Goudschip ,Zuyddorp' geeft zijn geheimen prijs POLITIEKE TEKENAAR ALBERT HAHN OVERLEED VIJFTIG JAAR GELEDEN VERSTOPPING? Wapensmokkelaar vrij onder borgstelling 586ste STAATSLOTERIJ ZIJN LEVENLANG ZIEK GEWEEST Klem in lift ARMPJE VAN KLEUTER GEAMPUTEERD MILJOENENSCHAT VAN NEDERLANDSE OORSPRONG DINSDAG 30 JULI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Australiërs duiken naar scheepswrak PERTH Alan Robinson, ber- gingsdeskundige van beroep, heeft naam gemaakt in Austra lië. Zijn vondst aan kostbaarhe den ter waarde van twintig mil joen gulden in het wrak van de Oostindië-vaarder .Zuytdorp' heeft zelfs de wereldpers be reikt. Het Nederlandse schip verging in 1712 ongeveer 560 kilometer ten noorden van de Australische stad Perth met aan boord een miljoenenschat aan geldstukken en ongemunt edel metaal. Australische deskundigen hielden het er tot enkele maanden geleden op dat zich ongeveer 100.000 guldens en andere geldstukken ter waarde van 250.000 gulden aan boord van de .Zuytdorp' bevonden. Voordat Robinson en zijn team Perth ver lieten, waren zij echter al tot een taxatie gekomen van circa twintig miljoen gulden. In het rapport dat Robinson heeft uitgebracht, wordt gezegd dat het wrak grote hoeveel heden zilveren munten en ongemunt zilver ter waarde van ettelijke mil joenen guldens bevat. Ook had Ro binson negentien kanonnen gevon den. waarvan er één het jaartal 1700 droeg. Robinson heeft een be roep op de Australische autoriteiten gedaan om maatregelen te treffen ter voorkoming van" diefstal uit het wrak. Het wrak van de .Zuytdorp' is ei- Sendom van de kroon en valt onder e bepalingen van de Australische museumwet. De autoriteiten kunnen duikers en onderwaterzwemmers echter niet verbieden om hun sport in de buurt van een wrak te beoefe nen. Gelukkig is het door zyn lig ging behoorlijk beschermd tegen on gewenste attenties van duikende of zwemmende dieven. Het ligt name lijk tegen een rif. aan de onderkant van een bijna loodrechte, 65 meter hoge klip. Op een paar dagen per jaar na beuken hoge golven die klip en dat rif aanhoudend. Op het vaste land strekt zich achter de (wat wij nu maar noemen) .Zuytdorpklip' een ongastvrije wildernis uit. Het ge hucht Kalbarri, 96 kilometer ten zuiden van de klip is de nederzet ting, die het dichtst bij het wrak ligt. Van Kalbarri naar de Zuytdorp klip loopt slechts een smal, moeilijk begaanbaar pad. Zelfs als zij alle moeilijkheden te land overwinnen, mogen alle op de schatten van cl .Zuytdorp' beluste avonturiers van geluk spreken als zij een poging om bij het wrak te komen niet met de dood bekopen. De kust en de zee zijn er namelijk uiterst gevaarlijk en verradelijk. Er zijn in dit gebied heel wat schepen vergaan. Ook min stens vijf trotse Nederlandse Oost- NIEUWE-SCHAXSH(ANP) De 2G-ja- rige A. B. uit Npeuwe-Schans, die vori ge week op verdenking van wapen smokkel werd aangehouden, en die in Oldenburg in arrest zit, zal op borg stelling worden vrijgelaten. otBij een onderzoek in de woning van B trof de politie een grote part:j wapen onderdelen aan, die B in k.sten met he: opschrift .sportartikelen' uit Duits land had gehaald B maakte de wapens bedrijfsklaar en verzond de kisten dan weer naar Duitsland. Hij heeft een be kentenis afgelegd. B blijkt volgens de districtsrecherche van de rijkspolitie in Winschoten nog veel geld tegoed te heb ben van zijn afnemers Lu' Duitsland. B zou. aldus de recherche, aan de wa pensmokkel hebben deelgenomen om uit zijn schulden te komen. In Duits land stelt de Knmmal Polizei een on derzoek in naar de herkomst van cK. wapenonderde'e-i en naar de identiteit van de afnemers indiëvaarders: de .Batavia' (in 1629). de .Vergulde Draeck' (in 1656), de .Zuytdorp' (in 1712), de .Aagtekerke' (in 1726) en de .Zeewijk' (in 1727). Robinson's team bestond uit een arts (dr Naom Haimson), een foto graaf (Leith Goodall), een piloot 'Terry Palmer) en enige technici. Mevrouw' Robinson bleef in Kalbarri achter om een radiozender te be dienen, waardoor de expeditie in contact bleef niet de bewoonde we reld. Met twee landrovers en vier trucks kwam