWSE COURANT NIEUW ONDERWIJSTUDPERK INGELUID (ADVERTENTIE) pEN HAAG (ANP) De wet op het voortgezet onderwijs, de mam moetwet, treedt vandaag in werking. Zij werd vijfenhalf jaar geleden door de toenmalige minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, mr J. L. M. Th. Cals, in veilige haven geloodst, nadat het wets ontwerp in oktober 1958 bij de tweede kamer was ingediend. De mam moetwet luidt een nieuw tijdperk in voor het Nederlands onderwijs. Ze regelt al het onderwijs tussen de lagere school en het wetenschap pelijk onderwijs. Dit onderwijs wordt op dit ogenblik in ons land ge volgd door naar schatting 1.2 miljoen kinderen. De afgelopen jaren zijn er tal van experimenten geweest, die de in voering van de mammoetwet moes ten voorbereiden. Ook een over gangswet, die op 1 augustus van het vorige jaar van kracht werd, diende er toe, de omschakeling soe pel te laten verlopen. Wat gebeurt er vandaag door het in éwerking treden van de mammoetwet? Alle scholen voor voortgezet gewoon lager onderwijs (vglo) worden scholen voor huiShoudonderwijs, voor lager eco nomisch en administratief onderwijs (leao) of voor lager algemeen vormend onderwijs (lavo). Alle ulo-scholen zul len morgen scholen voor middelbaar algemeen vormend onderwijs (mavo) zijn. Sommige ulo-scholen zullen ver anderd zijn in instituten voor mavo en hoger algemeen vormend onderwijs (havoWeer andere ulo-scholen zul len zijn opgenomen in een scholen gemeenschap. De oude hogere burgerschool (hbs) is verdwenen. Deze schoolsoort zal blijken te zijn omgezet in een havo-school of in een atheneum, of in een combinatie van deze twee. Het atheneum behoort tot het voorbereidend wetenschappe lijk onderwijs (vwo), de sectie waar ook het gymnasium onder valt. Alle middelbare scholen voor meisjes (mms) zullen havo-scholen zijn. Beroepsonderwijs Ook bij het beroepsonderwijs ziet vandaag de zaak er heel anders uit. Br zullen meer soorten opleidingen zijn. Bovendien zal de verdeli de drie categorieën: lager, m baar en hoger beroepsonderwijs, con sequenter zijn doorgevoerd. Staatssecretaris mr J. H. Grosheide van onderwijs verwachtdat het komende jaar een boeiend jaar zal worden. Na het begin van de experimenten heeft men betrekkelijk weinig gemerkt van de scholen. Hij hoopt aat het nu ook zo zal gaan. De scholen, die thans starten, kunnen profiteren van de op gedane ervaringen. Besturen en leraren beschouwen het als een grote uitda ging met de mammoet in zee te gaan, aldus mr Grosheide in het jongste weekblad van het departement van on derwijs en wetenschappen. Hi' - algemeen voortgezet onderwijs meerjarig dient te worden. Voor de finitieve uitspraken vindt mr Gros heide het nog te vroeg. Hij kan zich wel voorstellen, dat in de komende jaren de behoefte zal ontstaan aan een langere periode om te kunnen uitmaken, In welke richting de leerling verder zal gaan. Het zou hem ook niet verbazen als in. de toekomst de brugklas niet zo uni form blijft als ze nu is. Mr Grosheide deelt voorts niet de twij fel over de waarde van het havo-diplo ma, die uit kringen van het hoger be roepsonderwijs is gebleken. Het havo heeft nu een aantal jaren gedraaid en zijn mogelijkheden bewezen. De staats secretaris is er vast van overtuigd, dat het een even goede voorbereiding voor het hoger beroepsonderwijs vormt als de huidige hbs. Het atheneum daarentegen zal nog moeten bewijzen, dat het qua vooropleiding beter is dan bijvoorbeeld een hbs-b opleiding. De hogere beroepsopleidingen behoeven zich, volgens mr Grosheide daarom geen zorgen te maken over het peil van het havo. Hij acht het ook heel wel denkbaar, dat de splitsing in a en b bij het gymnasium en atheneum zal worsen afgeschaft. Er zijn nu al exa menprogramma's te bedenken, waarbij igymnasium-b en atheneum-b weinig elkaar verschillen. lij vindt de mammoetwet een ideale gelegenheid om bijvoorbeeld een totale vernieuwing van de leerstof ter hand te nemén. Het belangrijkste van de mammoetwet acht hij, dat er een gun stig klimaat door is ontstaan om al lerlei onderwijskundige knelpunten en problemen te overdenken en er nieu we oplossingen voor te zoeken. Hij wijst op resultaten als het op geheë nieuwe leest schoeien van het onder wijs in de wiskunde en in de moderne talen en op de nieuwe examenmethoden bij de havo-examens van dit jaar. Voorts beschouwt mr Grosheide als bij zonder belangrijk de invoering van de studielessen. .Deze zijn niet eenvoudig te realiseren, maar bieden grote moge lijkheden wanneer men goed materiaal heeft. Dit materiaal begint nu, dank zij de ervaringen opgedaan bij de ex perimenterende scholen, los te komen.' Vernieuwing Hoe ziet mr Grosheide de toekomst van de mammoetwet? .We gaan naar grote veranderingen in de inrichting ons onderwijs. Vernieuwing van ZiKenHijuers Het aantal zittenblijvers bij vwo-, havo- en mavo-experimenten was groter dan werd verwacht. Staatssecretaris Gros heide wuift dit ongunstige resultaat niet weg, maar constateert, dat als men met iets nieuws begint, dit vele gevolgen heeft. Een van de belangrijk ste punten vindt hij, dat het hele sy steem van bevorderen en beoordelen weer opnieuw wordt doorgelicht. Dank zij de experimenten is men zich g afvragen of ons bevorderingssyst wel goed is. Moet een leerling dou ren, die voor enkele vakken onvold» de heeft en voor de andere (zeer) goe de? Deze problemen worden aan de orde gesteld en reeds in de praktijk ge toetst. Zo werden bij de eindexamens nieuwe stijl dit jaar voor het eerst her examens gegeven, die een paar maan den later konden worden afgelegd. Daardoor ging er niet een heel jaar verloren. Overigens waren er bij de overgang van klas vier naar vijf bij de experimenterende scholen geen zit tenblijvers meer. De eindexamenresul taten van de leerlingen waren niette min zeer bevredigend, aldus de staats secretaris. AMBTENAREN STUDEREN AL 7 JAAR OP LIFTENBESLUIT DEN HAAG (GPD) Liftfabri- kanten en het Nederlands insti tuut voor lifttechniek willen niets liever dan uitsluitend veilige liften maken. Dat kan, en een veilige lift kost slechts tweehonderd gul den meer. Een ongeluk als dat van zaterdagavond in een flat in Den Haag, waarbij een 3-jarig kind met de linkerarm tussen kooi schacht bekneld raakte, kan dan voorkomen worden. Veel opdracht gevers vinden die tweehonderd gulden méér echter te veel'. Aldus de heer L. Hubert, directeur van de technische dienst van het Nederland se Instituut voor Lifttechniek in Am sterdam. ,Twee tot drie kleuters raken jaarlijks invalide', zegt hij. ,Ze moeten een arm of een hand missen. Het aan tal kleuters dat minder erg gewond raakt, loopt in de tientallen'. De toestand van Ronald van Putten, die zaterdagavond gewond raakte, is redelijk. De doktoren trachten de arm te behouden. De lift valit onder de ,wet gevaar lijke werktuigen'. In 1961 leverden liftfabrikanten en het Nederlandse Instituut voor Lifttechniek een con cept .liftenbesluit' in, waarmee door de overheid veiligheidseisen kunnen worden gesteld. De ambtenaren van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid hebben het voorstel MASTENBROEKPOLDER Acht ooievaars op een rijtje. Dit toneeltje kan men de laatste da gen regelmatig bewonderen in de polder Mastenbroek tussen Zwol le en Kampen, waar enkele tien tallen van deze overigens in Ne derland zeldzaam wordende vogels blijkbaar een goed domicilie heb ben gevonden. 