de expeditie bij de Zuytdorpklip. De technische uitrus ting was beter dan die van alle voorgaande expedities van gelijk soortige aard. Toch kregen Robinson en zijn mannen het zwaar te ver duren. Robinson vestigde de operatiebasis op het rif. AÜe mannen waagden hun leven in de woeste, tot zes meter hoge golven. Bijna allen lie pen zij letsel op en dr Haimson weid zelfs zo ernstig gewond dat hij naar een ziekenhuis in Perth moest worden overgebracht. Toch gelukte het de mannén het wrak te onderzoeken en de ligging nauw- keurig in kaart te brengen. Boven dien vonden zij Nederlandse munten met het jaartal 1711 vier voet boven de zeespiegel in de klipwand ge klemd. 21 mei Bescherming (ADVERTENTIE) Niels is zo plezierig om te lezen als de voorwaarden op WA.- en All-Risks polissen Knappe koppen buigen zich voor de zoveelste maal over de polis-voorwaarden van De Auto Onderlinge. Verrukkelijk, 't blijkt dat Artikel VII, sub C, lid 2a toch nog iets gunstiger kan. Gevolg van deze aparte "hobby" De ruimst mogelijke polis voorwaarden bij de gunstigste premie-tarieven. Heel weinig mensen lézen hun A.O. pollsvele tienduizenden profiteren ervan. Dat aantal groeit sterk, dagelijks. Waarom? Wellicht omdat De Auto Onderlinge zó verschrik kelijk degelijk en ouderwets is dat ze wel bijzonder efficiënt en progressief moet werken om ouderwets dienstbetoon nog mogelijk te maken. DEAUTOONDERUNGE de beste bumper is een polis van De Auto Onderlinge. Tom Peppar, een eenvoudig man. was op een goede dag in 1927 op de dingojacht in de buurt van de Zuyt dorpklip. Hij vond er toevallig een paar stukjes glas. Die vondst maak te hem zo nieuwsgierig, dat hij be sloot af te dalen naar het rif, Daar vond hij een paar wrakstukken, een aantal munten en een houten schegbeeld. De grootte van het schegbeeld maakte het vrijwel ze ker. dat het eens de steven van een groot houten schip had gesierd. Tom Peppar dacht veel aan zijn vondst, maar hij sprak er weinig over. Niettemin lekte het nieuws uit. Boeren vonden het nieuws in teressant genoeg om Tom een be zoek te brengen en zijn vondst te bekijken. En sommigen vertrokken weer met een aardig souvenir (af komstig van de .Zuytdorp', maar dat wasten ze toen nog niet). Na enige tijd hoorde men ook in Gerald- ton en Perth van Tom Peppars vondst. De politie ging naar Tom's huis om polehoogte te nemen. Maar voor de politie arriveerde had Tom's broer de op het rif gevonden voor werpen uit het huis gebracht. Hij begroef ze ln de .bush'. Later nam Tom's broer dienst in het leger. Hij sneuvelde in de tweede wereld oorlog. Tot nu toe is het niemand gelukt de begraven .kleine schat' terug te vinden. Maar dank zij Pep pars vondst kon men hij benadering de plaats vaststellen waar een groot wrak moest liggen. Maar welk wrak Het antwoord op deze vraag gaf de geoloog dr Playford. Hij had veel belangstelling voor de wrakken van Nederlandse schepen en stelde aan de hand van op het rif aan de voet van de Zuytdorpklip gevonden mun ten en andere voorwerpen in 1955 vast. dat daar het wrak van de .Zuytdorp' lag. Alan Robinson met potten mun ten nit een andere Nederlandse Ooslindlëvaarder, de Vergul de Draeck'. Expeditieleider Alan Robinson (rechts) en één van zijn assi stenten controleren hun appa ratuur voor de riskante onder neming. 1968 De 21ste mei 1968 werd een histo rische dag. Toen besloot Alan Ro binson namelijk een poging te doen het wrak van zee uit te bereiken. Hij ging daartoe aan boord van de visse;-sboot .Psyche'. De weerom standigheden waren gunstig. Er was weinig wind. maar er stond een sterke deining. Robinson dook in zee en kon twee uur achtereen in het water blijven. Hij onderzocht het wrak op zijn inhoud en ontdek te toen de miljoenenschat. Dank zij Robinson's moed, volharding en er varing gaf de .Zuytdorp' op 21 mei 1968 na ruim 250 jaar de kostbare geheimen van zijn lading prijs! Robinson en zijn helpers waren al vonden zij de grote schat 'niet de ontdekkers van het wrak van de .Zuytdorp'. Die eer komt toe aan Tom Peppar en dr P. E. Playford. OVENUITBREIDING ALUMINIUMFABRIEK DELFZIJL IN GEBRUIK