18 JULI T/M 8 AUGUSTUS van zuiver scheerwol, met hoge pool, in beschaafd ton-sur:ton dessin. Kleuren: naturel, goud, groen en cognac. Beslist eerste keus. Kingsize kamerbreedte 380 cm, van JêS? per strekkende meter *fQQ 50 nu voor IA3i al zeven jaar in studie. In het besluit staat dat liften moeten zijn voorzien van een veïligheidsarem- pel. Een dergelijke beveiliging reageert op alle voorwerpen, die de lift in zijn .normale gang' remmen. Bij een or~ luk treedt de noodrem in werking. 1 der wordt het grondoppervlak vastge legd. Met een lift die maximaal vier personen kan tillen, maar waarin plaats :s voor acht of twaalf personen, is het risico van overbelasting nu eenmaal gro ter dan bij een lift ate vier personen kan tillen en waar ook niet meer dan vier personen in kunnen. De landelijke voorschriften dateren van 1956. In 1961 bleek dat voor weinig geld kan worden gegarandeerd deson danks bleef ook de gemeente 's-Graven- hage In woningwetwoningen toch de niet beveiligde lift installeren. .Officieel ie de lift veilig, want de nieuwe voorschrif ten zijn nog niet van kracht', wordt er geredeneerd. ,En in woningwetwonin gen moet de keus nu eenmaal vallen op de goedkoopste voorzieningen, anders wordt het bouwplan afgekeurd', aldus de gemeente. .Als het liftbesluit van kracht wordt, zullen alle niet beveiligde liften moe ten worden omgebouwd, en dat gj veel geld kosten', zegt de directeur van het Nederlands Instituut voor Lift techniek. ,Van de achthonderd liften, die het af gelopen jaar in Nederlandse flatgebou- drempel. De tweehonderd andere zullen straks moeten worden omgebouwd'. Zou het mogelijk zijn dat het oude spreekwoord .goedkoop is duurkoop' dan toch opgaat? '8 MAANDAGS GESLOTEN COMPLETE WONINGINRICHTING OUDEMARKT - VUSStNGEN AAN VOORAVOND REFERENDUM Parlementaire missie naar Indonesië DJAKARTA (ANP) De Illdo- nesische minister van buitenland se zaken* Malik en de speciale ver tegenwoordiger van VN-secretaris generaal Thant, Ortiz, zullen van 20 tot 23 augustus West-Irian be zoeken. Tegelijkertijd gaat dan ook een aantal Indonesische en buiten landse journalisten mee. Het door het Indonesische leger ge steunde blad .Ampera' schreef woens dag, dat het komende referendum in West-Irian van beslissende invloed zal zijn op de samenwerking tussen Indo nesië en Nederland. Het blad maakt deze opmerking In verband met het bezoek van de Nederlandse parlemen taire missie, die half augustus in Indo nesië -wondt verwacht. Volgens .Ampe ra' ligt de uitvoering van het referen dum geheel en al bij Indonesië en niet bij de Verenigde Naties of Nederland- Volgens een akkoord tussen Indone sië, Nederland en de Verenigde Na ties dient de bevolking van West- Irian in de gelegenheid gesteld te worden te beslissen of zij volgend jaar onafhankelijkheid zal krijgen of deel zal gaan uitmaken van de Indonesische republiek- Het blad stelt de vraag in hoeverre de Nederlanders meewerken aan de uitvoering van het referendum door de samenwerking tussen de twee lan den niet te verstoren Wanneer de uit slag niet strookt met de aspiraties van de Indonesische natie, de bevolking van West-Isian daarbij inbegrepen, zal Nederland daarvoor verantwoordelijk worden gesteld, aldus .Ampera', dat: leerstof en examenmethodes en gebruik van moderne hulpmiddelen len hierbij op het eerste plan staan. Ik ben er van overtuigd, dat de wet op verschillende punten na een aantal jaren ingrijpende wijzigingen zal ondergaan. Op d:t moment valt moeilijk te zeggen wanneer die wijzigingen hun beslag moeten krijgen. Een zekere mate van rustig werken in het onderwijs moet mogelijk blijven. Aan de andere kant zal ook het on derwijs er zich op moeten instellen, dat de maatschappij steeds dynami scher wordt en dat in steeds sneller tempo veranderingen in verband met gewijzigde opvattingen nodig zullen worden', aldus de staatssecretaris in het weekblad. Onder hoge spanning is aan de uit werking van de mammoetwet gewerkt. Naar nel. oordeel van mr Grosheide zijn voldoende gegevens beschikbaar om te kunnen starten. Scholen zijn geïnformeerd op een hele sene van terreinen: van lessentabellen tot sala- rlJsreigelingen, toelctflingsregeldngen en klassesplitsing. De ontwerp-examenpro gramma's staan op het punt te worden verzonden. Het rechtspositiebesluit voor de leraren komt dezer dagen tot stand. Aan het ontwerp-salarlsbesluit wordt de laat ste hand Aanleg Door de mammoetwet krijgt de indivi-1 duele aanleg en het persoonlijke tempo! van de leerling grotere mogelijkheden om zich te ontplooien. Dit is een van' de bedoelingen van de wet, waar voor dien het onderwijs de jeugd dwong tot gelijke prestaties. De wijzigingen, die de mammoetwet veroorzaakt zijn niet alleen veranderingen vnn naam. zijn ook en veeleer veranderingen de structuur van het onderwijs: leer stof, doorstroming, examens, onder wijsstelsel. Zo wordt voor alle voortgezet on derwijs een brugklas ingevoerd. In kringen van leraren is wel ver nomen, dat de brugklas voor het fADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) De republikeinse en democratische partij van de Verenigde Sta ten houden respectievelijk op 5 augustus in Mi ami (Florida) en 26 augustus in Chicago (Illi nois) huneonventies welke de kandidaten zullen aanwijzen voor het presidentschap en vice-pre- sidentsohap, waarvoor de verkiezingen op 5 november worden gehouden. De conventies houden zich verder bezig met het opstellen van een politiek program en het tot elkaar brengen van de vleugels binnen de partij om ze te ver enigen achter de kandidaten. Voor de republi keinse .nominatie' (kandidatuur) gaat het dit maal tussen de 55-jarige oud-vice-president (on der Eisenhower) Richard Milhous Nixon, de 60-jarige gouverneur van de staat New York, Nelson Aldrich Rockefeller, en de 57-Jarige gouverneur van Californië Ronald Reagan, om wie velen lachten toen deze ex-film ster ziah in 1966 kandidaat voor het gouver neurschap stelde. Op de republikeinse conven tie in Miami worden 1333 stemmen uitgebracht. Wie meer dan de helft van het totaal aantal stenunen behaalt, is verkozen (667 stemmen dus). Het. aantal stemmen per staat is zeer verschillend. Hierbij geldt als regel dat een staat op de conventie is vertegenwoordigd naar gelang van het aantal Inwoners. Zo heeft Californië 86 stemmen en New York 92. De gene die beide staten voor zich wint heeft dus al meer dan vijfentwintig procent kans op de kandidatuur. Bij de democratische partij gaat het op 26 augustus in Chicago tussen de huidige vice-pre sident Hubert HoratLo Humphrey (57) en de 51-jarige senator uit Minnesota Eugene McCar thy, die zich grote aanhang verwierf door zijn oppositie tegen de Vietnam-politiek van de re gering. Er worden 2,622 stemmen uitgebracht, waarvan de democratische kandidaat er ten minste 1.312 op zic-h zat moeten verenigen. Belangrijk bij de democraten is de verkiezing vooral geworden na de moord op de derde gega digde voor de nominatie, senator Robert Kenne dy. Humphrey en McCarthy moeten nu trachten zoveel mogelijk stemmen te vergaren onder degenen die van plan waren voor Kennedy te kiezen. De conventies zijn nog geheel open. Slechts als een zittend president een nieuwe ambtster mijn ambieert, zijn verrassingen op de conven tie van zijn partij doorgaans uitgesloten, maar