mDELFZIJL (ANP) Maandagmorgen om 08.53 uur heeft dz Aluminium Delf zijl NV de elektrische stroom Ingescha keld voor de eerste vier ovens van de tweede ovenbatterij. In de komende twee weken zullen de o\erige 136 ovens in gebruik worden gesteld, aldus een mededeling van de directie. Hiermee is een begin gemaakt met het in be- drijfnemen van de uitbreiding. Zoals bekend wordt de produktiecapaci- teit hierdoor gebracht op 32.000 ton op 72.000 ton aluminium per jaar. De totale sring in de fabriek bedraagt ca 185 min. Het aantal werk- s is toegenomen tot omstreeks 500 man. VIERDE SLACHTOFFER AGUA CLARA GEBORGEN SCHIEDAM (ANP) De tanker Agua Clara aan boord waarvan zich Ln de nacht van 12 juli op de werven van tankercleanlng te Schiedam een explo sie heeft voogedaan, is maandagmor- fïn naar een dok van de werf Wilton eijenoord te Schiedam gesleept. Daar zal het onderzoek worden voortgezet. Aan boord van het schip is het lijk aangetroffen van de 44-jarige M. A. ScLpio, geboren in Makassar, in Neder land zonder bekende woon- of ver blijfplaats. De explosie heeft aan zes mensen het leven gekost. Van twee van hen is het stoffelijk overschot nog niet geborgen. (ADVERTENTIE) MAANDAG 29 JULI 1968 EERSTE KLASSE PRIJZEN VAN: 5 zijn gevallen op nummers eindigend op: 2 585 595 109 326 7710 50 zijn gevallen op nummers eindigend opt 100 zijn gevallen op nummers eindigend op: 200 zijn gevallen op nummers eindigend op: 400 zijn gevallen op nummers eindigend op: 1000 zijn gevallen op nummers eindigend op: een prijs van 2000 is gevallen op het nummer: 092222* een prijs van 2000 is gevallen op het nummer: 097102* een prijs van 2000 is gevallen op het nummer: 004132* een prijs van 2000 is gevallen op het nummer: 011510 een prijs van 2000 is gevallen op het nummer: 054383 een prijs van 5000 is gevallen op het nummer: 072342* de prijs van 20.000 is gevallen op het nummer: 085220 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. Bewogenheid op sociale vlak (Van een medewerker) AMSTERDAM Zaterdag 3 augustus 1918 verscheen het so cialistisch weekblad ,De Noten kraker' als gewoonlijk. Op pa gina 2 vonden de trouwe lezers als altijd de politieke spotprent van de tekenaar Albert Hahn. Maai- het was niet gewoon. Want de prent, voorstellende de oorlogsgod Mars, die belooft een volkomen vrede te brengen, was de laatste preht, die deze destijds beroemde tekenaar heeft gemaakt. Zelf zou hij zijn tekening nooit meer in het blad zien staan: hij was op diezelfde dag in zijn woning in de Water graafsmeer overleden. Het leven van Albert Hnhn heeft niet lang geduurd. Op 17 maart 1877 in een Gronings arbeidersgezin ge boren, werd liij slechts 41 jaar oud. Eigenlek is hij zjjn leven lang ziek geweest. Roland Holst herinnerde zich Hahn alleen op bed liggend. .Daar lig ik weer eens achterover', zo begroette hij zijn bezoekers dan in deze situatie, stenige tekening is op de tekenplank op lied gemaakt. Van de schooi gekomen, zou hij huis- en decoratieschilder worden, maar een ernstige val verlamde hem ge deeltelijk en hij bracht een paai jaar in een ziekenhuis door Nooi! zou hij meer geheel hiervan herstel len. Geknakt in zijn gezondheid, mee dragend de last van een gekweld lichaam, kon hij zich na zijn schijn baar herstel geheel aan de kunst wijde In het ziekenhuis had hij getekend om de tijd te doden. Zo werd men op zijn kunstvaardigheid opmerkzaam. Toen hij thuis was. geboortestad. Daarna ging Hahn met behulp van een van zijn leraren, naar de rijksschool voor kunstnijverheid in Amsterdam Hij haalde daar de mo-tekenakte. Daarna werd hij op 25-jarige leeftijd leraar decoratief tekenen aan een ambachtsschool. In 1900 werd hij lid van de SDAP. Tast (A. v. d. Valk) Piet van der Hem of Willy Sluiter. Bovendien verscheen er elke week ln ,De Groe ne' een reeks ais kindertekeningen vermomde politieke krabbels die .Uit het kladschrift van Jantje' heetten, die uiteraard raak waren. Hiertegen zouden de politieke prenten van Al- DEN HAAG (GPü) Het armpje van een twee Jaar oud Haags Jongetje is za terdagavond in een Haags ziekenhuis ge amputeerd nadat