zoals bekend deelde president Johnson op 31 maart mede geen nieuwe ambtstermijn te wen sen en de hem nog resterende tijd te zullen benutten voor het werken voor de vrede in Vietnam. Als belangrijk voor de verkiezingen van de kandidaten wordt ook het partijprogram, het .platform', beschouwd. Op de jongste con venties vielen de beslissingen over de kandida tuur steeds meer ln de wandelgangen en de hotelkamers, waar de politieke ruilhandel wordt bedreven. Geeft een conventie de buitenstaan der de indruk van een kermis waar honderden afgevaardigden dicht op elkaar gezeten hun voorkeur te kennen geven met affiches, vlag gen, ballonnen en demonstraties, achter de schermen wordt harde politiek bedreven. Daar poogt de ene groep aanhang voor haar kandi daat te winnen bij de andere, waarbij dan vaak toezeggingen moeten worden gedaan voor de stemming over ondedeien van het partijpro gram. In 1948 en 1952 veroorzaakte de kwestie van de burgerrechten een hooglopend menings verschil tussen de democraten uit het zuiden en uit het noorden. Bij de republikeinen kwam het in 1960 tot een treffen tussen conservatieven en progressieven. Aan de conventies zijn de voorverkiezingen, de zogenaamde .primaries' voorafgegaan die tussen maart en half juni in een vijftiental staten zijn gehouden. In feite zijn deze onofficiële voorver kiezingen tezamen met de opinie-onderzoeken met meer dan een graadmeter voor de popu lariteit van de kandidaten voor de nominatie. Daar zij slechts in een beperkt aantal staten wordt gehouden, zijn zij in het geheel met be palend voor de uitslag van de conventies, waai de partij-afgevaardigden hun stem uitbrengen. Wel kunnen de voorverkiezingen de kansen van de kandidaat vergroten of zelfs te niet doen. Soms betekenen zij de afsluiting van een overi gens veelbelovende politieke carnère. Een voorbeeld van de wijze waarop de uit slag van voorverkiezingen een grote stap in de richting van de kandidatuur was, waren de voor verkiezingen in 1960 toen de jonge senator John F. Kennedy uit Massachusetts bewees stemmen te kunnen vergaren door belangrijke .primaries' in West-Virginia en Wisconsin te winnen. Hij kreeg daardoor vele afgevaardigden naar de democratische conventie achter zich en beland de tenslotte in het Witte Huis. Ook dit jaar kragen zowel senator Eugene McCarthy als wijlen Robert Kennedy bij de voor verkiezingen veel stemmen. Humphrey zou zich echter al hebben verzekerd van de stemmen van een groot aantal afgevaardigden. Voorbeelden van mislukking tijdens voorverkiezingen waren on der meer de republikein Wendell Wilkie die in 1944 in Wisconsin verloor en van het politieke toneel verdween en de republikeinse gouverneur van Minnesota Harold Stassen, die, naai' men meende, in 1948 een goede kans had de nomina tie te winnen maar die na het verliezen van de primaries in Oregon uit de politiek verdween. afgevaardigden die tijdens de conventies van de partijen hun kandidaat voor het presidentschap zullen aanwijzen zijn, al naar gelang van de staatswetten, gekozen tijdens de voorverkiezingen of door politieke vergade ringen. Vaak geldt een halve stem per afge vaardigde. Behalve de presidentskandidaten van de democraten en republikeinen zullen er op 5 november nog twee om het Witte Hui* strij den. Het zijn de 48-jarige George Oorley Wal lace, oud-gouverneur van de staat Alabama, conservatieve kandidaat Barry Goldwater. Het feit een fel tegenstander van rassengelijkheid de 39-jarige negerin Charlene Mitchell, die door de communistische partij kandidaat is ge steld. Oud-gouverneur Wallace neemt deel als onafhankelijk kandidaat. Volgens zijn program moet Vietnam aan de militairen worden over gelaten en moet de politie een grote mate van vrijheid hebben bij het bestrijden van de misdaad. De communisten hadden ln achtentwintig jaar geen kandidaat gesteld, mede doordat de par tij lange tijd verboden was. Naast Charlene Mitchell is de leider van de Jeugdbeweging van de partij, de 24-jarige Michael Zagarell, kandidaat voor het vice-presidentschap gesteld. De kansen van Wallace en van de communis ten worden echter te verwaarlozen geacht. Richard Milhous Nixon werd op 9 Januari 1913 te Yorba Linda in Californië geboren als twee de zoon van een citroenenkweker. In 1937 promo veerde hij in de rechten en in 1942 trad hij als ambtenaar in overheidsdienst. Enkele maanden later moest hij in dienst en tijdens de tweede wereldoorlog diende hij in het gebied van de Stille Oceaan. Na zijn demobilisatie in 1946 ging hij in de politiek en werd in 1946 lid van het huis van afgevaardigden voor de staat Califor nië. Bekendheid kreeg hij door zijn werk aan de Taft-Hartley arbeidswet in 1947 en zijn optre den in de commissie voor on-Amerikaanse acti viteit. Richard Nixon kwam in 1950 door een overweldigende overwinning op een democratische kandidate in de senaat. In 1952 en 1956 won Dwight Eisenhower de presidentsverkiezingen met Richard Nixon als kandidaat voor het vlce-presi- WERELDGEBEUREN dentschap. Tijdens ernstige ziekten van Eisen hower bekleedde Nixon tijdelijk het president schap. In 1960 stelde de republikeinse conventie Nixon kandidaat voor het presidentschap maar hij verloor van de democraat John F. Kennedy. Het verschil was echter zeer klein. Kennedy kreeg de 303 stemmen van 23 staten en Nixon de 220 stemmen van 26 staten. In 1962 verloor Richard Nixon de verkiezingen voor het gouverneurschap van Californië tegen de democraat E. G. Brown. Nelson Aldrich Rockefeller werd 8 Juli 1908 in Bar Harbor in Maine als derde van zes kinderen van John D. Rockefeller geboren. Zijn grootvader was de stichter van Standard Oil. de basis van het familiefortuin. In 1930 promoveerde hij in de economie en trad in het huwelijk met Mary Tod- hunter Clark. Tezamen met zijn broer was Nel son Rookefeller zeer actief op economisch en fi lantropisch gebied. In 1958 werd hij tot gouver neur van de staat New York gekozen. In repu blikeinse partijkringen zou hij om zijn liberale houding niet zo populair zijn. Bij de verkiezingen van vier jaar geleden weigerde hjj steun aan de dat Nelson Rockefeller na zijn scheiding in 1962 nagenoeg onmiddellijk in het huwelijk trad met de vrouw van een vriend zou hem een groot deel van zijn populariteit hebben gekost. Lang heeft hij geaarzeld alvorens hij zich ditmaal kandidaat stelde voor de nominatie en Nelson Rockefeller heeft dan ook maar in een beperkt aantal sta ten aan de voorverkiezingen deelgenomen. Ronald Wilson Reagan werd 6 februari 1911 in Tampico (Illinois) geboren ais zoon van een schoenwinkelter. Hij studeerde economie en socio logie. In 1937 werd hij als acteur door Warner Brothers in Hollywood gecontracteerd. In 1947 werd hij gekozen tot voorzitter ging van filmsterren. Hij was actief in de strijd tegen de invloed van het communisme in de film industrie. Na 1952 speelde Reagon minder rollen in de film en trad hij op in televisieprogramma's. In het begin van de jaren zestig ging hij in de po litiek. In 1962 verliet hij de democraten 1964 speelde hij in Californië een actieve rol bij de campagne van de republikein Barry Goldwater voor het presidentschap. In 1966 won hij zijn eerste politieke slag en werd gouverneur van Californië. Reagan is getrouwd met de oud-film ster Nancy Davis Jane Wyman was zijn eerste echtgenote. Hubert H. Humphrey