specialisten van de Haagse brandweer 1,5 uur bezig waren geweest het kereltje te bevrijden uit een liftkoker. Het slachtoffertje was met de linkerarm tussen Uftvloer en lift koker klem geraakt ln de lift naar zijn woning. Terwijl brandweermannen een deel van de muur moesten slopen was een chirurg van het gemeenteziekenhuis via 't nood- luik ln het plafond van de lift naar het jongetje geklommen om eventueel reeds ter plaatse tot amputatie over te gaan. Dat was niet nodig gebleken, maar het armpje bteek later zo ernstig te zijn gewond, dat amputatie noodzakelijk was. Het ventje was met zijn moeder en vijf jarig broertje in de lift gestapt. Bouw en woningtoezicht stelt een onderzoek in naar de zeer ruime speling tussen lift deur en -koker. Iling i s selee Notenkraker mate streng. Op 6 juli 1902 werd de bekroonde tekening in .Het Zon dagsblad' opgenomen. De eerste in de lange reeks die zou volgen. Het destijds verschijnende soclalisti- sche dagblad .Het Volk' had een bij blad, dat de naam ,Het Zondagsblad' droeg Later werd het zelfstandig en het werd het politieke week blad ,De Notenkraker' Eerst wilde het .zondagsblad maar niet van de grond komen en men besloot de te kenpen als wapen te gebruiken. Wie zou, vanuit een socialistische geest, hieraan medewerker worden? Op aanraden van Troelstra werd een prijsvraag uitgeschreven. Het zou de illustratie moeten zijn van deze zin: ,De brandkast, beschermd door bij bel én wierookvat'. De bedoelipg moest zijn het zittende, rechtse ka binet een flinke prik te geven. Drie binnengekomen tekeningen wa ren voortreffelijk en daaruit moest de definitieve keus worden gemaakt. Er waren twee bekende kunstenaars l)(j. Cornells Veth. man van formaat, en de net bekend geworden, ln Pa rijs wonende kunstenaar Kees van Dongen. De derde goede inzender was toentertijd nog geheel onbekend: een zekere Albert Hahn. In kunst vaardigheid deed zijn inzending ze ker niet onder voor de twee andere. Maar in zijn strijdvaardig inzicht, zijn spot. zijn geesteshouding, ge zien vanuit een socialistisch stand punt. was veel heter. Hiermee, zo begreep de redactie van .Het Zondagsblad', kon zij op tegen de siKjtprenlen die in het vrijzinnige weekblad ,De Amsterdammer', later .De (Groene» Amsterdammer, en het liberale blad .Uilenspiegel' ver schenen Daar werkten kunstenaars als Braakensiek, of de man die te kende onder de schuilnaam Ton van WaP' ien De tekenpen van Hahn was een wa pen. Magistrale tekeningen heeft hij gemaakt. Tekeningen die vaak deco ratief zijn en die duidelijk op zijn eerste opleiding wijzen. Machtige composities, doorgaans ingegeven door een bewogenheid op het sociale vlak. Op één man richtte hij al zijn agressie: dat was minister dr Abra ham Kuyper. Zijn felste platen, zijn scherpste commentaren zijn de te keningen gericht tegen deze politi cus. Andere tegenstanders, waarmee Al- bert Hahn nooit uitgevochten raakte, waren de armoede van de arbeiders het proletariaat en de oorlog. Voor in de jaren 1914-1918 wordt Albert Hahn als het ware aangevre ten door het leed en de ellende van het slagveld. Zijn platen verliezen dan wel iets van het sprankelende. Ze worden bitter. HjJ kon er niet meer tegenop. Veel van zijn idealen zag hij teloor gaan in de verschrik kelijke broedermoord in de loopgra ven van Vlaanderen. Het is beslist niet de tijd van de grootste inspiratie van Albert Hahn die oorlogsjaren. Alleen wanneer hij de binnenlandse politiek kan heke- ien, krijgt hij weer zijn oude allure terug. Dan staat hij op één lijn met grote buitenlandse tekenaars van zijn tijd, met een Aubrey Beardsley m Engeland of Th. Heine in het Duitse blad .Simplicissimus'. Er zijn toen tekeningen gemaakt die nog steeds bewondering afdwin gen. Zowel voor de ornamentieke stül als door de inleving van het gc- gevdb. Boeiend zijn ze en bovenal menseiyk. onderlijk zoals deze man. zo vaak bedlegerig, zieli weet in te leven ln de gevoelens van anderen. Wist u dat daar hele kleine pilletjes tegen kJAIIPII flY bestaan? Nourypbarma in Oss maakt ze: PlvUltlknA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 7