werd 27 mei 1911 in Wal lace (Zuid-Dakota) geboren als zoon van een apo theker. In 1939 promoveerde hij in de politieke wetenschappen aan de universiteit van Minnesota. In 1945 werd Humphrey tot burgemeester van Minneapolis gekozen en in 1948 was hij de eerste democraat die voor Minnesota in de senaat kwam. Zijn vriendschap met president Johnson stamt uit die tijd. Zij kwamen op dezelfde dag in de senaat en hadden beiden grote bewondering voor presi- dent Franklin D. Roosevelt. Tijdens de democra tische conventie in Philadelphia in 1948 viel Hum phrey op door zijn krachtige pleidooi voor de vooruitstrevende paragraaf over de burgerrechten in het partijprogram. In feite was vice-president Humphrey de grote figuur achter de wetten op de burgerrechten. In 1960 trachtte hij al de minatie te winnen, maar toen werd hij op de conventie door John F. Kennedy verslagen. Hij moest wachten tot Johnson met hem in 1964 als kandidaat voor het vice-presidentschap ffiQg- Eugene J. McCarthy werd 29 maart 1916 in St. Paul in Minnesota geboren en werd in 1939 do cent aan de universiteit van Minnesota. Geduren de twee jaar doceerde hij sociale wetenschappen. Daarna ging hij naar het St. John's College om te overwegen of hij monnik zou worden. Negen maanden later besloot hij niet in het klooster te gaan maar te blijven lesgeven. Gedurende de tweede wereldoorlog diende hij als burger bij de inlichtingendienst. In 1948 werd McCarthy tot hd van het huis van afgevaardigden voor Minne sota gekozen en in 1958 kwam hij in de senaat. Zijn kandidatuur voor de nominatie was door nie mand verwacht. Tijdens de voorverkiezingen kreeg hij eahter een grote aanhang, vooral door zijn op positie tegen de Vletnam-politiek van de regering. Het blad merkt op, dat deze evenwel geen politieke betekenis hebben. Het spreekt de hoop uit dat de Nederlandse delegatie objectief materiaal zal ver zamelen als een bijdrage voor een ■nieuw tijdperk van samenwerking'. DEN HAAG (ANP) Van de goed gekeurde ingeschrevenen voor de dienst plicht behorende tot de lichting 1969 zul len ongeveer 14000 man worden bestemd als buitengewoon dienstplichtige. Minister Den Toom (defensie heeft dit meegedeeld aan de tweede kamer op antwoord op vragen van het kamerlid Tj. Walburg (arp). Binnen korte tijd zullen betrokkenen van hun eventuele bestemming tot buitengewoon dienst- worden g plichtige in kennis v a gesteld. Augustus begint zich zomers te gedragen DE BILT De Julimaand die gisteren weliswaar zonnig eindigde, met tem peraturen in het binnenland tot 28 gra den, is gemiddeld weer een te koude maand gebleven. Van de laatste tien julimaanden kwam alleen verleden jaar en in 1959 de temperatuur over het hele land boven normaal. Het aantal uren zonneschijn was vrijwel normaal doordat vooral start en finish van juli zonnig en zomers waren. Gistermiddag- en avond trokken van noord naar zuid enkele verspreide on weersbuien over de westelijke helft van ons land. In enkele plaatsen in Zeeland onder andere in Zierikzee viel 10 tot 15 mm regen. Augustus zal zich de eerste dagen zomers gedragen hetzij wat onstabiel met een onweer kans. De stroming blijft overwegend zuidelijk met ln de kustgebieden 's mid dags een leis frissere zeewind. De" algemene tendens is na ee nperio de van vier koele juli weken belangrijk geworden. De hieronder genoemde personen wordt dringend verzocht de alarmcentrale van de ANWB in Den Haag te bellen: tele foon 814381. Volvo, kenteken ergens in Nederland. De heer Emiie Verbeek uit Ander-echt (België), met bordeauxrode Peugeot 404, kenteken 9 AD-27, verblijvende in de omgeving van Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 3